"Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 шілдедегі № 311 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 23 қазандағы № 495 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 28 қазанда № 35292 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 шілдедегі № 311 бұйрығына (Нормативтік актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33056 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесінде:
5 - тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын бірлескен білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу, сондай-ақ ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мынадай формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ1 – шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын, қазақстандық үлгідегі дипломды алатын, бірлескен білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі, сондай-ақ қазақстандық үлгідегі дипломды алатын, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:

О внесении изменения и дополнений в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 311 "О некоторых вопросах подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 октября 2024 года № 495. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2024 года № 35292
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 311 "О некоторых вопросах подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33056) следующие изменение и дополнения:
в Методике подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Расчет объема подушевого нормативного финансирования и подушевой норматив финансирования для организаций высшего и (или) послевузовского образования по совместным образовательным программам, реализуемых в рамках стратегического партнерства с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, а также расчет объема подушевого нормативного финансирования и подушевой норматив финансирования для филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, производится по следующим формулам:
1) Vпф1 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования по совместным образовательным программам, реализуемых в рамках стратегического партнерства с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, c получением диплома казахстанского образца, а также годовой объем подушевого нормативного финансирования для филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, c получением диплома казахстанского образца, рассчитывается по формуле:

V жқ1 = Nzb1 * Контzb1,
мұндағы:
Nzb1 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контzb1 – бакалавриатта білім алушылардың жыл сайынғы контингенті;
Nzb1 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nzb1 = Т+Xz+ A+ S,
мұндағы:
Т – білім беру процесіне тартылған ӘБП-ның және ПОҚ-ның жылына бір білім алушыға шаққандағы жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Xz – кадрларды даярлаудың техникалық және ауыл шаруашылығы бағыттары бойынша жылына бір білім алушыға есептегенде жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын орындау шеңберінде білім алушылардың оқу-әдістемелік әдебиеттерді сатып алуға, зертханалық, практикалық, теориялық және жеке сабақтарының академиялық ұтқырлығын ұйымдастыруға арналған оқу шығыстары – 19 АЕК;
АЕК – жыл сайын республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін айлық есептік көрсеткіш. Айлық есептік көрсеткішке баламалы көрсеткіштердің мәндерін айқындау үшін негіз ретінде 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері алынады;
А – кадрларды даярлаудың техникалық және ауыл шаруашылығы бағыттары үшін оқу құралдары мен жабдықтардың амортизация нормасы 64 АЕК-ті құрайды;
Т – білім беру процесіне тартылған ӘБП және ПОҚ еңбегіне ақы төлеудің жылдық қоры жылына бір білім алушыға төменде келтірілген персонал құрамы негізге алына отырып есептеледі.
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Персонал
Саны (штат бірлігі)
1 қызметкерге шаққандағы жалақы мөлшері теңгемен
АЕК-те 1 қызметкерге шаққандағы жалақы мөлшері
ПОҚ
Профессорлық-оқытушылық құрам (ПОҚ):

Vпф1 = Nzb1 * Контzb1,
где:
Nzb1 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате;
Контzb1 – ежегодный контингент обучающихся на бакалавриате;
Nzb1 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате рассчитывается по формуле:
Nzb1 = Т+Xz+ A+ S,
где:
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
Xz – учебные расходы, предназначенные для приобретения учебно-методической литературы, организации академической мобильности лабораторных, практических, теоретических и индивидуальных занятий, обучающихся в рамках выполнения государственного общеобязательного стандарта высшего образования в расчете на одного обучающегося в год по техническим и сельскохозяйственным направлениям подготовки кадров – 19 МРП;
МРП – месячный расчетный показатель, устанавливаемый ежегодно законом о республиканском бюджете. Для определения значений показателей, эквивалентных месячному расчетному показателю, за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
A – норма амортизации учебных приборов и оборудования для технических и сельскохозяйственных направлений подготовки кадров составляет – 64 МРП;
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, на одного обучающегося в год рассчитывается исходя из нижеприведенного состава персонала.
Аббревиатура, применяемая по тексту
Персонал
Количество (штатных единиц)
Размер заработной платы на 1 работника в тенге
Размер заработной платы на 1 работника в МРП
ППС
Профессорско-преподавательский состав (ППС):

Жалақыны есептеу 2021 жылғы 15 қарашаға белгіленген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша 1 АҚШ доллары үшін 430 теңге баламасында ұлттық валютада жүргізілді;
12 – айына нормативтік шығындарды есептеуден жылына нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін жылына айлар саны;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті:
отандық персоналдар үшін snokz – 1,0836;
2025 және одан кейінгі жылдарға – 1,0968;
шетелдік персоналдар үшін snoin – 1,095;
mp – жұмыс берушінің қосымша міндетті зейнетақы жарналарының және міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың коэффициенті:
2023 жылға – 1,03;
2024 жылға – 1,045;
2025 жылға – 1,055;
2026 жылға – 1,065;
2027 жылға – 1,075;
2028 жылға және одан кейінгі жылдарға – 1,08;
mvпоқ – бір оқытушыға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициентін құрайды:
бір шетелдік оқытушыға mvпоқin – 0,02;
бір отандық оқытушыға mvпоқkz – 0,047;
mvәбп – ӘБП бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бір шетелдік мидл менеджментке mvәбпin1 – 0,0033;
бір шетелдік топ-менеджментке mvәбпin2– 0,001;
бір шетелдік халықаралық менеджментке mvәбпin3 – 0,00067;
бір отандық менеджментке mvәбпkz1 – 0,00067;
бір ӘБП кіші құрамға mvәбпkz2 – 0,031;
S – халықаралық білім беру бағдарламаларын енгізу коэффициенті – 102,024 АЕК;
2) Vжқ2 – шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын, қос диплом алатын білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
V жқ2 = Nzb2* Контzb2,
мұндағы:
Контzb2 – бакалавриатта білім алушылардың жыл сайынғы контингенті;
Nzb2 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі, мына формула бойынша айқындалады:
Nzb2 = Nzb1 + L1,
мұндағы:
L1 – Солтүстік Америка елдерінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен қос диплом бағдарламасы бойынша бір білім алушыға жылына 752,693 АЕК есебінен шығыстар;
3) Vжқ3 – ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары шеңберінде іске асырылатын, қос диплом алатын білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі, мына формула бойынша есептеледі:

Расчет заработной платы произведен в национальной валюте в эквиваленте 430 тенге за 1 доллар США по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 15 ноября 2021 года;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений:
для отечественного персонала snokz – 1,0836;
на 2025 и последующие годы – 1,0968;
для иностранного персонала snoin – 1,095;
mp – коэффициент дополнительных обязательных пенсионных взносов работодателя и отчислений в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2023 год – 1,03;
на 2024 год – 1,045
на 2025 год – 1,055;
на 2026 год – 1,065;
на 2027 год – 1,075;
на 2028 и последующие годы – 1,08;
mvппс – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного преподавателя составляет:
на одного иностранного преподавателя mvппсin – 0,02;
на одного отечественного преподавателя mvппсkz – 0,047;
mvауп – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника АУП составляет:
на одного иностранного мидл-менеджмента mvаупin1 – 0,0033;
на одного иностранного топ-менеджмента mvаупin2 – 0,001;
на одного международного менеджмента mvаупin3 – 0,00067;
на одного отечественного менеджмента mvаупkz1 – 0,00067;
на одного младшего состава АУП mvаупkz2 – 0,031;
S – коэффициент внедрения международных образовательных программ – 102,024 МРП;
2) Vпф2 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования по образовательным программам, реализуемых в рамках стратегического партнерства с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, с получением двойного диплома, рассчитывается по формуле:
Vпф2 = Nzb2* Контzb2,
где:
Контzb2 – ежегодный контингент обучающихся на бакалавриате;
Nzb2 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате, определяется по формуле:
Nzb2 = Nzb1 + L1,
где:
L1 – расходы за одного обучающегося по программе двойного диплома с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования стран Северной Америки из расчета 752,693 МРП в год;
3) Vпф3 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования по образовательным программам, реализуемых в рамках филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, с получением двойного диплома, рассчитывается по формуле:

Vжқ3 = Nzb3 * Контzb3,
мұндағы:
Контzb3 – бакалавриатта білім алушылардың жыл сайынғы контингенті;
Nzb3 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі, мына формула бойынша айқындалады:
Nzb3 = Nzb1 - S + L2,
мұндағы: L2 – Еуропа елдерінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен қос диплом бағдарламасы бойынша бір білім алушыға жылына 698,845 АЕК есебінен шығыстар.
Шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына төлем барлық оқу кезеңі үшін (4 жыл) тең үлестермен шарт негізінде жүзеге асырылады. L1 және L2 есебі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2022 жылғы 27 желтоқсанға белгіленген бағамы бойынша 1 АҚШ доллары үшін 461,1 теңге эквивалентінде ұлттық валютада жүргізілді.";
мынадай мазмұндағы 9, 10 және 11 - тармақтармен толықтырылсын:
"9. Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған "Russel Group" құрамына кіретін Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігінің жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен филиал шеңберінде іске асырылатын қос диплом бағдарламалары бойынша жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі және жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі мына формула бойынша есептеледі:
1) Vпф - жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі (бакалавриат) мына формула бойынша есептеледі:
Vпф = ∑ Nb * Контb),
мұндағы:
Nb - бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контb - бакалавриатта білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контb - мына формула бойынша есептеледі:
Контb = жыл басындағы білім алушылардың саны + оқуға қабылдаудың 1/3 – білім алушылардың күтілетін бітіруінің 1/2 – білім алушылардың күтілетін оқудан шығарылуы + білім алушылардың күтілетін келуі;
2) Nb - бакалавриатта жылына бір білім алушыға қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативі Қазақстан Республикасында (бұдан әрі – ҚР) және Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландияның Біріккен оқуға тиесілі шығыстар нормативінің сомасынан құрылады және мына формула бойынша есептеледі:
Nb = Nb Kz + Nb UK,
мұндағы:
Nb Kz – ҚР-да бакалавриатта жылына бір білім алушыға арналған шығыстар нормативі формула бойынша есептеледі:
Nb Kz = F,
Nb UK, - Ұлыбританиядағы бакалавриатта жылына бір оқушыға арналған шығыстар нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nb UK = О UK,
3) F – профессорлық-оқытушылық құрамы (бұдан әрі - ПОҚ), әкімшілік-басқару персоналы (бұдан әрі – ӘБП) және оқу-көмекші персоналдың (бұдан әрі – ОКП) еңбекақы төлеудің жалпы жылдық қоры жылына бір білім алушыға есепте және формула бойынша есептеледі:
F = Тin ппс + Тpr. ппс + Тауп + Qувп,

Vпф3 = Nzb3 * Контzb3,
где:
Контzb3 – ежегодный контингент обучающихся на бакалавриате;
Nzb3 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате, определяется по формуле:
Nzb3 = Nzb1 - S + L2,
где:
L2 – расходы за одного обучающегося по программе двойного диплома с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования стран Европы из расчета 698,845 МРП в год.
Выплата зарубежной организации высшего и (или) послевузовского образования осуществляется на основании договора, равными долями за весь период обучения (4 года).
Расчет L1 и L2 произведен в национальной валюте в эквиваленте 461,1 тенге за 1 доллар США по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 27 декабря 2022 года.";
дополнить пунктами 9, 10 и 11 следующего содержания:
"9. Расчет объема подушевого нормативного финансирования и подушевой норматив финансирования для организаций высшего и (или) послевузовского образования по программам двойного диплома, реализуемых в рамках филиала с организациями высшего и (или) послевузовского образования Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, входящих в состав "Russel Group", созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, рассчитывается по формуле:
1) Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования (бакалавриат) рассчитывается по формуле:
Vпф = ∑ Nb * Контb),
где:
Nb – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате;
Контb – среднегодовой контингент обучающихся в бакалавриате;
Контb рассчитываются по следующей формуле:
Контb = число обучающихся на начало года + 1/3 приема на обучение – 1/2 ожидаемого выпуска обучающихся – ожидаемый отсев обучающихся + ожидаемое прибытие обучающихся.
2) Nb – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате состоит из суммы норматива расходов, приходящихся на обучение в Республике Казахстан (далее – РК) и на обучение в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии, рассчитывается по следующей формуле:
Nb = Nb Kz + NbUK,
где:
NbKz – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате в РК рассчитывается по формуле:
Nb Kz = F,
Nb UK – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате в Великобритании рассчитывается по формуле:
Nb UK = OUK,
3) F – общий годовой фонд оплаты труда персонала: профессорско-педагогического состава (далее – ППС), административно-управленческого (далее – АУП) и учебно-вспомогательного персонала (далее – УВП) в расчете на одного обучающегося в год и рассчитывается по формуле:
F = Тin ппс + Тpr.ппс + Тауп + Qувп,

3.1) Тin ппс - шетелдік ПОҚ-тың жылдық еңбекақы төлеу қоры жылына бір білім алушыға есептегенде мына формула бойынша есептеледі:
Тin. ппс = 12 * W in ппс * sno in * mv in 1,
мұндағы:
12 - айына нормативтік шығындарды есептеуден жылына нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін жылына айлар саны;
W in ппс - шетелдік ПОҚ-тың еңбекақы төлеу қоры айына мына формула бойынша есептеледі:
Win. ппс = ЛЖ in. ппс,
мұндағы:
ЛЖ in. ппс – шетелдік оқытушының лауазымдық жалақысы мына формула бойынша айқындалады:
ЛЖ in. ппс = 155,9586 * БЛЖ,
155,9586 - базалық лауазымдық жалақыға шетелдік ПОҚ-тың лауазымдық жалақысын есептеу коэффициенті (БЛЖ);;
snoin. –шетелдік ПОҚ еңбекақы төлеу қоры үшін әлеуметтік салық коэффициенті – 1,095 құрайды;
mvin.1 – бір шетелдік ПОҚ-ға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті – 0,011111 құрайды;
Тpr. ппс - басқа ПОҚ-ның жылдық еңбекақы төлеу қоры жылына бір білім алушыға есептегенде мына формула бойынша есептеледі:
Тpr. ппс = Т осн. ппс + Т комп. ппс,
мұндағы:
Т осн. ппс – басқа ПОҚ-ның өтемақы төлемдерін есептемегенде жылдық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
Т осн. ппс = 12 * W pr ппс* (snopr + gpo) * mvpr1,
Т комп. ппс – басқа ПОҚ-ның жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақыларын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Т комп. ппс = ЛЖpr ппс * (snopr + gpo) * mvpr1,
мұндағы:
W – басқа ПОҚ-ның айына еңбекақы төлеу қоры формула бойынша есептеледі:
Wpr ппс= ЛЖ pr ппс,
мұндағы:
ЛЖ pr ппс– басқа ПОҚ-ның лауазымдық айлықақысы мына формула бойынша есептеледі:
ЛЖpr ппс = 49,1609 * БЛЖ,
мұндағы:
49,1609 – басқа ПОҚ-ның базалық лауазымдық жалақыға (БЛЖ) лауазымдық жалақысын есептеу коэффициенті;
sno pr - әлеуметтік салық пен әлеуметтік аударымдардың, жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдарының және міндетті зейнетақы жарналарының коэффициенті:
2024 жылға - 1,125;
2025 жылға - 1,1482;
2026 жылға –1,1582;
2027 жылға – 1,1682;
2028 және одан кейінгі жылдарға - 1,1732 құрайды.
gpo - қызметкерлерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру төлемдерінің көлемін айқындайтын коэффициент – 0,0026;
mvpr1 – басқа бір ПОҚ-ға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті бакалавриат үшін - 0,027778 құрайды;
3.2) Тауп - жылына бір білім алушыға есептегенде ӘБП жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Т ауп = T осн ауп + Т комп ауп,
мұндағы:
T осн ауп – өтемақы төлемдерін есептемегенде АӨК-тің жылдық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:

3.1) Тin ппс – годовой фонд оплаты труда иностранного ППС в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Тin. ппс = 12 * Win ппс * sno in * mvin 1,
где:
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
W in.ппс – фонд оплаты труда иностранного ППС в месяц рассчитывается по формуле:
Win. ппс = ДОin. ппс,
где,
ДОin. – должностной оклад иностранного преподавателя, определяется по формуле:
ДОin. = 155,9586 * БДО,
155,9586 - коэффициент исчисления должностного оклада иностранного ППС к базовому должностному окладу (БДО);
snoin. – коэффициент социального налога для фонда оплаты труда иностранного ППС, составляет – 1,095;
mvin.1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного иностранного ППС, составляет – 0,011111;
Тpr.ппс – годовой фонд оплаты труда прочего ППС в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Тpr.ппс = Т осн. ппс + Т комп. ппс,
где:
Тосн. ппс – годовой фонд оплаты труда прочего ППС без учета компенсационных выплат рассчитывается по формуле:
Тосн. ппс = 12 * Wpr.ппс * (snopr + gpo) * mvpr1,
Ткомп. ппс – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску прочего ППС рассчитывается по формуле:
Ткомп. ппс = ДОpr * (snopr + gpo) * mvpr1,
где:
Wpr ппс – фонд оплаты труда прочего ППС в месяц рассчитывается по формуле:
Wpr ппс = ДОpr ппс,
ДО pr ппс – должностной оклад прочего ППС, определяется по формуле:
ДОpr ппс = 49,1609 * БДО,
где:
49,1609 – коэффициент исчисления должностного оклада прочего ППС к базовому должностному окладу (БДО);
snopr – коэффициент социального налога и социальных отчислений, отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования и обязательных пенсионных взносов, составляет:
на 2024 год – 1,125;
на 2025 год – 1,1482;
на 2026 год –1,1582;
на 2027 год –1,1682;
на 2028 и последующие годы – 1,1732;
gpo – коэффициент, определяющий объем платежей на обязательное страхование работников от несчастных случаев, составляет – 0,0026;
mvpr1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного прочего ППС, составляет для бакалавриата – 0,027778;
3.2) Тауп – годовой фонд оплаты труда АУП в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Тауп = Tосн ауп + Ткомп ауп,
где:
Tосн ауп – годовой фонд оплаты труда АУП без учета компенсационных выплат, рассчитывается по формуле:

Т осн ауп = 12 * W ауп * (sno pr+ gpo) * mv2,
мұндағы:
W ауп – ӘБП-тың айына еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
W ауп = БЛЖ * f,
мұндағы:
f – жалпы ПОҚ жалақысындағы ӘБП жалақысының үлес салмағының коэффициенті – 35,83477 құрайды;
Жалпы ПОҚ-тың жалақысындағы ӘБП, ОКП-тың үлес салмағын есептеу үшін жалпы ПОҚ-тың лауазымдық жалақысын есептеу коэффициенті қолданылады, ол 79,67-ге тең;
mv2 – ӘБП-ның бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті бакалавриат үшін-0,016667 құрайды;
Т комп ауп – ӘБП-ның жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге жұмсалатын шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Т комп ауп = БЛЖ*f * (snopr + gpo) * mv2,
3.3) Q увп – жылына бір білім алушыға ОКП-ның жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Q увп = Q осн увп + Q комп увп,
мұндағы:
Q осн увп – компенсациялық шығыстарсыз ОКП-ның жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Q осн увп = 12 * W увп * (snopr + gpo) * mv3,
мұндағы:
W увп – өтемақы төлемдерінсіз ОКП-нің жылдық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
W увп = БЛЖ * с,
мұндағы:
c – жалпы ПОҚ жалақысындағы ОКП жалақысының үлес салмағының коэффициенті – 16,9511;
mv3 – ОКП-нің бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті бакалавриат үшін - 0,011111 құрайды;
Q комп увп – ОКП-нің жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Q комп увп = БЛЖ * c * (snopr+gpo) * mv3;
4) O - жылына бір білім алушыға есептегенде Ұлыбританияның жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында студенттерді оқытуға байланысты шығыстар нормасы 1108,64 АЕК-ті құрайды;
АЕК - 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша белгіленген айлық есептік көрсеткіш;
Ұлыбританияда оқуға байланысты шығыстарды есептеу 2024 жылғы 30 сәуірге белгіленген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша Біріккен Корольдіктің 1 фунт стерлингі үшін Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында 553,12 теңге баламасында жүргізілді;
5) Кредиттік оқыту технологиясын (Vk) ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі мына формула бойынша айқындалады:
Vk = ∑ (Cred * Ncred * Конт),
мұндағы:
Cred - бір білім алушыға жоспарланатын жылдық кредиттер саны;
Ncred - жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бір бағытынан артық іске асыру кезінде оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары мен білім деңгейлері бойынша оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін жинақтау жолымен айқындалады;

Тосн ауп = 12 * Wауп * (snopr + gpo) * mv2,
где:
Wауп – фонд оплаты труда АУП в месяц рассчитывается по формуле:
Wауп = БДО * f,
где,
f – коэффициент удельного веса заработной платы АУП в заработной плате общего ППС и составляет – 35,83477;
Для исчисления удельного веса заработной платы АУП, УВП в заработной плате общего ППС применяется коэффициент исчисления должностного оклада общего ППС, равный 79,67;
mv2 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника АУП, составляет для бакалавриата – 0,016667;
Ткомп ауп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску АУП, рассчитывается по формуле:
Ткомп ауп = БДО*f * (snopr + gpo) * mv2,
3.3) Qувп – годовой фонд оплаты труда УВП на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Qувп = Qосн увп + Qкомп увп,
где:
Qосн увп – годовой фонд оплаты труда УВП без компенсационных выплат, рассчитывается по формуле:
Qосн увп = 12 * Wувп * (snopr + gpo) * mv3,
где:
Wувп – фонд оплаты труда УВП в месяц, рассчитывается по формуле:
Wувп = БДО * с,
где:
c – коэффициент удельного веса заработной платы УВП в заработной плате общего ППС и составляет – 16,9511;
mv3 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника УВП, составляет для бакалавриата – 0,011111;
Qкомп увп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску УВП, рассчитывается по формуле:
Qкомп увп = БДО * c * (snopr+gpo) * mv3;
4) O – норма расходов, связанных с обучением студентов в организации высшего и послевузовского образования Великобритании из расчета на одного обучающегося в год, составляет - 1 108,64 МРП;
МРП – месячный расчетный показатель, установленный по состоянию на 1 января 2024 года;
Расчет расходов, связанных с обучением в Великобритании, произведен в национальной валюте Республики Казахстан в эквиваленте 553,12 тенге за 1 фунт стерлингов Соединенного Королевства по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 30 апреля 2024 года;
5) объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (Vk) определяется по формуле:
Vk = ∑ (Cred * Ncred * Конт),
где:
Cred – планируемое годовое количество кредитов на одного обучающегося;
Ncred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров, объем подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения определяется путем суммирования объемов подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения по направлениям подготовки кадров и уровням образования;

6) Nz cred - жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі мынадай формула бойынша есептеледі:
Nz cred = N /60,
мұндағы:
60 – МЖМББС сәйкес анықталған академиялық кредиттер санының есептік орташа жылдық көрсеткіші.
10. Қос диплом ала отырып, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған Қытай Халық Республикасының шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалы шеңберінде іске асырылатын бірлескен білім беру бағдарламалары бойынша жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативінің және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемінің есебі мына формулалар бойынша есептеледі:
1) Vпф - жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді (бакалавриат және магистратура) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула арқылы есептеледі:
Vпф = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
мұндағы:
N b/m – бакалавриат / магистратурада жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Конт b/m - бакалавриат/ магистратурада білім алушылардың орташа жылдық контингенті келесі формула бойынша есептеледі:
Конт b/m = жыл басындағы білім алушылардың саны + оқуға қабылдаудың 1/3 - білім алушылардың күтілетін бітіруінің 1/2 - білім алушылардың күтілетін оқудан шығарылуы + білім алушылардың күтілетін келуі;
2) N b/m – бакалавриат / магистратурада жылына бір білім алушыға қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативі Қазақстан Республикасында (бұдан әрі – ҚР) және Гонконг қаласында (Қытай Халық Республикасы) оқуға тиесілі шығыстар нормативінің сомасынан тұрады, мына формула бойынша есептеледі:
N b/m = N b/m kz + N b/m hk,
мұндағы:
N b/m kz – ҚР-да бакалавриат / магистратурада жылына бір білім алушыға арналған шығыстар нормативі формула бойынша есептеледі:
Nb/m kz = F,
Nb/m hk – Гонконг қаласындағы бакалавриатта / магистратурада жылына бір білім алушыға арналған шығыстар нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m hk = O,
3) F – профессорлық-оқытушылық құрам (бұдан әрі – ПОҚ), әкімшілік-басқару персоналы (бұдан әрі – ӘБП), оқу-көмекші персоналы (бұдан әрі – ОКП) қызметіне еңбекақы төлеудің жалпы жылдық қоры жылына бір білім алушыға есепте және мына формула бойынша есептеледі:
F = Т in. ппс + T pr, ппс + Т ауп + Q увп,
3.1) Тin. ппс – шетелдік ПОҚ-ның жылдық еңбекақы төлеу қоры жылына бір білім алушыға есептегенде мына формула бойынша есептеледі:

6) Nz cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием рассчитывается по формуле:
Nz cred = N /60,
где:
60 – расчетный среднегодовой показатель количества академических кредитов, определенный в соответствии с ГОСО.
10. Расчет объема подушевого нормативного финансирования и подушевой норматив финансирования для организаций высшего и (или) послевузовского образования по совместным образовательным программам, реализуемых в рамках филиала зарубежной организаций высшего и (или) послевузовского образования города Гонконг (Китайская Народная Республика), созданного по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования с получением двойного диплома, рассчитываются по следующим формулам:
1) Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования (бакалавриат и магистратура) рассчитывается по формуле:
Vпф = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
где:
Nb/m – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре;
Контb/m – среднегодовой контингент обучающихся в бакалавриате/ магистратуре, рассчитываются по следующей формуле:
Контb/m = число обучающихся на начало года + 1/3 приема на обучение – 1/2 ожидаемого выпуска обучающихся – ожидаемый отсев обучающихся + ожидаемое прибытие обучающихся;
2) Nb/m – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре состоит из суммы нормативов расходов, приходящихся на обучение в Республике Казахстан (далее – РК) и на обучение в г. Гонконг (Китайская Народная Республика), рассчитывается по следующей формуле:
Nb/m = Nb/m kz + Nb/m hk,
где:
Nb/m kz – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате /магистратуре в РК рассчитывается по формуле:
Nb/m kz = F,
Nb/m hk – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате /магистратуре в г. Гонконг рассчитывается по формуле:
Nb / m hk = O,
3) F – общий годовой фонд оплаты труда персонала: профессорско-педагогического состава (далее – ППС), административно-управленческого персонала (далее – АУП) и учебно-вспомогательного персонала (далее – УВП) в расчете на одного обучающегося в год и рассчитывается по формуле:
F = Тin. ппс + Tpr, ппс + Тауп + Qувп,
3.1) Тin.. ппс – годовой фонд оплаты труда иностранного ППС в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:

Тin.ппс = 12 * Win.ппс * sno in * mvin1,
мұндағы:
12 – айына нормативтік шығындарды есептеуден жылына нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
W in.ппс – шетелдік ПОҚ-ның еңбекақы төлеу қоры айына мына формула бойынша есептеледі:
W in. ппс = ЛЖ in. ппс,
ЛЖ in. ппс = 103,3521 * БЛЖ,
мұндағы:
103,3521 - базалық лауазымдық жалақыға шетелдік ПОҚ-ның лауазымдық жалақысын есептеу коэффициенті (БЛЖ);
snoin - шетелдік ПОҚ-ның еңбекақы төлеу қоры үшін әлеуметтік салық коэффициенті – 1,095 құрайды;
mvin1 - бір шетелдік ПОҚ-ға шаққанда білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бакалавриат үшін - 0,01;
магистратура үшін - 0,025 құрайды;
Тpr.ппс = Т осн. ппс + Т комп. ппс,
мұндағы:
Т осн.ппс - өтемақы төлемдерін есепке алмағанда басқа ПОҚ бойынша жылдық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
Т осн. ппс = 12 * Wpr ппс * (snopr + gpo) * mvpr1,
Т комп.ппс - басқа ПОҚ бойынша жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақыларын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Т комп. ппс = ЛЖpr ппс * (snopr + gpo) * mvpr1,
W pr ппс – басқа ПОҚ бойынша айына еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Wpr ппс = ЛЖ pr ппс,
ЛЖpr.ппс – ПОҚ лауазымдық жалақысы мына формула бойынша айқындалады:
ЛЖpr ппс= 30,1369 * БЛЖ,
30,1369 - базалық лауазымдық жалақыға ПОҚ лауазымдық жалақысын есептеу коэффициенті (БҚБ);
snopr - әлеуметтік салықтың және әлеуметтік аударымдардың, жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдарының және міндетті зейнетақы жарналарының коэффициенті:
2024 жылға – 1,1286;
2025 жылға – 1,1518;
2026 жылға –1,1618;
2027 жылға –1,1718;
2028 және одан кейінгі жылдарға – 1,1768 құрайды;
gpo – қызметкерлерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру төлемдерінің көлемін айқындайтын коэффициент – 0,0029 құрайды;
mvpr1 – бір ПОҚ-ға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бакалавриат үшін – 0,0275;
магистратура үшін – 0,025 құрайды;
3.2) Т ауп – жылына бір білім алушыға есептегенде ӘБП жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Т ауп = T осн ауп + Т комп ауп,
мұндағы:
T осн ауп – өтемақы төлемдерін есептемегенде ӘБП-ның жылдық еңбекақы қоры келесіформула бойынша есептеледі:
Т осн ауп = 12 * Wауп * (snopr + gpo) * mv2,
бұл жерде:
W ауп – ӘБП айлық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
W ауп = БЛЖ * f,
мұндағы,
f – ПОҚ-ның жалақысындағы ӘБП жалақысының үлес салмағының коэффициенті – 36,1643;

Тin.ппс = 12 * Win.ппс * snoin * mvin 1,
где:
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
Win.ппс – фонд оплаты труда иностранного ППС в месяц рассчитывается по формуле:
Win. ппс = ДОin. ппс,
ДОin. ппс = 103,3521 * БДО,
где:
103,3521 – коэффициент исчисления должностного оклада иностранного ППС к базовому должностному окладу (БДО);
snoin – коэффициент социального налога для фонда оплаты труда иностранного ППС, составляет – 1,095;
mvin 1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного иностранного ППС, составляет:
для бакалавриата – 0,01;
для магистратуры – 0,025;
Тpr.ппс – годовой фонд оплаты труда прочего ППС в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Тpr.ппс = Тосн. ппс + Ткомп. ппс,
где:
Тосн. ппс – годовой фонд оплаты труда прочего ППС без учета компенсационных выплат рассчитывается по формуле:
Тосн. ппс = 12 * Wpr ппс * (sno + gpo) * mvpr1,
Ткомп. ппс – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску прочего ППС рассчитывается по формуле:
Ткомп. ппс = ДО * (snopr + gpo) * mvpr1,
где:
Wpr ппс – фонд оплаты труда прочего ППС в месяц рассчитывается по формуле:
Wpr ппс = ДОpr ппс,
ДОpr ппс – должностной оклад прочего ППС, определяется по формуле:
ДОpr ппс = 30,1369 * БДО,
где:
30,1369 – коэффициент исчисления должностного оклада прочего ППС к базовому должностному окладу (БДО);
snopr – коэффициент социального налога и социальных отчислений, отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования и обязательных пенсионных взносов, составляет:
на 2024 год – 1,1286;
на 2025 год – 1,1518;
на 2026 год – 1,1618;
на 2027 год – 1,1718;
на 2028 и последующие годы – 1,1768;
gpo – коэффициент, определяющий объем платежей на обязательное страхование работников от несчастных случаев, составляет – 0,0029;
mvpr1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного прочего ППС, составляет:
для бакалавриата – 0,0275;
для магистратуры – 0,0250;
3.2) Тауп – годовой фонд оплаты труда АУП в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Тауп = Tосн ауп + Ткомп ауп,
где:
Tосн ауп – годовой фонд оплаты труда АУП без учета компенсационных выплат, рассчитывается по формуле:
Тосн ауп = 12 * Wауп * (snopr + gpo) * mv2,
где:
Wауп – фонд оплаты труда АУП в месяц рассчитывается по формуле:
Wауп = БДО * f,
где,
f – коэффициент удельного веса заработной платы АУП в заработной плате общего ППС и составляет – 36,1643;

ПОҚ-ның жалпы құрамының жалақысында ӘБП, ОКП жалақысының үлес салмағын есептеу үшін ПОҚ-ның лауазымдық жалақысын есептеу 51,6708 коэффициенті қолданылады.
mv2 – ӘБП бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бакалавриат үшін – 0,0100;
магистратура үшін – 0,0250 құрайды;
Ткомп.ауп – ӘБП жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге жұмсалатын шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Т комп ауп = 2 * ЕТЖ * (snopr + gpo) * mv2 ,
ЕТЖ – 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша белгіленген ең төменгі жалақы;
3.3) Q увп – жылына бір білім алушыға ОКП жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Qувп = Q осн увп + Q комп увп ,
мұндағы:
Q осн увп – өтемақы төлемдерінсіз ОКП-нің жылдық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
Q осн увп = 12 * W увп * (snopr + gpo) * mv3,
мұндағы:
W увп - айына ОКП еңбекақы төлеу қоры формула бойынша есептеледі:
W увп = БЛЖ * с,
мұндағы:
c – ПОҚ жалақысындағы ОПК жалақысының үлес салмағының коэффициенті – 14,1267;
mv3 – ОКП бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бакалавриат үшін – 0,0075;
магистратура үшін – 0,0250 құрайды;
Qкомп.увп – ОКП-нің жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Q комп увп = 2* ЕТЖ * (snopr+gpo) * mv3;
4) O – Гонконг қаласының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жылына бір білім алушыға шаққанда студенттерді оқытуға байланысты шығыстар нормасы:
бакалавриат үшін – 1225,1354 АЕК;
магистратуры үшін – 1585,0190 АЕК құрайды;
АЕК - 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша белгіленген айлық есептік көрсеткіш.
Гонконг қаласында оқу шығыстарын есептеу 2024 жылғы 29 мамырда белгіленген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша 1 Гонконг доллары үшін Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында 56,54 теңге баламасында жүргізілді;
5) Кредиттік оқыту технологиясын (Vk) ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі мына формула бойынша айқындалады:
Vk = ∑ (Cred * Ncred * Конт),
мұндағы:
Cred – бір білім алушыға жоспарланатын жылдық кредиттер саны;
Ncred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бір бағытынан артық іске асыру кезінде оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары мен білім деңгейлері бойынша оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін жинақтау жолымен айқындалады;

Для исчисления удельного веса заработной платы АУП, УВП в заработной плате общего ППС применяется коэффициент исчисления должностного оклада общего ППС, равный - 51,6708;
mv2 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника АУП, составляет:
для бакалавриата – 0,0100;
для магистратуры – 0,0250;
Ткомп ауп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску АУП, рассчитывается по формуле:
Ткомп ауп = 2 * МЗП * (snopr + gpo) * mv2,
МЗП – минимальная заработная плата, установленная по состоянию на 1 января 2024 года;
3.3) Qувп – годовой фонд оплаты труда УВП на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Qувп = Qосн увп + Qкомп увп,
где:
Qосн увп – годовой фонд оплаты труда УВП без компенсационных выплат, рассчитывается по формуле:
Qосн увп = 12 * Wувп * (snopr + gpo) * mv3,
где:
Wувп – фонд оплаты труда УВП в месяц, рассчитывается по формуле:
Wувп = БДО * с,
где:
c – коэффициент удельного веса заработной платы УВП в заработной плате общего ППС и составляет – 14,1267;
mv3 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника УВП, составляет:
для бакалавриата – 0,0075;
для магистратуры – 0,0250;
Qкомп увп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску УВП, рассчитывается по формуле:
Qкомп увп = 2 * МЗП * (snopr+gpo) * mv3
4) O – норма расходов, связанных с обучением студентов в организации высшего и послевузовского образования г. Гонконг из расчета на одного обучающегося в год, составляет:
для бакалавриата – 1225,1354 МРП;
для магистратуры – 1585,0190 МРП;
МРП – месячный расчетный показатель, установленный по состоянию на 1 января 2024 года.
Расчет расходов, связанных с обучением в г. Гонконг, произведен в национальной валюте Республики Казахстан в эквиваленте 56,54 тенге за 1 гонконгский доллар по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 29 мая 2024 года;
5) Объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (Vk) определяется по формуле:
Vk = ∑ (Cred * Ncred * Конт),
где:
Cred – планируемое годовое количество кредитов на одного обучающегося;
Ncred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров, объем подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения определяется путем суммирования объемов подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения по направлениям подготовки кадров и уровням образования;

6) Nz cred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nz cred = N / 60,
мұндағы:
60 – МЖМББС сәйкес анықталған академиялық кредиттер санының есептік орташа жылдық көрсеткіші.
11. Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған Германия Федеративтік Республикасының шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының филиалы шеңберінде іске асырылатын қос диплом бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мен жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемінің есебі мына формулалар бойынша есептеледі:
1) Vпф – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі (бакалавриат және магистратура) :
Vпф = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
мұндағы:
N b/m – бакалавриатта/ магистратурада жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Конт b/m – бакалавриат / магистратурада білім алушылардың орташа жылдық контингенті мына формула бойынша есептеледі:
Конт b/m = жыл басындағы білім алушылардың саны + оқуға қабылдаудың 1/3 - білім алушылардың күтілетін бітіруінің 1/2-білім алушылардың күтілетін оқудан шығарылуы + білім алушылардың күтілетін келуі;
2) N b/m – бакалавриат / магистратурада жылына бір білім алушыға қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативі Қазақстан Республикасында (бұдан әрі – ҚР) және Германия Федеративтік Республикасында (бұдан әрі – ГФР) оқуға тиесілі шығыстар нормативінің сомасынан тұрады, мынадай формула бойынша есептеледі:
N b / m = N b / m kz + N b / m ger,
мұндағы:
N b / m kz – ҚР-да бакалавриат / магистратурада жылына бір білім алушыға арналған шығыстар нормативі формула бойынша есептеледі:
N b / m kz = F + K + А,
N b / m ger – ГФР-дағы бакалавриатта жылына бір білім алушыға арналған шығыстар нормативі формула бойынша есептеледі:
N b / m ger = O + Kc,
3) F – профессорлық-оқытушылық құрам (бұдан әрі – ПОҚ), әкімшілік-басқару персоналы (бұдан әрі – ӘБП), оқу-көмекші персоналы (бұдан әрі – ОКП) қызметіне еңбекақы төлеудің жалпы жылдық қоры жылына бір білім алушыға есепте және мына формула бойынша есептеледі:
F = Тin ппс + Тpr ппс + Тауп + Qувп,
3.1) Тin ппс – шетелдік ПОҚ-ның жылдық еңбекақы төлеу қоры жылына бір білім алушыға есептегенде мына формула бойынша есептеледі:
Тin. ппс = 12 * W in ппс * snoin * mvin1,
мұндағы:
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін жыл айлар саны;
Win ппс – шетелдік ПОҚ-ның еңбекақы төлеу қоры айына формула бойынша есептеледі:
Win ппс = ЛЖ in ппс,
мұндағы:
ЛЖin ппс – шетелдік оқытушының лауазымдық жалақысы мына формула бойынша айқындалады:
ЛЖin ппс = 146,892643 * БЛЖ,
мұндағы:
146,892643 – базалық лауазымдық жалақыға шетелдік ПОҚ-ның лауазымдық айлықақысын есептеу коэффициенті (БЛЖ);

6) Nz cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием рассчитывается по формуле:
Nz cred = N / 60,
где:
60 – расчетный среднегодовой показатель количества академических кредитов, определенный в соответствии с ГОСО.
11. Расчет объема подушевого нормативного финансирования и подушевой норматив финансирования для организаций высшего и (или) послевузовского образования по программам двойного диплома, реализуемых в рамках филиала зарубежной организации высшего и (или) послевузовского образования Федеративной Республики Германия, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, рассчитываются по следующим формулам:
1) Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования (бакалавриат и магистратура) рассчитывается по формуле:
Vпф = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
где:
Nb/m – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре;
Контb/m – среднегодовой контингент обучающихся в бакалавриате/ магистратуре, рассчитываются по следующей формуле:
Контb/m = число обучающихся на начало года + 1/3 приема на обучение – 1/2 ожидаемого выпуска обучающихся – ожидаемый отсев обучающихся + ожидаемое прибытие обучающихся;
2) Nb/m – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате/магистратуре состоит из суммы норматива расходов, приходящихся на обучение в Республике Казахстан (далее – РК) и на обучение в Федеративной Республике Германия (далее – ФРГ), рассчитывается по следующей формуле:
Nb / m = Nb/m kz + Nb/m ger,
где:
Nb/m kz – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате/ магистратуре в РК рассчитывается по формуле:
Nb / m kz = F + K + А,
Nb/m ger – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате в ФРГ рассчитывается по формуле:
Nb / m ger = O + Kc,
3) F – общий годовой фонд оплаты труда персонала: профессорско-педагогического состава (далее – ППС), административно-управленческого персонала (далее – АУП), учебно-вспомогательного персонала (далее – УВП) в расчете на одного обучающегося в год и рассчитывается по формуле:
F = Тin ппс + Тpr ппс + Тауп + Qувп,
3.1) Тin ппс – годовой фонд оплаты труда иностранного ППС в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Тin. ппс = 12 * Win ппс * snoin * mvin1,
где:
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
Win ппс – фонд оплаты труда иностранного ППС в месяц рассчитывается по формуле:
Win ппс = ДОin ппс,
где:
ДОin ппс – должностной оклад иностранного преподавателя, определяется по формуле:
ДОin ппс = 146,892643 * БДО,
где:
146,892643 - коэффициент исчисления должностного оклада иностранного ППС к базовому должностному окладу (БДО);

snoin – шетелдік ПОҚ еңбекақы төлеу қоры үшін әлеуметтік салық коэффициенті – 1,095 құрайды;
mvin1 – бір шетелдік ПОҚ-ға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бакалавриат үшін – 0,017708;
магистратура үшін – 0,016667 құрайды;
3.2) Тpr ппс – жылына бір білім алушыға есептегенде басқа ПОҚ-ның жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Т pr ппс = Т осн. ппс + Т комп. ппс,
мұндағы:
Т осн. ппс – басқа ПОҚт-ның өтемақы төлемдерін есептемегенде жылдық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
Т осн. ппс = 12 * Wpr ппс * (snopr + gpo) * mvpr1,
Т комп. ппс – басқа ПОҚ-ның жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақыларын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Т комп. ппс = ЛЖ pr ппс * (snopr + gpo) * mvpr1,
мұндағы:
Wpr ппс - басқа ПОҚ-ның айына еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
W pr ппс = ЛЖ pr ппс,
ЛЖpr.ппс– басқа ПОҚ-тың лауазымдық жалақысы мына формула бойынша айқындалады:
ЛЖ pr.ппс = 47,6858 * БЛЖ,
мұндағы:
47,6858 – базалық лауазымдық жалақыға (БЛЖ) басқа ПОҚ-ның лауазымдық жалақысын есептеу коэффициенті;
snopr– әлеуметтік салық пен әлеуметтік аударымдардың, жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдарының және басқа ПОҚ, ОКП, ӘБП-еңбекақы төлеу қоры үшін міндетті зейнетақы жарналарының коэффициенті:
2024 жылға – 1,1256;
2025 жылға – 1,1488;
2026 жылға –1,1588;
2027 жылға –1,1688;
2028 және одан кейінгі жылдарға – 1,1738 құрайды;
gpo – қызметкерлерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру төлемдерінің көлемін анықтайтын коэффициент – 0,00261 құрайды;
mvpr1 – бір басқа ПОҚ-ға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бакалавриат үшін – 0,041667;
магистратура үшін – 0,044444 құрайды;
3.3) Т ауп – жылына бір білім алушыға есептегенде ӘБП-ның жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Т ауп = T осн ауп + Т комп ауп,
мұндағы:
T осн ауп – өтемақы төлемдерін есептемегенде ӘБП-ның жылдық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
Т осн ауп = 12 * Wауп * (snopr + gpo) * mv2,
мұндағы:
W ауп – ӘБП-ның айына еңбекақы төлеу қоры келесі формула бойынша есептеледі:
W ауп = БЛЖ * f,
мұндағы:
f – жалпы ПОҚ-ның жалақысындағы ӘБП жалақысының үлес салмағының коэффициенті – 60,4133 құрайды;
ПОҚ-ның жалпы құрамының жалақысында ӘБП, ОКП жалақысының үлес салмағын есептеу үшін ПОҚ-тың жалпы құрамының лауазымдық жалақысын есептеу коэффициенті қолданылады:
ЛЖ = 76,8643 * БЛЖ,
mv2 – ӘБП-ның бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:

snoin – коэффициент социального налога для фонда оплаты труда иностранного ППС, составляет – 1,095;
mvin1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного иностранного ППС, составляет:
для бакалавриата – 0,017708;
для магистратуры – 0,016667;
3.2) Тpr.ппс – годовой фонд оплаты труда прочего ППС в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Тpr.ппс = Тосн. ппс + Ткомп.ппс,
где:
Тосн.ппс - годовой фонд оплаты труда прочего ППС без учета компенсационных выплат рассчитывается по формуле:
Тосн.ппс = 12 * Wpr ппс * (snopr + gpo) * mvpr1,
Ткомп.ппс - годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску прочего ППС рассчитывается по формуле:
Ткомп.ппс = ДОpr ппс * (snopr + gpo) * mvpr1,
где:
Wpr.ппс - фонд оплаты труда прочего ППС в месяц рассчитывается по формуле:
Wpr.ппс = ДОpr ппс,
ДОpr ппс – должностной оклад прочего ППС, определяется по формуле:
ДОpr ппс = 47,6858 * БДО,
где:
47,6858 – коэффициент исчисления должностного оклада прочего ППС к базовому должностному окладу (БДО);
snopr – коэффициент социального налога и социальных отчислений, отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования и обязательных пенсионных взносов для фонда оплаты труда прочего ППС, АУП, УВП, составляет:
на 2024 год – 1,1256;
на 2025 год – 1,1488;
на 2026 год –1,1588;
на 2027 год –1,1688;
на 2028 и последующие годы – 1,1738;
gpo – коэффициент, определяющий объем платежей на обязательное страхование работников от несчастных случаев, составляет – 0,00261;
mvpr1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного прочего ППС, составляет:
для бакалавриата - 0,041667;
для магистратуры – 0,044444;
3.3) Тауп – годовой фонд оплаты труда АУП в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Тауп = Tосн ауп + Ткомп ауп,
где:
Tосн ауп – годовой фонд оплаты труда АУП без учета компенсационных выплат, рассчитывается по формуле:
Тосн ауп = 12 * Wауп * (snopr + gpo) * mv2,
где:
Wауп – фонд оплаты труда АУП в месяц рассчитывается по формуле:
Wауп. = БДО * f,
где,
f – коэффициент удельного веса заработной платы АУП в заработной плате общего ППС и составляет – 60,4133;
Для исчисления удельного веса заработной платы АУП, УВП в заработной плате общего ППС применяется коэффициент исчисления должностного оклада общего ППС, равного:
ДО = 76,8643 * БДО,
mv2 – коэффициент соотношения среднего количество обучающихся, приходящихся на одного работника АУП, составляет:

бакалавриат үшін – 0,005208;
магистратура үшін – 0,005556 құрайды;
Ткомп.ауп – ӘБП-ның жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге жұмсалатын шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Т комп ауп = БЛЖ * f * (snopr + gpo) * mv2 ;
3.4) Q увп – жылына бір білім алушыға ОКП жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Qувп = Q осн увп + Q комп увп ,
мұндағы:
Q осн увп - өтемақы төлемдерінсіз ОКП-нің жылдық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
Q осн увп = 12 * W увп * (snopr + gpo) * mv3,
мұндағы:
Wувп – айына ОКП еңбекақы төлеу қоры формула бойынша есептеледі:
Wувп = БЛЖ * с,
мұндағы:
c – жалпы ПОҚ жалақысындағы ОПК жалақысының үлес салмағының коэффициенті – 17,649;
mv3 – ОКП бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бакалавриат үшін – 0,001042;
Q комп увп – ОКП-нің жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Q комп увп = БЛЖ * с * (snopr + gpo) * mv3;
4) K – бір білім алушыға есептегенде білім беру процесін жүргізу мақсатында бір жылдың ішінде ПОҚ-ты іссапарға жіберуге байланысты шығыстардың нормасы:
бакалавриат үшін – 14,996075 АЕК;
магистратура үшін – 11,5236 АЕК құрайды;
5) A – бір білім алушыға есептегенде негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алуға байланысты бір жылдың ішіндегі шығыстар нормасы:
бакалавриат үшін – 64 АЕК құрайды;
6) O – ГФР жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында студенттерді жылына бір білім алушыға шаққанда оқытуға байланысты шығыстар нормасы:
бакалавриат үшін – 97,611728 АЕК;
магистратуры үшін – 258,9965 АЕК құрайды;
7) Кс – білім алу мақсатында студенттерді іссапарға жіберуге байланысты шығындар нормасы (тұру + ГФР-дағы көлік шығындары) жылына бір білім алушыға есептегенде:
бакалавриат үшін – 164,4764 АЕК;
магистратура үшін – 328,9527 АЕК құрайды;
АЕК – 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша белгіленген айлық есептік көрсеткіш;
ГФР-да оқуға байланысты шығыстарды есептеу 2024 жылғы 20 мамырға белгіленген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша 1 Еуроға 480,51 теңге баламасында Қазақстан Республикасының Ұлттық валютасында жүргізілді;
8) Кредиттік оқыту технологиясын (Vk) ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі мына формула бойынша айқындалады:
Vk = ∑ (Cred * Ncred * Конт),
мұндағы:
Cred – бір білім алушыға жоспарланатын жылдық кредиттер саны;
Ncred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бір бағытынан артық іске асыру кезінде оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары мен білім деңгейлері бойынша оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін жинақтау жолымен айқындалады;

для бакалавриата – 0,005208;
для магистратуры – 0,005556;
Ткомп ауп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску АУП, рассчитывается по формуле:
Ткомп ауп = БДО * f * (snopr + gpo) * mv2;
3.4) Qувп – годовой фонд оплаты труда УВП на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Qувп = Qосн увп + Qкомп увп,
где:
Qосн увп – годовой фонд оплаты труда УВП без компенсационных выплат, рассчитывается по формуле:
Qосн увп = 12 * Wувп * (snopr + gpo) * mv3,
где:
Wувп - фонд оплаты труда УВП в месяц, рассчитывается по формуле:
Wувп = БДО * с,
где:
c – коэффициент удельного веса заработной платы УВП в заработной плате общего ППС и составляет – 17,649;
mv3 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника УВП, составляет:
для бакалавриата – 0,001042;
Qкомп увп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску УВП, рассчитывается по формуле:
Qкомп увп = БДО * с * (snopr+gpo) * mv3;
4) K – норма расходов, связанных с командированием ППС с целью проведения образовательного процесса, из расчета на одного обучающегося в год, составляет:
для бакалавриата – 14,996075 МРП;
для магистратуры – 11,5236 МРП;
5) A – норма расходов, связанных с приобретением основных средств и нематериальных активов на одного обучающегося в год, составляет:
для бакалавриата – 64 МРП;
6) O – норма расходов, связанных с обучением студентов в организации высшего и послевузовского образования ФРГ из расчета на одного обучающегося в год, составляет:
для бакалавриата – 97,611728 МРП;
для магистратуры – 258,9965 МРП;
7) Кс – норма расходов, связанных с командированием студентов с целью получения образования (проживание + транспортные расходы в ФРГ), из расчета на одного обучающегося в год, составляет:
для бакалавриата – 164,4764 МРП;
для магистратуры – 328,9527 МРП;
МРП – месячный расчетный показатель, установленный по состоянию на 1 января 2024 года;
Расчет расходов, связанных с обучением в ФРГ, произведен в национальной валюте Республики Казахстан в эквиваленте 480,51 тенге за 1 евро по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 20 мая 2024 года;
8) Объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (Vk) определяется по формуле:
Vk = ∑ (Cred * Ncred * Конт),
где:
Cred – планируемое годовое количество кредитов на одного обучающегося;
Ncred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров, объем подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения определяется путем суммирования объемов подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения по направлениям подготовки кадров и уровням образования;

9) Nz cred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nz cred = N / 60,
мұндағы:
60 – МЖМББС сәйкес анықталған академиялық кредиттер санының есептік орташа жылдық көрсеткіші".
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3.Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
Министрлігі

9) Nz cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием рассчитывается по формуле:
Nz cred = N /60,
где:
60 – расчетный среднегодовой показатель количества академических кредитов, определенный в соответствии с ГОСО.".
2. Департаменту экономики и финансов Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан