"Есеп жүргізудің және мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсынудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 10 сәуірдегі № 374 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 19 шілдедегі № 470 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 22 шілдеде № 34773 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Есеп жүргізудің және мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсынудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 10 сәуірдегі № 374 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20380 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 38-бабы 2-тармағына, 167-бабы 5) тармақшасына, 431-бабы 1 және 2-тармағына, 494-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 500-бабы 3) тармақшасына, 507-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, 514-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, 521-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, 528-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, 541-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақтың 1-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидалары мен мерзімдері, тауарлар мен (немесе) көлік құралдардың есебін жүргізу тәртібі, есептілікті ұсыну тәсілі, электрондық құжат түрінде ұсынылатын есептердің құрылымы мен форматы, оларды толтыру тәртібі;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Есептілікті ұсыну қағидалары мен мерзімдері, тауарлар мен көлік құралдардың есебін жүргізу, есептілікті ұсыну тәсілі, электрондық құжат түрінде ұсынылатын есептердің құрылымы мен форматы, оларды толтыру тәртібінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидалары мен мерзімдері, тауарлар мен (немесе) көлік құралдардың есебін жүргізу тәртібі, есептілікті ұсыну тәсілі, электрондық құжат түрінде ұсынылатын есептердің құрылымы мен форматы, оларды толтыру тәртібі";
1, 2 және 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидалары мен мерзімдері, тауарлар мен (немесе) көлік құралдардың есебін жүргізу тәртібі, есептілікті ұсыну тәсілі, электрондық құжат түрінде ұсынылатын есептердің құрылымы мен форматы, оларды толтыру тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 38-бабы 2-тармағына, 167-бабы 5) тармақшасына, 431-бабы 1 және 2-тармағына, 494-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 500-бабы 3) тармақшасына, 507-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, 514-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, 521-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, 528-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, 541-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және кедендік бақылаудағы тауарларды және (немесе) көлік құралдарын және олармен жасалатын кедендік операцияларды есепке алуды жүргізу тәртібін, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына иелік ететін және (немесе) оларды пайдаланатын тұлғалар, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар мемлекеттік кірістер органдарына, оның ішінде мемлекеттік кірістер органдарының талабы бойынша сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлар туралы, сондай-ақ жасалған кедендік операциялар туралы есептілік ұсыну мерзімін, сондай-ақ есептілікті ұсыну тәсілі, электрондық құжат түрінде ұсынылатын есептердің құрылымы мен форматы, оларды толтыру тәртібін айқындайды.

О внесении изменений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 10 апреля 2020 года № 374 "О некоторых вопросах ведения учета и представления отчетности органу государственных доходов"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 июля 2024 года № 470. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2024 года № 34773
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 10 апреля 2020 года № 374 "О некоторых вопросах ведения учета и представления отчетности органу государственных доходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20380) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 38, подпунктом 5) статьи 167, пунктами 1 и 2 статьи 431, подпунктом 2) пункта 1 статьи 494, подпунктом 3) статьи 500, подпунктом 5) пункта 1 статьи 507, подпунктом 5) пункта 1 статьи 514, подпунктом 4) пункта 1 статьи 521, подпунктом 5) пункта 1 статьи 528, подпунктом 5) пункта 1 статьи 541 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) Правила и сроки представления органу государственных доходов отчетности, порядок ведения учета товаров и (или) транспортных средств, способ представления отчетности, структура и формат представляемых отчетов в виде электронного документа, порядок их заполнения согласно приложению 1 к настоящему приказу;";
в Правилах и сроках представления отчетности, ведения учета товаров и транспортных средств, способе представления отчетности, структуре и формате представляемых отчетов в виде электронного документа, порядке их заполнения, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила и сроки представления органу государственных доходов отчетности, порядок ведения учета товаров и (или) транспортных средств, способ представления отчетности, структура и формат представляемых отчетов в виде электронного документа, порядок их заполнения";
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила и сроки представления органам государственных доходов отчетности, порядок ведения учета товаров и (или) транспортных средств, способ представления отчетности, структура и формат представляемых отчетов в виде электронного документа, порядок их заполнения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 38, подпунктом 5) статьи 167, пунктами 1 и 2 статьи 431, подпунктом 2) пункта 1 статьи 494, подпунктом 3) статьи 500, подпунктом 5) пункта 1 статьи 507, подпунктом 5) пункта 1 статьи 514, подпунктом 4) пункта 1 статьи 521, подпунктом 5) пункта 1 статьи 528, подпунктом 5) пункта 1 статьи 541 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют порядок ведения учета товаров и (или) транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, и совершаемых с ними таможенных операций, сроки представления отчетности органам государственных доходов о хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах, а также о совершенных таможенных операциях лицами, владеющими и (или) пользующимися иностранными товарами, товарами Евразийского экономического союза, помещенными под таможенную процедуру свободного склада, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, в том числе по требованию органов государственных доходов, а также способ представления отчетности, структура и формат представляемых отчетов в виде электронного документа, порядок их заполнения.

2. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, уәкілетті экономикалық операторлар, шетелдік тауарларды, сондай-ақ еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын иеленетін және (немесе) пайдаланатын тұлғалар есептілікті мемлекеттік кірістер органдарына осы бұйрыққа 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Exel форматындағы электронды құжат түрінде ұсынады.
3. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, уәкілетті экономикалық операторлар, шетелдік тауарларды, сондай-ақ еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын иеленетін және (немесе) пайдаланатын тұлғалар ресімдейтін тауарлар мен көлік құралдары Exel форматындағы электронды құжат түрінде есепке алынуға жатады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, уәкілетті экономикалық операторлар, шетелдік тауарларды, сондай-ақ еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын иеленетін және (немесе) пайдаланатын тұлғалар есептерін мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелері арқылы ұсынады.";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлар туралы, сондай-ақ жасалған кедендік операциялар туралы есептілік мемлекеттік кірістер органына талап бойынша ұсынылатын жағдайлар";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органына
есептілікті ұсыну қағидалары
мен мерзімдері, тауарлар мен
(немесе) көлік құралдардың
есебін жүргізу тәртібі,
есептілікті ұсыну тәсілі,
электрондық құжат түрінде
ұсынылатын есептердің
құрылымы мен форматы,
оларды толтыру тәртібіне
1-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органына
есептілікті ұсыну қағидалары
мен мерзімдері, тауарлар мен
(немесе) көлік құралдардың
есебін жүргізу тәртібі,
есептілікті ұсыну тәсілі,
электрондық құжат түрінде
ұсынылатын есептердің
құрылымы мен форматы,
оларды толтыру тәртібіне
2-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органына
есептілікті ұсыну қағидалары
мен мерзімдері, тауарлар мен
(немесе) көлік құралдардың
есебін жүргізу тәртібі,
есептілікті ұсыну тәсілі,
электрондық құжат түрінде
ұсынылатын есептердің
құрылымы мен форматы,
оларды толтыру тәртібіне
3-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органына
есептілікті ұсыну қағидалары
мен мерзімдері, тауарлар мен
(немесе) көлік құралдардың
есебін жүргізу тәртібі,
есептілікті ұсыну тәсілі,
электрондық құжат түрінде
ұсынылатын есептердің
құрылымы мен форматы,
оларды толтыру тәртібіне
4-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органына
есептілікті ұсыну қағидалары
мен мерзімдері, тауарлар мен
(немесе) көлік құралдардың
есебін жүргізу тәртібі,
есептілікті ұсыну тәсілі,
электрондық құжат түрінде
ұсынылатын есептердің
құрылымы мен форматы,
оларды толтыру тәртібіне
5-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органына
есептілікті ұсыну қағидалары
мен мерзімдері, тауарлар мен
(немесе) көлік құралдардың
есебін жүргізу тәртібі,
есептілікті ұсыну тәсілі,
электрондық құжат түрінде
ұсынылатын есептердің
құрылымы мен форматы,
оларды толтыру тәртібіне
6-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органына
есептілікті ұсыну қағидалары
мен мерзімдері, тауарлар мен
(немесе) көлік құралдардың
есебін жүргізу тәртібі,
есептілікті ұсыну тәсілі,
электрондық құжат түрінде
ұсынылатын есептердің
құрылымы мен форматы,
оларды толтыру тәртібіне
7-қосымша".

2. Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, уполномоченные экономические операторы, и лица, владеющие и (или) пользующиеся иностранными товарами, а также товарами Евразийского экономического союза, помещенными под таможенную процедуру свободного склада, предоставляют отчетность в органы государственных доходов по формам, согласно приложениям 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему приказу в виде электронного документа в формате Excel.
3. Товары и транспортные средства, оформляемые лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, уполномоченными экономическими операторами, владеющими и (или) пользующимися иностранными товарами, а также товарами Евразийского экономического союза, помещенными таможенную процедуру свободного склада, подлежат учету в виде электронного документа в формате Exсel.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Отчеты лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, уполномоченных экономических операторов, и лиц, владеющих и (или) пользующихся иностранными товарами, а также товарами Евразийского экономического союза, помещенными под таможенную процедуру свободного склада, предоставляются посредством информационных систем органов государственных доходов при их наличии.";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Случаи, когда отчетность о хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах, а также о совершенных таможенных операциях представляется в орган государственных доходов по требованию";
верхний правый угол приложения 1 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам и срокам представления
органу государственных доходов
отчетности, порядку ведения
учета товаров и (или) транспортных
средств, способу представления
отчетности, структуре и формату
представляемых отчетов в виде
электронного документа,
порядку их заполнения";
верхний правый угол приложения 2 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам и срокам представления
органу государственных доходов
отчетности, порядку ведения
учета товаров и (или) транспортных
средств, способу представления
отчетности, структуре и формату
представляемых отчетов в виде
электронного документа,
порядку их заполнения";
верхний правый угол приложения 3 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам и срокам представления
органу государственных доходов
отчетности, порядку ведения
учета товаров и (или) транспортных
средств, способу представления
отчетности, структуре и формату
представляемых отчетов в виде
электронного документа,
порядку их заполнения";
верхний правый угол приложения 4 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам и срокам представления
органу государственных доходов
отчетности, порядку ведения
учета товаров и (или) транспортных
средств, способу представления
отчетности, структуре и формату
представляемых отчетов в виде
электронного документа,
порядку их заполнения";
верхний правый угол приложения 5 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам и срокам представления
органу государственных доходов
отчетности, порядку ведения
учета товаров и (или) транспортных
средств, способу представления
отчетности, структуре и формату
представляемых отчетов в виде
электронного документа,
порядку их заполнения";
верхний правый угол приложения 6 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам и срокам представления
органу государственных доходов
отчетности, порядку ведения
учета товаров и (или) транспортных
средств, способу представления
отчетности, структуре и формату
представляемых отчетов в виде
электронного документа,
порядку их заполнения";
верхний правый угол приложения 7 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Правилам и срокам представления
органу государственных доходов
отчетности, порядку ведения
учета товаров и (или) транспортных
средств, способу представления
отчетности, структуре и формату
представляемых отчетов в виде
электронного документа,
порядку их заполнения".

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов Республики Казахстан М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан