"Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2024 жылғы 19 қыркүйектегі № 564/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 23 қыркүйекте № 35100 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10730 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларында:
33-тармақ мынадай мазмұндағы 6, 7, және 8-тармақшалармен толықтырсын:
6) уәкілетті органның:
байланыс саласындағы перспективалық технологияларды іске асыру;
радиожиілік спектрін перспективалық пайдалану жоспарларына сәйкес радиожиілік спектрін, жиілік белдеулерін тиімді пайдалану мақсатында радиожиілік спектрін қайта бөлуді жүргізу туралы шешімі бойынша;
7) дара кәсіпкердің қызметі тоқтатылғанда немесе заңды тұлға таратылғанда;
8) байланыс операторы Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған күннен бастап алты ай ішінде радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану туралы хабарламаны және азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігінің есептемесін ұсынбағанда, уәкілетті орган айқындаған тәртіппен тоқтатылады.";
1-қосымшада:
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
24.
SRD (деректерді таратудың кең жолақты жүйелері) WAS/RLAN Деректерді тарату жүйелері\ жергілікті радиожүйелер

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения"
Приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 19 сентября 2024 года № 564/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 сентября 2024 года № 35100
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10730) следующие изменения и дополнения:
в Правилах присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения, утвержденных указанным приказом:
пункт 33 дополнить подпунктами 6, 7 и 8 следующего содержания:
6) решение уполномоченного органа о проведении перераспределения радиочастотного спектра в целях:
реализации перспективных технологий в области связи;
эффективного использования радиочастотного спектра, полос частот в соответствии с планами перспективного использования радиочастотного спектра;
7) прекращение деятельности индивидуального предпринимателя или ликвидация юридического лица;
8) непредставление оператором связи уведомления об эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств и расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения в течение шести месяцев со дня получения разрешения на использование радиочастотного спектра, определяемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.";
в приложении 1:
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"
24.
SRD (широкополосные системы передачи данных) WAS/RLAN Системы передачи данных/локальные радиосети

2400.0–2483.5 МГц
100 мВт э.и.с.қ.
Модуляцияның кең жолақты түрлері үшін, ЖЖПҚ (FHSS)–дан басқа, ЭИСҚ максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/1 МГц
5150–5350 МГц
200 мВт, э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
5470–5725 МГц
100 мВт э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
5725-5850
МГц
100 мВт э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
5925-6425 МГц
200 мВт, э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
17.1–17.3 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
57–66 ГГц
40 дБм э.и.с.қ.
Тек ғимараттың ішінде қолдануға арналған.
э.и.с.қ. максималды орташа тығызыдығы 13 дБм/МГц–ке дейін шектелуі тиіс.
";
3-қосымшада:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін
1) Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін (бұдан әрі – РЖС) пайдалануға рұқсат беру – 20 (жиырма) жұмыс күні, оның ішінде кеме станциясының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаты – 5 (бес) жұмыс күні. Халықаралық үйлестіру жүргізілген жағдайда мерзім алты айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
2) РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылдың 25 наурызы, 25 маусымы, 25 қыркүйегі мен 25 желтоқсанына дейін РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады.
3) Қазақстан Республикасының РЖС пайдалануға рұқсатты қайта ресімдеу – 10 (он) жұмыс күн, егер РЭҚ және ЖЖҚ-ның техникалық параметрлері, мақсаты және орнату орны өзгерген жағдайда, сондай-ақ егер техникалық параметрлер бұрын берілген РЖС рұқсатында көрсетілген мәндерден асып кеткен болса - 20 (жиырма) жұмыс күні.
4) РЖС пайдалануға рұқсаттың күшін жою – 10 (он) жұмыс күн.
".
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

2400.0–2483.5 МГц
100 мВт
э.и.и.м.
Для Широкополосных видов модуляции, кроме ППРЧ (FHSS), максимальная спектральная плотность ЭИИМ 10мВт/1 МГц
5150–5350 МГц
200 мВт, максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
5470–5725 МГц
100 мВт / максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
5725-5850
100 мВт / максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
5925-6425
200 мВт, максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
17.1–17.3 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
57–66 ГГц
40 дБм э.и.и.м.
Только для использования внутри здания.
Максимальная средняя плотность э.и.и.м. должна быть ограничена до 13 дБм/ МГц.
";
в приложении 3:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"
3.
Срок оказания государственной услуги
1) выдача разрешения на использование радиочастотного спектра (далее – РЧС) Республики Казахстан – 20 (двадцать) рабочих дней, в том числе разрешение судовой станции на использование радиочастотного спектра – 5 (пять) рабочих дней. При случае проведения международной координации срок продлевается не более чем на шесть месяцев.
2) разрешение на РЧС продлевается автоматически на следующий год посредством Портала, при прикреплении пользователем РЧС подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года;
3) переоформление разрешения на использование РЧС Республики Казахстан – 10 (десять) рабочих дней, в случае, если изменились технические параметры, назначение и место установки РЭС и ВЧУ, а также, если технические параметры превышают значения, указанных в ранее выданном разрешении на РЧС - 20 (двадцать) рабочих дней.
4) аннулирование разрешения на использование РЧС – 10 (десять) рабочих дней.
".
2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
А. Оразбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
А. Оразбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан