"Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, оларға өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу, азаматтық хал актілерінің күшін жою және қалпына келтіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 112 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2024 жылғы 23 шiлдедегi № 622 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 24 шiлдеде № 34801 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, оларға өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу, азаматтық хал актілерінің күшін жою және қалпына келтіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 112 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10764 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, оларға өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу, азаматтық хал актілерінің күшін жою және қалпына келтіру қағидаларында:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) – жеке тұлға үшiн қалыптастырылатын бiрегей нөмiр;";
21- тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Баланың тууын мемлекеттік тіркеу үшін ата – аналары немесе басқа да мүдделі тұлғалар бала туған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті (бұдан әрі - туу туралы өтініш) кез келген тіркеуші органға, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне немесе Мемлекеттік корпорацияға өтініш берушінің қалауы бойынша жазбаша нысанда не электрондық түрде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес береді.";
42- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Әке (ана) болуды анықтау кезінде баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу үшін көрсетілетін қызметті алушы туу туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып:
баланың ата-анасы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес бірлескен өтініші негізінде қалауы бойынша кез келген тіркеуші органға, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде әке (ана) болуды анықтау туралы;
өзін баланың әкесі деп таныған тұлға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес қалауы бойынша кез келген тіркеуші органға, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде анасы қайтыс болған, анасы қайтыс болды деп жарияланған, анасы хабар-ошарсыз кетті деп танылған, анасы әрекетке қабілетсіз деп танылған, анасы ата-ана құқықтарынан айырылған не оның ата-ана құқықтары шектелген, анасының тұрғылықты жерін анықтау мүмкін болмаған жағдайларда әке (ана) болуды анықтау туралы;
баланың анасы немесе басқа да мүдделі тұлғалар осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес қалауы бойынша кез келген тіркеуші органға, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде соттың әке болуды анықтау, сондай-ақ әке болуды тану фактісін және әке болу фактісін анықтау туралы шешімі бойынша өтінішпен жүгінеді.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 112 "Об утверждении Правил организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления актов гражданского состояния"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 23 июля 2024 года № 622. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2024 года № 34801
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года №112 "Об утверждении Правил организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления актов гражданского состояния" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10764) следующие изменения:
в Правилах организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления актов гражданского состояния, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) – уникальный номер, формируемый для физического лица;";
абзац первый пункта 21 изложить в следующей редакции:
"21. Для государственной регистрации рождения ребенка родители или другие заинтересованные лица не позднее трех рабочих дней со дня рождения ребенка подают заявление о государственной регистрации рождения ребенка (далее – заявление о рождении) в любой регистрирующий орган, к акимам поселков, сел, сельских округов или Государственную корпорацию в письменной форме по желанию заявителя, либо в электронном виде посредством портала, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Для внесения изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения ребенка при установлении отцовства (материнства) услугополучатель с приложением документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги о регистрации рождения, обращается с заявлением:
об установлении отцовства (материнства) на основании совместного заявления родителей ребенка, в любой регистрирующий орган, к акимам поселков, сел, сельских округов по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала, согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
об установлении отцовства (материнства) лица, признающего себя отцом ребенка в случаях смерти матери, объявления матери умершей, признания матери безвестно отсутствующей, признания матери недееспособной, лишения либо ограничения матери в родительских правах, невозможности установления места жительства матери, в любой регистрирующий орган, к акимам поселков, сел, сельских округов по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала, согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
об установлении отцовства (материнства) по решению суда об установлении отцовства, а также установлении факта признания отцовства и факта отцовства в любой регистрирующий орган, к акимам поселков, сел, сельских округов по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, матерью ребенка или другими заинтересованными лицами.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:

"60. Ұл (қыз) асырап алуға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу үшін өтініш беруші кез келген тіркеуші органға, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне қалауы бойынша жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде туу туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес өтініш береді.";
79-тармақтың бірінші абзацын мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Неке (ерлі-зайыптылықты) қиюды мемлекеттік тіркеу үшін өтініш берушілер осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес кез келген тіркеуші органға, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса отырып, неке қию туралы өтініш береді.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Кәмелетке толмаған ортақ балалары жоқ және бір-біріне мүліктік даулар мен өзге де талаптары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін өтініш берушілер осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес кез келген тіркеуші органға, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініш береді.";
102-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу үшін жұбайы келмеген кезде тіркеуші орган сотқа ұсыну үшін жазбаша жауап береді.";
103-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"103. Жұбайын хабар-ошарсыз кеткен деп тану, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің, қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталғандығы туралы сот үкімінің негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін өтініш беруші осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес кез келген тіркеуші органға, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне немесе Мемлекеттік корпорацияға жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініш береді.";
143-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"60. Для внесения изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения в связи с усыновлением (удочерением) заявитель обращается в любой регистрирующий орган, к акимам поселков, сел, сельских округов по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала, согласно приложению 12 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 Приложения основных требований к оказанию государственной услуги о регистрации рождения.";
абзац первый пункта 79 изложить в следующей редакции:
"79. Для государственной регистрации заключения брака заявители обращаются в любой регистрирующий орган, к акимам поселков, сел, сельских округов в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала, согласно приложению 14 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в пункте 8 Приложения основных требований к оказанию государственной услуги о регистрации заключения брака.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. Для государственной регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, не имеющих общих несовершеннолетних детей и отсутствии имущественных споров и иных претензий друг к другу заявители обращаются с заявлением о расторжении брака (супружества) в любой регистрирующий орган, к акимам поселков, сел, сельских округов по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала, согласно приложению 18 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в пункте 8 Приложения основных требований к оказанию государственной услуги о регистрации расторжении брака (супружества).";
абзац второй пункта 102 изложить в следующей редакции:
"При неявке супруга для расторжения брака (супружества) регистрирующим органом выдается письменный ответ для предъявления в суд.";
пункт 103 изложить в следующей редакции:
"103. Для государственной регистрации расторжения брака (супружества) на основании решения суда о признании супруга безвестно отсутствующим, недееспособным или ограниченно дееспособным, а также приговора суда об осуждении супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет заявитель обращается с заявлением о расторжении брака (супружества) в любой регистрирующий орган, к акимам поселков, сел, сельских округов или Государственную корпорацию по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала, согласно приложению 19 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 Приложения основных требований к оказанию государственной услуги о регистрации расторжении брака (супружества).";
пункт 143 изложить в следующей редакции:

"143. Азаматтық хал актісі жазбасының күшін жою үшін көрсетілетін қызметті алушы кез келген тіркеуші органға, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне не Мемлекеттік корпорацияға жазбаша түрде немесе электрондық түрде портал арқылы осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, жазбалардың күшін жою туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, жазбаны жою туралы өтінішпен жүгінеді.";
145-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"145. Сот шешімі негізінде азаматтық хал актілері жазбасының күшін жою үшін көрсетілетін қызметті алушы кез келген тіркеуші органға, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне не Мемлекеттік корпорацияға жазбаша түрде немесе электрондық түрде портал арқылы осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаларды жою туралы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса отырып, жазбаны жою туралы өтінішпен жүгінеді.";
4-қосымшада 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)
1) Мемлекеттік корпорация арқылы:
Бала тууды тіркеу;
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері:
Баланың тууын тіркеу;
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
3) портал арқылы:
Бала тууды тіркеу;
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы:
Бала тууды тіркеу.
17-қосымшада 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы:
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу;
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері:
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу;
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
3) Мемлекеттік корпорация арқылы:
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу;
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4) портал арқылы:
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу.
20-қосымшада 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы:
Қайтыс болуды тіркеу;
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.

"143. Для аннулирования записи акта гражданского состояния услугополучатель обращается с заявлением об аннулировании записи в любой регистрирующий орган, к акимам поселков, сел, сельских округов либо в Государственную корпорацию по желанию в письменном виде или в электронном виде посредством портала по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в пункте 8 Приложения основных требований к оказанию государственной услуги об аннулировании записей.";
пункт 145 изложить в следующей редакции:
"145. Для аннулирования записи акта гражданского состояния на основании решения суда услугополучатель с заявлением об аннулировании записи обращается в любой регистрирующий орган, к акимам поселков, сел, сельских округов либо в Государственную корпорацию по желанию в письменном виде или в электронном виде посредством портала по форме, согласно приложению 29 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в пункте 8 Приложения основных требований к оказанию государственной услуги об аннулировании записей.";
В приложение 4 пункт 2 изложить в следующей редакции:
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) через Государственную корпорацию:
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
2) акимы поселков, сел, сельских округов:
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
3) посредством портала:
Регистрация рождения ребенка;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении.
4) абонентское устройство сотовой связи:
Регистрация рождения ребенка.
В приложение 17 пункт 2 изложить в следующей редакции:
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) через услугодателя:
Регистрация расторжения брака;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о расторжении брака.
2) акимы поселков, сел, сельских округов:
Регистрация расторжения брака;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о расторжения брака.
3) Государственная корпорация:
Регистрация расторжения брака;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о расторжения брака.
4) посредством портала: Регистрация расторжения брака.
В приложение 20 пункт 2 изложить в следующей редакции:
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) через услугодателя:
Регистрация смерти;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о смерти.

2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері:
Қайтыс болуды тіркеу;
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
3) Мемлекеттік корпорация:
Қайтыс болуды тіркеу;
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу.
4) портал арқылы:
Қайтыс болуды тіркеу.
22-қосымшада 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)
1) мемлекеттік қызметті көрсетуші арқылы:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
3) Мемлекеттік корпорация арқылы:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
4) портал арқылы:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру.
26-қосымшада 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
3) Мемлекеттік корпорация арқылы:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
4) портал арқылы:
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою;
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларын жою.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.

2) акимы поселков, сел, сельских округов: Регистрация смерти;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о смерти.
3) Государственная корпорация:
Регистрация смерти;
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о смерти.
4) посредством портала:
Регистрация смерти;
В приложение 22 пункт 2 изложить в следующей редакции:
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) через услугодателя:
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
2) акимы поселков, сел, сельских округов:
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
3) Государственная корпорация:
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
4) посредством портала:
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Восстановление записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
В приложение 26 пункт 2 изложить в следующей редакции:
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) через услугодателя:
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
2) акимы поселков, сел, сельских округов:
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
3) Государственная корпорация:
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
4) посредством портала:
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц;
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда.
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
А. Ескараев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции Республики Казахстан А. Ескараев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан