"Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда болу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 1 қыркүйектегі № 555 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 229 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 қыркүйекте № 35171 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда болу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 1 қыркүйектегі №555 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6530 болып тіркелген), мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда болу ережесіне:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда болу ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ғылыми, экологиялық-ағарту, туристік, рекреациялық және шектеулі шаруашылық мақсаттарда болу тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Табиғат қорғау мекемесінде болу";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Келушіде табиғат қорғау мекемесі ұсынатын қызметтерге ақы төлегені туралы растайтын құжаттың болуы ЕҚТА аумағына келуге негіз болып табылады. Зейнеткерлерден, мүгедектігі бар адамдардан, Ұлы Отан соғысының ардагерлерінен, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлерінен, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерден, еңбек ардагерлерінен, мектеп жасына дейінгі балалардан көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу туралы растайтын құжатты ұсыну талап етілмейді.
Қызметтерге ақы төлегені туралы растайтын құжат (қағаз және электронды түрде) келушінің болу мерзімінің соңына дейін сақталуы тиіс.";
8-тармақ алынып тасталсын;
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Табиғат қорғау кәсіпорнының аумағында болу";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Заңды тұлға мәртебесі жоқ ерекше қорғалатын табиғи аумақта болу".
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 555 "Об утверждении Правил посещения особо охраняемых природных территорий физическими лицами"
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 229. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2024 года № 35171
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года №555 "Об утверждении Правил посещения особо охраняемых природных территорий физическими лицами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6530), следующие изменения:
в Правилах посещения особо охраняемых природных территорий физическими лицами, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила посещения особо охраняемых природных территорий физическими лицами (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" (далее – Закон) и определяют порядок посещения физическими лицами особо охраняемых природных территорий в научных, эколого-просветительных, туристских, рекреационных и ограниченных хозяйственных целях.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Посещение природоохранного учреждения";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Основанием для посещения территории ООПТ является наличие у посетителя подтверждающего документа об оплате услуг предоставляемые природоохранными учреждениями. Предоставление подтверждающего документа об оплате услуг с пенсионеров, лиц с инвалидностью, ветеранов Великой Отечественной войны, ветеранов боевых действий на территории других государств, ветеранов, приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранов труда и детей дошкольного возраста не требуется.
Документ, подтверждающий оплату услуг (бумажный или электронный вид), подлежит сохранению до конца пребывания посетителя.";
пункт 8 исключить;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Посещение территории природоохранного предприятия";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Посещение особо охраняемой природной территории без статуса юридического лица";
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии и
природных ресурсов Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство туризма и спорта РК