Ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2024 жылғы 9 қазандағы № 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 10 қазанда № 35240 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 2-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрінің міндетін атқарушы
С. Жарасбаев
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 9 қазандағы
№ 175 бұйрығымен
бекітілген
Ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-бабы 2-1-тармағына сәйкес әзірленді және ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік тәртібін айқындайды.
2. Осы Үлгілік қағидаларда мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Типовых правил работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари
Приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2024 года № 35240.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари.
2. Комитету индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
С. Жарасбаев
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 9 октября 2024 года № 175
Типовые правила работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари (далее – Типовые правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" (далее – Закон) и определяют типовой порядок работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари.
2. В настоящих Типовых правилах используются следующие термины и понятия:

1) бәс тігу – қатысушылардың өз арасында не ойын бизнесін ұйымдастырушымен ұтыс көзделіп, олар қатыспайтын оқиғаның нәтижесiне жасалған, тәуекелге негiзделген келiсiм;
2) бәс тігуге қатысушының аккаунты (бұдан әрі – аккаунт) – букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы бәс тігуге қатысушыны тіркеу кезінде аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушының мөлшерлемелерді және бәс тігуге қатысу және ұтыстарды алу үшін қажетті өзге де операцияларды жүзеге асыруы үшін, сондай-ақ бәс тігудің әрбір қатысушысы, бәс тігуге қатысушы беретін ақша, бәс тігуге қабылданған мөлшерлемелер (оның ішінде электрондық), бәс тігудің нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, олар бойынша ұтыстар мен төлемдер туралы ақпаратты есепке алу үшін бәс тігуге қатысушының ашатын дербес есептік жазбасы;
3) бенефициарлық меншік иесі – бұл:
заңды тұлғаның немесе заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылымның жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) жиырма бес пайызынан астамы тікелей немесе жанама түрде тиесілі;
заңды тұлғаны немесе заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылымды өзгеше түрде бақылауды жүзеге асыратын;
оның мүддесінде заңды тұлға немесе заңды тұлғаны құрмайтын шетелдік құрылым ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар жасайтын жеке тұлға;
4) букмекерлік кеңсе – қатысушылармен бәс тігу жасасатын ойын бизнесін ұйымдастырушы;
5) заңдастырылған белгілер – ойын бизнесін ұйымдастырушының қағидаларында айқындалған тәртіппен құмар ойындарға қатысу үшін қолма-қол ақшаны алмастыратын және ойын мекемелерінде пайдаланылатын белгілі бір номиналдағы фишкалар, жетондар және (немесе) электрондық жеткізгіштер;
6) казино – құмар ойындарды ұйымдастыру және өткізу үшін ойын үстелдері пайдаланылатын ойын мекемесі;
7) казиноның немесе ойын автоматтары залының кассасы – ойын бизнесін ұйымдастырушы арнайы жабдықтаған, ақшамен операциялар, сондай-ақ заңдастырылған белгілерді беру және (немесе) қайтару жүзеге асырылатын ойын мекемесіндегі орын;
8) құмар ойын – ұтысты көздейтін, қатысушылардың өз арасында не ойын бизнесін ұйымдастырушымен аталған адамдар қатысатын оқиға нәтижесіне жасалған, тәуекелге негізделген келісім;
9) құмар ойнына және (немесе) бәс тігуге қатысушы – құмар ойнына және (немесе) бәс тігуге қатысатын жеке тұлға;
10) құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адам – құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге салыну салдарынан сот әрекет қабілетін шектеген жеке тұлға, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудан өзін шектеген жеке тұлға;

1) пари – основанное на риске соглашение, заключенное участниками между собой либо с организатором игорного бизнеса, на исход события, предполагающий выигрыш, в котором они не принимают участия;
2) аккаунт участника пари (далее – аккаунт) – персональная учетная запись участника пари, открываемая организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора, посредством аппаратно-программного комплекса, при регистрации участника пари, для осуществления участником пари ставок и иных операций, необходимых для участия в пари и получения выигрышей, а также для учета информации о каждом участнике пари, передаваемых участником пари денег, принятых ставках на пари (в том числе электронных), коэффициентах на варианты исхода пари, выигрышах и выплатах по ним;
3) бенефициарный собственник – физическое лицо:
которому прямо или косвенно принадлежат более двадцати пяти процентов долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций юридического лица или иностранной структуры без образования юридического лица;
осуществляющее контроль над юридическим лицом или иностранной структурой без образования юридического лица иным образом;
в интересах которого юридическим лицом или иностранной структурой без образования юридического лица совершаются операции с деньгами и (или) иным имуществом;
4) букмекерская контора – организатор игорного бизнеса, заключающий пари с участниками;
5) легитимационные знаки – фишки, жетоны определенного номинала и (или) электронные носители, заменяющие наличные деньги и используемые в игорных заведениях для участия в азартных играх в порядке, определенном правилами организатора игорного бизнеса;
6) казино – игорное заведение, в котором для организации и проведения азартных игр используются игровые столы;
7) касса казино или зала игровых автоматов – место в игорном заведении, специально оборудованное организатором игорного бизнеса, где осуществляются операции с деньгами, а также выдача и (или) возврат легитимационных знаков;
8) азартная игра – основанное на риске соглашение, предполагающее выигрыш, заключенное участниками между собой либо с организатором игорного бизнеса на исход события, в котором указанные лица принимают участие;
9) участник азартной игры и (или) пари – физическое лицо, принимающее участие в азартной игре и (или) пари;
10) лицо, ограниченное в участии в азартных играх и (или) пари – физическое лицо, которое вследствие злоупотребления азартными играми и (или) пари ограничено судом в дееспособности, а также гражданин Республики Казахстан, ограничивший себя от участия в азартных играх и (или) пари;

11) мөлшерлеме – құмар ойнына және (немесе) бәс тігуге қатысушы ойын бизнесін ұйымдастырушыға беретін және ойын бизнесін ұйымдастырушы белгілеген ережелерге сәйкес құмар ойынына және (немесе) бәс тігуге қатысудың негізгі шарты болып табылатын ақша сомасы;
12) ойын автоматы – құмар ойындарды өткізу үшін пайдаланылатын, ұтысын ойын бизнесін ұйымдастырушының немесе оның қызметкерлерінің қатысуынсыз осындай ойын жабдығы корпусының ішінде орналасқан құрылғы кездейсоқ тәсілмен айқындайтын ойын жабдығы (механикалық, электр, электрондық немесе өзге де техникалық жабдық);
13) ойын автоматтары залы – құмар ойындарды ұйымдастыру мен өткізу үшін ойын автоматтары ғана пайдаланылатын ойын мекемесі;
14) ойын бизнесi – құмар ойындарды және (немесе) бәс тiгуді ұйымдастыруға және өткiзуге байланысты кәсiпкерлiк қызмет;
15) ойын бизнесiн ұйымдастырушы – құмар ойындарын және (немесе) бәс тiгудi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға сәйкес ұйымдастыруды және өткiзудi жүзеге асыратын заңды тұлға;
16) ойын бизнесi саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – ойын бизнесi саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды және бақылауды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын мемлекеттiк орган;
17) ойын мекемесi – ұтыс алуды көздейтiн құмар ойындар Заңмен белгіленген талаптарға сәйкес өтетiн ғимарат, үй-жай, құрылысжай;
18) ойын сессиясы – ойын бизнесін ұйымдастырушының қағидаларында айқындалатын, ұтысты анықтаумен (тіркеумен) аяқталатын, құмар ойынға қатысушының ойын бизнесін ұйымдастырушымен өзара қатынас жасау тәртібі;
19) тотализатор – бәс тігу жасалған кезде оған қатысушылар арасында делдалдық қызметтер көрсететін ойын бизнесін ұйымдастырушы;
20) тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің кассасы – бәс тігуге мөлшерлемелерді қабылдау, ол бойынша ұтыс төлеу жүзеге асырылатын орын;
21) тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің электрондық кассасы - ақпараттық-коммуникациялық желілерді пайдалана отырып, мөлшерлемелер қабылдау (есепке алу) жүзеге асырылатын және ұтыстарды төлеу жүргізілетін ақпараттық жүйе;
22) ұтыс – құмар ойынның және (немесе) бәс тігудің ойын бизнесін ұйымдастырушы белгілеген қағидаларда көзделген нәтижесі шыққан кезде құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысушыға міндетті түрде төленуге жататын мүліктік пайда.
2-тарау. Ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының тәртібі
3. Казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының басшысы ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының тәртібін айқындау мақсатында осы Үлгілік қағидаларға сәйкес келетін, сондай-ақ Заңның 15-бабының 2-тармағында белгіленген мәліметтерді қамтитын ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдау және өткізілетін құмар ойындар қағидаларын бекітуді қамтамасыз етеді.

11) ставка – сумма денег, передаваемых участником азартной игры и (или) пари организатору игорного бизнеса и являющихся основным условием участия в азартной игре и (или) пари в соответствии с правилами, установленными организатором игорного бизнеса;
12) игровой автомат – игорное оборудование (механическое, электрическое, электронное или иное техническое оборудование), используемое для проведения азартных игр, выигрыш которого определяется случайным образом устройством, находящимся внутри корпуса такого игорного оборудования, без участия организатора игорного бизнеса или его работников;
13) зал игровых автоматов – игорное заведение, в котором для организации и проведения азартных игр используются только игровые автоматы;
14) игорный бизнес – предпринимательская деятельность, связанная с организацией и проведением азартных игр и (или) пари;
15) организатор игорного бизнеса – юридическое лицо, осуществляющее организацию и проведение азартных игр и (или) пари в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан;
16) уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий реализацию государственной политики и контроль в сфере игорного бизнеса;
17) игорное заведение – здание, помещение, сооружение, в которых проводятся в соответствии с требованиями, установленными Законом, азартные игры, предусматривающие получение выигрыша;
18) игровая сессия – определяемый правилами организатора игорного бизнеса порядок взаимодействия участника азартной игры с организатором игорного бизнеса, завершающегося выявлением (фиксацией) выигрыша;
19) тотализатор – организатор игорного бизнеса, оказывающий посреднические услуги при заключении пари между его участниками;
20) касса тотализатора или букмекерской конторы – место, где осуществляются прием ставок на пари, выплата выигрыша по нему;
21) электронная касса тотализатора или букмекерской конторы – информационная система, посредством которой осуществляется прием (учет) ставок и производятся выплаты выигрышей с использованием информационно-коммуникационных сетей;
22) выигрыш – имущественная выгода, подлежащая обязательной выплате участнику азартной игры и (или) пари при наступлении результата азартной игры и (или) пари, предусмотренного правилами, установленными организатором игорного бизнеса.
Глава 2. Порядок работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр
3. Руководитель организатора игорного бизнеса, осуществляющего деятельность казино, зала игровых автоматов, в целях установления порядка работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр обеспечивает утверждение Правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр, которые соответствуют настоящим Типовым правилам, а также содержат сведения, установленные пунктом 2 статьи 15 Закона.

4. Бекітілген ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдау және өткізілетін құмар ойындар қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар олардың осы Үлгілік қағидалардың 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
5. Ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындардың қағидалары казино, ойын автоматтары залы қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушымен ойын мекемесінде көрінетін жерге, сондай-ақ казино, ойын автоматтары залы қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (ол болған кезде) орналастырылады.
6. Казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес құмар ойынға қатысушыларын тиісінше тексеру жөнінде шаралар қабылдайды.
7. Казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар құмар ойынға қатысушыны сәйкестендіруді қамтамасыз етеді.
8. Казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының жауапты қызметкері құмар ойынға қатысушыны сәйкестендіруді "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4) және 9) тармақшаларына сәйкес жеке басын куәландыратын құжаттардың түпнұсқасы негізінде жүзеге асырады.
Құмар ойынға қатысушыны сәйкестендіру цифрлық құжаттар сервисі арқылы пайдаланылатын және казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыларына ұсынылатын жеке басын куәландыратын құжаттар негізінде жол беріледі.
9. Казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар құмар ойынға қатысушыны сәйкестендіруді жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген деректерді казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы Ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындардың қағидаларында айқындайтын құмар ойынға қатысушыны тіркеу нысанына (бұдан әрі – тіркеу нысаны) енгізу жолымен қамтамасыз етеді.
Тіркеу нысаны құмар ойынға қатысушыны сәйкестендіру үшін толтырылатын және тиісті жеке тұлғаға ойын мекемесінде тіркелуге мүмкіндік беретін қағаз және (немесе) электрондық түріндегі файл болып табылады.
Жеке тұлғаны тіркеу нысанында:

4. В случае внесения изменений и дополнений в утвержденные Правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр, организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность казино, зала игровых автоматов, обеспечивают их соответствие требованиям, установленным пунктом 3 настоящих Типовых правил.
5. Правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр размещаются организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность казино, зала игровых автоматов на видном месте в игорном заведении, а также на главной странице интернет-ресурса организатора игорного бизнеса, осуществляющего деятельность казино, зала игровых автоматов (при наличии такового).
6. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность казино, зала игровых автоматов, принимают меры по надлежащей проверке участников азартной игры в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".
7. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность казино, зала игровых автоматов, обеспечивают идентификацию участника азартной игры.
8. Идентификация участника азартной игры осуществляется ответственным работником организатора игорного бизнеса, осуществляющего деятельность казино, зала игровых автоматов, на основании подлинника документов, удостоверяющих личность, в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4) и 9) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность".
Допускается идентификация участника азартной игры на основании документов, удостоверяющих личность, используемых и представляемых организаторам игорного бизнеса, осуществляющим деятельность казино, зала игровых автоматов, посредством сервиса цифровых документов.
9. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность казино, зала игровых автоматов, обеспечивают идентификацию участника азартной игры путем внесения данных, указанных в документе, удостоверяющем личность физического лица, в форму регистрации участника азартной игры (далее – форма регистрации), определяемую организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность казино, зала игровых автоматов, в Правилах работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр.
Форма регистрации представляет собой документ в бумажном и (или) файл в электронном виде, который заполняется для идентификации участника азартной игры и позволяет зарегистрироваться соответствующему физическому лицу в игорном заведении.
В форме регистрации для физического лица указываются:

1) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
2) азаматтық (шетелдік үшін);
3) жеке сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының азаматы үшін);
4) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына арналған нысанда көрсетілген жеке сәйкестендіру нөмірі немесе шетелдік паспорттың нөмірі (шетелдік үшін);
5) азаматтығы жоқ адамның куәлігінде көрсетілген жеке сәйкестендіру нөмірі (азаматтығы жоқ адам үшін);
6) туған күні;
7) қызмет түрі, жұмыс орны (бар болса);
8) ұялы байланыстың жеке абоненттік нөмірі;
9) жеке тұлғаға тиесілі банктік шот көрсетіледі.
10. Казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар Заңның 15-бабының 1-тармағына сәйкес құмар ойындарға қатысуға тыйым салынған жеке тұлғаларға құмар ойындарға қатысуға рұқсат беруден бас тартады.
11. Интернеттің болмауы, құмар ойындарға қатысуға шектелген адамдардың тізіміне, Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне қол жеткізудің болмауы себептері бойынша жеке тұлғаны сәйкестендіру мүмкін болмаған жағдайда казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының жауапты қызметкері жеке тұлғаны сәйкестендіруге мүмкін болмаған себептерін жойғанға дейін жеке тұлғаны құмар ойындарға жібермейді.
12. Жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері бойынша жеке тұлғаны сәйкестендіруге жол берілмейді.
13. Жеке тұлғаның ойын мекемесінде сәйкестендіруден (тіркеуден) өтуден бас тартуы да оның құмар ойындарға қатысуына жол бермеу үшін негіз болып табылады.
14. Жеке тұлғаның құмар ойындарға қатысуына рұқсат беру жеке тұлғаға ойын мекемесінің кассасында заңдастырылған белгілерді беру болып табылады.
15. Жеке тұлғаның құмар ойындарға қатысуының шарты казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының жеке тұлғаның құмар ойындарға қатысуына рұқсат беру болып табылады.
16. Құмар ойынға қатысушы ең төменгі және ең жоғары мөлшерлемені ескере отырып, белгілі бір номиналдың заңдастырылған белгілеріне мөлшерлеме жасайды.
17. Минималды және максималды мөлшерлеме туралы, сондай-ақ құмар ойынның әр түрі үшін максималды ұтыс туралы ақпарат Ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындардың қағидаларында айқындалады.
18. Құмар ойынға қатысушыға ұтыс төленуге тиісті нәтиже казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушысымен өткізілетін құмар ойындардың әрбір түрі бойынша Ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындардың қағидаларында айқындалады.

1) фамилия, имя, отчество (при наличии);
2) гражданство (для иностранца);
3) индивидуальный идентификационный номер (для гражданина Республики Казахстан);
4) индивидуальный идентификационный номер, указанный в виде на жительство иностранца в Республике Казахстан, или номер заграничного паспорта (для иностранца);
5) индивидуальный идентификационный номер, указанный в удостоверении лица без гражданства (для лица без гражданства);
6) дата рождения;
7) род деятельности, место работы (при наличии);
8) личный абонентский номер сотовой связи;
9) банковский счет, принадлежащий физическому лицу.
10. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность казино, зала игровых автоматов, отказывают в допуске к участию в азартных играх физическим лицам, которым установлен запрет на участие в азартных играх в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона.
11. При невозможности идентификации физического лица по причинам отсутствия интернета, отсутствия доступа к списку лиц, ограниченных в участии в азартных играх, Единому реестру должников, ответственный работник организатора игорного бизнеса, осуществляющего деятельность казино, зала игровых автоматов, не допускает физическое лицо к азартным играм до устранения причин невозможности идентификации физического лица.
12. Не допускается идентификация физического лица по копиям документов, удостоверяющих личность.
13. Отказ физического лица пройти идентификацию (регистрацию) в игорном заведении также является основанием для его недопущения к участию в азартных играх.
14. Допуском физического лица к участию в азартных играх является выдача физическому лицу легитимационных знаков в кассе игорного заведения.
15. Условием участия физического лица в азартных играх является допуск организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность казино, зала игровых автоматов, физического лица к участию в азартных играх.
16. Участник азартной игры делает ставку легитимационными знаками определенного номинала с учетом минимальной и максимальной ставки.
17. Информация о минимальной и максимальной ставке, а также о максимальном выигрыше для каждого вида азартной игры определяется Правилами работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр.
18. Результат, при наступлении которого участнику азартной игры подлежит выплате выигрыш определяется организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность казино, зала игровых автоматов, по каждому виду проводимых азартных игр и устанавливается в Правилах работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр.

19. Ұтысты төлеу ұсынылған заңдастырылған белгілердің сомасына ғана жүргізіледі.
20. Казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы құмар ойындарға қатысушыларға ұтыстарды төлеуді жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуі негізінде, Ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындардың қағидаларында көзделген мөлшерде және мерзімде, бірақ осы құмар ойынның нәтижелері шығарылған сәттен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірмей жүргізеді.
21. Ұтыс казино, ойын автоматтары залы қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушымен казино, ойын автоматтары залы кассасында құмар ойынға қатысушыға қолма-қол және (немесе) құмар ойынға қатысушының банктік шотына қолма-қол ақшасыз ұтыс сомасын аудару жолымен төленуі тиіс.
22. Ақшадан басқа өзге мүлік түрінде ұтыс жүлдесін беру оң нәтиже алған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде құмар ойын өткізілген ойын мекемесінде жүргізіледі.
3-тарау. . Букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін бәс тігудің тәртібі
23. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының басшысы букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың жұмыс тәртібін, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін бәс тігудің тәртібін айқындау мақсатында осы Үлгілік қағидаларға сәйкес келетін, сондай-ақ Заңның 15-бабының 2-тармағында белгіленген мәліметтерді қамтитын Букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін бәс тігудің қағидаларын бекітуді қамтамасыз етеді.
24. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін бәс тігудің қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар олардың осы Үлгілік қағидалардың 23-тармағымен белгіленген талаптарға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
25. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін бәс тігудің қағидалары букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы кассасында көрнетін жерде, сондай-ақ букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (ол болған кезде) орналастырылады.
26. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес бәс тігуге қатысушыларды тиісінше тексеру жөнінде шаралар қабылдайды.

19. Выплата выигрыша производится только на сумму предъявленных легитимационных знаков.
20. Выплата выигрышей участникам азартных игр производится организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность казино, зала игровых автоматов на основании предъявленного документа, удостоверяющего личность, в размере и сроки, которые предусмотрены Правилами работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр, но не позднее трех календарных дней с момента подведения результатов данной азартной игры.
21. Выигрыш подлежит выплате организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность казино, зала игровых автоматов, участнику азартной игры в кассе казино, зала игровых автоматов в наличном и (или) в безналичном порядке путем перечисления организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность казино, зала игровых автоматов, суммы выигрыша на банковский счет участника азартной игры.
22. Выдача выигранного приза в виде иного имущества, кроме денег, производится в игорном заведении, в котором проводилась азартная игра в течение пяти календарных дней со дня наступления положительного результата.
Глава 3. Порядок работы букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых пари
23. Руководитель организатора игорного бизнеса, осуществляющего деятельность букмекерской конторы или тотализатора, в целях установления порядка работы букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и заключения пари, обеспечивает утверждение Правил работы букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых пари, которые соответствуют настоящим Типовым правилам, а также содержат сведения, установленные пунктом 2 статьи 15 Закона.
24. В случае внесения изменений и дополнений в утвержденные Правила работы букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых пари организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность букмекерской конторы или тотализатора, обеспечивают их соответствие требованиям, установленным пунктом 23 настоящих Типовых правил.
25. Правила работы букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых пари размещаются организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы или тотализатора, на видном месте в кассе букмекерской конторы и (или) тотализатора, а также на главной странице интернет-ресурса и (или) мобильного приложения (при наличии таковых) организатора игорного бизнеса, осуществляющего деятельность букмекерской конторы или тотализатора.
26. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность букмекерской конторы или тотализатора, принимают меры по надлежащей проверке участников пари и в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".

27. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы мөлшерлемені қабылданғанға дейін аккаунт ашу жолымен аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушының жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін деректерді енгізе отырып, бәс тігуге қатысушыны тіркеуді жүргізеді. Мұндай деректерге соның ішінде мыналар жатады:
1) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
2) азаматтығы (шетелдік үшін);
3) жеке сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының азаматы үшін);
4) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар нысанда көрсетілген жеке сәйкестендіру нөмірі немесе шетелдік паспорттың нөмірі (шетелдік үшін);
5) азаматтығы жоқ адамның куәлігінде көрсетілген жеке сәйкестендіру нөмірі (азаматтығы жоқ адам үшін);
6) туған күні;
7) қызмет түрі, жұмыс орны (бар болса);
8) ұялы байланыстың жеке абоненттік нөмірі;
9) жеке тұлғаға тиесілі банктік шот.
28. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар бәс тігуге қатысушыны тіркеу кезінде көрсетілген бәс тігуге қатысушының ұялы байланысының абоненттік нөміріне растау коды бар мәтіндік хабарламаны жіберу арқылы бәс тігуге қатысушыны сәйкестендіруді жүзеге асырады.
Букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар бәс тігуге қатысушы өз аккаунтына кірген кезде бәс тігуге қатысушыны тіркеу кезінде көрсетілген бәс тігуге қатысушының ұялы байланысының абоненттік нөміріне растау коды бар мәтіндік хабарламаны жіберу арқылы бәс тігуге қатысушыны сәйкестендіруді жүзеге асырады.
29. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар Заңның 15-бабының 1-тармағына сәйкес бәс тігуге қатысуға тыйым салынған жеке тұлғаларға бәс тігуге қатысуға рұқсат беруден бас тартады.
30. Жеке тұлғаға бәс тігуге қатысуға рұқсат бәс тігуге қатысушы жасаған мөлшерлеме, сол сияқты бәс тігу болып табылады.
31. Жеке тұлғаның бәс тігуге қатысуының шарты букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының жеке тұлғаны бәс тігуге қатысуға рұқсат беруі болып табылады.
32. Букмекерлік кеңсе қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы нәтижесіне бәс тігілетін оқиғаны өз бетінше айқындайды.
33. Букмекерлік кеңсе қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы мөлшерлемелерді аппараттық-бағдарламалық кешен есептеген коэффициенттер негізінде және аккредиттелген спорт федерациялары өткізетін немесе халықаралық спорт ұйымдары, федерациялары, комитеттері аясында өткізілетін спорттық жарыстар шеңберінде болатын алдағы нақты оқиғаларға ғана қабылдайды.

27. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, до принятия ставки производит регистрацию участника пари посредством аппаратно-программного комплекса путем открытия аккаунта с внесением данных, позволяющих установить личность участника пари. К таким данным относятся в том числе:
1) фамилия, имя, отчество (при наличии);
2) гражданство (для иностранца);
3) индивидуальный идентификационный номер (для гражданина Республики Казахстан);
4) индивидуальный идентификационный номер, указанный в виде на жительство иностранца в Республике Казахстан или номер заграничного паспорта (для иностранца);
5) индивидуальный идентификационный номер, указанный в удостоверении лица без гражданства (для лица без гражданства);
6) дата рождения;
7) род деятельности, место работы (при наличии);
8) личный абонентский номер сотовой связи;
9) банковский счет, принадлежащий физическому лицу.
28. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность букмекерской конторы или тотализатора, при регистрации участника пари осуществляют идентификацию участника пари путем направления текстового сообщения с кодом подтверждения на абонентский номер сотовой связи участника пари, указанный при регистрации.
Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность букмекерской конторы или тотализатора, при входе участника пари на свой аккаунт осуществляют идентификацию участника пари путем направления текстового сообщения с кодом подтверждения на абонентский номер сотовой связи участника пари, указанный при регистрации.
29. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность букмекерской конторы или тотализатора, отказывают в допуске к участию в пари физическим лицам, которым установлен запрет на участие в пари в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона.
30. Допуском физического лица к участию в пари является ставка, сделанная участником пари, а равно заключение пари.
31. Условием участия физического лица в пари является допуск организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы или тотализатора, физического лица к участию в пари.
32. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы, самостоятельно определяет события, на исход которых заключается пари.
33. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы, принимает ставки на основании коэффициентов, рассчитанных аппаратно-программным комплексом, и только на предстоящие реальные события, происходящие в рамках спортивных соревнований, проводимых аккредитованными спортивными федерациями или под эгидой международных спортивных организаций, федераций, комитетов.

34. Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы ат спорты жарыстары (атшабыстар, ат жарыстары) және (немесе) ит жарыстыру шеңберінде болатын алдағы нақты оқиғаларға мөлшерлемелер қабылдайды.
35. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы мөлшерлемелерді букмекерлік кеңсенің немесе тотализатордың тиісті кассасы және (немесе) букмекерлік кеңсенің немесе тотализатордың электрондық кассасы арқылы қабылдайды. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатор Заңның 12-бабы 12-тармағына сәйкес мөлшерлемелер қабылдамайды.
36. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы бәс тігуді ұйымдастыру мен өткізуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен мен жабдық арқылы жасалған мөлшерлемелердің жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды, бәс тігуге қатысушылардың мөлшерлемелерін өңдеуді және ұтысты төлеуді жүзеге асырады және қамтамасыз етеді.
37. Бәс тігуге қатысушы өз шотын қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз тәсілмен толтырады.
38. Бәс тігуге мөлшерлеме жасауды бәс тігуге қатысушы шотқа енгізілген ақша және (немесе) ұтыстар есебінен жүзеге асырады.
39. Мөлшерлемелер оқиға аяқталғанға дейін жасалады.
40. Барлық іс-шаралар спорттық жарыстар өткізетін ұйымдардың ресми құжаттарынан, спорт федерацияларының, спорт клубтарының ресми интернет-ресурстарынан және спорттық ақпараттың басқа да ресми көздерінен алынған мәліметтер болған кезде ғана кейінге қалдырылған және (немесе) жойылған болып есептеледі.
41. Егер бәс тігу аяқталған оқиғаға жасалған болса, ол күшін жоюға жатады.
42. Бәс тігуге қатысушы бәс тіккен оқиғаның ұтыс нәтижесі бәс тігуге қатысушыға ұтыс төленуге жататын нәтиже болып табылады.
43. Бәс тігуге қатысушыларға ұтыстарды төлеуді букмекерлік кеңсе немесе тотализатор Букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін бәс тігудің қағидаларында көзделген мөлшерде және мерзімдерде, бірақ осы бәс тігудің нәтижелері шығарылған сәттен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірмей жүргізеді.
44. Ұтысты қолма-қол ақшасыз тәсілмен алу бәс тігуге қатысушыны тіркеу кезінде көрсетілген деректемелер бойынша жүзеге асырылады.
4-тарау. Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескерту тәртібі, сондай-ақ құмар ойынға (немесе) бәс тігуге қатысушыны құмар ойынға (немесе) бәс тігуге қатысу бейімділігінен шектеу шаралары
45. Казино, ойын автоматтары залы, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар уәкілетті орган бекітетін құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертудің мәтініне, эскиздеріне сәйкес ойын мекемесінде, букмекерлік кеңсенің және тотализатордың үй-жайларында, казино мен ойын автоматтары залының кассаларында, букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың кассалары мен электрондық кассаларында, өзінің интернет-ресурстарында (олар болған кезде) көрнекі жерге құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуді орналастырады.

34. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность тотализатора, принимает ставки на предстоящие реальные события, происходящие в рамках конно-спортивных соревнований (конных скачек, бегов) и (или) собачьих бегов.
35. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, принимает ставки через соответствующую кассу букмекерской конторы и (или) электронную кассу букмекерской конторы или тотализатора. Букмекерская контора или тотализатор не принимает ставки в соответствии с пунктом 12 статьи 12 Закона.
36. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществляет и обеспечивает прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша.
37. Участник пари пополняет свой аккаунт наличными деньгами или безналичным способом.
38. Ставка на пари осуществляется участником пари за счет денег, внесенных в аккаунт, и (или) выигрышей.
39. Пари заключаются до завершения события. Исключение составляют пари на события, заключенные по ходу события. Такие пари считаются действительными до окончания события.
40. Все события будут считаться перенесенными и (или) отмененными только при наличии сведений из официальных документов организаций, проводящих спортивные соревнования, официальных интернет-ресурсов спортивных федераций, спортивных клубов и других официальных источников спортивной информации.
41. Пари подлежит отмене, если оно заключено на произошедшее событие.
42. Выигрышный исход события, на который участник пари сделал ставку является результатом, при наступлении которого участнику пари подлежит выплате выигрыш.
43. Выплата выигрышей участникам пари производится букмекерской конторой или тотализатором, в размере и сроки, которые предусмотрены в Правилах работы букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых пари, но не позднее трех календарных дней с момента подведения результатов данного пари.
44. Получение выигрыша безналичным способом осуществляется по реквизитам, указанным при регистрации участника пари.
Глава 4. Порядок предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари, а также мерах ограничения участника азартной игры (или) пари от склонности участия в азартной игре (или) пари
45. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность казино, зала игровых автоматов, букмекерской конторы или тотализатора размещают в игорном заведении, помещениях букмекерской конторы или тотализатора, кассах казино и зала игровых автоматов, кассах и электронных кассах букмекерской конторы и (или) тотализатора, на главной странице собственных интернет-ресурсов и (или) мобильных приложений (при наличии таковых) на видном месте предупреждение о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари в соответствии с текстом, эскизами предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари, утверждаемыми уполномоченным органом.

46. Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескерту құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылар үшін туындауы мүмкін болжамды теріс салдарларды қамтиды.
47. Казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар құмар ойынға қатысушыны құмар ойындарға қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескерту мақсатында өз қызметінде мыналарды қоса алғанда жауапты ойын құралдарын қолданады:
1) құмар ойынға қатысушыны сәйкестендіру кезінде құмар ойындарға қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы хабардар ету;
2) хабарлау жүйесі, теледидар арқылы мерзімді (бір сағаттан аспайтын аралықпен) құмар ойындарға қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы хабар тарату.
48. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар бәс тігуге қатысушыны бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескерту мақсатында өз қызметінде мыналарды қоса алғанда жауапты ойын құралдарын қолданады:
1) аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы жеке тұлғаны тіркеу кезінде бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы хабарлау;
2) бәс тігуге қатысушыға белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бәс тігуге жұмсалатын уақыт пен ақша сомасын шектеуді белгілеу мүмкіндігін қамтамасыз ету;
3) бәс тігуге қатысушының аккаунтта болу уақыты туралы, жүзеге асырылған ставкалар саны және ұтылған ақша сомалары туралы мерзімді (бір сағаттан аспайтын аралықпен) хабарлау;
4) бәс тігуге қатысушыларға мөлшерлемелер қойылған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға мүмкіндік беретін бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін пайдаланылатын теледидар, құрылғылар арқылы бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертулерді (бір сағаттан аспайтын аралықпен) трансляциялау.

46. Предупреждение о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари содержит предполагаемые негативные последствия, которые могут наступить для участников азартных игр и (или) пари.
47. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность казино, зала игровых автоматов, в целях предупреждения участника азартной игры о рисках и вреде участия в азартных играх, в своей деятельности применяют инструменты ответственной игры, включая следующее:
1) информирование при идентификации участника азартной игры о рисках и вреде участия в азартных играх;
2) периодическая (с интервалом не более одного часа) трансляция через систему оповещения, телевизор предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх.
48. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность букмекерской конторы или тотализатора, в целях предупреждения участника пари о рисках и вреде участия в пари, в своей деятельности применяют инструменты ответственной игры, включая следующее:
1) уведомление при регистрации физического лица посредством аппаратно-программного комплекса о рисках и вреде участия в пари;
2) обеспечение возможности участнику пари устанавливать ограничение времени и суммы денег, затрачиваемых на пари в течение определенного периода времени;
3) периодическое уведомление (с интервалом не более одного часа) участника пари о времени нахождения на аккаунте, о количестве осуществленных ставок и проигранных суммах денег;
4) периодическая (с интервалом не более одного часа) трансляция через телевизор, устройства, используемые для организации и проведения пари, позволяющие участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, предупреждения о рисках и вреде участия в пари.