"Теміржол көлігіндегі жол жүрісі қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 1 тамыздағы № 604 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2024 жылғы 10 желтоқсандағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 11 желтоқсанда № 35470 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Теміржол көлігіндегі жол жүрісі қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 1 тамыздағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19183 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теміржол көлігіндегі жол жүрісі қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тексеру қағидаларында:
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) аумақтық бөлімше – Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің көліктік бақылау инспекциясы;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қозғалыс қауіпсіздігін бұзу – нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жіктелетін, тасымалдау процесін жүзеге асыру кезінде қозғалыс қауіпсіздігі бойынша белгіленген талаптардан ауытқу нәтижесінде болған теміржол оқиғасы;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) уәкілетті органның ведомствосы – Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жолаушылар пойызында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген оқиға, сондай-ақ апат немесе авария белгілері болған кезде қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуы туралы ақпаратты алғаннан кейін 5 жұмыс күн ішінде уәкілетті органның бұйрығымен тергеп-тексеру жөніндегі уәкілетті органның төрағалық етуімен Комиссия құрылады. Осы комиссияның құрамына уәкілетті органның лауазымды адамы болып табылатын тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл, уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің өкілдері, тасымалдау процесіне қатысушылар және мүдделі тұлғалар кіреді.
Комиссия құру туралы бұйрықта теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігін бұзуды тергеп-тексеруге қатысатын ұйымдардың атаулары көрсетіледі.";
1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Көліктегі оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеру департаментіне заңнамада белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 604 "Об утверждении Правил расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 10 декабря 2024 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2024 года № 35470
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 604 "Об утверждении Правил расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19183) следующие изменения:
в Правилах расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) территориальное подразделение – Инспекция транспортного контроля Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) нарушение безопасности движения – железнодорожное происшествие, которое классифицируется в соответствии с нормативными правовыми актами, произошедшее в результате отклонений от установленных требований по безопасности движения при осуществлении перевозочного процесса;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) ведомство уполномоченного органа – Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. После получения информации о нарушениях безопасности движения при наличии признаков события, повлҰкшего сход подвижного состава в пассажирском поезде, а также крушения или аварии, приказом уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней создаҰтся Комиссия под председательством уполномоченного по расследованию. В состав данной Комиссии входят уполномоченный по расследованию, который является должностным лицом уполномоченного органа, представители его территориальных подразделений, участники перевозочного процесса и заинтересованные лица.
В приказе о создании Комиссии указываются наименования организаций, участвующих в расследовании в нарушении безопасности движения на железнодорожном транспорте.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по расследованию происшествий и инцидентов на транспорте Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атрқарушы
М. Калиакпаров
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін
атрқарушы
2024 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 405 бұйрығына
қосымша
Теміржол көлігіндегі
жол жүрісі қауіпсіздігін
бұзушылықтарды тергеп-
тексеру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жол жүрісі қауіпсіздігін бұзушылық орын алған жерді қарау актісі
Жерді қарау_________________________
Күні:________________________ Уақыты:__________
Жағдайы _______________________________________________________
Техникалық құралдардың жай-күйі ___________________________________________
Салдары ____________________________________________________
Жылжымалы құрамның алдын ала зақымдалу дәрежесі ___ мүліктің ___ (ұйымның атауы) ___
Алдын ала себебі________________________
Тасымалдау процесіне қатысушылардың атауы/мүдделі тараптардың атаулары _______
Акт жасағандар: _________________ ____________________________________
(Лауазымы) (Қолы) (Тегі, аты-жөні, әкесінің аты (егер бар болса)
Ескертпе: осы нысан қажеттілік болған кезде қосымша тармақтармен толықтырылуы мүмкін

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет – ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ водится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 10 декабря 2024 года № 405
Приложение 1 к Правилам
расследования нарушений
безопасности движения
на железнодорожном транспорте
Форма
Акт осмотра места нарушения безопасности движения
Осмотр места ____________________________________________
Дата:________________ Время:______
Обстоятельства __________________________________________
Состояние технических средств ____________________________
Последствия ____________________________________________
Предварительная степень повреждения подвижного состава ____
собственности ___________________________________________
(наименование организации)
Предварительная причина _________________________________
Наименование участников перевозочного процесса/
наименования заинтересованных сторон
Акт составили: ______________ _______________ _____________
(Должность) (Подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание: данная форма при необходимости может дополняться
дополнительными пунктами.