1. Дайындалған (салынған) жылы ___________________________ жылы
2. ___________________ жылы мемлекеттік мекемеге түсті
3. ___________________ жылы пайдалануға енгізілді
4. Жөндеулер саны _______________________сомасына __________ теңге
5. Бағалы металдардың саны_______________________________________
6. Техникалық жай-күйі мен есептен шығару себебі ___________________
7. Комиссияның қорытындысы ____________________________________
_______________________________________________________________
Қосымша: берілген құжаттардың тізбесі ____________________________
_______________________________________________________________
Комиссия төрағасы:______________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:______________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Материалдық–жауапты тұлға ______________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
№ НК–3 нысанның сырт жағы
Объектілерді есептен шығару нәтижелерінің есебі
Есептен шығару шығындары
Есептен шығарудан түскені
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Шығыстардың ерекшелігі
Сома, теңге
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Құндылықтардың түрі
Корреспондецияланатын есеп
Саны
Сома, теңге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Есептен шығару нәтижелері ____________________________________
Негізгі құралды, инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алу түгендеу карточкасында белгіленді ______________________________________
Бас бухгалтер ___________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____жыл "_____"_____________
Ескертпе:
№ НҚ–3 нысаны бойынша акт 2310 "Жер", 2320 "Ғимараттар", 2330 "Құрылыстар", 2340 "Беріліс қондырғылары", 2360 "Машиналар және жабдықтар", 2380 "Өзге негізгі құралдар", 2411 "Аяқталмаған құрылыс" шоттары бойынша негізгі құралдардың жекелеген объектілерін және 2510 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" шоты бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығаруды ресімдеу үшін қолданылады.
№ НҚ–3 нысаны бойынша актіде есептен шығаруға объектілерді сипаттайтын мынадай деректер көрсетіледі: объектіні дайындау немесе салу (құрылысын аяқтау) жылы, оның мемлекеттік мекемеге түскен жылы немесе пайдалануға енгізілген уақыты, объектінің өзіндік құны (алғашқы құны), бухгалтерлік есептің деректері бойынша жинақталған амортизация сомасы, жүргізілген күрделі жөндеулер саны және объектіні сипаттайтын басқа да деректер.
Негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс немесе инвестициялық жылжымайтын мүлік объектісін істен шығарудың себептері егжей–тегжейлі көрсетіледі, негізгі бөліктердің, бөлшектердің, тораптардың, конструктивтік элементтердің техникалық сипаттамасы беріледі.
Негізгі құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығаруға арналған № НҚ–3 нысаны бойынша актіні комиссия екі данада жасайды және мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы бекітеді.

1. Год изготовления (постройки) ____________________________ год
2. Поступил в государственное учреждение ___________________ год
3. Введен в эксплуатацию ___________________________________ год
4. Количество ремонтов _________ на сумму _______________ тенге
5. Количество драгоценных металлов _______________________________
6. Техническое состояние и причины списания _______________________
_______________________________________________________________
7. Заключение комиссии __________________________________________
_______________________________________________________________
Приложение: перечень прилагаемых документов _____________________
Председатель комиссии: ____________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: __________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии
Материально–ответственное лицо ______________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Оборотная сторона формы ОС–3
Расчет результатов от списания объектов
Затраты на списание
Поступило от списания
Наименование документа, дата, номер
Специфика расходов
Сумма, тенге
Наименование документа, дата, номер
Вид ценностей
Корреспондирующий счет
Количество
Сумма, тенге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Результаты от списания ___________________________________________
В инвентарной карточке учета основного средства, инвестиционной недвижимости отмечено _______________________________________________
Главный бухгалтер ____________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _______ года
Примечание:
Акт по форме № ОС–3 применяется в государственных учреждениях для оформления списания отдельных объектов основных средств по счетам 2310 "Земля", 2320 "Здания", 2330 "Сооружения", 2340 "Передаточные устройства", 2360 "Машины и оборудование", 2380 "Прочие основные средства", 2411 "Незавершенное строительство" и инвестиционной недвижимости по счету 2510 "Инвестиционная недвижимость".
В Акте по форме № ОС–3 на списание указываются данные, характеризующие объекты: год изготовления или постройки (окончания строительства) объекта, дата его поступления в государственное учреждение или время ввода в эксплуатацию, себестоимость (первоначальная стоимость) объекта, сумма накопленной амортизации по данным бухгалтерского учета, количество проведенных капитальных ремонтов и другие данные характеризующие объект.
Подробно освещаются причины выбытия объекта основных средств, незавершенного строительства или инвестиционной недвижимости, дается техническая характеристика основных частей, деталей, узлов, конструктивных элементов.
Акт по форме № ОС–3 на списание основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости составляется комиссией в двух экземплярах и утверждается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата–руководителем аппарата.

№ НҚ–3 нысаны бойынша актінің бір данасы негізгі құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығару есебінде көрсету үшін бухгалтерлік қызметке беріледі, екінші данасы материалдық–жауапты адамда қалады және негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті жоюдан алынған жарамды тораптар мен бөлшектерді, сынықты, ескі–құсқы мен өзге қосалқы бөлшектерді қоймаға тапсыру үшін негіз болады. № НҚ–3 нысаны бойынша есептен шығаруға арналған актіні бекітуге дейін негізгі құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлікті бөлшектеуге және бұзуға жол берілмейді.
"Келісілді" деген гриф мемлекеттік мекеме негізгі құралдарды, аяқталмаған құрылысты және инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығаруға арналған актілерді жоғары тұрған мемлекеттік органмен/тиісті саладағы уәкілетті органмен келіскен жағдайда толтырылады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 22 шілдедегі
№ 474 бұйрығына
6–қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
6–қосымша
№ НҚ–4 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерия) атауы
Келісілді:
Жоғары тұрған мемлекеттік
органның/тиісті саланың
уәкілетті органының
басшысы
_______________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
_____жылғы "____" _______
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің
коды
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің
басшысы/ Аппарат басшысы
_______________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
____жылғы "____" ________
Мөр орны
Автокөлік құралдарын есептен шығаруға арналған акт
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Бөлім, бөлімше
Дебет
Кредит
Өзіндік құны (бастапқы құны), теңге
есеп/қосалқы есеп
талдамалық есепке алудың коды
есеп/қосалқы есеп
талдамалық есепке алудың коды
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Нөмірі
Автокөлік құралының атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Амортизациялау нормаларының шартты белгісі/немесе пайдалы пайдалану мерзімі
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Баланстық құны, теңге
Түгендеу
Зауыттық
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Көлік құралы
Шығарылған жылы
Пайдалануға енгізілген күні
Жүрген жолы, километр
автомобиль, тіркеменің, жартылай тіркеме түрі
коды
пайдаланған күннен бастап
соңғы күрделі жөндеуден кейін
15
16
17
18
19
20
Тағайындалған комиссия (бұйрықпен, өкіммен):
______жылғы "___"______________ № ____
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
тексеру жүргізді (автомобиль, тіркеме, жартылай тіркеме), модель ______
түрі ___________________________________________________________
маркасы________________________________________________________
жүк көтергіш ___________________________________________________
қозғалтқыш № __________________________________________________
шасси № _______________________________________________________
мемлекеттік белгі ________________________________________________
сыйымдылық ___________________________________________________
техникалық паспорттың № ________________________________________
паспорты бойынша объектінің массасы______________________________
бағалы металдардың саны ________________________________________
_________________________________________________________ тиесілі
Мемлекеттік мекеменің атауы ___________________________________
Мемлекеттік мекеменің мекенжайы ______________________________
қарап-тексеру нәтижесінде _______________________________________
автомобиль, тіркеме, жартылай тіркеме,
_______________________________________________________________
оның агрегаттарының маркасы, тораптары мен тетіктері
және құжаттармен (паспорт, формуляр) танысу комиссия
белгіледі:___________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

Один экземпляр Акта по форме № ОС–3 передается в бухгалтерскую службу для отражения в учете списания основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости, второй экземпляр остается у материально–ответственного лица и служит основанием для сдачи на склад годных узлов и деталей, лома, утиля полученных от ликвидации основных средств и инвестиционной недвижимости. Разборка и демонтаж основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости до утверждения Актов по форме № ОС–3 на списание не допускается.
Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования актов на списание основных средств, незавершенного строительства и инвестиционной недвижимости государственного учреждения с вышестоящим государственным органом/уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2024 года № 474
Приложение 6 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № ОС—4
____________________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Согласовано:
Руководитель вышестоящего
государственного органа/
уполномоченный орган
соответствующей отрасли
_________________________
подпись (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
от "__" _________ года
Место печати
Код
государственного
учреждения
Утверждаю:
Руководитель
государственного учреждения/
Руководитель аппарата
________________________
подпись (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
от "____" ____ года
Место печати
Акт на списание автотранспортных средств
Номер документа
Дата составления
Подразделение
Дебет
Кредит
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
счет/ субсчет
код аналитического учета
счет/ субсчет
код аналитического учета
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Номер
Наименование автотранспортного средства
Единица измерения
Количество
Шифр нормы амортизации/ или срок полезного использования
Сумма накопленной амортизации, тенге
Балансовая стоимость, тенге
Инвентарный
Заводской
7
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Транспортные средства
Год выпуска
Дата ввода в эксплуатацию
Пробег, километр
вид автомобиля, прицепа, полуприцепа
код
с начала эксплуатации
после последнего капитального ремонта
15
16
17
18
19
20
Комиссия, назначенная (приказом, распоряжением):
№____от "__" ______ года
_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
произвела осмотр (автомобиля, прицепа, полуприцепа), модель ________
тип ___________________________________________________________
марка __________________________________________________________
грузоподъемность _______________________________________________
двигатель № ___________________________________________________
шасси № _______________________________________________________
государственный знак ____________________________________________
вместимость ____________________________________________________
технический паспорт № ___________________________________________
масса объекта по паспорту ________________________________________
количество драгоценных металлов _________________________________
принадлежащего_________________________________________________
наименование государственного учреждения _________________________
Адрес государственного учреждения _______________________________
В результате осмотра _____________________________________________
автомобиля, прицепа, полуприцепа,
_______________________________________________________________
марка его агрегатов, узлов и механизмов
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
и ознакомления с документами (паспорт, формуляр) комиссия
установила:___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. "____" ____________жылдан бастап мемлекеттік мекеменің теңгерімінде тұр
2. Жөндеулердің саны _____________ сомасы __________________ теңге.
Сыртқы жағдайы (автомобиль, тіркеме, жартылай тіркеме) _____________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
автомобильде (тіркемеде, жартылай тіркемеде) мынадай тораптар мен
бөлшектер жоқ: ________________________________________________
_______________________________________________________________
№ АК–4 нысанның сырт жағы
Агрегаттар мен автомобиль (тіркеме, жартылай тіркеме) бөлшектеріне техникалық сипаттама
Агрегаттардың атауы
Пайдалануға жарамдысы
Жарамдылық проценті
Қалпына келтіруге болады
Жарамсыз
Табылған ақаулар
1
2
3
4
5
6
7
1
Рама
2
Қорап
3
Кабина
4
Қозғалтқыш
карбюратор
генератор
пневмотормоз компрессоры
5
Беру қорабы
6
Артқы мост және кардан дуал
артқы картер
картер
дөңгелек дискі
рессоры
7
Алдыңғы мост және рулдік басқару
алдыңғы осі
дөңгелек дискі
рессоры
рөлдерді басқару тетігі
8
Басқа да
радиатор
аспаптар
қанаты мен басқышы
капот
фары
шынылау
аккумуляторлар
амортизаторлар
бас тежегіш цилиндр
Ескертпе: 3, 5, 6-бағандарда көрсетіледі: иә, жоқ.
Комиссия қорытындысы __________________________________________
Комиссия төрағасы _______________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері ______________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Материалдық-жауапты адам ______________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Мына бөлшектер мен тораптар кіріске алуға жатады:
Р/с
Каталог бойынша нөмір
Номенклатуралық нөмір
Атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Баға
Сома, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны
х
х
х
Есептен шығару нәтижелері ____________________________________
(автомобиль, тіркеме, жартылай тіркеме)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Есептен шығару шығындары
Есептен шығарудан түскені
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Шығыстар ерекшелігі
Сома, теңге
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Құндылықтың түрлері
Корреспонденцияланатын есеп
Саны
Сома, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жинақталған амортизациялау сомасы _________________________ теңге
Есептен шығару нәтижелері _______________________________________
_______________________________________________________________
Автокөлік құралдарын есептен шығару карточкасында (кітабында) белгіленді
___________________________________________________________
Бас бухгалтер __________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______ жыл "____" _______________
Ескертпе:
Осы нысан 2350 "Көліктік құралдар" шоты бойынша автокөлік құралдарының істен шығуын ресімдеу үшін қолданылады.
Есептен шығарудың № НҚ–4 нысаны бойынша актісінде негізгі құралдар (көлік құралы) объектілерін сипаттайтын мынадай деректер көрсетіледі: көлік құралын дайындау жылы, оның мемлекеттік мекемеге түскен жылы, пайдалануға енгізілген уақыты, объектінің өзіндік құны (алғашқы құны), бухгалтерлік есептің деректері бойынша жинақталған амортизация сомасы, жүргізілген күрделі жөндеу саны, автомобильдің жүрген жолы және өзге деректер.
Автокөлік құралдарын істен шығарудың себептері егжей-тегжейлі көрсетіледі, негізгі бөліктерінің, бөлшектердің, тораптардың, конструктивтік элементтердің техникалық сипаттамасы беріледі. № НҚ–4 нысаны бойынша автокөлік құралдарын есептен шығаруға арналған актіні комиссия екі данада жасайды және мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы бекітеді.
№ НҚ–4 нысаны бойынша актінің бір данасы негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығару есебінде көрсету үшін бухгалтерлік қызметке беріледі, екінші данасы материалдық-жауапты тұлғада қалады және автокөлік құралдарын жоюдан алынған жарамды тораптар мен бөлшектерді, сынықтарды, қалдық заттар мен өзге қосалқы бөлшектерді қоймаға тапсыру үшін негіз болады.
Есептен шығаруға арналған № НҚ–4 нысаны бойынша актіні бекітуге дейін автокөлік құралдарын әзірлеуге және бөлшектеуге жол берілмейді.
"Келісілді" деген гриф мемлекеттік мекеменің автокөлік құралдарын есептен шығаруға арналған актісін жоғары тұрған мемлекеттік органмен/тиісті саладағы уәкілетті органмен келіскен жағдайда толтырылады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 22 шілдедегі
№ 474 бұйрығына
7–қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
7–қосымша
№ БА–2 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Келісілді:
Жоғары тұрған мемлекеттік
органның/тиісті саланың
уәкілетті органының басшысы
_______________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
____жылғы "___" ________
Мөр орны
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің басшысы/
Аппарат басшысы
_______________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
____жылғы "___" ________
Мөр орны
Биологиялық активтерді (малдарды) есептен шығару № ______________ актісі
Негіз
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Р/с
Түгендеу нөмірі
Биологиялық активтердің атауы
Биологиялық активтердің көбею тобы
Түскен күні
Дебет
Кредит
есеп/
қосалқы есеп
есеп/қосалқы есеп
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Адал құны (өзіндік құны), теңге
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Мал басының саны
Салмағы, килограмм
Бағасы, теңгемен
Құны, теңгемен
Бір бас малға
Салмағының бір килограммға
Мал басының саны бойынша
Салмақ саны бойынша
8
9
10
11
12
13
14
15
Комиссия ______жылғы "___"______________ № ____
(бұйрықпен, өкіммен) тағайындалды
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______жылғы "___"______________ № ____негізінде_________________
_______________________________________________________________
тексеру жүргізді _________________________________________________
және есептен шығарудың ________________________________________
________________________________________________ себебін анықтады
Комиссияның қорытындысы _________________________________
_______________________________________________________________
Қосымша: Қоса берілген құжаттардың тізбесі __________________
Комиссия мүшелері: ________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Материалдық-жауапты тұлға ______________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Биологиялық активтерді есептен шығаруға байланысты шығындар туралы анықтама
Есептен шығару шығындары
Есептен шығару шығындары
Есептен шығарудан түскені
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Шығыстар ерекшелігі
Сома, теңге
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Құндылықтар түрі
Корреспонденцияланатын есеп
Саны
Сома, теңге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Есептен шығару нәтижелері _______________________________________
_______________________________________________________________
Биологиялық активтерді (жануарларды) шығаруды есепке алу түгендеу карточкасында
белгіленді ______________________________________________
Бас бухгалтер (бухгалтер) _________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______ жыл "____" _______________
Ескертпе:
№ БА–2 нысаны бойынша акті екі данада жасалады және комиссия мүшелері қол қояды, мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы бекітеді.

1. Состоит на балансе государственного учреждения с "___" _______ года
2. Количество ремонтов __________ на сумму ___________________ тенге.
Внешнее состояние (автомобиля, прицепа, полуприцепа) _______________
_________________________________________________________________
на автомобиле (прицепе, полуприцепе) отсутствуют следующие узлы и детали:
___________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Оборотная сторона формы ОС-4
Техническая характеристика агрегатов и деталей автомобиля (прицепа, полуприцепа)
Наименование агрегатов
Годные для использования
Процент годности
Подлежат восстановлению
Негодные
Обнаруженные дефекты
1
2
3
4
5
6
7
1
Рама
2
Кузов
3
Кабина
4
Двигатель
карбюратор
генератор
Компрессор пневмотормоза
5
Коробка передач
6
Задний мост и карданный вал
картер заднего
картер
диски колес
рессоры
7
Передний мост и рулевое управление
передняя ось
диски колес
рессоры
механизм рулевого управления
8
Прочие
радиатор
приборы
крылья и подножки
капот
фары
остекление
аккумуляторы
амортизаторы
главный тормозной цилиндр
Примечание: В графах 3, 5 и 6 указывается: да, нет.
Заключение комиссии ____________________________________________
Председатель комиссии ____________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ___________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Материально – ответственное лицо ____________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Подлежат оприходованию следующие основные детали и узлы:
№ п/п
Номер по каталогу
Номенклатурный номер
Наименование
Единица измерения
Количество
Цена
Сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
х
х
х
Расчет результатов списания ______________________________________
(автомобиля, прицепа, полуприцепа)
_______________________________________________________________
Затраты по списанию на списание
Поступило от списания
Наименование документа, дата, номер
Специфика расходов
Сумма, тенге
Наименование документа, дата, номер
Виды ценностей
Корреспондирующий счет
Коли чество
Сумма, тенге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Сумма накопленной амортизации ________________________ тенге
Результаты списания ____________________________________________
_______________________________________________________________
В карточке (книге) списания автотранспортных средств отмечено ___________________________________________________________
Главный бухгалтер _________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ___________________ года
Примечание:
Данная форма применяется для оформления выбытия автотранспортных средств по счету 2350 "Транспортные средства".
В Акте по форме № ОС–4 на списание указываются данные, характеризующие объект основных средств (транспортное средство): год изготовления автотранспортного средства, дата поступления в государственное учреждение, время ввода в эксплуатацию, себестоимость (первоначальная стоимость) объекта, сумма накопленной амортизации по данным бухгалтерского учета, количество проведенных капитальных ремонтов, пробег автомобиля и другие данные характеризующие объект.
Подробно освещаются причины выбытия автотранспортного средства, дается техническая характеристика основных частей, деталей, узлов, конструктивных элементов. Акт по форме № ОС–4 на списание автотранспортных средств составляется комиссией в двух экземплярах и утверждается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата.
Один экземпляр Акта по форме № ОС–4 передается в бухгалтерскую службу для отражения в учете списания основных средств, другой экземпляр остается у материально-ответственного лица и служит основанием для сдачи на склад годных узлов и деталей, лома, утиля и других запасных частей, полученных от ликвидации автотранспортных средств.
Разборка и демонтаж автотранспортных средств до утверждения Актов по форме № ОС–4 на списание не допускается.
Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования актов на списание транспортных средств государственного учреждения с вышестоящим государственным органом/уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2024 года № 474
Приложение 7 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № БА-2
______________________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Согласовано:
Руководитель вышестоящего
государственного органа/
уполномоченный орган
соответствующей отрасли
________________________________
подпись (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
от "__"_________ года
Место печати
Утверждаю:
Руководитель
государственного учреждения/
Руководитель аппарата
__________________________
подпись (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
от "____" ______________года
Место печати
Акт № ____ на списание биологических активов (животных)
Основание
Номер документа
Дата составления
№ п/п
Номер инвентарный
Наименование биологических активов
Возрастная группа биологических активов
Дата поступления
Дебет
Кредит
счет/ субсчет
счет/ субсчет
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Сумма накопленной амортизации, тенге
Количество голов
Живой вес, килограмм
Цена, в тенге
Стоимость, в тенге
на одну голову
на один килограмм веса
По количеству голов
По количеству веса
8
9
10
11
12
13
14
15
Комиссия, назначенная (приказом, распоряжением)
№ _____ от "__" ______ года
________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
от "____" _______________ года № __________ на основании___________
________________________________________________________________
произвела осмотр _________________________________________________
и установила причину списания _____________________________________
________________________________________________________________
Заключение комиссии _____________________________________________
________________________________________________________________
Приложение: Перечень прилагаемых документов______________________
________________________________________________________________
Члены комиссии: _________________________________________________
________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Материально-ответственное лицо____________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Справка о затратах, связанных со списанием биологических активов
Затраты на списание
Затраты на списание
Поступило от списания
Наименование документа, дата, номер
Специфика расходов
Сумма, тенге
Наименование документа, дата, №
Вид ценностей
Корреспондирующий счет
Количество
Сумма, тенге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Результаты от списания ___________________________________________
________________________________________________________________
В инвентарной карточке учета биологических активов (животных) выбытие
отмечено _____________________________________________________________
Главный бухгалтер (бухгалтер) __________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______________________ года
Примечание:
Акт по форме № БА-2 составляется в двух экземплярах и подписывается членами комиссии, утверждается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата.

№ БА–2 нысаны бойынша актінің бірінші дана 2610 "Жануарлар" шоты бойынша биологиялық активтерді (жануарларды) есептен алу үшін бухгалтерияға беріледі, № БА–2 нысаны бойынша актінің екінші данасы активтердің сақталуы үшін жауапты тұлғада қалады.
"Келісілді" деген гриф № БА–2 нысаны бойынша мемлекеттік мекеменің биологиялық активтерді (жануарларды) есептен шығаруға арналған актісін жоғары тұрған мемлекеттік органмен/тиісті саладағы уәкілетті органмен келіскен жағдайда толтырылады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 22 шілдедегі
№ 474 бұйрығына
8–қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
8–қосымша
№ БА–2А нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Келісілді:
Жоғары тұрған мемлекеттік
органның/тиісті саланың
уәкілетті органының басшысы
_______________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
____жылғы "___" ___________
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің
коды
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің
басшысы/ Аппарат басшысы
_______________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
____жылғы "___" ________
Мөр орны
№ ____ биологиялық активтерді (өсімдіктерді) есептен шығару актісі
Негіз
Құжаттың нөмірі
Жасалған күні
Р/с №
Нөмір
Биологиялық активтердің атауы
Сұрып, санат, жасы
Пайдалануға берілген күні
Дебет
Кредит
Номенкла туралық
Түгендеу
есеп/
қосалқы есеп
есеп/
қосалқы есеп
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Адал құны (өзіндік құны), теңге
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Саны
Массасы
Бірлікке баға, теңге
Сома, теңге
Брутто
Ыдыс
Нетто
9
10
11
12
13
14
15
16
Комиссия ______жылғы "___" _____________ № ____
(бұйрықпен, өкіммен) тағайындалды
Комиссия төрағасы ______________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссияның мүшелері: _________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
___________________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
тексеру жүргізді _______________________________________________
объектінің атауы
және есептен шығарудың _________________________ себебін анықтады
Сапалық сипаттамалар _________________________________________
Комиссияның қорытындысы ______________________________________
_______________________________________________________________
Комиссия төрағасы______________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: _____________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Материалдық–жауапты тұлға:_____________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қосымша: Қоса берілген құжаттардың тізбесі________________________
Биологиялық активтерді есептен шығаруға байланысты шығындар туралы анықтама
Есептен шығару шығындары
Есептен шығару шығындары
Есептен шығарудан түскені
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Шығыстар ерекшелігі
Сома, теңге
Құжаттың атауы, күні, нөмірі
Құндылықтар түрі
Корреспонденцияланатын есеп
Саны
Сома, теңге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Есептен шығару нәтижелері _______________________________________
_______________________________________________________________
Биологиялық активтерді (өсімдіктерді) шығаруды есепке алу түгендеу
карточкасында белгіленді _____________________________________________
Бас бухгалтер (бухгалтер) _________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______ жыл "____" _________
Ескертпе:

Первый экземпляр Акта по форме № БА-2 передается в бухгалтерию для снятия биологических активов (животных) по счету 2610 "Животные" с учета, второй экземпляр Акта по форме № БА-2 остается у лица, ответственного за сохранность активов.
Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования Актов по форме № БА-2 на списание биологических активов (животных) государственного учреждения с вышестоящим государственным органом/уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Приложение 4 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2024 года № 474
Приложение 8 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № БА–2А
_______________________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Согласовано:
Руководитель вышестоящего
государственного органа/
уполномоченный орган
соответствующей отрасли
_________________________
подпись (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
от "__" _________ года
Место печати
Код государственного учреждения
Утверждаю:
Руководитель
государственного учреждения/
Руководитель аппарата
________________________
подпись (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
от "____" ____ года
Место печати
Акт № ____ на списание биологических активов (растений)
Основание
Номер документа
Дата составления
№ п/п
Номер
Наименование биологических активов
Сорт, категория, возраст
Дата ввода в эксплуатацию
Дебет
Кредит
Номенклатурный
Инвентарный
счет/ субсчет
счет/ субсчет
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Сумма накопленной амортизации, тенге
Количество
Масса
Цена за единицу, тенге
Сумма, тенге
Брутто
Тара
Нетто
9
10
11
12
13
14
15
16
Комиссия, назначенная (приказом, распоряжением)
№ ____от "___" ______ года
Председатель комиссии ___________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
произвела осмотр ______________________________________________
наименование объекта
и установила причину списания ____________________________________
_______________________________________________________________
Качественные характеристики _____________________________________
Заключение комиссии ____________________________________________
_______________________________________________________________
Председатель комиссии _____________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: __________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Материально-ответственное лицо:_____________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение: Перечень прилагаемых документов _____________________
Справка о затратах, связанных со списанием биологических активов
Затраты на списание
Затраты на списание
Поступило от списания
Наименование документа, дата, номер
Специфика расходов
Сумма, тенге
Наименование документа, дата, номер
Вид ценностей
Корреспонди рующий счет
Количество
Сумма, тенге
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Результаты от списания ___________________________________________
_______________________________________________________________
В инвентарной карточке учета биологических активов (растений) выбытие
отмечено ___________________________________________________________
Главный бухгалтер (бухгалтер) _________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______года
Примечание:

№ 443 нысаны бойынша акт 2370 "Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал" шоты бойынша екі данада жасалады. Бірінші дана бухгалтерлік қызметке беріледі, ал екіншісі материалдық-жауапты тұлғада қалады.
Ескі және жарамсыз құралдарды, өндірістік және шаруашылық мүкәммалды есептен шығаруды мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы жүргізеді, № 443 нысаны бойынша есептен шығаруға арналған акті негізінде жұмыс істеу мерзімін ескере отырып жүргізіледі.
"Келісілді" грифі мемлекеттік мекеменің өндірістік және шаруашылық мүкәммалды есептен шығаруға арналған актісі № 443 нысаны бойынша мемлекеттік басқару органымен келісілген жағдайда толтырылады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 22 шілдедегі
№ 474 бұйрығына
20–қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
24–қосымша
№ 444 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Келісілді:
Мемлекеттік басқару органының
басшысы
___________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
______жылғы "___" ____________
Мөр орны
Бекітемін:
Мемлекеттік мекеменің басшысы/
Аппарат басшысы
______________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
______жылғы "___" ____________
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің коды
Түгендеу нөмір
Негізгі есеп
Корреспонденцияланатын есеп
Бөлім, бөлімше
Мемлекеттік мекемелерде кітапханадан әдебиеттерді есептен шығарудың _______ жылғы "____" _______________ № _______ актісі
Мемлекеттік мекеме бойынша ______жылғы "__" ______№___
бұйрықпен тағайындалған комиссия құрамы _______________________
кітапханада ескірген (тозығы жеткен) әдебиеттерді тексеріп, тізімдемеде
жазылған әдебиеттер есептен шығаруға, алып тастауға жататынын анықтады.
Қосымша: ескірген (тозығы жеткен) әдебиеттерді кітапханадан есептен
шығару тізімдемесі.
Кітапхананың түгендеу кітабында әдебиетті есептен шығарғаны белгіленді.
Комиссия төрағасы ______________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: _____________________________________________
лауазымы қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
№ 444 нысанның сырт жағы
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы
____жылғы "___" ____________№ _____ актіге
Моральдық және физикалық жағынан қатты ескіргендіктен кітапханадан әдебиеттерді есептен шығару тізімдемесі (керек емесін сызып тастау)
Р\с
Шығарылған кітаптардың түгендеу нөмірі
Кітаптың авторы мен атауы
Саны
Бірліктегі баға
Сома, теңге
Қай құжаттардың негізінде есептен шығарылды
1
2
3
4
5
6
7
соңына дейін осылай (16-тармақтан кейін сызылған)
Барлығы сомасы _______________________________________________
Комиссия төрағасы _____________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:______________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:

Акт по форме № 443 составляется в двух экземплярах по счету 2370 "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь". Первый экземпляр передается в бухгалтерскую службу, а второй остается у материально – ответственного лица.
Списание пришедших в ветхость и негодность инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря производится с учетом сроков службы, на основании утвержденного руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата, Акта по форме № 443.
Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования Актов по форме № 443 на списание инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря государственного учреждения с органом государственного управления.
Приложение 6 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2024 года № 474
Приложение 24
к приказу исполняющего
обязанности Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 444
____________________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Согласовано:
Руководитель органа государственного
управления________________________
подпись (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
от "__" _________ года
Место печати
Утверждаю:
Руководитель государственного
учреждения/Руководитель аппарата
_______________________________
подпись (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
от "____" ___________года
Место печати
Код
государственного учреждения
Инвентарный номер
Основной счет
Корреспондирующий
счет
Отдел, подразделение
Акт № _______на списание из библиотеки литературы в государственных
учреждениях от "____" _____года
Комиссия, назначенная приказом по государственному учреждению
__________ от "__" ____ года № ___
в составе______________________________________________________
произвела проверку состояния устаревшей (пришедшей в ветхость)
литературы в библиотеке и установила, что перечисленная в описи литература подлежит списанию и исключению из учета.
Приложение: опись на исключение из библиотеки, устаревшей (пришедшей в ветхость) литературы.
В инвентарной книге библиотеки выбытие литературы отмечено.
Председатель комиссии _________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _______________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Оборотная сторона ф. № 444
________________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения
к акту № _____ от "____" _____ года
Опись
на списание из библиотеки литературы вследствие морального и физического износа (ненужное зачеркнуть)
№ п\п
Инвентарный
номер выбывших изданий
Автор и название книги
Количество
Цена за единицу
Сумма, тенге
На основании каких документов произведено исключение
1
2
3
4
5
6
7
и так далее до конца (линовка через 16 пунктов)
Всего на сумму __________________________________________________
Председатель комиссии __________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:

№ 444 нысаны бойынша акт 2382 "Кітапхана қоры" шоты бойынша кітап қоры тiзiмi негiзiнде екі данада жасалады. Тiзiм кітап қорын кезекті қарау және ескірген басылымдарды ашу кезінде және кітапханадан алып тастауға жататын кітаптардың жиынтық тізбесі бойынша жасалады.
Жекелеген тізім тозуға ұшыраған (кітаптардың тозуы, қалпына келтірілуі мүмкін емес беттердің жоғалуы және басқа) әдебиеттер бойынша жеке тізім жасалады. № 444 нысаны бойынша актінің бірінші данасы тізімге қоса бухгалтерлік қызметке беріледі, ал екіншісі материалдық–жауапты адамда қалады.
Әдебиеттерді баланстан шығару бюджеттік мемлекеттік мекеменің басшысы, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы жүргізеді және ол бекіткен № 444 нысаны бойынша акті негізінде ресімделеді.
"Келісілді" грифі мемлекеттік мекеменің әдебиетті есептен шығаруға арналған № 444 нысаны бойынша актісі мемлекеттік басқару органымен келісілген жағдайда толтырылады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 22 шілдедегі
№ 474 бұйрығына
21–қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
28–қосымша
№ М-17 нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия) Қорларды қоймаға есепке алу кітабы
Материалдық-жауапты адам _____________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)

Акт по форме № 444 составляется в двух экземплярах на основании описи библиотечных фондов по субсчету 2382 "Библиотечный фонд". Опись составляется при очередном просмотре библиотечных фондов и выявлении устаревших изданий и по сводным спискам книг, подлежащих исключению из библиотек.
Отдельная опись составляется по литературе, пришедшей в ветхость (изношенность книг, утеря страниц, восстановление которых не представляется возможным и другое состояние литературы, не годное к дальнейшему использованию). Первый экземпляр Акта по форме № 444 с описью передается в бухгалтерскую службу для снятия с учета, а второй остается у материально-ответственного лица.
Списание литературы с баланса производится и оформляется на основании утвержденного руководителем государственного учреждения, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата, Акта по форме № 444.
Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования Актов по форме № 444 на списание литературы государственного учреждения с органом государственного управления.
Приложение 7 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2024 года № 474
Приложение 28
к приказу исполняющего
обязанности Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма М-17
______________________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной бухгалтерии)
Книга складского учета запасов
Материально-ответственное лицо ________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)

1. Сатып алған жылы _____________________________________________
2. Жай-күйі мен есептен шығару себебі _____________________________
3. Комиссияның қорытындысы ___________________________________
Қосымша: берілген құжаттардың тізбесі ___________________________
Комиссия төрағасы:______________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:_____________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Материалдық жауапты тұлға ______________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Объектілерді есептен шығару нәтижелерінің есебі:
Есептен шығару шығындары
Құжаттың атауы, күні, №
Шығыстардың ерекшелігі
Сомасы, теңге
Есептен шығарудың нәтижелері __________________________________
_______________________________________________________________
Материалдық емес активтерді есепке алуды түгендеу карточкасында
___________________________________________________________ белгіленді
Бас бухгалтер ___________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______ жыл "____" _______________.
Ескертпе:
№ НОС–3 нысаны бойынша акті мемлекеттік мекемелерде 2710 "Материалдық емес активтер" шоты бойынша материалдық емес активтерді есептен шығаруды ресімдеу үшін қолданылады.
№ НОС–3 нысаны бойынша есептен шығаруға арналған материалдық емес активтердің актісінде мынадай деректер: құжаттың жасалған күні, түгендеу нөмірі, жинақталған амортизациялау сомасы, баланстық құны, сатып алған жылы, жай-күйі мен есептен шығару себебі көрсетіледі.
Материалдық емес активтерді есептен шығаруға арналған № НОС–3 нысаны бойынша актіні комиссия екі данада жасайды және мемлекеттік мекеменің басшысы, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы бекітеді.
№ НОС–3 нысаны бойынша актінің бір данасы материалдық емес активтерді есептен шығару есебінде көрсету үшін бухгалтерлік қызметке беріледі, екінші данасы материалдық–жауапты тұлғада қалады.
"Келісілді" деген гриф мемлекеттік мекеменің материалдық емес активтерді есептен шығаруға арналған актісі жоғары тұрған мемлекеттік органмен/тиісті саладағы уәкілетті органмен келісілген жағдайда толтырылады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 22 шілдедегі
№ 474 бұйрығына
43-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
125–қосымша
№ 408–ДБ–в нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы ______ жылдың ________________ айындағы 23–мемориалдық ордер Бюджетке түсетін түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша дебиторлық берешек жөніндегі жинақтау ведомосі
Р/с №
Күні
Құжаттың атауы, құжаттың нөмірі
Бюджеттік сыныптама коды
Есеп
Айдың басына қосалқы шоттар бойынша қалдық
1292, 1293, 1294, 1295 шоттар/қосалқы шоттар дебеті
Дебет
Кредит
Шоттар/қосалқы шоттар кредиті
Жиыны

1. Год приобретения ______________________________________________
2. Состояние и причины списания___________________________________
3.Заключение комиссии____________________________________________
Приложение: перечень прилагаемых документов ______________________
Председатель комиссии: ___________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Материально–ответственное лицо _________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Расчет результатов от списания объектов:
Затраты на списание
Наименование документа, дата, №
Специфика расходов
Сумма, тенге
Результаты от списания __________________________________________
В инвентарной карточке учета нематериального актива, отмечено ______
Главный бухгалтер ______________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ___________________года.
Примечание:
Акт по форме № НОС–3 применяется в государственных учреждениях для оформления списания объектов нематериальных активов по счету 2710 "Нематериальные активы".
В акте на списание нематериальных активов по форме № НОС–3 указываются данные: дата составления документа, инвентарный номер, сумма накопленной амортизации, балансовая стоимость, год приобретения, состояние и причины списания.
Акт по форме № НОС–3 на списание нематериальных активов составляется комиссией в двух экземплярах и утверждается руководителем государственного учреждения, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата.
Один экземпляр Акта по форме № НОС–3 передается в бухгалтерскую службу для отражения в учете списания нематериальных активов, второй экземпляр остается у материально-ответственного лица. Гриф "Согласовано" заполняется в случае согласования актов на списание нематериальных активов государственного учреждения с вышестоящим государственным органом/уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Приложение 13 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2024 года № 474
Приложение 125
к приказу исполняющего
обязанности Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 408–ДЗ–в
________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 23 за ____________ месяц _____ года
Накопительная ведомость по дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по поступлениям в бюджет
№ п/п
Дата
Наименование документа, номер документа
Код бюджетной классификации
Счет
Остаток на начало месяца по субсчетам
Дебет счетов/субсчетов
1292, 1293, 1294, 1295
Дебет
Кредит
Кредит счетов/субсчетов
Итого

№ 408–ДБ–в нысаны бойынша жинақтау ведомосі бюджетке түсетін түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша дебиторлық берешекті есепке алу үшін қолданылады және 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1295 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоттары бойынша жасалады.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебеті" бағанында: 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша және 6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер" қосалқы шоты бойынша шоттар/қосалқы шоттар кредитінде салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есеп негізінде бюджетке түсетін салықтық түсімдерден түсетін кірістерді (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) тану бойынша кірістер танылған жазбалар жүргізіледі.
1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша 6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер" қосалқы шотының кредитінде "е–Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ИААЖ) Талдау орталығының (бұдан әрі – ТО) кіші жүйесінен "Мемлекеттік қаржы бойынша есептілікті және статистиканы қалыптастыру, бюджеттердің атқарылуын талдау, талдамалық материалдарды дайындау" ТО құрауышынан алынған түсімдерді тану бойынша жазба жүргізіледі.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебеті" бағанында: 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1295 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоттары бойынша және 5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі" шотының кредитінде бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы есепті кезеңдер үшін дебиторлық берешекті толық есептеу бойынша жазбалар жүргізіледі.

Накопительная ведомость по дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по поступлениям в бюджет по форме № 408–ДЗ–в применяется для учета дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по поступлениям в бюджет и составляется по субсчетам 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", 1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства".
В графе "Дебет счетов/субсчетов": по субсчету 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет" и в кредит счетов/субсчетов по субсчету 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет" производятся записи по признанию доходов от налоговых поступлений в бюджет на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
По субсчету 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" в кредит субсчета 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет" производятся записи по признанию доходов от неналоговых поступлений в бюджет на основании форм отчетов по поступлениям, полученных из подсистемы Аналитический центр (далее – АЦ) интегрированной автоматизированной информационной системы (далее – ИАИС) "е-Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов".
В графе "Дебет счетов/субсчетов": по субсчетам 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", 1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства" и в кредит счета 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" производятся записи по доначислению дебиторской задолженности за предыдущие отчетные периоды.

"Шоттар/қосалқы шоттар кредиті" бағанында: 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1295 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", "Шоттар/қосалқы шоттар дебетінде":
1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" республикалық және жергілікті бюджетке түсетін салықтық түсімдер, салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден түскен түсімдер есепке алынады.
6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер", 6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер" ағымдағы түсімдер бойынша қосымша ұсынылған есеп айырысулар негізінде жасалған бухгалтерлік анықтама негізінде бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша есептелген сомалар бойынша түзетпеу жазбасы есепке алынады; 5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі" қосымша ұсынылған есеп айырысу негізінде жасалған бухгалтерлік анықтамаға сәйкес алдағы есепті кезең үшін бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдердің дұрыс есептелген сомасы бойынша түзету жазбасы ескеріледі.
Айдың соңында 12 "Шоттар/қосалқы шоттар кредиті" бағаны бойынша жиыны мен 17 "Шоттар/қосалқы шоттар дебеті" бағаны бойынша жиыны мемориалдық ордер ресімделгеннен кейін "Бас журнал" № 308 нысаны бойынша кітапқа көшіріледі. № 408–ДБ–в нысаны бойынша 23 мемориалдық ордерге орындаушы мен мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері немесе олар уәкілеттік берген тұлға қол қояды.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 22 шілдедегі
№ 474 бұйрығына
44-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
126–қосымша
№ 408–KБ–в нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы ______ жылдың ____________айындағы 24–мемориалдық ордер Бюджетке түсетін түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша кредиторлық берешек жөніндегі жинақтау ведомосі
Р/с
Күні
Құжаттың нөмірі құжаттың атауы
Бюджеттік сипаттама коды
Шоты
Айдың басына қосалқы шоттар бойынша қалдық

В графе "Кредит счетов/субсчетов": 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", 1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства" в "Дебет счетов/субсчетов":
1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов" учитываются поступления налоговых, неналоговых поступлений, поступления от реализации основного капитала и финансовых активов государства в республиканский и местный бюджеты; 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим"; 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования".
6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет" учитывается сторнировочная запись по исчисленным суммам по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет на основании бухгалтерской справки, составленной на основании дополнительно представленных расчетов по текущим поступлениям; 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" учитывается исправительная запись по неправильно начисленным суммам налоговых и неналоговых поступлений в бюджет за предыдущие отчетные периоды, согласно бухгалтерской справке, составленной на основании дополнительно представленных расчетов.
В конце месяца итоги по графе 12 "Кредит счетов/субсчетов" и итоги по графе 17 "Дебет счетов/субсчетов" после оформления мемориального ордера 23 переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал–главная". Мемориальный ордер 23 по форме № 408–ДЗ–в подписывается исполнителем и главным бухгалтером государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
Приложение 14 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2024 года № 474
Приложение 126 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 408–КЗ–в
____________________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 24 за ____________ месяц _____ года
Накопительная ведомость по кредиторской задолженности по расчетам
с плательщиками по поступлениям в бюджет
№ п/п
Дата
Номер
документа, наименование документа
Код бюджетной классификации
Счет
Остаток на начало месяца по субсчетам

№ 408–KБ–в нысаны бойынша жинақтау ведомосі 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3285 "ЕАЭО–ға мүше–мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша кредиторлық берешек" қосалқы шоттары бойынша жасалады.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебеті" бағанында: 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3285 "ЕАЭО–ға мүше–мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша кредиторлық берешек" және "Шоттар/қосалқы шоттар кредитінде": 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1295 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есебі (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) негізінде салық төлеушінің дебиторлық берешегін бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдердің бір түрі бойынша және кредиторлық берешегін басқа түрі бойынша есепке жатқызу.
3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3285 "ЕАЭО–ға мүше–мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қоры", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша "е–Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ИААЖ) талдау орталығының (бұдан әрі – ТО) кіші жүйесі "Мемлекеттік қаржы бойынша есептілікті және статистиканы қалыптастыру, бюджеттердің атқарылуын талдау, талдамалық материалдарды дайындау" ТО құрауышынан алынған түсімдер бойынша есептер нысандары негізінде салық органдарының төлем тапсырмалары негізінде артық (қате) төленген түсім сомаларын бюджеттен қайтару есепке алынады.

Накопительная ведомость по кредиторской задолженности по расчетам с плательщиками по поступлениям в бюджет по форме № 408–КЗ–в составляется по субсчетам 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами ЕЭС".
В графе "Дебет счетов/субсчетов": 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами ЕЭС" и в "Кредит счетов/субсчетов": 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", 1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства" зачет дебиторской задолженности налогоплательщика по одному виду и кредиторской задолженности по другому виду налоговых и неналоговых поступлений в бюджет на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
По дебету субсчетов 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами ЕЭС" и кредиту субсчета 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим", 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования" учитывается возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений на основании платежных поручений налоговых органов на основании форм отчетов по поступлениям, полученных из подсистемы Аналитический центр (далее – АЦ) интегрированной автоматизированной информационной системы (далее – ИАИС) "е-Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов".

3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша салық органының төлем тапсырмалары мен өкімдері бойынша Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге ҚҚС қайтару есепке алынады.
"Шоттар/қосалқы шоттар кредиті" бағанында 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" және 7260 "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша шығыстар" шоты бойынша "Шоттар/қосалқы шоттар дебетінде" салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есебі (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) негізінде түзетпеу жазбасы көрсетіледі.
Салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есебі (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) негізінде ағымдағы есепті кезең үшін "Шоттар/қосалқы шоттар кредиті" бағанында: 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3285 "ЕАЭО–ға мүше–мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша кредиторлық берешек" және 7260 "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша шығыстар" шоты бойынша "Шоттар/ қосалқы шоттар дебетінде" ҚҚС бойынша кредиторлық берешекті есептеу көрсетіледі.
"Шоттар/қосалқы шоттар кредиті" бағанында 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3285 "ЕАЭО–ға мүше–мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша кредиторлық берешек" және 5240 "Бюджетке түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі" "Шоттар/қосалқы шоттар дебетінде" өткен кезеңдер бойынша салықтар, өсімпұлдар, айыппұлдар мен салықтық емес түсімдер бойынша салық төлеушілермен есеп айырысулар бойынша кредиторлық берешекті қалпына келтіру есепке алынады.
Айдың соңында 11 "Шоттар/қосалқы шоттар кредиті" бағаны бойынша жиыны мен 15 "Шоттар/қосалқы шоттар дебеті" бағаны бойынша жиыны мемориалдық ордер рәсімделгеннен кейін "Бас журнал" № 308 нысаны бойынша кітапқа көшіріледі. № 408–КБ–в нысаны бойынша 24–мемориалдық ордерге орындаушы мен мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері немесе олар уәкілеттік берген тұлға қол қояды.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 22 шілдедегі
№ 474 бұйрығына
45-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
127–қосымша
№ 381–в–нысаны
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы __________жылғы 25–мемориалдық ордер Республикалық, жергілікті бюджеттің қолма–қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражат қозғалысы бойынша жинақтау ведомосі
Р/с
Күні
Құжаттың нөмірі және атауы
Бюджеттік сыныптама коды
Айдың басындағы қалдық
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
Барлығы
кестенің жалғасы

По дебету субсчета 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС" и кредиту субсчета 1046 "КСН республиканского бюджета" учитывается возврат НДС дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан, по платежным поручениям и распоряжению налогового органа.
В графе "Кредит счетов/субсчетов" 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет" и в "Дебет счетов/субсчетов" по счету 7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" отражается сторнировочная запись на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
В графе "Кредит счетов/субсчетов" 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами–членами ЕЭС" и в "Дебет счетов/субсчетов" по счету 7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" отражается начисление кредиторской задолженности по налогу на добавленную стоимость за текущий отчетный период на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
В графе "Кредит счетов/субсчетов" 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами–членами ЕЭС" и в "Дебет счетов/субсчетов" 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" учитывается восстановление кредиторской задолженности по расчетам с налогоплательщиками по налогам, пене, штрафам и неналоговым поступлениям) прошлых периодов.
В конце месяца итоги по графе 11 "Кредит счетов/субсчетов" и итоги по графе 15 "Дебет счетов/субсчетов" после оформления мемориального ордера переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал–главная". Мемориальный ордер 24 по форме № 408–КЗ–в подписывается исполнителем и главным бухгалтером государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
Приложение 15 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2024 года № 474
Приложение 127 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 381–в
_______________________________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 25 за период _________________ года
Накопительная ведомость по движению средств на контрольных счетах
наличности республиканского, местного бюджета
№ п/п
Дата
Наименование и номер документа
Код бюджетной классификации
Остаток на начало месяца
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
Всего
продолжение таблицы

Республикалық, жергілікті бюджеттің қолма–қол ақшаны бақылау шоттардағы қаражат қозғалысы бойынша жинақтау ведомосінде республикалық және жергілікті бюджеттерге түсімдерді есепке жатқызу бойынша есеп жүргізіледі. № 381–в нысаны бойынша жинақтау ведомосі 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" қосалқы шоттары бойынша толтырылады.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ" және "шоттар/қосалқы шоттар кредитіне", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ": 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есебі (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) негізінде салық төлеушілердің төлем тапсырмалары бойынша салықтық түсімдер есепке алынады.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" және "шоттар/қосалқы шоттар кредитіне" 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1295 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" "е–Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі –ИААЖ) Талдау орталығының (бұдан әрі – ТО) кіші жүйесінен "Мемлекеттік қаржы бойынша есептілікті және статистиканы қалыптастыру, бюджеттердің атқарылуын талдау, талдамалық материалдарды дайындау" ТО құрауышынан алынған түсімдер бойынша есептер нысандары негізінде салықтық емес түсімдер, негізгі капитал мен мемлекеттің қаржылық активтерін өткізуден түскен тиісті бюджетке түсетін түсімдер есепке алынады.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" және 6085 "Трансферттердің бюджетке түсуі" қосалқы шотының "шот/қосалқы шоттар кредитіне" тиісті бюджетке трансферттер (қайтару және бюджеттік алып қоюлар) түсімдерінің есепке алынуы ескеріледі. "Шоттар/қосалқы шоттар кредитінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", 1048 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ", 1049 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" "шоттар/қосалқы шоттар дебетіне" 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3285 "ЕАЭО–ға мүше–мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша кредиторлық берешек" бюджеттен артық (қате) төленген түсімдер сомаларын қайтару салық органдарының қорытындылары немесе қосымша ұсынылған есеп айырысу негізінде жасалған бухгалтерлік анықтама негізінде есепке алынады.

В Накопительной ведомости по движению средств на Контрольных счетах наличности республиканского, местного бюджета ведется учет по зачислению поступлений в республиканский и местный бюджеты. Накопительная ведомость по форме № 381–в заполняется по субсчетам 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим", 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования".
В графе "с дебета счетов/субсчетов": 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим", 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования" и "в кредит счетов/субсчетов": 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с налогоплательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" учитываются налоговые поступления по платежным поручениям налогоплательщиков на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
В графе "с дебета счетов/субсчетов": 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим", 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования" и "в кредит счетов/субсчетов": 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с налогоплательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала и финансовых активов государства", 1295 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства" учитываются неналоговые поступления, поступления в соответствующий бюджет от реализации основного капитала и финансовых активов государства на основании форм отчетов по поступлениям, полученных из подсистемы Аналитический центр (далее – АЦ) интегрированной автоматизированной информационной системы (далее – ИАИС) "е–Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов".
В графе "с дебета счетов/субсчетов": 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим", 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования" и "в кредит счетов/субсчетов": субсчет 6085 "Поступления трансфертов в бюджет" учитываются зачисления в соответствующий бюджет поступления трансфертов (возврат и бюджетное изъятие).
В графе "с кредита счетов/субсчетов": 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", 1048 "КСН Фонда компенсации потерпевшим", 1049 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования" "в дебет счетов/субсчетов": 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 3285 "Кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами–членами ЕЭС" учитывается возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений на основании заключения налоговых органов или бухгалтерской справки, составленной на основании дополнительно представленных расчетов.