"Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 8 қыркүйектегі № 380 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2024 жылғы 23 тамыздағы № 325 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 тамызда № 34980 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 8 қыркүйектегі № 380 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33404 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидалары:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) үміткер – жұмыссыз ретінде тіркелген адам.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мансап орталығы кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өтуге ниет білдірген үміткерге Кәсіптер тізіліміне сәйкес кәсіпті және мәліметтері Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасында орналастырылған тану орталығын таңдауда консультациялық көмек көрсетеді.
Біржолғы ваучерді алу үшін үміткер ағымдағы жылғы 15 қазанға дейін ҰБЖ цифрлық платформасындағы жеке кабинетінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біржолғы ваучер алуға электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған біржолғы ваучер алуға өтініш береді және Қазақстан Республикасы Еңбек кодексі 35-бабының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес білімі туралы және еңбек қызметін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін өтінішке қоса береді.
ҰБЖ цифрлық платформасы өтініш автоматты режимде келіп түскен сәттен бастап:
үміткердің жұмыссыз ретінде тіркеудің болуына;
Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлуге сәйкес үміткердің өтініш берген өңірінде біржолғы ваучердің болуына;
үміткердің ағымдағы жылы бір реттік ваучер алмауына үміткердің өтінішін тексеруді жүзеге асырады.";
4, 5, 6 және 7-тармақтар алып тасталсын;
8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мансап орталығы өтініш келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын, өтінішті толтырудың дұрыстығын, оның ішінде үміткердің кәсіптік біліктілік пен білімге қойылатын белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді.
Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және (немесе) өтініш дұрыс толтырылмаған және (немесе) кәсіптік біліктілік пен білімге қойылатын белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда мансап орталығы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерде "Еңбек нарығы" ААЖ-да дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
Еңбек мобильділігі орталығы үміткерге ҰБЖ цифрлық платформасында дәлелді бас тартуды жібереді.
Үміткер құжаттардың толық топтамасын берген, өтінішті дұрыс толтырған, кәсіптік біліктілік пен білімге белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерде мансап орталығы үміткердің өтінішін Еңбек мобильділігі орталығына жібереді.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 сентября 2023 года № 380 "Об утверждении Правил выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 августа 2024 года № 325. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2024 года № 34980
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 сентября 2023 года № 380 "Об утверждении Правил выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33404) следующие изменения и дополнение:
Правила выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций, утвержденные указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) претендент – лицо, зарегистрированное в качестве безработного.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Карьерный центр оказывает консультационную помощь претенденту, желающему пройти процедуру признания профессиональной квалификации, в выборе профессии согласно Реестру профессий и центра признания, сведения по которым размещены на цифровой платформе Национальной системы квалификаций.
Для получения единоразового ваучера претендент до 15 октября текущего года в личном кабинете на цифровой платформе НСК подает подписанное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) заявление на получение единоразового ваучера по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и прикрепляет к заявлению электронные копии документов об образовании и подтверждающие трудовую деятельность согласно подпунктам 1), 2) и 3) статьи 35 Трудового кодекса Республики Казахстан.
Цифровая платформа НСК с момента поступления заявления в автоматическом режиме осуществляет проверку заявления претендента на:
наличие у претендента регистрации в качестве безработного;
наличие единоразового ваучера в регионе обращения претендента согласно распределению между регионами Республики Казахстан;
отсутствие получения претендентом единоразового ваучера в текущем году.";
пункты 4, 5, 6 и 7 исключить;
пункты 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"8. Карьерный центр в течение одного рабочего дня после дня поступления заявления проверяет полноту представленных документов, правильность заполнения заявления, в том числе соответствие претендента установленным требованиям к профессиональной квалификации и образованию.
В случае представления неполного пакета документов и (или) неправильного заполнения заявления и (или) не соответствия установленным требованиям к профессиональной квалификации и образованию карьерный центр в сроки, указанные в части первой настоящего пункта, формирует мотивированный отказ в АИС "Рынок труда".
Центр трудовой мобильности направляет претенденту мотивированный отказ на цифровой платформе НСК.
При подаче претендентом полного пакета документов, правильного заполнения заявления, соответствия установленным требованиям к профессиональной квалификации и образованию в сроки, указанные в части первой настоящего пункта, карьерный центр направляет заявление претендента в Центр трудовой мобильности.

9. Еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы үміткердің біржолғы ваучер алуға өтініші келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде үміткер ҰБЖ цифрлық платформасында таңдаған тану орталығының жеке кабинетіне үміткердің өтінішін жібереді.
Тану орталығынан теріс жауап түскен жағдайда Еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы бір жұмыс күні ішінде үміткерге ҰБЖ цифрлық платформасында дәлелді бас тартуды жібереді.
10. Еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы тану орталығы расталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде электрондық құжат нысанындағы біржолғы ваучерді оның берілген күні мен қолданылу мерзімін, үміткердің жеке сәйкестендіру нөмірін және тану орталығының атауын көрсете отырып, ҰБЖ цифрлық платформасындағы үміткердің жеке кабинетіне жібереді.
Біржолғы ваучердің қолданылу мерзімі оны берген күннен кейін күнтізбелік алпыс күнді құрайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Біржолғы ваучердің қолданылу мерзімі еңбекке уақытша жарамсыздық парағында көрсетілген біржолғы ваучерді алушының еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңіне ұзартылады.
Біржолғы ваучердің қолданылу мерзімін ұзарту үшін біржолғы ваучерді алушы мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграция болмаған жағдайда "Еңбек нарығы" ААЖ-ға жіберілетін еңбекке уақытша жарамсыздық парағының көшірмесін ҰБЖ цифрлық платформасындағы жеке кабинетте орналастырады.";
көрсетілген қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында ресми жариялауды және орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.

9. Центр трудовой мобильности посредством АИС "Рынок труда" в течение одного рабочего дня после дня поступления заявления претендента на получение единоразового ваучера направляет заявление претендента в личный кабинет центра признания, выбранного претендентом, на цифровой платформе НСК.
В случае поступления отрицательного ответа от центра признания Центр трудовой мобильности посредством АИС "Рынок труда" в течение одного рабочего дня направляет претенденту мотивированный отказ на цифровой платформе НСК.
10. Центр трудовой мобильности посредством АИС "Рынок труда" в течение одного рабочего дня после подтверждения центра признания направляет единоразовый ваучер в форме электронного документа в личный кабинет претендента на цифровой платформе НСК с указанием даты его выдачи и срока действия, индивидуального идентификационного номера претендента и наименования центра признания.
Срок действия единоразового ваучера составляет шестьдесят календарных дней после дня его выдачи.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Срок действия единоразового ваучера продлевается на период временной нетрудоспособности получателя единоразового ваучера, указанный в листе временной нетрудоспособности.
Для продления срока действия единоразового ваучера получатель единоразового ваучера размещает в личном кабинете на цифровой платформе НСК копию листа временной нетрудоспособности, который направляется в АИС "Рынок труда", в случае отсутствия интеграции с информационными системами государственных органов.";
приложение 1 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование и размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін атқарушы
А. Сарбасов
2024 жылғы 23 тамыздағы
№ 325 бұйрығына
қосымша
Кәсіптік біліктіліктері тануға
арналған біржолғы ваучерлерді
беру, қаржыландыру және
Қазақстан Республикасының
өңірлері арасында бөлу
қағидаларына
1-қосымша
Электрондық құжат нысаны
Еңбек мобильділігі орталығы _________________________________
(облыс, республикалық маңызы бар қала, астана)
Біржолғы ваучер беру туралы өтініш
Мен, [Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)] [жеке сәйкестендіру нөмірі] [кәсіп] бойынша кәсіптік біліктілік (дағды, дағдылары) деңгейін [біліктілік деңгейін] белгілеу мақсатында маған кәсіптік біліктілікті тануға біржолғы ваучер беруді сұраймын.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының телефон нөміріне және (немесе) электрондық мекенжайға ақпараттық таратулар алуға келісім беремін.
Мен өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:
1. Білімі [оқу ұйымының толық атауы, даярлау бағыты, бітірген күні].
2. Көрсетілген кәсіптік біліктілік бойынша еңбек қызметін (еңбек өтілін) растайтын мәліметтер [электрондық еңбек шартының ақпараты].
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес білімі туралы және еңбек қызметін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелер
_______________________________.
3. Мамандық бойынша дағды немесе дағдылар [мамандық] - [шеберлік (- және)]/
__________________________________ (қолмен енгізу үшін)
4. 20 таңбалы карточкалық немесе ағымдағы шоттың нөмірі ___________________.
5. Тұрғылықты жері [тұрақты тіркелген жері]
__________________________________________________________________________
___________
Дұрыс емес мәліметтер мен құжаттарды ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Кәсіптік біліктілікті тану орталығы [аккредиттелген тану орталығы].
Ұялы телефон нөмірі _______________________________
Электрондық пошта мекенжайы (e-mail) ________________________________
Электрондық цифрлық қолтаңба 20___жылғы "___" ___________.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Сарбасов
Приложение к приказу
от 23 августа 2024 года № 325
Приложение 1
к Правилам выдачи,
финансирования и распределения
между регионами Республики Казахстан
единоразовых ваучеров на признание
профессиональных квалификаций
Форма электронного
документа
Центр трудовой мобильности _________________________________
(область, город республиканского значения, столица)
Заявление о выдаче единоразового ваучера
Я, [Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)] [индивидуальный идентификационный номер]
прошу выдать мне единоразовый ваучер на признание профессиональной квалификации
в целях установления [уровень квалификации] уровня профессиональной квалификации
(навыка, навыков) по профессии [профессия].
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", а также Законом на получение
информационных рассылок на телефонный номер абонентского устройства сотовой связи
и (или) на электронный адрес. Сообщаю о себе следующие сведения:
1. Образование [полное наименование учебной организации, направление подготовки, дата окончания].
2. Сведения, подтверждающие трудовую деятельность (трудовой стаж) по указанной профессиональной
квалификации [информация электронного трудового]. Электронные копии документов об образовании
и подтверждающих трудовую деятельность согласно подпунктам 1), 2) и 3) статьи 35 Трудового кодекса
Республики Казахстан ______________________________________________________________.
3. Навык или навыки по профессии [профессия] - [навык (-и)]/
__________________________________________________________________________________.
(для ввода вручную)
4. Номер 20-ти значного карточного или текущего счета
___________________________________________________________________________________.
5. Место проживания [место постоянной регистрации]
___________________________________________________________________________________.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений и документов.
Центр признания профессиональной квалификации [аккредитованный центр признания].
Номер мобильного телефона ___________________________________________
Адрес электронной почты (e-mail) ______________________________________
Электронная цифровая подпись
Дата "___" ___________20___ года".