"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 25 қарашадағы № 783 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 26 қарашада № 35407 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Салық есептілігінің нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілген Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (100.00 нысан):
17-тармақтың 1) тармақшасында:
тоғызыншы және оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"100.00.016 VIII-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) сәйкес алынған және жеке зейнетақы шоттарына жіберілген инвестициялық кіріс көрсетіледі;
100.00.016 IX-жолда Әлеуметтік кодекске сәйкес алынған және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтерін ұлғайтуға бағытталған инвестициялық кірістер көрсетіледі;";
көрсетілген бұйрыққа 2-2-қосымшаға сәйкес бекітілген Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (100.00 нысан):
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (бұдан әрі - Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленді және корпоративтік табыс салығын (бұдан әрі – КТС) есептеуге арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
мемлекеттік органдар;
орта білім берудің мемлекеттік мектептері;
110.00 немесе 150.00-нысандар бойынша декларацияны толтыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыратын резидент-заңды тұлғалар, бейрезидент - заңды тұлғалар жасайды.";
15-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі – АХҚО) қатысушысы;";

О внесении изменений и дополнений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 ноября 2024 года № 783. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2024 года № 35407
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897) следующие изменения и дополнения:
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00), утвержденных согласно приложению 2 к указанному приказу:
в подпункте 1) пункта 17:
абзацы девятый и десятый изложить в следующей редакции:
"в строке 100.00.016 VIII указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и направленные на индивидуальные пенсионные счета;
в строке 100.00.016 IX указывается инвестиционные доходы, полученные в соответствии с Социальным кодексом и направленные на увеличение активов Государственного фонда социального страхования;";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00), утвержденных согласно приложению 2-2 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога (далее – КПН). Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
государственных учебных заведений среднего образования;
недропользователей, заполняющих декларацию по формам 110.00 или 150.00.";
подпункт 7) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"участник Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);";

17-тармақтың 1) тармақшасында:
тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші және он үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"100.00.016 VIII-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) сәйкес алынған және жеке зейнетақы шоттарына жіберілген инвестициялық кіріс көрсетіледі;
100.00.016 IX-жолда Әлеуметтік кодекске сәйкес алынған және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтерін ұлғайтуға бағытталған инвестициялық кірістер көрсетіледі;
100.00.016 X-жолда "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заң) сәйкес алынған және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтерін ұлғайтуға бағытталған инвестициялық кірістер көрсетіледі;
100.00.016 XI жолда "Инвестициялық және венчурлық қорлар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Инвестициялық және венчурлық қорлар туралы Заң) сәйкес инвестициялық қызметтен акционерлік инвестициялық қорлар алған және акционерлік инвестициялық қордың кастодианы есепке алған инвестициялық кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XII жолда "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес арнайы қаржы компаниясы секьюритилендіру мәмілесі үшін алған қарызды талап ету құқығын беруден түскен кірістер көрсетіледі;";
жиырмасыншы, жиырма екінші және жиырма үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"100.00.016 XIX-жолда "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылған исламның арнайы қаржы компаниясы алған қарызды талап ету құқығынан түскен кірістер көрсетіледі;
100.00.016 XXI-жолда бюджеттен тек трансұлттық корпорациялардың қатысуымен бірлескен кәсіпорындар құру үшін, сондай-ақ шетелдік инвестициялық қорларға үлестік қатысу үшін ғана нысаналы есептеу түрінде алынған, "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластері туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалған автономдық кластерлік қордың кірістері көрсетіледі;
100.00.016 XXII-жолда "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кепілдік жағдайларын реттеуге арналған резервті ұлғайтуға бағытталған қаражаттар шегінде Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қорының инвестициялық кірістері көрсетіледі;";
18-тармақтың 9) тармақшасында үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"тіркелген активтердің инвестициялық жобасы шеңберінде пайдалануға енгізілген құнының бір бөлігі түрінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісімшарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі;";

в подпункте 1) пункта 17:
абзацы девятый, десятый, одиннадцатый, двенадцатый и тринадцатый изложить в следующей редакции:
"в строке 100.00.016 VIII указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и направленные на индивидуальные пенсионные счета;
в строке 100.00.016 IX указывается инвестиционные доходы, полученные в соответствии с Социальным кодексом и направленные на увеличение активов Государственного фонда социального страхования;
в строке 100.00.016 X указывается инвестиционные доходы, полученные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании) и направленные на увеличение активов Фонда социального медицинского страхования;
в строке 100.00.016 XI указываются инвестиционные доходы, полученные акционерными инвестиционными фондами от инвестиционной деятельности в соответствии Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах" (далее – Закон об инвестиционных и венчурных фондах) и учтенные кастодианом акционерного инвестиционного фонда;
в строке 100.00.016 XII указываются доходы от уступки прав требования долга, полученные специальной финансовой компанией по сделке секьюритизации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О проектном финансировании и секьюритизации;";
абзацы двадцатый, двадцать второй и двадцать третий изложить в следующей редакции:
"в строке 100.00.016 XIX указываются доходы от уступки права требования долга, полученные исламской специальной финансовой компанией, созданной в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
в строке 100.00.016 XXI указываются доходы автономного кластерного фонда, определенного Законом Республики Казахстан "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий", полученный из бюджета в виде целевого перечисления исключительно для создания совместных предприятий с участием транснациональных корпораций, а также для долевого участия в зарубежных инвестиционных фондах;
в строке 100.00.016 XXII указываются инвестиционные доходы Фонда гарантирования жилищного строительства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве" в пределах средств, направленных на увеличение резерва для урегулирования гарантийных случаев;";
абзац третий в подпункте 9) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"по контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, в виде части стоимости введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;";

көрсетілген бұйрыққа 11-2-қосымшаға сәйкес бекітілген "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын (бұдан әрі – КТС) есептеуге арналған КТС бойынша салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимі белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа немесе өнімді бөлу туралы келісімшартқа (бұдан әрі – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта белгіленген салық режимінің ерекшеліктерін және осындай келісімшарт қолданыста болған күнге салық заңнамасы нормаларын ескере отырып (бұдан әрі – салық заңнамасын қолданатын), мемлекет атынан алушы жасайды.";
16-тармақтың 11) тармақшасының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"егер салық төлеуші "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі – АХҚО) қатысушысы болып танылған жағдайда, "Конституциялық заңға сәйкес АХҚО қатысушысы" деген төркөз белгіленеді.";
20-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"20. "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:";
көрсетілген бұйрыққа 13-2-қосымшаға сәйкес бекітілген "Корпоративтік табыс салығы және үстеме пайда салығы бойынша декларация (150.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Корпоративтік табыс салығы және үстеме пайда салығы бойынша декларация (150.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және "Корпоративтік табыс салығы және үстеме пайда салығы бойынша декларация" (бұдан әрі – КТС және ҮПС) есептеуге арналған КТС және ҮПС бойынша салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00)", утвержденных согласно приложению 11-2 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее – КПН) (далее – декларация), предназначенной для исчисления КПН. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование или контрактом о разделе продукции (далее – контракт на недропользование), в которых налоговый режим установлен согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса и получателем от имени государства, с учетом особенностей налогового режима, установленного в контрактах на недропользование и норм налогового законодательства, действующего на дату заключения такого контракта (далее – применимое налоговое законодательство).";
часть третью в подпункте 11) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Ячейка "Участник МФЦА в соответствии с Конституционным законом" отмечается в случае, если налогоплательщик является участником Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон).";
абзац первый в пункте 20 изложить в следующей редакции:
"20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль (форма 150.00)", утвержденных согласно приложению 13-2 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль (форма 150.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу и по налогу на сверхприбыль" (далее – КПН и НСП) (далее – декларация), предназначенной для исчисления КПН и НСП. Декларация составляется недропользователями, за исключением:

Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушыларды;
жер асты суларын, емдік балшықтарды барлау және (немесе) өндіруді, сондай-ақ барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жер асты ғимараттарының құрылысын және (немесе) пайдалануға беруді, Салық кодексінің 746-бабының 13-кестесінде көрсетілген тек кенді емес пайдалы қазбалардың, базалық құрылыс материалдарын өндіру және (немесе) барлауды жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.";
16-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) егер салық төлеуші ""Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі – АХҚО) қатысушысы болып танылған жағдайда, "Конституциялық заңға сәйкес АХҚО қатысушысы" деген төркөз белгіленеді.";
18-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) 150.00.024-жолда Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша салық төлеушінің шығыстар сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңна (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заң) сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударылған, төленген сомасы көрсетіледі;";
20-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 150.00.042-жолда "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес жүргізілген табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;";
59-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) 150.12.005-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жылдық жиынтық кірістің түзету сомасы көрсетіледі;";
65-тармақтың 1) тармақшасының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
1060 – "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркеу туралы заң) сәйкес құқығы немесе мәмілелері мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін кіріс;";
көрсетілген бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес бекітілген "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

недропользователей, указанных в пункте 1 статьи 722 Налогового кодекса;
недропользователей, исключительно осуществляющих разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, нерудных твердых полезных ископаемых, указанных в строке 13 таблицы, предусмотренной статьей 746 Налогового кодекса, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;";
подпункт 11) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"11) ячейка "Участник МФЦА в соответствии с Конституционным законом" отмечается в случае, если налогоплательщик является участником Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);";
подпункт 5) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"5) в строке 150.00.024 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, а также сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса;";
подпункт 1) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"1) в строке 150.00.042 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);";
подпункт 5) пункта 59 изложить в следующей редакции:
"5) в строке 150.12.005 указывается сумма корректировки валового годового дохода в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;";
абзац восьмой в подпункте 1) пункта 65 изложить в следующей редакции:
"1060 – доход от прироста стоимости при реализации: находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)", утвержденных согласно приложению 17 к указанному приказу:
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. "Мүгедектігі бар жұмыскерлердің саны және еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар" бөлімін Салық кодексінің 290-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес тірек-қимыл аппараты бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектігі бар жұмыскерлер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар толтырады.
Бұл бөлімде:
1) 200.01.013 I, 200.01.013 II және 200.01.013 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедектігі бар жұмыскерлердің санын көрсетуге арналған;
2) 200.01.014 I, 200.01.014 II және 200.01.014 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін қызметкерлердің жалпы санындағы мүгедектігі бар жұмыскерлер санының үлес салмағын көрсетуге арналған;
3) 200.01.015 I, 200.01.015 II және 200.01.015 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін еңбекақы төлеу жөніндегі жалпы шығыстарда мүгедектігі бар жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстардың үлес салмағын көрсетуге арналған.";
33-тармақтың 5) тармақшасында:
үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2 – мүгедектігі бар адам;";
бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4 – он сегіз жасқа толмаған мүгедектігі бар баланың немесе "бала кезінен мүгедектігі бар адам" деген себеппен мүгедектігі бар адам деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;";
көрсетілген бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес бекітілген "Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларация" салық есептілігін жасау қағидаларында (230.00-нысан):
12-тармақтың 6) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"В – мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адам (оның ішінде мемлекеттік қызметші және оның жұбайы, мемлекеттік лауазыммен қарастырылған міндеттерді уақытша атқаратын тұлға және оның жұбайы), жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын тұлға (оның ішінде Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаты, судья, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес саяси мемлекеттік лауазымды немесе "А" корпусындағы әкімшілік мемлекеттік лауазымды атқаратын тұлға);";
27-тармақтың 1) тармақшасының қырық тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1420 – Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасындағы "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;";
көрсетілген бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес бекітілген "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысан)" салық есептілігін толтыру және табыс ету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"19. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников с инвалидностью" заполняется специализированными организациями, в которых работают лица с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 290 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) строки 200.01.013 I, 200.01.013 II и 200.01.013 III предназначены для отражения численности работников с инвалидностью за каждый месяц отчетного квартала;
2) строки 200.01.014 I, 200.01.014 II и 200.01.014 III предназначены для отражения удельного веса численности работников с инвалидностью в общей численности работников за каждый месяц отчетного квартала;
3) строки 200.01.015 I, 200.01.015 II и 200.01.015 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников с инвалидностью в общих расходах по оплате труда за каждый месяц отчетного квартала.";
в подпункте 5) пункта 33:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"2 – лицо с инвалидностью;";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"4 – родитель, опекун, попечитель ребенка с инвалидностью, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица с инвалидностью по причине "лицо с инвалидностью с детства";";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00)", утвержденных согласно приложению 21 к указанному приказу:
абзац четвертый в подпункте 6) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"В – лицо, уполномоченное на выполнение государственных функций (в том числе государственный служащий, лицо, временно исполняющее обязанности, предусмотренные государственной должностью и его супруг (-а)), лицо, занимающее ответственную государственную должность (в том числе депутат Парламента Республики Казахстан, судья, лицо, занимающее согласно Закону Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" политическую государственную должность либо административную должность корпуса "А");";
абзац сорок девятый в подпункте 1) пункта 27 изложить в следующей редакции:
"1420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" в Республике Казахстан;";
в Правилах заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)", утвержденных согласно приложению 27 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328-нысан)" салық есептілігін толтыру және табыс ету қағидалары тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) толтыру және табыс ету тәртібін айқындайды.";
6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) электронды нысанда – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 208-бабына сәйкес толтырылады.
Өтініштің және қосымшаның парақтарын салық төлеуші нөмірлейді.";
көрсетілген бұйрыққа 27-1-қосымшаға сәйкес бекітілген "Тауарларды әкелуге және жанама салықтарды төлеуге өтініш (328.00-нысан)" салық есептілігін толтыру және табыс ету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328-нысан)" (бұйрыққа 26-қосымша) салық есептілігін толтыру және табыс ету қағидалары тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) толтыру және табыс ету тәртібін айқындайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары есебі (641.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Аталған есеп 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";
көрсетілген бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес бекітілген "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
2-қосымшада:
реттік нөмірі 9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Астана және Алматы қалаларының әуеайлақтарындағы ұшу-қону жолақтарын және әуежайларындағы терминалдарды қоспағанда, әуеайлақтардағы ұшу-қону жолақтары және әуежайлардағы терминалдар бойынша заңды тұлғалар
";
көрсетілген бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес бекітілген "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептігін жасау қағидаларында:
8-тармақтың 4) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"С – "Бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабы 2-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізеді;";
9-тармақтың 3) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)" определяют порядок заполнения и представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – заявление).";
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс).
Страницы заявления и приложения нумеруются налогоплательщиком.";
в Правилах заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)", утвержденных согласно приложению 27-1 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)" (приложение 26 к приказу) определяют порядок заполнения и представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – Заявление).";
в Правилах составления налоговой отчетности "Расчет отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00)", утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Данный расчет распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года по 31 декабря 2023 года.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00)", утвержденных согласно приложению 51 к указанному приказу:
в приложении 2:
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9
юридические лица по взлетно-посадочным полосам на аэродромах и терминалам аэропортов, за исключением взлетно-посадочных полос на аэродромах и терминалов аэропортов городов Астаны и Алматы
";
в Правилах составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)", утвержденных согласно приложению 67 к указанному приказу:
абзац пятый в подпункте 4) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"C – ведет бухгалтерский учет в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);";
абзац второй в подпункте 3) пункта 9 изложить в следующей редакции:

"910.00.003 А жолында қызметкерлердің-зейнеткерлердың орташа тізімдік саны көрсетіледі, 910.00.003 В жолында мүгедектігі бар жұмыскерлерге орташа тізімдік саны көрсетіледі.";
10-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) 910.00.011-жолда салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жеке (корпоративті) табыс салығының сомасы 468 000 теңгені (528 000 теңге - 60 000 теңге) құрады. Салық кодексінің 687-бабының 2-1-тармағына сәйкес салық органдарына деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасын немесе үш құрамдасты интеграцияланған жүйесін тіркеуге қойған жағдайда, жеке (корпоративті) табыс салығының сомасын есептеген кезде салықты төмендету (күнтізбелік жылдың екінші тоқсаны үшін) жүргізіледі;";
17-тармақтың 5) тармақшасында:
үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2 – мүгедектігі бар адам;";
бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"он сегіз жасқа толмаған мүгедектігі бар баланың немесе "бала кезінен мүгедектігі бар адам" деген себеппен мүгедектігі бар адам деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;";
көрсетілген бұйрыққа 79-қосымшаға сәйкес бекітілген "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. "Мүгедектігі бар жұмыскерлердің саны және еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар" бөлімін Салық кодексінің 290-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес тірек-қимыл аппараты бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектігі бар жұмыскерлер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар толтырады.
Бұл бөлімде:
1) 200.01.012 I, 200.01.012 II және 200.01.012 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедектігі бар жұмыскерлердің санын көрсетуге арналған;
2) 200.01.013 I, 200.01.013 II және 200.01.013 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін қызметкерлердің жалпы санындағы мүгедектігі бар жұмыскерлер санының үлес салмағын көрсетуге арналған;
3) 200.01.014 I, 200.01.014 II және 200.01.014 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін еңбекақы төлеу жөніндегі жалпы шығыстарда мүгедектігі бар жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстардың үлес салмағын көрсетуге арналған.";
33-тармақтың 5) тармақшасында:
үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2 – мүгедектігі бар адам;";
бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4 – он сегіз жасқа толмаған мүгедектігі бар баланың немесе "бала кезінен мүгедектігі бар адам" деген себеппен мүгедектігі бар адам деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;";

"В строке 910.00.003 А указывается среднесписочная численность работников-пенсионеров, в строке 910.00.003 В указывается среднесписочная численность работников с инвалидностью".";
подпункт 11) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"11) по строке 910.00.011 сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, составила 468 000 тенге (528 000 тенге – 60 000 тенге). При соответствии с пунктом 2-1 статьи 687 Налогового кодекса, в случае постановки на учет в налоговых органах контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных или трехкомпонентной интегрированной системы, сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога (за второе полугодие календарного года), подлежит корректировке в сторону уменьшения;";
в подпункте 5) пункта 17:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"2 – лицо с инвалидностью;";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"родитель, опекун, попечитель ребенка с инвалидностью, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица с инвалидностью по причине "лицо с инвалидностью с детства";";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)", утвержденных согласно приложению 79 к указанному приказу:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников с инвалидностью" заполняется специализированными организациями, в которых работают лица с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 290 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) строки 200.01.012 I, 200.01.012 II и 200.01.012 III предназначены для отражения численности работников с инвалидностью за каждый месяц отчетного квартала;
2) строки 200.01.013 I, 200.01.013 II и 200.01.013 III предназначены для отражения удельного веса численности работников с инвалидностью в общей численности работников за каждый месяц отчетного квартала;
3) строки 200.01.014 I, 200.01.014 II и 200.01.014 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников с инвалидностью в общих расходах по оплате труда за каждый месяц отчетного квартала.";
в подпункте 5) пункта 33:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"2 – лицо с инвалидностью;";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"4 – родитель, опекун, попечитель ребенка с инвалидностью, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица с инвалидностью по причине "лицо с инвалидностью с детства";";

көрсетілген бұйрыққа 81-қосымшаға сәйкес бекітілген "Жеке табыс салығы бойынша декларация (220.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
34-тармақтың 12) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
220.05.012 II жолында "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңына сәйкес босатылатын кіріс көрсетіледі;";
37-тармақтың 1) тармақшасының оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркеу туралы заңы) құқығы немесе мәмілелері мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;";
көрсетілген бұйрыққа 83-қосымшаға сәйкес бекітілген "Жеке табыс салығы бойынша декларация (240.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
16-тармақтың 2) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"240.00.005 IV жолы "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 6-бабының 7-тармағына сәйкес босатылатын кірістер сомасын көрсетуге арналған;";
көрсетілген бұйрыққа 85-қосымшаға сәйкес бекітілген "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
14-тармақтың 6) тармақшасының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"D – "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңына сәйкес АХҚО қатысушылары.";
көрсетілген бұйрыққа 92-қосымшаға сәйкес бекітілген "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептігін жасау қағидаларында:
9-тармақтың 3) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"910.00.003 А жолында қызметкерлердің-зейнеткерлердың орташа тізімдік саны көрсетіледі, 910.00.003 В жолында мүгедектігі бар жұмыскерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі.";
10-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) 910.00.011-жолда салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жеке (корпоративті) табыс салығының сомасы 468 000 теңгені (528 000 тенге - 60 000 теңге) құрады. Салық кодексінің 687-бабының 2-1-тармағына сәйкес салық органдарына деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасын немесе үш құрамдасты интеграцияланған жүйесін тіркеген жағдайда, жеке (корпоративті) табыс салығының сомасын есептеген кезде салықты төмендету (күнтізбелік жылдың екінші жартыжылдық үшін) жүргізіледі;";

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)", утвержденных согласно приложению 81 к указанному приказу:
абзац третий в подпункте 12) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"в строке 220.05.012 II указывается доход, освобождаемый в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана";";
абзац десятый в подпункте 1) пункта 37 изложить в следующей редакции:
"находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)", утвержденных согласно приложению 83 к указанному приказу:
абзац пятый в подпункте 2) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"строка 240.00.005 IV предназначена для отражения суммы доходов, освобождаемых в соответствии с пунктом 7 статьи 6 Конституционного закона Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана";";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)", утвержденных согласно приложению 85 к указанному приказу:
абзац восьмой в подпункте 6) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"D – участник МФЦА в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана".";
в Правилах составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)", утвержденных согласно приложению 92 к указанному приказу:
абзац второй в подпункте 3) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"В строке 910.00.003 А указывается среднесписочная численность работников-пенсионеров, в строке 910.00.003 В указывается среднесписочная численность работников с инвалидностью.";
подпункт 11) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"11) по строке 910.00.011 сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, составила 468 000 тенге (528 000 тенге – 60 000 тенге). При соответствии с пунктом 2-1 статьи 687 Налогового кодекса, в случае постановки на учет в налоговых органах контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных или трехкомпонентной интегрированной системы, сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога (за второе полугодие календарного года), подлежит корректировке в сторону уменьшения;";

18-тармақтың 5) тармақшасында:
үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2 – мүгедектігі бар адам;";
бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4 – он сегіз жасқа толмаған мүгедектігі бар баланың немесе "бала кезінен мүгедектігі бар адам" деген себеппен мүгедектігі бар адам деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;";
көрсетілген бұйрыққа 116-қосымшаға сәйкес бекітілген "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
27-тармақтың 5) тармақшасында:
үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2 – мүгедектігі бар адам;";
бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"он сегіз жасқа толмаған мүгедектігі бар баланың немесе "бала кезінен мүгедектігі бар адам" деген себеппен мүгедектігі бар адам деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;";
көрсетілген бұйрыққа 124-қосымшаға сәйкес бекітілген "Жеке табыс салығы бойынша декларация (220.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
34-тармақтың 12) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"220.05.012 II жолында "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңына сәйкес босатылатын кіріс көрсетіледі";";
көрсетілген бұйрыққа 128-қосымшаға сәйкес бекітілген "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-қосымшада:
реттік нөмірі 13-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
13
орталық аумағында орналасқан объектілер бойынша "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңның 6-бабы 3 және 4-тармағында көзделген қызметтерді көрсететін "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары
";
2-қосымшада:
реттік нөмірі 17-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
17
орталық аумағында орналасқан объектілер бойынша "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңының 6-бабы 3 және 4-тармағында көзделген қызметтер көрсететін "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары
";
көрсетілген бұйрыққа 132-қосымшаға сәйкес бекітілген "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептігін жасау қағидаларында:
8-тармақтың 4) тармақшасында үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"А – "Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабы 2-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізеді;";

в подпункте 5) пункта 18:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"2 – лицо с инвалидностью;";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"4 – родитель, опекун, попечитель ребенка с инвалидностью, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица с инвалидностью по причине "лицо с инвалидностью с детства";";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)", утвержденных согласно приложению 116 к указанному приказу:
в подпункте 5) пункта 27:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"2 – лицо с инвалидностью;";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"родитель, опекун, попечитель ребенка с инвалидностью, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица с инвалидностью по причине "лицо с инвалидностью с детства";";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)", утвержденных согласно приложению 124 к указанному приказу:
абзац третий в подпункте 12) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"в строке 220.05.012 II указывается доход, освобождаемый в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана";";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00)", утвержденных согласно приложению 128 к указанному приказу:
в приложении 1:
строку, порядковый номер 13, изложить в следующей редакции:
"
13
участники Международного финансового центра "Астана", оказывающие услуги, предусмотренные пунктами 3 и 4 статьи 6 Конституционного закона Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана"", по объектам, расположенным на территории Центра
";
в приложении 2:
строку, порядковый номер 17, изложить в следующей редакции:
"
17
участники Международного финансового центра "Астана", оказывающие услуги, предусмотренные пунктами 3 и 4 статьи 6 Конституционного закона Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана"", по объектам, расположенным на территории Центра
";
в Правилах составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)", утвержденных согласно приложению 132 к указанному приказу:
абзац третий в подпункте 4) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"А – ведет бухгалтерский учет в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);";

9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 910.00.002-жолда "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес айқындалатын кіріс көрсетіледі;";
9-тармақтың 3) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"910.00.003 А жолында қызметкерлердің-зейнеткерлердың орташа тізімдік саны көрсетіледі, 910.00.003 В жолында мүгедектігі бар жұмыскерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі.";
10-тармақтың бірінші бөлігінің 6) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) 910.00.015 I жолынан бастап 910.00.015 VI дейінгі жолда "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) сәйкес есепті кезеңнің әрбір айына арналған дара кәсіпкер үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі.";
16-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)" жолында құрылтай және жарлық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;";
21-тармақта:
оныншы, он жетінші мен жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
""Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес құқығы немесе мәмілелері мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
1100 – резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;
1210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;";
көрсетілген бұйрыққа 137-қосымшаға сәйкес бекітілген "Бейрезиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.04-нысан)" нысаны осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

подпункт 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"2) в строке 910.00.002 указывается доход, определяемый в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);";
абзац второй в подпункте 3) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"В строке 910.00.003 А указывается среднесписочная численность работников-пенсионеров, в строке 910.00.003 В указывается среднесписочная численность работников с инвалидностью.";
абзац первый в подпункте 6) части первой пункта 10 изложить в следующей редакции:
"6) в строках с 910.00.015 I по 910.00.015 VI указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование за индивидуального предпринимателя за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании).";
в пункте 16:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
В случае, если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;";
в пункте 21:
абзац десятый, семнадцатый и двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
"находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);
1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";
1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;";
форму "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04)", утвержденную согласно приложению 137 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;

көрсетілген бұйрыққа 138-қосымшаға сәйкес бекітілген "Бейрезиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.04-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ:
мынадай мазмұндағы алтыншы және жетінші абзацтармен толықтырылсын:
"Бұл ретте Салық кодексіне сәйкес салық салуға жатпайтын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының көздерінен алынған кірістер болып табылмайтын кірістер сомасы есепте көрсетілуге жатады. Көрсетілген сомалар салық кезеңі үшін есептеледі және жиынтығында 50 000 АҚШ долларынан асады (сома кіріс төленген күнге немесе алдын ала төленген жағдайда – кіріс есептелген күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеледі).
Осы тармақтың алтыншы абзацында көрсетілген ережелер 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";
18-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) G бағанында дивидендтер түріндегі кірістерді қоспағанда, бейрезидент пен салық агенті арасында жасалған шартқа (келісімшартқа) сәйкес ақпараттар:
шарттың (келісімшарттың) нөмірі мен күні;
шарттың (келісімшарттың) мәні;
қызметтерді көрсету орны;
шарттың (келісімшарттың) жалпы сомасы;
валюта коды;
бейрезидент-компания басшысының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда);
бейрезидент-компания құрылтайшысының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.";
18-тармақтың 21), 22), 23), 24) және 25) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"21) U бағанында Салық кодексінің 644-бабының 2-тармағына сәйкес кіріс болып табылмайтын сома көрсетіледі;
шетел валютасында операциялар (кіріс төлеу) жасалған кезде осы бағанда кіріс төленген күнге немесе алдын ала төленген жағдайда кіріс есептелген күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген кіріс сомасы көрсетіледі;
бұл ретте U бағанында Салық кодексінің 644-бабының 2-тармағына сәйкес кіріс болып табылмайтын, ол бойынша экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарт жасалған және "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 78 бірлескен қаулысы мен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 1054 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33512 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 78 бірлескен қаулы мен 1054 бұйрық) уәкілетті банкі (оның филиалы) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы жүзеге асыратын валюталық операциялар бойынша есепке алу мен есептілікті қамтамасыз етуге арналған сома көрсетіледі;

в Правилах составления налоговой отчетности "Расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04)", утвержденных согласно приложению 138 к указанному приказу:
пункт 1:
дополнить абзацами шестым и седьмым следующего содержания:
"При этом отражению в расчете подлежат суммы доходов, не подлежащих налогообложению в соответствии с Налоговым кодексом, а также не являющихся доходом из источников Республике Казахстан. Указанные суммы рассчитываются за налоговый период и в совокупности превышают 50 000 долларов США (сумма пересчитывается в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или в случае предоплаты – на день начисления дохода).
Положения, указанные в абзаце шестом настоящего пункта, распространяются на правоотношения, возникшие с 1 января 2024 года.";
подпункт 7) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"в графе G указывается информация согласно контракту (договору), заключенному между нерезидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникают доходы, за исключением доходов в виде дивидендов:
номер и дата контракта (договора);
предмет контракта (договора);
место оказания услуг;
общая сумма контракта (договора);
код валюты;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя компании-нерезидента;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) учредителя компании нерезидента.";
подпункты 21), 22), 23), 24) и 25) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"21) в графе U указывается сумма, не являющаяся доходом в соответствии с пунктом 2 статьи 644 Налогового кодекса;
при совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма дохода, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или в случае предоплаты – на день начисления дохода;
при этом в графе U указывается сумма, не являющаяся доходом в соответствии с пунктом 2 статьи 644 Налогового кодекса, по которой имеется валютный договор по экспорту или импорту и предназначенный для обеспечения учета и отчетности по валютным операциям, осуществляемой уполномоченным банком (его филиалом) или территориальным филиалом Национального Банка Республики Казахстан, в соответствии с совместными постановлением Правления Национального банка Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 78 и приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 1054 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33512) (далее – Совместные постановление № 78 и приказ № 1054);

22) V бағанда Салық кодексінің 644-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының көздерінен кіріс болып табылмайтын төлемдердің атауы көрсетіледі;
егер есепке қосымша (101.04) қағаз жеткізгіште толтырылса және төлемдердің бірнеше түрі қолданылса, әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға тиіс, тиісті тармақша, тармақ және бап көрсетілуге тиіс;
бұл ретте V бағанында Салық кодексінің 644-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден алынатын кіріс болып табылмайтын, экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарт жасалған және № 78 бірлескен қаулыға және № 1054 бұйрыққа сәйкес уәкілетті банк (оның филиалы) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы жүзеге асыратын валюталық операциялар бойынша есепке алу мен есептілікті қамтамасыз етуге арналған төлемдердің атауы көрсетіледі;
23) W бағанында Салық кодексінің 645-бабы 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген кірісті қоспағанда, Салық кодексінің 645-бабының 9-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын Қазақстан Республикасындағы көздерінен алынатын кірістердің сомасы көрсетіледі;
шетел валютасында операциялар (кіріс төлеу) жасалған кезде осы бағанда кіріс төленген күнге немесе алдын ала төленген жағдайда кіріс есептелген күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген кіріс сомасы көрсетіледі;
бұл ретте W бағанында Салық кодексінің 645-бабы 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген кірісті қоспағанда, Салық кодексінің 645-бабының 9-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын кіріс болып табылмайтын, Қазақстан Республикасындағы көздерінен алынатын, ол бойынша экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарт жасалған және № 78 бірлескен қаулыға және № 1054 бұйрыққа сәйкес уәкілетті банкі (оның филиалы) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы жүзеге асыратын валюталық операциялар бойынша есепке алу мен есептілікті қамтамасыз етуге арналған сома көрсетіледі;
24) Х бағанда Салық кодексінің 645-бабы 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген кірісті қоспағанда, Салық кодексінің 645-бабының 9-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын Қазақстан Республикасындағы көздерінен алынатын кірістер көрсетіледі;
егер есепке қосымша (101.04) қағаз тасығышта толтырылса және егер салық салуға жатпайтын кірістердің бірнеше түрі төленсе, онда кірістің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға тиіс;
бұл ретте Х бағанында Салық кодексінің 645-бабы 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген кірістерді қоспағанда, Салық кодексінің 645-бабы 9-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы салық салуға жатпайтын, Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған, ол бойынша экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарт жасалған және № 78 бірлескен қаулыға және № 1054 бұйрыққа сәйкес уәкілетті банкі (оның филиалы) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы жүзеге асыратын валюталық операциялар бойынша есепке алу мен есептілікті қамтамасыз етуге арналған кірістер көрсетіледі;

22) в графе V указывается наименование выплат, не являющихся доходом из источников Республике Казахстан, в соответствии с пунктом 2 статьи 644 Налогового кодекса;
если приложение к расчету (101.04) заполняется на бумажном носителе и, если применено несколько видов выплат, каждый вид подлежит заполнению отдельной строкой, отражению подлежит соответствующий подпункт, пункт и статья;
при этом в графе V указывается наименование выплат, не являющихся доходом из источников Республике Казахстан, в соответствии с пунктом 2 статьи 644 Налогового кодекса, по которым имеется валютный договор по экспорту или импорту и предназначенный для обеспечения учета и отчетности по валютным операциям, осуществляемой уполномоченным банком (его филиалом) или территориальным филиалом Национального Банка Республики Казахстан, в соответствии с Совместными постановлением № 78 и приказом № 1054;
23) в графе W указывается сумма доходов из источников Республики Казахстан, не подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 9 статьи 645 Налогового кодекса, за исключением дохода, указанного в подпункте 1) пункта 9 статьи 645 Налогового кодекса;
при совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма дохода, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или в случае предоплаты – на день начисления дохода;
при этом в графе W указывается сумма доходов из источников Республики Казахстан, не подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 9 статьи 645 Налогового кодекса, за исключением дохода, указанного в подпункте 1) пункта 9 статьи 645 Налогового кодекса, по которой имеется валютный договор по экспорту или импорту и предназначенный для обеспечения учета и отчетности по валютным операциям, осуществляемой уполномоченным банком (его филиалом) или территориальным филиалом Национального Банка Республики Казахстан, в соответствии с Совместными постановлением № 78 и приказом № 1054;
24) в графе X указываются доходы из источников Республике Казахстан, не подлежащие налогообложению в Республике Казахстан, в соответствии с пунктом 9 статьи 645 Налогового кодекса, за исключением дохода, указанного в подпункте 1) пункта 9 статьи 645 Налогового кодекса;
если приложение к расчету (101.04) заполняется на бумажном носителе и, если выплачены несколько видов доходов, не подлежащих налогообложению, то каждый вид дохода подлежит заполнению отдельной строкой;
при этом в графе X указываются доходы из источников Республике Казахстан, не подлежащие налогообложению в Республике Казахстан, в соответствии с пунктом 9 статьи 645 Налогового кодекса, за исключением дохода, указанного в подпункте 1) пункта 9 статьи 645 Налогового кодекса, по которым имеется валютный договор по экспорту или импорту и предназначенный для обеспечения учета и отчетности по валютным операциям, осуществляемой уполномоченным банком (его филиалом) или территориальным филиалом Национального Банка Республики Казахстан, в соответствии с Совместными постановлением № 78 и приказом № 1054;

25) Y бағанында экспорт немесе импорт бойынша валюталық шартқа берілген және № 78 бірлескен қаулыға және № 1054 бұйрыққа сәйкес уәкілетті банкі (оның филиалы) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы жүзеге асыратын валюталық операциялар бойынша есепке алу мен есептілікті қамтамасыз етуге арналған есептік нөмір (сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі.";
19-тармақта:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1030 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық қызметін көрсетуден түсетін кіріс;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"1032 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде қаржылық қызметін көрсетуден түсетін кіріс;
1033 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде консультациялық қызметін көрсетуден түсетін кіріс;
1034 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде инжинирингтік қызметін көрсетуден түсетін кіріс;
1035 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде маркетингтік қызметін көрсетуден түсетін кіріс;
1036 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде аудиторлық қызметін көрсетуден түсетін кіріс;
1037 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде заң қызметін көрсетуден (соттарда, төрелікте немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтар мен заңды мүдделерді қорғау бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) түсетін кіріс;";
1-тармақ мынадай мазмұндағы 49-1) және 49-2) тармақшасымен толықтырылсын:
"49-1) осы бұйрыққа 49-1-қосымшаға сәйкес жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдарын есептеу нысаны (641.00-нысан);
49-2) осы бұйрыққа 49-2-қосымшаға сәйкес "Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары есебі (641.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;";
осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаға сәйкес 49-1 және 49-2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

25) в графе Y указывается учетный номер (идентификационный номер) присвоенный валютному договору по экспорту или импорту и предназначенный для обеспечения учета и отчетности по валютным операциям, осуществляемой уполномоченным банком (его филиалом) или территориальным филиалом Национального Банка Республики Казахстан, в соответствии с Совместными постановлением № 78 и приказом № 1054.";
в пункте 19:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"1030 – доход от оказания управленческих услуг за пределами Республики Казахстан;
дополнить абзацами следующего содержания:
"1032 – доход от оказания финансовых услуг за пределами Республики Казахстан;
1033 – доход от оказания консультационных услуг за пределами Республики Казахстан;
1034 – доход от оказания инжиниринговых услуг за пределами Республики Казахстан;
1035 – доход от оказания маркетинговых услуг за пределами Республики Казахстан;
1036 – доход от оказания аудиторских услуг за пределами Республики Казахстан;
1037 – доход от оказания юридических услуг (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) за пределами Республики Казахстан;";
пункт 1 дополнить подпунктами 49-1) и 49-2) следующего содержания:
"49-1) форму расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00) согласно приложению 49-1 к настоящему приказу;
49-2) правила составления налоговой отчетности "Расчет отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00)" согласно приложению 49-2 к настоящему приказу;";
дополнить приложениями 49-1 и 49-2 согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 25 қарашадағы
№ 783 Бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
137-қосымша
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 25 қарашадағы
№ 783 Бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
49-1-қосымша
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 25 қарашадағы
№ 783 Бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39 бұйрығына
49-2-қосымша
"Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары есебі (641.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары, есебі (641.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 722-бабының 1-тармағымен көзделінген салық режимінің тұрақтылығына Қазақстан Республикасы кепілдік берген, заңнамамен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісімшарттар (бұдан әрі – келісімшарттар) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары есебі (бұдан әрі – есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Сомалардың теріс мәндері тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі;
5. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 25 ноября 2024 года № 783
Приложение 137 к приказу
Первого заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 25 ноября 2024 года № 783
Приложение 49-1 к приказу
Первого заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 25 ноября 2024 года № 783
Приложение 49-2 к приказу
Первого заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Расчет отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Расчет отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (далее – расчет) налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее – контракты), в которых Республикой Казахстан предоставлены гарантии стабильности налогового режима, предусмотренных пунктом 1 статьи 722 Налогового кодекса.
2. При заполнении расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
5. При составлении расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
6. Салық төлеуші (салық агенті) есепті Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
7. Есепті табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, есепті қабылдаған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) белгісімен қолы койылып және мемлекеттік кірістер органының мөрінің (мөртабан) бедері басылып бір данасы төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
7-1. Есеп 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданалады.
2-тарау. Есепті (641.00-нысанын) толтыру бойынша түсіндірме
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) балық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН);
Бұл ретте салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының БСН көрсетіледі;
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – есепті тапсырылатын салықтық есептілік кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Есепті тоқсан есепті табыс ету үшін салық кезеңі болып табылады;
3) салық төлеушінің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
4) есептің түрі.
Тиісті торкөздер есепті Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып белгіленеді.
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген есептің түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
6) келісімшарт деректемелері.
6 А жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың уәкілетті мемлекеттік орган берген тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6 В уәкілетті мемлекеттік органмен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты жасасу күні көрсетіледі.
Есеп әрбір келісімшарт бойынша бөлек жасалады.

2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
6. Расчет составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
7. При представлении расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
7-1. Расчет распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2024 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета (форма 641.00)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается БИН доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется расчет (указывается арабскими цифрами). Налоговым периодом для представления расчета является отчетный квартал;
3) наименование налогоплательщика – полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) реквизиты контракта.
6 А указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
6 В указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом.
Расчет составляется по каждому контракту отдельно.

9. "Жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 641.00.001 А, 641.00.001 В, 641.00.001 С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін еңбек ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
641.00.001 D жолында 641.00.001 А, 641.00.001 В және 641.00.001 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.001 А + 641.00.001 В + 641.00.001 С).
641.00.001 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.001 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.001 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.001 D + 641.00.001 Е);
2) 641.00.002 А, 641.00.002 В, 641.00.002 С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
641.00.002 D жолында 641.00.002 А, 641.00.002 В және 641.00.002 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.002 А + 641.00.002 В + 641.00.002 С).
641.00.002 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.002 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.002 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.002 D + 641.00.002 Е);
3) 641.00.003 А, 641.00.003 В, 641.00.003 С жолдарында 641.00.001 және 641.00.002 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.001 – 641.00.002).
641.00.003 D жолында 641.00.003 А, 641.00.003 В және 641.00.003 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.003 А + 641.00.003 В + 641.00.003 С).
641.00.003 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.003 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.003 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.003 D + 641.00.003 Е);
4) 641.00.004 А, 641.00.004 В, 641.00.004 С жолдарында келісімшарттың жасалған күніне байланысты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 641.00.005 А, 641.00.005 В, 641.00.005 С жолдарында 641.00.003 және 641.00.004 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі (641.00.003 х 641.00.004).

9. В разделе "Отчисления в фонд содействия занятости":
1) в строках 641.00.001 А, 641.00.001 В и 641.00.001 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.001 D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.001 А, 641.00.001 В и 641.00.001 С (641.00.001 А + 641.00.001 В + 641.00.001 С).
В строке 641.00.001 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.001 D расчета отчетного периода и 641.00.001 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.001 D + 641.00.001 Е);
2) в строках 641.00.002 А, 641.00.002 В и 641.00.002 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.002 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.002 А, 641.00.002 В и 641.00.002 С (641.00.002 А + 641.00.002 В + 641.00.002 С).
В строке 641.00.002 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.002 D расчета отчетного периода и 641.00.002 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.002 D + 641.00.002 Е);
3) в строках 641.00.003 А, 641.00.003 В и 641.00.003 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 641.00.001 и 641.00.002 (641.00.001 – 641.00.002).
В строке 641.00.003 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.003 А, 641.00.003 В и 641.00.003 С (641.00.003 А + 641.00.003 В + 641.00.003 С).
В строке 641.00.003 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.003 D расчета отчетного периода и 641.00.003 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.003 D + 641.00.003 Е);
4) в строках 641.00.004 А, 641.00.004 В и 641.00.004 С указывается ставка отчислений в фонд содействия занятости в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 641.00.005 А, 641.00.005 В и 641.00.005 С указываются суммы отчислений в фонд содействия занятости, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 641.00.003 и 641.00.004 (641.00.003 х 641.00.004).

641.00.005 D жолында 641.00.005 А, 641.00.005 В және 641.00.005 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.005 А + 641.00.005 В + 641.00.005 С).
641.00.005 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.005 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.005 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.005 D + 641.00.005 Е).
10. "Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 641.00.006 А, 641.00.006 В, 641.00.006 С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
641.00.006 D жолында 641.00.006 А, 641.00.006 В және 641.00.006 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.006 А + 641.00.006 В + 641.00.006 С).
641.00.006 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.006 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.006 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.006 D +641.00.006 Е);
2) 641.00.007 А, 641.00.007 В, 641.00.007 С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі .
641.00.007 D жолында 641.00.007 А, 641.00.007 В және 641.00.007 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.007 А + 641.00.007 В + 641.00.007 С).
641.00.007 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.007 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.007 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.007 D + 641.00.007 Е).
Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 22 желтоқсандағы № 1845 қаулысымен бекітілген Міндетті медициналық сақтандыруға сақтандыру төлемдерін алу және есепке алу тәртібі туралы нұсқаулықтың 9-тармағында келтірілген;
3) 641.00.008 А, 641.00.008 В, 641.00.008 С жолдарында 641.00.006 және 641.00.007 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.006 – 641.00.007).
641.00.008 D жолында 641.00.008 А, 641.00.008 В және 641.00.008 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.008 А + 641.00.008 В + 641.00.008 С).

В строке 641.00.005 D указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.005 А, 641.00.005 В и 641.00.005 С (641.00.005 А + 641.00.005 В + 641.00.005 С).
В строке 641.00.005 Е указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.005 D расчета отчетного периода и 641.00.005 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.005 D + 641.00.005 Е).
10. В разделе "Отчисления в фонд обязательного медицинского страхования":
1) в строках 641.00.006 А, 641.00.006 В и 641.00.006 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.006 D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.006 А, 641.00.006 В и 641.00.006 С (641.00.006 А + 641.00.006 В + 641.00.006 С).
В строке 641.00.006 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.006 D расчета отчетного периода и 641.00.006 Е Расчета за предыдущий отчетный период (641.00.006 D + 641.00.006 Е);
2) в строках 641.00.007 А, 641.00.007 В и 641.00.007 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.007 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.007 А, 641.00.007 В и 641.00.007 С (641.00.007 А + 641.00.007 В + 641.00.007 С).
В строке 641.00.007 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.007 D расчета отчетного периода и 641.00.007 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.007 D + 641.00.007 Е).
Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования, приведен в пункте 9 Инструкции о порядке взимания и учета страховых платежей на обязательное медицинское страхование, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1995 года № 1845;
3) в строках 641.00.008 А, 641.00.008 В и 641.00.008 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 641.00.006 и 641.00.007 (641.00.006 – 641.00.007).
В строке 641.00.008 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.008 А, 641.00.008 В и 641.00.008 С (641.00.008 А + 641.00.008 В + 641.00.008 С).

641.00.008 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.008 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.008 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.008 D + 641.00.008 Е);
4) 641.00.009 А, 641.00.009 В, 641.00.009 С жолдарында келісімшарттың жасалған күніне байланысты міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 641.00.010 А, 641.00.010 В, 641.00.010 С жолдарында 641.00.008 және 641.00.009 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін есептелген міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар сомалары көрсетіледі (641.00.008 х 641.00.009).
641.00.010 D жолында 641.00.010 А, 641.00.010 В және 641.00.010 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.010 А + 641.00.010 В + 641.00.010 С).
641.00.010 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.010 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.010 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.010 D + 641.00.010 Е).
11. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 641.00.011 А, 641.00.011 В, 641.00.011С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
641.00.011 D жолында 641.00.011 А, 641.00.011 В және 641.00.011 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.011 А + 641.00.011 В + 641.00.011 С).
641.00.011 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.011 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.011 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.011 D + 641.00.011 Е);
2) 641.00.012 А, 641.00.012 В, 641.00.012 С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
641.00.012 D жолында 641.00.012 А, 641.00.012 В және 641.00.012 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.012 А + 641.00.012 В + 641.00.012 С).
641.00.012 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.012 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.012Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.012 D + 641.00.012 Е).

В строке 641.00.008 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.008 D расчета отчетного периода и 641.00.008 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.008 D + 641.00.008 Е);
4) в строках 641.00.009 А, 641.00.009 В и 641.00.009 С указывается ставка отчислений в фонд обязательного медицинского страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 641.00.010 А, 641.00.010 В и 641.00.010 С указываются суммы отчислений в фонд обязательного медицинского страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 641.00.008 и 641.00.009 (641.00.008 х 641.00.009).
В строке 641.00.010 D указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.010 А, 641.00.010 В и 641.00.010 С (641.00.010 А + 641.00.010 В + 641.00.010 С).
В строке 641.00.010 Е указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.010 D расчета отчетного периода и 641.00.010 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.010 D + 641.00.010 Е).
11. В разделе "Отчисления в фонд государственного социального страхования":
1) в строках 641.00.011 А, 641.00.011 В и 641.00.011 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.011 D указывается фонд оплаты труда за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.011 А, 641.00.011 В и 641.00.011 С (641.00.011 А + 641.00.011 В + 641.00.011 С).
В строке 641.00.011 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.011 D Расчета отчетного периода и 641.00.011 Е Расчета за предыдущий период (641.00.011 D + 641.00.011 Е);
2) в строках 641.00.012 А, 641.00.012 В и 641.00.012 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.012 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.012 А, 641.00.012 В и 641.00.012 С (641.00.012 А + 641.00.012 В + 641.00.012 С).
В строке 641.00.012 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.012 D расчета отчетного периода и 641.00.012 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.012 D + 641.00.012 Е).

Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі "Сақтандыру жарнасы есептелмейтін және мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру бойынша зейнетақы мен жәрдемақы есептеу үшін орташа жалақыны анықтаған кезде есепке алынбайтын төлемдер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 26 наурыздағы № 419 қаулысында келтірілген;
3) 641.00.013 А, 641.00.013 В, 641.00.013 С жолдарында 641.00.011 және 641.00.012 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.011 – 641.00.012).
641.00.013 D жолында 641.00.013 А, 641.00.013 В және 641.00.013 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.013 А + 641.00.013 В + 641.00.013 С).
641.00.013 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.013 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.013 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.013 D + 641.00.013 Е);
4) 641.00.014 А, 641.00.014 В, 641.00.014 С жолдарында келісімшарттың жасалған күніне байланысты мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 641.00.015 А, 641.00.015 В, 641.00.015 С жолдарында 641.00.013 және 641.00.014 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін есептелген мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі (641.00.013 х 641.00.014).
641.00.015 D жолында 641.00.015 А, 641.00.015 В және 641.00.015 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.015 А + 641.00.015 В + 641.00.015 С).
641.00.015 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.015 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.015Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.015 D +641.00.015 Е).
12. "Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 641.00.016 А, 641.00.016 В, 641.00.016 С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
641.00.016 D жолында 641.00.016 А, 641.00.016 В және 641.00.016 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.016 А + 641.00.016 В + 641.00.016 С).

Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования приведен в постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 марта 1997 года № 419 "Об утверждении перечня выплат, на которые не начисляются страховые взносы и которые не учитываются при определении среднемесячного заработка для исчисления пенсий и пособий по государственному социальному страхованию";
3) в строках 641.00.013 А, 641.00.013 В и 641.00.013 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 641.00.011 и 641.00.012 (641.00.011 – 641.00.012).
В строке 641.00.013 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.013 А, 641.00.013 В и 641.00.013 С (641.00.013 А + 641.00.013 В + 641.00.013 С).
В строке 641.00.013 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.013 D расчета отчетного периода и 641.00.013 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.013 D + 641.00.013 Е);
4) в строках 641.00.014 А, 641.00.014 В и 641.00.014 С указывается ставка отчислений в фонд государственного социального страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 641.00.015 А, 641.00.015 В и 641.00.015 С указываются суммы отчислений в фонд государственного социального страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 641.00.013 и 641.00.014 (641.00.013 х 641.00.014).
В строке 641.00.015 D указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.015 А, 641.00.015 В и 641.00.015 С (641.00.015 А + 641.00.015 В + 641.00.015 С).
В строке 641.00.015 Е указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.015 D расчета отчетного периода и 641.00.015 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.015 D + 641.00.015 Е).
12. В разделе "Обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий":
1) в строках 641.00.016 А, 641.00.016 В и 641.00.016 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.016 D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.016 А, 641.00.016 В и 641.00.016 С (641.00.016 А + 641.00.016 В + 641.00.016 С).

641.00.016 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.016 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.016 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (641.00.016 D +641.00.016 Е);
2) 641.00.017 А, 641.00.017 В, 641.00.017 С жолдарында тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
641.00.017 D жолында 641.00.017 А, 641.00.017 В және 641.00.017 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.017 А + 641.00.017 В + 641.00.017 С).
641.00.017 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.017 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.017 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (641.00.017 D + 641.00.017 Е).
Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1994 жылғы 6 қазандағы № 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау операцияларын жүргізу тәртібінің 11-тармағында келтірілген;
3) 641.00.018 А, 641.00.018 В, 641.00.018 С жолдарында 641.00.016 және 641.00.017 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.016 – 641.00.017).
641.00.018 D жолында 641.00.018 А, 641.00.018 В және 641.00.018 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.018 А + 641.00.018 В + 641.00.018 С).
641.00.018 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.018 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.018 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (641.00.018 D + 641.00.018 Е);
4) 641.00.019 А, 641.00.019 В, 641.00.019 С жолдарында келісімшарттың жасалған күніне байланысты зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының ставкасы көрсетіледі;
5) 641.00.020 А, 641.00.020 В, 641.00.020 С жолдарында 641.00.018 және 641.00.019 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін есептелген зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі (641.00.018 х 641.00.019).

В строке 641.00.016 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.016 D расчета отчетного периода и 641.00.016 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.016 D + 641.00.016 Е);
2) в строках 641.00.017 А, 641.00.017 В, 641.00.017 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.017 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.017 А, 641.00.017 В и 641.00.017 С (641.00.017 А + 641.00.017 В + 641.00.017 С).
В строке 641.00.017 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.017 D расчета отчетного периода и 641.00.017 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.017 D + 641.00.017 Е).
Перечень выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий, приведен в пункте 11 Порядка совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств пенсионного фонда Республики Казахстан, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 года № 1120;
3) в строках 641.00.018 А, 641.00.018 В и 641.00.018 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 641.00.016 и 641.00.017 (641.00.016 – 641.00.017).
В строке 641.00.018 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.018 А, 641.00.018 В и 641.00.018 С (641.00.018 А + 641.00.018 В + 641.00.018 С).
В строке 641.00.018 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.018 D расчета отчетного периода и 641.00.018 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.018 D + 641.00.018 Е);
4) в строках 641.00.019 А, 641.00.019 В и 641.00.019 С указывается ставка обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 641.00.020 А, 641.00.020 В и 641.00.020 С указываются суммы обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 641.00.018 и 641.00.019 (641.00.018 х 641.00.019).

641.00.020 D жолында 641.00.020 А, 641.00.020 В және 641.00.020 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі (641.00.020 А + 641.00.020 В + 641.00.020 С).
641.00.020 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.020 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.020 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі (641.00.020 D + 641.00.020 Е).
13. "Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары" деген бөлімде:
1) 641.00.021 А, 641.00.021 В, 641.00.021 С жолдарында "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі -Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес түзетуді есепке ала отырып, есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 ай үшін өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің құны көрсетіледі;
2) 641.00.021 АІ, 641.00.021 ВІ, 641.00.021 СІ есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 ай үшін нақты сату бағаларында өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің нақты көлемдері көрсетіледі;
3) 641.00.021 АІІ, 641.00.021 ВІІ, 641.00.021 СІІ есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 ай үшін Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалатын, өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің бағасының ауытқуы көрсетіледі.
641.00.021 D жолында 641.00.001АІ, 641.00.021 ВІ және 641.00.021 СІ жодарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін нақты сату бағаларында өткізілген өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.
641.00.021 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.021 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.021 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап нақты сату бағасында сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.
Осы жолдар егер келісімшарт 1998 жылғы 8 маусымға дейін жасалған жағдайда толтырылады;
4) 641.00.022 А, 641.00.022 В, 641.00.022 С Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 ай үшін жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
5) 641.00.022 АІ, 641.00.022 ВІ, 641.00.022 СІ есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 ай үшін жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
6) 641.00.022 АІІ, 641.00.022 ВІІ, 641.00.022 СІІ жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі.

В строке 641.00.020 D указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.020 А, 641.00.020 В и 641.00.020 С (641.00.020 А + 641.00.020 В + 641.00.020 С).
В строке 641.00.020 Е указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.020 D расчета отчетного периода и 641.00.020 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.020 D + 641.00.020 Е).
13. В разделе "Отчисления пользователей автомобильных дорог":
1) в строках 641.00.021 А, 641.00.021 В и 641.00.021 С указываются стоимость реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно с учетом корректировки в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);
2) в строках 641.00.021 АI, 641.00.021 ВI и 641.00.021 СI указываются фактические объемы реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
3) в строках 641.00.021 АII, 641.00.021 ВII, 641.00.021 СII указываются отклонения цен реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг, определенных в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.021 D указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.001 АI, 641.00.021 ВI и 641.00.021 СI.
В строке 641.00.021 Е указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.021 D расчета отчетного периода и 641.00.021 Е расчета за предыдущий отчетный период.
Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен до 8 июня 1998 года;
4) в строках 641.00.022 А, 641.00.022 В и 641.00.022 С указывается совокупный годовой доход за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
5) в строках 641.00.022 АI, 641.00.022 ВI и 641.00.022 СI указывается совокупный годовой доход за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
6) в строках 641.00.022 АII, 641.00.022 ВII и 641.00.022 СII указывается сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.

641.00.022 D жолында 641.00.022 АІ, 641.00.022 ВІ және 641.00.022 СІ жодарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
641.00.022 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.022 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.022 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
Осы жолдар егер келісімшарт 1998 жылғы 8 маусымнан кейін жасалған жағдайда толтырылады;
1) 641.00.023 А, 641.00.023 В, 641.00.023 С жолдарында 641.00.021 немесе 641.00.022 жолдарында көрсетілген төлемдерді есептеу базасына байланысты автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының ставкасы көрсетіледі;
2) 641.00.024 А, 641.00.024 В, 641.00.024 С жолдарында 641.00.021 және 641.00.023 немесе 641.00.022 және 641.00.023 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес түзету ескеріле отырып, бюджетке аударуға жататын автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі;
3) 641.00.024 АІ, 641.00.024 ВІ, 641.00.024 СІ жолдарында автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі;
4) 641.00.024 АІІ, 641.00.024 ВІІ, 641.00.024 СІІ жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі;
5) 641.00.024 D жолында 641.00.024 А, 641.00.024 В және 641.00.024 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі;
6) 641.00.024 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.024 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.024 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
14. "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 641.00.025 А, 641.00.025 В, 641.00.025 С жолдарында Қазақстан Республикасының "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Заңына сәйкес есептелетін әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына есептілік кезеңнің 1, 2 және 3-айларына аударылатын сомалар көрсетіледі;
2) 641.00.025 D жолында 641.00.025 А, 641.00.025 В және 641.00.025 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар сомасы көрсетіледі (641.00.026 А + 641.00.026 В + 641.00.026 С).
3) 641.00.025 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.025 D және бұрынғы есепті кезең есебінің 641.00.025 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.025 D + 641.00.025 Е).
Аталған бөлім әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына есептелген сомаға бюджеттік емес қорларға аударымдарды төмендету механизмін іске асыру үшін анықтама ретінде қолданылады.

В строке 641.00.022 D указывается совокупный годовой доход за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.022 АI, 641.00.022 ВI и 641.00.022 СI.
В строке 641.00.022 Е указывается совокупный годовой доход с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.022 D расчета отчетного периода и 641.00.022 Е расчета за предыдущий отчетный период.
Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен после 8 июня 1998 года;
1) в строках 641.00.023 А, 641.00.023 В и 641.00.023 С указывается ставка отчислений пользователей автомобильных дорог, установленная в зависимости от базы исчисления платежей, указанной в строках 641.00.021 или 641.00.022;
2) в строках 641.00.024 А, 641.00.024 В и 641.00.024 С указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог, подлежащие перечислению в бюджет с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемые как произведение строк 641.00.021 и 641.00.023 или 641.00.022 и 641.00.023;
3) в строках 641.00.024 АI, 641.00.024 ВI и 641.00.024 СI указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог;
4) в строках 641.00.024 АII, 641.00.024 ВII и 641.00.024 СII указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог, определяемые в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
5) в строке 641.00.024 D указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.024 А, 641.00.024 В и 641.00.024 С;
6) в строке 641.00.024 Е указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.024 D расчета отчетного периода и 641.00.024 Е расчета за предыдущий отчетный период.
14. В разделе "Отчисления в фонд социального медицинского страхования":
1) в строках 641.00.025 А, 641.00.025 В и 641.00.025 С указываются суммы отчислений в фонд социального медицинского страхования, исчисляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода;
2) в строке 641.00.025 D указывается сумма отчислений в фонд социального медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.025 А, 641.00.025 В и 641.00.025 С (641.00.025 А + 641.00.025 В + 641.00.025 С);
3) в строке 641.00.025 Е указывается сумма отчислений в фонд социального медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.025 D расчета отчетного периода и 641.00.025 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.025 D + 641.00.025 Е).
Данный раздел используется справочно для реализации механизма уменьшения отчислений во внебюджетные фонды на сумму отчислений в фонд социального медицинского страхования.

15. "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 641.00.026 А, 641.00.026 В және 641.00.026 С жолдарында Әлеуметтік кодекске сәйкес есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін есептелетін бірыңғай жинақтаушы қорына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
2) 641.00.026 D жолында 641.00.026 А, 641.00.026 В және 641.00.026 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін бірыңғай жинақтаушы қорына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі (641.00.026 А + 641.00.026 В + 641.00.026 С);
3) 641.00.026 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.026D және алдыңғы есепті кезең есебінің 641.00.026 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап бірыңғай жинақтаушы қорына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі (641.00.026 D + 641.00.026 Е).
Аталған бөлім жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары сомасына бюджеттік емес қорларға аударымдарды төмендету механизмін іске асыру үшін анықтама ретінде қолданылады.
16. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар" бөлімінде:
1) 641.00.027 А, 641.00.027 В және 641.00.027 С жолдарында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есепті кезеңнің 1, 2 және 3 ай үшін есептелген әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі.
2) 641.00.027 D жолында 641.00.027 А, 641.00.027 В және 641.00.027 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі (641.00.027 А + 641.00.027 В + 641.00.027 С);
3) 641.00.027 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.027 D және алдыңғы есепті кезең есебінің 641.00.027 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі (641.00.027 D + 641.00.027 Е).
Аталған бөлім Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасына бюджеттік емес қорларға аударымдарды төмендету механизмін іске асыру үшін анықтама ретінде қолданылады.
17. "Аударымдар сомасы – барлығы" бөлімінде:
1) 641.00.028 А, 641.00.028 В, 641.00.028 С жолдарында 641.00.005, 641.00.010, 641.00.015, 641.00.020 және 641.00.024 (641.00.005 + 641.00.010 + 641.00.015 + 641.00.020 + 641.00.024) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдарды, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды есептемегенде, жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі, 641.00.025, 641.00.026, 641.00.027 (641.00.025 - 641.00.026 - 641.00.027) жолдарды алу.

15. В разделе "Обязательные пенсионные взносы работодателя":
1) в строках 641.00.026 А, 641.00.026 В и 641.00.026 С указываются суммы обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд исчисляемых в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода;
2) в строке 641.00.026 D указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд, за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.026 А, 641.00.026 В и 641.00.026 С (641.00.026 А + 641.00.026 В + 641.00.026 С);
3) в строке 641.00.026 Е указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.026 D расчета отчетного периода и 641.00.026 E расчета за предыдущий отчетный период (641.00.026 D + 641.00.026 E);
Данный раздел используется справочно для реализации механизма уменьшения отчислений во внебюджетные фонды на сумму обязательных пенсионных взносов работодателя.
16. В разделе "Социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования":
1) в строках 641.00.027 А 641.00.027 В и 641.00.027 С указывается сумма исчисляемых социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода;
2) в строке 641.00.027 D указывается сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.027 А, 641.00.027 В и 641.00.027 С (641.00.027 А + 641.00.027 В + 641.00.027 С);
3) в строке 641.00.027 Е указывается сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.027 D расчета отчетного периода и 641.00.027 E расчета за предыдущий отчетный период (641.00.027 D + 641.00.027 E).
Данный раздел используется справочно для реализации механизма уменьшения отчислений во внебюджетные фонды на сумму социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования.
17. В разделе "Сумма отчислений – всего":
1) в строках 641.00.028 А, 641.00.028 В и 641.00.00.28 С указываются суммы отчислений во все вышеуказанные фонды за минусом отчислений в фонд социального медицинского страхования, обязательных пенсионных взносов работодателя, социальных отчислений, определяемые как сумма строк 641.00.005, 641.00.010, 641.00.015, 641.00.020, и 641.00.024, (641.00.005 + 641.00.010, 641.00.015 + 641.00.020 + 641.00.024), минус строки 641.00.025, 641.00.026, 641.00.027 (641.00.025 - 641.00.026 - 641.00.027).

2) 641.00.028 D жолында 641.00.028 А, 641.00.028 В және 641.00.028 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.028 А + 641.00.028 В + 641.00.028 С).
3) 641.00.028 Е жолында есепті кезең есебінің 641.00.028 D және алдыңғы есепті кезең есебінің 641.00.026 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі (641.00.026 D + 641.00.026 Е).
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)" жолында.
Есепті заңды тұлға тапсырған кезде басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) құрылтай құжаттарына сәйкес көрсетіледі;
2) есептің тапсырылған күні – есептің мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)" жолында есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) есепті қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес есептің табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген есептің тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары есепті қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.

2) в строке 641.00.028 D указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.028 А, 641.00.028 В и 641.00.028 С (641.00.028 А + 641.00.028 В + 641.00.028 С);
3) в строке 641.00.028 Е указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.028 D расчета отчетного периода и 641.00.028 Е расчета за предыдущий отчетный период (641.00.028 D + 641.00.028 Е).
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя".
При представлении расчета юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи расчета – дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет;
5) дата приема расчета – дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер расчета, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.