"Әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалау критерийлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 528, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 1 шілдедегі №123, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары- Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 271 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 190 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 24 қыркүйектегі № 719, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 76, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 25 қыркүйектегі № 385 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2024 жылғы 25 қыркүйектегі № 273 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 қыркүйекте № 35164 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалау критерийлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 528, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 1 шілдедегі № 123, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 271 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 190 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33002 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалау критерийлерінде:
3-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш жасаған адамды сәйкестендіруді халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағытты айқындайтын аудандардың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органымен (бұдан әрі – уәкілетті орган) бірлесіп, арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын субъект жүргізеді";
7-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі істер органдары адам саудасымен байланысты қылмыстарды анықтаған (тапқан) жағдайда адамды сәйкестендіруді ішкі істер органдары арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын субъектімен, уәкілетті органмен және коммерциялық емес ұйыммен бірлесіп жүргізеді";
2-қосымшада:

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 528, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 июля 2023 года № 123, Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 271 и Министра просвещения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 190 "Об утверждении Критериев оценки наличия жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации"
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 сентября 2024 года № 719, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 76, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 сентября 2024 года № 385 и и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 25 сентября 2024 года № 273. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2024 года № 35164
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 528, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 июля 2023 года № 123, Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 271 и Министра просвещения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 190 "Об утверждении Критериев оценки наличия жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33002) следующие изменения и дополнения:
в Критериях оценки наличия жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации, утвержденных указанным совместным приказом:
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Идентификация обратившегося лица проводится субъектом, предоставляющим специальные социальные услуги совместно с местным исполнительным органом районов, городов областного, республиканского значения, столицы, определяющим направление в сфере социальной защиты и занятости населения (далее – уполномоченный орган).";
часть третью пункта 7 изложить в следующей редакции:
"При выявлении (обнаружении) органами внутренних дел преступления, связанного с торговлей людьми, идентификация лица проводится органами внутренних дел совместно с субъектом, предоставляющим специальные социальные услуги, уполномоченным органом и некоммерческой организацией.";
в приложении 2:

мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 6-1 және 6-2 жолдармен толықтырылсын:
"
6-1.
Құқыққа қарсы іс-әрекет жасауға мәжбүрлеу мақсатында адамды саудаға салу/азғырып көндiру, тасымалдау, беру, жасыру, алу, сондай-ақ құқыққа қарсы іс-әрекет жасауға мәжбүрлеу мақсатында өзге де іс-әрекеттер жасау
5 балл
6-2.
Кінәлінің адамға қатысты меншік иесінің кейбір немесе барлық өкілеттіктерін жүзеге асыруына байланысты өзге де әрекеттер
5 балл
";
реттік нөмірлері 9 және 10-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда кінәлінің мәжбүрлі еңбекті, яғни адам оны орындау үшін өз қызметтерін ерікті түрде ұсынбаған, осы адамнан күш қолдану немесе күш қолданамын не қандай да бір жаза қолданамын деп қорқыту арқылы талап етілетін кез келген жұмысты немесе қызметті пайдалануы
5 балл
10.
Кінәлінің басқа адамның жезөкшелікпен айналысуын немесе ол көрсететін өзге де сексуалдық сипаттағы қызметтерді пайдалануы деп адамды жезөкшелікпен айналысуға немесе алынған кірістерді немесе олардың бір бөлігін иемдену мақсатында, сол сияқты кінәлінің осы мақсатты көздемей, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтер көрсетуге мәжбүрлеу түсініледі
5 балл
";
реттік нөмірі 12-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
12.
Кінәлінің құқыққа қарсы іс-әрекет жасауға мәжбүрлеуі, яғни адамды мүліктік сипаттағы табыс немесе пайда алу мақсатында құқық бұзушылық жасауға мәжбүрлеу
5 баллов
".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасарына, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министрлеріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
Е. Оспан
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов

дополнить строками, порядковые номера 6-1 и 6-2 следующего содержания:
"
6-1.
Торговля людьми с целью принуждения к совершению противоправной деятельности/ вербовка, перевозка, передача, укрывательство, получение, а также совершение иных деяний в целях принуждения к совершению противоправной деятельности
5 баллов
6-2.
Иные действия, связанные с осуществлением виновным некоторых или всех полномочий собственника в отношении лица
5 баллов
";
строки, порядковые номера 9 и 10, изложить в следующей редакции:
"
9.
Использование виновным принудительного труда, то есть любой работы или службы, требуемой от лица путем применения насилия или угрозы его применения либо угрозы какого-либо наказания, для выполнения которой это лицо не предложило добровольно своих услуг, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан
5 баллов
10.
Использование виновным занятия проституцией другим лицом или иных оказываемых им услуг сексуального характера понимается принуждение лица к занятию проституцией или оказанию иных услуг сексуального характера в целях присвоения полученных доходов или их части, а равно без преследования виновным этой цели
5 баллов
";
строку, порядковый номер 12, изложить в следующей редакции:
"
12.
Принуждение виновным к совершению противоправной деятельности, то есть принуждение лица к совершению правонарушения с целью извлечения дохода или выгод имущественного характера
5 баллов
".
2. Департаменту по борьбе с организованной преступностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан, вице-министров труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, здравоохранения Республики Казахстан, просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
__________ Е. Оспан
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
__________ С. Жакупова
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
__________ А. Альназарова
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
__________ Е. Саденов