"Үміткерлерді іріктеу және ғылыми тағылымдамадан өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрі міндетін атқарушының 2023 жылғы 18 тамыздағы № 422 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2024 жылғы 9 тамыздағы № 402 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 12 тамызда № 34923 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Үміткерлерді іріктеу және ғылыми тағылымдамадан өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 18 тамыздағы № 422 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33308 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Үміткерлерді іріктеу және ғылыми тағылымдамадан өту қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Үміткерлерді іріктеу және ғылыми тағылымдамадан өту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 32) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 120) тармақшасына сәйкес әзірленді және ғылыми, ғылыми-техникалық кадрлардың біліктілігін арттыру мақсатында шетелдік жетекші жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында, ғылыми орталықтарда және өзге де ұйымдарда (бұдан әрі – шетелдік ұйымдар) ғылыми тағылымдамадан өту үшін үміткерлерді конкурстық іріктеуді ұйымдастыру және жүзеге асыру, сондай-ақ ғылыми тағылымдамадан өту тәртібін айқындайды.";
8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ғылым докторы, ғылым кандидаты ғылыми дәрежесінің, сондай-ақ философия докторы (РhD), бейіні бойынша доктор, магистр дәрежесі;";
9-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ғылым докторы, ғылым кандидаты ғылыми дәрежесінің, сондай-ақ философия докторы (РhD), бейіні бойынша доктор, магистр дәрежесінің болуы туралы құжаттың түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқалары салыстырып тексерілгеннен кейін үміткерге қайтарылады).".
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 18 августа 2023 года № 422 "Об утверждении Правил отбора претендентов и прохождения научных стажировок"
Приказ и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 9 августа 2024 года № 402. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 августа 2024 года № 34923
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.09.2024.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 18 августа 2023 года № 422 "Об утверждении Правил отбора претендентов и прохождения научных стажировок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 33308) следующие изменения:
в Правилах отбора претендентов и прохождения научных стажировок, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила отбора претендентов и прохождения научных стажировок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 32) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" (далее – Закон), а также подпунктом 120) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 и определяют порядок организации и осуществления конкурсного отбора претендентов для прохождения научных стажировок, а также прохождения научных стажировок в целях повышения квалификации научных, научно-технических кадров в ведущих зарубежных организациях высшего и (или) послевузовского образования, научных центрах и иных организациях (далее – зарубежные организации).";
подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) ученую степень доктора наук, кандидата наук, а также степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, магистра;";
подпункт 4) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"4) оригинал и копию документа о наличии ученой степени доктора наук, кандидата наук, а также степени степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, магистра (оригиналы после сверки возвращаются претенденту).".
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
ғылым және жоғары білім
министрдің міндетін атқарушы
Д. Ахмед-заки

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
министра науки и высшего образования
Республики Казахстан
Д. Ахмед-заки