"Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, тауардың шығарылуы туралы сертификат беру және оның күшін жою, тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі сертификаттың нысанын белгілеу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 13 шілдедегі № 454-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 420-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 26 желтоқсанда № 35538 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, тауардың шығарылуы туралы сертификат беру және оның күшін жою, тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі сертификаттың нысанын белгілеу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 13 шілдедегі № 454-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23514 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, тауардың шығарылуы туралы сертификат беру және оның күшін жою, жөніндегі қағидаларда:
2-қосымшада:
"
90-топ
Оптикалық, фотографиялық, кинематографиялық, өлшеу, бақылау, дәлдік, медициналық немесе хирургиялық құралдар мен аппараттар; олардың бөлшектері мен керек-жарақтары, төменде қолданылатын ережелер көрсетілген, келесі тауарлардың тауарлары қоспағанда: 9019 20 000 0, 9020 00 000 0, 9022
Дайындау, ол кезде барлық пайдаланылатын материалдардың құны түпкiлiктi өнiм бағасының 50%-ынан аспауға тиiс
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
90-топ
Оптикалық, фотографиялық, кинематографиялық, өлшеу, бақылау, дәлдік, медициналық немесе хирургиялық құралдар мен аппараттар; олардың бөлшектері мен керек-жарақтары,
олар үшін қолданылатын қағидалар бұдан әрі жазылатын
9020 000 0 0-ден, 9022-ден 9018 12 000 0, 9019 20 000 0 позиция тауарларынан басқа
Дайындау, ол кезде барлық пайдаланылатын материалдардың құны түпкiлiктi өнiм бағасының 50 %-ынан аспауға тиiс
";
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын: "
9018 12 000 0
Ультрадыбыстық сканерлеу аппараты
Ол кезде барлық пайдаланылатын материалдардың құны түпкілікті өнім бағасының 50 %-ынан аспайтын дайындау немесе келесі шарттарды орындау:
1) өндірушінің қолданылу мерзімі 5 жылдан кем емес техникалық және конструкторлық құжаттаманың болуы;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 июля 2021 года № 454-НҚ "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлении форм сертификата по определению страны происхождения товара"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 25 декабря 2024 года № 420-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2024 года № 35538
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 июля 2021 года № 454-НҚ "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлении форм сертификата по определению страны происхождения товара" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23514) следующие изменения и дополнения:
в Правилах по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, утвержденных указанным приказом:
в приложении 2:
строку:
"
Группа 90
Инструменты и аппараты оптические, фотографические, кинематографические, измерительные, контрольные, прецизионные, медицинские или хирургические; их части и принадлежности, кроме товаров следующих позиций, для которых применяемые правила излагаются далее: 9019 20 000 0, из 9020 00 000 0, 9022
Изготовление, при котором стоимость всех используемых материалов не превышает 50 % цены конечной продукции
"
изложить в следующей редакции:
"
Группа 90
Инструменты и аппараты оптические, фотографические, кинематографические, измерительные, контрольные, прецизионные, медицинские или хирургические; их части и принадлежности, кроме товарных позиций, 9018 12 000 0, 9019 20 000 0, из 9020 00 000 0, 9022, для которых применяемые правила излагаются далее
Изготовление, при котором стоимость всех используемых материалов не превышает 50 % цены конечной продукции
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
9018 12 000 0
Аппаратура ультразвукового сканирования
Изготовление, при котором стоимость всех используемых материалов не превышает 50 % цены конечной продукции или выполнение следующих условий:
1) наличие у производителя технической и конструкторской документации, срок действия которых не менее 5 лет;

2) Қазақстан Республикасының аумағында меншікті немесе келісімшарттық өндірістің болуы;
3) ГОСТ ISO 13485-2017 "Медициналық бұйымдар. Сапа менеджменті жүйелері. Реттеу мақсаттарына арналған талаптар" (ISO 13485) талаптарына сәйкес сапаны басқару жүйесінің болуы;
4) Қазақстан Республикасының аумағында өнімді жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті сервистік орталықтың болуы;
5) мынадай технологиялық операцияларды орындау:
– егер ол жабдықтың ажырамас бөлігі болса, бағдарламалық қамтылымды орнату;
– жабдықты баптау және функционалдық тестілеу;
– пластик панельдерге таңбалау түсіру;
– өлшеу құралының көмегімен қан ағымының жылдамдығын өлшеу дәлдігін қоса алғанда, визуалдау сапасын тексеру;
– басқару тақтасының биіктігін реттеу тетігін құрастыру және реттеу;
– басқару тақтасын құрастыру және орнату;
– бейне принтерді, сұйық кристалды мониторды, электронды модульдерді, консоль корпусының негізгі бөлігінің корпустық панельдерін орнату және баптау;
6) электр қауіпсіздігін өлшеу құралдарымен тексеру.
";
"
9022
Рентгенографиялық немесе радиотерапевтiк аппаратураны, рентгендiк түтiктердi және басқа да рентгендiк сәулелену генераторларын, кернеуi жоғары қысымды генераторларды, басқару қалқандары мен пульттерiн, экрандарды, тексеруге немесе емдеуге арналған үстелдердi, креслоларды және ұқсас бұйымдарды қоса алғанда, рентгендiк, альфа-, бета- немесе гамма- сәулеленудi пайдалануға негiзделген, медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринариялық пайдалану үшiн арналған немесе арналмаған аппаратура
Дайындау, ол кезде барлық пайданылатын материалдардың құны түпкiлiктi өнiм бағасының 70 %-ынан аспауға тиiс
";
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9022
Рентгенографиялық немесе радиотерапевтiк аппаратураны, рентгендiк түтiктердi және басқа да рентгендiк сәулелену генераторларын, кернеуi жоғары қысымды генераторларды, басқару қалқандары мен пульттерiн, экрандарды, тексеруге немесе емдеуге арналған үстелдердi, креслоларды және ұқсас бұйымдарды қоса алғанда, рентгендiк, альфа-, бета- немесе гамма- сәулеленудi пайдалануға негiзделген, медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринариялық пайдалану үшiн арналған немесе арналмаған аппаратура, олар үшін қолданылатын қағидалар бұдан әрі жазылатын
9022 12 000 0 позиция тауарларынан басқа
Дайындау, ол кезде барлық пайданылатын материалдардың құны түпкiлiктi өнiм бағасының 70 %-ынан аспауға тиiс
";
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"
9022 12 000 0
Компьютерлік томографтар
Ол кезде барлық пайдаланылатын материалдардың құны түпкілікті өнім бағасының 70%-ынан аспайтын дайындау немесе мынадай шарттарды орындау:

2) наличие собственного или контрактного производства на территории Республики Казахстан;
3) наличие системы управления качеством в соответствии с требованиями ГОСТ ISO 13485-2017 "Изделия медицинские. Системы менеджмента качества. Требования для целей регулирования" (ISO 13485);
4) наличие на территории Республики Казахстан сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции;
5) выполнение следующих технологических операций:
– установка программного обеспечения, если оно является неотъемлемой частью оборудования;
– настройка и функциональное тестирование оборудования;
– нанесение маркировки на пластиковые панели;
– проверка качества визуализации, включая точность измерения скоростей кровотока с помощью средства измерения;
– сборка и настройка механизма регулировки высоты панели управления;
– сборка и установка панели управления;
– установка и настройка видеопринтера, жидкокристаллического монитора, электронных модулей, корпусных панелей основной части корпуса консоли;
6) проверка средствами измерения электробезопасности.
";
строку:
"
9022
Аппаратура, основанная на использовании рентгеновского, альфа-, бета- или гамма-излучения, предназначенная или не предназначенная для медицинского, хирургического, стоматологического или ветеринарного использования, включая аппаратуру рентгенографическую или радиотерапевтическую, рентгеновские трубки и прочие генераторы рентгеновского излучения, генераторы высокого напряжения, щиты и пульты управления, экраны, столы, кресла и аналогичные изделия для обследования или лечения
Изготовление, при котором стоимость всех используемых материалов не превышает 70 % цены конечной продукции
"
изложить в следующей редакции:
"
9022
Аппаратура, основанная на использовании рентгеновского, альфа-, бета- или гамма-излучения, предназначенная или не предназначенная для медицинского, хирургического, стоматологического или ветеринарного использования, включая аппаратуру рентгенографическую или радиотерапевтическую, рентгеновские трубки и прочие генераторы рентгеновского излучения, генераторы высокого напряжения, щиты и пульты управления, экраны, столы, кресла и аналогичные изделия для обследования или лечения, кроме товарной позиции, 9022 12 000 0, для которых применяемые правила излагаются далее
Изготовление, при котором стоимость всех используемых материалов не превышает 70 % цены конечной продукции
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
9022 12 000 0
Томографы компьютерные
Изготовление, при котором стоимость всех используемых материалов не превышает 70 % цены конечной продукции или выполнение следующих условий:

1) өндірушінің қолданылу мерзімі 5 жылдан кем емес техникалық және конструкторлық құжаттаманың болуы;
2) Қазақстан Республикасының аумағында жеке және келісімшарттық өндірістің болуы;
3) ГОСТ ISO 13485-2017 "Медициналық бұйымдар. Сапа менеджменті жүйелері. Реттеу мақсаттарына арналған талаптар" (ISO 13485) талаптарына сәйкес сапаны басқару жүйесінің болуы;
4) Қазақстан Республикасының аумағында өнімді жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті сервистік орталықтың болуы;
5) мынадай технологиялық операцияларды орындау:
– электрондық жабдықты құрастыру және монтаждау;
– егер ол жабдықтың ажырамас бөлігі болса, бағдарламалық қамтылымды орнату;
– жабдықты баптау және функционалдық тестілеу;
– дайын өнімді құрастыру және монтаждау;
– қауіпсіздікті тексеруді, детектор жүйесін тексеруді, кескін параметрлерін тексеруді қоса алғанда, дайын өнімнің техникалық шарттардың сәйкестігіне техникалық бақылау жүргізу;
– консервация және орау;
– гентри, үстелді, оператор консолін құрастыру;
– компьютерлік томографтың жүйелік бағдарламалық қамтылымын орнату;
– детектор блогын орнату;
– айналу жазықтығы гентри сканерлеу орталығын туралау;
– кескін алу жүйесін калибрлеу;
– электр қауіпсіздігін тексеру;
– гентридің механикалық сипаттамасын баптау;
– кеңістіктік ажыратымдылықты баптау;
– кескіннің біркелкілігін баптау.
".
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
А. Шаккалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

1) наличие у производителя технической и конструкторской документации, срок действия которых не менее 5 лет;
2) наличие собственного или контрактного производства на территории Республики Казахстан;
3) наличие системы управления качеством в соответствии с требованиями ГОСТ ISO 13485-2017 "Изделия медицинские. Системы менеджмента качества. Требования для целей регулирования" (ISO 13485);
4) наличие на территории Республики Казахстан сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции;
5) выполнение следующих технологических операций:
– сборка и монтаж электронного оборудования;
– установка программного обеспечения, если оно является неотъемлемой частью оборудования;
– настройка и функциональное тестирование оборудования;
– сборка и монтаж готовой продукции;
– проведение технического контроля в соответствии с техническими условиями готового изделия, включая проверку безопасности, проверку системы детектора, проверку параметров изображения;
– консервация и упаковывание;
– сборка гентри, стола, консоли оператора;
– установка системного программного обеспечения компьютерного томографа;
– настройка блока детекторов;
– юстировка плоскости вращения и центра сканирования гентри;
– калибровка системы получения изображений;
– проверка электробезопасности;
– настройка механических характеристик гентри;
– настройка пространственного разрешения;
– настройка однородности изображения.
".
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан