"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 18 шiлдедегi № 744 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 22 шiлдеде № 34779 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21869 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Медициналық куәландыру кезінде әскери-дәрігерлік комиссия (бұдан әрі – ӘДК), дәрігерлік-ұшқыш комиссиясы (бұдан әрі – ДҰК) және жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі – ЖАО) медициналық комиссиясы осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 722 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21863 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін адамдар денсаулық жағдайына қойылатын талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес қорытынды шығарады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Медициналық куәландыру басталғанға дейін:
1) психикалық денсаулық және фтизиопульмонология орталығынан, медициналық ұйымнан (меншік нысанына қарамастан) созылмалы ауыруы мен соңғы он екі ай ішінде инфекциялық және паразитарлық ауыруға шалдығуына байланысты диспансерлік есепте тұратыны туралы мәліметтер (анықтама), дәрі-дәрмекті және басқа да заттарды көтере алмауы (жоғары сезгіштігі) туралы мәліметтер, жыл сайынғы профилактикалық медициналық қарап-тексеру туралы мәліметтер алынады. Мемлекеттік ақпараттық жүйе арасында өзара іс-қимыл болған кезде медициналық ақпарат (мәлімет) денсаулық сақтау саласындағы электрондық ақпараттық ресурстан және ақпараттық жүйеден алынады;
2) Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысанына сәйкес азаматтардың денсаулық жағдайын білдіретін медициналық құжаттар зерделенеді: пациенттің амбулаториялық медициналық картасы (052/у нысаны), профилактикалық қарап-тексеру (скрининг) картасы (055/у нысаны), профилактикалық екпе картасы (065/у нысаны), денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды) (075/у нысаны), рентгенограмма, арнайы зерттеу әдісі хаттамасы;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 июля 2024 года № 744. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2024 года № 34779
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21869) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При проведении медицинского освидетельствования военно-врачебные комиссии (далее – ВВК), врачебно-летные комиссии (далее – ВЛК) и медицинские комиссии местных исполнительных органов (далее – МИО) выносят заключения в соответствии с настоящими Правилами и Требованиями, предъявляемыми к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан (далее – Требования), утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21863).";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. До начала медицинского освидетельствования проводятся:
1) получение сведений (справок) из центров психического здоровья и фтизиопульмонологии, медицинских организаций (независимо от форм собственности) о состоянии на диспансерном учете по поводу хронических заболеваний и перенесенных в течение последних двенадцати месяцев инфекционных и паразитарных заболеваний, сведений о непереносимости (повышенной чувствительности) медикаментозных средств и других веществ, сведения о ежегодных профилактических медицинских осмотрах. При наличии взаимодействия между государственными информационными системами, медицинская информация (сведение) получается из электронных информационных ресурсов и информационных систем в области здравоохранения;
2) изучение медицинских документов, характеризующих состояние здоровья граждан, согласно форме учетной документации в области здравоохранения, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579): медицинская карта амбулаторного пациента (форма 052/у), карта профилактического осмотра (скрининга) (форма 055/у), карта профилактических прививок(форма 065/у), медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) о состоянии здоровья (форма № 075/у), рентгенограммы, протоколы специальных методов исследований;

3) медициналық куәландыру басталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен ерте емес:
жалпы қан талдауы;
мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция);
жалпы несеп талдауы;
тыныш жағдайдағы электрокардиография (жүктемеден кейін – көрсеткіш бойынша);
кеуде қуысы ағзасын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу (медициналық куәландыратын күні үш айдан кеш емес);
эхокардиография жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 52-1-тармақпен толықтырылсын:
"52-1. Техникалық, кәсіптік және жоғары білім беру бағдарламасын іске асыратын әскери оқу орнына оқуға түсетін, денсаулық жағдайы бойынша оқуға (оқуға түсуге) жарамды кандидаттар түпкілікті медициналық куәландырудан әскери оқу орнында өтеді.";
11-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Запаста тұратын азаматтарды әскери жиынға, әскери қызметке шақыру кезінде немесе есепке алу мақсатында медициналық куәландыру";
мынадай мазмұндағы 143-1-тармақпен толықтырылсын:
"143-1. Бейбіт уақытта әскери бөлімге (арнайы құралымға) тіркеу, жұмылдыру бойынша, соғыс жағдайы кезінде және соғыс уақытында десанттық-шабуылдау әскері бөліміне, арнайы мақсаттағы бөлімге әскери қызметке шақыру, сүңгуір (жауынгер жүзуші) лауазымына тағайындау кезінде әскери міндеттілер жергілікті әскери басқару органына келген кезде, сондай-ақ әскерге шақыру комиссиясының бұрын шығарылған шешімі болмаған кезде медициналық куәландырудан өтеді.
Жұмылдыру бойынша, соғыс жағдайы кезінде және соғыс уақытында әскери қызметке шақыру кезінде жергілікті әскери басқару органының алдын ала жиын пунктінде (жиын пунктінде) немесе әскери бөлімнің немесе арнайы құралымның жеке құрамын қабылдау пунктінде (медициналық қарап-тексеру кезінде) денсаулық жағдайына шағым білдірген немесе әскери қызметке кедергі келтіретін ауыруы немесе дене кемістігі анықталған кезде әскери міндеттілер медициналық куәландыруға аудандық (қалалық, облыстық маңызы бар қала) немесе облыстық (республикалық маңызы бар қала немесе астана) әскерге шақыру комиссиясының медициналық комиссиясына жіберіледі. Ұшқыш құрамының (ұшқыш, штурман және ұшқыш экипажының басқа да мүшелері) лауазымына тағайындалатын авиациялық персонал ДҰК-да медициналық куәландырылуға тиіс.";
144-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"144. Есепке алу мақсатында немесе әскери жиынға шақыру кезінде бұрын әскери қызмет өткерген және денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметтен шығарылған әскери міндеттілерді медициналық куәландыру кезінде ҚІБ(Б) ЖАО-ның медициналық комиссиясына және қорғаныс істері департаментіне (бұдан әрі – ҚІД) мөрмен расталған ауыруы туралы куәлік көшірмесі беріледі.";

3) не ранее чем за тридцать календарных дней до начала медицинского освидетельствования:
общий анализ крови;
реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис;
общий анализ мочи;
электрокардиография в покое (после нагрузки – по показаниям);
флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки (не позже трех месяцев на день медицинского освидетельствования);
эхокардиография.";
дополнить пунктом 52-1 следующего содержания:
"52-1. Кандидаты, поступающие в военные учебные заведения, реализующие программы технического, профессионального и высшего образования, годные по состоянию здоровья к обучению (поступлению), окончательное медицинское освидетельствование проходят в военных учебных заведениях.";
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Медицинское освидетельствование граждан, пребывающих в запасе, при призыве на воинские сборы, воинскую службу или в учетных целях";
дополнить пунктом 143-1 следующего содержания:
"143-1. Военнообязанные в мирное время при приписке в воинские части (специальные формирования), при призыве на воинскую службу по мобилизации, при военном положении и в военное время в части десантно-штурмовых войск, части специального назначения, на должности водолазов (боевых пловцов), проходят медицинское освидетельствование при их явке в местные органы военного управления, а также при отсутствии ранее вынесенного решения призывной комиссии.
Военнообязанные при призыве на воинскую службу по мобилизации, при военном положении и в военное время, предъявившие жалобы на состояние здоровья в пунктах предварительного сбора (пунктах сбора) местных органов военного управления или в пунктах приема личного состава воинских частей или специальных формирований (при проведении медицинского осмотра) или при выявлении у них заболеваний или физических недостатков, препятствующих воинской службе, направляются на медицинское освидетельствование в медицинские комиссии районных (городских, городов областного значения) или областных (города республиканского значения или столицы) призывных комиссий. Авиационный персонал, назначаемый на должности летного состава (летчиков, штурманов и других членов летных экипажей), подлежит медицинскому освидетельствованию в ВЛК.";
пункт 144 изложить в следующей редакции:
"144. При медицинском освидетельствовании в учетных целях или призыве на воинские сборы граждан, ранее проходивших воинскую службу и уволенных с воинской службы по состоянию здоровья, О(У)ДО представляет в медицинскую комиссию МИО и департамент по делам обороны (далее – ДДО) заверенную печатью копию свидетельства о болезни.";

150 және 151-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"150. Штаттық ӘДК ұсынылған құжаттарды зерделейді және өтінішті қанағаттандыру үшін негіз болған кезде бұрын әскери қызмет өткерген және денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметтен шығарылған азамат әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау мақсатында ҚІД бастығы арқылы штаттан тыс тұрақты әрекеттегі (гарнизондық немесе госпитальдық) ӘДК-ға медициналық куәландыруға жіберіледі.
151. Бұрын денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметтен шығарылған азамат медициналық куәландырылғаннан кейін штаттан тыс тұрақты әрекеттегі ӘДК қорытындысы ауыруы туралы куәлікпен ресімделеді және штаттық ӘДК-ға қарауға жіберіледі. Ауыруы туралы куәлікте мертігудің, ауырудың себепті байланысы көрсетілмейді.";
158-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"158. ӘДК қорытындысы ауруы туралы куәлікпен ресімделген кезде ӘДК отырысының хаттама кітабына шағымдарды, анамнезді, объективті тексеру деректері мен арнайы зерттеу нәтижесін жазбауға рұқсат етіледі, бұл ретте диагноз халықаралық ауырулар жіктемесіне сәйкес код түрінде жазылады. Ауыруы туралы куәліктің бір данасы ӘДК отырысының хаттама кітабына қосымша ретінде сақталады.";
174-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"174. Штаттық ӘДК ауыру туралы куәліктің немесе психикалық, мінез-құлығы бұзылған (ауыруы бар), қатерлі жаңа өскін пайда болған, жыныс жолымен берілетін инфекция, адамның иммундық тапшылығы вирусынан туындайтын ауыруы бар адамдарға (АИТВ-жұқтырған) жасалған анықтаманың әрбір данасы беткі жағының жоғарғы бөлігінде мынадай мазмұндағы мөртаңба қояды: "Көшірме жасауға, қолға беруге, мәліметті жария етуге тыйым салынады".";
185, 186 және 187-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"185. Ұшқыш, штурман және ұшқыш экипажының басқа да мүшесі, ұшуға басшылық жасау мен басқаруды жүзеге асыратын, әуе кемесі бортында ұшу тапсырмасын орындауға қатысатын адамдар, әуе қозғалысын басқару операторы, пилотсыз әуе кемесінің операторы (сыртқы пилот), парашютші, планерші, әуеде қалықтап ұшатын адам және ұшқыш құрамының лауазымына тағайындалған азаматтар (бұдан әрі – авиациялық персонал), сондай-ақ авиациялық персонал даярлайтын, әуе кемесін, пилотсыз әуе кемесін ұшуда қолдану мамандығы бойынша білім алатын әскери оқу орнының курсанттары (тыңдаушылары) (бұдан әрі – авиациялық персонал даярлайтын ӘОО курсанттары) жыл сайын ДҰК-да жоспарлы медициналық куәландырылуға тиіс. Алдыңғы ДҰК қорытындысы бойынша ұшу жұмысына, ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге жарамсыз деп танылған авиациялық персонал адамдары, ұшуға үйретуге жарамсыз деп танылған авиациялық персонал даярлайтын ӘОО курсанттары, сондай-ақ авиациялық техникаға қызмет көрсету немесе әуе кемесінің ұшуын қамтамасыз ету бойынша жерүсті авиациялық мамандары жоспарлы медициналық куәландырылмайды. Авиациялық персонал осы Қағидалардың 192-тармағына сәйкес мерзімі айқындалатын стационарлық жағдайда жоспарлы куәландыру көзделмегенде амбулаториялық жағдайда жоспарлы куәландырудан өтеді.
Әуе қорғанысы күштерінің бас қолбасшысы, әскери-әуе күштерінің қолбасшысы және ұшқыш құрамының лауазымында тұрған оның орынбасарлары штаттық ӘДК жанындағы ДҰК-да жоспарлы (кезекті) амбулаториялық медициналық куәландырудан өтеді.

пункты 150 и 151 изложить в следующей редакции:
"150. Штатная ВВК изучает представленные документы и при наличии основания для удовлетворения заявления, гражданин ранее проходивший воинскую службу и уволенный с воинской службы по состоянию здоровья, направляется на медицинское освидетельствование через начальника ДДО в внештатную постоянно действующую (гарнизонную или госпитальную) ВВК с целью определения категории годности к воинской службе.
151. После проведения медицинского освидетельствования гражданина, ранее уволенного с воинской службы по состоянию здоровья, заключение внештатной постоянно действующей ВВК оформляется свидетельством о болезни и направляется на рассмотрение в штатную ВВК. Причинная связь увечья, заболевания в свидетельстве о болезни не указывается.";
пункт 158 изложить в следующей редакции:
"158. При оформлении заключения ВВК свидетельством о болезни, разрешается не записывать в книгу протоколов заседаний ВВК жалобы, анамнез, данные объективного обследования и результаты специальных исследований, при этом диагноз записывается в виде кода согласно международной классификации болезней. Экземпляр свидетельства о болезни хранится как приложение к книге протоколов заседаний ВВК.";
пункт 174 изложить в следующей редакции:
"174. Штатная ВВК на верхнем поле лицевой стороны каждого экземпляра свидетельства о болезни или справки, составленных на лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), злокачественными новообразованиями, инфекциями передающимися половым путем, болезнью, вызываемой вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ-инфицированных), ставит штамп следующего содержания: "Снимать копии, выдавать на руки, разглашать сведения запрещается".";
пункты 185, 186 и 187 изложить в следующей редакции:
"185. Летчики, штурманы и другие члены летных экипажей, лица, осуществляющие руководство и управление полетами, участвующие в выполнении полетных заданий на борту воздушного судна, операторы управления воздушным движением, операторы беспилотного воздушного судна (внешние пилоты), парашютисты, планеристы, воздухоплаватели и граждане, назначенные на должности летного состава (далее – авиационный персонал), а также курсанты (слушатели) военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала, обучающиеся по специальностям летная эксплуатация воздушных судов, беспилотных воздушных судов (далее – курсанты ВУЗ-а по подготовке авиационного персонала), ежегодно подлежат плановому медицинскому освидетельствованию в ВЛК. Плановому медицинскому освидетельствованию не подлежат лица авиационного персонала, признанные по результатам предыдущего ВЛК негодными к летной работе, полетам, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам, курсанты ВУЗ-а по подготовке авиационного персонала, признанные негодными к летному обучению, а также авиационные наземные специалисты по обслуживанию авиационной техники или обеспечению полетов воздушных судов. В случаях, когда не предусмотрено проведение планового освидетельствования в стационарных условиях, сроки которого определяются согласно пункту 192 настоящих Правил, авиационный персонал проходит плановое освидетельствование в амбулаторных условиях.
Главнокомандующий Силами воздушной обороны, командующий военно-воздушными силами и их заместители, состоящие на должностях летного состава, плановое (очередное) амбулаторное медицинское освидетельствование проходят в ВЛК при штатной ВВК.

186. Медициналық куәландыруға дайындалу кезінде әскери бөлім (мекеме) әскери-медициналық (медициналық) қызметінің бастығы комиссияаралық кезеңде авиациялық персоналды және авиациялық персонал даярлайтын ӘОО курсанттарын медициналық бақылау нәтижесін:
1) денсаулық жағдайындағы өзгеріс динамикасын;
2) ұшу жұмысының (ұшудың, ұшуға үйретудің, ұшуға басшылық жасаудың, пилотсыз әуе кемесін басқарудың, парашютпен секірудің) бұрын анықталған патологиялық өзгеріске әсерін, егер болса;
3) жеке психофизиологиялық ерекшелікті, сондай-ақ психофизиологиялық қасиетін зерделеу нәтижесін;
4) шалдыққан ауыруды (жарақаттану), оның өту ерекшелігін;
5) ұшуды (ұшуға басшылық жасауды, пилотсыз әуе кемесін басқаруды, парашютпен секіруді), арнайы жаттықтыруды, сынау мен зерттеуді көтере алуы жинақтайды.
187. Авиациялық персонал және авиациялық персонал даярлайтын ӘОО курсанттары медициналық куәландыруға тек ауыз қуысын санациялағаннан, ал әйелдер қосымша гинекологтың тексеруінен өткеннен кейін жіберіледі.";
190, 191 және 192-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"190. Медициналық куәландыру кезінде дәрігер-маман тексереді және медициналық кітапшаның тиісті бөлігін толтырады, диагнозды, ұшу жұмысына, ұшуға, ұшуға үйретуге, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге жарамдылық санаты туралы қорытындыны және өз ұсынымын жазады.
ДҰК осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 721 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21860 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік авиацияда қызмет ету үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарға (бұдан әрі – Авиацияға қойылатын талаптар) сәйкес қорытынды шығарады.
Куәландыру нәтижесі бойынша ДҰК төрағасы дәрігер-маманның авиациялық персоналдың медициналық кітапшасына барлық жазбаны дұрыс енгізілгенін тексереді, ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға үйретуге, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жарамдылық санаты туралы қорытынды шешім шығарады. ДҰК авиациялық персоналдың (курсанттың) ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға үйретуге, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жарамдылық санаты туралы мәселені шешумен қатар емдеу-сауықтыру іс-шаралары тізбесі мен кезеңділігін айқындайды. ДҰК қорытындысына төраға, хатшы қол қояды және ол комиссия (мекеме) мөрімен бекітіледі.

186. При подготовке к медицинскому освидетельствованию начальник военно-медицинской (медицинской) службы воинской части (учреждения) обобщает следующие результаты медицинского наблюдения в межкомиссионном периоде за авиационным персоналом и курсантами ВУЗ-а по подготовке авиационного персонала:
1) динамику изменений в состоянии здоровья;
2) влияние летной работе (полетов, летного обучения, руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном, парашютных прыжков) на выявленные ранее патологические изменения, если они имели место;
3) индивидуальные психофизиологические особенности, а также результаты изучения психофизиологических качеств;
4) перенесенные заболевания (травмы), особенности их течения;
5) переносимость полетов (руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном, парашютных прыжков), специальных тренировок, испытаний и исследований.
187. Авиационный персонал и курсанты ВУЗ-а по подготовке авиационного персонала к медицинскому освидетельствованию допускаются только после проведения санации полости рта, а женщины дополнительно обследуются гинекологом.";
пункты 190, 191 и 192 изложить в следующей редакции:
"190. При медицинском освидетельствовании врач-специалист проводит обследование и заполняет соответствующий раздел медицинской книжки, записывает диагноз, заключение о категории годности к летной работе, полетам, летному обучению, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам и свои рекомендации.
ВЛК выносят заключения в соответствии с настоящими Правилами и Требованиями, предъявляемыми к состоянию здоровья лиц для службы в государственной авиации (далее – Требования авиации), утвержденные приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 721 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21860).
По результатам освидетельствования председатель ВЛК проверяет правильность внесения всех записей в медицинскую книжку авиационного персонала врачами-специалистами, выносит итоговое заключение о категории годности к летной работе (полетам, летному обучению, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам). Одновременно с решением вопроса о степени годности к летной работе (полетам, летному обучению, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам) авиационного персонала (курсанта), ВЛК определяет перечень и периодичность лечебно-оздоровительных мероприятий. Заключение ВЛК подписывается председателем, секретарем и скрепляется печатью комиссии (учреждения).

191. ДҰК қорытындысы медициналық куәландырылған сәттен бастап бір жылға жарамды. Медициналық куәландыру, егер авиациялық персоналдың (курсанттың) денсаулық жағдайында ДҰК қорытындысын қайта қарауға негіз болатын өзгерістер болса немесе ДҰК қорытындысы бойынша белгіленген мерзімінен бұрын жүргізіледі. ДҰК-ның ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға үйретуге, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жарамдылығы немесе жарамсыздығы туралы жаңа қорытындысы ДҰК-ның алдыңғы қорытындысын жояды.
Авиациялық персоналда ДҰК қорытындысының қолданыс мерзімі ол қарулы жанжалға, жедел-жауынгерлік іс-шараға қатысқан, жауынгерлік (оқу-жауынгерлік) міндеттерді және (немесе) Қазақстан Республикасынан тыс жерге ұшуды орындаған кезде аяқталған жағдайда штаттық ӘДК-ның рұқсаты бойынша ДҰК қорытындысының қолданыс мерзімі күнтізбелік отыз күнге дейінгі мерзімге, ал төтенше ахуалды (төтенше жағдайды) жою кезінде төтенше ахуал (төтенше жағдай) мерзіміне ұзартылады.
Авиациялық персонал осы Қағидалардың 192-тармағына сәйкес айқындалатынмерзімде жоспарлы (кезекті) стационарлық медициналық куәландырылмаған жағдайда штаттық ӘДК-ның рұқсаты бойынша штаттан тыс ДҰК-да амбулаториялық медициналық куәландырылады, оның қорытындысы алты айға дейін жарамды.
ДҰК қорытындысының көрсетілген (ұзартуды ескеріп) мерзімі аяқталғаннан кейін авиациялық персонал ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға үйретуге, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жіберілмейді және медициналық (амбулаториялық, стационарлық) куәландырылуға жіберіледі.
192. Ұшқыш және штурман отыз жасқа толғаннан кейін бірінші жоспарлы стационарлық медициналық куәландырудан өтеді. Кейіннен Авиацияға қойылатын талаптардың тармақтары қолданылмай, сондай-ақ жарамдылығын жеке бағалау көзделмейтін тармақтар бойынша ұшу жұмысына жарамды деп танылған ұшқыш пен штурман кезекті (жоспарлы) стационарлық медициналық куәландырудан үш жылдан кейін, ал жарамдылығын жеке бағалау көзделетін Авиацияға қойылатын талаптардың тармақтары қолданылып, ұшу жұмысына жарамды деп танылғандар – екі жылдан кейін немесе медициналық көрсеткіш болғанда ДҰК қорытындысы бойынша жыл сайын өтеді.
Ұшқыш экипажының мүшелері (ұшқыш және штурманнан басқа), ұшуға басшылық жасау мен басқаруды жүзеге асыратын, әуе кемесі бортында ұшу тапсырмасын орындауға қатысатын адамдар, әуе қозғалысын басқару операторы, пилотсыз әуе кемесінің операторы, парашютші, планерші және әуеде қалықтап ұшатын адам қырық жасқа толғаннан кейін бірінші жоспарлы стационарлық медициналық куәландырудан, кейіннен бес жылдан кейін немесе медициналық көрсеткіш болғанда ДҰК қорытындысы бойынша жыл сайын өтеді.
Авиациялық персонал елу жасқа толғаннан кейін стационарлық медициналық куәландырудан ДҰК-да жыл сайын өтеді.";
194-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

191. Заключения ВЛК действительны в течение года с момента медицинского освидетельствования. Медицинское освидетельствование раньше установленного срока проводится, если в состоянии здоровья авиационного персонала (курсанта) произошли изменения, дающие основания для пересмотра заключения ВЛК или по заключению ВЛК. Новое заключение ВЛК о годности или негодности к летной работе (полетам, летному обучению, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам) отменяет предыдущее заключение ВЛК.
В случае, когда у авиационного персонала срок действия заключения ВЛК истекает во время его участия в вооруженных конфликтах, оперативно-боевых мероприятиях, выполнении боевых (учебно-боевых) задач и (или) полетов за пределами Республики Казахстан, по разрешению штатного ВВК срок действия заключения ВЛК продлевается на срок до тридцати календарных дней, а при ликвидации чрезвычайных ситуаций (чрезвычайного положения) на срок действия чрезвычайной ситуации (чрезвычайного положения).
В случае, когда авиационному персоналу плановое (очередное) стационарное медицинское освидетельствование не проведено в сроки, которые определяются согласно пункту 192 настоящих Правил, по разрешению штатного ВВК, проводится амбулаторное медицинское освидетельствование во внештатных ВЛК, заключения которых действительны до шести месяцев.
По истечении указанного (с учетом продления) срока заключения ВЛК авиационный персонал к летной работе (полетам, летному обучению, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам) не допускается и подлежит направлению на медицинское освидетельствование (амбулаторное, стационарное).
192. Летчики и штурманы первое плановое стационарное медицинское освидетельствование проходят по достижению возраста тридцать лет. В последующем, очередное (плановое) стационарное медицинское освидетельствование летчики и штурманы, признанные годными к летной работе без применения пунктов Требований авиации, а также по пунктам, не предусматривающим индивидуальную оценку годности, проходят через три года, а признанные годными к летной работе с применением пунктов Требований авиации, предусматривающих индивидуальную оценку годности – через два года или по заключению ВЛК при наличии медицинских показаний – ежегодно.
Члены летных экипажей (кроме летчиков и штурманов), лица, участвующие в выполнении полетных заданий на борту воздушного судна, осуществляющие руководство и управление полетами, операторы управления воздушным движением, операторы беспилотного воздушного судна, парашютисты, планеристы и воздухоплаватели первое плановое стационарное медицинское освидетельствование проходят по достижению возраста сорок лет, в последующем – через пять лет или по заключению ВЛК при наличии медицинских показаний – ежегодно.
Авиационный персонал по достижению пятидесяти лет стационарное медицинское освидетельствование в ВЛК проходят ежегодно.";
пункт 194 изложить в следующей редакции:

"194. Авиациялық персоналға кезектен тыс (жоспардан тыс) стационарлық медициналық куәландыру:
1) ДҰК (ӘДК) қорытындысы бойынша;
2) Авиацияға қойылатын талаптардың тармақтарына сәйкес ұшу жұмысына, ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге, ұшуға үйретуге жарамсыздығы немесе жарамдылығын жеке бағалау көзделетін ауырудан (мертігуден) кейін;
3) стационарлық емделуде, ауыруы бойынша демалыста болған және (немесе) денсаулық жағдайы бойынша ұшудан (ұшуға басшылық жасаудан, пилотсыз әуе кемесін басқарудан, парашютпен секіруден) босатылған, оңалтуда үздіксіз болудың жалпы уақыты төрт айдан астам болған кезде;
4) ұшу тапсырмасын жүйелі орындамаған жағдайда (ұшқыш және штурман);
5) ұшу жұмысында алты айдан астам үзіліс болған кезде (ұшқыш және штурман);
6) авиациялық оқиғадан, оның ішінде әуе кемесін мәжбүрлі тастап кеткеннен (катапульттенгеннен) кейін;
7) ұшқыш (штурман) денсаулық жағдайына анағұрлым жоғары медициналық талап қойылатын басқа ұшақ түріне жұмыс істеу үшін ауыстырылған кезде;
8) шет мемлекеттің авиациялық персоналды даярлайтын ӘОО-дан келетін ұшқышқа және штурманға жүргізіледі.";
198, 199, 200, 201, 202, 203, 204 және 205-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"198. Денсаулық жағдайы туралы мәлімет қосымша:
1) алдыңғы ДҰК диагнозы мен қорытындысын;
2) соңғы рет қашан және қайда стационарлық медициналық куәландырудан өткенін;
3) комиссияаралық кезеңде дене бітімі жағдайы мен жұмысқа қабілетіне жалпы мінездемені, ұшуалды және ұшудан кейінгі медициналық қарап-тексеру туралы мәліметті;
4) медициналық көрсеткіш бойынша ұшудан (ұшуға басшылық жасаудан, пилотсыз әуе кемесін басқарудан, парашютпен секіруден) босатылған немесе шеттетілген жағдайды, оның себебін;
5) кәсіби қызметіне дәрігерлік бақылау деректерін;
6) кәсіби қызмет процесіндегі пульс жиілігі динамикасын, артериялық қан қысымының өлшемі және куәландырылушының денсаулық жағдайын білдіретін басқа да объективті деректерді;
7) жеке психофизиологиялық ерекшелікті;
8) кәсіби қызметті жалғастыру орындылығын;
9) медициналық куәландыруға жіберу себебін;
10) әскери бөлім (мекеме) дәрігерінің атқаратын лауазымында одан әрі қолдану орындылығы туралы пікірін;
11) лауазымдық міндеттерді атқарудың (ұшуды орындаудың, ұшуға үйретудің, парашютпен секірудің, ұшуға басшылық жасаудың, пилотсыз әуе кемесін басқарудың) денсаулық жағдайына әсері (әскер етпеуі) туралы қорытындыны қамтиды.

"194. Внеочередное (внеплановое) стационарное медицинское освидетельствование авиационному персоналу проводится:
1) по заключению ВЛК (ВВК);
2) после заболеваний (увечий) по которым в соответствии с пунктами Требований авиации предусматривается негодность или индивидуальная оценка годности к летной работе, полетам, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам, летному обучению;
3) при непрерывном пребывании на стационарном лечении, в отпуске по болезни и (или) освобождения по состоянию здоровья от полетов (руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном, парашютных прыжков), реабилитации в общей сложности более четырех месяцев;
4) в случаях систематического невыполнения полетных заданий (летчикам и штурманам);
5) при перерывах в летной работе свыше шести месяцев (летчикам и штурманам);
6) после авиационных происшествий, в том числе после принудительного покидания (катапультирования) воздушного судна;
7) при переводе летчиков (штурманов) на другие типы самолетов, для работы на которых предъявляются более высокие медицинские требования к состоянию здоровья;
8) летчикам и штурманам, прибывающим из ВУЗ-ов по подготовке авиационного персонала иностранных государств.";
пункты 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204 и 205 изложить в следующей редакции:
"198. Сведения о состоянии здоровья дополнительно содержат:
1) диагноз и заключение предыдущей ВЛК;
2) когда и где последний раз проходил стационарное медицинское освидетельствование;
3) общую характеристику физического состояния и работоспособности в межкомиссионном периоде, сведения о предполетных и послеполетных медицинских осмотрах;
4) случаи освобождения или отстранения от полетов (руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном, парашютных прыжков) по медицинским показаниям, их причины;
5) данные врачебного наблюдения за профессиональной деятельностью;
6) динамику частоты пульса, величину артериального давления в процессе профессиональной деятельности и другие объективные данные, характеризующие состояние здоровья освидетельствуемого;
7) индивидуальные психофизиологические особенности;
8) целенаправленность на продолжение профессиональной деятельности;
9) причину направления на медицинское освидетельствование;
10) мнение врача воинской части (учреждения) о целесообразности дальнейшего использования на занимаемой должности;
11) выводы о наличии (отсутствии) влиянии исполнения должностных обязанностей (выполнения полетов, летного обучения, выполнения парашютных прыжков, руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном) на его состояние здоровья.

199. Қызметтік іс туралы мәлімет қосымша:
1) жалпы ұшу сағатын (орындалған парашютпен секіру, ұшуды басқару мен басшылық жасау, пилотсыз әуе кемесін басқару сағатының жалпы санын), ағымдағы жылдағы ұшу сағатын (орындалған парашютпен секіру, ұшуға басшылық жасау, пилотсыз әуе кемесін басқару сағатының санын), ағымдағы жылы орындалған ұшу (орындалған парашютпен секіру, ұшуға басшылық жасауды жүзеге асыру, пилотсыз әуе кемесін басқару) туралы мәліметті, ұшақ (тікұшақ, пилотсыз әуе кемесінің) түрін;
2) ұшу (парашютпен секіру, ұшуға басшылық жасау, пилотсыз әуе кемесін басқару) сапасын;
3) ұшу жұмысын (ұшуды, ұшуға үйретуді, ұшуға басшылық жасауды, пилотсыз әуе кемесін басқаруды, парашютпен секіруді) жалғастыру орындылығын;
4) кәсіби қызметті жалғастыру мүмкіндігі туралы қорытындыны;
5) қолбасшылықтың атқаратын лауазымында одан әрі қолдану орындылығы туралы пікірін қамтиды.
200. Барокамерада биіктік гипоксиясына төзімділікті жоспарлы зерттеу ұшқыш пен штурманға төрт жылда бір рет, ұшқыш экипажының басқа мүшесіне іріктеу кезінде және кейіннен бес жылда бір рет, парашютшіге, әуе кемесінің бортында ұшу тапсырмасын орындауға қатысатын адамға, планершіге және әуеде қалықтап ұшатын адамға іріктеу кезінде жүргізіледі. Биіктік гипоксиясына төзімділікке жоспардан тыс зерттеу медициналық көрсеткіш бойынша жүргізіледі.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген биіктік гипоксиясына төзімділікке зерттеуден өтпеген адамдар ұшуға (парашютпен секіруге) жіберілмейді.
Биіктік гипоксиясына төзімділікті жоспарлы (жоспардан тыс) зерттеу барокамера болмаған жағдайда ұшақта жүргізіледі.
Медициналық куәландыру барысында ДҰК маман-дәрігері ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға үйретуге, парашютпен секіруге) жарамсыз деп таныған авиациялық персоналға биіктік гипоксиясына төзімділікке зерттеу жүргізілмейді.
201. Авиациялық персоналда (курсантта) стационарлық медициналық куәландыруда жіті немесе созылмалы аурудың өршуі анықталған кезде ол әскери-медициналық мекеменің бейінді бөлімшесіне тексерілу және (немесе) емделу үшін ауыстырылады.
Авиациялық персонал (курсант) стационарлық медициналық тексеру (емдеу) аяқталғаннан кейін штаттан тыс тұрақты әрекеттегі госпитальдық ДҰК-ға ұсынылады, ол сараптамалық қорытынды шығарады және оны куәландырылушыға жеткізеді. Маман-дәрігердің зерттеу, қарап-тексеру нәтижесі және ДҰК қорытындысы медициналық кітапшаның тиісті бөліміне енгізіледі. Куәландырылушы міндетті медициналық зерттеуден бас тартқан жағдайда медициналық тексеру тоқтатылады және куәландырылушы "Медициналық тексеруден бас тартуына байланысты медициналық куәландырусыз шығарылады" деген жазбамен әскери бөлімге (мекемеге) шығарылады. ДҰК-дан өтпеген авиациялық персонал (курсант) ұшуға (ұшуға үйретуге, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жіберілмейді.

199. Сведения о служебной деятельности дополнительно содержат:
1) общий налет часов (общее количество выполненных парашютных прыжков, часов управления и руководства полетами, часов управления беспилотным воздушным судном), налет часов (количество выполненных парашютных прыжков, часов руководства полетами, часов управления беспилотным воздушным судном) в текущем году, сведения о выполненных полетах (выполненных парашютных прыжках, осуществлении руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном) в текущем году, тип самолета (вертолета, беспилотного воздушного судна);
2) качество выполнения полетов (парашютных прыжков, руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном);
3) целенаправленность на продолжение летной работы (полетов, летного обучения, руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном, выполнения парашютных прыжков);
4) вывод о возможности продолжения профессиональной деятельности;
5) мнение командования о целесообразности дальнейшего использования на занимаемой должности.
200. Плановое исследование на переносимость высотной гипоксии в барокамере проводится: летчику и штурману – один раз в четыре года, другому члену летного экипажа – при отборе и в последующем один раз в пять лет, парашютисту, лицу, участвующему в выполнении полетного задания на борту воздушного судна, планеристу и воздухоплавателю – при отборе. Внеплановое исследование на переносимость высотной гипоксии проводится по медицинским показаниям.
Лица, указанные в первом абзаце настоящего пункта, не прошедшие исследование на переносимость высотной гипоксии, к полетам (парашютным прыжкам) не допускаются.
В случае отсутствия барокамеры плановое (внеплановое) исследование на переносимость высотной гипоксии проводится на самолете.
Авиационному персоналу, признанному в ходе медицинского освидетельствования врачами-специалистами ВЛК, не годными к летной работе (полетам, летному обучению, парашютным прыжкам), исследование на переносимость высотной гипоксии не проводится.
201. При выявлении на стационарном медицинском освидетельствовании острых или обострения хронических заболеваний, авиационный персонал (курсант) переводится на обследование и (или) лечение в профильное отделение военно-медицинского учреждения.
По окончании стационарного медицинского обследования (лечения) авиационный персонал (курсант) представляется на внештатную постоянно действующую госпитальную ВЛК, которая выносит экспертное заключение и доводит его до освидетельствуемого. Результаты исследований, осмотра врачей-специалистов и заключение ВЛК заносятся в соответствующие разделы медицинской книжки. В случае отказа освидетельствуемого от проведения обязательных медицинских исследований, медицинское обследование прекращается, и освидетельствуемый выписывается в воинскую часть (учреждение) с записью "Выписывается без медицинского освидетельствования в связи с отказом от медицинского обследования". Авиационный персонал (курсант), не прошедший ВЛК к полетам (летному обучению, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам) не допускается.

202. Ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жарамсыз деп танылған және ұшу жұмысымен (ұшумен, ұшуға басшылық жасаумен, пилотсыз әуе кемесін басқарумен, парашютпен секірумен) байланысы жоқ әскери лауазымға тағайындалған авиациялық персонал диспансерлік есепке қойылады.
203. Ұшу жұмысымен (ұшумен, ұшуға басшылық жасаумен, пилотсыз әуе кемесін басқарумен, парашютпен секірумен) байланысы жоқ әскери лауазымға тағайындалған авиациялық персонал сауыққан немесе тұрақты ауру ремиссиясына жеткен жағдайда штаттық ӘДК-мен жазбаша келісілгеннен кейін, бірақ ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жарамсыздығы туралы ДҰК қорытындысы шығарылғаннан кейін бір жылдан ерте емес стационарлық медициналық куәландыруға жіберіледі. Авиациялық персоналды ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) қайта жіберу кезінде медициналық куәландыру әскери-медициналық мекеменің мамандандырылған бөлімшесінде жүргізіледі.
Әуе қорғанысы күштерінің (әскери-әуе күштерінің) қолбасшылығы штаттық ӘДК-ға авиациялық персоналды ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) қайта жіберу орындылығы туралы қолдаухат, қызметтік ісі және денсаулық жағдайы туралы мәлімет, медициналық кітапшаны, денсаулық жағдайының жақсарғанын растайтын медициналық құжаттарды жібереді.
204. Авиациялық персоналды (курсантты) стационарлық медициналық куәландыру аяқталғаннан кейін оның денсаулық жағдайы Авиацияға қойылатын талаптарға сәйкес келмеген жағдайда ДҰК мынадай қорытынды шығарады:
1) I баған бойынша (ұшу практикасы басталғанға дейін) және II - V бағандар бойынша (авиация түріне байланысты ұшу практикасы басталғаннан кейін) және (немесе) VII баған бойынша Авиацияға қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін авиациялық персонал даярлайтын ӘОО курсанттарына – "ұшуға үйретуге жарамсыз";
2) II - V бағандар бойынша Авиацияға қойылатынталаптарға сәйкес келмейтін ұшқыш пен штурманға (авиация түріне байланысты) – "ұшу жұмысына жарамсыз";
3) VI баған бойынша Авиацияға қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін ұшқыш экипажының басқа да мүшелеріне – "ұшу жұмысына жарамсыз (мамандығы бойынша)";
4) VI баған бойынша Авиацияға қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін әуе кемесінің бортында ұшу тапсырмасын орындауға қатысатын адамдарға, планершіге және әуеде қалықтап ұшатын адамға – "ұшуға жарамсыз";
5) VI баған бойынша Авиацияға қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін парашютшіге – "парашютпен секіруге жарамсыз";

202. Авиационный персонал, признанный негодным к летной работе (полетам, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам) и назначенный на воинские должности, не связанные с летной работой (полетами, руководством полетами, управлением беспилотным воздушным судном, парашютными прыжками), ставится на диспансерный учет.
203. На стационарное медицинское освидетельствование авиационный персонал, назначенный на воинские должности, не связанные с летной работой (полетами, руководством полетами, управлением беспилотным воздушным судном, парашютными прыжками), в случае выздоровления или достижения стойкой ремиссии заболевания, направляется после письменного согласования с штатной ВВК, но не ранее чем через один год после вынесения заключения ВЛК о негодности к летной работе (полетам, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам). Медицинское освидетельствование авиационного персонала при восстановлении на летную работу (полеты, руководство полетами, управление беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам) проводится в специализированном отделении военно-медицинских учреждений.
Командование Сил воздушной обороны (военно-воздушных сил) направляет в штатную ВВК ходатайство о целесообразности восстановления на летную работу (к полетам, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам) авиационного персонала, сведения о служебной деятельности и состоянии здоровья, медицинские книжки, медицинские документы, подтверждающие улучшение состояния здоровья.
204. По окончании стационарного медицинского освидетельствования авиационного персонала (курсанта) в случаях, когда его состояние здоровья не отвечает Требованиям авиации, ВЛК выносит заключение:
1) курсантам ВУЗ-а по подготовке авиационного персонала, не отвечающим Требованиям авиации по графе I (до начала летной практики) и по графам II-V (после начала летной практики в зависимости от рода авиации) и (или) по графе VII – "не годен к летному обучению";
2) летчикам и штурманам, не отвечающим Требованиям авиации по графам II-V (в зависимости от рода авиации) – "не годен к летной работе";
3) другим членам летных экипажей, не отвечающим Требованиям авиации по графе VI – "не годен к летной работе (по специальности)";
4) лицам, участвующим в выполнении полетных заданий на борту воздушного судна, планеристам и воздухоплавателям, не отвечающим Требованиям авиации по графе VI – "не годен к полетам";
5) парашютистам, не отвечающим Требованиям авиации по графе VI – "не годен к парашютным прыжкам";

6) VII баған бойынша Авиацияға қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін ұшуға басшылық жасау мен басқаруды жүзеге асыратын адамдарға, әуе қозғалысын басқару операторына – "ұшуға басшылық жасауға жарамсыз";
7) VII баған бойынша Авиацияға қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін пилотсыз әуе кемесінің операторына (сыртқы пилотқа) – "пилотсыз әуе кемесін басқаруға жарамсыз".
205. Әскери-медициналық мекемеде (медициналық ұйымда) болатын авиациялық персонал емдеу аяқталғаннан кейін, егер шалдыққан ауруы:
1) ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға үйретуге, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жарамдылық дәрежесін өзгертуді;
2) ауруы бойынша демалыс беруді;
3) әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындап, ұшудан (ұшуға үйретуден, ұшуға басшылық жасаудан, пилотсыз әуе кемесін басқарудан, парашютпен секіруден) босатуды талап етсе, ДҰК-ның (ӘДК-ның) медициналық куәландыруына жіберіледі.";
207-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"207. Авиациялық персонал даярлайтын ӘОО курсанттары жыл сайын ұшу практикасы басталғанға дейін және оқу аяқталғаннан кейін (оқу бітірген кезде) осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен медициналық куәландырылуға тиіс.
Бұл ретте бірінші курс курсанттарына қан тобы мен резус-факторы айқындалады, нәтижесі медициналық кітапшаға енгізіледі.
Медициналық куәландыру басталғанға дейін курсанттарға:
кеуде қуысы ағзасын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу (куәландыратын күні 3 айдан кешіктірмей);
12 бөлікте электрокардиография (қалыпты жағдайда және жүктемеден кейін);
жалпы қан және несеп талдауы;
қандағы қантты зерттеу;
фиброгастродуоденоскопия (көрсеткіш бойынша);
мұрынның қосалқы қуысының рентгенографиясы (көрсеткіш бойынша);
мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция);
құрт жұмыртқасы мен лямблия кистасына нәжісті зерттеу жүргізіледі.
Медициналық көрсеткіш бойынша ұшуға үйретуге жарамдылығын айқындау үшін курсанттар әскери-медициналық мекеменің мамандандырылған бөлімшесіне медициналық куәландыруға жіберіледі.";
209, 210, 211 және 212-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"209. Ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға үйретуге) жарамдылығы туралы ДҰК қорытындысы парашютпен секіруге, ал II - III бағандар бойынша куәландырылатын ұшқыш пен штурманға және жерүсті катапульттеуге жарамдылықты көздейді. Куәландырылушы денсаулық жағдайы бойынша Авиацияға қойылатын талаптарға сәйкес парашютпен секіруден және (немесе) жерүсті катапульттеуден босатылған жағдайда ДҰК қорытындысында ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға үйретуге) жарамдылығы туралы қорытындыдан кейін оның парашютпен секіруден және (немесе) жерүсті катапульттеуден босатылуға тиіс екені көрсетіледі.
Ұшу жұмысына жарамды немесе ұшу жұмысына шектеулі жарамды деп танылған ұшқыш, штурман ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға жіберіледі.

6) лицам, осуществляющим руководство и управление полетами, операторам управления воздушным движением, не отвечающим Требованиям авиации по графе VII – "не годен к руководству полетами";
7) операторам беспилотных воздушных судов (внешним пилотам), не отвечающим Требованиям авиации по графе VII – "не годен к управлению беспилотным воздушным судном".
205. Авиационный персонал, находящийся в военно-медицинском учреждении (медицинской организации), после окончания лечения направляется на медицинское освидетельствование ВЛК (ВВК), если перенесенное заболевание требует:
1) изменения степени годности к летной работе (полетам, летному обучению, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам);
2) предоставления отпуска по болезни;
3) предоставления освобождения от полетов (летного обучения, руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном, парашютных прыжков) с исполнением других обязанностей воинской службы.";
пункт 207 изложить в следующей редакции:
"207. Курсанты ВУЗ-а по подготовке авиационного персонала подлежат медицинскому освидетельствованию ежегодно до начала летной практики и по окончанию обучения (при выпуске) в порядке определенным настоящими Правилами.
При этом курсантам первого курса проводятся определение группы крови и резус-фактора, результаты которых заносятся в медицинскую книжку.
До начала медицинского освидетельствования курсантам проводятся:
флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки (не позже 3-х месяцев на день освидетельствования);
электрокардиография в 12 отведениях (в покое и после физической нагрузки);
общие анализы крови и мочи;
исследование крови на сахар;
фиброгастродуоденоскопия (по показаниям);
рентгенография придаточных пазух носа (по показаниям);
реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис;
исследование кала на яйца глистов и цисты лямблий.
По медицинским показаниям для определения годности к летному обучению курсанты направляются на медицинское освидетельствование в специализированные отделения военно-медицинских учреждений.";
пункты 209, 210, 211 и 212 изложить в следующей редакции:
"209. Заключение ВЛК о годности к летной работе (полетам, летному обучению), предусматривает годность к парашютным прыжкам, а летчикам и штурманам, освидетельствуемым по графам II - III и к наземному катапультированию. В случаях, когда освидетельствуемый по состоянию здоровья освобожден от выполнения парашютных прыжков и (или) наземного катапультирования в соответствии с Требованиями авиации, в заключении ВЛК после заключения о годности к летной работе (полетам, летному обучению) указывается, что он подлежит освобождению от парашютных прыжков и (или) наземных катапультирований.
Летчики, штурманы, признанные годными к летной работе или ограниченно годными к летной работе, допускаются к руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном.

210. Авиация түріне тиесілігіне сәйкес келетін Авиацияға қойылатын талаптардың бағаны бойынша шектеумен жіберілген, анағұрлым төмен талаптарды қамтитын бағандар бойынша ұшу жұмысына жарамды деп танылған, сондай-ақ әскери қызметте болудың шекті жасына толған кезде әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды деп танылған ұшқыш пен штурман ұшу жұмысына шектеулі жарамды деп саналады.
211. ДҰК қорытындысында Авиацияға қойылатын талаптардың тармақтары, тармақшалары мен бағандары, ұшу жұмысына (ұшуға үйретуге, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге және ұшуға) жарамдылық дәрежесі, диагнозы, аурудың немесе мертігудің (стационарлық медициналық куәландыру кезінде авиациялық персоналға немесе курсанттарға) себепті байланысы және негізгі емдеу-профилактикалық ұсыным көрсетіледі.
ДҰК денсаулық жағдайы V баған бойынша Авиацияға қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін ұшқыш пен штурманға, авиациялық персонал даярлайтын ӘОО курсанттарына ұшуға басшылық жасауға және пилотсыз әуе кемесін басқаруға немесе ұшуға үйретуге жарамдылық санатын VII баған бойынша айқындайды, ал жарамсыз болған кезде VII баған бойынша Талаптарға сәйкес әскери қызметке жарамдылық санаты айқындалады.
ДҰК ұшу жұмысына (мамандығы бойынша), ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге жарамсыз деп танылған авиациялық персоналға Талаптарға сәйкес әскери қызметке жарамдылық санатын айқындайды.
212. Авиациялық персоналға ауруы бойынша демалыс беру, ұшудан (ұшуға басшылық жасаудан, пилотсыз әуе кемесін басқарудан, парашютпен секіруден) босату туралы қорытынды Авиацияға қойылатын талаптарға сәйкес шығарылады және медициналық куәландыру туралы анықтамамен ресімделеді.
ДҰК (ӘДК) әскери қызмет міндеттерін орындаудан жеті тәуліктен он бес тәулікке дейінгі мерзімге босату туралы қорытындымен қатар ұшудан (ұшуға басшылық жасаудан, пилотсыз әуе кемесін басқарудан, парашютпен секіруден) босату туралы қорытынды шығарады және медициналық куәландыру туралы анықтамамен ресімдейді. ДҰК (ӘДК) медициналық көрсеткіш бойынша босату туралы қорытындыны қайта шығарады, бірақ жалпы босату мерзімі отыз тәуліктен аспайды.";
214-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"214. Ұшу жұмысына (ұшуға үйретуге, ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жарамдылық туралы ДҰК қорытындысы жеке бағалау көзделетін Авиацияға қойылатын талаптардың тармақтары бойынша:

210. Ограниченно годными к летной работе считаются летчики и штурманы, допущенные с ограничениями по графе Требований авиации, соответствующей их принадлежности к роду авиации, признанные годными к летной работе по графам, содержащим более низкие требования, а также признанные годными к воинской службе с незначительными ограничениями по достижении предельного возраста состояния на воинской службе.
211. В заключении ВЛК указываются пункты, подпункты и графы Требований авиации, степень годности к летной работе (летному обучению, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам и полетам), диагноз, причинная связь заболевания или увечья (авиационному персоналу или курсантам при стационарном медицинском освидетельствовании) и основные лечебно-профилактические рекомендации.
Летчикам и штурманам, курсантам ВУЗ-а по подготовке авиационного персонала, состояние здоровья которых не отвечает Требованиям авиации по графе V, ВЛК определяет категорию годности к руководству полетами и управлению беспилотным воздушным судном или летному обучению по графе VII, а при негодности по графе VII – определяется категория годности к воинской службе в соответствии с Требованиями.
Авиационному персоналу, признанному не годным к летной работе (по специальности), полетам, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам, ВЛК определяет категорию годности к воинской службе в соответствии с Требованиями.
212. Заключение о предоставлении авиационному персоналу отпуска по болезни, освобождения от полетов (руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном, парашютных прыжков), выносится в соответствии с Требованием авиации и оформляется справкой о медицинском освидетельствовании.
ВЛК (ВВК) одновременно с заключением об освобождении от исполнения обязанностей воинской службы сроком от семи до пятнадцати суток выносит заключение об освобождении от полетов (руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном, парашютных прыжков) и оформляет справкой о медицинском освидетельствовании. ВЛК (ВВК) по медицинским показаниям повторно выносит заключение об освобождении, но в общей сложности срок освобождения не превышает тридцать суток.";
пункт 214 изложить в следующей редакции:
"214. Заключение ВЛК о годности к летной работе (летному обучению, полетам, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам) по пунктам Требований авиации, предусматривающим индивидуальную оценку, выносится при:

1) аурудың оң болжамы;
2) комиссияаралық кезеңде медициналық бақылау деректері бойынша мамандығы бойынша лауазымдық міндеттерді атқару (ұшу, ұшуға үйрету, парашютпен секіру, ұшуға басшылық жасау, пилотсыз әуе кемесін басқару) авиациялық персоналдың денсаулық жағдайына әсер етпеген;
3) куәландырылушының кәсіби қызметті жалғастыруы орынды болған;
4) әскери бөлім (мекеме) қолбасшылығы мен дәрігерінің пікірі бойынша атқаратын лауазымда одан әрі пайдалану орынды болған кезде шығарылады.
Бұл жағдайда қорытынды жоғарыда аталған барлық шарт болған кезде шығарылады. Ауру болжамы ауырлық дәрежесі, таралуы, өршу жиілігі, зардап шеккен ағза мен жүйе функциясының бұзылу дәрежесі, жүргізілген емдеу-сауықтыру іс-шараларының тиімділігі, кәсіби қызметті жалғастырған жағдайда аурудың өршу дәрежесі және асқыну, аурудың ұшу қауіпсіздігіне ықпал етуі ескеріліп айқындалады.";
216-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"216. Әскери-медициналық мекеменің мамандандырылған бөлімшесінде медициналық куәландыру кезінде, егер оны штаттық ӘДК бекітуге тиіс болса, ДҰК қорытындысы медициналық кітапшаға енгізілмейді. Бұл жағдайда ұшу жұмысына (ұшуға үйретуге, ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жарамдылығы (жарамсыздығы) туралы ДҰК қорытындысы бекітілген ауыруы туралы куәлік (медициналық куәландыру туралы анықтама) алынғаннан кейін медициналық кітапшаға жазылады.";
218-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"218. Ұшу жұмысына (ұшуға үйретуге, ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жарамды және ұшу жұмысына шектеулі жарамды авиациялық персоналға медициналық куәландырылғаннан кейін осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ДҰК-дан өткені туралы куәлік беріледі. ДҰК-дан өткені туралы куәлік ұшуға (ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жіберу үшін негіз болып табылады.
ДҰК-дан өткені туралы куәлік ауыруы туралы куәлікпен немесе медициналық куәландыру туралы анықтамамен ДҰК қорытындысы ресімделген жағдайда жазып берілмейді. Бұл жағдайда авиациялық персоналға ДҰК-дан өткені туралы куәлік штаттық ӘДК бекіткен ауыруы туралы куәлік (медициналық куәландыру туралы анықтама) алынғаннан кейін беріледі. Әскери бөлімге (мекемеге) бекітілген ауыруы туралы куәлік (медициналық куәландыру туралы анықтама) және (немесе) ДҰК-дан өткені туралы куәлік түскенге дейін авиациялық персонал ұшу жұмысына (ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге және ұшуға) жіберілмейді.";
220-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) благоприятном прогнозе заболевания;
2) отсутствии влияния исполнения должностных обязанностей по специальности (выполнения полетов, летного обучения, выполнения парашютных прыжков, руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном) на состояние здоровья авиационного персонала по данным медицинского контроля в межкомиссионном периоде;
3) целенаправленности освидетельствуемого на продолжение профессиональной деятельности;
4) целесообразности дальнейшего использования на занимаемой должности, по мнению командования и врача воинской части (учреждения).
В данном случае заключение выносится при наличии всех вышеперечисленных условий. Прогноз заболевания определяется с учетом степени тяжести, распространенности, частоты обострений, степени нарушения функций пораженных органов и систем, эффективности проведенных лечебно-оздоровительных мероприятий, степени прогрессирования заболевания и развития осложнений в случае продолжения профессиональной деятельности, влияния заболевания на безопасность полетов.";
пункт 216 изложить в следующей редакции:
"216. При медицинском освидетельствовании в специализированном отделении военно-медицинского учреждения заключение ВЛК не вносится в медицинскую книжку, если оно подлежит утверждению штатной ВВК. В этих случаях заключение ВЛК о годности (негодности) к летной работе (летному обучению, полетам, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам) записывается в медицинскую книжку по получении утвержденного свидетельства о болезни (справки о медицинском освидетельствовании).";
пункт 218 изложить в следующей редакции:
"218. Авиационному персоналу годному к летной работе (летному обучению, полетам, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам) и ограниченно годному к летной работе после медицинского освидетельствования выдается свидетельство о прохождении ВЛК по форме, согласно приложению 21 к настоящим Правилам. Свидетельство о прохождении ВЛК служит основанием для допуска к полетам (руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам).
Свидетельство о прохождении ВЛК не выписывается в случае оформления заключения ВЛК свидетельством о болезни или справкой о медицинском освидетельствовании. В этих случаях свидетельство о прохождении ВЛК выдается авиационному персоналу после получения утвержденного штатной ВВК свидетельства о болезни (справки о медицинском освидетельствовании). До поступления утвержденного свидетельства о болезни (справки о медицинском освидетельствовании) и (или) свидетельства о прохождении ВЛК в воинскую часть (учреждение) авиационный персонал к летной работе (руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам и полетам) не допускается.";
пункт 220 изложить в следующей редакции:

"220. Ауыруы туралы куәлік:
1) ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға үйретуге, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жарамсыз деп танылған;
2) ұшу жұмысына алғаш рет шектеулі жарамды деп танылған авиациялық персоналға;
3) бұрын шығарылған ұшу жұмысына шектеу алынған кезде;
4) ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға үйретуге, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жарамдылық қайта берілген кезде жасалады.";
222-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"222. Медициналық куәландыру кезінде ауруы бойынша демалысқа, әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындаумен ұшудан (ұшуға басшылық жасаудан, пилотсыз әуе кемесін басқарудан, парашютпен секіруден) босатуға (отыз және одан астам тәулікке) мұқтаж деп танылған авиациялық персоналға медициналық куәландыру туралы анықтаманы ресімдеу тәртібі осы Қағидалардың 176-тармағында айқындалады.";
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына 5-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына 6-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына 16-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына 20-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережеде:
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Штаттық ӘДК ай сайын әр ай аяқталғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің құрылымдық бөлімшелеріне (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас әскери-медициналық басқармасы, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаменті, әскер түрі мен тегінің, өңірлік қолбасшылықтың кадр органына) әскери қызметке жарамсыз (оның ішінде шектеулі жарамды) деп танылған әскери қызметшілердің тізімін жібереді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Әскери госпитальда (лазаретте) әскери госпиталь (лазарет) бастығының бұйрығымен құрамында төраға, комиссия мүшелері (кемінде екі маман-дәрігер) және хатшы болатын госпитальдық ӘДК құрылады. Госпиталь (лазарет) медициналық бөлімінің бастығы (бөлімше бастығы) госпитальдық ӘДК төрағасы болып тағайындалады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"220. Свидетельства о болезни составляются на авиационный персонал:
1) признанных негодными к летной работе (полетам, летному обучению, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам);
2) признанных впервые ограниченно годными к летной работе;
3) при снятии ранее вынесенного ограничения в летной работе;
4) при восстановлении годности к летной работе (полетам, летному обучению, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам).";
пункт 222 изложить в следующей редакции:
"222. Порядок оформления справки о медицинском освидетельствовании на авиационный персонал, признанных при медицинском освидетельствовании нуждающимися в отпуске по болезни, освобождении от полетов (руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном, парашютных прыжков) с исполнением других обязанностей воинской службы (на тридцать и более суток) определяется пунктом 176 настоящих Правил.";
приложение 5 к Правилам проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 6 к Правилам проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 16 к Правилам проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан изложить в новой редакции, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 20 к Правилам проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан изложить в новой редакции, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в Положении о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. Штатная ВВК ежемесячно в течение десяти рабочих дней после окончания каждого месяца направляет в структурные подразделения Министерства обороны Республики Казахстан (Главное военно-медицинское управление Вооруженных Сил Республики Казахстан, Департамент кадров Министерства обороны Республики Казахстан, кадровые органы видов и родов войск, региональных командований) список военнослужащих, признанных негодными (в том числе ограниченно годными) к воинской службе.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. В военном госпитале (лазарете) создается госпитальная ВВК приказом начальника военного госпиталя (лазарета), в составе председателя, членов комиссии (не менее двух врачей-специалистов) и секретаря. Председателем госпитальной ВВК назначается начальник медицинской части (начальник отделения) госпиталя (лазарета).";
пункт 27 изложить в следующей редакции:

"27. Штаттан тыс (тұрақты және уақытша әрекеттегі) ДҰК-ға:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында, авиациялық персонал даярлайтын әскери оқу орнында дәрігерлік-ұшқыш сараптамасын ұйымдастыру және жүргізу;
2) мыналарды:
авиациялық персонал даярлайтын әскери оқу орнына ұшқыш мамандығына оқуға түсетін азаматтарды;
авиациялық персонал даярлайтын әскери оқу орнының әуе кемесін, пилотсыз әуе кемесін ұшып пайдалану мамандығы бойынша білім алатын курсанттарын (тыңдаушыларын);
мемлекеттік авиация ұшқышы мен штурманын;
ұшқыш экипажының басқа да мүшесін;
әуе кемесі бортында ұшу тапсырмасын орындауға қатысатын адамдарды, планершіні, әуеде қалықтап ұшатын адамды;
парашютшіні;
ұшуға басшылық жасау мен басқаруды жүзеге асыратын адамдарды;
әуе қозғалысын басқару операторын;
пилотсыз әуе кемесінің операторын (сыртқы пилотты) медициналық куәландыру;
3) дәрігерлік-ұшқыш сараптамасына қатысты бөлігінде авиациялық әскери бөлімде, авиациялық персонал даярлайтын әскери оқу орнында профилактикалық, емдеу-диагностикалық жұмысты, медициналық куәландыруды ұйымдастыруды және жай-күйін бақылау;
4) ұшу әрекеті факторын және оның мемлекеттік авиация авиациялық персоналының денсаулық жағдайына ықпал етуін зерделеу;
5) әскери жиынға шақырылған запастағы ұшқышты, штурман мен ұшқыш экипажының басқа да мүшесін медициналық куәландыру;
6) авиациялық персоналды медициналық куәландыру нәтижесін талдау және жинақтау және штаттық ӘДК бастығына (төрағасына) ДҰК жұмысының нәтижесі бойынша есеп беру;
7) дәрігерлік-ұшқыш сараптамасы мақсатында комиссияаралық кезеңде авиациялық персоналға жүргізілетін емдеу-сауықтыру іс-шараларының орындалу сапасын тексеру;
8) авиациялық әскери бөлім, әскери-медициналық мекеме дәрігеріне дәрігерлік-ұшқыш сараптамасы мәселелері бойынша әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
9) мемлекеттік авиацияға қызметке кіретін Қазақстан Республикасы азаматтары және авиациялық персонал тұлғасының психофизиологиялық қасиетін айқындау жүктеледі.";
29, 30, 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Штаттан тыс (тұрақты және уақытша әрекеттегі) ДҰК-ға авиациялық персонал даярлайтын әскери оқу орнына ұшқыш мамандығына оқуға түсуге, ұшуға үйретуге, ұшу жұмысына, ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге жарамдылық санатын айқындау, сондай-ақ стационарлық медициналық куәландыруға (тексеруге, емдеуге) жіберуге мұқтаж адамдарды анықтау жүктеледі.
Штаттан тыс (тұрақты және уақытша әрекеттегі) ДҰК төрағасы медициналық куәландыру нәтижелерін медициналық куәландыру аяқталғаннан кейін бір айдан кешіктірмей штаттық ӘДК-ге жолдайды.

"27. На внештатные (постоянно и временно действующие) ВЛК возлагается:
1) организация и проведение врачебно-летной экспертизы в государственной авиации Республики Казахстан, военных учебных заведениях по подготовке авиационного персонала;
2) медицинское освидетельствование:
граждан, поступающих в военные учебные заведения по подготовке авиационного персонала на летные специальности;
курсантов (слушателей) военных учебных заведений по подготовке авиационного персонала, обучающихся по специальностям летная эксплуатация воздушных судов, беспилотных воздушных судов;
летчиков и штурманов государственной авиации;
других членов летных экипажей;
лиц, участвующих в выполнении полетных заданий на борту воздушного судна, планеристов, воздухоплавателей;
парашютистов;
лиц, осуществляющих руководство и управление полетами;
операторов управления воздушным движением;
операторов беспилотного воздушного судна (внешних пилотов);
3) контроль в части, касающейся врачебно-летной экспертизы, за организацией и состоянием профилактической, лечебно-диагностической работы, медицинского освидетельствования в авиационных воинских частях, военных учебных заведениях по подготовке авиационного персонала;
4) изучение факторов летного труда и их влияние на состояние здоровья авиационного персонала государственной авиации;
5) медицинское освидетельствование летчиков, штурманов и других членов летных экипажей, находящихся в запасе, призванных на воинские сборы;
6) анализ и обобщение результатов медицинского освидетельствования авиационного персонала и представление отчетов по результатам работы ВЛК начальнику (председателю) штатной ВВК;
7) проверка качества выполнения лечебно-оздоровительных мероприятий в межкомиссионный период, проводимых авиационному персоналу в целях врачебно-летной экспертизы;
8) оказание методической и практической помощи врачам авиационных воинских частей, военно-медицинских учреждений по вопросам врачебно-летной экспертизы;
9) определение психофизиологических качеств личности граждан Республики Казахстан, поступающих на службу в государственную авиацию и авиационного персонала.";
пункты 29, 30, 31 изложить в следующей редакции:
"29. На внештатные (постоянно и временно действующие) ВЛК возлагается: определение категории годности к поступлению в военные учебные заведения по подготовке авиационного персонала на летные специальности, летному обучению, летной работе, полетам, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам, а также выявление лиц, нуждающихся в направлении на стационарное медицинское освидетельствование (обследование, лечение).
Председатель внештатной (постоянно и временно действующей) ВЛК направляет в штатную ВВК результаты медицинского освидетельствования не позднее одного месяца после окончания медицинского освидетельствования.

30. Авиациялық персоналды медициналық куәландыру кезінде ДҰК-ға куәландырылушы сауыққан немесе денсаулық жағдайында функционалдық сипаттағы өзгерістер болмаған жағдайда бұрын белгіленген ауыру диагнозын өзгерту құқығы беріледі.
Штаттан тыс (тұрақты және уақытша әрекеттегі) ДҰК амбулаториялық жағдайда ұшу жұмысына, ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге, ұшуға үйретуге жарамдылықты шектемейтін ауру бойынша қорытындыны дербес шығарады.
31. Штаттан тыс (тұрақты және уақытша әрекеттегі) ДҰК-ға (ӘДК-ға) әдістемелік басшылық жасауды, практикалық көмек көрсетуді және олардың жұмысын бақылауды ҚР ҚМ ОӘДК жүзеге асырады.";
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережеге 1-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас әскери-медициналық басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2024 жылғы 18 шілдедегі
№ 744 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери-
дәрігерлік сараптаманы
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Әскери-дәрігерлік (дәрігерлік-ұшқыш) комиссия отырысының хаттамалар кітабы _______________________________________________________________________ (медициналық әскери-дәрігерлік сараптама комиссиясының атауы)
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), ЖСН, туған жылы (күні, айы, жылы) әскери атағы, атқаратын лауазымы (ұшқыш мамандығы), әскери бөлім, әскери қызметке әскерге шақырылды (келісімшарт бойынша қабылданды) (қай ҚІб (Б), қала, аудан, күні, айы, жылы көрсетілсін), медициналық куәландыруға кім жіберді (жолдама № және күні), алдыңғы ДҰК (өткен күні мен орны)
Шағым мен қысқаша анамнез
Объективті қарап-тексеру деректері, арнайы қарап-тексеру нәтижесі, диагнозы мен аурудың, мертігудің (жараланудың, жарақаттанудың, контузия алудың) себепті байланысы туралы ӘДК (ДҰК) қорытындысы
Әскери қызметке (ұшу жұмысына), әскери-есептік мамандығы бойынша немесе зиянды фактор бар қызметке жарамдылық санаты туралы ӘДК (ДҰК) қорытындысы
Штаттық ӘДК (ДҰК) қорытындысы
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:

30. ВЛК при медицинском освидетельствовании авиационного персонала предоставляется право изменять установленный ранее диагноз заболевания в случае выздоровления или исчезновении в состоянии здоровья освидетельствуемого изменений функционального характера.
Внештатные (постоянно и временно действующие) ВЛК в амбулаторных условиях самостоятельно выносят заключения по заболеваниям, которые не ограничивают годность к летной работе, полетам, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам, летному обучению.
31. Методическое руководство внештатными (постоянно и временно действующими) ВЛК (ВВК), оказание им практической помощи и контроль за их работой осуществляется ЦВВК МО РК.";
приложение 1 к Положению о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан изложить в новой редакции, согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Главному военно-медицинскому управлению Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны Республики Казахстан Р. Жаксылыков
"Согласован"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 18 июля 2024 года № 744
Приложение 5 к Правилам
проведения военно-врачебной
экспертизы в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
Книга протоколов заседаний военно-врачебной (врачебно-летной) комиссии
_______________________________________________________________________
наименование медицинской комиссии военно-врачебной экспертизы)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИНН, год рождения (день, месяц, год), воинское звание, занимаемая должность (летная специальность), воинская часть, призван (поступил по контракту) на воинскую службу (указать каким О(У)ДО, город, район, день, месяц, год), кем направлен на медицинское освидетельствование (№, и дата направления), предыдущая ВЛК (дата и место прохождения)
Жалобы и краткий анамнез
Данные объективного обследования, результаты специальных обследований, диагноз и заключение ВВК (ВЛК) о причинной связи заболевания, увечья (ранения, травмы, контузии)
Заключение ВВК (ВЛК) о категории годности к воинской службе (к летной работе), службе по военно-учетной специальности или с вредным фактором
Заключение штатной ВВК (ВЛК)
1
2
3
4
5
6
Примечание:

1. Әскери-дәрігерлік (дәрігерлік-ұшқыш) комиссия отырысының хаттамалар кітабы (бұдан әрі – ӘДК отырысының хаттамалар кітабы) барлық медициналық әскери-дәрігерлік сараптама комиссиясында жүргізіледі.
2. ӘДК отырысының хаттамалар кітабында барлық парақ нөмірленеді. Парақ оң жақ жоғарғы жағынан тізбектінөмірмен нөмірленеді. ӘДК отырысының хаттамалар кітабы тігіледі, ұйымның (мекеменің) мөрімен бекітіледі және құпия емес іс жүргізуде тіркеледі.
3. Отырыстың әрбір хаттамасы жылдық есепті кезең басталған күннен бастап саналатын хаттаманың күні мен нөмірін көрсетумен "20___жылғы "__" ______" № __ хаттама" деп басталады.
4. Хаттамадағы реттік нөмір (1-баған) бөлшек арқылы: алымында – осы хаттаманың реттік нөмірі, бөлімінде (№ 2 хаттамадан бастап) – жылдық есепті кезең басталған күннен бастап саналатын, тізбекті тәртіппен комиссиядан өткен адамдардың реттік нөмірі көрсетіледі.Мысалы, егер бірінші күні 30 адам өтсе, онда № 2 хаттамада бірінші жазылған куәландырылушының тұсына № 1/31, бесіншінің тұсына № 5/35 және тағы сол сияқты қойылады.
5. Барлық жазба көк немесе қара түсті өшпейтін сиямен немесе шарикті қаламмен, анық және ұқыпты, өшірусіз және тазартусыз және оңай оқылатын болып жасалады. Қарындашты немесе қағаз жеткізгіштен оңай кетірілетін бояғышты пайдалануға, сондай-ақ өшірудің немесе тазартудың, сызылған сөздердің және өзге де келісілмеген түзетудің болуына жол берілмейді. Толтырылмаған жер сызылуға, қосымша мәлімет жазу және өзге де түзету ескертілуге тиіс. Жол берілген дәлсіздік көк немесе қара түсті сиямен немесе шарикті қаламмен түзетіледі, комиссия төрағасы қол қояды және ұйымның (мекеменің) мөрімен куәландырылады.
6. Кітапқа бір күн ішінде медициналық куәландырудан өткен, оның ішінде тексеруге (емдеуге) жіберілген барлық куәландырушы енгізіледі.
7. ӘДК отырысының хаттамалар кітабына ауруы жоқ куәландырылушыға объективті деректерді жазбауға, тек дені сау деп көрсетуге рұқсат етіледі.
8. ӘДК (ДҰК) қорытындысын ауруы туралы куәлікпен ресімдеген кезде хаттамада диагноз (4-баған) аурудың халықаралық жіктемесіне сәйкес код бойынша көрсетіледі.
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери-
дәрігерлік сараптаманы
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Мекеменің (әскери-дәрігерлік
комиссияның) бұрыштық мөртаңбасы
№ ___ ауыруы туралы куәлік
20 __ жылғы "___"___________ ______________________________________________
(лауазымды адам, күні, құжат нөмірі, жолдау мақсаты мен себебі көрсетілсін)
жолдамасы бойынша ________________________________________________________
(ӘДК, ДҰК-ның атауы) әскери-дәрігерлік комиссиясында куәландырылды:

1. Книга протоколов заседаний военно-врачебной (врачебно-летной) комиссии (далее – книга протоколов заседаний ВВК) ведется во всех медицинских комиссиях военно-врачебной экспертизы.
2. В книге протоколов заседаний ВВК все листы пронумеровываются. Листы нумеруются сквозной нумерацией в верхней части листа справа. Книга протоколов заседаний ВВК прошнуровывается, скрепляется печатью организации (учреждения) и регистрируется в несекретном делопроизводстве.
3. Каждый протокол заседания начинается "Протокол № __ от "__" ______ 20___года" с указанием даты и номера протокола, исчисляемый от даты начала годового отчетного периода.
4. Порядковые номера (графа 1) в протоколах указываются через дробь: в числителе – порядковый номер данного протокола, в знаменателе (начиная с протокола № 2) – порядковый номер прошедших комиссию в сквозном порядке исчисляя от даты начала годового отчетного периода. Например, если за первый день прошло 30 человек, то в протоколе № 2 против первого записанного освидетельствуемого ставится № 1/31, против пятого – № 5/35 и так далее.
5. Все записи производятся несмываемыми чернилами или шариковой ручкой синего или черного цвета, разборчиво и аккуратно, без помарок и подчисток и легко читаемыми. Использование карандаша или легко удаляемых с бумажного носителя красителей, а также наличие подчисток или приписок, зачеркнутых слов и иных неоговоренных исправлений не допускаются. Незаполненные места должны быть прочеркнуты, приписки и иные исправления оговорены. Допущенные неточности исправляются чернилами или шариковой ручкой синего или черного цвета, подписываются председателем комиссии и заверяются печатью организации (учреждения).
6. В книгу заносятся все освидетельствуемые, прошедшие в течение дня медицинское освидетельствование, в том числе направленные на обследование (лечение).
7. В книгу протоколов заседаний ВВК на освидетельствуемых, не имеющих заболеваний разрешается не записывать объективные данные, а указывать – здоров.
8. При оформлении заключения ВВК (ВЛК) свидетельством о болезни, диагноз (графа 4) в протоколах указывается по коду согласно международной классификации болезней.
Приложение 2 к приказу
Приложение 6 к Правилам
проведения военно-врачебной
экспертизы в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
Угловой штамп учреждения
(военно-врачебной комиссии)
Свидетельство о болезни №_____
"_____"___________20___ года военно-врачебной комиссией
_____________________________________________________________________________
(наименование ВВК, ВЛК)
по направлению _______________________________________________________________
(указать должностное лицо, дату, номер документа, цель и причина направления)
____________________________________________________________ освидетельствован:

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) ____________________________________
_________________________________________________________________________
2. Туған жылы ___________, Қарулы Күштерде ____________ (айы мен жылы) бастап.
3. Әскери атағы ____________________________________________________________
4. ЖСН ___________________________________________________________________
5. Әскери бөлім (әскер түрі, тегі, ӨңҚ) ________________________________________
6. Атқаратын лауазымы _____________________________________________________
мамандығы _______________________________________________________________
7. Әскери қызметке шақырылды (келісімшарт бойынша қабылданды) ______________
__________________________________________________________________________
(ҚІБ(Б), әскери қызметке шақырылған, келісімшарт бойынша әскери
қызметке қабылданған айы мен жылы)
8. Бойы ____ см. Дене салмағы ______ кг. Кеуде өлшемі (тыныштықта) ________ см.
9. Шағым _________________________________________________________________
10. Анамнез _______________________________________________________________
(ауру, мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу) қашан, қандай жағдайда пайда
болды, жарақаттану туралы анықтаманың болуы немесе болмауы, ауырудың әскери
қызмет міндеттерін орындауға әсер етуі, алдыңғы медициналық куәландыру нәтижесі,
қолданылған емдеу іс-шаралары, олардың тиімділігі, ауыруы бойынша демалыста
болуы, санаторийде емделуі көрсетілсін)
_________________________________________________________________________.
11. _______________________________________________________________________
(денсаулық сақтау мекемесін, әскери-медициналық мекемені және онда
болу уақытын көрсету)
____________________________________________ тексерілуде және емделуде болды.
№ ____ ауыру тарихы; шифрі______; коды___________.
12. Объективті зерттеу деректері _____________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
13. Арнайы зерттеу нәтижесі (рентгендік, зертханалық, құралдық және басқа) _______
_________________________________________________________________________.
14. Әскери қызметшінің қызметтік ісі туралы мәліметтер _________________________
(әскери бөлімнен (мекемеден) берілген құжатқа сәйкес мәліметтер көрсетілсін:
денсаулық жағдайының әскери қызмет міндеттерін орындауға әсері, әскери
қызметшінің әскери қызметті жалғастыруға ниеті және қолбасшылықтың әскери
қызметшіні әскери қызметте қалдырудың мақсатқа сәйкестігі туралы пікірі).

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________________________
______________________________________________________________________________
2. Дата рождения _________, в Вооруженных Силах с_____________________ (месяц и год).
3. Воинское звание _____________________________________________________________
4. ИИН _______________________________________________________________________
5. Воинская часть (вид, род войск, РгК) ____________________________________________
6. Занимаемая должность ________________________________________________________
специальность__________________________________________________________________
7. Призван (поступил по контракту) на воинскую службу ______________________________
______________________________________________________________________________
(указать У(О)ДО, месяц и год призыва, поступления на воинскую службу по контракту).
8. Рост ________ см. Масса тела ________ кг. Окружность груди (спокойно)___________ см.
9. Жалобы ____________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
10. Анамнез ___________________________________________________________________
(указать, когда возникло заболевание, когда и при каких обстоятельствах получено увечье
(ранение, травма, контузия); наличие или отсутствие справки об увечье, влияние болезни
на исполнение обязанностей воинской службы, результаты предыдущих медицинских
освидетельствований, применявшиеся лечебные мероприятия и их эффективность,
пребывание в отпуске по болезни, лечение в санаториях)
_____________________________________________________________________________.
11. Находился на обследовании и лечении __________________________________________
(указать учреждения здравоохранения, военно-медицинские учреждения и время
пребывания в них)
История болезни №____; Шифр _______; Код_______.
12. Данные объективного исследования __________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
13. Результаты специальных исследований (рентгенологических, лабораторных,
инструментальных и др.):
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
14. Сведения о служебной деятельности военнослужащего _____________________________
(указать сведения согласно документу, представленного из воинской части
(учреждения): влияние состояния здоровья на исполнение обязанности
воинской службы, настрой военнослужащего к продолжению воинской
службы и мнение командования о целесообразности сохранения
военнослужащего на воинской службе).

15. ӘДК (ДҰК) қорытындысы:
1) диагнозы: _______________________________________________________________
_________________________________________________________________________;
2) мертігудің (жараланудың, жарақаттанудың, контузия алудың), аурудың себепті
байланысы: Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы
21 желтоқсандағы № 716 бұйрығымен бекітілген Әскери-дәрігерлік сараптаманы
жүргізу қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде
№ 21869 болып тіркелген) ____ тармағының ______ тармақшасы
негізінде _____________________________________;
3) жарамдылық санаты: Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы
22 желтоқсандағы № 722 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы
Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін
адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптардың (Нормативтік құқықтық
актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21863 болып тіркелген) ___ бағаны ___
тармағының ___ тармақшасы негізінде ________________________________________.
16. Бірге жүретін адамға __________________________________мұқтаж (мұқтаж емес)
_________________________________________________________________________.
(бірге жүретін адам саны, көлік түрі көрсетілсін)
17. Ерекше белгілер ________________________________________________________
М.О. Комиссия төрағасы ___________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
Комиссия мүшелері: _______________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
_______________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
Хатшы ___________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
Комиссияның пошта мекенжайы ___________________________________________
Штаттық әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы
Ескертпе: Куәландыру күні және ауыруы туралы куәліктің нөмірі әскери-дәрігерлік (дәрігерлік-ұшқыш) комиссия отырысының хаттамалар кітабында тіркелген күні мен нөміріне сәйкес келеді.
Ауыруы туралы куәліктің № 1 данасында "диагнозы" деген бөлімде әрбір ауырудан немесе мертігуден (жараланудан, контузия алудан, жарақаттанудан) кейін жақшада ауырудың халықаралық жіктемесіне (бұдан әрі – АХЖ) сәйкес ауыру немесе мертігу коды көрсетіледі. Ауыруы туралы куәліктің №№ 2 - 4 данасында тек АХЖ-ға сәйкес ауыру немесе мертігу коды көрсетіледі, ауыруы туралы куәліктің 9, 10, 11, 12, 13, 14-тармақтарында жазылған мәліметтер көрсетілмейді.

15. Заключение ВВК (ВЛК):
1) диагноз: ___________________________________________________________________
____________________________________________________________________________;
2) причинная связь увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания: на основании пункта
_____ подпункта _____ Правил проведения военно-врачебной экспертизы, утвержденных
приказом Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под
№ 21869)
_____________________________________________________________________________;
3) категория годности: на основании пункта _____ подпункта ____ графы ___ Требований,
предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождению службы в Вооруженных Силах,
других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных приказом
Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722 (зарегистрирован
в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21863)
______________________________________________________________________________.
16. В сопровождающем ___________________________________(нуждается, не нуждается).
_______________________________ (указать количество сопровождающих, вид транспорта).
17. Особые отметки _____________________________________________________________
Председатель комиссии ________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
М.П.                  Члены комиссии:_____________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
______________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
Секретарь _____________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
Почтовый адрес комиссии _______________________________________________________
Заключение штатной военно-врачебной комиссии
Примечание: Дата освидетельствования и номер свидетельства о болезни соответствуют дате и номеру регистрации в книге протоколов заседаний военно-врачебной (врачебно-летной) комиссии.
В экземпляре № 1 свидетельства о болезни в разделе "диагнозы" после каждого заболевания или увечья (ранения, контузии, травмы) в скобках указываются коды заболеваний или увечья согласно международной классификации болезней (далее – МКБ). В экземплярах №№ 2 - 4 свидетельства о болезни указываются только коды заболеваний или увечья согласно МКБ, сведения, изложенные в пунктах 9, 10, 11, 12, 13, 14 свидетельства о болезни не указываются.

Ауыруы туралы куәлік А4 форматындағы парақта "Times New Roman" қарпімен, қаріп өлшемі кемінде 12, бір жоларалық интервалмен басып шығарылады. Ауыруы туралы куәлікті екі және одан да көп парақта ресімдеген кезде құжат парақтың екі жағынан айналы жиекті қолданумен ресімделеді, 11, 13 және 14-тармақтар қосымша парақта жазылады. Қосымша парақта ауыруы туралы куәлік нөмірінен кейін жақшада "жалғасы" деген сөз көрсетіледі және одан әрі куәландыру күні, ӘДК (ДҰК) атауы, куәландыруға кім жіберді, жолдама күні мен нөмірі, куәландырудың мақсаты мен себептері және төлқұжаттық бөлігі (куәліктің 1 - 8-тармақтары) көрсетіледі.
Штаттық әскери-дәрігерлік комиссия қорытындысын ресімдеу үшін ауыруы туралы куәліктің бірінші парағының артқы жағында парақтың төрттен үш бөлігі деңгейінде төменнен бос орын қалдырылады.
"Диагнозы" деген бөлімде сараптамалық маңыздылығы тәртібімен ауырудың барлық диагнозы (жаралану, контузия алу, жарақаттану, мертігу салдары) көрсетіледі. Бірінші орынға куәландырылушының әскери қызметке жарамдылық санаты туралы сараптамалық қорытынды шығаруға негіз болған негізгі ауруы (жаралану, контузия алу, жарақаттану, мертігу салдары) шығарылады. Содан кейін негізгі ауырумен этиопатогенетикалық байланысты басқа ауру (жаралану, контузия алу, жарақаттану, мертігу салдары) көрсетіледі. Одан әрі әскери қызметке, әскери-есептік мамандық бойынша қызметке жарамдылығын аз дәрежеде шектейтін немесе зиянды факторы бар және негізгі аурумен байланысты емес барлық ілеспе ауру көрсетіледі. Соңында Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 722 бұйрығымен бекітілетін Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптардың (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21863 болып тіркелген) (бұдан әрі – Талаптар) тиісті тармақтарын қолдануға негіз бермейтін диагноз көрсетіледі.
Талаптардың тармақтары мен тармақшалары белгілеген ауру диагнозы сияқты тәртіппен цифрлық редакцияда және жазумен көрсетіледі. Бірінші негізгі ауруды көздейтін талаптар тармағы, содан кейін ауырлық дәрежесіне, функционалдық бұзылуларға байланысты барлық басқа тармақтар көрсетіледі. Әскери қызметке жарамдылық санатын өзгертпейтін талаптардың тармақтары мен тармақшалары көрсетілмейді.
ӘДК (ДҰК) мертігудің (жараланудың, жарақаттанудың, контузия алудың), ауырудың себептік байланысы туралы қорытындысын қатаң түрде осы Қағидаларда көзделген тұжырымдарда шығарады.

Свидетельство о болезни распечатывается на листах формата А4, шрифт "Times New Roman", размер шрифта не менее 12 через одинарный межстрочный интервал. При оформлении свидетельства о болезни на двух и более листах документ оформляется с двух сторон листа с применением зеркальных полей, пункты 11, 13 и 14 излагаются на дополнительных листах. На дополнительных листах после номера свидетельства о болезни указывается в скобках "продолжение" и далее указывается дата освидетельствования, наименование ВВК (ВЛК), кем направлен с указанием даты и номера направления, цели и причины освидетельствования и паспортная часть (пункты 1 - 8 свидетельства).
Для оформления заключения штатной военно-врачебной комиссии на оборотной стороне первого листа свидетельства о болезни снизу оставляют свободное место на уровне три четверти листа.
В разделе "диагнозы" указываются все диагнозы заболевания (последствия ранений, контузий, травм, увечий) в порядке экспертной значимости. На первое место выносится основное заболевание (последствия ранения, контузии, травмы, увечья) освидетельствуемого, которое явилось основанием для вынесения экспертного заключения о категории годности к воинской службе. Затем указываются другие заболевания (последствия ранений, контузий, травм, увечий) этиопатогенетически связанные с основным заболеванием. Далее указываются все сопутствующие заболевания, в меньшей степени ограничивающие годность к воинской службе, службе по военно-учетной специальности или с вредным фактором и не связанные с основным заболеванием. В завершение указываются диагнозы, которые не дают основания для применения соответствующих пунктов Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождению службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан (далее – Требований), утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21863).
Пункты и подпункты Требований указываются в таком же порядке, как и диагнозы установленных заболеваний, в цифровой редакции и прописью. Первым указывается пункт Требований, предусматривающий основное заболевание, затем все остальные пункты в зависимости от степени тяжести, функциональных нарушений. Пункты и подпункты Требований, не изменяющие категорию годности к воинской службе, не указываются.
Заключение ВВК (ВЛК) о причинной связи увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания выносится строго в формулировках, предусмотренных настоящими Правилами.

ӘДК-нің әскери қызметке (әскери-есептік мамандық бойынша қызметке) жарамдылық дәрежесі туралы қорытындысы және ДҰК-ның ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге, ұшуға үйретуге) жарамдылық дәрежесі туралы қорытындысы осы Қағидалардың 17 және 20-қосымшаларында көзделген тұжырыммен шығарылады, осы тұжырымды өзгертуге немесе қысқартуға болмайды. Әскери қызметке (әскери-есептік мамандық бойынша қызметке) жарамдылық және ұшу жұмысына (ұшуға, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге, ұшуға үйретуге) жарамдылық санаты бөлек енгізіледі.
Куәландырылушы мертіккен (жараланған, жарақаттанған, контузия алған) және ауырған кезде ауыруы туралы куәлікте мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу) және ауыру диагнозы мен себеп-салдарлық байланысы бөлек енгізіледі.
Куәландырылушыда әртүрлі мән-жайда пайда болған (шалдыққан) бірнеше ауыруы, мертігу (жаралану, жарақат, контузия) немесе олардың салдары болған кезде ауыруы туралы куәлікте мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу) және ауыру диагнозы мен олардың себеп-салдарлық байланысы бөлек енгізіледі.
Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери-
дәрігерлік сараптаманы
жүргізу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Фотосурет орны
(қорғаныс істері бөлімінің
(басқармасының)
елтаңбалы мөрі)
Запастағы азаматты медициналық куәландыру картасы
1. Тегі, аты, әкесінің аты (болса) ______________________________________________
2. Туған күні _______________________________________________________________
3. Әскери атағы ____________________________________________________________
4. Әскери-есептік мамандығы ________________________________________________
5. Зерттеу нәтижесі:
Зерттеу
20__ жылғы "___" ____________
20__ жылғы "___" ____________
Жалпы қан талдауы
Жалпы несеп талдауы
Мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция)
ЭКГ зерттеуі
Кеуде қуысы органының флюорографиясы
Мұрын қосалқы қуысының рентгенограммасы
Көздің ішкі қысымы
Қантқа қан талдауы
Басқа да мәліметтер (зерттеу)
Бойы/дене салмағы
Маман-дәрігер:
20__ жылғы "___" ____________
20__ жылғы "___" ____________
Хирург
Терапевт
Невропатолог
Окулист
Оториноларинголог
Стоматолог
Медициналық комиссия қорытындысы
20__ жылғы "___" ____________
20__ жылғы "___" ____________
Диагнозы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 722 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет ету үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптар (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21863 болып тіркелген) __________________
бағанының тармағы/тармақшасы
__________________________
____________________________
негізінде ____________________
(әскери қызметке, әскери-есептік
мамандық бойынша қызметке
жарамдылық санаты көрсетілсін).
Комиссия төрағасы ___________
____________________________
(қолы, инициалы, тегі)
Комиссия хатшысы ___________
____________________________
(қолы, инициалы, тегі)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 722 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет ету үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптар (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21863 болып тіркелген) __________________
бағанының тармағы/тармақшасы
__________________________
____________________________
негізінде ____________________
(әскери қызметке, әскери-есептік
мамандық бойынша қызметке
жарамдылық санаты көрсетілсін).
Комиссия төрағасы ___________
____________________________
(қолы, инициалы, тегі)
Комиссия хатшысы ___________
____________________________
(қолы, инициалы, тегі)
Ескертпе: "Диагнозы" деген бөлімде сараптамалық маңыздылық тәртібінде АХЖ-ға сәйкес ауыру немесе мертігу коды көрсетіледі. Бірінші орынға куәландырылушының әскери қызметке жарамдылық санаты туралы сараптамалық қорытынды шығаруға негіз болған негізгі ауыруы (жаралану, контузия алу, жарақаттану, мертігу салдары) шығарылады. Содан кейін негізгі ауырумен этиопатогенетикалық байланысты басқа ауыру (жаралану, контузия алу, жарақаттану, мертігу салдары) көрсетіледі. Одан әрі әскери қызметке, әскери-есептік мамандық бойынша қызметке жарамдылығын аз дәрежеде шектейтін немесе зиянды факторы бар және негізгі ауырумен байланысты емес барлық ілеспе ауыру көрсетіледі. Соңында талаптардың тиісті тармақтарын қолдануға негіз бермейтін диагноз көрсетіледі.
Талаптардың тармақтары мен тармақшалары белгілеген ауыру диагнозы сияқты тәртіппен көрсетіледі. Бірінші негізгі ауыруды көздейтін Талаптар тармағы, содан кейін ауырлық дәрежесіне, функционалдық бұзылуға байланысты барлық басқа тармақ көрсетіледі. Әскери қызметке жарамдылық санатын өзгертпейтін талаптардың тармақтары мен тармақшалары көрсетілмейді.
Әскери қызметке (әскери-есептік мамандық бойынша қызметке) жарамдылық санаты туралы медициналық комиссияның қорытындысы осы Қағидалардың 17-қосымшасында көзделген тұжырыммен шығарылады, бұл тұжырымды өзгертуге немесе қысқартуға рұқсат етілмейді.
Бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери-
дәрігерлік сараптаманы
жүргізу қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Дәрігерлік-ұшқыш комиссиясының қорытындысы
Дәрігерлік-ұшқыш комиссиясы медициналық куәландыру нәтижесі бойынша Авиацияға қойылатын талаптарға сәйкес мынадай қорытынды шығарады:

Заключение ВВК о степени годности к воинской службе (службе по военно-учетной специальности) и заключение ВЛК о степени годности к летной работе (полетам, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам, летному обучению) выносятся в формулировках, предусмотренных в приложении 17 и 20 настоящих Правил, изменять или сокращать эти формулировки не разрешается. Категория годности к воинской службе (службе по военно-учетной специальности) и годности к летной работе (полетам, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам, летному обучению) выносится раздельно.
При наличии у освидетельствуемого увечья (ранения, травмы, контузии) и заболевания, в свидетельстве о болезни диагноз и причинная связь увечья (ранения, травмы, контузии) и заболевания выносится раздельно.
При наличии у освидетельствуемого нескольких заболеваний, увечий (ранений, травм, контузий) или их последствий, возникших (полученных) при различных обстоятельствах, в свидетельстве о болезни диагноз и причинная связь увечья (ранения, травмы, контузии) и заболевания выносится раздельно.
Приложение 3 к приказу
Приложение 16 к Правилам
проведения военно-врачебной
экспертизы в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
Место для фотографии
(гербовая печать отдела
(управления) по делам обороны)
Карта медицинского освидетельствования гражданина, пребывающего в запасе
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________________________
2. Дата рождения _________________________________________________________
3. Воинское звание ________________________________________________________
4. Военно-учетная специальность ____________________________________________
5. Результаты исследований:
Исследования
"____" _______ 20___ года
"____" _______ 20___ года
Общий анализ крови
Общий анализ мочи
Реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис
ЭКГ исследования
Флюорография органов грудной клетки
Рентгенограмма придаточных пазух носа
Внутриглазное давление
Анализ крови на сахар
Другие сведения (исследования)
Рост/масса тела
Врачи-специалисты
"____" _______ 20___ года
"____" _______ 20___ года
Хирург
Терапевт
Невропатолог
Окулист
Оториноларинголог
Стоматолог
Заключение медицинской комиссии
"____" _______ 20___ года
"____" _______ 20___ года
Диагноз
На основании пункта/подпункта
__________________________
_______________ графы _____
Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21863)
___________________________
___________________________
(указать категорию годности к воинской службе, службе по военно-учетной специальности).
Председатель комиссии:
__________________________
__________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
Секретарь комиссии:
___________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
На основании пункта/подпункта
__________________________
_______________ графы _____
Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21863)
______________________
______________________
(указать категорию годности к воинской службе, службе по военно-учетной специальности).
Председатель комиссии:
__________________________
__________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
Секретарь комиссии:
___________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
Примечание: В разделе "диагноз" указываются коды заболеваний или увечья согласно МКБ в порядке экспертной значимости. На первое место выносится основное заболевание (последствия ранения, контузии, травмы, увечья) освидетельствуемого, которое явилось основанием для вынесения экспертного заключения о категории годности к воинской службе. Затем указываются другие заболевания (последствия ранений, контузий, травм, увечий) этиопатогенетически связанные с основным заболеванием. Далее указываются все сопутствующие заболевания, в меньшей степени ограничивающие годность к воинской службе, службе по военно-учетной специальности или с вредным фактором и не связанные с основным заболеванием. В завершение указываются диагнозы, которые не дают основания для применения соответствующих пунктов Требований.
Пункты и подпункты Требований указываются в таком же порядке, как и диагнозы установленных заболеваний. Первым указывается пункт Требований, предусматривающий основное заболевание, затем все остальные пункты в зависимости от степени тяжести, функциональных нарушений.
Заключение медицинской комиссии о степени годности к воинской службе (службе по военно-учетной специальности) выносится в формулировках, предусмотренных в приложении 17 настоящих Правил, изменять или сокращать эти формулировки не разрешается.
Приложение 4 к приказу
Приложение 20 к Правилам
проведения военно-врачебной
экспертизы в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
Заключения врачебно-летной комиссии
Врачебно-летные комиссии по результатам медицинского освидетельствования выносят следующие заключения в соответствии с Требованиями авиации:

1. Авиациялық персонал даярлайтын әскери оқу орнына оқуға түсетін азаматтарға қатысты:
I баған бойынша авиациялық персонал даярлайтын әскери оқу орнының ұшқыш мамандығына оқуға түсуге жарамды (жарамсыз).
2. Әуе кемесін, пилотсыз әуе кемесін ұшуда пайдалану мамандығы бойынша оқитын авиациялық персоналды даярлайтын әскери оқу орнының курсанттарына (тыңдаушыларына) қатысты:
1) ұшу практикасы басталғанға дейін:
I баған бойынша ұшуға үйретуге жарамды;
I баған бойынша ұшуға үйретуге жарамсыз, ______________ (он сегіз және одан үлкен жастағы курсанттардың әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін);
2) ұшу практикасы басталғаннан кейін (ұшқыш мамандығына және авиация түріне байланысты):
II – V бағандар бойынша ұшуға үйретуге жарамды;
IV – V бағандар бойынша ұшуға үйретуге жарамды;
V баған бойынша ұшуға үйретуге жарамды;
VII баған бойынша ұшуға үйретуге жарамды;
II – V бағандар бойынша ұшуға үйретуге жарамсыз, ______________ (VII баған бойынша жарамдылығы көрсетілсін), _____________ (егер VII баған бойынша ұшуға үйретуге жарамсыз болса, он сегіз және одан үлкен жастағы курсанттардың әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін);
VII баған бойынша ұшуға үйретуге жарамсыз, ___________________ (он сегіз және одан үлкен жастағы курсанттардың әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін);
3) авиациялық персоналды даярлайтын әскери оқу орнын аяқтағаннан кейін (оқу бітірген кезде):
II – V бағандар бойынша ұшу жұмысына шектеусіз жарамды;
IV – V бағандар бойынша көлік ұшағының және тікұшағының барлық түріндегі ұшу жұмысына жарамды;
V баған бойынша барлық тікұшақ түріндегі ұшу жұмысына жарамды;
VII баған бойынша ұшуға басшылық жасауға жарамды;
VII баған бойынша пилотсыз әуе кемесін басқаруға жарамды;
II – V бағандар бойынша ұшу жұмысына жарамсыз, ______________ (VII баған бойынша жарамдылығы көрсетілсін), _____________ (егер VII баған бойынша жарамсыз болса, әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін);
VII баған бойынша ұшуға басшылық жасауға жарамсыз, _____________ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін);
VII баған бойынша пилотсыз әуе кемесін басқаруға жарамсыз, _____________ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін);
4) барлық курсант (ұшу мамандығына және авиация түрінеқарамастан):
стационарлық медициналық куәландыруға (тексеруге, емдеуге) жіберілуге тиіс;
_______________ (орны көрсетілсін) кейіннен медициналық куәландырумен ауыруы бойынша ____ тәулікке демалыс берілсін (ұзартылсын);
сынып сабағына қатысумен барлық жұмыс пен нарядтан _______ тәулікке босатылсын;
кейіннен медициналық куәландырумен _______ тәулік мерзімге әскери қызметтің басқа міндеттерін атқарумен ұшудан босатылсын.

1. В отношении кандидатов, поступающих в военное учебное заведение по подготовке авиационного персонала:
по графе I годен (не годен) к поступлению в военное учебное заведение по подготовке авиационного персонала на летные специальности.
2. В отношении курсантов (слушателей) военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала, обучающиеся по специальностям летная эксплуатация воздушных судов, беспилотных воздушных судов:
1) до начала летной практики:
по графе I годен к летному обучению;
по графе I не годен к летному обучению, _______________________ (курсантам в возрасте восемнадцать лет и старше указать категорию годности к воинской службе);
2) после начала летной практики (в зависимости от летной специальности и рода авиации):
по графам II - V годен к летному обучению;
по графам IV - V годен к летному обучению;
по графе V годен к летному обучению;
по графе VII годен к летному обучению;
по графам II - V не годен к летному обучению, _______________ (указать годность по графе VII), _________________ (курсантам в возрасте восемнадцать лет и старше указать категорию годности к воинской службе при негодности по графе VII к летному обучению);
по графе VII не годен к летному обучению, _________________ (курсантам в возрасте восемнадцать лет и старше указать категорию годности к воинской службе);
3) по окончании обучения в военном учебном заведении по подготовке авиационного персонала (при выпуске):
по графам II - V годен к летной работе без ограничения;
по графам IV - V годен к летной работе на всех типах транспортных самолетов и вертолетов;
по графе V годен к летной работе на всех типах вертолетов;
по графе VII годен к руководству полетами;
по графе VII годен к управлению беспилотным воздушным судном;
по графам II - V не годен к летной работе, ________________ (указать годность по графе VII), ___________ (указать категорию годности к воинской службе при негодности по графе VII);
по графе VII не годен к руководству полетами, ___________________ (указать категорию годности к воинской службе);
по графе VII не годен к управлению беспилотным воздушным судном, _______________________ (указать категорию годности к воинской службе);
4) всем курсантам (независимо от летной специальности и рода авиации):
подлежит направлению на стационарное медицинское освидетельствование (обследование, лечение);
предоставить (продлить) отпуск по болезни на ____ суток с последующим медицинским освидетельствованием _________________ (указывать место проведения);
освободить от всех работ и нарядов с посещением классных занятий на ________ суток;
освободить от полетов с исполнением других обязанностей воинской службы сроком на ________ суток с последующим медицинским освидетельствованием.

3. Ұшу даярлығы бейіні бойынша әскери академияға оқуға түсетін әскери қызметшілерге қатысты:
____________________________ (әскери академия және факультет атауы көрсетілсін) оқуға түсуге жарамды (жарамсыз).
Соңғы іріктеу кезінде денсаулық жағдайы бойынша ұшуға үйрету бейіні бойынша әскери академияға оқуға түсуге жарамсыз деп танылған әскери қызметшілерге дәрігерлік-ұшқыш комиссиясы ұшу жұмысына жарамдылығы туралы қорытынды шығарады.
4. Ұшқышқа қатысты:
1) II – V бағандар бойынша ұшу жұмысына шектеусіз жарамды;
2) II – V бағандар бойынша меңгерген ұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
3) II – V бағандар бойынша жылдамдығы дыбыстан тез ұшақты қоспағанда, ұшу жұмысына жарамды;
4) II – V бағандар бойынша екінші пилот болған кезде қоса басқарылатын оқу-жаттығу (оқу-жауынгерлік) ұшағындағы ұшу жұмысына жарамды;
5) II – V бағандар бойынша ұшқыш-оператор (ұшқыш-штурман) болып ұшу жұмысына жарамды;
6) II – V бағандар бойынша 7 бірліктен асатын пилотаждық артық жүктемені орындауды қоспағанда, ұшу жұмысына жарамды;
7) III – V бағандар бойынша барлық бомбалаушы түріндегі ұшу жұмысына жарамды;
8) III – V бағандар бойынша бір жерден басқарылатын жылдамдығы дыбыстан тез ұшақты қоспағанда, барлық бомбалаушы түрінде ұшу жұмысына жарамды;
9) IV – V бағандар бойынша барлық көліктік ұшақ пен тікұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
10) IV – V бағандар бойынша барлық көліктік және поршеньді ұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
11) IV – V бағандар бойынша _______________ (әуе кемесінің түрі көрсетілсін) ұшу жұмысына жарамды;
12) V баған бойынша барлық тікұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
13) V баған бойынша екінші пилот болған кезде барлық тікұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
14) V баған бойынша корабльге қонатын тікұшақты қоспағанда, барлық тікұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
15) V баған бойынша меңгерілген тікұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
16) V баған бойынша жоғары-маневрлі тікұшақты қоспағанда, барлық тікұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
17) V баған бойынша _______________ (әуе кемесінің түрі көрсетілсін) ұшу жұмысына жарамды;
18) II – V бағандар бойынша ұшу жұмысына жарамсыз, ______________ (VII баған бойынша жарамдылығы көрсетілсін), _____________ (егер VII баған бойынша жарамсыз болса, әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін);
19) III – V бағандар бойынша ұшу жұмысына жарамсыз, ______________ (VII баған бойынша жарамдылығы көрсетілсін), _____________ (егер VII баған бойынша жарамсыз болса, әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін);
20) IV – V бағандар бойынша ұшу жұмысына жарамсыз, ______________ (VII баған бойынша жарамдылығы көрсетілсін), _____________ (егер VII баған бойынша жарамсыз болса, әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін);

3. В отношении военнослужащих, поступающих в военные академии по летному профилю подготовки:
годен (не годен) к поступлению _________________________________ (указывается наименование военной академии и факультета).
Военнослужащим, признанным при окончательном отборе по состоянию здоровья негодными к поступлению в военные академии по летному профилю обучения, врачебно-летная комиссия выносит заключение о годности к летной работе.
4. В отношении летчиков:
1) по графам II - V годен к летной работе без ограничения;
2) по графам II - V годен к летной работе на освоенных типах самолетов;
3) по графам II - V годен к летной работе, за исключением сверхзвуковых самолетов;
4) по графам II - V годен к летной работе на учебных (учебно-боевых) самолетах с двойным управлением при наличии второго пилота;
5) по графам II - V годен к летной работе летчиком-оператором (летчиком-штурманом);
6) по графам II - V годен к летной работе, за исключением выполнения пилотажных перегрузок более 7 единиц;
7) по графам III - V годен к летной работе на всех типах бомбардировщиков;
8) по графам III - V годен к летной работе на всех типах бомбардировщиков, за исключением сверхзвуковых с одним управлением;
9) по графам IV - V годен к летной работе на всех типах транспортных самолетов и вертолетов;
10) по графам IV - V годен к летной работе на всех типах транспортных и поршневых самолетов;
11) по графам IV - V годен к летной работе на ___________ (указывается тип воздушного судна);
12) по графе V годен к летной работе на всех типах вертолетов;
13) по графе V годен к летной работе на всех типах вертолетов при наличии второго пилота;
14) по графе V годен к летной работе на всех типах вертолетов, за исключением вертолетов корабельного базирования;
15) по графе V годен к летной работе на освоенных типах вертолетов;
16) по графе V годен к летной работе на всех типах вертолетов, за исключением высокоманевренных вертолетов;
17) по графе V годен к летной работе на ___________ (указывается тип воздушного судна);
18) по графам II - V не годен к летной работе, ___________________ (указать годность по графе VII), __________________ (указать категорию годности к воинской службе при негодности по графе VII);
19) по графам III - V не годен к летной работе, ___________________ (указать годность по графе VII), __________________ (указать категорию годности к воинской службе при негодности по графе VII);
20) по графам IV - V не годен к летной работе, ___________________ (указать годность по графе VII), __________________ (указать категорию годности к воинской службе при негодности по графе VII);

21) V баған бойынша ұшу жұмысына жарамсыз, ______________ (VII баған бойынша жарамдылығы көрсетілсін), _____________ (егер VII баған бойынша жарамсыз болса әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін).
5. Штурманға қатысты:
1) II – V бағандар бойынша ұшу жұмысына штурман ретінде шектеусіз жарамды;
2) II – V бағандар бойынша штурман ретінде меңгерген ұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
3) II – V бағандар бойынша жылдамдығы дыбыстан тез ұшақты қоспағанда, штурман ретінде ұшу жұмысына жарамды;
4) III – V бағандар бойынша штурман ретінде барлық бомбалаушы түрінде ұшу жұмысына жарамды;
5) III – V бағандар бойынша жылдамдығы дыбыстан тез ұшақты қоспағанда, штурман ретінде ұшу жұмысына жарамды;
6) IV – V бағандар бойынша штурман ретінде барлық көліктік ұшақ және тікұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
7) IV – V бағандар бойынша штурман ретінде барлық көліктік және поршеньді ұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
8) IV – V бағандар бойынша штурман ретінде _______________ (әуе кемесінің түрі көрсетілсін) ұшу жұмысына жарамды;
9) V баған бойынша штурман ретінде барлық тікұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
10) V баған бойынша штурман ретінде корабльге қонатын тікұшақты қоспағанда, барлық тікұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
11) V баған бойынша штурман ретінде меңгерілген тікұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
12) V баған бойынша штурман ретінде _______________ (әуе кемесінің түрі көрсетілсін) ұшу жұмысына жарамды;
13) II – V бағандар бойынша штурман ретінде ұшу жұмысына жарамсыз, __________ (VII баған бойынша жарамдылығы көрсетілсін), _____________ (егер VII баған бойынша жарамсыз болса, әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін);
14) III – V бағандар бойынша штурман ретінде ұшу жұмысына жарамсыз, ____________ (VII баған бойынша жарамдылығы көрсетілсін), ___________ (егер VII баған бойынша жарамсыз болса, әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін);
15) IV – V бағандар бойынша штурман ретінде ұшу жұмысына жарамсыз, __________ (VII баған бойынша жарамдылығы көрсетілсін), _____________ (егер VII баған бойынша жарамсыз болса, әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін);
16) V баған бойынша штурман ретінде ұшу жұмысына жарамсыз, ________ (VII баған бойынша жарамдылығы көрсетілсін), _____________ (егер VII баған бойынша жарамсыз болса, әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін).
6. Ұшқыш экипаждың басқа адамдарына (борт инженер, борт техник, борт радист және басқа борт мамандары) қатысты:
1) VI баған бойынша (борт инженер, борт техник, борт радист және басқа борт мамандары ретінде) барлық көліктік ұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;

21) по графе V не годен к летной работе, _______________________ (указать годность по графе VII), __________________ (указать категорию годности к воинской службе при негодности по графе VII).
5. В отношении штурманов:
1) по графам II - V годен к летной работе штурманом без ограничения;
2) по графам II - V годен к летной работе штурманом на освоенных типах самолетов;
3) по графам II - V годен к летной работе штурманом, за исключением сверхзвуковых самолетов;
4) по графам III - V годен к летной работе штурманом на всех типах бомбардировщиков;
5) по графам III - V годен к летной работе штурманом, за исключением сверхзвуковых самолетов;
6) по графам IV - V годен к летной работе штурманом на всех типах транспортных самолетов и вертолетов;
7) по графам IV - V годен к летной работе штурманом на всех типах транспортных и поршневых самолетов;
8) по графам IV - V годен к летной работе штурманом на ___________ (указывается тип воздушного судна);
9) по графе V годен к летной работе штурманом на всех типах вертолетов;
10) по графе V годен к летной работе штурманом на всех типах вертолетов, за исключением вертолетов корабельного базирования;
11) по графе V годен к летной работе штурманом на освоенных типах вертолетов;
12) по графе V годен к летной работе штурманом на ___________ (указывается тип воздушного судна);
13) по графам II - V не годен к летной работе штурманом, _________ (указать годность по графе VII), __________________ (указать категорию годности к воинской службе при негодности по графе VII);
14) по графам III - V не годен к летной работе штурманом, ________ (указать годность по графе VII), __________________ (указать категорию годности к воинской службе при негодности по графе VII);
15) по графам IV - V не годен к летной работе штурманом, ________ (указать годность по графе VII), __________________ (указать категорию годности к воинской службе при негодности по графе VII);
16) по графе V не годен к летной работе штурманом, ____________ (указать годность по графе VII), __________________ (указать категорию годности к воинской службе при негодности по графе VII).
6. В отношении других лиц летного экипажа (бортинженер, борттехник, бортрадист и другие бортовые специалисты):
1) по графе VI годен к летной работе (бортинженером, борттехником, бортрадистом и другие бортовые специалисты) на всех типах транспортных самолетов;

2) VI баған бойынша (борт инженер, борт техник, борт радиусі және басқа борт мамандары ретінде) барлық тікұшақ түрінде ұшу жұмысына жарамды;
3) VI баған бойынша (борт инженер, борт техник, борт радист және басқа борт мамандары ретінде) ұшу жұмысына жарамсыз, _____________ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін).
7. Парашютшіге қатысты:
1) VI баған бойынша парашютпен секіруге жарамды;
2) VI баған бойынша парашютпен секіруге жарамсыз, _____________ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін).
8. Әуе кемесінің бортында ұшу тапсырмасын орындайтын адамдарға, планершіге және әуеде қалықтап ұшатын адамғақатысты:
1) VI баған бойынша _____________ (кім ретінде және әуе кемесінің түрі көрсетілсін) ұшуға жарамды;
2) VI баған бойынша _____________ ұшуға жарамсыз, _____________ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін).
9. Ұшуға басшылық жасауды және басқаруды жүзеге асыратын адамдарға, әуе қозғалысын басқару операторына қатысты:
1) VII баған бойынша ұшуға басшылық жасауға жарамды;
2) VII баған бойынша ұшуға басшылық жасауға жарамсыз, _____________ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін).
10. Пилотсыз әуе кемесін басқаруды жүзеге асыратын әскери қызметшілерге қатысты:
1) VII баған бойынша пилотсыз әуе кемесін басқаруға жарамды;
2) VII баған бойынша пилотсыз әуе кемесін басқаруға жарамсыз, _____________ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін).
11. Мамандығына қарамастан, авиациялық персоналға қатысты:
1) стационарлық медициналық куәландыруға (тексеруге, емдеуге) жіберілуге тиіс;
2) _______________ (орны көрсетілсін) кейіннен медициналық куәландырумен ауыруы бойынша ____ тәулікке демалыс берілсін (ұзартылсын);
3) кейіннен медициналық куәландырумен ____ тәулік мерзімге әскери қызметтің басқа міндеттерін атқарумен ұшудан (ұшуға басшылық жасаудан, пилотсыз әуе кемесін басқарудан, парашютпен секіруден) босатылсын;
4) ____ тәулік мерзімге әскери қызмет міндеттерін атқарудан босатылсын;
5) ___ айдан кейін медициналық куәландырумен _________ (ұшу жұмысына, ұшуға басшылық жасауға, пилотсыз әуе кемесін басқаруға, парашютпен секіруге) жарамды.
Бұйрыққа
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштеріндегі әскери-
дәрігерлік сараптама
комиссиясы туралы ережеге
1-қосымша
Әскерге шақыру (жиын) пунктінде медициналық куәландыру үшін құралдар, медициналық және шаруашылық мүлік тізбесі
Р/с
Дәрігерлік-медициналық құралдар, заттар мен аппарат
Саны
Өлшем
бірлігі
Антропометрия кабинеті
1.
Медициналық таразы
1
дана
2.
Қол динамометрі (тегіс серіппелі)
2
дана
3.
Сантиметрге бөлінген өлшеу таспасы
1
дана
4.
Анатомиялық пинцет
2
дана
5.
Бой өлшегіш
1
дана
6.
Спирометр
1
дана
7.
Үлкейткіш шыны (лупа)
1
дана
8.
Стетофонендоскопы бар тонометр
1
жиынтық
9.
Стационарлық бактерицидтік сәулелендіргішнемесе рециркулятор
1
дана
10.
Наркологиялық тесті (резервтегіні ескеріп, тек облыстық жиын пунктінде әскерге жөнелтілетін адамдар саны бойынша)
-
-

2) по графе VI годен к летной работе (бортинженером, борттехником, бортрадистом и другие бортовые специалисты) на всех типах вертолетов;
3) по графе VI не годен к летной работе (бортинженером, борттехником, бортрадистом и другие бортовые специалисты), ___________________ (указать категорию годности к воинской службе).
7. В отношении парашютистов:
1) по графе VI годен к парашютным прыжкам;
2) по графе VI не годен к парашютным прыжкам, _____________ (указать категорию годности к воинской службе).
8. В отношении лиц, выполняющих полетные задания на борту воздушного судна, планеристов и воздухоплавателей:
1) по графе VI годен к полетам _______ (указывается в качестве кого и тип воздушного судна);
2) по графе VI не годен к полетам, ___________________ (указать категорию годности к воинской службе).
9. В отношении лиц, осуществляющих руководство и управление полетами, операторов управления воздушным движением:
1) по графе VII годен к руководству полетами;
2) по графе VII не годен к руководству полетами, ___________________ (указать категорию годности к воинской службе).
10. В отношении лиц, осуществляющих управление беспилотным воздушным судном:
1) по графе VII годен к управлению беспилотным воздушным судном;
2) по графе VII не годен к управлению беспилотным воздушным судном, ___________________ (указать категорию годности к воинской службе).
11. В отношении авиационного персонала, независимо от специальности:
1) подлежит направлению на стационарное медицинское освидетельствование (обследование, лечение);
2) предоставить (продлить) отпуск по болезни на ____ суток с последующим медицинским освидетельствованием _________________ (указывать место проведения);
3) освободить от полетов (руководства полетами, управления беспилотным воздушным судном, парашютных прыжков) с исполнением других обязанностей воинской службы сроком на _____ суток с последующим медицинским освидетельствованием;
4) освободить от исполнения обязанностей воинской службы сроком на _____ суток;
5) годен к _______________ (летной работе, руководству полетами, управлению беспилотным воздушным судном, парашютным прыжкам) с последующим медицинским освидетельствованием через ______ месяцев.
Приложение 5 к приказу
Приложение 1 к Положению
о комиссиях военно-врачебной
экспертизы в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Перечень инструментария, медицинского и хозяйственного имущества, для медицинского освидетельствования на призывных (сборных) пунктах
№ п/п
Врачебно-медицинские инструменты, предметы и аппараты
Количество
Единица измерения
Кабинет антропометрии
1.
Весы медицинские
1
штук
2.
Динамометр ручной (плоскопружинный)
2
штук
3.
Лента измерительная с делениями на сантиметры
1
штук
4.
Пинцет анатомический
2
штук
5.
Ростомер
1
штук
6.
Спирометр
1
штук
7.
Стекло увеличительное (лупа)
1
штук
8.
Тонометр с стетофонендоскопом
1
комплект
9.
Облучатель бактерицидный стационарный или рециркулятор
1
штук
10.
Наркотесты (только на областном сборном пункте по количеству человек отправляемых в войска с учетом резерва)
-
-