Сот жүйесінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігі басшысының 2024 жылғы 31 шілдедегі № 23 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 тамызда № 34884 болып тіркелді
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот жүйесінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің Ішкі қауіпсіздік бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің құқық бөліміне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сот Әкімшілігі басшысының бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сот әкімшілігінің басшысы
Н. АХМЕТЗАКИРОВ
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Сот әкімшілігінің басшысы
2024 жылғы 31 шілдедегі
№ 23 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы сот жүйесінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі НҰСҚАУЛЫҚ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы сот жүйесінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес әзірленген.
2. Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары мен өлшемшарттарына сәйкес сот жүйесінің террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызылған объектілеріне (бұдан әрі – сот жүйесінің объектілері) қолданылады.

Об утверждении Инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении судебной системы
Приказ Руководителя Судебной администрации Республики Казахстан от 31 июля 2024 года № 23. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2024 года № 34884
В соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении судебной системы.
2. Отделу внутренней безопасности Судебной администрации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Судебной администрации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Правовой отдел Судебной администрации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Руководителя Судебной администрации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Судебной администрации
Республики Казахстан
Н. АХМЕТЗАКИРОВ
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Руководитель
Судебной администрации
Республики Казахстан
от 31 июля 2024 года № 23
ИНСТРУКЦИЯ
по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых
в террористическом отношении, находящихся в ведении судебной системы Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении судебной системы Республики Казахстан (далее – Инструкция), разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" и требованиями к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305.
2. Инструкция распространяется на объекты судебной системы, отнесенные к объектам, уязвимым в террористическом отношении в соответствии с Правилами и критериями отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234 (далее – объекты судебной системы).

3. Нұсқаулық сот жүйесі объектілерінің басшылары мен сот жүйесі объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін сот жүйесі жұмыскерлерінің, күзет қызметі субъектілерінің басшылары мен қызметкерлерінің, сондай-ақ объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін зерделеу, тексеру және бағалау кезінде арнаулы мемлекеттік, құқық қорғау және жергілікті атқарушы органдар қызметкерлерінің пайдалануына арналған.
4. Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) сот жүйесінің жұмыскерлері – сот жүйесінің мемлекеттік әкімшілік қызметшілері және еңбек шарты бойынша жұмыскерлер;
2) жауапты лауазымды адам – терроризмге қарсы қызметтің ерекшелігіне сәйкес келетін құзыреттер мен лауазымдық міндеттерді ескере отырып, объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды іске асыру жүктелген сот жүйесінің әкімшілік мемлекеттік қызметшісі;
3) жеке күзет ұйымы – өзінің кәсіпкерлік қызметі ретінде күзет қызметтерін көрсететін коммерциялық ұйым;
4) күзет қызметінің субъектісі – Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелері және жеке күзет ұйымдары;
5) күзет қызметкерлері – Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелерінің және жеке күзет ұйымдарының сот жүйесінің объектісінде және оған іргелес жатқан аумақта күзету функцияларына, өткізу және объектілік режимдерді сақтау сай келетін қызметкерлері;
6) келуші – сот жүйесі объектісіндегі Қазақстан Республикасының азаматы, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
7) өткізу режимі – адамдардың рұқсатсыз кіруі (шығуы), көлік құралдарының кіруі (шығуы), мүлікті кіргізу (шығару), әкелу (әкету) мүмкіндігін болғызбайтын, белгіленген тәртіпті регламенттейтін қағидалар жиынтығы;
8) объектінің периметрі – құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес объектінің шекарасы;
9) телевизиялық күзет жүйесі – бұзушылықтарды анықтауға және тіркеуге арналған жабық үлгідегі телевизиялық жүйені білдіретін бейнебақылау жүйесі;
10) бейнебақылау жүйесі – бейнебақылау камераларының, деректерді беру желілерінің, бағдарламалық және техникалық құралдардың және бейнежазбаларды сақтау құралдарының, сондай-ақ өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыратын бағдарламалық және (немесе) техникалық басқару құралдарының жиынтығы;
11) жарықтандыру жүйесі – тәуліктің қараңғы уақытында бейнебақылау жүйесі үшін қажетті жарықтандыру деңгейін және объектідегі адамдарды, көлік құралдары мен өзге де мүлікті көруді қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін техникалық құралдар жиынтығы;

3. Инструкция предназначена для использования руководителями объектов судебной системы и работниками судебной системы, обеспечивающими проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объектов судебной системы, руководителями и сотрудниками субъектов охранной деятельности, а также сотрудниками специальных государственных, правоохранительных и местных исполнительных органов при изучении, проверке и оценке состояния антитеррористической защищенности объектов.
4. В Инструкции используются следующие основные понятия:
1) работники судебной системы – административные государственные служащие судебной системы и работники по трудовому договору;
2) ответственное должностное лицо – административный государственный служащий судебной системы, на которого возложена реализация мероприятий по антитеррористической защищенности объекта, с учетом компетенции и должностных обязанностей, соответствующих специфике антитеррористической деятельности;
3) частная охранная организация – коммерческая организация, оказывающая охранные услуги в качестве своей предпринимательской деятельности;
4) субъект охранной деятельности – специализированные охранные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан и частные охранные организации;
5) сотрудники охраны – сотрудники специализированных охранных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан и частных охранных организаций, отвечающие за функции охраны, соблюдения пропускного и внутриобъектового режимов на объекте судебной системы и прилегающей к нему территории;
6) посетитель – гражданин Республики Казахстан, иностранец или лицо без гражданства, находящийся на объекте судебной системы;
7) пропускной режим – совокупность правил, регламентирующих установленный порядок, исключающий возможность несанкционированного входа (выхода) лиц, въезда (выезда) транспортных средств, вноса (выноса), ввоза (вывоза) имущества;
8) периметр объекта – граница объекта согласно правоустанавливающим документам;
9) система охранная телевизионная – система видеонаблюдения, представляющая собой телевизионную систему замкнутого типа, предназначенную для выявления и фиксирования нарушений;
10) система видеонаблюдения – совокупность камер видеонаблюдения, линий передачи данных, программных и технических средств и хранения видеозаписей, а также программных и (или) технических средств управления, осуществляющих информационный обмен между собой;
11) система освещения – совокупность технических средств, позволяющих обеспечить необходимый уровень освещенности для системы видеонаблюдения, видимость людей, транспортных средств и иного имущества на объекте в темное время суток;

12) хабардар ету жүйесі – объектілердегі адамдарды төтенше оқиғалар (авария, өрт, дүлей апат, шабуыл, террористік акт) кезіндегі дабыл және қалыптасқан жағдайдағы әрекет туралы жедел хабардар етуге (жарықпен және (немесе) дыбыстық хабарлауға) арналған техникалық құралдар жиынтығы;
13) дабыл беру құралы ("дабыл" түймесі) – батырманы басу арқылы дабыл сигналын қосуға және дабыл туралы хабарламаны қабылдау-бақылау аспабына немесе хабар беру жүйесіне беруге арналған күзет сигнализациясының стационарлық немесе мобильді қолмен басқарылатын хабарлағыш;
14) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері – объектінің аумақтық бөлінген, жарылыс-өрт қаупі бар, қауіпті химиялық заттар, қару мен оқ-дәрілер, улы заттар мен препараттар, технологиялық тізбектердің, жүйелердің, жабдықтардың немесе құрылғылардың элементтері қолданылатын, сақталатын немесе пайдаланылатын аймақтары (учаскелері), құрылымдық және технологиялық элементтері, объектінің қауіпті аймақтары, сондай-ақ терроризм актісінің жасалуы адамдардың өмірі мен денсаулығына залал келтіруге, аварияның, қауіпті әлеуметтік-экономикалық салдары бар төтенше жағдай қатерінің туындауына, қауіпті заттар мен материалдарды терроризм актісін жасау үшін одан әрі пайдалану мақсатында олардың ұрлануына ықпал ететін, объектіде адамдар көп болатын орындар;
15) оқу-жаттығу (профилактикалық) іс-шаралары – алғашқы ден қою дағдыларын дарыту мақсатында нұқсамалар мен сабақтар түрінде іске асырылатын алдын ала оқыту тәсілдері;
16) терроризмге қарсы қорғалу паспорты (бұдан әрі – паспорт) – объект туралы жалпы және инженерлік-техникалық мәліметтер қамтылатын, оның терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін көрсететін және террористік тұрғыдан осал объектідегі терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, барынша азайту және (немесе) салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға арналған ақпараттық-анықтамалық құжат;
17) сот жүйесі объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын бағалау – өткізу режимін, сот жүйесі объектілерінің, сондай-ақ оларда күзет қызметін жүзеге асыратын субъектілердің терроризм актісін жасауға кедергі келтіруге, салдарын барынша азайтуды және жоюды қамтамасыз етуге даярлығын бағалауға бағытталған іс-шара;
18) терроризм актісінің қатері төнген кезде эвакуациялау (бұдан әрі –эвакуациялау) – сот жүйесінің жұмыскерлерін және келушілерді объектіден немесе оның бір бөлігінен қауіпсіз орындарға (үй-жайларға, жергілікті жердің учаскелеріне) ұйымдастырып көшіру.
5. Сот жүйесі объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастырудың мақсаты терроризм актісін жасауға кедергі келтіретін жағдайлар жасау (іргелес жатқан аумақта терроризм актісін жасау тәуекелін азайту) және ықтимал террористік қатерлердің салдарын барынша азайту және (немесе) жою болып табылады.
Объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жалпы қағидаттары:

12) система оповещения – совокупность технических средств, предназначенных для оперативного информирования (светового и (или) звукового оповещения) находящихся на объектах лиц о тревоге при чрезвычайных происшествиях (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, акте терроризма) и действиях в сложившейся обстановке;
13) средство подачи тревоги ("тревожная" кнопка) – стационарный или мобильный ручной извещатель охранной сигнализации, предназначенный для включения сигнала тревоги нажатием на кнопку и выдачи извещения о тревоге на приемно-контрольный прибор или систему передачи извещений;
14) потенциально опасные участки объекта – территориально выделенные зоны (участки), конструктивные и технологические элементы объекта, где используются, хранятся или эксплуатируются взрывопожароопасные, опасные химические вещества, оружие и боеприпасы, токсичные вещества и препараты, элементы технологических цепочек, систем, оборудования или устройств, критические зоны объекта, а также места массового пребывания людей на объекте, совершение акта терроризма на которых может способствовать причинению ущерба жизни и здоровью, возникновению аварии, угрозы чрезвычайной ситуации с опасными социально - экономическими последствиями, хищению опасных веществ и материалов с целью их дальнейшего использования для совершения акта терроризма;
15) учебные (профилактические) мероприятия – превентивные способы обучения, реализуемые в виде инструктажей и занятий в целях привития навыков первичного реагирования;
16) паспорт антитеррористической защищенности объекта (далее - паспорт) – информационно – справочный документ, содержащий общие и инженерно-технические сведения об объекте, отражающие состояние его антитеррористической защищенности, и предназначенный для планирования мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте, уязвимом в террористическом отношении;
17) оценка антитеррористической защиты объектов судебной системы – мероприятие, направленное на оценивание пропускного режима, готовности объектов судебной системы, а также субъектов, осуществляющих охранную деятельность на них, к воспрепятствованию совершению акта терроризма, обеспечению минимизации и ликвидации последствий;
18) эвакуация при угрозе акта терроризма (далее – эвакуация) – организованное перемещение работников судебной системы и посетителей с объекта или его части в безопасные места (помещения, участки местности).
5. Целью организации антитеррористической защиты объектов судебной системы является создание условий, препятствующих совершению акта терроризма (снижение риска совершения акта терроризма на прилегающей территории), и минимизация и (или) ликвидация последствий возможных террористических угроз.
Общие принципы антитеррористической защиты объектов:

1) барабарлық – объектіде қолданылатын терроризмге қарсы шаралардың ықтимал террористік қатерлердің сипаты мен ерекшелігіне сай болуы;
2) кешенділік – жоғарыда тізілген қағидаттарға сүйене отырып объектінің терроризмге қарсы қорғалуын құруға және қолда бар күштер мен құралдарды тартуға мүмкіндік беретін шаралар жиынтығы;
3) сараланған тәсіл – объектінің жұмыс істеуінің салалық ерекшеліктерін, оның орналасуын есепке алуға бағытталған тәсілдер жиынтығы;
4) іс-шаралардың күні бұрын (алдын ала) өткізілуі – террористік қатерлердің сипаты мен ерекшелігін ескере отырып, алдын ала әзірленетін шаралар кешені.
6. Объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы мыналарға бағытталған жағдайлар жасау арқылы қамтамасыз етіледі:
1) объектілерге заңсыз кіруге кедергі жасау, оған мынадай шараларды қабылдау арқылы қол жеткізіледі:
- объектілерде өткізу режимін белгілеу және оны мүлтіксіз сақтау;
- инженерлік-техникалық тұрғыдан объектілерді заңсыз кіруді анықтауға мүмкіндік беретін құралдармен нығайту.
2) терроризм актілерін дайындау және (немесе) жасау белгілерін анықтау, оған мынадай шараларды қабылдау арқылы қол жеткізіледі:
- объектілер үшін террористік сипаттағы ықтимал қауіптерді нақтылау;
- сот жүйесінің объектісіндегі және іргелес жатқан аумақтағы ахуалды күдікті адамдар мен заттарды анықтау тұрғысынан бақылау;
- сот жүйесінің жұмыскерлері мен күзет қызметкерлерінің қырағылығын арттыру;
- терроризмнің профилактикасы (құқықтық ағарту, терроризмге теріс эмоционалды көзқарасты қалыптастыру);
- объектілерді инженерлік-техникалық жарақтандыруды жақсарту.
3) объектілерде терроризм актілерін жасау әрекеттерінің жолын кесу, оған мынадай шараларды қабылдау арқылы қол жеткізіледі:
- объектілерге келушілер мен көлік құралдарының кіруінің белгіленген тәртібін тұрақты бақылауды ұйымдастыру;
- объектінің ықтимал қауіпті учаскелерін анықтау;
- сот жүйесінің жұмыскерлерінде терроризмге қарсы сананы қалыптастыру;
- объектілердің терроризмге қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ететін барлық іс-шараларды бақылау.
4) объектілерде ықтимал террористік қауіптердің салдарын барынша азайту және жою, оған мынадай шараларды қабылдау арқылы қол жеткізіледі;
- сот жүйесі объектілерінің ерекшеліктеріне барабар террористік сипаттағы ықтимал қауіптерге ден қою алгоритмдерін әзірлеу;
- терроризм актісін жасау кезіндегі және одан кейінгі әрекеттерге күзет қызметкерлерін және сот жүйесінің жұмыскерлерін тиісінше даярлау;
- объектіде терроризм актісі жасалған жағдайда уәкілетті органдарды, сондай-ақ сот жүйесінің жұмыскерлерін және келушілерді олардың әрекет етуі бойынша уақтылы хабардар етуді ұйымдастыру;
- паспортты уақтылы жасау және өзекті күйде ұстау, оны тиісінше сақтау.

1) адекватность – сопоставимость применяемых на объекте антитеррористических мер характеру и специфики вероятных террористических угроз;
2) комплексность - совокупность мер, позволяющих выстроить антитеррористическую защиту объекта исходя из вышеперечисленных принципов и задействовать имеющие силы и средства;
3) дифференцированный подход – совокупность приемов, направленных на учет отраслевых особенностей функционирования объекта, его дислокации;
4) заблаговременность (превентивность) проводимых мероприятий – комплекс мер, разрабатываемых заранее с учетом характера и специфики террористических угроз;
6. Антитеррористическая защищенность объектов обеспечивается созданием условий, направленных на:
1) воспрепятствование неправомерному проникновению на объекты, что достигается принятием мер по:
- установлению пропускного режима на объектах и его неукоснительного соблюдения;
- укреплению объектов в инженерно-техническом отношении средствами, позволяющими выявить неправомерное проникновение.
2) обнаружение признаков подготовки и (или) совершения актов терроризма, что достигается принятием мер по:
- уточнению вероятных для объектов угроз террористического характера;
- контролю за обстановкой на объекте судебной системы и прилегающей к нему территории на предмет выявления подозрительных лиц и предметов;
- повышению бдительности работников судебной системы и сотрудников охраны;
- профилактике терроризма (правовое просвещение, формирование негативного эмоционального отношения к терроризму);
- улучшению инженерно-технического оснащения объектов.
3) пресечению попыток совершения актов терроризма на объектах, что достигается принятием мер по:
- организации постоянного контроля за установленным порядком доступа на объекты посетителей и транспортных средств;
- определению потенциально опасных участков объекта;
- формированию у работников судебной системы антитеррористического сознания;
- контролю всех мероприятий, которыми обеспечивается антитеррористическая безопасность объектов.
4) минимизации и ликвидацию последствий возможных террористических угроз на объектах, что достигается принятием мер по:
- разработке алгоритмов реагирования на возможные угрозы террористического характера, адекватных особенностям объектов судебной системы;
- соответствующей подготовке сотрудников охраны и работников судебной системы действиям при совершении акта терроризма и после него;
- организации своевременного оповещения уполномоченных органов, а также работников судебной системы и посетителей по их действиям в случае совершения акта терроризма на объекте;
- своевременному составлению и поддержанию в актуальном состоянии паспорта, его надлежащим хранением.

7. Сот жүйесі объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын мыналар ұйымдастырады:
- Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының (бұдан әрі – Жоғарғы Сот) ғимаратында – Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің басшысы (бұдан әрі – Сот әкімшілігі);
- облыстық және оларға теңестірілген соттардың ғимараттарында – Сот әкімшілігінің облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелерінің басшылары (бұдан әрі – Департаменттер);
- аудандық және оларға теңестірілген соттардың ғимараттарында – Департаменттердің Сот әкімшілерінің басшылары.
8. Жоғарғы Соттың ғимараты бойынша жауапты лауазымды адам – Сот әкімшілігі басшысының өкімімен, облыстық және оларға теңестірілген соттардың ғимараттары бойынша – Департамент басшыларының өкімімен, аудандық және оларға теңестірілген соттардың ғимараттары бойынша Департаменттердің Сот әкімшілері басшыларының өкімімен тағайындалады.
Өкім шыққаннан кейін объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды іске асыру жөніндегі функция жауапты лауазымды адамның лауазымдық нұсқаулығына енгізіледі.
Егер бір ғимаратта сот жүйесінің бірнеше объектісі орналасқан болса, онда бір жұмыскер ғана жауапты лауазымды адам болып айқындалады.
2-тарау. Өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
9. Осы тарау объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету мақсаттарына сәйкес келетін объектілерде өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптарды айқындайды.
10. Жоғарғы Соттың, облыстық және оларға теңестірілген соттардың ғимараттарын күзетуді, сондай-ақ өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет қызметінің бөлімшелері жүзеге асырады.
11. Аудандық және оларға теңестірілген соттарды күзетуді, сондай-ақ өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз етуді жеке күзет ұйымдары жүзеге асырады.
12. Күзет қызметкерінің лауазымдық нұсқаулығы иесіздендірілген сипатта болады және олардың ерекшеліктерін ескере отырып сот жүйесінің объектілері үшін әзірленеді.
13. Сот жүйесі объектісінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету, өткізу және объектішілік режим тәртібін ұйымдастыру мақсатында мыналар белгіленеді:
1) сот жүйесінің объектісінде сот жүйесі жұмыскерлерінің және келушілердің кіруі шектелмеген үй-жайлар (учаске, аймақ);
2) ықтимал қауіпті және күрделі аймақтар болған кезде сот жүйесі жұмыскерінің және келушілердің кіруі шектелген сот жүйесі объектісіндегі үй-жайлар (учаске, аймақ);
3) сот жүйесінің объектісіне немесе оның бір бөлігіне (аймағына) құқыққа қарсы ниеті бар бөгде адамдардың кіруін, сондай-ақ автокөліктің рұқсатсыз кіруін болғызбайтын сот жүйесінің объектілерінде және (немесе) оның бір бөлігінде сот жүйесі объектісінің персоналын немесе келушілерді өткізу режимі;

7. Антитеррористическую защищенность объектов судебной системы организуют:
- в здании Верховного Суда Республики Казахстан (далее – Верховный Суд) – руководитель Судебной администрации Республики Казахстан (далее – Судебная администрация);
- в здании областных и приравненных к ним судов – руководители территориальных подразделений в областях, столице и городах республиканского значения Судебной администрации (далее - Департаменты);
- в здании районных и приравненных к ним судов – руководители Администраторов судов Департаментов.
8. Ответственное должностное лицо по зданию Верховного Суда назначается распоряжением руководителя Судебной администрации, по зданиям областных и приравненных к ним судов – распоряжением руководителей Департамента, районных и приравненных к ним судов – распоряжением руководителей Администраторов судов Департаментов.
После издания распоряжения, функция по реализации мероприятий по антитеррористической защищенности объекта включается в должностную инструкцию ответственного должностного лица.
Если в одном здании расположено несколько объектов судебной системы, то ответственным должностным лицом определяется только один работник.
Глава 2. Требования к организации пропускного режима
9. Настоящая глава определяет требования к организации пропускного режима на объектах, соответствующие целям обеспечения их антитеррористической защищенности.
10. Охрана зданий Верховного Суда, областных и приравненных к ним судов, а также обеспечение пропускного и внутриобъектового режимов осуществляется подразделениями специализированной службы охраны органов внутренних дел Республики Казахстан.
11. Охрана районных и приравненных к ним судов, а также обеспечение пропускного и внутриобъектового режимов осуществляется частными охранными организациями.
12. Должностная инструкция сотрудника охраны носит обезличенный характер и разрабатывается для объектов судебной системы с учетом их особенностей.
13. В целях обеспечения антитеррористической защищенности объекта судебной системы, организация порядка пропускного и внутриобъектового режима устанавливаются:
1) помещения (участок, зона) на объекте судебной системы без ограничения доступа работников судебной системы и посетителей;
2) помещения (участок, зона) на объекте судебной системы ограниченного доступа работников судебной системы и посетителей при наличии потенциально опасных и критических зон;
3) пропускной режим на объектах судебной системы и (или) его части персонала объекта судебной системы и посетителей, исключающий проникновение на объект судебной системы или его части (зоны) посторонних лиц с противоправными намерениями, а также несанкционированного въезда автотранспорта;

4) сот жүйесінің объектісіне кедергісіз кіруге құқығы бар адамдардың тізбесі;
5) кіру шектелген аймақтарға кіруге рұқсат етілетін адамдардың тізбесі (бар болған кезде);
6) осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбеге сай сот жүйесінің объектілеріне алып өтуге тыйым салынған заттар.
14. Осы Нұсқаулықтың 11-тармағында көзделген сот жүйесі объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен террористік тұрғыдан осал объектілерді күзету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру құжаттары бар жеке күзет ұйымдарымен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасалады.
15. Күзет қызметі субъектісімен шарт жасасу кезінде оның сот жүйесі объектісінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды қамтамасыз етуін көздеу қажет:
1) сот жүйесі объектісін күзету, объектінің ықтимал қауіпті учаскелерін және күрделі аймақтарды қорғау (бақылау), оның ішінде оларда бөгде адамдардың бақылаусыз болуын болғызбау;
2) сот жүйесі объектісінің персоналы мен оған келушілердің, көлік құралдарының сот жүйесінің объектісіне немесе оның бір бөлігіне (аймағына) рұқсатпен өтуін ұйымдастыру;
3) сот жүйесі объектісінің аумағында құқыққа қарсы ниеті, сондай-ақ тыйым салынған құралдар мен заттар бар адамдарды анықтау;
4) күзет ұйымының қызметкерлерімен үй-жайларды қарап-тексеру техникасы, жарылғыш құрылғылардың ықтимал орнатылу орындарын анықтау, жасалған терроризм актісінің салдарынан туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді азайтуға және жоюға бағытталған алғашқы ден қою іс-шараларын орындау бойынша оқу-жаттығу іс-шараларын ұйымдастыру;
5) күзет ұйымы қызметкерлерінің сот жүйесінің объектісінде орнатылған инженерлік-техникалық қорғау құралдарын тиісінше пайдалануы және оларды пайдалану дағдыларын игеру және (немесе) жетілдіру бойынша қосымша сабақтар өткізу.
3-тарау. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
16. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларының мақсаты объектілерде терроризм актілерін жасау мүмкіндіктерінің алдын алуға және жолын кесуге бағытталған шараларды қамтамасыз ету, сондай-ақ сот жүйесі және күзет қызметкерлерінің терроризм актілерін жасау немесе жасау қаупі төнген жағдайларда әрекеттерге, терроризм актісін жасау қаупі төнген кезде және ол жасалғаннан кейін оларда сауатты және ұтымды мінез-құлық дағдыларын қалыптастыруға дайындық деңгейін арттыру болып табылады.
17. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шаралары Сот әкімшілігінің басшысы (Жоғарғы Сот үшін) және Департаменттердің басшылары (облыстық, аудандық және оларға теңестірілген соттар үшін) бекіткен графиктер бойынша нұсқамалар мен сабақтар (практикалық және теориялық) түрінде жүргізіледі.

4) перечень лиц, имеющих право беспрепятственного допуска на объект судебной системы;
5) перечень лиц, допускаемых в зоны ограниченного доступа (при их наличии);
6) запрещенные предметы к проносу на объекты судебной системы в соответствии с перечнем, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
14. Для обеспечения антитеррористической защищенности объектов судебной системы, предусмотренных в пункте 11 настоящей Инструкции, в установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках порядке заключается договор об оказании охранных услуг с частными охранными организациями, имеющими разрешительные документы на осуществление деятельности по охране объектов, уязвимых в террористическом отношении.
15. При заключении договора с субъектом охранной деятельности необходимо предусматривать обеспечение последним мероприятий по обеспечению антитеррористической защищенности объекта судебной системы:
1) охрана объекта судебной системы, защита (контроль) потенциально опасных участков объекта и критических зон, в том числе исключение бесконтрольного пребывания на них посторонних лиц;
2) организация санкционированного допуска персонала объекта судебной системы и его посетителей, транспортных средств на объект судебной системы или его части (зоны);
3) выявление на территории объекта судебной системы лиц с противоправными намерениями, а также с запрещенными предметами и веществами;
4) организация учебных мероприятий с сотрудниками охранной организации по технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств, по исполнению мероприятий первичного реагирования, направленных на минимизацию и ликвидацию угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
5) надлежащее использование сотрудниками охранной организации инженерно-технических средств защиты, установленных на объекте судебной системы и проведение дополнительных занятий по приобретению и (или) совершенствованию навыков их использования.
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий
16. Целью профилактических и учебных мероприятий является обеспечение мер, направленных на предупреждение и пресечение возможностей совершения актов терроризма на объектах, а также повышение уровня готовности работников судебной системы и охраны к действиям в условиях совершения или угрозы совершения актов терроризма, выработке у них навыков грамотного и рационального поведения при угрозе совершения акта терроризма и после его совершения.
17. Профилактические и учебные мероприятия проводятся в виде инструктажей и занятий (практические и теоретические) по графикам, утвержденным руководителем Судебной администрации (для Верховного Суда) и руководителями Департаментов (для областных, районных и приравненных к ним судов).

18. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шаралары:
1) сот жүйесінің жұмыскерлерімен;
2) күзет қызметкерлерімен нұсқамалар, сабақтар (практикалық және теориялық) және эксперименттер түрінде өткізіледі.
19. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын өткізуге қажет болған кезде сот жүйесі объектісінің орналасқан жері бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің терроризмге қарсы комиссиясымен келісу бойынша мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың өкілдері, сондай-ақ неғұрлым дайындалған қызметкерлер тартылады.
20. Оқу-жаттығу іс-шараларын сот жүйесі объектілерінің басшылары сот жүйесінің жұмыскерлерімен, ал күзет қызметі субъектілерінің басшылары объектіні қорғауға тартылатын қызметкерлермен бірге ұйымдастырады.
21. Күзет қызметкерлерімен терроризмге қарсы қорғаудың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану дағдыларын игеру және (немесе) жетілдіру, үй-жайларды қарап-тексеру техникасы, жарылғыш құрылғылардың ықтимал орнатылу орындарын анықтау бойынша қосымша сабақтар өткізіледі.
22. Теориялық сабақтар сот жүйесі жұмыскерлерінің арасында терроризм идеологиясының таралуына жол бермеуге, сондай-ақ осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес сабақтар тақырыптарының нұсқаларына сай терроризм идеологиясының кез келген көріністерін қабылдамау атмосферасын және қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыруға бағытталған.
23. Практикалық сабақтар сот жүйесі жұмыскерлерінің және Сот әкімшілігі объектісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдардың әрекеттерінің барынша үйлесімділігі мен дәлдігін қамтамасыз етуге бағытталған.
24. Объектінің үй-жайларында және аумағында терроризм актісі жасалу қатері туындаған кезде іс-қимылдар бойынша практикалық сабақтар барлық ұжымды қамти отырып, терроризмге қарсы комиссияның үйлестіруімен жылына кемінде бір рет өткізілуге тиіс.
Объектіде барлық ұжымды қамти отырып практикалық сабақ өткізу кезінде оны өткізу туралы ақпарат ішкі істер (ІІМ) және ұлттық қауіпсіздік (ҰҚК) органдарының аумақтық бөлімшелеріне бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
25. Объектінің барлық ұжымын қамти отырып, практикалық сабақтарды өткізудің алдында осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес терроризм актілерін жасаудың ықтимал сценарийлері кезінде оларда мінез-құлық алгоритмдері білімдерін қалыптастыруға бағытталған сот жүйесі мен күзет жұмыскерлерінің жекелеген топтарымен теориялық және практикалық сабақтар, жоспарлы нұсқамалар жүзеге асырылады.
26. Нұсқамалар жоспарлы және жоспардан тыс болып бөлінеді.
27. Жоспарлы нұсқама жылына бір рет өткізіледі және осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес сот жүйесінің жұмыскерлерін қалыптасқан жағдайды сәйкестендіруге және террористік сипаттағы ықтимал қатерлерге іс-қимыл алгоритмдеріне сәйкес дұрыс әрекет етуге оқытуға бағытталған.

18. Профилактические и учебные мероприятия проводятся в виде инструктажей, занятий (практические и теоретические) и экспериментов с:
1) работниками судебной системы;
2) сотрудниками охраны.
19. К проведению профилактических и учебных мероприятий при необходимости привлекаются представители государственных и местных исполнительных органов по согласованию антитеррористической комиссией административно-территориальной единицы по месту расположения объекта судебной системы, а также наиболее подготовленные сотрудники.
20. Учебные мероприятия организуются, руководителями объектов судебной системы с работниками судебной системы, а руководителями субъектов охранной деятельности – с привлекаемыми к охране объекта сотрудниками.
21. С сотрудниками охраны проводятся дополнительные занятия по приобретению и (или) совершенствованию навыков использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты, технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств.
22. Теоретические занятия направлены на недопущение распространения идеологии терроризма среди работников судебной системы, а также на формирование атмосферы неприятия идеологии терроризма в любых ее проявлениях и культуры безопасности в соответствии с вариантами тематик занятий согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
23. Практические занятия направлены на обеспечение максимальной слаженности и четкости действий работников судебной системы и лиц, обеспечивающих безопасность объекта Судебной администрации.
24. Практические занятия по действиям при возникновении угрозы совершения акта терроризма в помещениях и на территории объекта судебной системы с охватом всего коллектива необходимо проводить не менее одного раза в год.
При проведении практического занятия на объекте с охватом всего коллектива информация о его проведении не позднее, чем за пять рабочих дней направляется в территориальные подразделения органов внутренних дел (МВД) и национальной безопасности (КНБ).
25. Перед проведением практических занятий, с охватом всего коллектива объекта, осуществляются теоретические и практические занятия, плановые инструктажи с отдельными группами работников судебной системы и охраны, направленные на формирование у них знаний алгоритмов поведения при возможных сценариях совершения актов терроризма согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
26. Инструктажи подразделяются на плановые и внеплановые.
27. Плановый инструктаж проводится один раз в год и направлен на обучение работников судебной системы, идентифицировать складывающуюся обстановку и правильно действовать в соответствии алгоритмами действий на возможные угрозы террористического характера, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.

28. Күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерімен нұсқамаларды, сабақтарды (практикалық және теориялық) сот жүйесі объектісін күзетуге шарт жасасқан күзет қызметі субъектісінің басшысы ұйымдастырады және ол сот жүйесі объектісінде пайдаланылатын терроризмге қарсы қорғаудың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану дағдыларын, сондай-ақ үй-жайларды қарап-тексеру техникасын игеру мен жетілдіруге, жарылғыш құрылғылардың ықтимал орнатылу орындарын анықтауға бағытталған.
29. Сот жүйесінің объектілерінде эксперименттерді ұйымдастыру мен жүргізуді терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб жүзеге асырады және сот жүйесі объектілерінің терроризм актісін жасауға кедергі келтіруге, салдарды барынша азайту мен жоюды қамтамасыз етуге дайындық режимін бағалаудан тұрады.
30. Осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша терроризмге қарсы қорғау жөніндегі оқу-жаттығу іс-шараларын есепке алу журналына нұсқамалар мен сабақтарды өткізу туралы жазба жасалады.
31. Сот жүйесінің объектісінде эксперимент жүргізілгендігі фактісі сот жүйесі объектісінің басшысында сақталатын эксперимент жүргізу нәтижелері туралы актімен расталады.
32. Сот жүйесінің объектісіндегі эксперимент нәтижелері туралы акт келіп түскеннен кейін оның басшысы, өзге лауазымды адам тиісті ден қою шараларын, оның ішінде оқыту мазмұнына өзгерістер енгізуді де қабылдайды.
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің салдарынан туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
33. Қызметкерлердің уәкілетті мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылы терроризм актісін (актілерін) жасау қатерлеріне немесе оның жасалуына ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету, терроризмге қарсы әртүрлі деңгейдегі оқу-жаттығулар, жаттығулар, эксперименттер, сондай-ақ терроризмге қарсы операциялар дайындау және жүргізу шеңберінде тұрақты негізде ұйымдастырылады.
34. Терроризмге қарсы комиссиямен өзара іс-қимыл объектіні терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастырудың барлық кезеңдерінде жүзеге асырылады, оны орнату объект үшін террористік сипаттағы неғұрлым ықтимал қатерлерді нақтылаудан (модельдеуден) басталады.
35. Объект терроризмге қарсы оқу-жаттығулар, жаттығулар өткізуде, объектінің терроризмге қарсы қорғалуына бағалау (эксперимент) жүргізуде терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабпен әрекет еткен жағдайда сот жүйесі объектісінің және күзет қызметі субъектілерінің басшылары жәрдем көрсетеді, аталған іс-шараларды өткізуге сот жүйесі мен күзет жұмыскерлерінің қажетті топтарын тартуды және олардың қатысуын қамтамасыз етеді.

28. С сотрудниками субъектов охранной деятельности инструктажи, занятия (практические и теоретические) организуются руководителем субъекта охранной деятельности, заключившим договор на охрану объекта судебной системы, и направлены на приобретение и совершенствование навыков использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты, используемых на объекте судебной системы, а также технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств.
29. Организация и проведение экспериментов на объектах судебной системы осуществляется оперативным штабом по борьбе с терроризмом и заключается в оценке режима готовности объектов судебной системы к воспрепятствованию совершению акта терроризма, обеспечению минимизации и ликвидации последствий.
30. О проведении инструктажей и занятий производится запись в журнале учета учебных мероприятий по антитеррористической защите по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
31. Факт проведения эксперимента на объекте судебной системы подтверждается актом о результатах проведения эксперимента, который хранится у руководителя объекта судебной системы.
32. После поступления акта о результатах эксперимента на объекте судебной системы его руководитель, иное должностное лицо принимают соответствующие меры реагирования, в том числе и внесение изменений в содержание обучение.
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
33. Взаимодействие сотрудников с уполномоченными государственными органами организуется на постоянной основе в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозы совершения или совершения акта (актов) терроризма, подготовки и проведения разно уровневых антитеррористических учений, тренировок, экспериментов, а также антитеррористических операций.
34. Взаимодействие с антитеррористической комиссией осуществляется на всех этапах организации антитеррористической защиты объекта, построение которого начинается с уточнения наиболее вероятных для объекта угроз террористического характера (моделирование).
35. В случае задействования объекта оперативным штабом по борьбе с терроризмом в проведении антитеррористических учений, тренировок, проведения оценки антитеррористической защиты объекта (эксперимент) руководители объекта судебной системы и субъектов охранной деятельности оказывают содействие, обеспечивают привлечение и участие необходимых групп работников судебной системы и охраны к проведению указанных мероприятий.

36. Объектідегі террористік сипаттағы неғұрлым ықтимал қатерлерге және оның ерекшеліктеріне (объектінің типі, іске асырылатын оқыту бағдарламалары, сот жүйесі және күзет жұмыскерлерінің саны, объектінің орналасқан жері, келушілердің бір күнгі орташа саны) сүйене отырып, сот жүйесінің жұмыскерлері мен күзет қызметкерлерінің террористік сипаттағы ықтимал қатерлерге іс-қимыл алгоритмдері нақтыланады.
37. Алгоритмдер уәкілетті мемлекеттік органдардың қатысуымен өткізілетін практикалық сабақтар, сондай-ақ терроризмге қарсы әртүрлі деңгейдегі оқу-жаттығуларды, жаттығуларды дайындау және өткізу, терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтардың жоспарларына сәйкес өткізілетін объектінің терроризмге қарсы қорғалуын бағалау (эксперимент) барысында пысықталады.
38. Террористік көріністерге ден қою мәселелері бойынша өзара іс-қимыл міндеттерінің бірі Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарын терроризм актілерін дайындау фактілері мен белгілері туралы уақтылы хабардар ету және оларға жол бермеуге бағытталған шараларды іске асыру болып табылады.
39. Террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иелері, иеленушілері, басшылары, объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерінің басшылары терроризм актісінің (актілерінің) жасалу қатеріне немесе жасалуына ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету шеңберінде сот жүйесі объектісі жұмыскерлерінің, күзет қызметі субъектілерінің:
1) Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарын терроризм актісінің (актілерінің) жасалу қатері немесе жасалуы туралы дереу хабардар ету бойынша;
2) уәкілетті мемлекеттік органдардан терроризм актісінің (актілерінің) жасалу қатері немесе жасалуы туралы ақпарат алған кезде;
3) аумақтық ішкі істер органдарын сот жүйесі немесе күзет жұмыскерлерінің қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттар мен жарылғыш құрылғыларды, қолдан жасалған жарылғыш құрылғыларды дайындауға арналған бөлшектерді ұрлағаны, заңсыз сатып алғаны белгілі болған фактілер туралы, сондай-ақ оларды сақтау орындары туралы уақтылы хабардар етудің іс-қимыл алгоритмін әзірлейді.
40. Сот жүйесі объектілерінің басшылары, сот жүйесінің жұмыскерлері мен күзет қызметкерлері терроризм актісі жасалған немесе оны жасау қатері кезінде осы Нұсқаулыққа 3-қосымшада көрсетілген алгоритмге сәйкес аумақтық ұлттық қауіпсіздік органдарын, ішкі істер органдарының бөлімшелерін және өзге де мүдделі тұлғаларды хабардар етеді.
Ақпарат ұсынылған кезде терроризм актісінің жасалуы туралы немесе оның жасалу қаупі туралы мәліметтер, объектінің атауы мен мекен-жайы, оқиға болған уақыт, зардап шеккендердің болуы, олардың орналасқан жері мен жай-күйі, хабар беруші адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) және оның атқаратын лауазымы көрсетіледі.
Толық деректердің болмауы жауапты тұлғаларды дереу баяндаудан босатпайды.

36. Исходя из наиболее вероятных угроз террористического характера на объекте и его особенностей (тип объекта, реализуемые программы обучения, количество работников судебной системы и охраны, расположение объекта, среднее число посетителей в день) уточняются алгоритмы действий работников судебной системы и сотрудников охраны на возможные угрозы террористического характера.
37. Алгоритмы отрабатываются в ходе практических занятий, проводимых с участием уполномоченных государственных органов, а также подготовки и проведения разно уровневых антитеррористических учений, тренировок, оценки антитеррористической защиты объекта (эксперимент), проводимых согласно планам оперативных штабов по борьбе с терроризмом.
38. Одной из задач взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, является своевременное информирование территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан о фактах и признаках подготовки актов терроризма, и реализация мер, направленных на их недопущение.
39. Собственники, владельцы, руководители объектов, уязвимых в террористическом отношении, руководители субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг объекту, в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозы совершения или совершение акта (актов) терроризма разрабатывают алгоритм действий работников объекта судебной системы, субъектов охранной деятельности:
1) по незамедлительному информированию территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
2) при получении информации от уполномоченных государственных органов об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
3) своевременного информирования территориальных органов внутренних дел о ставших известных фактах хищения, незаконного приобретения работниками судебной системы или охраны оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств, деталей для изготовления самодельных взрывных устройств, а также о местах их хранения.
40. Руководители объектов судебной системы, работники судебной системы и сотрудники охраны при совершении акта терроризма или угрозе его совершения информируют территориальные органы национальной безопасности, подразделения органов внутренних дел и иных заинтересованных лиц согласно алгоритму, указанному в приложении 3 к настоящей Инструкции.
При предоставлении информации указываются сведения о совершении акта терроризма или об угрозе его совершения, наименование и адрес объекта, время происшествия, наличие пострадавших, их местонахождение и состояние, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, передающего сообщение, и занимаемая им должность.
Отсутствие полных данных не освобождает ответственных лиц от немедленного доклада.

41. Террористік қауіптілік деңгейлерін анықтау кезінде сот жүйесі объектілерінің басшылары мынадай қауіпсіздік шараларын қабылдайды:
1) террористік қауіптіліктің бірқалыпты ("сары") деңгейінде:
сот жүйесінің объектілерінде өткізу режимін күшейту;
арнайы техникалық құралдарды қолдана отырып, сот жүйесінің жұмыскерлерін, келушілерді және көлік құралдарын қарап тексеру іс-шараларын өткізу барысында режимдік шараларды күшейту;
дағдарыс жағдайларын оқшаулау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын сот жүйесінің жұмыскерлерінен және күзет қызметкерлерінен алынған ақпаратқа байланысты тиісті салалардағы мамандарды тарта отырып, нұсқама алу;
сот жүйесінің жұмыскерлерін және келушілерді терроризм актісін жасаудың қатері және қажетті іс-қимылдар туралы хабардар ету;
жедел немесе шұғыл түрде медициналық көмек көрсету жөніндегі, сондай-ақ терроризм актісі салдарынан физикалық зиян келтірілген адамдарды медициналық эвакуациялауды ұйымдастыру жөніндегі мүмкіндіктерді бағалау.
2) террористік қауіптіліктің жоғары ("қызғылт сары") деңгейінде (террористік қауіптіліктің "сары" деңгейі белгіленген кезде қабылданатын шаралармен қатар):
дағдарыс жағдайларын жою жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын сот жүйесінің жұмыскерлері мен күзет қызметкерлерін тексеру және олардың терроризм актісінің жолын кесу мен адамдарды құтқару жөніндегі ықтимал әрекеттерін пысықтау;
объектілерді күзетуді күшейту;
көлік құралдарының сот жүйесі объектісінің аумағымен жүріп-тұруын бақылауды күшейту, қару мен жарылғыш заттарды табатын техникалық құралдарды пайдалана отырып, көлік құралдарын тексеріп қарауды жүргізу;
күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерін, дағдарысты жағдайларды жою жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын объектілер жұмыскерлерін жоғары дайындық режимі жай-күйіне келтіру.
3) террористік қауіптіліктің шекті ("қызыл") деңгейі белгіленген кезде (террористік қауіптіліктің "сары" және "қызғылт сары" деңгейлері енгізілген кезде қабылданатын шаралармен қатар):
адамдарды құтқару бойынша шұғыл шараларды қабылдау, құтқару қызметтері мен құралымдарының үздіксіз жұмысына жәрдемдесу;
объектіні төтенше режимге көшіру немесе оның жұмыс істеуін тоқтату.
5-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлеуге және онымен жұмыс істеуге қойылатын талаптар
42. Паспорт терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мүдделі органдар объектіде терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, олардың салдарын барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлаған кезде пайдалануға арналған.

41. При установлении уровней террористической опасности, руководители объектов судебной системы принимают следующие меры безопасности:
1) при умеренном ("желтом") уровне террористической опасности:
усиление пропускного режима на объектах судебной системы;
усиление режимных мер в ходе проведения досмотровых мероприятий работников судебной системы, посетителей и транспортных средств с использованием специальных технических средств;
инструктаж работников судебной системы и сотрудников охраны, осуществляющих функции по локализации кризисных ситуаций, с привлечением в зависимости от полученной информации специалистов в соответствующих сферах;
информирование работников судебной системы и посетителей об угрозе совершения акта терроризма и необходимых действиях;
оценка возможностей по оказанию медицинской помощи в неотложной или экстренной форме, а также по организации медицинской эвакуации лиц, которым в результате акта терроризма в причинен физический вред.
2) при высоком ("оранжевом") уровне террористической опасности (наряду с мерами, принимаемыми при установлении "желтого" уровня террористической опасности):
проверка работников судебной системы и сотрудников охраны, осуществляющих функции по локализации кризисных ситуаций, и отработка их возможных действий по пресечению акта терроризма и спасению людей;
усиление охраны объектов;
усиление контроля за передвижением транспортных средств по территории объекта судебной системы, проведение досмотра транспортных средств с использованием технических средств обнаружения оружия и взрывчатых веществ;
приведение в состояние режима повышенной готовности субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, работников объектов, осуществляющих функции по локализации кризисных ситуаций.
3) при установлении критического ("красного") уровня террористической опасности (наряду с мерами, применяемыми при введении "желтого" и "оранжевого" уровней террористической опасности):
принятие неотложных мер по спасению людей, содействие бесперебойной работе спасательных служб и формирований;
перевод объекта в чрезвычайный режим или прекращение его функционирования.
Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении
42. Паспорт предназначен для использования заинтересованными органами, осуществляющими противодействие терроризму, при планировании ими мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте.

43. Паспорт қол жетімділігі шектелген ақпаратты қамтитын құжат болып табылады, егер оған құпиялылық белгісі берілмесе, оның "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі болады.
Паспортқа құпиялылық белгісін беру туралы шешім Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес қабылданады.
Паспорт деректерін әзірлеу, сақтау және уақтылы жаңарту жауапты лауазымды адамға жүктеледі.
44. Паспорт Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 51 бірлескен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32950 болып тіркелген) бекітілген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортына сәйкес, бір мезгілде электрондық нұсқасы әзірленіп, екі данада әзірленеді.
45. Паспорттың жобасы объектіні облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың террористік тұрғыдан осал объектілерінің тізбесіне енгізу туралы тиісті хабарлама алынған кезден бастап қырық бес жұмыс күні ішінде жасалады.
46. Әзірленген паспорттың жобасы жасалғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде объектінің орналасқан жері бойынша аумақтық ішкі істер органының басшыларымен келіседі.
Паспорт жобасын ішкі істер органдарында келісу мерзімі оның адресатқа келіп түскен күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
Келісуші тұлғадан паспорттың жобасына ескертулер болған кезде пысықтау мерзімі қайтарылған күннен бастап он бес жұмыс күнінен, ал қайта қайтарылған кезде жеті жұмыс күнінен аспайды.
47. Келісілгеннен кейін он жұмыс күн ішінде паспортты (оның ішінде оны жаңарту кезінде) сот жүйесі объектісінің басшысы бекітеді.
48. Объектінің паспорттарын есепке алу номенклатуралық істер форматында жүзеге асырылады.
49. Әзірленгеннен және бекітілгеннен кейін паспорттың бірінші данасы (түпнұсқасы) жауапты лауазымды адамда сақталады.
50. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың паспортты уақтылы беруін қамтамасыз ету мақсатында паспортқа екі данада тізімдеме жасалады.
Тізімдеменің бір данасы паспортпен бірге, қажет болған жағдайда, қабылдау-тапсыру актісі бойынша терроризмге қарсы операцияға басшылықты жүзеге асыратын жедел штабқа беріледі. Тізімдеменің екінші данасы жауапты лауазымды адамда қалады.
51. Паспорттың екінші данасы және паспорттың электрондық нұсқасы (ақпаратты электрондық жеткізгіште PDF форматында) ол бекітілген немесе түзетілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне сақтау үшін жіберіледі.

43. Паспорт является документом, содержащим информацию с ограниченным доступом, и имеет пометку "Для служебного пользования", если ему не присваивается гриф секретности.
Решение о присвоении паспорту грифа секретности принимается в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области защиты государственных секретов.
Разработка, хранение и своевременное обновление данных паспорта возлагается на ответственное должностное лицо.
44. Паспорт разрабатывается согласно типовому паспорту антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденному совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июня 2023 года № 481 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 51 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32950) в двух экземплярах с одновременной разработкой электронного варианта.
45. Проект паспорта составляется в течение сорока пяти рабочих дней с момента получения соответствующего уведомления о включении объекта в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, города республиканского значения, столицы.
46. Разработанный проект паспорта согласовывается с руководителями территориального органа внутренних дел по месту нахождения объекта в течение десяти календарных дней после составления.
Срок согласования проекта паспорта в органах внутренних дел не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня его поступления адресату.
При наличии замечаний от согласующего лица к проекту паспорта, срок доработки не превышает пятнадцати рабочих дней со дня возврата, а при повторном возврате - семь рабочих дней.
47. В течение десяти рабочих дней после согласования паспорт утверждается (в том числе при его обновлении) руководителем объекта судебной системы.
48. Учет паспортов объекта осуществляется в формате номенклатурных дел.
49. После разработки и утверждения первый экземпляр паспорта (оригинал) хранится у ответственного должностного лица.
50. В целях обеспечения своевременной выдачи паспорта оперативным штабам по борьбе с терроризмом, на паспорт составляется опись в двух экземплярах.
Один экземпляр описи вместе с паспортом, в случае необходимости, передается в оперативный штаб, осуществляющей руководство антитеррористической операцией по акту приема-передачи. Второй экземпляр описи остается у ответственного должностного лица.
51. Второй экземпляр паспорта и электронный вариант паспорта (в формате PDF на электронном носителе информации) в срок не позднее десяти календарных со дня его утверждения или корректировки направляются для хранения в территориальные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан.

52. Паспорт:
1) меншік құқықтары;
2) сот жүйесі объектісінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыратын басшы;
3) сот жүйесі объектісінің атауы;
4) сот жүйесі объектісінің, іргелес аумақ құрылысының жалпы ауданы мен периметрі немесе егер конструкцияға өзгерістер енгізілсе, күрделі жөндеу, ғимараттарды (құрылысжайлар мен құрылыстарды) және инженерлік жүйелерді реконструкциялау;
5) сот жүйесі объектісінің ықтимал қауіпті учаскелері;
6) сот жүйесі объектісінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету үшін тартылатын техникалық құралдар өзгерген жағдайда түзетілуге жатады.
53. Өзгерістер түзету үшін негіздер туындағаннан кейін күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде енгізіледі.
Паспортты әзірлеу, оған түзетулер енгізу мерзімдерін ұлғайту қажет болған кезде сот жүйесі объектісінің басшысы терроризмге қарсы комиссияға жүгінеді.
54. Паспортта сот жүйесі объектісі басшысының қолымен куәландырылған өзгеру себептері мен күні көрсетіле отырып, енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы белгілер жасалады. Паспорттың өзгерістер болған элементтері ғана ауыстырылуға жатады.
Бір мезгілде сот жүйесі объектісі басшысының қолы қойылған тиісті өзгерістер туралы ақпарат паспорттың электрондық нұсқасын бір мезгілде ауыстыра отырып, паспорттың екінші данасына қоса тіркеу үшін Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына жіберіледі.
55. Паспорт:
1) бес жылда кемінде бір рет;
2) паспорт мәтіні тармақтарының жартысынан астамына түзетулер енгізілген жағдайда толық ауыстырылуға жатады.
56. Күші жойылған паспорт тиісті акт жасалып, комиссиялық тәртіппен жойылуға тиіс.
Акт сот жүйесінің объектісінде қалады.
Актінің көшірмесі паспорттың екінші данасы сақталатын жерге жіберіледі.
6-тарау. Сот жүйесінің террористік тұрғыдан осал объектілерін инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыруға қойылатын талаптар
57. Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілер "Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен бекітілген мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің инженерлік-техникалық нығайтылуына қойылатын талаптарға сәйкес жарақтандырылады.
58. Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерге жатпайтын объектілер міндетті түрде:
1) телевизиялық күзет жүйесімен;
2) хабарлама жүйесімен;
3) "дабыл батырмасымен" және өрт-күзет сигнализациясымен;
4) бақылау-өткізу пунктімен (мүмкіндік болған кезде);
5) қоршауының биіктігі 2,5 метр, қалыңдығы кемінде 18 мм, шыбықтардың арасындағы саңылауы 100 мм аспайтын металл шыбықтан орындалған іргетаспен нығайтылған (кемінде 200-400 мм тереңдете отырып) үлгілік жоба бойынша периметрі бойына қоршаумен жарақтандырылады. Қоршау тік бұрышты, бақылау және техникалық күзет құралдарының қолданылуын қиындататын артық иіндер мен бұрылыстарсыз, сыртқы томпақ жерлер мен ойықтарсыз болуы керек.

52. Паспорт подлежит корректировке в случае изменения:
1) прав собственности;
2) руководителя, организующего антитеррористическую защиту объекта судебной системы;
3) наименования объекта судебной системы;
4) общей площади и периметра объекта судебной системы, застройки прилегающей территории или после завершения капитального ремонта, реконструкции зданий (строений и сооружений) и инженерных систем, если были произведены изменения в конструкции;
5) потенциально опасных участков объекта судебной системы;
6) технических средств, привлекаемых для обеспечения антитеррористической защищенности объекта судебной системы.
53. Изменения вносятся в течение 20 (двадцати) календарных дней после возникновения оснований для корректировки.
При необходимости увеличения сроков разработки паспорта, внесения корректив в него руководитель объекта судебной системы обращается в антитеррористическую комиссию.
54. В паспорте делаются отметки о внесенных изменениях и дополнениях с указанием причин и дат изменения, заверенные подписью руководителя объекта судебной системы. Замене подлежат только те элементы паспорта, где произошли изменения.
Одновременно информация о соответствующих изменениях за подписью руководителя объекта судебной системы направляется в органы внутренних дел Республики Казахстан для приобщения ко второму экземпляру паспорта с одновременной заменой электронного варианта паспорта.
55. Паспорт подлежит полной замене:
1) не реже одного раза в пять лет;
2) в случае внесения корректив в более чем половину пунктов текста паспорта.
56. Утративший силу паспорт подлежит уничтожению в комиссионном порядке с составлением акта.
Акт остается на объекте судебной системы.
Копия акта направляется по месту хранения второго экземпляра паспорта.
Глава 6. Требования к оснащению объектов судебной системы, уязвимых в террористическом отношении, инженерно-техническим оборудованием
57. Объекты, подлежащие государственной охране, оснащаются в соответствии с требованиями к инженерно-технической укрепленности объектов, подлежащих государственной охране, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151 "Некоторые вопросы объектов, подлежащих государственной охране".
58. Объекты, не относящиеся к объектам, подлежащим государственной охране, в обязательном порядке оснащаются:
1) системой охранной телевизионной;
2) системой оповещения;
3) "тревожной кнопкой" и пожарно-охранной сигнализацией;
4) контрольно-пропускным пунктом (при наличии возможности);
5) ограждением по периметру по типовому проекту с укрепленным фундаментом (с углублением не менее 200-400 мм) высотой ограждения 2,5 метра, выполненных из металлического прута толщиной не менее 18 мм., с просветом между прутами не превышающим 100 мм. Ограждение должно быть прямолинейным, без лишних изгибов и поворотов, ограничивающих наблюдение и затрудняющих применение технических средств охраны, без наружных выступов и впадин.

59. Сот жүйесінің объектісін кіруді бақылау және басқару жүйесімен жарақтандыру сот жүйесі жұмыскерлері мен келушілердің сот жүйесінің объектісіне және (немесе) оның аймағына (учаскелеріне) әртүрлі кіру деңгейін көздейтін аймақтар бойынша жүргізіледі.
Кіруді бақылау және басқару жүйесі мыналарға арналған:
1) бірінші аймақ – персонал мен келушілердің кіруі шектелмеген ғимараттар, аумақтар, үй-жайлар;
2) екінші аймақ – персоналдың шектеулі құрамына, сондай-ақ объектіге келушілерге біржолғы рұқсатнамалар бойынша немесе объект персоналының бірге жүруімен кіруге рұқсат етілген үй-жайлар;
3) үшінші аймақ – сот жүйесінің қатаң түрде белгіленген жұмыскерлері мен сот жүйесі объектісінің басшысы кіре алатын объектінің арнайы үй-жайлары.
60. Сот жүйесінің объектілеріне рұқсатсыз кіргізуге тыйым салынған құралдар мен заттарды табу мақсатында күзет бекеттері барлық кіреберістерде техникалық тексеріп-қарау құралдарымен жарақтандырылады.
Техникалық тексеріп-қарау құралдарына стационарлық және (немесе) қолмен басқарылатын металл детекторлар жатады.
61. Сот жүйесінің объектілері күзет және дабыл сигнализациясы, кіруді бақылау және басқару, жарықтандыру, бейнебақылау жүйесінің кемінде 24 сағат үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін резервтік электрмен жабдықтау жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
62. Телевизиялық күзет жүйесі сот жүйесі объектісіне іргелес жатқан аумақтың периметрін, бақылау-өткізу пункттерін (бар болған кезде), негізгі және қосалқы есіктерді, объектіде адамдар көп жиналуы мүмкін орындарды және сот жүйесі объектісі басшысының шешімі бойынша басқа да аймақтарды қамту үшін орнатылады.
63. Телевизиялық күзет жүйесі:
1) көрнекі ақпаратты арнайы бөлінген үй-жайдағы жергілікті бақылау пунктінің мониторларына беруді;
2) кейіннен оқиғаларды талдау үшін бейнеақпаратты сақтауды (ақпаратты сақтау мерзімі кемінде 30 тәуліктен кем емес);
3) бейнежазбаларға жедел қол жеткізуді;
4) бейнебақылау жүйелерін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы №69-қе бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында (бұдан әрі – Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидалары) айқындалған тәртіппен Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу мүмкіндігін;
5) бейнекөріністі бейнебақылау жүйесімен полицияның жедел басқару орталықтарына не аумақтық ішкі істер органдарының кезекші бөлімдеріне беруді қамтамасыз етеді.

59. Оснащение объекта судебной системы системой контроля и управлением доступом производится по зонам, предусматривающим различный уровень доступа работников судебной системы и посетителей на объект судебной системы и (или) его зоны (участки).
Система контроля и управления доступом предназначена для:
1) первая зона – здания, территории, помещения, доступ в которые персоналу и посетителям не ограничен;
2) вторая зона – помещения, доступ в которые разрешен ограниченному составу персонала, а также посетителям объекта по разовым пропускам или в сопровождении персонала объекта;
3) третья зона специальные помещения объекта, доступ в которые имеют строго определенные работники судебной системы и руководитель объекта судебной системы.
60. В целях обнаружения предметов и веществ, запрещенных к несанкционированному вносу на объекты судебной системы, посты охраны на всех входах, оснащаются техническими средствами досмотра.
К техническим средствам досмотра относятся стационарные и (или) ручные металлодетекторы.
61. Объекты судебной системы оснащаются системами и средствами резервного электроснабжения для обеспечения не менее 24 часов бесперебойной работы системы охранной и тревожной сигнализации, контроля и управления доступом, освещения, видеонаблюдения.
62. Система охранная телевизионная устанавливается таким образом, чтобы охватывать периметр территории, прилегающей к объекту судебной системы, контрольно-пропускные пункты (при наличии), главный и запасные входы, места возможного массового пребывания людей на объекте и другие зоны по решению руководителя объекта судебной системы.
63. Телевизионная охранная система обеспечивает:
1) передачу визуальной информации на мониторы локального пункта наблюдения в специально выделенном помещении;
2) сохранение видеоинформации для последующего анализа событий (срок хранения информации не менее 30 суток);
3) оперативный доступ к видеозаписям;
4) возможность подключения систем видеонаблюдения к Национальной системе видео мониторинга в порядке определенных Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21693) (далее – Правила функционирования Национальной системы видеомониторинга);
5) Обеспечивается передача видеоизображения системой видеонаблюдения в центры оперативного управления полиции либо, в дежурные части территориальных органов внутренних дел.

64. Тәуліктің қараңғы уақытында, егер сот жүйесі объектілерінің үй-жайлары мен іргелес аумақтарының жарықтандырылуы бейнекамералардың сезімталдығынан төмен болса, жарықтың көрінетін немесе инфрақызыл диапазонын жарықтандыру (бар болған кезде) қосылады.
65 Бейнебақылау жүйелеріне қойылатын техникалық талаптар Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында көзделген ең төменгі техникалық талаптарға сәйкес әзірленеді.
66. Объектілер сот жүйесінің жұмыскерлерін және келушілерді штаттан тыс жағдайдың туындағаны туралы (терроризм актісінің жасалу қатері немесе жасалуы және туындаған салдары туралы) жедел хабардар ету және олардың іс-қимылдарын үйлестіру мақсаттарында хабардар ету жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
Сот жүйесінің жұмыскерлері мен объектіге келушілерді хабардар ету:
1) адамдар тұрақты немесе уақытша болатын сот жүйесі объектісінің ғимараттарына, үй-жайларына, аумағының учаскелеріне дыбыстық сигналдар (қажет болған кезде жарық сигналдарын да) беруді;
2) қауіптілік сипаты, объектінің үй-жайларын эвакуациялауды немесе бұғаттауды жүзеге асыру қажеттігі мен тәртібі, сот жүйесі жұмыскерлерінің және келушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы ауызша ақпаратты автоматты режимде (бұрын жазылған мәтінді оқу), микрофон көмегімен де трансляциялауды қамтамасыз ететін техникалық құралдардың көмегімен жүзеге асырылады. Үй-жайларды эвакуациялау және бұғаттау туралы хабардар ету жүйесі сигналдармен ерекшеленеді.
67. Дабыл батырмасы уәкілетті органдарды объектіде терроризм актісінің жасалу қатері туралы уақтылы хабардар ету мақсатында күзет қызметкерінің бекетінде орнатылады.
Дабыл батырмасы аумақтық полиция органдарының кезекші бөлімдеріне не күзет қызметі субъектілерінің орталықтандырылған бақылау пультіне жасырын сигнал беру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
68. Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігімен келісу бойынша объектілерде терроризмге қарсы қорғалу деңгейін арттыруға ықпал ететін қосымша инженерлік-техникалық жабдық орнатылады.
69. Объектінің инженерлік-техникалық жабдықтары үнемі жұмыс істейтін күйде болады.
70. Объектіні террористік тұрғыдан осал объектілер тізбесіне енгізгеннен кейін 6 ай ішінде инженерлік-техникалық жабдықпен жарақтандыру мүмкін болмаған жағдайда, сот жүйесі объектісінің басшысы объектіні жарақтандыруға арналған қаражатты жоспарлау үшін шаралар қабылдайды, ал терроризмге қарсы комиссияға объектіні инженерлік-техникалық жарақтандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасын келісуге ұсынады.
Сот жүйесі қарамағындағы
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Сабақ тақырыптарының нұсқалары

64. В темное время суток, если освещенность помещений и прилегающих территорий объектов судебной системы ниже чувствительности видеокамер, включается освещение видимого или инфракрасного диапазона света (при его наличии).
65. Технические требования к системам видеонаблюдения разрабатываются в соответствии с минимальными техническими условиями, предусмотренными Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга.
66. Объекты оснащаются системами и средствами оповещения в целях оперативного информирования работников судебной системы и посетителей о возникновении внештатной ситуации (об угрозе совершения или совершении акта терроризма и возникших последствиях) и координации их действий.
Оповещение работников судебной системы и посетителей объекта осуществляется с помощью технических средств, которые обеспечивают:
1) подачу звуковых (при необходимости и световых сигналов) в здания, помещения, на участки территории объекта судебной системы с постоянным или временным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой информации как в автоматическом режиме (чтение ранее записанного текста), так и при помощи микрофона о характере опасности, необходимости и порядке осуществления эвакуации или блокировании помещений объекта, других действиях, направленных на обеспечение безопасности работников судебной системы и посетителей. Система оповещения об эвакуации и блокировании помещений отличаются сигналами.
67. Тревожная кнопка устанавливается на посту сотрудника охраны в целях своевременного оповещения уполномоченных органов об угрозе совершения акта терроризма на объекте.
Тревожная кнопка обеспечивает возможность скрыто подавать сигнал в дежурные части территориальных органов полиции либо на пульт централизованного наблюдения субъектов охранной деятельности.
68. По согласованию с Судебной администрацией Республики Казахстан на объектах устанавливается дополнительное инженерно-техническое оборудование, способствующее повышению уровня антитеррористической защищенности.
69. Инженерно-техническое оборудование объекта всегда поддерживается в рабочем состоянии.
70. В случае невозможности оснастить объект инженерно-техническим оборудованием в течение 6 месяцев после включения его в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, руководителем объекта судебной системы принимаются меры для планирования средств на оснащение объекта, а в антитеррористическую комиссию на согласование представляется проект плана мероприятий по инженерно-техническому оснащению объекта.
Приложение 1
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении,
находящихся в ведении
судебной системы
Варианты тематик занятий

1. Терроризмге қарсы қауіпсіздік мәселелері жөніндегі заңнаманың негізгі талаптары.
2. Терроризмнің мәні мен қоғамдық қауіптілігі, террористік сипаттағы әрекеттерді жасағаны үшін жауаптылық.
3. Терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметтің нәтижелері туралы объективті ақпаратты уақтылы жеткізу.
4. Сот жүйесінің басшылары мен жұмыскерлерінің объектіге мина қою туралы хабарларды алған кездегі әрекеттері. Терроризм актісінің қатері төнген кезде телефон арқылы сөйлесу тәртібі.
5. Сот жүйесінің басшылары мен жұмыскерлерінің теракт жасалған кездегі әрекеттері.
6. Терроризмге қарсы қауіпсіздікті ұйымдастыру.
7. Сот жүйесі объектілеріндегі қауіпсіздік шаралары.
8. Жарылғыш заттарды тану және жарылыс қатері кезіндегі тәртіп қағидалары.
9. Объектілердің жанында қоғамдық тәртіпсіздік туындаған және кепілге адамдарды алу қатері төнген кезде қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
10. Терроризм актісінің қатері төнген кезде және/немесе жасалған террористік акт кезінде сот жүйесінің жұмыскерлерін және келушілерді хабардар ету тәртібі.
11. Сот жүйесінің жұмыскерлерін және келушілерді сот жүйесінің объектісінен эвакуациялау және эвакуациялауды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
12. Сот жүйесінің объектісі шегінде терроризм актісі жасалған жағдайдағы мінез-құлық және іс-қимыл тәртібі.
13. Сот жүйесінің жұмыскерлері мен күзет қызметкерлерінің иесі жоқ заттар мен күмәнді нәрселерді анықтау мақсатында үй-жайларды қарап-тексеруді ұйымдастыру жөніндегі практикалық іс-қимылы.
14. Сот жүйесінің жұмыскерлері мен күзет қызметкерлерінің иесі жоқ заттарды, күдікті нәрселерді тапқан және мина қойылғаны туралы хабарлар алған кездегі практикалық іс-қимылы.
15. Иесі жоқ заттарды, күдікті нәрселерді тапқан және объектіге мина қойылғаны туралы хабар алған кезде аумақтық ішкі істер органдарымен және күзет қызметі субъектілерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасы
сот жүйесінің қарамағындағы
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Сот жүйесінің объектілеріне алып өтуге тыйым салынған негізгі заттардың тізбесі
1. Қару:
1) атыс қаруы;
2) жарақаттайтын, газды және жарық-дыбыстық әсер ететін патрондары бар оқпансыз қару;
3) суық қару, сондай-ақ суық қаруға жатпайтын әртүрлі пышақтар;
4) лақтыратын қару;
5) пневматикалық;
6) газды;
7) электрлік;
8) сигналдық;
9) зақымдаушы әсері радиоактивті сәулелену мен биологиялық әсерді пайдалануға негізделген қару;
10) зақымдайтын әсері электромагниттік, жарық, жылу, инфрадыбыстық немесе ультрадыбыстық сәулеленуді пайдалануға негізделген қару;

1. Основные требования законодательства по вопросам антитеррористической безопасности.
2. Сущность и общественная опасность терроризма, ответственность за совершение действий террористического характера.
3. Своевременное доведение объективной информации о результатах деятельности в сфере противодействия терроризму.
4. Действия руководителей и работников судебной системы при получении сообщений о минировании объекта. Порядок ведения телефонного разговора при угрозе акта терроризма.
5. Действия руководителей и работников судебной системы при совершенном теракте.
6. Организация антитеррористической безопасности.
7. Меры безопасности на объектах судебной системы.
8. Распознавание взрывчатых веществ и правила поведения при угрозе взрыва.
9. Обеспечение безопасности при возникновении общественных беспорядков вблизи объектов судебной системы и угрозе захвата заложников.
10. Порядок оповещения работников судебной системы и посетителей при угрозе акта терроризма и/или при совершенном теракте.
11. Эвакуация работников судебной системы и посетителей с объекта судебной системы и меры безопасности при проведении эвакуации;
12. Порядок поведения и действий в обстановке совершения акта терроризма в пределах объекта судебной системы.
13. Практические действия работников судебной системы и сотрудников охраны по организации осмотров помещений с целью обнаружения бесхозных вещей и подозрительных предметов.
14. Практические действия работников судебной системы и сотрудников охраны при обнаружении бесхозных вещей, подозрительных предметов и получении сообщений о минировании.
15. Организация взаимодействия с территориальными органами внутренних дел и субъектами охранной деятельности при обнаружении бесхозных вещей, подозрительных предметов и получении сообщения о минировании объекта.
Приложение 2
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении,
находящихся в ведении
судебной системы
Перечень основных предметов, запрещенных к проносу на объекты судебной системы
1. Оружие:
1) огнестрельное;
2) бесствольное с патронами травматического, газового и светозвукового действия;
3) холодное, а также ножи различных видов, не относящиеся к холодному оружию;
4) метательное;
5) пневматическое;
6) газовое;
7) электрическое;
8) сигнальное;
9) оружие, поражающее действие которых основано на использовании радиоактивного излучения и биологического воздействия;
10) оружие, поражающее действие которых основано на использовании электромагнитного, светового, теплового, инфразвукового или ультразвукового излучения.

2. Механикалық және аэрозольдік тозаңдатқыштар және адам ағзасына жас ағызатын, тітіркендіретін және теріс әсер ететін құралдармен жарақталған құрылғылар.
3. Заттар:
1) жарылғыш;
2) улы;
3) уландырғыш;
4) радиоактивті;
5) күйдіргіш;
6) пиротехникалық;
7) тез тұтанғыш.
Қазақстан Республикасы
сот жүйесінің қарамағындағы
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Сот жүйесі жұмыскерлерінің терроризм актісінің жасалу қатері және терроризм актісін жасаудан келтірілген техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл АЛГОРИТМІ
1. Осы сот жүйесі жұмыскерлерінің терроризм актісінің жасалу қатері және терроризм актісін жасаудан келтірілген техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл алгоритмі терроризм актісінің жасалу қатері және терроризм актісін жасаудан келтірілген техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда сот жүйесі органдарының жұмыс істеуінің орнықтылығын арттыру жөніндегі іс-шараларды басқару мақсатында әзірленді және олардың алдын алуға және оларды жоюға бағытталған.
2. Терроризм актісі жасалған жағдайда сот жүйесі объектісінің басшысы құқық қорғау және арнаулы органдарға дереу хабарлауға, жұмыскерлер мен келушілерді эвакуациялауды қамтамасыз етуге міндетті.
Терроризм актісінің жасалу қатері туындауының алдын алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру кезінде бөгде адамдардың объектілерге және осал учаскелерге (учаскелерге, жабдықтарға) еркін кіруін болғызбауға айрықша назар аудару маңызды, бұл террористік құралдарды жеткізу мүмкіндігін, сондай-ақ бақылау аппаратурасын, автоматиканы, байланыс құралдарын істен шығаруды болғызбайды.
Террористік әрекетті ықтимал дайындау мен жүзеге асырудың негізгі белгілері:
1) мінез-құлқында ықтимал террористік шабуыл объектісінің жақын маңындағы жағдайды зерттеу, оның қызметінің белгілі бір аспектілеріне жоғары немесе негізсіз уәжделген қызығушылық байқалатын адамдардың пайда болуы;
2) таңдалған объектілер жанында күдікті адамдардың бірнеше рет көрінуі және олардың фото- мен бейнетүсірілім жүргізуі;
3) сот жүйесінің жұмыскерлерімен және күзет қызметкерлерімен негізсіз байланысқа түсу, олардан жұмыс режимін, кіру тәртібін, қауіпсіздіктің қамтамасыз етілуін анықтап сұрау және т.б.;
4) техникалық қызмет көрсетуге қатысы жоқ адамдардың жертөлелер мен шатырларға кіруі;
5) бөгде келушілерде (күдік тудыратын адамдарда) күзеттің объект ғимаратының кіру орнында тексеруі ұсынушының жеке басы туралы ақпарат бермейтін құжаттардың болуы;

2. Механические и аэрозольные распылители и устройства, снаряженные слезоточивым, раздражающим и негативным воздействием на организм человека.
3. Вещества:
1) взрывчатые;
2) ядовитые;
3) отравляющие;
4) радиоактивные;
5) едкие;
6) пиротехнические;
7) легковоспламеняющиеся.
Приложение 3
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении,
находящихся в ведении
судебной системы
АЛГОРИТМ
действий работников судебной системы при возникновении угрозы совершения акта терроризма и чрезвычайных ситуаций техногенного характера, вызванных совершением акта терроризма
1. Настоящий алгоритм действий работников судебной системы при возникновении угрозы совершения акта терроризма и чрезвычайных ситуаций техногенного характера, вызванных совершением акта терроризма, разработан с целью управления мероприятиями по повышению устойчивости функционирования органов судебной системы в случаях возникновения угрозы совершения акта терроризма и чрезвычайных ситуаций техногенного характера, вызванных совершением акта терроризма и направлен на их предупреждение и ликвидацию.
2. В случае совершения акта терроризма руководитель объекта судебной системы обязан незамедлительно информировать правоохранительные и специальные органы обеспечить эвакуацию работников и посетителей.
При организации работы по предупреждению возникновения угрозы совершения акта терроризма важно особое внимание уделять предотвращению свободного проникновения на объекты и к уязвимым участкам (участкам, оборудованию) посторонних лиц, что, исключит возможность доставки террористических средств, а также вывод из строя аппаратуры контроля, автоматики, средств связи.
Основными признаками возможной подготовки и осуществления террористической деятельности являются:
1) появление лиц, в поведении которых усматривается изучение обстановки в близлежащем окружении объекта возможной террористической атаки, повышенный или неадекватно мотивированный интерес к определенным аспектам в его деятельности;
2) неоднократное появление подозрительных лиц у выбранных объектов и проведение ими фото - и видеосъемки;
3) необоснованное вступление в контакт с работниками судебной системы и сотрудниками охраны, выведывание у них режима работы, порядка доступа, обеспечения безопасности и д.;
4) проникновение в подвалы и на чердаки лиц, которые не имеют отношения к их техническому обслуживанию;
5) наличие у посторонних посетителей (лиц, вызывающих подозрение) документов, проверка которых охраной на входе в здание объекта не дает информации, о личности предъявителя;

6) сот жүйесінің басшылығы мен жұмыскерлеріне жалған ақпарат туралы хабарлау;
7) объектінің осал учаскелерін және оларға кіру тәртібін, өткізу режимі мен күзету жүйесінің тәртібін зерттеу.
Террористік шабуылдың үлгілік сценарийлерін алдын ала талдаудың негізінде оларды қолайлы, жағымды жаққа өзгерту мақсатында төтенше жағдайлардың дамуының әрбір кезеңінде нақты бастапқы, аралық және қорытынды оқиғаларға тиімді әсер етуге мүмкіндік беретін іс-шаралар кешенін әзірлеу және нақты уақыт режимінде іске асыру маңызды.
3. Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі іс-шаралар олардың туындау ықтималдығы мен олардан залал келуі мүмкіндігін ескере отырып жүргізіледі.
Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды орындау сот жүйесі объектілерінің басшыларына және Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген өз құзыреті шегінде жауапты лауазымды адамдарға жүктеледі.
1-тарау. Сот жүйесінің объектісінде және оған іргелес жатқан аумақта терроризм актісінің жасалу қатері туындаған кездегі іс-қимыл алгоритмі
Тәртіп сот жүйесі жұмыскерлерінің іс-қимылын жүйелендіреді және үйлестіреді.
Әр қызметкерге жеткізілді.
Мақсаты – сот жүйесінің жұмыскерлеріне барынша тез бағдарлануға және террористік сипаттағы экстремальды және төтенше жағдайға тиімді ден қоюға көмектесу.
Шұғыл әрекет ету үшін мыналар негіз болып табылады:
- сот жүйесі жұмыскерлерінің бірінің немесе сот жүйесі объектісіне келушілердің күдікті затты анықтауы;
- қатердің туындауы;
- сот жүйесінің жұмыскерлеріне және/немесе объектілерге келушілерге қарулы шабуылдың жасалуы;
- террористердің сот жүйесінің жұмыскерлерін және/немесе сот жүйесінің объектісіне немесе оған іргелес жатқан аумаққа келушілерді кепілге алуы;
- террористердің сот жүйесінің объектісіне шабуылы.
Санамаланған жағдайлардың кез келгеніне тап болған сот жұмыскері бұл туралы дереу сот жүйесі объектісінің басшысына немесе жауапты лауазымды адамға хабарлауға міндетті. Мүмкін болмаған кезде өз бетінше "102" немесе "112" нөмірлеріне хабарлауға міндетті.
Сот жүйесі объектісінің басшысы болған оқиға туралы:
- ұлттық қауіпсіздік бөлімшесіне;
- ішкі істер органдарының бөлімшесіне;
- Сот әкімшілігінің Ішкі қауіпсіздік бөліміне дереу хабарлайды.
2-тарау. Күдікті заттар анықталған кездегі іс-қимыл алгоритмі
Өзгеше дыбыстар шығаратын (шыртыл, тықылдау) және ерекше иісі бар (бадам, хлор, аммиак) иесіз сөмкелер, пакеттер, жәшіктер, қораптар немесе сымдары шыққан ойыншықтар күдікті заттар деп түсініледі.
Күдікті затты байқаған сот жүйесінің жұмыскері сот жүйесі объектісінің басшысына және жауапты лауазымды адамға, сондай-ақ "102" немесе "112" нөмірлеріне дереу хабарлауға міндетті. Шұғыл ден қою күштері келгенге дейін заттан қауіпсіз қашықтықта болуға және орын алған оқиғаға қатысты айғақтар беруге дайын болуға міндетті.
Сот жүйесі объектісі басшысының әрекеттері:
- даярланған қызметкерлер қатарынан қоршау қою;
- шұғыл ден қою қызметтерінің (полиция бөлімшелері, жедел медициналық көмек қызметтері, өрт сөндірушілер, жедел-құтқару қызметтері) күдікті зат анықталған жерге кедергісіз кіруін қамтамасыз ету;
- қалған жұмыскерлер мен келушілерді эвакуациялау бойынша шаралар қабылдау.
Жұмыскерлердің әрекеттері:
- күдікті заттан қауіпсіз қашықтыққа (кемінде 100 м) өту, табылған затқа жақындамау, оны ұстамау және ашпау;
- иесіз қалған заттың ықтимал иесін анықтау мақсатында айналасындағылардан сұрау;
- заттың жанында радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы телефонды да пайдаланбау;
- анықталған уақыты мен орнын тіркеп-белгілеу;
- объектіге келушілерді эвакуациялауды ұйымдастыруға жәрдемдесу.
Келушілердің әрекеттері:
- үрейге бой бермеу, сот жүйесі жұмыскерлерінің және күзет қызметкерлерінің нұсқауларымен жүру;
- күдікті затты ұстамау, ашпау және жылжытпау;
- объектіден қауіпсіз қашықтыққа (кемінде 100 м) кету, мүмкін болмаған кезде күрделі құрылыстың артына және қажетті қашықтықта жасырыну.
Күзет қызметкерлерінің әрекеттері:
- күдікті затты ұстамау, ашпау және жылжытпау;
- иесіз қалған заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналадағылардан сұрау;
- радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы телефонды да осы заттың жанында пайдаланбау;
- анықталған уақыты мен орнын тіркеп-белгілеу;
- күдікті заттың анықталғаны туралы "102" немесе "112" нөмірлеріне және өз басшылығына дереу хабарлау;
- күдікті заттың сыртқы түрін және оны анықтау мән-жайын сипаттауға дайын болу;
- дүрбелең туғызбау үшін не болғанын білуі тиіс адамдардан басқа ешкімге жарылыс қатері туралы хабарламау;
- күдікті затқа және қауіпті аймаққа бөгде адамдардың кіруін шектеуді қамтамасыз ету;
- адамдарды қауіпті аймаққа іргелес жатқан аумақтан ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз ету.
Жарылғыш құрылғы (ЖҚ) немесе ЖҚ-ға ұқсас зат анықталған кезде эвакуация мен қоршаудың ұсынылатын аймақтары:

6) сообщение руководству и работникам судебной системы о ложной информации;
7) изучение уязвимых участков и порядка доступа к ним, порядка системы пропускного режима и охраны объекта.
На основе заблаговременного анализа типовых сценариев террористической атаки важно с целью их изменения в благоприятную, положительную сторону в каждой фазе развития чрезвычайных ситуаций разработать и в режиме реального времени реализовать комплекс мероприятий, позволяющих эффективно влиять на конкретные исходную, промежуточную и заключительную ситуации.
3. Мероприятия по предупреждению чрезвычайных ситуаций техногенного характера проводятся с учетом вероятности их возникновения и возможного ущерба от них.
Выполнение мероприятий по предупреждению чрезвычайных ситуаций техногенного характера возлагается на руководителей объектов судебной системы и ответственных должностных лиц в пределах их компетенции, установленной законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Глава 1. Алгоритм действий при возникновении угрозы совершения акта терроризма на объекте судебной системы и прилегающей к нему территории
Порядок систематизирует и синхронизирует действия работников судебной системы.
Доведен до каждого работника.
Цель - помочь работникам судебной системы максимально быстро сориентироваться и эффективно среагировать на экстремальную и чрезвычайную ситуацию террористического характера.
Основаниями для принятия немедленных действий является:
- обнаружение кем-либо из работников судебной системы или посетителей на объекте судебной системы подозрительного предмета;
- поступление угрозы;
- вооруженное нападение на работников судебной системы и/или посетителей на объекте судебной системы;
- захват террористами в заложники работников судебной системы и/или посетителей на объекте судебной системы и прилегающей к нему территории;
- атака объекта судебной системы террористами.
Столкнувшись с любым из перечисленных случаев, работник суда обязан сразу же сообщить об этом руководителю объекта судебной системы и/или ответственному должностному лицу. При невозможности – обратиться самостоятельно в "102" или "112".
Руководитель объекта судебной системы незамедлительно сообщает о случившемся:
- в подразделение национальной безопасности;
- в подразделение органов внутренних дел;
- в Отдел внутренней безопасности Судебной администрации.
Глава 2. Алгоритм действий при обнаружении подозрительных предметов
Под подозрительными предметами следует понимать бесхозные сумки, пакеты, ящики, коробки или игрушки с торчащими проводами, издающие необычные звуки (щелчки, тикание) и необычные запахи (миндаль, хлор, аммиак).
Работник судебной системы, обнаруживший подозрительный предмет, обязан незамедлительно сообщить руководителю объекта судебной системы и ответственному должностному лицу, а также в "102" или "112". До прибытия сил экстренного реагирования находиться на безопасном расстоянии от предмета и быть готовым дать показания, касающиеся случившегося.
Действия руководителя объекта судебной системы:
- выставить оцепление из числа подготовленных сотрудников;
- обеспечить беспрепятственный подъезд к месту обнаружения подозрительного предмета служб экстренного реагирования (подразделения полиции, службы скорой медицинской помощи, пожарные расчеты, оперативно–спасательные службы);
- принять меры по эвакуации остальных работников и посетителей.
Действия работников:
-переместиться на безопасное расстояние от подозрительного предмета (не менее 100 м), не приближаться, не трогать и не вскрывать находку;
- опросить окружающих с целью установления владельца бесхозного предмета;
- воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и сотового телефона, вблизи предмета;
- зафиксировать время и место обнаружения;
- оказать содействие в организации эвакуации посетителей объекта.
Действия посетителей:
- не паниковать, следовать указаниям работников судебной системы и сотрудников охраны;
- не трогать, не вскрывать и не передвигать подозрительный предмет;
- покинуть объект на безопасное расстояние (на менее 100 м), при невозможности - укрыться за капитальным сооружением и на необходимом удалении.
Действия сотрудников охраны:
-не трогать, не вскрывать и не передвигать подозрительный предмет;
- опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
- воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и сотового телефона, вблизи данного предмета;
- зафиксировать время и место обнаружения;
- немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета в "102" или "112" и своему руководству;
- быть готовым описать внешний вид подозрительного предмета и обстоятельства его обнаружения;
- не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
- обеспечить ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне;
- обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне.
Рекомендуемые зоны эвакуации и оцепления при обнаружении взрывного устройства (ВУ) или предмета, похожего на ВУ:

РГД-5 гранатасы – 50 м;
Ф-1 гранатасы – 200 м;
салмағы 200 г тротильді шашка – 45 м;
жарылғыш құрылғы – 200 м кем емес;
сыра банкісі 0,33 л – 60 м;
дипломат (кейс) – 230 м;
жол чемоданы – 350 м;
жеңіл автомашина – кемінде 600 м;
шағын автобус – 920 м;
жүк автокөлігі (фургон) – 1240 м.
3-тарау. Телефон арқылы қатер төнген кезде іс-қимыл алгоритмі
Қойылған жарылғыш құрылғылар, адамдарды кепілге алу, қорқытып алу немесе бопсалау туралы келіп түсетін хабарлардың негізгі арнасы әдетте телефон болып табылады.
Мұндай бір де бір сигналды елеусіз қалдыруға болмайды.
Әңгіменің мазмұнын сөзбе-сөз есте сақтауға және оны кез келген қолжетімді тәсілдермен тіркеп-белгілеуге тырысу қажет.
Қатерді алған адамның әрекеттері:
- әңгіме барысында қоңырау шалушыны анықтауға тырысу (жынысы, жасы);
- дауыс ерекшеліктерін белгілеу (қатты немесе жай, төмен немесе жоғары);
- сөйлеу қарқынын тіркеп-белгілеу (жылдам немесе баяу);
- айтылғандарды тіркеп-белгілеу (анық, бұрмаланған, кекештену, ысылдау, акцентпен немесе диалектпен);
- сөйлеу мәнерін тіркеп-белгілеу (күлкілі, мазақ, әдепсіз сөздер);
-дыбыстық фонға назар аудару (автомашиналардың немесе теміржол көлігінің шуы, теле- немесе радиоаппаратураның дыбысы, дауыстар, басқалары);
- әңгіменің нақты басталған уақытын және оның ұзақтығын тіркеп-белгілеу;
- әңгіме барысында келесі сұрақтарға жауап алуға тырысу:
бұл адам қайда, кімге, қандай телефон арқылы қоңырау шалды?
ол нақты қандай талаптар қойды?
жеке өзі талап ете ме немесе делдал ретінде әрекет ете ме және қандай да бір адамдар тобын білдіре ме?
ол немесе олар қандай шарттармен өз жоспарларынан бас тартуға келіседі?
онымен қалай және қашан байланысуға болады?
бұл қоңырау туралы кімге хабарлай аласыз?
- қоңырау шалушыдан шешім қабылдау немесе қандай да бір әрекет жасау үшін барынша мүмкін болатын уақыт аралығына қол жеткізуге тырысу;
- мүмкіндігінше әңгіме барысында ол туралы "102" немесе "112" нөміріне, сондай-ақ сот жүйесі объектісінің басшысына хабарлауға тырысу.
4-тарау. Жазбаша нысанда қатер төнген кездегі іс-қимыл алгоритмі
Қатерлер жазбаша нысанда пошта арқылы да, әртүрлі анонимді материалдарды (жазбалар, жазулар, магниттік ақпарат тасымалдағыштардағы ақпарат) анықтау нәтижесінде де түседі.
Қатерді алушының әрекеттері:
- мұндай құжатты алғаннан кейін оған аса сақтықпен қарау;
- мүмкіндігінше оны таза, тығыз жабылатын полиэтилен пакетке жинап қою және жеке қатты папкаға салу;
- өзінің саусақ іздерін қалдырмауға тырысу;
- егер құжат конвертпен келіп түссе, шеттерін қайшымен мұқият кесіп, тек сол немесе оң жағынан ашу;
- бұл ретте құжаттың өзін мәтінімен, кез келген салынған қағазды, конвертті және ораманы сақтау;
- құжаттың мазмұнымен танысқан тұлғалар шеңберін көбейтпеу;

граната РГД-5 – 50 м;
граната Ф-1 – 200 м;
тротиловая шашка массой 200 г – 45 м;
взрывное устройство – не менее 200 м;
пивная банка 0,33 л – 60 м;
дипломат (кейс) – 230 м;
дорожный чемодан – 350 м;
легковая автомашина – не менее 600 м;
микроавтобус – 920 м;
грузовая автомашина (фургон) – 1240 м.
Глава 3. Алгоритм действий при поступлении угрозы по телефону
Основным каналом поступления сообщений о заложенных взрывных устройствах, захвате людей в заложники, вымогательстве или шантаже обычно является телефон.
Нельзя оставлять без внимания ни один подобный сигнал.
Необходимо постараться дословно запомнить содержание разговора и зафиксировать его любыми доступными способами.
Действия получателя угрозы:
- постараться идентифицировать звонившего по ходу разговора (пол, возраст);
- зафиксировать особенности голоса (громкий или тихий, низкий или высокий);
- зафиксировать темп речи (быстрый или медленный);
- зафиксировать произношение (отчетливое, искаженное, с заиканием, шепелявое, с акцентом или диалектом);
- зафиксировать манеру речи (развязная, с издевкой, с нецензурными выражениями);
- обратить внимание на звуковой фон (шум автомашин или железнодорожного транспорта, звук теле- или радиоаппаратуры, голоса, другое);
- зафиксировать точное время начала разговора и его продолжительность.
- постараться в ходе разговора получить ответы на следующие вопросы
куда, кому, по какому телефону звонит данный человек?
какие конкретные требования он выдвигает?
выдвигает требования лично или выступает в роли посредника и представляет какую-то группу лиц?
на каких условиях он или они согласны отказаться от задуманного?
как и когда с ним можно связаться?
кому вы можете сообщить об этом звонке?
- постараться добиться от звонящего максимально возможного промежутка времени для принятия решения или совершения каких-либо действий;
- по возможности в процессе разговора постараться сообщить о нем в "102" или "112", а также руководителю объекта судебной системы.
Глава 4. Алгоритм действий при поступлении угрозы в письменной форме
Угрозы в письменной форме поступают как по почте, так и в результате обнаружения различного рода анонимных материалов (записок, надписей, информации на магнитных носителях информации).
Действия получателя угрозы:
- после получения такого документа обращаться с ним максимально осторожно;
- по возможности убрать его в чистый, плотно закрываемый полиэтиленовый пакет и поместить в отдельную жесткую папку.
- постараться не оставлять отпечатков своих пальцев;
- если документ поступил в конверте, что вскрытие производить только с левой или правой стороны, аккуратно отрезая кромки ножницами;
- при этом сохранить сам документ с текстом, любые вложения, конверт и упаковку;
- не расширять круг лиц, знакомившихся с содержанием документа;

- сот жүйесі объектінің басшысына, жауапты лауазымды адамға, сондай-ақ "102" немесе "112" нөміріне дереу хабарлау.
5-тарау. Сот жүйесінің объектісіне қарулы шабуыл кезіндегі іс-қимыл алгоритмі
Объектіге қарулы шабуыл жасалған кезде өзін-өзі оқшаулау үшін шаралар қабылдау, қауіпті аймақтан дереу шығу, сондай-ақ "102" немесе "112" нөмірлеріне хабарлау қажет.
Сот жүйесі объектісі басшысының әрекеттері:
- ІІМ және ҰҚК бөлімшелерін дереу хабардар ету;
- объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру (эвакуациялау, ішкі кедергілерге тосқауыл қою, штаттан тыс оқиға туралы хабарлау.);
- терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың келіп жатқан күштерімен өзара іс-қимыл ұйымдастыру.
Сот жүйесі жұмыскерлерінің және келушілердің әрекеттері:
- үрейге бой бермеу;
- оқиғаны бағалау және ғимараттан қалай шығудың нақты жоспарын ойластыру;
- алғашқы мүмкіндік болған кезде қауіпсіз эвакуациялану, ғимараттан бірден шығу;
- егер мұндай мүмкіндік болмаса, барынша қауіпсіз орынды табу, кіретін жерді бұғаттау, жарықты өшіру, ұялы телефондарды үнсіз режимге ауыстыру, терезелерді жабу және перделерін жабу, көмек келгенге дейін тыныш отыру.
Күзет қызметкерлерінің әрекеттері:
- шабуыл жасаған қылмыскерлерді анықтау;
- мүмкіндігінше объектідегі адамдар көп жиналатын орындарға олардың баруына тосқауыл қою;
- сот жүйесі объектісінің басшысын, ІІМ және ҰҚК бөлімшелерін қарулы шабуыл фактісі туралы кез келген тәсілмен дереу хабардар ету;
- объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдау (эвакуациялау, ішкі кедергілерді бұғаттау).
6-тарау. Сот жүйесінің объектісінде адамдарды кепілге алу кезіндегі іс-қимыл алгоритмі
Сот жүйесі объектісі басшысының әрекеттері:
- ІІМ және ҰҚК бөлімшелерін дереу хабардар ету;
- басқыншылардың талаптарын анықтау;
- терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың келіп жатқан күштерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
Сот жүйесі жұмыскерлерінің әрекеттері:
- үрейге бой бермеу;
- алғашқы мүмкіндік болған кезде қауіпсіз эвакуациялану, ғимараттан бірден шығу;
- егер мұндай мүмкіндік болмаса, барынша қауіпсіз орынды табу, кіретін жерді бұғаттау, жарықты өшіру, ұялы телефондарды үнсіз режимге ауыстыру, терезелерді жабу және перделерін жабу, көмек келгенге дейін тыныш отыру;
- сот жүйесі объектісінің басшысын, ІІМ және ҰҚК бөлімшелерін кез келген қолжетімді тәсілмен және өз қауіпсіздігін кепілдікпен қамтамасыз ету шартымен кепілге алынған адамдарды кепілге алудың мән-жайлары мен террористер (саны, қару-жарағы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты) туралы хабардар ету;
- мүмкіндігінше есіктер мен терезелер жақтауларынан алыс болу.
Кепілге алынған адамдардың әрекеттері:
- үрейге бой бермеу, баяу дауыспен сөйлесу;
- террористерді қару қолдануға итермелеуі мүмкін әрекеттерге жол бермеу;
- қиындықтарды, қорлауды және кемсітуді төзімділікпен көтеру;
- террористердің көзіне қарамау, өзін қарапайым ұстау;
- террористерге өшпенділік пен менсінбеушілікті білдіретін сөздерді айтпау;
- қажет болған кезде террористердің талаптарын орындау, оларға қарсылық көрсетпеу, басқалардың және өзінің өміріне қауіп төндірмеу;
- кез келген әрекеттер жасау үшін (отыру, тұру, ішу, дәретке бару) рұқсат сұрау;
- жараланған кезде қозғалмауға тырысу;
- арнаулы қызметтер босату операциясын жүргізу кезінде еденде бетін төмен қаратып жату, басын қолмен жабу және қозғалмау;
- ешқандай жағдайда арнаулы қызмет қызметкерлеріне қарсы жүгірмеу немесе олардан қашпау;
- террористер туралы мүмкіндігінше көп ақпаратты есте сақтау;
- өмір үшін қауіп-қатер болмаған жағдайда сот жүйесі объектісінің басшысын, ІІМ және ҰҚК бөлімшелерін адамдарды кепілге алудың мән-жайлары және террористер (саны, қару-жарағы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты) туралы кез келген қолжетімді тәсілмен хабардар етуге тырысу.
Күзет қызметкерлерінің әрекеттері:
- террористермен өз бастамасымен келіссөздерге түспеу;
- қажет болған кезде, егер бұл адамдардың өмірі мен денсаулығына зиян келтірумен байланысты болмаса, террористердің талаптарын орындау, қылмыскерлерге қарсы шықпау, айналасындағылардың және өзінің өміріне қауіп төндірмеу;
- мұқият болу, террористердің белгілерін, олардың бет-әлпетінің ерекшеліктерін, киімдерін, есімдерін, лақап аттарын, болса тыртықтары мен татуировкаларын, сөйлеу ерекшеліктері мен мінез-құлқы мәнерін, әңгіме тақырыбын есте сақтауға тырысу.

- незамедлительно сообщить руководителю объекта судебной системы, ответственному должностному лицу, а также в "102" или "112".
Глава 5. Алгоритм действий при вооруженном нападение на объект судебной системы
При вооруженном нападении на объект необходимо принять меры для самоизоляции, немедленно покинуть опасную зону, а также сообщить в "102" или "112".
Действия руководителя объекта судебной системы:
- незамедлительно информировать подразделения МВД и КНБ;
- организовать мероприятия по обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации);
- организовать взаимодействие с прибывающими силами оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
Действия работников судебной системы и посетителей:
- не паниковать;
- оценить ситуацию и продумать четкий план, как покинуть здание;
- при первой же возможности безопасно эвакуироваться, сразу же покинуть здание;
- если такой возможности нет, то следует найти более-менее безопасное место, заблокировать вход, выключить свет, мобильные телефоны перевести в беззвучный режим, закрыть и завесить окна, вести себя тихо до прихода помощи.
Действия сотрудников охраны:
- выявить напавших преступников;
- по возможности блокировать их продвижение к местам скоплений людей на объекте;
- незамедлительно информировать любым способом руководителя объекта судебной системы, подразделения МВД и КНБ о факте вооруженного нападения;
- принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров).
Глава 6. Алгоритм действий при захвате заложников на объекте судебной системы
Действия руководителя объекта судебной системы:
- незамедлительно информировать подразделения МВД и КНБ;
- установить требования захватчиков;
- организовать взаимодействие с прибывающими силами оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
Действия работников судебной системы:
- не паниковать;
- при первой же возможности безопасно эвакуироваться, сразу же покинуть здание;
- если такой возможности нет, то следует найти более-менее безопасное место, заблокировать вход, выключить свет, мобильные телефоны перевести в беззвучный режим, закрыть и завесить окна, вести себя тихо до прихода помощи;
- информировать любым доступным способом и при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности руководителя объекта судебной системы, подразделения МВД и КНБ об обстоятельствах захвата заложников и террористах (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность);
- по возможности держаться подальше от проемов дверей и окон.
Действия заложников:
- не паниковать, разговаривать спокойным голосом;
- не допускать действия, направленные на провокацию террористов к применению оружия;
- стойко переносить лишения, оскорбления и унижения;
- не смотреть в глаза террористам, не вести себя вызывающе;
- не высказывать ненависть и пренебрежение в адрес террористов;
- при необходимости выполнять требования террористов, не противоречить им, не рисковать жизнью окружающих и своей собственной;
- на совершение любых действий (сесть, встать, попить, сходить в туалет) спрашивать разрешение;
- при ранении постараться не двигаться;
- во время проведения спецслужбами операции по освобождению, лежать на полу лицом вниз, голову закрыть руками и не двигаться;
- ни в коем случае не бежать навстречу сотрудникам спецслужб или от них;
- запомнить как можно больше информации о террористах;
- при условии отсутствия риска для жизни попытаться информировать любым доступным способом руководителя объекта судебной системы, подразделения МВД и КНБ об обстоятельствах захвата заложников и террористах (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность).
Действия сотрудников охраны:
- не вступать в переговоры с террористами по собственной инициативе;
- при необходимости выполнять требования террористов, если это не связано с причинением ущерба жизни и здоровью людей, не противоречить преступникам, не рисковать жизнью окружающих и своей собственной;
- быть внимательным, постараться запомнить приметы террористов, отличительные черты их лиц, одежду, имена, клички, возможные шрамы и татуировки, особенности речи и манеры поведения, тематику разговоров.

7-тарау. Сот жүйесінің объектісіндегі және оған іргелес жатқан аумақтағы атыс кезіндегі іс-қимыл алгоритмі
Сот жүйесі объектісі басшысының әрекеттері:
- сот жүйесі жұмыскерлерінің және келушілердің қауіпсіздігі үшін барынша мүмкін болатын жағдайларды ұйымдастыру;
- құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға атыс туралы дереу хабарлау;
- сот жүйесі жұмыскерлерінің және келушілердің өмірі мен денсаулығын қорғау жөнінде шаралар қабылдау.
Сот жүйесі жұмыскерлерінің әрекеттері:
- көшеде атыс кезінде терезелер пердемен жабылған болса да, терезенің жанында тұруға тыйым салынады;
- терезе алдындағы тақтай деңгейінен жоғары көтерілуге болмайды;
- көшеде атыс кезінде жерге жатып және еңбектеп тасаға баруға тырысыңыз (ғимараттың бұрышы, гүлзар, аялдама), егер жақын жерде мұндай нәрсе болмаса, басыңызды қолыңызбен жауып, тыныш жатыңыз;
- барлығы тынышталғанда, сіз орныңыздан тұрып, керекті жеріңізге жете аласыз.
8-тарау. Сот жүйесінің объектісінде және оған іргелес жатқан аумақта жарылыс кезіндегі іс-қимыл алгоритмі
Сот жүйесі объектісі басшысының әрекеттері:
- сот жүйесі жұмыскерлерінің және келушілердің қауіпсіздігі үшін барынша мүмкін жағдайларды ұйымдастыру;
- құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға ғимараттың жарылуы туралы дереу хабарлау;
- сот жүйесі жұмыскерлерінің өмірін қорғауға арналған әрекеттер ұйымдастыру.
Сот жүйесі жұмыскерлерінің әрекеттері:
- шыны шкафтардың, витриналар мен терезелердің жанында болмауға тырысып, еденге жату;
- негізгі қабырғалардың астына жасырыну, өйткені көптеген жағдайда адамдар қалқалардан, төбелерден, люстралардан қаза табады;
- баспалдақ жаққа шықпау, қосылған электр аспаптарына қол тигізбеу;
- қараңғыда қалып қойса, сіріңке жақпау, себебі газ шығуы мүмкін;
- ғимараттан, әсіресе баспалдақпен төмен түсу керек болған кезде, арқаңызбен қабырғаға сүйеніп шығу;
- жарақат алуды болғызбау үшін еңкейіп, басыңызды қолыңызбен жабу қажет;
- далаға шыққан кезде ғимараттан алшақтаңыз, қауіпсіздік мақсатында карниздер мен қабырғаларды байқаңыз.
Жылдам әрі мұқият болу керек, өйткені ғимарат құлаған кезде дүрбелең тудыратын қалың шаң көтеріледі.
Қазақстан Республикасы
сот жүйесінің қарамағындағы
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Терроризмге қарсы дайындықтың оқу-жаттығу іс-шараларын есепке алу журналы (титул парағы) ___________________ (объектінің атауы)
Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу-жаттығу іс-шараларын өткізуді № ______ есепке алу журналы Журналды жүргізу басталған күн 20__ жылғы "___" _____ Журналды жүргізу аяқталған күн 20__ жылғы "___" _____ (ішкі жағы)

Глава 7. Алгоритм действий при стрельбе на объекте судебной системы и прилегающей к нему территории
Действия руководителя объекта судебной системы:
- организовать максимально возможные условия для безопасности работников судебной системы и посетителей;
- незамедлительно информировать правоохранительные и/или специальные государственные органы о перестрелке;
- принять меры по защите жизни и здоровья, работников судебной системы и посетителей;
Действия работников судебной системы:
- при стрельбе на улице запрещается стоять у окна, даже если оно закрыто занавеской;
- не подниматься выше уровня подоконника;
- при стрельбе на улице, ложиться на землю и отползти за укрытие (угол здания, клумба, остановка), если такого поблизости нет, закрыть голову руками и лежать смирно.
- когда все утихнет, сможете подняться и добраться до места назначения.
Глава 8. Алгоритм действий при взрыве на объекте судебной системы и прилегающей к нему территории
Действия руководителя объекта судебной системы:
- организовать максимально возможные условия для безопасности работников судебной системы и посетителей;
- незамедлительно информировать правоохранительные и/или специальные государственные органы о взрыве здания;
- организация действий работников судебной системы, на защиту их жизни.
Действия работников судебной системы:
- лечь на пол, стараясь не оказаться вблизи стеклянных шкафов, витрин и окон;
- укрыться под главными стенами, потому что гибель чаще всего несут перегородки, потолки, люстры;
- не выходить на лестничные клетки, касаться включенных электроприборов;
- оказавшись в темноте, не чиркать спичками, поскольку возможна утечка газа;
- выходить из здания надо, прижавшись спиной к стене, особенно если придется спускаться по лестнице;
- пригнуться, прикрыть голову руками, для исключения получения травм;
- оказавшись на улице, отойти от здания, в целях безопасности следить за карнизами и стенами;
Ориентироваться надо быстро и осторожно, так как при обрушении здания поднимается густая туча пыли, вызывающая панику.
Приложение 4
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении,
находящихся в ведении
судебной системы
Журнал учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке
(титульный лист)
___________________________________________________
(наименование объекта)
Журнал № ___ учета проведения учебных мероприятий
по антитеррористической подготовке
Дата начала ведения журнала "___" _____ 20__ г.
Дата окончания ведения журнала "___" _____ 20__ г. (внутренняя сторона)

5. Сабақты өткізген адамның қолы.

5. Подпись лица, проводившего занятия.