"Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 526 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 18 шiлдедегi № 264 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 19 шiлдеде № 34766 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 526 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33811 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидаларында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы – Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 195-1-бабында көзделген жағдайлар туындаған кезде, кәсіптері уәкілетті мемлекеттік органдар бекітетін өндірістердің, жұмыстардың, жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесінде көзделген еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін адамдарға ақшалай төлемдер.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Жұмыс беруші Еңбекмині АЖ-дан хабарлама алғаннан кейін ай сайын төлем айының алындағы айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, төлем кезеңін көрсете отырып, кәсіптік төлемді жүзеге асыруға арналған сомаларды, оның ішінде арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы төлеуге қажеттілікке кірген алушылардың тізіміне сәйкес қажеттілік қалыптастырылған айда пайда болған сомаларды Мемлекеттік корпорацияның шотына аударады.
Мемлекеттік корпорация ай сайын айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей жұмыс берушінің шотына Мемлекеттік корпорацияға келіп түскен кәсіптік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомаларын аударады.
Бірінші ай үшін төлем Кодекстің 127-3-бабының 4-тармағында белгіленген, тиісті айда жұмыскер еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда еңбек қызметін тоқтатқан немесе зиянды өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауысқан күннен кейін қалған күнтізбелік күндер санына барабар есептелген төлем мөлшеріне сүйене отырып айқындалады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 декабря 2023 года № 526 "Об утверждении Правил осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 июля 2024 года № 264. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июля 2024 года № 34766
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 декабря 2023 года № 526 "Об утверждении Правил осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33811) следующие изменения и дополнение:
в Правилах осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя:
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) специальное профессиональное государственное пособие - денежные выплаты лицам, занятым на работах с вредными условиями труда, профессии, которых предусмотрены перечнем производств, работ, профессий работников, утвержденным уполномоченным государственным органом, при наступлении условий, предусмотренных статьей 195-1 Социального кодекса Республики Казахстан.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Работодатель после получения уведомления из ИС МТСЗН ежемесячно не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, предшествующего месяцу выплаты, переводит на счет Государственной корпорации суммы на осуществление профессиональной выплаты с указанием периода выплаты в том числе образовавшиеся по месяц формирования потребности согласно списку получателей, вошедших в потребность на выплату специального профессионального государственного пособия.
Государственная корпорация ежемесячно не позднее последнего рабочего дня переводит на счет работодателя излишне зачисленные (выплаченные) суммы профессиональных выплат, поступивших в Государственную корпорацию.
Выплата за первый месяц определяется исходя из размера выплаты, установленной пунктом 4 статьи 127-3 Кодекса, рассчитанной пропорционально количеству календарных дней, оставшихся после даты прекращения работником трудовой деятельности на работах с вредными условиями труда или переводе на другую работу, исключающую воздействие вредных производственных факторов, за соответствующий месяц.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 18 шілдедегі
№ 264 Бұйрығына
қосымша
Жұмыс берушінің қаражаты
есебінен кәсіптік төлемді
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта бастау және
тоқтату қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда еңбек қызметін тоқтату/зиянды өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауысу туралы өтініш
____________________________
(басшының лауазымы,
тегі, аты-жөні)
____________________________
(жұмыскердің лауазымы,
тегі, аты-жөні)
Өтініш
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 127-3-бабына сәйкес жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін Сізден 20__ жылғы "____" бастап __________ 20__ жылғы "___" _____ № __ еңбек шартын бұзуды/ 20__ жылғы "___" бастап зиянды өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауыстыруды сұраймын (бар болса) (керегін көрсету).
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Мобильді телефонға sms-хабарландыру жіберу жолымен арнаулы әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру туралы хабарламаға келісім беремін.
_________________________
_______________________
(тегі, аты-жөні) (қолы)
20__ жылғы "____" __________
жұмысшының мәліметтері
Ұялы телефон _________
E-mail_________
Банктік деректемелер:
Банктің атауы ______________
Банктік шоттың № ___________
Шот түрі ___________________

2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Приложение к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 18 июля 2024 года № 264
Приложение 1
к Правилам осуществления,
приостановления, возобновления
и прекращения профессиональной
выплаты за счет средств
работодателя
Форма
Заявление о прекращении трудовой деятельности на работах с вредными условиями труда/переводе на другую работу, исключающую воздействие вредных производственных факторов
___________________________
(должность, фамилия,
инициалы руководителя)
от _________________________
(должность, фамилия,
инициалы работника)
Заявление
Для осуществления профессиональной выплаты за счет средств работодателя согласно статье 127-3 Трудового кодекса Республики Казахстан, прошу Вас расторгнуть трудовой договор № ___ от "____" ________ 20__ год с "____" ________ 20__ года/перевести на другую работу, исключающую воздействие вредных производственных факторов (при наличии) с "____" ________ 20__ года (нужное указать).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, необходимых для осуществления профессиональной выплаты.
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление об осуществлении специальных социальных выплат, путем отправления на следующий мобильный телефон sms-оповещения.
___________________________ ___________________________
(фамилия, инициалы) (подпись)
"____" __________ 20__ года
контактные данные работника:
мобильный ________ Е-маil _______
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________
Банковский счет № ______________
Тип счета: ______________________