"Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 29 қарашадағы № 230 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 5 шiлдедегi № 37 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 17 шiлдеде № 34746 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 29 қарашадағы № 230 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16120 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Қағидаларда банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау қызметін жүзеге асырған жағдайда, бағалы металдардан жасалған монеталардан басқа, Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау жөніндегі операцияларды және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдары (бұдан әрі – Ұлттық Банк филиалдары), екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, Ұлттық пошта операторы және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – уәкілетті банктер) түпнұсқалығы мен төлемділігін айқындағаннан кейін олармен жекелеген операцияларды жүргізу тәртібі белгіленеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мынадай ақаулары бар:
1) бояғыш заттар төгілген;
2) бөгде жазбалары бар, оның ішінде:
ультракүлгін жарықты түсірген кезде көрінетін, арнайы химиялық ұнтақпен өңделген;
машинамен оқылатын белгілерді көрсетпейтін;
3) жыртылған, желімденген немесе желімденбеген бөліктері сөзсіз бір банкноттікі болып табылатын және бірге Ұлттық Банк белгілеген банкнот өлшемінің кемінде 70%-ын (жетпіс пайызын) құрайтын банкноттар;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 230 "Об утверждении Правил определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 июля 2024 года № 37. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2024 года № 34746
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 230 "Об утверждении Правил определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16120) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
2. Правила устанавливают порядок совершения операций по определению платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, кроме монет, изготовленных из драгоценных металлов, и отдельных операций с ними после определения подлинности и платежности филиалами Национального Банка Республики Казахстан (далее – филиалы Национального Банка), банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальным оператором почты и организациями, осуществляющими операции по инкассации банкнот, монет и ценностей (далее – уполномоченные банки), в случае осуществления деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Ветхими банкнотами являются банкноты, имеющие следующие повреждения:
1) залитые красящими веществами;
2) имеющие посторонние надписи, в том числе:
обработанные специальным химическим порошком, которые видны при ультрафиолетовом свете;
перекрывающие машиночитаемые признаки;
3) разорванные банкноты, склеенные или несклеенные части которых бесспорно принадлежат одной и той же банкноте и вместе составляют площадь не менее 70% (семидесяти процентов) от установленного Национальным Банком размера банкноты;

4) бұрышынан немесе шетінен өлшемінің 1%-нан (бір пайызынан) астамын жоғалтқан, бірақ Ұлттық Банк белгілеген банкнот өлшемінің кемінде 70%-ын (жетпіс пайызын) сақтап қалған;
5) түссіз жабысқақ лентамен желімденген жыртығы бар;
6) банкноттағы тесіктердің болуы оны айналыстан шығару үшін тесілгенін білдіретін жағдайларды қоспағанда, диаметрі 3 (үш) және одан астам миллиметр болатын ойықтары, тесіктері және жыртықтары бар;
7) банкнот бейнесі жойылуына әкеп соқтырған сырылу белгілері бар;
8) от шалған және күйген, бірақ Ұлттық Банк белгілеген банкнот өлшемінің кемінде 70%-ын (жетпіс пайызын) сақтап қалған;
9) банкнот бейнесі мен ашықтығы төмендеуіне әкеп соқтырған, бет және (немесе) сырт жақтары кірлеген банкноттар тозған банкноттар болып табылады. Кірлеу дегеніміз шаңның, кірдің, майдың және басқа да ластағыш заттардың болуы салдарынан беті қарайған банкноттардың жай-күйі;
10) үлбіреген және қағаздың қаттылығы жойылған;
11) банкноттарды сақтау және қауіпсіз тасымалдауға арналған құрылғыларда пайдаланылатын арнайы бояумен боялған банкноттар тозған банкноттар болып табылады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Ұлттық Банк белгілеген өлшемнің 50% (елу) және одан да көп пайызынан айырылған банкноттар, "ҮЛГІ", "ОБРАЗЕЦ", "SPECIMEN", "МУЛЯЖ" деген жазуы бар банкноттар, сондай-ақ түпнұсқалық банкноттардың фрагменті бар және кесілген банкноттар төлемге жарамсыз болып табылады.";
32-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Ұлттық Банк филиалының, уәкілетті банктердің касса қызметкерлері бүлінген банкноттардың сақталған көлемін анықтаған кезде торларды (Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13-қосымшалар) пайдаланады.";
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 10, 11, 12 және 13-қосымшаларға сәйкес редакциядағы тиісінше 10, 11, 12 және 13-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қолма-қол ақша айналысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

4) утратившие от угла или края более 1% (одного процента) площади, но при этом сохранившие не менее 70% (семидесяти процентов) от установленного Национальным Банком размера банкноты;
5) имеющие надрывы, склеенные прозрачной липкой лентой;
6) имеющие отверстия, проколы и дыры от 3 (трех) и более миллиметров в диаметре, за исключением случаев, когда наличие проколов на банкноте свидетельствует о ее погашении;
7) имеющие потертости, которые привели к утрате изображения банкноты;
8) обожженные и прожженные, но при этом сохранившие не менее 70% (семидесяти процентов) от установленного Национальным Банком размера банкноты;
9) имеющие загрязнение поверхности лицевой и (или) оборотной сторон, которые привели к снижению изображения и яркости банкноты. Под загрязнением подразумевается состояние банкнот, которое характеризуется потемнением поверхности банкноты вследствие наличия пыли, грязи, масел и других загрязняющих веществ;
10) имеющие разрыхление и потерявшие жесткость бумаги;
11) окрашенные специальными красками, используемыми в приспособлениях для хранения и безопасной перевозки банкнот.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Неплатежными являются банкноты, утратившие 50% (пятьдесят) и более процентов от установленного Национальным Банком размера, банкноты, имеющие надпись "ҮЛГІ", "ОБРАЗЕЦ", "SPECIMEN", "МУЛЯЖ", а также банкноты, имеющие фрагменты подлинных банкнот и имеющие срезы.";
часть первую пункта 32 изложить в следующей редакции:
"32. Кассовыми работниками филиала Национального Банка, уполномоченных банков при определении сохранившейся площади поврежденных банкнот используются сетки (приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 к Правилам).";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему постановлению;
дополнить приложениями 10, 11, 12 и 13 в редакции согласно приложениям 10, 11, 12 и 13 к настоящему постановлению, соответственно.
2. Департаменту наличного денежного обращения Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.

3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Төрағасының
міндетін атқарушы
А. Баймагамбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Төрағасының
міндетін атқарушы
2024 жылғы 5 шілдедегі
№ 37 Қаулыға
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының 2017 жылдан кейін эмиссияланған, номиналы 500 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 125 х 70 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, нөмірі __________
Банкноттың ауданы: _____________%
Төлемділігін айқындауды тексерген:
____________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)                   (қолы)
Қаулыға
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының 2014 жылдан кейін эмиссияланған, номиналы 1000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 130 х 70 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, нөмірі __________
Банкноттың ауданы: _____________%
Төлемділігін айқындауды тексерген:
____________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Қаулыға
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының номиналы 200 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 126 х 64 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, нөмірі __________
Банкноттың ауданы: _____________%
Төлемділігін айқындауды тексерген:
____________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Қаулыға
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының 2006 - 2017 жылдар аралығында қоса алғанда эмиссияланған, номиналы 500 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 130 х 67 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, нөмірі __________
Банкноттың ауданы: _____________%
Төлемділігін айқындауды тексерген:
____________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Қаулыға
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
5-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының 2006 - 2014 жылдар аралығында қоса алғанда эмиссияланған, номиналы 1000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 134 х 70 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, нөмірі __________
Банкноттың ауданы: _____________%
Төлемділігін айқындауды тексерген:
____________________________________________       ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)       (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Қаулыға
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
6-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының 2006 - 2012 жылдар аралығында қоса алғанда эмиссияланған, номиналы 2000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 139 х 73 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, нөмірі __________
Банкноттың ауданы: _____________%
Төлемділігін айқындауды тексерген:
____________________________________________       ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)       (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Қаулыға
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
7-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының 2006 - 2011 жылдар аралығында қоса алғанда эмиссияланған, номиналы 5000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 144 х 76 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, нөмірі __________
Банкноттың ауданы: _____________%
Төлемділігін айқындауды тексерген:
____________________________________________             ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)                   (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)       (қолы)
Қаулыға
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
8-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының 2006 - 2016 жылдар аралығында қоса алғанда эмиссияланған, номиналы 10000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 149 х 79 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, нөмірі __________
Банкноттың ауданы: _____________%
Төлемділігін айқындауды тексерген:
____________________________________________       ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)       (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Қаулыға
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
9-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының 2022 жылға дейін қоса алғанда эмиссияланған, номиналы 20000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 155 х 79 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, нөмірі __________
Банкноттың ауданы: _____________%
Төлемділігін айқындауды тексерген:
____________________________________________       ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Қаулыға
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
10-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының 2012 жылдан кейін эмиссияланған, номиналы 2000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 135 х 70 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, нөмірі __________
Банкноттың ауданы: _____________%
Төлемділігін айқындауды тексерген:
____________________________________________       ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)       (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Қаулыға
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
11-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының 2011 жылдан кейін эмиссияланған, номиналы 5000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 140 х 70 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, нөмірі __________
Банкноттың ауданы: _____________%
Төлемділігін айқындауды тексерген:
____________________________________________       ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)       (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Қаулыға
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
12-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының 2016 жылдан кейін эмиссияланған, номиналы 10000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 145 х 70 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, нөмірі __________
Банкноттың ауданы: _____________%
Төлемділігін айқындауды тексерген:
____________________________________________       ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)       (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Қаулыға
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
13-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының 2022 жылдан кейін эмиссияланған, номиналы 20000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 150 х 70 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, нөмірі __________
Банкноттың ауданы: _____________%
Төлемділігін айқындауды тексерген:
____________________________________________       ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)       (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности председателя
Национального Банка Республики Казахстан
А. Баймагамбетов
Приложение 1 к постановлению
Исполняющий обязанности
председателя Национального Банка
Республики Казахстан
от 5 июля 2024 года № 37
Приложение 1 к Правилам
определения платежности банкнот
и монет национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 500 тенге, эмитированных после 2017 года
Размер 125 х 70 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, номер __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
_______________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заведующий кассой ____________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 2 к постановлению
Приложение 2 к Правилам
определения платежности
банкнот и монет национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 1000 тенге, эмитированных после 2014 года
Размер 130 х 70 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, номер __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
_______________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заведующий кассой ____________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 3 к постановлению
Приложение 3 к Правилам
определения платежности
банкнот и монет национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 200 тенге
Размер 126 х 64 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, номер __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
_______________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заведующий кассой ____________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 4 к постановлению
Приложение 4 к Правилам
определения платежности
банкнот и монет национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 500 тенге, эмитированных с 2006 по 2017 годы включительно
Размер 130 х 67 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, номер __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
_______________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заведующий кассой ____________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 5 к постановлению
Приложение 5 к Правилам
определения платежности
банкнот и монет национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 1000 тенге, эмитированных с 2006 по 2014 годы включительно
Размер 134 х 70 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, номер __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
_______________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заведующий кассой ____________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 6 к постановлению
Приложение 6 к Правилам
определения платежности
банкнот и монет национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 2000 тенге, эмитированных с 2006 по 2012 годы включительно
Размер 139 х 73 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, номер __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
_______________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заведующий кассой ____________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 7 к постановлению
Приложение 7 к Правилам
определения платежности
банкнот и монет национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 5000 тенге, эмитированных с 2006 по 2011 годы включительно
Размер 144 х 76 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, номер __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
_______________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заведующий кассой ____________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 8 к постановлению
Приложение 8 к Правилам
определения платежности
банкнот и монет национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 10000 тенге, эмитированных с 2006 по 2016 годы включительно
Размер 149 х 79 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, номер __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
_______________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заведующий кассой ____________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 9 к постановлению
Приложение 9 к Правилам
определения платежности
банкнот и монет национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 20000 тенге, эмитированных до 2022 года включительно
Размер 155 х 79 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, номер __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
_______________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заведующий кассой ____________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 10 к постановлению
Приложение 10 к Правилам
определения платежности
банкнот и монет национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 2000 тенге, эмитированных после 2012 года
Размер 135 х 70 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, номер __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
_______________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заведующий кассой ____________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 11 к постановлению
Приложение 11 к Правилам
определения платежности
банкнот и монет национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 5000 тенге, эмитированных после 2011 года
Размер 140 х 70 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, номер __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
_______________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заведующий кассой ____________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 12 к постановлению
Приложение 12 к Правилам
определения платежности
банкнот и монет национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 10000 тенге, эмитированных после 2016 года
Размер 145 х 70 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, номер __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
_______________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заведующий кассой ____________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 13 к постановлению
Приложение 13 к Правилам
определения платежности
банкнот и монет национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 20000 тенге, эмитированных после 2022 года
Размер 150 х 70 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, номер __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
_______________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заведующий кассой ____________________________________ ___________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)