"Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 7 тамыздағы № 476/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 8 тамызда № 34906 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10730 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларында:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің радиожиілікпен қамтамасыз етуіндегі мемлекеттік органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың РЭҚ-ға және ЖЖҚ-ға;";
2-тармақтың 19) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"19) РЖС лоты (бұдан әрі – объект) – әрбір лоттың жиілік белдеуі енінің белгілі бір диапазонын, жиілік номиналдарын, пайдалану аумағын, байланыс технологиясын/түрін, елді мекендерді байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерді көрсете отырып, радиожиілік органдары айқындайтын және (немесе) бастапқы бағасы конкурс (аукцион) жеңімпазына пайдалану құқығы берілетін аумақтар;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Көрсетілетін қызметті алушы байланыс желісін ұйымдастыруды РЖС рұқсатында көрсетілген және радиожиілік органдары ұсынымына сәйкес байланыс түрлеріне сәйкес жүзеге асырады.";
14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Радиожиілік белдеулері (номиналдары) үшін келісу рәсімін жүргізу талап етілмейді:

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 7 августа 2024 года № 476/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2024 года № 34906
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10730) следующие изменения и дополнение:
в Правилах присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) на РЭС и ВЧУ государственных органов, государственных предприятий, находящиеся на радиочастотном обеспечении Министерства обороны Республики Казахстан;";
подпункт 19) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"19) лот РЧС (далее – объект) – определяемые радиочастотными органами в рамках диапазон ширины полосы частот каждого лота, номиналов частот, территории использования, технологии/вида связи, обязательств по обеспечению услугами связи населенных пунктов и (или) территорий, начальной цены, право на использование которых предоставляется победителю конкурса (аукциона);";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Услугополучатель осуществляет организацию сети связи в соответствии с видами связи, указанными в разрешении на РЧС, и в соответствии рекомендацией радиочастотных органов.";
подпункт 1) пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Проведение процедуры согласования не требуется для полос (номиналов) радиочастот:

1) Қорғаныс министрлігімен бұрын келісілген, радиожиілік органдары ұсынымдары негізінде көрсетілетін қызметті беруші бөлетін;";
мынадай мазмұндағы 51-1-тармақпен толықтырылсын:
"51-1. Ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісу бойынша мемлекеттік құпиялары бар электронды түрде мәліметтерді өңдеу жүзеге асырылмайтын және үкіметтік байланысқа кіретін, арнайы тағайындалған телекоммуникация желілерінің, ЖСНЖ ұлттық операторының дифференциялық желілерінің және мемлекеттік органдардың ішківедомстволық байланысының антенно-фидерлік құрылғылары жоқ мемлекеттік мекемелердің ғимараты мен аумағында ұялы байланыс желілері және олардың антенна-фидерлік құрылғыларын РЭҚ орнату жол беріледі.";
53-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Сауда-саттық өткізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ұйымдастырушының РЖС объектілерінің тізбесін және әрбір лот бойынша бастапқы бағасын радиожиілік органдар ұсынымы негізінде бекіту;";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Сауда-саттықты өткізу туралы шешімді ұйымдастырушы РЖС объектілерінің тізбесін айқындайтын радиожиілік органдар ұсынымы негізінде қабылдайды.
Радиожиілік органдар кейіннен уәкілетті органның бекітуі үшін конкурс (аукцион) лоттарының белгілі бір тізбесін және әрбір лот бойынша бастапқы бағаны ұсынады. Сауда-саттықтағы лоттың бастапқы бағасы РЖС пайдаланғаны үшін төлемнің кемінде бес есе жылдық ставкасымен белгіленеді.";
55-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) РЖС объектілерінің тізбесін және радиожиілік органдар ұсынымы негізінде әрбір лот бойынша бастапқы бағаны бекітеді;";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Сауда-саттықты өткізу туралы хабарлама жарияланғанған дейін ұйымдастырушы тізілімнің веб-порталына әрбір лот бойынша радиожиілік органдар шешімдерінің электрондық көшірмелерін енгізуді қамтамасыз етеді.";
6-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Ұялы байланыс желілерінде ұялы байланыс сигналы күшейткіштерін (репитерлерді, активті ретрансляторларды) пайдалану және заңсыз пайдаланылатын күшейткіштердің жұмысын тоқтату тәртібі.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Ұялы байланыс сигналын күшейткіштер (репитерлер, активті ретрансляторлар) жол берілмейтін кедергілер тудырмайды және кестеге сәйкес рұқсат беру құжаттарының негізінде жұмыс істейтін РЭҚ тарапынан кедергілерден қорғауды талап етпейді. Ұялы байланыс сигналын күшейткіштер тарапынан кедергілер туындаған кезде (репитерлер, активті ретрансляторлар) ұялы байланыс операторлары өкілетті органға ақпарат жолдауы қажет.".

1) ранее согласованных Министерством обороны, выделяемых услугодателем на основании рекомендаций радиочастотных органов;"
дополнить пунктом 51-1 следующего содержания:
"51-1. По согласованию с органами национальной безопасности допускается установка РЭС сетей сотовой связи и их антенно-фидерных устройств на зданиях и территориях государственных органов и организаций, где не производится обработка сведений, составляющих государственные секреты, в электронном виде и отсутствуют антенно-фидерные устройства, относящиеся к правительственной связи, сетям телекоммуникаций специального назначения, сетям дифференциальных станций национального оператора СВСН и внутриведомственной связи государственных органов.";
подпункт 1) пункта 53 изложить в следующей редакции:
"1) утверждение организатором перечня объектов РЧС и начальной цены по каждому лоту на основании рекомендации радиочастотных органов;";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Решение о проведении торгов принимается организатором на основании рекомендации радиочастотных органов, которая определяет перечень объектов РЧС.
Радиочастотные органы рекомендует определенный перечень лотов конкурса (аукциона) и начальную цену по каждому лоту для последующего утверждения уполномоченным органом. Начальная цена лота на торгах устанавливается не менее пятикратной годовой ставки платы за использование РЧС.";
подпункт 1) пункта 55 изложить в следующей редакции:
"1) утверждает перечень объектов РЧС и начальную цену по каждому лоту на основании рекомендации радиочастотных органов;";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. До публикации извещения о проведении торгов организатор обеспечивает включение на веб-портал реестра электронные копии решений радиочастотных органов по каждому лоту.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакций:
"Глава 6. Порядок эксплуатации и пресечения работы незаконно эксплуатируемых усилителей сигнала сотовой связи (репитеров, активных ретрансляторов) в сетях сотовой связи";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. Усилители сигнала сотовой связи (репитеры, активные ретрансляторы) не создают недопустимых помех и не требуют защиты от помех со стороны РЭС, работающих на основании разрешительных документов в соответствии с таблицей. При возникновении помех со стороны усилителей сигнала сотовой связи (репитеров, активных ретрансляторов), операторам сотовой связи необходимо направить информацию в уполномоченный орган.".

2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті

2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десять календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан