Тұрғын үй комиссиялары туралы үлгі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 4 шілдедегі № 244 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 5 шілдеде № 34710 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 2 шілдедегі № 673 қаулысымен бекітілген Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйлерді жекешелендiру қағидаларының 12-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған тұрғын үй комиссиялары туралы үлгі ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2024 жылғы 4 шілдедегі
№ 244 Бұйрығымен
бекітілген
Тұрғын үй комиссиялары туралы үлгі ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекеттік мекемелердің тұрғын үй комиссиялары туралы үлгі ереже (бұдан әрі - Тұрғын үй комиссиясы) жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекеттік мекемелердің жанынан құрылған, тұрғын үйлерді жекешелендіру мәселелері бойынша шешім шығаруға өкілетті, тұрақты негізде жұмыс істейтін алқалы орган болып табылады.
2. Тұрғын үй комиссиясы тұрғын үйді жекешелендіруге құқық беретін, оның ішінде жергілікті атқарушы органның, мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекеттік мекемелердің, оның ішінде қоғамдық бiрлестiктердің (болған жағдайда) өкілдерінің кемінде бес адамнан тұратын тақ санынан қалыптастырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 09.09.2024 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тұрғын үй комиссияны:
1) орталық мемлекеттік органда - аппарат басшысы;
2) жергілікті атқарушы органдарда, мемлекеттік кәсіпорындарда, мемлекеттік мекемелерде - бірінші басшысының орынбасары басқарады.

Об утверждении Типового положения о жилищных комиссиях
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 4 июля 2024 года № 244 . Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2024 года № 34710.
В соответствии с пунктом 12 Правил приватизации жилищ из государственного жилищного фонда, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2013 года № 673 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о жилищных комиссиях.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
Утвержден приказом
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 4 июля 2024 года № 244
Типовое положение о жилищных комиссиях
Глава 1. Общие положения
1. Жилищные комиссии местных исполнительных органов, государственных предприятий, государственных учреждений (далее – Жилищная комиссия) являются коллегиальными органами, создаваемыми при местных исполнительных органах, государственных предприятиях, государственных учреждениях, уполномоченными на вынесение решений по вопросам приватизации жилищ из государственного жилищного фонда, действующими на постоянной основе.
2. Жилищная комиссия формируется из нечетного количества не менее пяти человек местного исполнительного органа, государственного предприятия, государственного учреждения предоставляющее право на приватизацию жилище, в том числе представителей общественных объединений (при наличии).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 09.09.2024 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Жилищную комиссию возглавляют:
1) в центральных государственных органах - руководитель аппарата;
2) в местных исполнительных органах, государственных учреждениях и государственных предприятиях - заместитель первого руководителя.

4. Тұрғын үй комиссияның хатшысы тұрғын үй комиссияның мүшесі болып табылмайы және дауыс беруге құқығы жоқ.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 09.09.2024 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасын (бұдан әрі - хаттама) жүргізеді.
6. Тұрғын үй комиссиясының құрамына мыналар кіреді:
аппарат басшысы немесе жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекеттік мекемелердің бірінші басшысының орынбасарлары;
заң қызметінің басшысы (болған жағдайда);
қаржы қызметінің басшысы;
персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) басшысы;
Тұрғын үй комиссиясының хатшысы;
үштен аспайтын қоғамдық бiрлестiктердің өкілдері (болған жағдайда);
жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекеттік мекемелердің өкілдері.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 09.09.2024 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Комиссияның міндеттері мен функциялары
7. Комиссияның негізгі міндеттері мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді жекешелендіру туралы заңды шешім қабылдау болып табылады.
8. Тұрғын үй комиссиясының функцияларына мыналар жатады:
1) жекешелендіру тәртібімен жеке меншікке тұрғын үй алу үшін жүгінген үміткерлердің (бұдан әрі - үміткерлер) өтініштерін уақтылы қарауды қамтамасыз ету;
2) үміткерлер ұсынған құжаттарды тексеру;
3) үміткерлер ұсынған құжаттарды қарау;
4) үміткердің өтінішін қанағаттандыру туралы шешім қабылдау не үміткерге дәлелді бас тарту туралы шешім шығару;
5) тұрғын үйді жекешелендіру туралы шарт жасау (жергілікті атқарушы органдар үшін) сұрағын қарастыру;
6) тұрғын үйді жекешелендірген кезде оның құнын төлеуге шот ұсыну (жергілікті атқарушы органдар үшін);
7) жекешелендіруге жататын тұрғын үйді коммуналдық тұрғын үй қорына (орталық мемлекеттік органдар және мемлекеттік кәсіпорындар үшін) ауыстыруды жүзеге асыру;
8) үміткерлердің істерін (материалдарын) сақтау және жүргізу;
9) мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан үміткерлер және олардың жылжымайтын мүліктері туралы ақпарат сұрау;
10) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың комиссияның құрамына кірмейтін өкілдерін тарту;
11) үміткерлерден түсінік алу.
3-тарау. Тұрғын үй комиссияның қызметін қамтамасыз ету
9. Тұрғын үй комиссиясы, отырысты қажеттілігіне қарай өткізеді.

4. Секретарь жилищной комиссии не является членом жилищной комиссии и не имеет право голоса.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 09.09.2024 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Секретарем Жилищной комиссии ведется протокол заседания Жилищной комиссии (далее – протокол).
6. В состав Жилищной комиссии входят:
руководитель аппарата или заместители первого руководителя местных исполнительных органов, государственных предприятий, государственных учреждений;
руководитель юридической службы (при наличии);
руководитель финансовой службы;
руководитель службы управления персоналом (кадровой службы);
секретарь Жилищной комиссии;
представители общественных объединений не более трех (при наличии);
представители местных исполнительных органов, государственных предприятий, государственных учреждений.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 09.09.2024 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Задачи и функции Жилищной комиссии
7. Основной задачей Жилищной комиссии является принятие законного решения о приватизации жилищ из государственного жилищного фонда.
8. Функциями Жилищной комиссии являются:
1) обеспечение своевременного рассмотрения заявлений претендентов, обратившихся для приобретения в собственность жилищ в порядке приватизации (далее - претенденты);
2) проверка представленных претендентом документов;
3) рассмотрение представленных претендентом документов;
4) принятие решения об удовлетворении заявления претендента, либо вынесение мотивированного отказа претенденту;
5) рассмотрение вопроса заключения договора о приватизации жилища (для местных исполнительных органов);
6) представление счета на оплату стоимости жилища при его приватизации (для местных исполнительных органов);
7) осуществление перевода жилища, подлежащего приватизации, в коммунальный жилищный фонд (для центральных государственных органов и государственных предприятий);
8) хранение и ведение дел (материалов) претендентов;
9) запрашивать информацию у государственных органов и иных организаций о претендентах и их недвижимом имуществе;
10) привлекать представителей государственных органов и иных организаций, не вошедших в состав комиссии;
11) получать разъяснения от претендентов.
Глава 3. Организация деятельности Жилищной комиссии
9. Жилищная комиссия заседает по мере необходимости.

10. Тұрғын үй комиссиясының шешіміне Тұрғын үй комиссияның дауыс беру құқығы бар мүшелері қол қояды.
11. Тұрғын үй комиссиясының дауыс беру құқығы бар мүшелерінің өздерінің ерекше пікірлерін жазбаша баяндауға және оны хаттамаға қоса бере алады, ол туралы хаттамада белгіленеді.
12. Тұрғын үй комиссиясының шешімі дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен қабылданады.
13. Тұрғын үй комиссиясының шешімі, егер оны қатысып отырған мүшелердің үштен екісі қабылдаса, заңды.
4-тарау. Тұрғын үй комиссиясының қызметін тоқтату
14. Тұрғын үй комиссиясы өзінің қызметін жергілікті атқарушы органдар, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекеттік мекемелер тараған немесе қайта құрылған кезде тоқтатады.

10. Решение Жилищной комиссии подписывается членами Жилищной комиссии, имеющими права голоса.
11. Члены Жилищной комиссии, имеющие право голоса, могут письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу, о чем в последнем делается отметка.
12. Решения Жилищной комиссии принимаются большинством голосов путем голосования.
13. Решение Жилищной комиссии правомочно, если оно принято двумя третями из числа присутствующих членов.
Глава 4. Прекращение деятельности Жилищной комиссии
14. Жилищная комиссия прекращает свою деятельность при ликвидации либо реорганизации местных исполнительных органов, государственных предприятий, государственных учреждений.