Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 10 қазандағы № 81 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 14 қазанда № 35254 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 10 қазандағы
№ 81 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Мектепке дейінгі ұйымдарға және сәбилер үйлеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 9 шілдедегі № ҚР ДСМ-59 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23469 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Мектепке дейінгі ұйымдарға және сәбилер үйлеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жобалау кезінде МДҰ-ның жас ерекшелігіне байланысты топтық үй-жайларының құрамына киім шешетін бөлме, ойын, жатын бөлмесі, буфет-тарату орны, дәретхана кіреді.
Бұрын қолданыста болған құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттар бойынша жобаланған және қолданысқа енгізілген объектілерді қоспағанда, МДҰ-ның жас ерекшелігіне байланысты топтық үй-жайларының құрамы және олардың ауданы осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес келеді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 октября 2024 года № 81. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2024 года № 35254
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 октября 2024 года № 81
Перечень некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июля 2021 года № ҚР ДСМ-59 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23469) следующие изменения:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка", утвержденных указанным приказом:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При проектировании в состав возрастных групповых помещений ДО входят раздевальная, игровая, спальня, буфетная-раздаточная, туалетная.
Состав возрастных групповых помещений ДО и их площади соответствуют приложению 2 к настоящим Санитарным правилам, за исключением объектов, запроектированных и введенных в действие по ранее действовавшим правовым и нормативно-техническим документам";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. МДҰ-ды жобалау кезінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтер талаптарына сәйкес қозғалатын төсектерді орналастыру үшін қосымша орынның болуы ескере отырып, топтық (ойын) бөлмені жатын бөлмесімен біріктіруге жол беріледі.
Балалар толық уақыт болмайтын МДҰ және мектепке дейінгі шағын орталықтарда жалпы киім шешетін орынды орнатуға жол беріледі.";
139-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) ауданы кемінде 8 м2 балалардың есептік саны 30-дан аспайтын МДҰ-дағы бір дәретхана бөлуге;"
санитариялық қағидаларға 2-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Әкімшілік және тұрғын ғимараттарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 маусымдағы № ҚР ДСМ-52 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28525 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Әкімшілік және тұрғын ғимараттарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
5- тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) үздіксіз инсоляцияның 3 сағаттық ұзақтығы мектепке дейінгі ұйымдардың ойын және топтық бөлмелерінде, мектеп-интернаттардың жатын үй-жайларында, тұрғын ғимараттардың балалар ойын алаңдары мен спорт алаңдарының ойын құрылғылары, мектепке дейінгі ұйымдардың топтық алаңдары, спорт аймағы, жалпы білім беретін мектептер мен мектеп-интернаттардың демалыс аймақтары аумақтарында қамтамасыз етіледі.
Спорт аймағының, жалпы білім беретін мектептердің және мектеп-интернаттардың демалыс аймағының 50 % алаңында 2,5 сағат үздіксіз инсоляцияға жол беріледі;";
5- тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Мектепке дейінгі, жалпы білім беретін ұйымдардың және мектеп-интернаттардың оқу үй-жайларында инсоляцияның ұзақтығы үзіліссіз, мынаны:
солтүстік аймақта 2,0 сағат (солтүстік ендікте 48° солтүстікте) және одан артықты;
оңтүстік аймақта 1,5 сағат (солтүстік ендікте 48° оңтүстікте) және одан артықты құрайды.
Жалпы білім беретін ұйымдарда көрсетілген инсоляция орта және жоғары сыныптардың оқу үй-жайларының 60 пайызына үшін қабылданады.".
3. "Коммуналдық мақсаттағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 26 шілдедегі № ҚР ДСМ-67 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28925 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Коммуналдық мақсаттағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"15. По заданию на проектирование в ДО допускается совмещение групповой (игровой) со спальными помещениями с учетом наличия дополнительной площади для размещения раздвижных кроватей в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства.
В ДО с неполным пребыванием детей и дошкольных мини-центрах допускается устройство общей раздевальной.";
подпункт 6) пункта 139 изложить в следующей редакции:
"6) одна туалетная в ДО с расчетным количеством не более 30 детей площадью не менее 8 м2;"
приложение 2 к санитарным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.
2. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 июня 2022 года № ҚР ДСМ-52 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к административным и жилым зданиям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28525) следующие изменения:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к административным и жилым зданиям", утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) 3-х часовая продолжительность непрерывной инсоляции обеспечивается в игральных и групповых дошкольных организаций, спальных помещениях школ-интернатов, на территориях детских игровых площадок и игровых устройств спортивных площадок жилых зданий, групповых площадок дошкольных организаций, спортивной зоны, зоны отдыха общеобразовательных школ и школ-интернатов.
Допускается 2,5 часовая непрерывная инсоляция на 50 % площади участка спортивной зоны, зоны отдыха общеобразовательных школ и школ-интернатов;";
подпункт 6) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"6) Продолжительность инсоляции в учебных помещениях дошкольных, общеобразовательных организаций и школ-интернатов непрерывная, составляет:
2,0 часа и более в северной зоне (севернее 48° северной широты);
1,5 часа и более в южной зоне (южнее 48° северной широты).
Указанная инсоляция в общеобразовательных организациях принимается для 60 процентов учебных помещений средних и старших классов.".
3. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июля 2022 года № ҚР ДСМ-67 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам коммунального назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28925) следующие изменения:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам коммунального назначения", утвержденных указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
санитариялық қағидаларға 1-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 10 қазандағы
№ 81 Тізбеге
1-қосымша
"Мектепке дейінгі ұйымдарға
және сәбилер үйлеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
2-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың жас ерекшелігіне байланысты топтық үй-жайлары мен олардың аудандары
Кесте
Киініп-шешінетін орын
1 балаға кемiнде 0,7 м2 есебінен
ойын бөлмесi
бөбектер мен мектеп жасына дейінгі топтар үшін 1 балаға кемiнде 2,0 м2 есебінен
буфет-тарату орны
кемiнде 3,8 м2
жатын бөлмесі
бөбектер мен мектеп жасына дейінгі топтар үшін 1 балаға кемiнде 1,8 м2 есебінен
типтік МДҰ үшін дәретхана бөлмесі:
мектеп жасына дейінгі топтар үшін
кемiнде 16 м2
бөбектер жасындағы
кемiнде 12 м2
бейімделген ғимараттарда орналасқан МДҰ-ға арналған дәретхана бөлмесі, оның ішінде сыйымдылығы 3 топқа дейінгі МДҰ-ға
кемiнде 8 м2
Ескертпе:
м2- шаршы метр.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 10 қазандағы
№ 81 Тізбеге
2-қосымша
"Коммуналдық мақсаттағы
объектілерге қойылатын
санитариялық-
пидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Жабық жүзу бассейндерінің негізгі үй-жайларының микроклиматы параметрлері және судың температурасы
Үй-жайлар
Су температурасы, °С
Ауа температурасы, ºС
Салыстырмалы ылғалдылық, %
1 сағатта ауа алмасу параметрлері
Ауа қозғалысының жылдамдығы м/сек
ішке сору
сыртқа тарату
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Ересектерге арналған бассейн шарасы

"В соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 ПРИКАЗЫВАЮ:";
приложение 1 к санитарным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню.
Приложение 1 к перечню
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 октября 2024 года № 81
Приложение 2
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к дошкольным
организациям и домам ребенка"
Возрастные групповые помещения дошкольных организаций и их площади
Таблица
раздевальная
из расчета не менее 0,7 м2 на 1 ребенка
игровая
из расчета для групп ясельного и дошкольного возраста не менее 2,0 м2 на 1 ребенка
буфетная-раздаточная
не менее 3,8 м2
спальня
из расчета для групп ясельного и дошкольного возраста не менее 1,8 м2 на 1 ребенка
туалетная для типовых ДО:
для групп дошкольного возраста
не менее 16 м2
ясельного возраста
не менее 12 м2
туалетная для ДО, размещенная в приспособленных зданиях, в том числе для ДО вместимостью до трех групп
не менее 8 м2
Примечание:
М2- квадратный метр.
Приложение 2 к перечню
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 октября 2024 года № 81
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к отдельным
объектам коммунального
назначения"
Параметры микроклимата основных помещений закрытых плавательных бассейнов и температуре воды
Помещения
Температура воды, ºС
Температура воздуха, ºС
Относительная влажность, %
Параметры воздухообмена в 1 час
Скорость движения воздуха м/сек
приток
вытяжка
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Чаша бассейна для взрослых

Ескертпе: ашық бассейндердегі судың температурасы жаз мезгілінде плюс 27°С, қыста плюс 28°С, жүзіп үйренушілер үшін плюс 29°С деңгейінде сақталады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
°С – градус Цельсий;
% – пайыз;
м/сек – секундына метр;
м³/сағ – сағатына текше метр.

Примечание: температура воды в открытых бассейнах поддерживается летом на уровне плюс 27 ℃, зимой плюс 28 ℃, для обучающихся плавать плюс 29 ℃.
Расшифровка аббревиатур:
℃ - градус Цельсия;
% - процент;
м/сек – метр в секунд;
м3/час – кубический метр в час.