"Көтермелеудің салалық жүйесі жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 27 маусымдағы № 181 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 233 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 23 желтоқсанда № 35507 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көтермелеудің салалық жүйесі жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 27 маусымдағы № 181 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13986 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің салалық көтермелеу жүйесін бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 865 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген ережесінің 15) тармағының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің салалық көтермелеу жүйесі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.";
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің салалық көтермелеу жүйесін осы бұйрықтың қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Персоналды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 233 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
2016 жылғы "27" маусымдағы
№ 181 бұйрығының
1-қосымшасына
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің салалық көтермелеу жүйесі

О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 181 "Об утверждении Инструкции об отраслевой системе поощрения"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 23 декабря 2024 года № 233. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2024 года № 35507
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 181 "Об утверждении Инструкции об отраслевой системе поощрения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13986) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении отраслевой системы поощрения Министерства туризма и спорта Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии подпунктом 26) пункта 15 Положения о Министерстве туризма и спорта Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 865 ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить отраслевую систему поощрения Министерства туризма и спорта Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.";
Инструкция об отраслевой системе поощрения, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту управления персоналом Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
Приложение к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 23 декабря 2024 года № 233
Приложение 1 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 27 июня 2016 года № 181
Отраслевая система поощрения Министерства туризма и спорта Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің салалық көтермелеу жүйесі (бұдан әрі – көтермелеу жүйесі) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 865 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 26) тармақшасына сәйкес әзірленді және саланы дамытуға қосқан үлесі үшін дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі, лотерея және лотерея қызметі, туристік қызмет салаларындағы қызметкерлерді көтермелеудің салалық жүйесінің рәсімін нақтылайды.
2. Көтермелеу саланы дамытуға қосқан үлесі үшін қызметкерлердің еңбегін моралдық ынталандырудағы нысаны болып табылады.
3. Дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі, лотерея және лотерея қызметі, туристік қызмет салаларындағы қызметкерлерді көтермелеу мақсатында көтермелеудің келесі түрлері белгіленеді:
1) осы көтермелеу жүйесінің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құрмет грамотасы;
2) осы көтермелеу жүйесінің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша алғыс хат.
4. Дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі, лотерея және лотерея қызметі, туристік қызмет салаларының қызметкерлерін, соның ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) және оның ведомстволарының, ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкерлері (бұдан әрі - қызметкерлер) құрмет грамотасымен және алғыс хатымен көтермелеуге үміткер тұлғалар болып табылады.
5. Қызметкерлерді көтермелеу мемлекеттік және ұлттық мерекелерге, кәсіби мерекелерге: "Спорт күні", "Мемлекеттік қызметші күні" кәсіби мерекесіне орай жүзеге асырылады.
Дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі, лотерея және лотерея қызметі, туристік қызмет салаларындағы үлесі, қызметі, жетістіктері немесе табыстары үшін бір тұлға екінші рет қайта ұсынылмайды.
6. Министрліктің Персоналды басқару департаментіне Министрліктің құрылымдық бөлімшесінің, оның ведомстволарының, ведомстволық бағынысты ұйымдарының басшыларының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның қолы қойылған ұсыным ұсынылады.
Ұсынымда қызметкер туралы келесі мәліметтер (аты, тегі, әкесінің аты (болған жағдайда), білімі, тиісті саладағы жұмыс өтілі, жеткен жетістіктерінің нәтижесін көрсетілулері қажет), қызметкердің нақты қызметін, жетістіктерін және табыстарын көрсететін көрсеткіштер сипатталады.
7. Қызметкерлерді көтермелеу үшін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Аппарат басшысының (бұдан әрі – Аппарат басшысы) бұйрығымен комиссия құрылады.
Комиссия мүшелерінің құрамы тақ саннан құрылады. Комиссия құрамы комиссия төрағасын есептемегенде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің орынбасарларымен, аппарат басшысынан, ведомстволардың басшыларынан немесе орынбасарларынан, тиісті салаға жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелердің немесе олардың міндеттерін атқарушы тұлғалардан тағайындалады.
Комиссия төрағасы болып Аппарат басшысы тағайындалады.
Хатшы Министрліктің Персоналды басқару департаменті қызметкерлерінің ішінен анықталады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая отраслевая система поощрения Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее – система поощрения) разработана в соответствии с подпунктом 26) пункта 15 Положения о Министерстве туризма и спорта Республики Казахстан утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 865 и детализирует процедуру отраслевой системы поощрения работников сферы физической культуры и спорта, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной деятельности, туристской деятельности за вклад в развитие отрасли.
2. Поощрения являются формой морального стимулирования труда работников за вклад в развитие отрасли.
3. В целях поощрения работников физической культуры и спорта, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной деятельности, туристской деятельности устанавливаются следующие виды поощрения:
1) почетная грамота по форме согласно приложению 1 к настоящей системе поощрения;
2) благодарственное письмо по форме согласно приложению 2 к настоящей системе поощрения.
4. Лицами, претендующими на поощрение почетной грамотой и благодарственным письмом, являются работники физической культуры и спорта, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной деятельности, туристской деятельности, в том числе работники Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее - Министерство) и его ведомств, подведомственных организаций (далее - работники).
5. Поощрение работников осуществляется по случаю празднования государственных и национальных праздников, профессионального праздника "День государственного служащего", "День спорта".
Одно и то же лицо дважды не поощряется за одни и те же вклады, заслуги, достижения или успехи в отраслях физической культуры и спорта, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной деятельности, туристской деятельности.
6. Для поощрения в Департамент управления персоналом Министерства направляется представление на работника, подписанное руководителем структурных подразделений, подведомственных организаций, ведомств Министерства или лицами, исполняющими их обязанности.
В представлении указываются: данные о работнике (фамилия, имя, отчество (при его наличии), образование, трудовой стаж в соответствующей отрасли, показания достигнутых результатов), конкретные заслуги, достижения и успехи работников, раскрывающих их степень.
7. Для рассмотрения представлений на работников приказом руководителя аппарата Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее – Руководитель аппарата) создается комиссия.
Комиссия состоит из нечетного количества членов. Члены комиссии, за исключением председателя комиссии, избираются из числа заместителей министра Туризма и спорта Республики Казахстан, руководителей или заместителей ведомств, структурных подразделений, курирующих соответствующую отрасль, либо лиц, исполняющих их обязанности.
Председателем комиссии назначается руководитель аппарата.
Секретарь определяется из числа работников Департамента управления персоналом Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.

8. Комиссия қызметкерлердің мінездемесінде осы көтермелеу жүйесінің 12 және 13-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкестіктерін қарастырады.
9. Комиссияның жұмысы қажеттілігіне қарай өткізілетін отырыс өткізу жолымен жүзеге асырылады. Комиссия отырысы комиссия мүшелерінің жалпы санының үштен екісі қатысқан кезде заңды болады. Комиссия мүшелері оның жұмысында алмастыру құқығысыз қатысады.
10. Комиссия шешімдері осы отырысқа қатысқан жалпы комиссия мүшелерінің дауысының көпшілігімен қабылданады. Талқыланып отырған мәселе бойынша дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасының дауысы шешуші болып саналады.
Комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің, төрағасының және хатшысының қол қойылған хаттамасымен рәсімделеді.
11. Құрмет грамотасымен және алғыс хатпен марапаттау, комиссия хаттамасының негізінде министрліктің аппарат басшысының бұйрығымен жүзеге асырылады.
12. Құрмет грамотасымен келесі қызметкерлер марапатталады:
1) әрбір жеке саладағы (дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі, лотерея және лотерея қызметі, туристік қызмет) еңбек өтілі үш жылдан аса;
2) саладағы (дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі, лотерея және лотерея қызметі, туристік қызмет) қызметі, жетістіктері немесе табыстары үшін.
13. Алғыс хатпен келесі қызметкерлер марапатталады:
1) іс-шараларды өткізген жетістіктері (конкурстар, олимпиадалар, көрмелер);
2) дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі, лотерея және лотерея қызметі, туристік қызметін дамытуға қосқан үлесі үшін.
14. Құрмет грамотасы мен алғыс хатқа Министрдің қолы қойылады.
15. Құрмет грамотасымен және алғыс хатпен марапаттау Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрімен немесе оның міндетін атқарушы тұлғамен салтанатты түрде жүзеге асырылады.
16. Министрліктің Персоналды басқару департаменті қызметкердің еңбек кітапшасына және жеке іс-қағазына марапаттау туралы бұйрықтың шыққан күні мен нөмірін көрсете отырып тиісті жазба енгізеді.
Бұйрыққа
1- қосымша
Көтермелеу жүйесіне
№ 1-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТУРИЗМ ЖӘНЕ СПОРТ МИНИСТРЛІГІ ҚҰРМЕТ ГРАМОТАСЫ
_________________________________ саласының дамуына қосқан үлесі үшін
(дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі, лотерея және лотерея қызметі, туристік қызмет)
______________________________________________________ марапатталады.
(қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрі
__________________________________________________      _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)                         (қолы)
"___" __________20 ____ жыл
Бұйрыққа
2- қосымша
Көтермелеу жүйесіне
№ 2-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТУРИЗМ ЖӘНЕ СПОРТ МИНИСТРЛІГІ АЛҒЫС ХАТ
________________________________ саласының дамуына қосқан үлесі үшін
(дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі, лотерея және лотерея қызметі, туристік қызмет)
__________________________________________ алғыс хатпен марапатталады.
(қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрі
_____________________________________________             ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)                   (қолы)
"___" __________20 ____ жыл

8. Комиссия рассматривает представление на работника на предмет соответствия работников требованиям, указанным в пунктах 12 и 13 настоящей системы поощрения.
9. Работа комиссии осуществляется путем проведения заседаний, которые проводятся по мере необходимости. Заседание комиссии является правомочным, при присутствии не менее двух третей от общего числа членов комиссии. Члены комиссии участвуют в ее работе без права замены.
10. Решения комиссии принимаются на заседании простым большинством голосов от общего числа членов комиссии, присутствующих на данном заседании. При равенстве голосов по обсуждаемому вопросу голос председателя комиссии является решающим.
Решение комиссии оформляется протоколом, подписываемым членами, председателем и секретарем комиссии.
11. Награждение почетной грамотой и благодарственным письмом осуществляется приказом руководителя аппарата на основании протокола комиссии.
12. Почетной грамотой награждаются работники, имеющие:
1) трудовой стаж работы более трех лет в каждой отдельной отрасли (физической культуры и спорта, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной деятельности, туристской деятельности);
2) заслуги, достижения или успехи в отрасли (физической культуры и спорта, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной деятельности, туристской деятельности).
13. Благодарственным письмом награждаются работники, имеющие:
1) успехи в проведении мероприятий (конкурсы, олимпиады, выставки);
2) вклад в развитие физической культуры и спорта, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной деятельности, туристской деятельности.
14. Почетная грамота и благодарственное письмо подписывается Министром.
15. Награждение почетной грамотой и благодарственным письмом производится в торжественной обстановке Министром или лицом, исполняющим его обязанности.
16. Департамент управления персоналом вносит соответствующую запись о поощрении в трудовую книжку и в личное дело работника, с указанием даты и регистрационного номера приказа о его поощрении.
Приложение 1
Приложение 1
к системе поощрения
Форма
МИНИСТЕРСТВО ТУРИЗМА И СПОРТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПОЧЕТНАЯ ГРАМОТА
за вклад в развитие отрасли _______________________________________
(физической культуры и спорта, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной
деятельности, туристской деятельности)
награждается ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника)
Министр туризма и спорта Республики Казахстан
_________________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
"___" __________20 ____ года
Приложение 2
Приложение 2
к системе поощрения
Форма
МИНИСТЕРСТВО ТУРИЗМА И СПОРТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
БЛАГОДАРСТВЕННОЕ ПИСЬМО
Выражаем благодарность _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника)
за вклад в развитие отрасли
_______________________________________________________________
(физической культуры и спорта, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной
деятельности, туристской деятельности)
Министр туризма и спорта Республики Казахстан
___________________________________________ ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
"___"__________20 ____ года