Бюджет қаражаты есебінен және берілетін салықтық жеңілдіктер шеңберінде қаржыландырылатын ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 598 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 желтоқсанда № 35546 болып тіркелді
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 23) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 111-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджет қаражаты есебінен және берілетін салықтық жеңілдіктер шеңберінде қаржыландырылатын ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді ұйымдастыру қағидалары бекітілсін (бұдан әрі – Қағидалар).
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрдің м.а.
Д. Ахмед-заки
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрдің міндетін атқарушы
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 598 бұйрығымен
бекітілген
Бюджет қаражаты есебінен және берілетін салықтық жеңілдіктер шеңберінде қаржыландырылатын ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы

Об утверждении Правил организации научных исследований и разработок, финансируемых за счет бюджетных средств и в рамках предоставляемых налоговых льгот
Приказ и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 26 декабря 2024 года № 598. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2024 года № 35546
В соответствии с подпунктом 23) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 111-3) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации научных исследований и разработок, финансируемых за счет бюджетных средств и в рамках предоставляемых налоговых льгот (далее – Правила).
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
Д. Ахмед-заки
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и
строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 26 декабря 2024 года № 598
Об утверждении Правил организации научных исследований и разработок, финансируемых за счет бюджетных средств и в рамках предоставляемых налоговых льгот

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджет қаражаты есебінен және берілетін салықтық жеңілдіктер шеңберінде қаржыландырылатын ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 23) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 111-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және Бюджет қаражаты есебінен және берілетін салықтық жеңілдіктер шеңберінде қаржыландырылатын ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аккредиттеу – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сай келуін уәкілетті органның ресми тану рәсімі;
2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері –ғылыми және ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
3) ғылыми зерттеулер – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында ғылыми-зерттеу жұмыстары, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстар шеңберінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері тиісті ғылыми әдістермен және құралдармен жүзеге асыратын қолданбалы, іргелі, стратегиялық ғылыми зерттеулер;
4) ғылым саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласында салааралық үйлестіру мен басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2-тарау. Бюджет қаражаты есебінен және берілетін салықтық жеңілдіктер шеңберінде қаржыландырылатын ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді ұйымдастыру тәртібі
3. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді жүргізудің міндеттері:
1) жобалық ғылыми қызметті жүзеге асырудың бірыңғай қолжетімді жағдайларын жасау;
2) жобаның мақсатына қол жеткізудегі міндеттердің әрқайсысының рөлінің және басқа міндеттермен және жобаның күтілетін нәтижелерімен өзара байланысының қысқаша негіздемелері;
3) ғылыми қызметті жүзеге асыруға, есептік материалдарды дайындауға байланысты рәсімдерді ретке келтіру;
4) жобалық ғылыми қызметті жүзеге асыру кезінде және есепті материалдарды дайындау кезінде қателіктер жіберудің тәуекел факторларын қысқарту;
5) ғылыми қызметті сипаттайтын ақпаратпен жұмыс істеу тәсілдерін жүйелеу;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации научных исследований и разработок, финансируемых за счет бюджетных средств и в рамках предоставляемых налоговых льгот (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" (далее – Закон) и подпунктом 111-3) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", и определяют порядок организации научных исследований и разработок, финансируемых за счет бюджетных средств и в рамках предоставляемых налоговых льгот.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аккредитация – процедура официального признания уполномоченным органом соответствия субъектов научной и (или) научно-технической деятельности требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
2) субъекты научной и (или) научно-технической деятельности – физические и юридические лица, осуществляющие научную и (или) научно-техническую деятельность;
3) научные исследования – прикладные, фундаментальные, стратегические научные исследования, осуществляемые субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в рамках научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ надлежащими научными методами и средствами в целях достижения результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
4) уполномоченный орган в области науки (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий межотраслевую координацию и руководство в области науки и научно-технической деятельности.
Глава 2. Порядок организации научных исследований и разработок, финансируемых за счет бюджетных средств и в рамках предоставляемых налоговых льгот
3. Задачами проведения научных исследований и разработок являются:
1) создание единых доступных условий осуществления проектной научной деятельности;
2) краткие обоснования роли каждой из задач в достижении цели проекта и взаимосвязи с другими задачами и ожидаемыми результатами проекта;
3) упорядочивание процедуры, связанной с осуществлением научной деятельности, подготовкой отчетных материалов;
4) сокращение факторов риска совершения ошибок при осуществлении проектной научной деятельности и при подготовке отчетных материалов;
5) систематизация подходов по работе с информацией, характеризующей научную деятельность;

6) Заңның 16-бабының 2-тармағына сәйкес өтінім беру және жобаны аяқтау сатысында әзірлемелердің технологиялық әзірлігінің деңгейін көрсете отырып, міндеттердің өлшенетін көрсеткіштерін көрсету болып табылады.
4. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді басқару мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің басымдықтары;
2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерінің ашықтығы, объективтілігі және теңдігі;
3) ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар сараптамасының объективтілігі мен тәуелсіздігі;
4) ғылыми зерттеулердің экономикалық тиімділігі мен нәтижелілігі;
5) ғылым, білім және өндірістің интеграциясы;
6) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруды ынталандыру;
7) технологиялар трансферті.
5. Ғылыми зерттеулерді мен әзірлемелерді орындау қолданыстағы Қазақстан Республикасының ғылым және технологиялық саясат заңнамасының талаптарына және конкурстық құжаттаманың және жасалған шарттың талаптары мен шарттарына, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес іске асырылады.
6. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді ғылыми, ғылыми-техникалық қызмет субъектілері, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдары, оның ішінде бірлесіп орындаушылар ретінде жүзеге асырады.
7. Ғылыми зерттеулерді жүргізуді тек қана аккредиттелген ғылыми, ғылыми-техникалық қызмет субъектілері жүргізеді.
8. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелер мынадай негізгі ұйымдастыру кезеңдерін қамтиды:
1) ғылыми зерттеулерді жоспарлау, зерттеудің мақсаттары мен міндеттерін айқындау, ғылыми немесе технологиялық проблеманы анықтау;
2) зерттеу жоспарын әзірлеу, әдістер мен технологияларды таңдау, орындау мерзімдерін айқындау және негізгі бақылау нүктелерін, қажетті ресурстарды бағалау, зерттеу тобын құру;
3) ғылыми зерттеулердің нәтижелерін сынақтан өткізу және енгізу – зерттеулер мен эксперименттер жүргізу, эксперименттік деректерді жинақтау, ақпаратты талдау және өңдеу, зертханалық және далалық экспертименттер жүргізу, жаңа модельдер немесе прототиптер әзірлеу, өңдеу және талдау нәтижелерді талдау, алынған нәтижелерді қолданыстағы ғылыми теориляра мен модельдер контекстінде бағалау;
4) ғылыми зерттеулер бойынша бақылау, есепке алу және есептілік – құжаттама және есептілік, зерттеу нәтижелерін ғылыми есептер, мақалалар, жарияланымдар, жаңа өнертабыс алу түрінде ресімдеу, қорғау және ендіру;
5) ғылыми зерттеулерді орындауға кәсіпкерлік субъектілерін (жеке әріптесті) тарту – қол жеткізілген мақсаттар мен міндеттерді бағалау, жобаның табыстылығы мен проб лемалық аспкетілерін талдау, түпкілікті қорытындыларды дайындау, зерттеу нәтижелерін өнеркәсіпке енгізу, оларды жаппай өндіру үшін технологияларды ұсыну;

6) отражение измеримых показателей задач с отражением уровня технологической готовности разработок на этапе подачи заявки и завершения проекта в соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона.
4. Управление научных исследований и разработок основывается на следующих принципах:
1) приоритетности научной и (или) научно-технической деятельности;
2) прозрачности, объективности и равенства субъектов научной и (или) научно-технической деятельности;
3) объективности и независимости экспертизы научных, научно- технических проектов и программ.
4) экономической эффективности и результативности научных исследований;
5) интеграции науки, образования и производства;
6) стимулирования коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
7) трансфера технологий.
5. Выполнение научных исследований и разработок реализуется в соответствии с действующими требованиями законодательства Республики Казахстан в области науки и технологической политике, и с условиями и требованиями конкурсной документации и заключенного договора, а также настоящими Правилами.
6. Научные исследования и разработки осуществляются субъектами научной, научно-технической деятельности, а также автономными организациями образования, в том числе в качестве соисполнителей.
7. Проведение научных исследований осуществляется исключительно аккредитованными субъектами научной, научно-технической деятельности.
8. Научные исследования и разработки включает следующие основные организационные этапы:
1) планирование научных исследований, определение целей и задач исследования, выявление научной или технологической проблемы;
2) разработка плана исследования, выбор методов и технологий, определение сроков выполнения и основные контрольные точки, оценка необходимых ресурсов, формирование исследовательской команды;
3) апробация и внедрение результатов научных исследований – проведение исследований и экспериментов, сбор экспериментальных данных, анализ и обработка информации, проведение лабораторных и полевых экспериментов, разработка новых моделей или прототипов, обработка и анализ результатов, оценка полученных результатов в контексте существующих научных теорий и моделей;
4) контроль, учет и отчетность по научным исследованиям – документация и отчетность, оформление результатов исследования в виде научных отчетов, статей, публикаций, патентов на новые изобретения, защита и внедрение результатов;
5) привлечение на выполнение научных исследований субъектов предпринимательства (частного партнера) – оценка достигнутых целей и задач, анализ успешности и проблемных аспектов проекта, подготовка окончательных выводов, внедрение результатов исследования в промышленность, передача технологий для их массового производства;

6) ғылыми-білім беру консорциумдарын құру;
7) халықаралық ғылыми және ғылыми-техникалық даму ынтымақтастығы.
9. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының, технологияларды әзірлеудің технологиялық әзірлігінің деңгейлері және олардың түрлері Заңның 6-бабының 14) тармағына сәйкес ғылым саласындағы уәкілетті орган бекіткен технологиялардың әзірлігі мен ұйымдардың технологиялық әзірлігінің деңгейлерін айқындау әдістемесіне сәйкес айқындалады.
10. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін қаржыландыру Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 6 қарашадағы № 563 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33613 болып тіркелген) Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыру және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларына сәйкес белгіленген тәртіппен және шарттарда қаржыландырудың әртүрлі нысандарында бір мезгілде жүзеге асырылады.

6) создание научно-образовательных консорциумов;
7) развитие международного научного и научно-технического сотрудничества.
9. Уровни технологической готовности научных исследований и разработок определяются в соответствии с методикой определения уровней готовности технологий и технологической готовности организаций, утверждаемой уполномоченным органом в сфере науки в соответствии с подпунктом 14) статьи 6 Закона.
10. Финансирование субъектов научной и (или) научно-технической деятельности осуществляется в порядке и на условиях в соответствии с Правилами базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, утвержденными приказом и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 6 ноября 2023 года № 563 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33613).