"Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 110 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 25 желтоқсанда № 35527 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14778 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларында:
12-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 110 Бұйрыққа
қосымша
Қоғамдық маңызы бар
нарықтарда баға белгілеу
қағидаларына
12-қосымша
Қоғамдық маңызы бар нарық субъектілерінің тауарлық газды бөлшек саудада өткізуінің шекті бағасын есептеу
1. Субъектілердің тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасын есептеу "газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес бекітілетін ішкі нарықта тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын саралау жолымен тұтынушылардың i-ден VI және IX топтарына дейін тауарлық газды бөлшек саудада өткізу бағаларын саралауды ескере отырып жүзеге асырылады (тауарлық газды тұтынушылардың магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау және газды сақтау) әрбір облыс, республикалық маңызы бар қала, астана үшін жеке (бұдан әрі – көтерме бағалар). Тұтынушылардың VII, VIII, X, XI, XII топтары үшін көтерме бағаларды саралау жүзеге асырылмайды.

О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 "Об утверждении Правил ценообразования на общественно значимых рынках"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 декабря 2024 года № 110. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2024 года № 35527
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 "Об утверждении Правил ценообразования на общественно значимых рынках" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14778) следующее изменение:
в Правилах ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденных указанным приказом:
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 110
Приложение 12
к Правилам ценообразования
на общественно значимых рынках
Расчет предельной цены розничной реализации товарного газа субъектов общественно значимого рынка
1. Расчет предельной цены розничной реализации товарного газа субъектов осуществляется с учетом дифференциации цен розничной реализации товарного газа с I по VI и IX групп потребителей путем дифференциации предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, утверждаемых в соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении" (с учетом тарифа на транспортировку по магистральным газопроводам и хранение газа) отдельно для каждой области, города республиканского значения, столицы (далее – оптовых цен). Дифференциация оптовых цен для VII, VIII, X, XI, XII групп потребителей не осуществляется.

2. Тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасын қалыптастыру Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің сараланған шекті бағасын белгілеу мақсатында тұтынушылардың мынадай топтары бөліп көрсетілген:
тұтынушылардың І тобы – тауарлық газды газ тарату жүйесінен бөлшек саудада өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметті алатын тұрмыстық тұтынушылар (халық);
тұтынушылардың II тобы – халық үшін жылу энергиясын өндіру мақсатында тауарлық газ сатып алатын жылу энергетикалық компаниялары (бұдан әрі – халық үшін ЖЭК);
тұтынушылардың ІІІ тобы – тауарлық газды заңды тұлғалар үшін жылу энергиясын өндіру мақсатында сатып алатын жылу энергетикасы компаниялары (бұдан әрі – заңды тұлғалар үшін ЖЭК);
тұтынушылардың IV тобы – тауарлық газды электр энергиясын өндіру үшін сатып алатын жылу энергетикасы компаниялары;
тұтынушылардың V тобы – тұтынушылардың I, II, III, IV, VI, VII, VIII, IX, X және XI топтарына жатпайтын өзге де тұтынушылар;
тұтынушылардың VI тобы – бюджет қаражаты есебінен ұсталатын бюджеттік ұйымдар;
тұтынушылардың VII тобы – тауарлық газды мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін сатып алатын және газбен жабдықтау жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбеге енгізілген заңды тұлғалар;
тұтынушылардың VIII тобы – тауарлық газды одан әрі тұтынушыларға өткізу мақсатында сығымдалған және (немесе) сұйытылған табиғи газ өндіру үшін сатып алатын заңды тұлғалар;
тұтынушылардың IX тобы – мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және (немесе) тұрғын үй көмегін алатын тұрмыстық тұтынушылар (халық).
Тұтынушылардың IX тобы үшін тауарлық газ бағасының өсуі тиісті жылдағы Қазақстан Республикасының Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы дәлізінің төменгі шегінен (инфляция) аспайды.
тұтынушылардың X тобы – ірі коммерциялық тұтынушылар.
Ірі коммерциялық тұтынушылар үшін белгіленетін шекті бағалар:
әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын;
цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларды қоспағанда, халық және заңды тұлғалар үшін жылу және (немесе) электр энергиясын өндіруге қажетті тауарлық газды өткізу жөніндегі қатынастарға қолданылмайды;
тұтынушылардың XI тобы – цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғалар немесе цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіретін тұлғалар.
Тұтынушылардың XII тобы – жеке ірі коммерциялық тұтынушылар.
4. Тұтынушылардың әрбір тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасы Қағидаларға сәйкес айқындалады және тұтынушылардың тауарлық газды газ тарату жүйелері бойынша тасымалдауды есепке алмағанда және тауарлық газды газ тарату жүйелері бойынша тасымалдауды ескере отырып, тауарлық газды сатып алуына қарай бөлінеді.

2. Формирование предельной цены розничной реализации товарного газа осуществляется в соответствии с Правилами.
3. В целях установления дифференцированной предельной цены розничной реализации товарного газа выделены следующие группы потребителей:
I группа потребителей – бытовые потребители (население), получающие услуги по розничной реализации товарного газа с газораспределительной системы;
II группа потребителей – теплоэнергетические компании, приобретающие товарный газ, в целях выработки тепловой энергии для населения (далее – ТЭК для населения);
III группа потребителей – теплоэнергетические компании, приобретающие товарный газ, в целях выработки тепловой энергии для юридических лиц (далее – ТЭК для юридических лиц);
IV группа потребителей – теплоэнергетические компании, приобретающие товарный газ, для производства электрической энергии;
V группа потребителей – прочие потребители, не входящие в I, II, III, IV, VI, VII, VIII, IX, X и XI группы потребителей;
VI группа потребителей – бюджетные организации, содержащиеся за счет бюджетных средств;
VII группа потребителей – юридические лица, приобретающие товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции и включенные в перечень, утверждаемый уполномоченным органом в области газоснабжения;
VIII группа потребителей – юридические лица, приобретающие товарный газ для производства компримированного и (или) сжиженного природного газа в целях дальнейшей реализации потребителям.
IX группа потребителей – бытовые потребители (население), получающие государственную адресную социальную помощь и (или) жилищную помощь.
Для IX группы потребителей рост цены на товарный газ не превышает нижний порог коридора Прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляции) соответствующего года.
Х группа потребителей – крупные коммерческие потребители;
Предельные цены, устанавливаемые для крупных коммерческих потребителей, не распространяются на отношения по реализации товарного газа, необходимого для производства:
социально значимых продовольственных товаров;
тепловой и (или) электрической энергии для населения и юридических лиц, кроме лиц, осуществляющих цифровой майнинг.
XI группа потребителей – лица, осуществляющие цифровой майнинг или лица по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга.
XII группа потребителей – отдельные крупные коммерческие потребители.
4. Предельная цена розничной реализации товарного газа для каждой группы потребителей определяется в соответствии с Правилами и подразделяется в зависимости от приобретения потребителями товарного газа без учета транспортировки товарного газа по газораспределительным системам и с учетом транспортировки товарного газа по газораспределительным системам.

5. Тұтынушылардың II тобынан бастап VIII тобы аралығындағы және X тобынан бастап XI тобы аралығындағы топтармен газ тарату жүйесі бойынша газ тасымалдауға жеке шарт жасалады.
6. Халық үшін тұтынушылардың I тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасының құрылымы мыналардан:
тұтынушылардың I тобы үшін тауарлық газдың саралануы ескеріле отырып, оны бөлшек саудада өткізудің көтерме бағасынан;
газ тарату ұйымының тауарлық газды өткізу бойынша шығындарынан;
тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифтен тұрады.
Тұтынушылардың II тобынан бастап VI тобы аралығындағы топтар және IX тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасының құрылымы мыналардан:
тауарлық газдың саралануын ескере отырып, оны бөлшек саудада өткізудің көтерме бағасынан;
газ тарату ұйымының тауарлық газды өткізу бойынша шығындарынан;
тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифтен (тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы өнеркәсіптік тұтынушылар мен ТЭК сатып алған жағдайда) тұрады.
7. Тұтынушылардың II тобынан бастап VI тобы аралығындағы топтар және IX тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасының құрылымы мыналардан:
тауарлық газдың саралануын ескере отырып, оны бөлшек саудада өткізудің көтерме бағасынан;
газ тарату ұйымының тауарлық газды өткізу бойынша шығындарынан;
тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифтен (тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы өнеркәсіптік тұтынушылар мен ТЭК сатып алған жағдайда) тұрады.
8. Тұтынушылардың VII тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасының құрылымы мыналардан:
газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес бекіткен тұтынушылардың VII тобы үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасынан;
газ тарату ұйымының тауарлық газды өткізу бойынша шығындарынан;
тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифтен (тауарлық газды мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін сатып алатын және уәкілетті орган бекітетін тізбеге енгізілген заңды тұлғалар сатып алған жағдайда) тұрады.
9. Тұтынушылардың VIII тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасының құрылымы мыналардан:
газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тұтынушылардың VIII тобы үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасынан;
газ тарату ұйымының тауарлық газды өткізу бойынша шығындарынан;
тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифтен (тауарлық газды одан әрі тұтынушыларға өткізу мақсатында сығымдалған және (немесе) сұйытылған табиғи газды өндіру үшін сатып алатын заңды тұлғалар сатып алған жағдайда) тұрады.
Тұтынушылардың X тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасының құрылымы мыналардан:
газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тұтынушылардың X тобы үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасынан;
газ тарату ұйымының тауарлық газды өткізу бойынша шығындарынан;
тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифтен (ірі коммерциялық тұтынушы тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы сатып алған жағдайда) тұрады.
10. Тұтынушылардың X тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасының құрылымы мыналардан:
газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тұтынушылардың X тобы үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасынан;
газ тарату ұйымының тауарлық газды өткізу бойынша шығындарынан;
тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифтен (ірі коммерциялық тұтынушы тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы сатып алған жағдайда) тұрады.
11. Тұтынушылардың XI тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасының құрылымы мыналардан:
газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тұтынушылардың XI тобы үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасынан;
газ тарату ұйымының тауарлық газды өткізу бойынша шығындарынан;
тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифтен (цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлға немесе газ тарату жүйелері бойынша тауарлық газдың цифрлық майнингін жүзеге асыру үшін электр энергиясын өндіретін тұлға сатып алған жағдайда) тұрады.

5. Со II по VIII и с Х по XI группой потребителей заключается отдельный договор на транспортировку газа по газораспределительной системе.
6. Структура предельной цены розничной реализации товарного газа для I группы потребителей для населения состоит из:
оптовой цены розничной реализации товарного газа с учетом ее дифференциации для I группы потребителей;
затрат газораспределительной организации по реализации товарного газа;
тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам.
7. Структура предельной цены розничной реализации товарного газа для II по VI и IX группы потребителей, состоит из:
оптовой цены розничной реализации товарного газа с учетом ее дифференциации;
затрат газораспределительной организации по реализации товарного газа;
тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительной системе (в случае приобретения промышленным потребителям и ТЭК товарного газа по газораспределительным системам).
8. Структура предельной цены розничной реализации товарного газа для VII группы потребителей состоит из:
предельной цены оптовой реализации товарного газа для VII группы потребителей, утвержденной уполномоченным органом в области газоснабжения в соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении";
затрат газораспределительной организации по реализации товарного газа;
тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительной системе (в случае приобретения юридическими лицами, приобретающие товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции и включенные в перечень, утверждаемый уполномоченным органом).
9. Структура предельной цены розничной реализации товарного газа для VIII группы потребителей состоит из:
предельной цены оптовой реализации товарного газа для VIII группы потребителей, утвержденной уполномоченным органом в области газоснабжения;
затрат газораспределительной организации по реализации товарного газа;
тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительной системе (в случае приобретения юридическим лицом, приобретающее товарный газ для производства компримированного и (или) сжиженного природного газа в целях дальнейшей реализации потребителям).
10. Структура предельной цены розничной реализации товарного газа для X группы потребителей состоит из:
предельной цены оптовой реализации товарного газа для X группы потребителей, утвержденной уполномоченным органом в области газоснабжения;
затрат газораспределительной организации по реализации товарного газа;
тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительной системе (в случае приобретения крупным коммерческим потребителем товарного газа по газораспределительным системам).
11. Структура предельной цены розничной реализации товарного газа для XI группы потребителей состоит из:
предельной цены оптовой реализации товарного газа для XI группы потребителей, утвержденной уполномоченным органом в области газоснабжения;
затрат газораспределительной организации по реализации товарного газа;
тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительной системе (в случае приобретения лицом, осуществляющим цифровой майнинг, или лицом по производству электрической энергии для осуществления цифрового майнинга товарного газа по газораспределительным системам).

12. Тұтынушылардың XII тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада сатудың шекті бағасының құрылымы мыналардан тұрады:
газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен жекелеген ірі коммерциялық газдар үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасынан; газ тарату ұйымының тауарлық газды өткізу бойынша шығындарынан;
тауарлық газды газ тарату жүйесі бойынша тасымалдауға арналған тариф (жекелеген ірі коммерциялық тұтынушылар тауарлық газды газ тарату жүйелері бойынша сатып алған жағдайда) тұрады.
13. Тауарлық газдың көтерме бағаларын саралау "газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес газды көтерме саудада өткізу бағалары өзгерген жағдайда жүзеге асырылады.
14. Тұтынушылардың I тобы үшін сараланған көтерме саудада сатып алу бағаларын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифті ескере отырып:
БсаралІ = (БқолдІ х k) – Қ-Т,
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифті есепке алмай:
БсаралІ = (БқолдІ х k) – Қ, мұнда:
БсаралІ – тұтынушылардың I тобы үшін тауарлық газдың есептік сараланған көтерме бағасы (теңге/1000 м3);
БқолдІ – тұтынушылардың І тобы үшін тауарлық газдың қолданыстағы шекті бағасы (теңге/1000 м3);
Қ – осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын газ тарату ұйымының тауарлық газын өткізуге арналған шығындар;
Т – заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тариф;
k – Қазақстан Республикасының ішкі нарығында баға белгілеудің әлеуметтік-экономикалық факторлары негізінде айқындалатын тұтынушылардың I тобы үшін тауарлық газды өткізудің шекті бағасының өзгеру коэффициенті.
15. Тұтынушылардың II тобы үшін тауарлық газдың сараланған көтерме бағаларын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифті ескере отырып:
Бсарал II = (БқолдІІ х k1) – Қ-Т,
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау тарифін есепке алмай:
Бсарал II = (БқолдІІ х k1) – Қ, мұнда:
Бсарал II – тұтынушылардың II тобы үшін тауарлық газдың есептік сараланған көтерме бағасы (теңге/1000 м3)
БқолдІІ – тұтынушылардың II тобы үшін тауарлық газдың қолданыстағы шекті бағасы (теңге/1000 м3);
Қ – осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын газ тарату ұйымының тауарлық газын өткізуге арналған шығындар;
Т – заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тариф;
k1 – Қазақстан Республикасының ішкі нарығында баға белгілеудің әлеуметтік-экономикалық факторлары негізінде айқындалатын тауарлық газды өткізудің шекті бағасының өзгеру коэффициенті.

12. Структура предельной цены розничной реализации товарного газа для XII группы потребителей состоит из:
предельной цены оптовой реализации товарного газа для отдельных крупных коммерческих, установленной уполномоченным органом в области газоснабжения;
затрат газораспределительной организации по реализации товарного газа;
тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительной системе (в случае приобретения отдельными крупными коммерческими потребителями товарного газа по газораспределительным системам).
13. Дифференцирование оптовых цен товарного газа осуществляется, в случае изменения цен оптовой реализации газа, в соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении".
14. Расчет дифференцированных оптовых закупочных цен для I группы потребителей осуществляется по формуле:
С учетом тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
ЦдифI = (ЦдозI х k) -Н-Т,
Без учета тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
ЦдифI = (ЦдозI х k) –Н, где:
ЦдифI – расчетная дифференцированная оптовая цена товарного газа для I группы потребителей (тенге/1000 м3);
ЦдозI – действующая предельная цена товарного газа для I группы потребителей (тенге/1000 м3);
Н – затраты на реализацию товарного газа газораспределительной организации, определяемые в соответствии с настоящими Правилами;
Т – утвержденный в установленном законодательством порядке тариф на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам;
k – коэффициент изменения предельной цены реализации товарного газа для I группы потребителей, определяемый на основании социально-экономических факторов ценообразования на внутреннем рынке Республики Казахстан.
15. Расчет дифференцированных оптовых цен товарного газа для II группы потребителей осуществляется по формуле:
С учетом тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Цдиф II = (ЦдозII х k1) -Н-Т,
Без учета тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Цдиф II = (ЦдозII х k1) –Н, где:
Цдиф II – расчетная дифференцированная оптовая цена товарного газа для II группы потребителей (тенге/1000 м3);
ЦдозII – действующая предельная цена товарного газа для II группы потребителей (тенге/1000 м3);
Н – затраты на реализацию товарного газа газораспределительной организации, определяемые в соответствии с настоящими Правилами;
Т – утвержденный в установленном законодательством порядке тариф на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам;
k1 – коэффициент изменения предельной цены реализации товарного газа, определяемый на основании социально-экономических факторов ценообразования на внутреннем рынке Республики Казахстан.

16. Тұтынушылардың III тобы үшін тауарлық газдың сараланған көтерме бағаларын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифті ескере отырып:
БсаралIIІ = (БқолдІІІ х k2) – Қ-Т,
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифті ескермей:
БсаралІII = (БқолдІІІ х k2) – Қ, мұнда:
БсаралІII – тұтынушылардың III тобы үшін тауарлық газдың есептік сараланған көтерме бағасы (теңге/1000 м3);
БқолдІІІ – тұтынушылардың III тобы үшін тауарлық газдың қолданыстағы бағасы (теңге/1000 м3);
Қ – Қағидаларға сәйкес айқындалатын газ тарату ұйымының тауарлық газын өткізуге арналған шығындар;
Т – заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тариф;
k2 – Қазақстан Республикасының ішкі нарығында баға белгілеудің әлеуметтік-экономикалық факторлары негізінде айқындалатын тауарлық газды өткізудің шекті бағасының өзгеру коэффициенті.
17. Тұтынушылардың IV тобы үшін тауарлық газдың сараланған көтерме бағаларын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тұтынушылардың IV тобы үшін тауарлық газдың сараланған көтерме бағаларын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифті ескере отырып:
Бсарал IV = (Бқолд IV х k3) – Қ-Т,
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифті есепке алмай:
Бсарал IV = (Бқолд IV х k3) – Қ, мұнда:
Бсарал IV – тұтынушылардың IV тобы үшін тауарлық газдың есептік сараланған көтерме бағасы (теңге/1000 м3);
Бқолд IV – тұтынушылардың IV тобы үшін тауарлық газдың қолданыстағы шекті бағасы (теңге/1000 м3);
Қ – осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын газ тарату ұйымының тауарлық газын өткізуге арналған шығындар;
Т– заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тариф;
k3 – Қазақстан Республикасының ішкі нарығында баға белгілеудің әлеуметтік-экономикалық факторлары негізінде айқындалатын тауарлық газды өткізудің шекті бағасының өзгеру коэффициенті.
18. Тұтынушылардың V тобы үшін тауарлық газдың сараланған көтерме бағаларын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифті ескере отырып:
Бсарал V = (Бқолд V* k4) – Қ-Т,
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифті есепке алмай:
БсаралV = (БқолдV * k4) – Қ, мұнда:
Бсарал V – тұтынушылардың V тобы үшін тауарлық газдың есептік сараланған көтерме бағасы (теңге/1000 м3);
Бқолд V – тұтынушылардың V тобы үшін тауарлық газдың қолданыстағы шекті бағасы (теңге/1000 м3);
Қ – осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын газ тарату ұйымының тауарлық газын өткізуге арналған шығындар;
Т – заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тариф;
k4 – Қазақстан Республикасының ішкі нарығында баға белгілеудің әлеуметтік-экономикалық факторлары негізінде айқындалатын тауарлық газды өткізудің шекті бағасының өзгеру коэффициенті.

16. Расчет дифференцированных оптовых закупочных цен для III группы потребителей осуществляется по формуле:
С учетом тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
ЦдифIII = (ЦдозIII х k2) -Н-Т,
Без учета тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
ЦдифIII = (ЦдозIII х k2) –Н, где:
ЦдифIII – расчетная дифференцированная оптовая цена товарного газа для III группы потребителей (тенге/1000 м3);
ЦдозIII – действующая цена товарного газа для III группы потребителей (тенге/1000 м3);
Н – затраты на реализацию товарного газа газораспределительной организации определяемой в соответствии с Правилами;
Т – утвержденный в установленном законодательством порядке тариф на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам;
k2 – коэффициент изменения предельной цены реализации товарного газа, определяемый на основании социально-экономических факторов ценообразования на внутреннем рынке Республики Казахстан.
17. Расчет дифференцированных оптовых цен товарного газа для IV группы потребителей осуществляется по формуле:
С учетом тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Цдиф IV = (Цдоз IV х k3) -Н-Т,
Без учета тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Цдиф IV = (Цдоз IV х k3) –Н, где:
Цдиф IV – расчетная дифференцированная оптовая цена товарного газа для IV группы потребителей (тенге/1000 м3);
Цдоз IV – действующая предельная цена товарного газа для IV группы потребителей (тенге/1000 м3);
Н – затраты на реализацию товарного газа газораспределительной организации, определяемые в соответствии с настоящими Правилами;
Т – утвержденный в установленном законодательством порядке тариф на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам;
k3 – коэффициент изменения предельной цены реализации товарного газа, определяемый на основании социально-экономических факторов ценообразования на внутреннем рынке Республики Казахстан.
18. Расчет дифференцированных оптовых цен товарного газа для V группы потребителей осуществляется по формуле:
С учетом тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Цдиф V = (Цдоз V* k4) -Н-Т,
Без учета тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Цдиф V = (Цдоз V* k4) –Н, где:
Цдиф IV – расчетная дифференцированная оптовая цена товарного газа для V группы потребителей (тенге/1000 м3);
Цдоз V – действующая предельная цена товарного газа для V группы потребителей (тенге/1000 м3);
Н – затраты на реализацию товарного газа газораспределительной организации, определяемые в соответствии с настоящими Правилами;
Т – утвержденный в установленном законодательством порядке тариф на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам;
k4 – коэффициент изменения предельной цены реализации товарного газа, определяемый на основании социально-экономических факторов ценообразования на внутреннем рынке Республики Казахстан.

19. Тұтынушылардың VI тобы үшін тауарлық газдың сараланған көтерме бағаларын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
БсаралVI = (Vжалпы жыл х Бқолд – (VI жыл х БсаралI) – (VII жыл х
Бсарал II) – (VIII жыл х Бсарал III) – (VIV жыл х Бсарал IV) – (VV жыл х
Бсарал V)/VVI, мұнда:
БсаралVI – тұтынушылардың VI тобы үшін тауарлық газдың есептік сараланған көтерме бағасы (теңге/1000 м3);
Vжалпы жыл – тауарлық газды бір жылға өткізудің жалпы жоспарланған көлемі (1000 м3);
Бқолд – газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тауарлық газдың көтерме бағасы (теңге/1000 м3);
Бсарал І – тұтынушылардың I тобы үшін тауарлық газдың есептік сараланған көтерме бағасы (теңге/м3);
Бсарал II – тұтынушылардың II тобы үшін тауарлық газдың есептік сараланған көтерме бағасы (теңге/1000 м3);
Бсарал III – тұтынушылардың III тобы үшін тауарлық газдың есептік сараланған көтерме бағасы (теңге/1000 м3);
Бсарал IV – тұтынушылардың IV тобы үшін тауарлық газдың есептік сараланған көтерме бағасы (теңге/1000 м3);
Бсарал V – тұтынушылардың V тобы үшін тауарлық газдың есептік сараланған көтерме бағасы (теңге/1000 м3);
VI жыл – тұтынушылардың I тобы үшін тауарлық газды өткізудің бір жылға арналған жоспарлы көлемі (1000 м3);
VII жыл – тұтынушылардың II тобы үшін тауарлық газды өткізудің бір жылға арналған жоспарлы көлемі (1000 м3);
VIII жыл – тұтынушылардың III тобы үшін тауарлық газды өткізудің бір жылға арналған жоспарлы көлемі (1000 м3);
VIV жыл – тұтынушылардың IV тобы үшін тауарлық газды өткізудің бір жылға арналған жоспарлы көлемі (1000 м3);
VV жыл – тұтынушылардың V тобы үшін тауарлық газды өткізудің бір жылға арналған жоспарлы көлемі (1000 м3);
VVI жыл – тұтынушылардың VI тобы үшін тауарлық газды өткізудің бір жылға арналған жоспарлы көлемі (1000 м3).
20. Тұтынушылардың VII тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау тарифін ескере отырып:
Б VII = БқолдVII+Қ +Т,
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау тарифін есепке алмай:
Б VII = БқолдVII+Қ, мұнда:
Б VII – тұтынушылардың VII тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасы (теңге/1000 м3);
БкөтермеVII – газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тұтынушылардың VII тобы үшін шекті көтерме баға;
Қ – осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын газ тарату ұйымының тауарлық газын өткізуге арналған шығындар (теңге/1000 м3);
Т – заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тариф (теңге/1000 м3).

19. Расчет дифференцированных оптовых цен товарного газа для VI группы потребителей осуществляется по формуле:
ЦдифVI = (Vобщ-год х Цоз – (VI-год х ЦдифI) - (VII-год х Цдиф II) – (VIII-год х Цдиф III) – (VIV-год х Цдиф IV) – (VV-год х Цдиф V)) / VVI, где:
ЦдифVI – расчетная дифференцированная оптовая цена товарного газа для VI группы потребителей (тенге/1000 м3);
Vобщ-год – общий планируемый объем реализации товарного газа на год (1000 м3);
Цоз – утвержденная уполномоченным органом в области газоснабжения оптовая цена товарного газа (тенге/1000 м3);
ЦдифI – расчетная дифференцированная оптовая цена товарного газа для I группы потребителей (тенге/м3);
Цдиф II – расчетная дифференцированная оптовая цена товарного газа для II группы потребителей (тенге/1000 м3);
Цдиф III – расчетная дифференцированная оптовая цена товарного газа для III группы потребителей (тенге/1000 м3);
Цдиф IV – расчетная дифференцированная оптовая цена товарного газа для IV группы потребителей (тенге/1000 м3);
Цдиф V – расчетная дифференцированная оптовая цена товарного газа для V группы потребителей (тенге/1000 м3);
VI-год – планируемый объем реализации товарного газа на год для I группы потребителей (1000 м3);
VII-год – планируемый объем реализации товарного газа на год для II группы потребителей (1000 м3);
VIII-год – планируемый объем реализации товарного газа на год для III группы потребителей (1000 м3);
VIV-год – планируемый объем реализации товарного газа на год для IV группы потребителей (1000 м3);
VV-год – планируемый объем реализации товарного газа на год для V группы потребителей (1000 м3);
VVI-год – планируемый объем реализации товарного газа на год для VI группы потребителей (1000 м3).
20. Расчет предельной цены розничной реализации товарного газа для VII группы потребителей осуществляется по формуле:
С учетом тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Ц VII = ЦозVII+Н+Т,
Без учета тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Ц VII = ЦозVII+Н, где:
Ц VII – предельная цена розничной реализации товарного газа для VII группы потребителей (тенге/1000 м3);
ЦоптVII – предельная оптовая цена, для VII группы потребителей, утвержденная уполномоченным органом в области газоснабжения;
Н–затраты на реализацию товарного газа газораспределительной организации, определяемые в соответствии с настоящими Правилами (тенге/1000 м3);
Т – утвержденный в установленном законодательством порядке тариф на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам (тенге/1000 м3).

21. Тұтынушылардың VIII тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау тарифін ескере отырып:
Б VIII = БқолдVIII+Қ +Т,
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау тарифін есепке алмай:
Б VIII = БқолдVIII+Қ, мұнда:
Б VIII – тұтынушылардың VIII тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасы (теңге/1000 м3);
БкөтермеVIII – газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тұтынушылардың VIII тобы үшін шекті көтерме баға;
Қ – осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын газ тарату ұйымының тауарлық газын өткізуге арналған шығындар (теңге/1000 м3).
22. Тұтынушылардың IX тобы үшін сараланған көтерме сатып алу бағаларын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау тарифін ескере отырып:
Бсарал IX = (БсаралІ / kс) – Қ-Т,
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау тарифін есепке алмай:
Бсарал IX = (Бсарал І / kс) – Қ, мұнда:
Бсарал IX – тұтынушылардың IX тобы үшін тауарлық газдың есептік сараланған көтерме бағасы (теңге/1000 м3);
Бсарал І – тұтынушылардың I тобы үшін тауарлық газдың жобалық шекті бағасы (теңге/1000 м3);
Қ – осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын газ тарату ұйымының тауарлық газын өткізуге арналған шығындар;
Т – заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тариф;
kс – тұтынушылардың IX тобы үшін тауарлық газды өткізудің шекті бағасының өзгеру коэффициенті.
23. Тұтынушылардың X тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау тарифін ескере отырып:
Б X = БкөтермеХ+Қ+Т,
тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау тарифін есепке алмай:
Б X = БкөтермеХ+Қ, мұнда:
Б X – тұтынушылардың X тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасы (теңге/1000 м3);
БкөтермеХ – газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тұтынушылардың X тобы үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасы;
Қ – осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын газ тарату ұйымының тауарлық газын өткізуге арналған шығындар (теңге/1000 м3);
Т – заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тариф (теңге/1000 м3).
24. Тұтынушылардың XI тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау тарифін ескере отырып:
Б XI = Бкөтерме+Қ + Т,
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау тарифін есепке алмай:
Б XI = БкөтермеXI +Қ, мұнда:
Б XI – тұтынушылардың XI тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасы (теңге/1000 м3);
БкөтермеXI – газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тұтынушылардың XI тобы үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасы;
Қ – осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын газ тарату ұйымының тауарлық газын өткізуге арналған шығындар (теңге/1000 м3);
Т– заңнамада белгіленген тәртіппен тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға бекітілген тариф (теңге/1000 м3).

21. Расчет предельной цены розничной реализации товарного газа для VIII группы потребителей осуществляется по формуле:
С учетом тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Ц VIII = ЦозVIII+Н+Т,
Без учета тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Ц VIII = ЦозVIII+Н, где:
Ц VIII – предельная цена розничной реализации товарного газа для VIII группы потребителей (тенге/1000 м3);
ЦоптVIII – предельная оптовая цена, для VIII группы потребителей, утвержденная уполномоченным органом в области газоснабжения;
Н – затраты на реализацию товарного газа газораспределительной организации, определяемые в соответствии с настоящими Правилами (тенге/1000 м3).
22. Расчет дифференцированных оптовых закупочных цен для IX группы потребителей осуществляется по формуле:
С учетом тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Цдиф IX = (ЦдифI / kс) -Н-Т,
Без учета тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Цдиф IX = (ЦдифI / kс) –Н, где:
Цдиф IX – расчетная дифференцированная оптовая цена товарного газа для IX группы потребителей (тенге/1000 м3);
ЦдифI – проектная предельная цена товарного газа для I группы потребителей (тенге/1000 м3);
Н – затраты на реализацию товарного газа газораспределительной организации, определяемые в соответствии с настоящими Правилами;
Т – утвержденный в установленном законодательством порядке тариф на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам;
kс – коэффициент изменения предельной цены реализации товарного газа для IX группы потребителей.
23. Расчет предельной цены розничной реализации товарного газа для X группы потребителей осуществляется по формуле:
С учетом тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Ц X = ЦоптX+Н+Т,
Без учета тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Ц X = ЦоптX+Н, где:
Ц X – предельная цена розничной реализации товарного газа для X группы потребителей (тенге/1000 м3);
ЦоптX – предельная цена оптовой реализации товарного газа для X группы потребителей, утвержденная уполномоченным органом в области газоснабжения;
Н – затраты на реализацию товарного газа газораспределительной организации, определяемые в соответствии с настоящими Правилами (тенге/1000 м3);
Т – утвержденный в установленном законодательством порядке тариф на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам (тенге/1000 м3).
24. Расчет предельной цены розничной реализации товарного газа для XI группы потребителей осуществляется по формуле:
С учетом тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Ц XI = ЦоптXI+Н+Т,
Без учета тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Ц XI = ЦоптXI+Н, где:
Ц XI – предельная цена розничной реализации товарного газа для XI группы потребителей (тенге/1000 м3);
ЦоптXI – предельная цена оптовой реализации товарного газа для XI группы потребителей, утвержденная уполномоченным органом в области газоснабжения;
Н – затраты на реализацию товарного газа газораспределительной организации, определяемые в соответствии с настоящими Правилами (тенге/1000 м3);
Т – утвержденный в установленном законодательством порядке тариф на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам (тенге/1000 м3).

25. Тұтынушылардың XII тобы үшін тауарлық газды бөлшек саудада сатудың шекті бағасын еспетеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау тарифін ескере отырып:
Б = Бкөтерме+Қ+Т,
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау тарифін есепке алмай:
Б = Бкөтерме+Қ, мұнда:
Б – жекелеген ірі коммерциялық тұтынушылар үшін тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасы (теңге/1000 м3);
Бкөтерме – газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен жекелеген ірі коммерциялық тұтынушылар үшін тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасы;
Қ – осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын газ тарату ұйымының тауарлық газын өткізуге арналған шығындар (теңге/1000 м3);
Т – заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тариф (теңге/1000 м3).

25. Расчет предельной цены розничной реализации товарного газа для XII группы потребителей осуществляется по формуле:
С учетом тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Ц XII = Цопт+Н+Т,
Без учета тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам:
Ц XII = Цопт+Н, где:
Ц XII – предельная цена розничной реализации товарного газа для отдельных крупных коммерческих потребителей (тенге/1000 м3);
Цопт – предельная цена оптовой реализации товарного газа для XII группы потребителей, утвержденная уполномоченным органом в области газоснабжения;
Н – затраты на реализацию товарного газа газораспределительной организации, определяемые в соответствии с настоящими Правилами (тенге/1000 м3);
Т – утвержденный в установленном законодательством порядке тариф на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам (тенге/1000 м3).