"Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдар саласында Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 6 мамырдағы № 34/қе бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2024 жылғы 7 тамыздағы № 111/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 8 тамызда № 34907 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдар саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 6 мамырдағы № 34/қе бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20609 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген "Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
5-тармақтың бесінші және алтыншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті беруші, өтініш берушінің құжаттарын алған кезден бастап 2 жұмыс күні ішінде лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған ұсынылған құжаттар мен өзгерістердің толықтығын тексеруді жүзеге асырады.
Лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған ұсынылған құжаттар мен өзгерістердің толықтығын тексеру қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 1 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды цифрлық қолы қойылған электронды құжат түрінде қайта ресімделген лицензияны не болмаса мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 9-тармағында көзделген негізге сәйкес лицензия беруден бас тартуға дәлелді жауап дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының порталындағы "жеке кабинетіне" жолдайды.";
аталған бұйрықпен бекітілген "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзiрлеуге лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
5-тармақтың бесінші және алтыншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті беруші, өтініш берушінің құжаттарын алған кезден бастап 2 жұмыс күні ішінде лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған ұсынылған құжаттар мен өзгерістердің толықтығын тексеруді жүзеге асырады.
Лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған ұсынылған құжаттар мен өзгерістердің толықтығын тексеру қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 1 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды цифрлық қолы қойылған электронды құжат түрінде қайта ресімделген лицензияны не болмаса мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 9-тармағында көзделген негізге сәйкес лицензия беруден бас тартуға дәлелді жауап дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының порталындағы "жеке кабинетіне" жолдайды.";
аталған бұйрықпен бекітілген "Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызметтер көрсетуге лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
5-тармақтың бесінші және алтыншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушінің құжаттарын алған кезден бастап 2 жұмыс күні ішінде, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған ұсынылған құжаттар мен өзгерістердің толықтығын тексеруді жүзеге асырады.
Лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған ұсынылған құжаттар мен өзгерістердің толықтығын тексеру қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 1 жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электронды цифрлық қолы қойылған электронды құжат түрінде қайта ресімделген лицензияны не болмаса мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 9-тармағында көзделген негізге сәйкес лицензия беруден бас тартуға дәлелді жауап дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының порталындағы "жеке кабинетіне" жолдайды.";
аталған бұйрықпен бекітілген "Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу бойынша қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 6 мая 2020 года № 34/қе "Об утверждении Правил оказания государственных услуг Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан в сферах обеспечения информационной безопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 7 августа 2024 года № 111/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2024 года № 34907
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 6 мая 2020 года № 34/қе "Об утверждении Правил оказания государственных услуг Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан в сферах обеспечения информационной безопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20609) следующие изменения:
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий", утвержденных указанным приказом:
части пятую и шестую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Услугодатель осуществляет проверку полноты представленных документов и изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии в течение 2 рабочих дней с момента получения документов заявителя.
По итогам проверки полноты представленных документов и изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии, услугодатель в течение 1 рабочего дня готовит в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, переоформленную лицензию либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на основании, предусмотренном пунктом 9 Требований к оказанию государственной услуги, и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале.";
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на разработку средств криптографической защиты информации", утвержденных указанным приказом:
части пятую и шестую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Услугодатель осуществляет проверку полноты представленных документов и изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии в течение 2 рабочих дней с момента получения документов заявителя.
По итогам проверки полноты представленных документов и изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии, услугодатель в течение 1 рабочего дня готовит в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, переоформленную лицензию либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на основании, предусмотренном пунктом 9 Требований к оказанию государственной услуги, и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале.";
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий", утвержденных указанным приказом:
части пятую и шестую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Услугодатель осуществляет проверку полноты представленных документов и изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии в течение 2 рабочих дней с момента получения документов заявителя.
По итогам проверки полноты представленных документов и изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии, услугодатель в течение 1 рабочего дня готовит в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, переоформленную лицензию либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на основании, предусмотренном пунктом 9 Требований к оказанию государственной услуги, и направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале.";
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий", утвержденных указанным приказом:
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Ақпарат және киберқауіпсіздік қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2024 жылғы 7 тамыздағы
№ 111/қе бұйрығына
қосымша/
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "__" _______
№ ____ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2022 жылғы "__" ________
№____ бұйрығымен
бекітілген
"Тауарларды ақпаратты
криптографиялық қорғау
құралдарына және жедел-
іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарға жатқызу
тұрғысынан техникалық зерттеу
бойынша қорытынды беру"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу бойынша қорытынды
__________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы немесе тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" ______________ № KZ____________________________ өтініші бойынша ұсынылған техникалық құжаттарды тексеру негізінде, тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарға жатуын анықтау мақсатында, келесідей қорытынды берілді:
Р/с №
Бұйымның атауы
Моделі
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасының коды
Техникалық зерттеу қорытындысы
Қорытындының қолданыс мерзімі: мерзімі шектеусіз
Уәкілетті адам_________________________________________________ ____________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)       (қолы)
Берілген күні 20___ жылғы "___"____________
__________________________________
1 1) техникалық сипаттамасының толық болмауы

2. Службе информации и кибербезопасности Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
СОГЛАСОВАН
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу/
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 7 августа 2024 года № 111/қе
Приложение
к приказу Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от " " ________ 2024 года № ___
Приложение 2
к Правилам оказания государственной
услуги "Выдача заключения по
техническому исследованию на
предмет отнесения товаров
к средствам криптографической
защиты информации и специальным
техническим средствам, предназначенным
для проведения оперативно-розыскных
мероприятий", утвержденным
приказом Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "___" _________ 2022 года № ____
Форма
Заключение по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий
На основании исследования технической документации, предоставленной по заявлению № KZ__________________________ от "____" ___________________ 20__ года
_________________________________________________________________________,
(полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя) с целью определения отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации и специальным техническим средствам, предназначенным для проведения оперативно-розыскных мероприятий, было выдано следующее заключение:
п/п
Наименование изделия
Модель
Код единой Товарной номенклатуры внешней экономической деятельности Евразийского экономического союза
Результат технического исследования1
Срок действия заключения: бессрочно
Уполномоченное лицо __________________________________________ ___________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата выдачи "___"____________20__ года
________________________________
1 1) неполное техническое описание;