"Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн сұрыптық сынақтан өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 4-2/602 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 408 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 24 желтоқсанда № 35508 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн сұрыптық сынақтан өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 4-2/602 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11879 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн сұрыптық сынақтан өткізу қағидаларында:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сұрыптық сынақтан өткізуге арналған тұқымдық және отырғызу материалының үлгісі өткен жылғы не ағымдағы жылғы өнімнен іріктеледі және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 23 тамыздағы № 453 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3080 болып тіркелген) бекітілген тұқымға арналған құжаттаманың нысандары бойынша ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарына арналған аттестат немесе куәлік қоса беріледі.
4. Сұрыптық сынақтан өткізу үшін Қазақстан Республикасына әкелінетін тұқымдық және отырғызу материалының үлгісіне Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объктілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фитосанитариялық сертификат және сұрыптық және егістік сапаларын растайтын құжаттар бірге жүреді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Егер өтінім жасалған күнге дейін белгілі бір селекциялық жетістіктің тұқымы немесе басқа да отырғызылатын материалы мына аумақта:
1) Қазақстан Республикасында – өтінім берілген күнге дейін бір жыл бұрын;
2) кез келген басқа мемлекетте - өтінім берілген күнге дейін бір жылдық дақылдар бойынша төрт жыл бұрын және көп жылдық дақылдар бойынша алты жыл бұрын сатылмаса және автор немесе оның құқықтық мирасқоры селекциялық жетістіктің тұқымын немесе басқа да отырғызылатын материалын пайдалану үшін басқа адамдарға бермесе, сұрып жаңа деп есептеледі.

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 4-2/602 "Об утверждении Правил проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 декабря 2024 года № 408. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2024 года № 35508
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 4-2/602 "Об утверждении Правил проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11879) следующие изменения:
в Правилах проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений, утвержденных указанным приказом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Образец семенного и посадочного материала, предназначенный для сортоиспытания, отбирается с урожая предыдущего либо текущего года и сопровождается аттестатом или свидетельством на семена сельскохозяйственных растений по формам документации на семена, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 августа 2004 года № 453 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3080).
4. Образец семенного и посадочного материала, ввозимый в Республику Казахстан для проведения сортоиспытания, сопровождается фитосанитарным сертификатом по форме согласно приложению 6 к Правилам по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032), и документами, подтверждающими сортовые и посевные качества.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Сорт считается новым, если на дату подачи заявки семена или другой посадочный материал данного селекционного достижения не продавались и не передавались другим лицам автором или его правопреемником для использования сорта на территории:
1) Республики Казахстан – ранее чем за один год до даты подачи заявки;
2) любого другого государства – ранее чем за четыре года по однолетним культурам и ранее чем за шесть лет по многолетним культурам до даты подачи заявки.

Егер, өтінім берілген сұрыптың жаңалығын сараптау нәтижесінде сұрыптың жаңалық өлшемшартына сәйкес еместігі анықталса, Мемлекеттік комиссия сәйкессіздік анықталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдік шаруашылығындағы селекциялық жетістікке патент беруден бас тарту туралы қорытынды (бұдан әрі – патент беруден бас тарту туралы қорытынды) жасайды және оны сараптама ұйымына жолдайды.";
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Зертханалық сынақтың теріс нәтижелері (өтінім беруші ұсынған селекциялық жетістік сауалнамасында көрсетілген белгілерге сәйкессіздігі және морфология мен электрофоретикалық спектрдің белоктық формуласы бойынша анық көрінетін ерекше белгілердің болмауы) анықталған кезде Мемлекеттік комиссия 5 (бес) жұмыс күні ішінде сараптама ұйымына патент беруден бас тарту туралы қорытындыны жолдайды.
25. Зертханалық сынақтың оң нәтижелері алынған кезде Мемлекеттік комиссия 5 (бес) жұмыс күні ішінде ерекшелікке, біртектілікке және тұрақтылыққа танаптық сынақтарды жалғастыру туралы шешім қабылдайды.";
31 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Егер, Мемлекеттік комиссия жүргізген патент қабілеттілігін сараптау және сынау нәтижесінде өтінім берілген сұрыптың патент қабілеттілігі шарттарына сәйкестігі анықталса, Мемлекеттік комиссия осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сұрып сипаттамасын, осы Қағидаларға 4-қосымша сәйкес сұрыптың патент қабілеттілігі туралы қорытындыны жасайды және оларды 5 (бес) жұмыс күні ішінде екі данада сараптама ұйымына жолдайды.
32. Мемлекеттік комиссия өтінім берілген сұрыптың жаңалық, ерекшелік, біртектілік және тұрақтылық өлшемшарттарының біреуіне сәйкессіздігін анықтаған кезде, Мемлекеттік комиссия патент беруден бас тарту туралы қорытынды жасайды және 5 (бес) жұмыс күні ішінде оны екі данада сараптама ұйымына жолдайды.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. "Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің шаруашылыққа жарамдылығын мемлекеттік сынау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 6-қосымшада жазылған.";
6-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

Если в результате экспертизы заявленного сорта на новизну установлено, что сорт не соответствует критерию новизны, Государственная комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня выявления несоответствия составляет заключение об отказе в выдаче патента на селекционное достижение в растениеводстве по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заключение об отказе в выдаче патента), и направляет его в экспертную организацию.";
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. При выявлении отрицательных результатов лабораторного испытания (несоответствия признакам, указанным в представленной заявителем анкете селекционного достижения, и отсутствия явно выраженных отличимых признаков по морфологии и белковой формуле электрофоретического спектра) Государственная комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет в экспертную организацию заключение об отказе в выдаче патента.
25. При получении положительных результатов лабораторного испытания Государственная комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней принимает решение о продолжении полевых испытаний на отличимость, однородность и стабильность.";
пункты 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"31. Если в результате экспертизы и испытания на патентоспособность, проведенных Государственной комиссией, будет установлено, что заявленный сорт соответствует условиям патентоспособности, Государственная комиссия составляет заключение о патентоспособности сорта по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с описанием сорта по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет их в двух экземплярах в экспертную организацию.
32. При установлении Государственной комиссией несоответствия заявленного сорта одному из критериев новизны, отличимости, однородности и стабильности, Государственная комиссия составляет заключение об отказе в выдаче патента и в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет его в двух экземплярах в экспертную организацию.";
в пункте 38 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 6 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 408 бұйрығына
қосымша
Ауыл шаруашылығы
өсімдіктерін сұрыптық сынақтан
өткізу қағидаларына
6-қосымша
"Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің шаруашылыққа жарамдылығын мемлекеттік сынау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) Ауыл шаруашылығы дақылдарын сорттық сынау жөніндегі мемлекеттік комиссиясының (бұдан әрі – Мемлекеттік комиссия) кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік сынақтың деректері бойынша сұрыптың шаруашылыққа жарамдылығын мемлекеттік сынау танаптық тәжірибелер отырғызылған күннен бастап мынадай мерзімдерде жүргізіледі:
дәнді, дәнді-бұршақты, жарма, майлы, техникалық, иіру, бір жылдық азықтық, көкөніс, бақша дақылдары, гүлді-сәндік дақылдар және картоп бойынша – кемінде екі вегетациялық кезең;
көп жылдық шөптер бойынша – пайдаланудың кемінде екі циклі;
жеміс, жидек дақылдары мен жүзім бойынша – кемінде екі шаруашылық түсім.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) немесе қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық немесе қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті беруші мен ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, четвертого и пятого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2024 года № 408
Приложение 6
к Правилам проведения
сортоиспытания
сельскохозяйственных растений
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственное испытание сельскохозяйственных растений на хозяйственную полезность"
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
1) канцелярия Государственной комиссии по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур (далее – Государственная комиссия);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – веб-портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Государственное испытание сорта на хозяйственную полезность по данным государственного сортоиспытания, со дня закладки полевых опытов, проводится в следующие сроки:
по зерновым, зернобобовым, крупяным, масличным, техническим, прядильным, однолетним кормовым, овощным, бахчевым, цветочно-декоративным культурам и картофелю – не менее двух вегетационных периодов;
по многолетним травам – не менее двухциклов использования;
по плодовым, ягодным культурам и винограду – не менее двух хозяйственных урожаев.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) или бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об оказании государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная или бумажная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 по 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;

2) веб-портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Белгіленген жұмыс уақытының ұзақтығынан тыс өтінімді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті беруші жұмыс уақытының графигіне сәйкес белгілейді.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мына интернет-ресурста орналастырылған:
1) Мемлекеттік комиссияның – www.gcomsort.kz;
2) көрсетілетін қызметті беруші – www.gov.kz.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) осы Тізбеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша селекциялық жетістікті шаруашылыққа пайдалылығына мемлекеттік сынауға арналған өтінім;
2) селекциялық жетістіктің сауалнамасы (тиісті дақылға арналған нысан бойынша);
3) тиісті тектері мен түрлері үшін селекциялық жетістіктің сипаттамасы;
4) гүлдердің, гүл шоғырларының, өсімдіктердің репродуктивтік бөліктерінің және шаруашылықта пайдалану фазасында қалыпты дамыған өсімдіктің сұрып атауы (егер аты айқындалмаса, онда селекциялық нөмірі көрсетіледі) көрсетілген масштабты сызғышы бар фотографиялары;
5) өтінім беруге құқықты растайтын құжат (құқықтық мирасқорлар және делдалдар үшін);
6) сынаққа берілетін сұрыпта генетикалық түрлендірілген объектілердің жоқ екендігі туралы құжат не генетикалық түрлендірілген объектілердің құрамына жүргізілген сараптама нәтижелері (шетелдік селекциядағы сұрыптар үшін).
Веб-порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанындағы осы Тізбеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша селекциялық жетістікті шаруашылыққа пайдалылығына мемлекеттік сынауға арналған өтінім;
2) селекциялық жетістік сауалнамасының электрондық көшірмесі (тиісті дақылға арналған нысан бойынша);
3) тиісті тектер мен түрлер үшін селекциялық жетістік сипаттамасының электрондық көшірмесі;
4) электрондық форматта гүлдердің, гүл шоғырларының, өсімдіктердің репродуктивтік бөліктерінің және шаруашылықта пайдалану фазасында қалыпты дамыған өсімдіктің сұрып атауы (егер аты айқындалмаса, онда селекциялық нөмірі көрсетіледі) көрсетілген масштабты сызғышы бар фотографиялары;

2) веб-портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги за пределами установленной продолжительности рабочего времени устанавливаются услугодателем согласно графику рабочего времени.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
1) Государственной комиссии – www.gcomsort.kz;
2) услугодателя – www.gov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении к услугодателю:
1) заявка на испытание селекционного достижения на хозяйственную полезность по форме согласно приложению к настоящему Перечню;
2) анкета селекционного достижения (по форме для соответствующей культуры);
3) описание селекционного достижения для соответствующих родов и видов;
4) фотографии цветков, соцветий, репродуктивных частей растений развитого растения в фазе хозяйственного использования с масштабной линейкой с указанием наименования сорта (если название не определено, то указывается селекционный номер);
5) документ, подтверждающий право на подачу заявки (для правопреемников и посредников);
6) документ об отсутствии генетически модифицированных объектов в сорте, передаваемом на испытание либо результаты экспертизы на содержание генетически модифицированных объектов (для сортов иностранной селекции).
При обращении на веб-портал:
1) заявка на испытание селекционного достижения на хозяйственную полезность по форме согласно приложению к настоящему Перечню в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) электронную копию анкеты селекционного достижения (по форме для соответствующей культуры);
3) электронную копию описания селекционного достижения для соответствующих родов и видов;
4) фотографии цветков, соцветий, репродуктивных частей растений развитого растения в фазе хозяйственного использования с масштабной линейкой с указанием наименования сорта (если название не определено, то указывается селекционный номер) в электронном формате;

5) өтінім беру құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (құқықтық мирасқорлар мен делдалдар үшін);
6) сынаққа берілетін сұрыпта генетикалық түрлендірілген объектілердің жоқ екендігі туралы құжаттың электрондық көшірмесі не генетикалық түрлендірілген объектілердің құрамына жүргізілген сараптама нәтижелері (шетелдік селекциядағы сұрыптар үшін).
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді, дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарламаны көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының сұрыпты сынақтан өткізу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, сұрыпты сынақтан өткізу үшін қажетті деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 4-2/602 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11879 тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн сұрыптық сынақтан өткізу қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік қызметті веб-портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар және "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары веб-порталда орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777.
"Ауыл шаруашылығы
өсімдіктерінің шаруашылыққа
жарамдылығын мемлекеттік
сынау" мемлекеттік қызметін
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ауыл шаруашылығы дақылдарын сорттық сынау жөніндегі мемлекеттік комиссиясы (010000, Астана қаласы, Абай даңғылы, 13-үй, "Іскер" бизнес орталығы, 11-қабат, 1111-кабинет)
Өтінім нөмірі
Тіркелген күні
Селекциялық жетістікті шаруашылыққа пайдалылығына мемлекеттік сынауға арналған өтінім
Өтініш беруші(лер)____________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы және мекенжайы)
Азаматтығы __________________________________________________________
Почталық мекенжайы _________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефоны _________________ Электрондық мекенжайы ___________________
Селекциялык жетістік оригинаторының(ларының) атауы(лары) және қатысу үлесі, %
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тегі, түрі (қазақша атауы) ______________________________________________
Тегі, түрі (орысша атауы) ______________________________________________
Тегі, түрі (латынша атауы) _____________________________________________
Ұсынылып отырған атауы _____________________________________________
Селекциялық нөмірі _________________________________________________
Автор(лар) (егер автор(лар) өтініш беруші(лер) болып табылмаса
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Үйінің мекенжайы
Қатысу үлесі, %
Мендегі (біздегі) бар ақпарат бойынша басқа авторлары жоқ
Алдыңғы өтінімдер
Тіркелген
Өтінім нөмірі
Кезеңі
Қандай атаумен
елі
күні
Қорғауға беруге
Шаруашылыққа пайдалылығына сынауға
Мен (біз) бірінші өтінімде берілген материал осы сұрыпты білдіретінін және осы өтінімге сәйкес келетінін мәлімдеймін(міз).
Оригинатор ұсынып отырған сынау (пайдалану) салалары
Мен (біз) селекциялық жетістіктің шаруашылыққа жарамдылығына мемлекеттік сынақ жүргізуді өтінемін(міз).
Мен (біз) менде (бізде) бар мәліметтер бойынша өтінімді қарауға қажетті және осы өтінім мен қосымшаға енгізілген ақпарат түпкілікті және дұрыс екендігін мәлімдеймін (міз).
Мен (біз) үлгілердің тиісінше алынғандығын және сұрыптың репрезентативті іріктелгенін көрсететінін растаймын (мыз).
Мен (біз) Мемлекеттік комиссияның нарядтары бойынша шаруашылыққа жарамдылығына сынау жүргізу үшін тұқымның қажетті мөлшерін, сондай-ақ сақтауға сұрыптың эталондық үлгісін өтеусіз беруге міндеттенемін (міз).
Өтініш берушінің (берушілердің) қолы (қолдары)
__________________ ___________________
___________________ __________________
___________________ __________________
___________________ __________________
___________________ __________________

5) электронную копию документа, подтверждающего право на подачу заявки (для правопреемников и посредников);
6) электронную копию документа об отсутствии генетически модифицированных объектов в сорте, передаваемом на испытание либо результаты экспертизы на содержание генетически модифицированных объектов (для сортов иностранной селекции).
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для проведения испытания сорта, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для проведения испытания сорта, требованиям, установленным Правилами проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 4-2/602 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11879);
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через веб-портал при условии наличия ЭЦП и имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета".
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на веб-портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8 800 080 7777.
Приложение
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Государственное испытание
сельскохозяйственных растений
на хозяйственную полезность"
Форма
Государственная комиссия по сортоиспытанию
сельскохозяйственных культур
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан (010000, город Астана,
проспект Абая, дом 13, Бизнес центр "Іскер",
11 этаж, кабинет 1111)
Номер заявки
Дата регистрации
Заявка на государственное испытание селекционного достижения на хозяйственную полезность
Заявитель(и) _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
наименование юридического лица и адрес)
_________________________________________________________________
Гражданство _____________________________________________________
Почтовый адрес __________________________________________________
Телефон _______________ Электронный адрес ________________________
Наименование(ия), адрес(а) оригинатора(ов) селекционного достижения и
доля участия в % __________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Род, вид (казахское название) _______________________________________
Род, вид (русское название) _________________________________________
Род, вид (латинское название) _______________________________________
Предлагаемое название ____________________________________________
Селекционный номер ______________________________________________
Автор(ы) (если автор(ы) не является(ются) заявителем(ями))
Фамилия
Имя
Отчество
(при его наличии)
Адрес
домашний
Доля
участия, %
По имеющейся у меня (нас) информации других действительных авторов нет
Предыдущие заявки
Зарегистрированы
Номер заявки
Стадия
Под каким названием
в стране
дата
На предоставление охраны
На испытание
на хозяйственную
полезность
Я (мы) заявляю(ем), что материал, переданный с первой заявкой, представляет данный сорт и соответствует настоящей заявке.
Рекомендуемые оригинатором области испытания (использования)
Я (мы) прошу (просим) провести государственное испытание селекционного достижения на хозяйственную полезность.
Я (мы) заявляю(ем), что по имеющимся у меня (нас) сведениям информация, необходимая для рассмотрения заявки и внесенная в настоящую заявку и в приложения, является окончательной и правильной.
Я (мы) подтверждаю(ем), что образцы получены надлежащим образом и представляют репрезентативную выборку сорта.
Я (мы) гарантирую (ем) безвозмездно предоставлять необходимое количество семян для проведения испытаний на хозяйственную полезность по нарядам Государственной комиссии, а также эталонный образец сорта на хранение.
Подпись(и) услугополучателя (услугополучателей)
___________________ __________________
___________________ __________________
___________________ __________________
___________________ __________________