"Телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 29 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 11 қыркүйектегі № 423-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 13 қыркүйекте № 35064 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 29 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10357 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Телерадио хабарларын тарату қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1-1) тармақшасына, "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса берiлiп отырған телерадио хабарларын тарату қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Телерадио хабарларын тарату қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі";
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.
Телерадио хабарларын таратудың қолданыстағы ұлттық стандарттарына сәйкес теле-, радиоарналарды таратудың техникалық сапасын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелер
Телерадио хабарларын таратудың қолданыстағы ұлттық стандарттарына сәйкес теле-, радиоарналарды таратудың техникалық сапасын қамтамасыз ету жөніндегі міндетті қамтитын ақпарат нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
";
реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.
Телерадио хабарларын тарату желісін ұйымдастыруға арналған техникалық мүмкіндіктер

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 29 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании деятельности в области телерадиовещания и перечня документов, подтверждающих соответствие им"
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 11 сентября 2024 года № 423-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 сентября 2024 года № 35064
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 29 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании деятельности в области телерадиовещания и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10357) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании деятельности телерадиовещания и перечня документов, подтверждающих соответствие им";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", статьей 54 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании деятельности телерадиовещания и перечня документов, подтверждающих соответствие им.";
в Квалификационных требованиях, предъявляемые при лицензировании деятельности в области телерадиовещания и перечня документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании деятельности телерадиовещания и перечня документов, подтверждающих соответствие им";
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2.
Обязательства по обеспечению технического качества передачи теле-, радиоканалов в соответствии с действующими национальными стандартами телерадиовещания
Форма сведений, содержащих обязательство по обеспечению технического качества передачи теле-, радиоканалов в соответствии с действующими национальными стандартами телерадиовещания (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
";
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"
5.
Технические возможности для организации сети телерадиовещания

1) телерадио хабарларын тарату желісін (эфирлік, кабельдік /спутниктік желілер үшін) ұйымдастыру схемасы;
2) спутниктік оператор ұсынған қабылдау-тарату спутниктік станциялардың қабылдау-тарату желісінде пайдаланылатын трансмиссиялық жоспарлар (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда);
3) мыналар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны:
құрылатын желінің атауы (эфирлік, кабельдік, спутниктік, телекоммуникациялар желісі бойынша);
хабар тарату қамтылған аумақ;
желінің түрі, қолданылатын ұлттық хабар тарату стандарттары;
даму кезеңдері бойынша таратылатын теле-, радиоарналардың тізбесі (тізбесі және қысқаша сипаттамалары);
шартты қол жеткізу жүйелері (оларды пайдаланған жағдайда); пайдаланылатын спутниктік ресурстың қолда бар жиіліктер белдеуі, мөлшері (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда);
арнаның орташа ақпараттық жылдамдығы (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда);
спутниктік жүйенің энергетикалық сипаттамалары (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда) (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
1) Еркін нысанда жасалған схема
2) Спутниктік ғарыштық аппарат иесінің пайдаланылатын спутниктік ресурсқа беретін жоспары.
";
көрсетілген Телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және
ақпарат министрі

1) схема организации сети телерадиовещания (для эфирной/кабельной/спутниковой сетей);
2) трансмиссионные планы, используемые в сети приемо-передающих спутниковых станций, представленных спутниковым оператором (в случае использования каналов спутниковой связи);
3) форма сведений, содержащих информацию о: наименовании создаваемой сети (эфирное, кабельное, спутниковое, по сети телекоммуникаций);
территории охвата вещанием; типе сети, используемых национальных стандартах телерадиовещания; распространяемых теле-, радиоканалах по этапам развития (перечень и краткие характеристики);
системах условного доступа (в случае их использования);
занимаемой полосе частот, размере используемого спутникового ресурса (в случае использования каналов спутниковой связи);
средней информационной скорости на канал (в случае использования каналов спутниковой связи);
энергетических характеристиках спутниковой системы (в случае использования каналов спутниковой связи) (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
1) Схема составленная в произвольной форме
2) План выдаваемый владельцем спутникового космического аппарата на используемый спутниковый ресурс.
";
приложение к указанным Квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании деятельности в области телерадиовещания и перечня документов, подтверждающих соответствие им изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр культуры
и информации
Республики Казахстан

2024 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 423-НҚ бұйрығына
қосымша
Телерадио хабарларын тарату
қызметін лицензиялау кезінде
қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттар тізбесіне
қосымша
Нысан
Телерадио хабарларын тарату қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкестік туралы мәліметтер нысаны:
1. Қызметкерлер саны:
инженерлік-техникалық мамандар _______________________________;
мамандық бойынша жұмыс өтілі _________________________________;
1 жылға дейін ________________________________________________;
1 жылдан астам _______________________________________________
2. Қамтамасыз ету бойынша міндеттемелер: трансляцияның техникалық сапасы:
иә/жоқ; төтенше жағдайлар кезінде халықты хабардар етуді ұйымдастыру: иә/жоқ.
3. Техникалық мәліметтер:
1) құрылатын желінің атауы: эфирлік/ кабельдік/ спутниктік/ телекоммуникациялар желісі бойынша;
2) хабарламамен қамту аумағы _________________________________;
3) желінің түрі _________________________________________________;
ұлттық телерадио хабарларын тарату стандартының атауы _____________;
ұлттық хабар тарату стандартының нөмірі _________________________;
4) таратылатын теле-, радио арналарының тізімі; даму кезеңдері бойынша
тізбе _________________________________;
қысқаша сипаттама ________________;
5) шартты қолжетімділік жүйесі пайдаланған жағдайда _________;
6) желіні басқару және пайдалану жүйесін ұйымдастыру қағидаттары
____________________________________________________;
7) желінің сыйымдылығы және/немесе қосылушылар саны;
көлемі ___________________________________________________ МГц;
қосылушылар саны _____________________________________________;
8) басқа да телерадио хабарларын тарату және байланыс желілерімен өзара іс-қимылы:
шарттың нөмірі ______________ (оның ішінде басқа ТВ операторларынан телеарналар сигналын қабылдау);
шарттың жасалған күні ______________________________________;
шарт кіммен жасалды (заңды және жеке тұлғаның атауы) _________;
9) нақты техникалық құралдарды көрсете отырып станцияаралық байланыстарды ұйымдастыру тәсілі:
жеке меншік техникалық құралдар бойынша ______________________;
басқа желілердің жалға алынған арналары бойынша _______________;
шарттың нөмірі ______________________;
шарттың жасалған күні _______________;
шарт кіммен жасалды (заңды және жеке тұлғаның атауы) _________;

от 11 сентября 2024 года
№ 423-НҚ
Приложение
к квалификационным требованиям,
предъявляемые при лицензировании
деятельности телерадиовещания
и перечня документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Формы сведений о соответствии квалификационным требованиям,
предъявляемые при лицензировании деятельности телерадиовещания и перечня
документов, подтверждающих соответствие им:
1. Количество сотрудников: инженерно-технических специалистов
_________________________________________________________________;
стаж работы по специальности: до 1 года _____________________________;
более года _______________________________________________________.
2. Обязательства по обеспечению: технического качества трансляции: да/нет;
организации оповещения населения в случае чрезвычайных ситуаций: да/нет.
3. Технические сведения:
1) наименование создаваемой сети:
эфирное/кабельное/спутниковое/ по сети телекоммуникаций;
2) территория охвата вещанием _____________________________________;
3) тип сети _______________________________________________________;
наименование национального стандарта телерадиовещания
_________________________________________________________________;
номер национального стандарта телерадиовещания _____________________;
4) список распространяемых теле-, радиоканалов _______________________;
перечень по этапам развития ________________________________________;
краткая характеристика _____________________________________________;
5) система условного доступа, в случае использования ___________________;
6) принципы организации системы управления и эксплуатации сети _______;
7) емкость сети и/или количество подписчиков: объем МГц ______________;
количество подписчиков ____________________________________________;
8) взаимодействие с другими сетями телерадиовещания и связи:
номер договора ____________________________________________________
(в том числе прием сигнала телеканалов от других ТВ операторов);
дата заключения договора ___________________________________________;
с кем заключен договор (наименование юридического и физического лица)
__________________________________________________________________;
9) способ организации межстанционных соединений с указанием конкретных
технических средств: по собственным техническим средствам
__________________________________________________________________;
по арендованным каналам других сетей ________________________________;
номер договора ____________________________________________________;
дата заключения договора ___________________________________________;
с кем заключен договор (наименование юридического и физического лица)
__________________________________________________________________;

10) өтініш берушінің желісін басқа операторлардың желісіне қосуды ұйымдастыру тәсілі:
шарттың нөмірі _________________;
шарттың жасалған күні __________;
шарт кіммен жасалды (заңды және жеке тұлғаның атауы) _______________;
11) жиілік алуға қажетті жабдықтың атауы (эфирлік/кабельдік/спутниктік желілер) _______________;
12) бас станцияға таратылатын теле-, радиоарналарды жеткізу көздері мен тәсілдері;
студияның орналасқан орны ___________________________________;
пайдаланылатын желінің типі __________________________________;
13) жердің жасанды спутниктері (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда) (эфирлік/кабельдік/ спутниктік желілер үшін):
атауы _______________;
тиесілігі _____________________________________________________;
орналасқан орны ______________________________________________;
қызмет көрсету аумағы _________________________________________;
жиіліктің орналасқан белдеуі ____________________________________;
арнаның жылдамдығы _________________________________________;
спутниктік жүйенің энергетикалық сипаттамасы _________________
4. Ретрансляциялауға алдын ала жасалған шарттардың болуы: шарттың нөмірі ________________________________;
жасалған күні ________________________________________________;
шарт кіммен жасалды (заңды және жеке тұлғаның атауы) __________
5. Үй -жайлар мен алаңдардың болуы: жеке меншік алаңдар
__________________________________________;
алаңдар саны _________________________________________________;
жалға алынған алаңдар _________________________________________;
алаңдар саны _________________________________________________;
шарттың нөмірі ________________________________________________;
шарттың жасалған күні __________________________________________;
шарт кіммен жасалды ___________________________________________.

10) способ организации выхода сети заявителя на сети других операторов:
номер договора ______________; дата заключения договора ______________;
с кем заключен договор (наименование юридического и физического лица)
__________________________________________________________________;
11) наименование оборудования на которое необходимо получить частотные
присвоения (для эфирной/кабельной/спутниковой сетей); ________________
12) источник и способ доставки распространяемых телерадиоканалов на головную
станцию: местонахождение студии ___________________________________;
тип используемой сети _____________________________________________;
13) искусственные спутники земли (в случае использования каналов спутниковой
связи) (для эфирной/кабельной/спутниковой сетей):
наименование _____________________________________________________;
принадлежность ___________________________________________________;
место расположения ________________________________________________;
зона обслуживания _________________________________________________;
занимаемая полоса частот ___________________________________________;
скорость канала ____________________________________________________;
энергетическая характеристика спутниковой системы
__________________________________________________________________.
4. Наличие предварительных договоров на ретрансляцию:
номер договора ____________________________________________________;
дата заключения ___________________________________________________;
с кем заключен договор
(наименование юридического и физического лица) ______________________.
5. Наличие помещений и площадей: собственные площади _______________;
количество площади _____________; арендованные площади _____________;
количество площади _____________; номер договора ____________________;
дата заключения договора __________; с кем заключен договор ___________.