"Геологиялық және (немесе) тау-кендік бөлуді беру және қайта ресімдеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 3 тамыздағы № 285 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2024 жылғы 22 шілдедегі № 275 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 24 шілдеде № 34795 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Геологиялық және (немесе) тау-кендік бөлуді беру және қайта ресімдеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 3 тамыздағы № 285 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23907 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Геологиялық және (немесе) тау-кендік бөлуді беру және қайта ресімдеу қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Ұлттық оператор өтінішті қарастырып, құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарау нәтижелері бойынша қорытындыны көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші учаске (лер) аумағының Кодекстің 19, 25, 26-баптарының ережелеріне сәйкестігі тұрғысынан қорытындыны қарастырып, оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде геологиялық және (немесе) тау-кен бөлуді береді.
Егер қорытындыны қарау кезінде көрсетілетін қызметті беруші учаске (лер) аумақтары Кодекстің 19, 25, 26-баптарының талаптарына сәйкес бола алмайтынын немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге жол берілмейтін аумақтармен толық жанасатынын анықтаса, көрсетілетін қызметті беруші анықталған сәйкессіздіктермен дәлелді бас тартуды береді.";
"Геологиялық және (немесе) тау-кендік бөлуді беру және қайта рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті және оның аумақтық органдары";
8-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Тау-кендік бөлуді алу үшін: "Minerals.gov.kz" ЖҚПБП арқылы: Қағидалар Тізбесінің 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысан бойынша тау-кендік бөлуді беруге және қайта рәсімдеуге өтініш;
келесі құжаттардың электронды көшірмелері:
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі құзыретті органның шешімі;
бөлу алаңының жалпы ауданы көрсетілген бұрыштық нүктелердің географиялық координаттары және сұратылған тау-кендік бөлудің пайдалы қазбалар қорларын ауданы және тереңдiгі бойынша есептеу шектерi көрсетілген графикалық материалдар. Пайдалы қазбаларды өндірумен байланысты емес тау-кен бөлудің шекаралары кеңейген жағдайда өтінішке жер қойнауын пайдаланушы әзірлеген техникалық негіздемелер, түсіндірмелер және осындай кеңейту қажеттілігіне графикалық материалдар қоса беріледі;
жою/тексеру актісі (жер қойнауы учаскесінің бөлігінен бас тартқан жағдайда);
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы: келесі құжаттардың көшірмесі немесе түпнұсқасы: Қағидалар Тізбесінің 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тау-кендік бөлуді беруге және қайта рәсімдеуге өтініш, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі құзыретті органның шешімі;
бөлу алаңының жалпы ауданы көрсетілген бұрыштық нүктелердің географиялық координаттары және сұратылған тау-кендік бөлудің пайдалы қазбалар қорларын ауданы және тереңдiгі бойынша есептеу шектерi көрсетілген графикалық материалдар. Пайдалы қазбаларды өндірумен байланысты емес тау-кен бөлудің шекаралары кеңейген жағдайда өтінішке жер қойнауын пайдаланушы әзірлеген техникалық негіздемелер, түсіндірмелер және осындай кеңейту қажеттілігіне графикалық материалдар қоса беріледі;
жою/тексеру актісі (жер қойнауы учаскесінің бөлігінен бас тартқан жағдайда).
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеудің (қайта тіркеудің) жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.".

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 285 "Об утверждении правил выдачи и переоформления геологического и (или) горного отводов"
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 22 июля 2024 года № 275. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2024 года № 34795
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 285 "Об утверждении правил выдачи и переоформления геологического и (или) горного отводов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23907), следующие изменения:
в Правилах выдачи и переоформления геологического и (или) горного отводов:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Национальный оператор рассматривает заявление и в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения документов направляет заключение по результатам рассмотрения услугодателю.
Услугодатель рассматривает заключение на предмет соответствия территории участка (ов) положениям статей 19, 25, 26 Кодекса и в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения заключения выдает геологический и (или) горный отвод.
Если при рассмотрении заключения услугодатель обнаружит, что территории участка (ов) не могут быть предоставлены в соответствии со статьями 19, 25, 26 Кодекса или вследствие полного совмещения с территориями, на которых не допускается проведение операций по недропользованию, услугодатель выдает мотивированный отказ в связи с выявленными несоответствиями.";
в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача и переоформление геологического и (или) горного отводов":
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Комитет геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан и его территориальные органы";
подпункт 2) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) Для получения горного отвода: через ЕПН "Minerals.gov.kz": заявление на предоставление и переформление горного отвода в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП, согласно приложению 1 к Перечню Правил;
копии следующих документов:
решение компетентного органа по внесению изменений и дополнений в контракт на недропользование;
географические координаты угловых точек с указанием общей площади отвода и графические материалы с указанием контура подсчета запасов полезных ископаемых испрашиваемого горного отвода по площади и на глубину. В случаях расширения границ горного отвода, не связанных с добычей полезных ископаемых, к заявлению прилагаются разработанные недропользователем технические обоснования, пояснения и графические материалы в необходимости такого расширения;
акт ликвидации/обследования (в случае отказа от части участка недр);
через канцелярию услугодателя: копии либо оригинал следующих документов:
заявление на предоставление и переоформление горного отвода согласно приложению 1 к Перечню Правил;
решение компетентного органа по внесению изменений и дополнений в контракт на недропользование, географические координаты угловых точек с указанием общей площади отвода и графические материалы с указанием контура подсчета запасов полезных ископаемых испрашиваемого горного отвода по площади и на глубину. В случаях расширения границ горного отвода, не связанных с добычей полезных ископаемых, к заявлению прилагаются разработанные недропользователем технические обоснования, пояснения и графические материалы в необходимости такого расширения;
акт ликвидации/обследования (в случае отказа от части участка недр).
Сведения о документах удостоверяющих личность государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".".

2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
И. Шархан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі

2. Комитету геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
И. Шархан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан