"Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы зерттеулерді жүргізудің қағидаларын, көлемі мен мерзімділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 16 тамыздағы № 62 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 19 тамызда № 34947 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21572 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 87-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген скринингтік зерттеулерді жүргізудің қағидалары, көлемі мен мерзімділігі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 16 тамыздағы
№ 62 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года №ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 августа 2024 года № 62. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2024 года № 34947
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21572) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 87 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям, утвержденные приложением 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
правила, объем и периодичность проведения скрининговых исследований, утвержденные приложением 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 августа 2024 года № 62
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 30 қазандағы
№ ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына
1-қосымша
Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары
№ п/п
Нысаналы тобы
Скринингтік зерттеулердің түрі
1
Артериялық гипертензия, жүректің ишемия аурулары, мінез-құлық қауіп факторларымен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы ерлер мен әйелдер
Артериялық гипертензияны, жүректің ишемиялық ауруын, мінез-құлық қауіп факторларын ерте анықтау үшін
2
Қант диабетімен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы ерлер мен әйелдер
Қант диабетін ерте анықтау үшін
3
Сүт безінің қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы әйелдер
Сүт безі обырын ерте анықтау үшін
4
Жатыр мойнының қатерлі ісіктерімен динамикалық бақылауда тұрмаған 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70 жастағы әйелдер
Жатыр мойны обырын ерте анықтау үшін
5
Жуан ішектің қатерсіз және қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы ерлер мен әйелдер
Колоректальды обырды ерте анықтау үшін
6
Тәуекел топтары:
1) медицина жұмыскерлері:
- инвазивті емшараларды жүргізетін, қан өндіруге қатысатын, гемодиализбен айналысатын қан қызметі ұйымдары;
- хирургиялық, стоматологиялық, гинекологиялық, акушерлік, гематологиялық бейіндер, сонымен қатар диагностика мен емдеудің инвазивті әдістерін жүргізетін;
- клиникалық, иммунологиялық, вирусологиялық, бактериологиялық, паразитологиялық зертханалар;
2) жоспарлы және шұғыл хирургиялық араласуларға жатқызылған пациенттер;
3) гемодиализ, гематология, онкология, трансплантация, жүрек-қан тамырлары және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері;
4) гемотрансфузия, ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерді, жыныстық, феталдық, дің жасушаларын және биологиялық материалдарды трансплантаттау және ауыстырып отырғызуды алатын пациенттер;
5) жүкті әйелдер;
6) өмір салтынының ерекшеліктеріне байланысты АИТВ-инфекциясын жұқтырудың жоғары тәуекеліне ұшырайтын халықтың негізгі топтарындағы адамдар.
В және С вирусты гепатитін ерте анықтау үшін (2 кезең)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 16 тамыздағы
№ 62 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының

от 30 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-174/2020
Целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям
№ п/п
Целевая группа
Вид скрининговых исследований
1
Мужчины и женщины в возрасте 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца, поведенческими факторами риска
На раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, поведенческих факторов риска
2
Мужчины и женщины в возрасте 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с сахарным диабетом
На раннее выявление сахарного диабета
3
Женщины в возрасте в возрасте 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении со злокачественными новообразованиями молочной железы
На раннее выявление рака молочной железы
4
Женщины в возрасте 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении со злокачественными новообразованиями шейки матки
На раннее выявление рака шейки матки
5
Мужчины и женщины в возрасте 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с доброкачественными и злокачественными новообразованиями толстой кишки
На раннее выявление колоректального рака
6
Группы риска:
1) медицинские работники:
- организаций службы крови, проводящие инвазивные процедуры, участвующие в переработке крови; занимающиеся гемодиализом;
-хирургического, стоматологического, гинекологического, акушерского, гематологического профилей, также проводящие инвазивные методы диагностики и лечения;
-клинических, иммунологических, вирусологических, бактериологических, паразитологических лабораторий;
2) пациенты, поступающие на плановые и экстренные оперативные вмешательства;
3) пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии;
4) пациенты, получающие гемотрансфузии, трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов;
5) беременные женщины;
6) лица из ключевых групп населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни.
На раннее выявление вирусных гепатитов В и С (2 этапное)
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 августа 2024 года № 62
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 30 қазандағы
№ ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына
2-қосымша
Скринингтік зерттеулерді жүргізудің қағидалары, көлемі мен мерзімділігі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы скринингтік зерттеулерді жүргізудің қағидалары, көлемі мен мерзімділігі (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 87-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және скринингтік зерттеулерді жүргізудің тәртібін, көлемі мен мерзімділігін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
3) медициналық ақпараттық жүйе – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ);
4) скринингтік зерттеулер – әртүрлі аурулардың ерте сатысында дамуын, сондай-ақ олардың пайда болуына ықпал ететін қауіп факторларын анықтау және олардың алдын алу мақсатында клиникалық симптомдары мен шағымдары жоқ халықты медициналық тексеру кешені;
5) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі.
3. Скринингтік зерттеулер меншік нысанына қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында (бұдан әрі – АЕК ұйымдары), оның ішінде скринингтік зерттеулер түрлерін ескере отырып медициналық қызметке лицензиясы бар жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздарды пайдалана отырып жүргізіледі.
Жұмыс берушілер осы қарап-тексерулерге жататын адамдарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде скринингтік зерттеулерден өту үшін жағдайлар жасайды, сондай-ақ жұмыскерлерді олардан өту үшін жұмыс уақыты кезеңінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс орнын (лауазымын), орташа жалақысын сақтай отырып, кедергісіз босатады.
4. Скринингтік зерттеулер динамикалық байқауда тұрмайтын адамдарға аурулардың тиісті түрлері бойынша жүргізіледі.
2-тарау. Скринингтік зерттеулер жүргізу тәртібі
5. АЕК ұйымдары скринингтік зерттеулерді кейіннен динамикалық байқау және халықты сауықтыру арқылы жүзеге асырады.
6. Скринингтік зерттеулерді жүргізу үшін АЕК ұйымдары:

от 30 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-174/2020
Правила, объем и периодичность проведения скрининговых исследований
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, объем и периодичность проведения скрининговых исследований (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 87 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок, объем и периодичность проведения скрининговых исследований.
2. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
3) медицинская информационная система – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате (далее – МИС);
4) скрининговые исследования – комплекс медицинского обследования населения, не имеющего клинических симптомов и жалоб, с целью выявления и предупреждения развития различных заболеваний на ранней стадии, а также факторов риска их возникновения;
5) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств.
3. Скрининговые исследования проводятся в организациях здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь (далее – организации АПП), независимо от форм собственности, в том числе с использованием передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов, имеющие лицензию на медицинскую деятельность с учетом вида скринингового исследования.
Работодатели создают условия для прохождения скрининговых исследований лицам, подлежащим данным осмотрам, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, а также беспрепятственно отпускают работников для их прохождения в период рабочего времени с сохранением места работы (должности), средней заработной платы в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
4. Скрининговые исследования проводятся лицам, не состоящим на динамическом наблюдении по соответствующим видам заболеваний.
Глава 2. Порядок проведения скрининговых исследований
5. Организации АПП осуществляют скрининговые исследования с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением населения.
6. Для проведения скрининговых исследований организации АПП:

1) халықтың медициналық ұйымына бекітілген адамдардың қатарынан скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын қалыптастырады;
2) осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес скринингтік зерттеулер шеңберінде қызметтерді дәйекті көрсету бағытын әзірлейді;
3) халықты скринингтік зерттеулерден өтудің мақсаттары, қажеттілігі және тәртібі туралы хабардар етеді;
4) скринингтік зерттеулерден өтуге қоңырау шалу, SMS-хабарлама, үй-үйді аралау, сондай-ақ ресми сайттар мен әлеуметтік желілердегі аккаунттардағы ақпараттық науқандар арқылы шақырады;
5) МАЖ-ға нәтижелерді енгізумен скринингтік зерттеу қызметтерін көрсетеді;
6) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейін ақпарат бере отырып, жүргізілген скринингтік зерттеулерге ай сайын талдау жүргізеді.
7. Скринингтік зерттеулер жүргізу мыналарды қамтиды:
дайындық кезеңі;
негізгі кезеңі:
пациенттің денсаулық жағдайындағы патологиялық өзгерістердің болуын немесе болмауын анықтау үшін бірінші кезеңінен (бұдан әрі – бірінші кезең);
түпкілікті диагноз қою арқылы қосымша зерттеп-қарау жүргізу үшін екінші кезеңінен (бұдан әрі – екінші кезең);
қорытынды кезеңінен тұрады.
8. Дайындық кезеңін АЕК ұйымының орта медицина жұмыскері (бұдан әрі – ОМЖ) жүзеге асырады және мыналарды қамтиды:
күнтізбелік жылдың 15 қарашасына дейін алдағы жылы скринингтік зерттеулерге жататын нысаналы топтардың тізімін кейіннен ай сайынғы нысаналы топтарға түзету енгізе отырып, жыл сайын қалыптастыру және жасау;
халықтың нысаналы топтарын скринингтік зерттеулерден өтудің мақсаты, қажеттілігі және тәртібі туралы хабардар ету;
скринингтік зерттеулердің жедел және уақтылы аяқталуын қамтамасыз ету үшін бейінді мамандардың, клиникалық-диагностикалық зертханалардың және аспаптық зерттеулердің жұмыс графигімен синхрондау арқылы халықтың нысаналы тобын скринингтік зерттеулерге шақыру.
9. Бірінші кезең пациенттің жағдайындағы қалыпты денсаулық көрсетілімдерінен ауытқулардың болуын анықтау үшін жүргізіледі және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтер кешенін білдіреді.
Бірінші кезеңде ОМЖ дәрігерге дейінгі көмек кабинетінде мыналарды жүргізеді:
1) сауалнама бойынша сұрау жүргізу;
2) антропометрия (салмақ, бой, белінің өлшемі), Кетле индексін есептеу;
3) қан қысымын өлшеу (бұдан әрі – ҚҚ);
4) экспресс-тесттерді қолдануымен зертханалық зерттеулер;
5) скринингтік зерттеуге сәйкес биологиялық материалды жинау;
6) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес диагностикалық зерттеуге жолдаманың үзінді көшірмесін беру.

1) формируют целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям, из числа, прикрепленного к медицинской организации населения;
2) разрабатывают маршрут последовательного оказания услуг в рамках скрининговых исследований согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам;
3) информируют население о целях, необходимости и порядке прохождения скрининговых исследований;
4) приглашают на прохождение скрининговых исследований путем обзвона, SMS-сообщения, подворового обхода, а также информационных кампаний на официальных сайтах, аккаунтах социальных сетей;
5) оказывают услуги скрининговых исследований с внесением результатов в МИС;
6) проводят ежемесячный анализ проведенных скрининговых исследований с предоставлением информации в местные органы государственного управления здравоохранением до 5 числа месяца, следующим за отчетным.
7. Проведение скрининговых исследований включает:
подготовительный этап;
основной этап, состоящий из:
первого этапа для определения наличия или отсутствия патологических изменений в состоянии здоровья пациента (далее – первый этап);
второго этапа для проведения дообследования с постановкой окончательного диагноза (далее – второй этап);
заключительный этап.
8. Подготовительный этап осуществляется средним медицинским работником (далее – СМР) и включает в себя:
ежегодное формирование и составление списка целевых групп, подлежащих скрининговым исследованиям в предстоящем году, до 15 ноября календарного года с последующей ежемесячной коррекцией целевых групп;
оповещение целевых групп населения о цели, необходимости и порядке прохождения скрининговых исследований;
приглашение целевой группы населения на скрининговые исследования с синхронизацией времени приема с графиком работы профильных специалистов, клинико-диагностических лабораторий и инструментальных исследований для обеспечения оперативного и своевременного прохождения скринингового исследования.
9. Первый этап проводится для определения наличия отклонений от нормальных показателей здоровья в состоянии пациента и представляет собой набор услуг согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
На первом этапе СМР в кабинете доврачебной помощи проводит:
1) опрос по анкете;
2) антропометрию (вес, рост, охват талии), вычисление индекса Кетле;
3) измерение артериального давления (далее - АД);
4) лабораторные исследования с использованием экспресс тестов;
5) забор биологического материала согласно скрининговому исследованию;
6) выписку направления на диагностическое исследование согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

10. Скринингтік зерттеулер осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес халықтың нысаналы топтары (бұдан әрі – нысаналы топтар) арасында жүргізіледі.
11. АЕК ұйымының дәрігері бірінші кезеңдегі скринингтік зерттеп-қарауды:
қалыпты денсаулық көрсетілімдерінен ауытқу болмаған жағдайда;
денсаулыққа қауіп факторларының (ДСИ>25, зиянды әдеттер, ұйқы мен демалыс режимінің бұзылуы) болуын анықтаған кезде және ҚҚ қалыпты көрсетілімдері, саламатты өмір салты бойынша консультациялар және мінез-құлықты өзгерту бойынша ұсынымдар жүргізе отырып, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелері кезінде аяқтайды.
12. Пациентте қалыпты денсаулық көрсетілімдерінен ауытқулар болса, АЕК ұйымының дәрігері скринингтік зерттеу түріне байланысты МАЖ-да жолдаманы қалыптастыру арқылы оны скринингтің екінші кезеңіне жібереді.
Скринингтік зерттеудің екінші кезеңі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес толық зерттеп-қарау арқылы қалыпты денсаулық көрсетілімдерінен ауытқу себептерін белгілеу үшін жүзеге асырылады.
13. В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға қарап-тексеруге жататын медицина жұмыскерлері бекітілген орны бойынша АЕК ұйымдарында скринингтік зерттеулерден өтеді.
14. Гемодиализ, гематология, онкология, трансплантация, жүрек-тамыр және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері, жоспарлы операциялық араласуларға түсетін пациенттер, гемотрансфузия (жоспарлы тәртіппен), ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерді, жыныстық, феталдық, дің жасушаларын және биологиялық материалдарды трансплантаттау және ауыстырып отырғызуды алатын пациенттер, жүкті әйелдер бекітілген жері бойынша АЕК ұйымдарында скринингтік зерттеулерден өтеді.
15. Өмір салтының ерекшеліктеріне байланысты АИТВ инфекциясын жұқтырудың жоғары тәуекеліне ұшырайтын халықтың негізгі топтарындағы адамдар АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметтін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында АИТВ инфекциясына тестілеу үшін жүгінген кезде скринингтік зерттеулерден өтеді.
16. Скринингтік зерттеулердің қорытынды кезеңі скринингтік зерттеулердің нәтижелерін талдауды және анықталған патологиясы бар пациенттерді динамикалық байқауға қоюды, МАЖ-да деректерді толтыруды аяқтауды, скринингтік зерттеулердің нәтижелері туралы халықты хабардар етуді қамтиды.
17. Скринингтік зерттеулер барысында анықталған созылмалы аурулары бар пациенттер "Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21262 болып тіркелген) сәйкес есепке алынуға және динамикалық байқауға жатады.
Жіті аурулар анықталған кезде зерттеп-қарау жүргізіледі, толық сауыққанға дейін пациенттің денсаулық жағдайын кейіннен бағалау арқылы емдеу тағайындалады.
Скринингтік зерттеулерден өтпеген нысаналы топқа (жүктіліктің, аурудың себебі бойынша) белгіленген мерзімділікті сақтай отырып, келесі күнтізбелік жыл ішінде скринингтік зерттеулерді жүргізуге жол беріледі.
Қорытынды кезеңде АЕК ұйыдарының дәрігері МАЖ-ға мінез-құлықтық қауіп факторларын, қорытынды диагнозды бөліп көрсете отырып скринингтік зерттеулердің нәтижелерін енгізеді, толық зерттеп-қарау, байқау бойынша ұсынымдар береді, сондай-ақ мынадай скринингті аяқтау негіздерін көрсетеді: скринингтік зерттеулерді аяқтау, скрининг мерзімдерінің аяқталуы, пациенттің қайтыс болуы, АЕК басқа ұйымдарына бекіту.
Жағдайдың аяқталуы – МСАК ұйымына диагностика (қорытынды диагноз), емдеу (нәтижесі (көмек көрсету нәтижесі) бойынша өтінішіне сәйкес қызмет көрсету бағытының соңында шешімді МАЖ-да тіркеу.
Жүргізілген скринингтік зерттеулердің нәтижелерін осы зерттеулерді жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілері электрондық денсаулық паспортына енгізеді.
Техникалық мүмкіндік болмаған кезде медициналық құжаттама кейіннен МАЖ-ға бір күнтізбелік айдан кешіктірілмей енгізіле отырып, қағаз түрінде ресімделеді.

10. Скрининговые исследования проводятся среди целевых групп населения согласно приложению 1 настоящего приказа (далее – целевые группы).
11. Врач организации АПП завершает скрининговое исследование на первом этапе:
при отсутствии отклонений от нормальных показателей здоровья;
при установлении наличия факторов риска для здоровья (ИМТ>25, вредные привычки, нарушение режима сна и отдыха) и при нормальных показателях АД, результатах диагностических исследований с проведением консультации по здоровому образу жизни и рекомендациями по изменению поведения.
12. При наличии у пациента отклонений от нормальных показателей здоровья врач организации АПП направляет его на второй этап скрининга путем формирования в МИС направления в зависимости от вида скринингового исследования.
Второй этап скринингового исследования проводится для установления причин отклонений от нормальных показателей здоровья путем дообследования согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
13. Медицинские работники, подлежащие осмотру на раннее выявление вирусных гепатитов В и С проходят скрининговые исследования в организациях АПП по месту прикрепления.
14. Пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии, пациенты, поступающие на плановые оперативные вмешательства, пациенты, получающие гемотрансфузии (в плановом порядке), трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов, беременные проходят скрининговые исследования в организациях АПП по месту прикрепления.
15. Лица из ключевых групп населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни, проходят скрининговые исследования при обращении для тестирования на ВИЧ-инфекцию в организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции.
16. Заключительный этап включает в себя анализ результатов скрининговых исследований и постановку на динамическое наблюдение пациентов с выявленной патологией, завершение заполнения данных в МИС, информирование населения о результатах скрининговых исследований.
17. Выявленные в ходе скрининговых исследований пациенты с хроническими заболеваниями подлежат учету и динамическому наблюдению согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21262).
При выявлении острых заболеваний проводится обследование, назначается лечение с последующей оценкой состояния здоровья пациента до полного выздоровления.
Целевой группе, не прошедшей скрининговые исследования (по причине беременности, болезни), допускается проведение скрининговых исследований в течение следующего календарного года с сохранением установленной периодичности.
На заключительном этапе врач организации АПП вносит в МИС результаты скрининговых исследований с выделением поведенческих факторов риска, заключительного диагноза, представляет рекомендации по дообследованию, наблюдению, также указывает основания завершения скрининга: завершение скрининговых исследований, истечение сроков скрининга, смерть пациента, прикрепление к другой организации АПП.
Завершение случая - регистрация в МИС решения по окончанию маршрута оказания услуг согласно обращению в организацию ПМСП, по диагностике (окончательный диагноз), лечению (исход (исход ухода).
Результаты проведенных скрининговых исследований вводятся субъектами здравоохранения, осуществляющими данные исследования, в электронный паспорт здоровья.
При отсутствии технической возможности медицинская документация оформляется в бумажном виде с последующим внесением в МИС не позднее одного календарного месяца.

3-тарау. Скринингтік зерттеулерді жүргізудің көлемі мен мерзімділігі
18. Скринингтік зерттеулерге және халықтың В және С вирустық гепатиттерін, онкологиялық ауруларды ерте анықтауға жататын нысаналы топтар үшін скринингтік зерттеулер көлемін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы қызметке лицензиясы бар АЕК ұйымдары жүзеге асырады.
19. Халықты скринингтік зерттеулердің мерзімділігі мен оны аяқтау мерзімдері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
20. В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға тәуекел топтарына скринингтік зерттеулер жүргізу осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мерзімдерде жүзеге асырылады.
Скринингтік зерттеулерді
жүргізудің қағидалары, көлемі
мен мерзімділігіне
1-қосымша
Скринингтік зерттеулерге жататын халықтың нысаналы топтарын скринингтік зерттеулердің көлемі
Нысаналы тобы Кезең Скринингтік зерттеулер көлемі Көрсетілетінқызметтер топтамасының атауы
1
Артериялық гипертензиямен, жүректің ишемиялық ауруымен, мінез-құлық қауіп факторларымен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы ерлер мен әйелдер
1
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер;
Қан сарысуындағы жалпы холестеринді анықтау;
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау немесе 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері немесе Жалпы практика дәрігері
ТМККК
2
Қан сарысуындағы төмен тығыздықты липопротеидтерді анализатор көмегімен анықтау;
Электрокардиографиялық зерттеуді (12 жалғамы) ашып жазу
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе Жалпы практика дәрігері
ТМККК
2
Глаукомамен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы ерлер мен әйелдер
1
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер;
Маклаков бойынша көзішілік қысымды өлшеу немесе жанаспайтын пневмотонометрия
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау немесе 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері немесе Жалпы практика дәрігері
ТМККК
2
Консультация: Офтальмолог
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері немесе Жалпы практика дәрігері
МӘМС
3
Қант диабетімен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы ерлер мен әйелдер
1
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер;
Экспресс әдіспен қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау немесе 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері немесе Жалпы практика дәрігері
ТМККК
2
Қандағы гликолизирленген гемоглобинді талдауыш көмегімен анықтау
МӘМС
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері немесе Жалпы практика дәрігері
ТМККК
4

Глава 3. Объем и периодичность проведения скрининговых исследований
18. Объем скрининговых исследований для целевых групп, подлежащих скрининговым исследованиям и раннему выявлению вирусных гепатитов В и С, онкологических заболеваний, проводится организациями АПП, имеющими лицензию на вид деятельности в сфере здравоохранения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
19. Периодичность и сроки завершения скрининговых исследований населения осуществляются согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
20. Проведение скрининговых исследований групп риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С осуществляется в сроки согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам, объему
и периодичности проведения
скрининговых исследований
Объем скрининговых исследований целевых групп населения, подлежащих скрининговым исследованиям
Целевая группа
Этап
Объем скрининговых исследований
Наименование пакета услуг
1
Мужчины и женщины в возрасте 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца, поведенческих факторов риска
1
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер;
Определение общего холестерина в сыворотке крови;
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
2
Определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови на анализаторе;
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
2
Мужчины и женщины в возрасте 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с глаукомой
1
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер;
Измерение внутриглазного давления по Маклакову или бесконтактная пневмотонометрия
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
2
Консультация: Офтальмолог
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ОСМС
3
Мужчины и женщины в возрасте 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с сахарным диабетом
1
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер;
Определение глюкозы в сыворотке крови экспресс методом
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
2
Определение гликозилированного гемоглобина в крови на анализаторе
ОСМС
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
4

Сүт безінің қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы әйелдер
1
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
Маммография (4 сурет)
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау немесе 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері немесе Жалпы практика дәрігері
ТМККК
Консультация (рентгенограмманы екінші рет оқу);
Консультация: Рентгенолог
МӘМС
2
Сүт бездерінің ультрадыбыстық зерттеуі;
Мақсатты маммография (1 проекция);
Көрсетілімдер бойынша стереотактикалық жетекшілікпен пункциялық/аспирациялық биопсия;
Көрсетілімдер бойынша 3-күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалының 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу;
Көрсетілімдер бойынша трепанбиопсия;
Консультация: онколог немесе онколог-хирург немесе маммолог
МӘМС
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері немесе Жалпы практика дәрігері
ТМККК
5
Жатыр мойнының қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70 жастағы әйелдер
1
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер немесе акушер;
Онкоцитологияға сүртінді алу;
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау немесе 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері немесе Жалпы практика дәрігері
ТМККК
Жатыр мойнынан сүртіндіні цитологиялық зерттеу сұйықтық цитология аппаратындағы ПАП-тест
МӘМС
2
Консультация: акушер-гинеколог;
Бейнекольпоскопия немесе кольпоскопия;
Көрсетілімдер бойынша жатыр мойны биопсиясы;
Көрсетілімдер бойынша 3-күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалының 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу;
Консультация: Онколог немесе онколог-хирург немесе онколог-гинеколог
МӘМС
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері немесе Жалпы практика дәрігері
ТМККК
6
Жуан ішектің
қатерлі және қатерсіз ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы ерлер мен әйелдер
1
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
ТМККК
Экспресс әдіспен нәжісте жасырын қанды анықтау (гемокульт-сынама)
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау немесе 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері немесе Жалпы практика дәрігері
МӘМС
2
Жаппай скринингтік бейнеколоноскопия;
Көрсетілімдер бойынша 3- күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалының 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу;
Консультация: Онколог
МӘМС
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері немесе Жалпы практика дәрігері
ТМККК
7
В және С вирустық гепатитін ерте анықтау үшін қауіп тобындағы адамдарды скринингтік зерттеу (2 кезең)
1
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер;
Венадан қан алу
ТМККК
2
ИФТ әдісімен қан сарысуындағы HbsAg анықтау;
ИФТ әдісі арқылы қан сарысуындағы С гепатиті вирусына жиынтық антиденелерді анықтау;
Сапалы ПТР әдісін қолдану арқылы биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНҚ-сын анықтау
МӘМС
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері немесе Жалпы практика дәрігері
ТМККК
Ескертпе:
ТМККК
-
Тегін медициналық көмектің кепілдірілген көлемі
МӘМС
-
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
РНҚ
-
Рибонуклеин қышқылы
ПТР
-
Полимеразды-тізбекті реакция
Скринингтік зерттеулерді
жүргізудің қағидалары, көлемі
мен мерзімділігіне
2-қосымша
Халықтың скринингтік зерттеулердің мерзімділігі мен аяқталу мерзімдері
Нысаналы топтың атауы Мерзімділігі Зерттеудің аяқтау мерзімі
1
Артериялық гипертензия, жүректің ишемиялық ауруы, мінез-құлық қауіп факторларымен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы ерлер мен әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
2
Қант диабеті бойынша динамикалық байқауда тұрмаған 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы ерлер мен әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
3

Женщины в возрасте в возрасте 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с злокачественными новообразованиями молочной железы
1
Прием: Сестра медицинская, фельдшер;
Маммография (4 снимка)
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
Консультация (2-читка рентгенограммы);
Консультация: Рентгенолог
ОСМС
2
УЗИ молочных желез;
Прицельная маммография (1 проекция);
Пункционная/аспирационная биопсия под стереотаксическим контролем по показаниям;
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности по показаниям;
Трепанобиопсия по показаниям;
Консультация: Онколог или Онколог-хирург или маммолог;
ОСМС
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
5
Женщины в возрасте 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с злокачественными новообразованиями шейки матки
1
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер, либо акушерка;
Забор мазка на онкоцитологию
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
Цитологическое исследование мазка из шейки матки ПАП-тест на аппарате жидкостной цитологии
ОСМС
2
Консультация: Акушер-гинеколог;
Видеокольпоскопия либо кольпоскопия;
Биопсия шейки матки по показаниям;
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности по показаниям;
Консультация: Онколог либо онколог-хирург, либо онколог-гинеколог
ОСМС
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
6
Мужчины и женщины в возрасте 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с доброкачественными и злокачественными новообразованиями толстой кишки
1
Прием: Сестра медицинская, фельдшер
ГОБМП
Обнаружение скрытой крови в кале (гемокульт-тест) экспресс методом
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ОСМС
2
Тотальная видеоколоноскопия скрининговая
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности по показаниям;
Консультация: Онколог
ОСМС
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
7
Скрининговые исследования лиц из групп риска (2 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
1
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер;
Забор крови из вены
ГОБМП
2
Определение HbsAg в сыворотке крови ИФА-методом;
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом;
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
ОСМС
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
Примечание:
ГОБМП
-
Гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
ОСМС
-
Обязательное социальное медицинское страхование
РНК
-
Рибонуклеиновая кислота
ПЦР
-
Полимеразно-цепная реакция
Приложение 2
к Правилам, объему
и периодичности проведения
скрининговых исследований
Периодичность и сроки завершения скрининговых исследований населения
Наименование целевой группы
Периодичность
Срок завершения исследования
1
Мужчины и женщины в возрасте 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца, поведенческими факторами риска
1 раз в 2 года
60 дней
2
Мужчины и женщины в возрасте 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с сахарным диабетом
1 раз в 2 года
60 дней
3

Сүт безінің қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
4
Жатыр мойнының қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70 жастағы әйелдер
4 жылда 1 рет
60 күн
5
Жуан ішектің қатерсіз және қатерлі ісіктері бойынша динамикалық байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы ерлер мен әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
6
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға азаматтардың декреттелген санаттары (2-кезең)
6 айда 1 реттен жиі емес
3 ай
Скринингтік зерттеулерді
жүргізудің қағидалары,
көлемі мен мерзімділігіне
3-қосымша
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға тәуекел топтарына скринингтік зерттеулер жүргізу мерзімдері
Р/с № В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға тәуекел топтарына скринингтік зерттеулер жүргізу мерзімдері Тәуекел тобы
1
Жұмысқа орналасу кезінде және кейіннен алты айда бір рет
Медицина жұмыскерлері:
гемодиализбен айналысатын, қанды қайта өндіруге қатысатын инвазивтік емшаралар жүргізетін қан қызметі ұйымдары;
хирургиялық, стоматологиялық, гинекологиялық, акушерлік, гематологиялық бейіндер, сондай-ақ диагностика мен емдеуді жүргізетін инвазивті әдістері;
клиникалық, иммунологиялық, вирусологиялық, бактериологиялық, паразитологиялық зертханалар
2
Операциялық араласулардың алдында және операциялық араласудан кейінгі алты айдан кейін
Жоспарлы және шұғыл операциялық араласуларға түсетін адамдар;
3
Емдеуге жатқызуға түскеннен кейін және емдеуге жатқызылғаннан кейін алты айдан кейін
Гемодиализ, гемотология, онкология, трансплантология, жүрек тамыр және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері;
4
Гемотрансфузия, трансплантация жүргізер және ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерін, жыныстық, фетальді, дің жасушаларын және биологиялық материалдарын ауыстырып салу алдында және алты айдан кейін;
Гемотрансфузия алатын, трансплантаттау жасататын және ағзаларын (ағзаларының бөліктерін), тіндерін, жыныстық, фетальді, дің жасушаларын және биологиялық материалдарын ауыстырып салатын пациенттер;
5
Есепке қойған кезде және вирусты гепатитіне зерттеп-қарау болмаған жағдайда, босанар алдында
Жүкті әйелдер
6
АИТВ инфекциясына тесттен өту үшін жүгінген кезде және алты айда 1 реттен жиі емес
Өмір сүру салтының ерекшеліктеріне байланысты АИТВ инфекциясын жұқтырудың жоғары тәуекеліне ұшырайтын халықтың негізгі топтарындағы адамдар

Женщины в возрасте в возрасте 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении со злокачественными новообразованиями молочной железы
1 раз в 2 года
60 дней
4
Женщины в возрасте в возрасте 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении со злокачественными новообразованиями шейки матки
1 раз в 4 года
60 дней
5
Мужчины и женщины в возрасте 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с доброкачественными и злокачественными новообразованиями толстой кишки
1 раз в 2 года
60 дней
6
Декретированные категории граждан (2 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
не чаще 1 раза в 6 месяцев
3 месяца
не чаще 1 раза
в 6 месяцев
3 месяца
Приложение 3
к Правилам, объему
и периодичности проведения
скрининговых исследований
Сроки проведения скрининговых исследований групп риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
№ п/п
Сроки проведения скрининговых исследований групп риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
Группа риска
1
При поступлении на работу и далее один раз в шесть месяцев
Медицинские работники:
организаций службы крови, проводящие инвазивные процедуры, участвующие в переработке крови; занимающиеся гемодиализом;
хирургического, стоматологического, гинекологического, акушерского, гематологического профилей, также проводящие инвазивные методы диагностики и лечения;
клинических, иммунологических, вирусологических, бактериологических, паразитологических лабораторий
2
Перед оперативным вмешательством и через шесть месяцев после оперативного вмешательства
Пациенты, поступающие на плановые и экстренные оперативные вмешательства
3
При поступлении на госпитализацию и через шесть месяцев после госпитализации
Пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии
4
Перед проведением и через шесть месяцев после проведения гемотрансфузий, трансплантации и пересадки органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов
Пациенты, получающие гемотрансфузии, трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов
5
При постановке на учет и перед родами при отсутствии обследования на вирусный гепатит
Беременные женщины
6
При обращении для тестирования на ВИЧ-инфекцию, не чаще, чем 1 раз в шесть месяцев
Лица из ключевых групп населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни