"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 5 мамырдағы № 62 және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 5 мамырдағы № 56 бірлескен қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 87 және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 85 бірлескен қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 35576 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 5 мамырдағы № 62 және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 5 мамырдағы № 56 бірлескен қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20593 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидалар осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы ұйымдарын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы бірлескен қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

О внесении изменения в совместное постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 мая 2020 года № 62 и Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 5 мая 2020 года № 56 "Об утверждении Правил о займах последней инстанции, предоставляемых Национальным Банком Республики Казахстан"
Совместное постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2024 года № 87 и Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 декабря 2024 года № 85. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2024 года № 35576
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮТ:
1. Внести в совместное постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 мая 2020 года № 62 и Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 5 мая 2020 года № 56 "Об утверждении Правил о займах последней инстанции, предоставляемых Национальным Банком Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20593) следующее изменение:
Правила о займах последней инстанции, предоставляемых Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту развития финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего совместного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного постановления возложить на курирующих заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан и заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.

4. Осы бірлескен қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87 бірлескен қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 56 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2024 жылғы 5 мамырдағы
№ 62 бірлескен қаулысымен
бекітілді
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" (бұдан әрі – Мемлекеттiк реттеу туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) соңғы сатыдағы қарыздарды (бұдан әрі – қарыз, қарыздар) екінші деңгейдегі банктерге (бұдан әрі – банк) беру тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мына ұғымдар пайдаланылады:
1) баланстық берешек – негізгі борышты, есептелген сыйақыны, дисконтты (сыйлықақыларды), түзетулер мен провизияларды қамтитын банктің қарыз алушылары мен банктің арасында жасалған банктік қарыз шарттары (бұдан әрі – банктік қарыз шарты) бойынша баланстық берешек;
2) банктік қарыздардың тәуекел-метрикасы – қаржы құралдары бойынша күтілетін кредиттік зияндарды есептеу параметрлері: банктердің ішкі әдіснамасына сәйкес дефолт ықтималдығы (PD), дефолт болған жағдайда залал деңгейі (LGD), дефолт кезіндегі міндеттемелер сомасы (EAD), дисконттау факторы (Dt);
3) біртекті банктік қарыздар портфелі – кредиттік тәуекелдің сипаттамаларына ұқсас банктік қарыздар тобы;
4) дисконт – банк активтерінің ықтималды құнсыздануына, жоғалтуына байланысты тәуекелдерді төмендету мақсатында Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабына сәйкес Ұлттық Банк белгілейтін кепілге берілетін банк активтерінің құны азайтылатын, сондай-ақ, ол кепіл затын сату, кепіл затын өткізу бойынша шығасылар болған кезде банктің берешегін өндіріп алу шығысы және берілген қарызға байланысты басқа да ықтимал шығыс ескерілетін пайыз;

4. Настоящее совместное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и развитию финансового рынка
__________М. Абылкасымова
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
__________Т. Сулейменов
Утверждены
совместным постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 5 мая 2020 года
№ 56 и
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года
№ 62
Приложение
к совместному постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Правила о займах последней инстанции, предоставляемых Национальным Банком Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила о займах последней инстанции, предоставляемых Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании) и определяют порядок предоставления Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) займов последней инстанции (далее – заем, займы) банкам второго уровня (далее – банк).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) балансовая задолженность – балансовая задолженность по договорам банковского займа, заключенным между заемщиками банка и банком (далее – договор банковского займа), включающая основной долг, начисленное вознаграждение, дисконт (премии), корректировки и провизии;
2) риск-метрики банковских займов – параметры расчета ожидаемых кредитных убытков по финансовым инструментам: вероятность дефолта (PD), уровень потерь в случае наступления дефолта (LGD), сумма обязательств на момент дефолта (EAD), фактор дисконтирования (Dt), согласно внутренней методологии банков;
3) портфель однородных банковских займов – группа банковских займов со сходными характеристиками кредитного риска;
4) дисконт – процент, устанавливаемый Национальным Банком в соответствии со статьей 51-3 Закона о Национальном Банке, на который уменьшается стоимость активов банка, предоставляемых в залог, в целях снижения рисков, связанных с их возможным обесценением, утратой, а также который учитывает при наличии издержки по реализации предмета залога, содержанию предмета залога, расходы по взысканию задолженности банка и другие возможные расходы, связанные с предоставленным займом;

5) жеке банктік қарыздар – банк әрбір осындай қарыз бойынша провизиялар (резервтер) есептейтін банктер беретін қарыздар;
6) кепіл препозициясы - банкке қарыз берілген жағдайда, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) және Ұлттық Банктің кепілге қабылдауы үшін тиімді банктің нарықтық емес активтерін айқындау жөніндегі алдын ала рәсім;
7) кепілге қабылдауға арналған нарықтық емес активтердің тізбесі – қамтамасыз ету пулындағы және Ұлттық Банктің қарыз бойынша банктің міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етуі ретінде қабылдауы үшін тиімді нарықтық емес активтер туралы мәліметтер қамтылатын тізбе;
8) қамтамасыз ету пулы – кепіл препозициясынан өткен нарықтық емес активтердің жиынтығы;
9) қорландыру жоспары – қарыз тартудың болжамды мерзімі ішіндегі банктің нақты және болжамды түсімі, оның ішінде қарыз алуға жоспарланып отырған соманы және ақшаның әкетілуі туралы ақпаратты қамтитын, банктің қарызды өтеу, тез арада қалпына келтіруге арналған қаржылық, инвестициялық және операциялық ағындарды оңтайландыру және одан әрі пруденциялық нормативтердің сақталуын қамтамасыз ету қабілеті туралы куәландыратын банктің құжаты;
10) нарықтық активтер – өтімділігі жоғары және тәуекелі төмен бағалы қағаздар;
11) нарықтық емес активтер – банктік қарыз шарттары бойынша құқықтар (талаптар);
12) өтімділіктің идиосинкратиялық күтпеген өзгерісі – банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың банктегі өтімділіктің тапшылығына алып келетін және банктің депозиторлар мен кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру қабілетіне деген сенімді жоғалтудан туындаған талаптарын қоспағанда, депозиторлар мен кредиторлардың жаппай талаптары;
13) өтімділіктің қысқа мерзімді тапшылығы – өтімділігі жоғары активтер көлемінің пруденциялық нормативтер бұзылатын және (немесе) өтімділіктің идиосинкратиялық күтпеген өзгерісінің басталуына байланысты депозиторлар мен кредиторлар талаптарының орындалмау қаупі туындайтын деңгейге дейін төмендеуі;
14) соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шарт – барлық банктер үшін бірыңғай болып табылатын кепіл препозициясының және қарыз берудің жалпы талаптары көзделетін және Ұлттық Банктің, уәкілетті органның және банктің арасында жасалатын шарт;
15) тұрақты AQR – тәуекелге бағдарланған қадағалау шеңберінде жүзеге асырылатын банктер активтерінің және шартты (ықтимал) міндеттемелерінің сапасын жыл сайынғы бағалау;
16) тұрақты AQR периметрі – Қазақстан Республикасының Қаржылық тұрақтылық жөніндегі кеңесі мақұлдайтын тұрақты AQR жүргізуге арналған банктердің тізімі.

5) индивидуальные банковские займы – займы, предоставляемые банками, по которым провизии (резервы) рассчитываются банком по каждому такому займу;
6) препозиция залога – предварительная процедура по определению уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) нерыночных активов банка, приемлемых для принятия Национальным Банком в залог, в случае предоставления банку займа;
7) перечень нерыночных активов для принятия в залог – перечень, содержащий сведения о нерыночных активах, находящихся в пуле обеспечения и приемлемых для принятия Национальным Банком в качестве обеспечения исполнения банком обязательств по займу;
8) пул обеспечения – совокупность нерыночных активов, прошедших препозицию залога;
9) план фондирования – документ банка, содержащий информацию о фактических и прогнозируемых притоках, в том числе сумму планируемого к получению займа, и оттоках денег банка в течение предполагаемого срока привлечения займа, свидетельствующий о способности банка погасить заем, оптимизировать финансовые, инвестиционные и операционные потоки на скорейшее восстановление и в дальнейшем обеспечить соблюдение пруденциальных нормативов;
10) рыночные активы – высоколиквидные и низкорисковые долговые ценные бумаги;
11) нерыночные активы – права (требования) по договорам банковского займа;
12) идиосинкратический шок ликвидности – массовые требования депозиторов и кредиторов, за исключением требований лиц, связанных с банком особыми отношениями, ведущие к дефициту ликвидности в банке и вызванные потерей доверия к способности банка удовлетворить требования депозиторов и кредиторов;
13) краткосрочный дефицит ликвидности – снижение объема высоколиквидных активов до уровня, при котором нарушаются пруденциальные нормативы и (или) возникает угроза неисполнения требований депозиторов и кредиторов, связанный с наступлением идиосинкратического шока ликвидности;
14) договор об общих условиях предоставления займа последней инстанции – договор, предусматривающий общие условия препозиции залога и предоставления займа, которые являются едиными для всех банков, и заключаемый между Национальным Банком, уполномоченным органом и банком;
15) регулярный AQR – ежегодная оценка качества активов и условных (возможных) обязательств банков, осуществляемая в рамках риск-ориентированного надзора;
16) периметр регулярного AQR – список банков для проведения регулярного AQR, одобряемый Советом по финансовой стабильности Республики Казахстан.

3. Ұлттық Банк қарызды банкке Қазақстан Республикасының қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету және жүйелік тәуекелдердің алдын алу мақсатында береді.
4. Ұлттық Банк берген қарыз банк өтімділігінің қысқа мерзімді тапшылығын жабу үшін пайдаланылады және оның төлем қабілеттілігін қолдау құралы болып табылмайды.
5. Ұлттық Банк банкке қарызды Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабында және Қағидаларда көрсетілген тәртіппен және талаптармен береді.
6. Ұлттық Банк және уәкілетті орган Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабына және Мемлекеттiк реттеу туралы заңның 9-бабының 5-тармағына сәйкес Қағидаларда көзделген тәртіппен және мерзімде қарыздар беру тетігін іске асыру үшін қажетті ақпаратпен, мәліметтермен және құжаттармен алмасуды жүзеге асырады.
7. Қағидаларда көзделген құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсыну, оларды қағаз тасымалдағышта ұсыну қажеттілігін қоспағанда, электрондық форматта жүзеге асырылады.
Банк, Ұлттық Банк және уәкілетті орган арасында Қағидаларда көзделген құжаттармен, ақпаратпен және (немесе) мәліметтермен алмасу Ұлттық Банк осындай хабарлама жіберген күннен бастап электрондық форматта жүзеге асырылады.
8. Банк Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қағидаларда көзделген ұсынылатын құжаттардың, ақпараттың және (немесе) мәліметтердің дұрыстығына жауапты болады.
2-тарау. Қарыз беру талаптары
9. Ұлттық Банк өтімділіктің қысқа мерзімді тапшылығына ұшырап отырған және жиынтығында мынадай шарттарды қанағаттандыратын:
1) банк өзінің депозиторлары мен кредиторларының мүдделеріне қатер және (немесе) Қазақстан Республикасының қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін қаржылық жағдайы орнықсыз банктер санатына немесе төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызылмаған;
2) банк Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13939 болып тіркелген "Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәнін және ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді есеп айырысу әдістемесін белгілеу туралы" 2016 жылғы 30 мамырдағы № 144 қаулысымен белгіленген меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерінің және оның мөлшерінің ең төменгі мәндеріне қойылатын талаптарды соңғы есепті күні және Ұлттық Банкке қарыз беру туралы өтінішхат берілген күннің алдындағы күні орындайды;

3. Заем предоставляется Национальным Банком банку в целях обеспечения стабильности финансовой системы Республики Казахстан и предупреждения системных рисков.
4. Заем, предоставленный Национальным Банком, используется для покрытия краткосрочного дефицита ликвидности банка и не является инструментом поддержания его платежеспособности.
5. Национальный Банк предоставляет заем банку в порядке и на условиях, указанных в статье 51-3 Закона о Национальном Банке и Правилах.
6. Национальный Банк и уполномоченный орган осуществляют обмен информацией, сведениями и документами, необходимыми для реализации механизма предоставления займов в соответствии со статьей 51-3 Закона о Национальном Банке и пунктом 5 статьи 9 Закона о государственном регулировании в порядке и сроки, предусмотренные Правилами.
7. Предоставление документов, информации и (или) сведений, предусмотренных Правилами, осуществляется в электронном формате, за исключением случаев необходимости их предоставления на бумажном носителе.
Обмен между банком, Национальным Банком и уполномоченным органом документами, информацией и (или) сведениями, предусмотренными Правилами, осуществляется в электронном формате с даты направления Национальным Банком такого уведомления.
8. Банк несет ответственность за достоверность представляемых документов, информации и (или) сведений, предусмотренных Правилами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Условия предоставления займа
9. Национальный Банк предоставляет заем банку, испытывающему краткосрочный дефицит ликвидности и удовлетворяющему в совокупности следующим условиям:
1) банк не отнесен к категории банков с неустойчивым финансовым положением, создающим угрозу интересам его депозиторов и кредиторов и (или) угрозу стабильности финансовой системы Республики Казахстан, или категории неплатежеспособных банков;
2) банк выполняет требования к минимальным значениям коэффициентов достаточности собственного капитала и его размера, установленные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886, и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 144 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13939 (далее – минимальные значения коэффициентов достаточности собственного капитала и его размера) на последнюю отчетную дату и на дату, предшествующую дате представления в Национальный Банк ходатайства о предоставлении займа;

3) банктің Ұлттық Банктің алдында мерзімі өткен берешегі жоқ;
4) банк Қағидалардың 3-тарауына сәйкес қарыз берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылған банкке қарыз береді.
10. Қарыз Қағидалардың 12-тармағында көзделген банк активтерінің кепіліне Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен беріледі.
11. Қарыз банкке кемінде 3 (үш) рет мерзімін ұзарту мүмкіндігімен күнтізбелік 14 (он төрт) күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күнге дейінгі мерзімге беріледі. Барлық мерзімін ұзартуды қоса алғанда қарызды пайдаланудың жалпы мерзімі 1 (бір) жылдан аспайды.
12. Ұлттық Банк қарыз бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етуге банкке тиесілі нарықтық активтерді және (немесе) нарықтық емес активтерді қабылдайды.
Бағалы қағаздарды кепілге беретін банк осындай бағалы қағаздардың эмитенті болмайды.
Қарыз бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде қабылданатын нарықтық активтердің тізімі және оларға дисконттар Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Егер нарықтық емес активтер Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нарықтық емес активтерге қойылатын талаптарға сәйкес келсе (бұдан әрі –нарықтық емес активтерге қойылатын талаптар), Қағидалардың 4, 5 немесе 6-тарауларына сәйкес кепіл препозициясы рәсімінен өтсе және қамтамасыз ету пулына енгізілсе, олар қарыз бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде қабылданады.
13. Қарыздың бүкіл мерзімі ішінде сыйақыны толық көлемде есепке ала отырып, қарыз сомасынан дисконтты ескеріп, банктің кепілге берілген активтерінің құнынан асып кеткен кезде қарыз қамтамасыз етілген болып есептеледі.
14. Ұлттық Банк Қағидалардың 13-тармағының талаптарын ескере отырып, қарыз сомасын айқындайды.
15. Қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі 2 (екі) пайыздық тармақ мөлшерінде қосымша пайыздық сыйақыны ескере отырып, қарыз берілген немесе ұзартылған күні қолданыста болған Ұлттық Банктің базалық мөлшерлемесі деңгейінде қарызды толық көлемде өтеген күнге дейін тіркеледі.
Қарыз бойынша сыйақыны есептеу Ұлттық Банк банкке қарыз берген күннен бастап қарызды толық көлемде өтеу күніне дейін (қоса алғанда) жүзеге асырылады. Сыйақыны есептеу үшін жылына күнтізбелік 360 (үш жүз алпыс) күн және бір айдағы күнтізбелік 30 (отыз) күн не толық емес айдағы нақты күнтізбелік күн саны есепке алынады.
16. Ұлттық Банк қарызды банктің Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шотына ақшаны аудару арқылы береді.
3-тарау. Қарыз берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылу тәртібі
17. Ұлттық Банк Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартты Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырады (бұдан әрі – қарыздың жалпы талаптары туралы шарт).

3) у банка отсутствует просроченная задолженность перед Национальным Банком;
4) банк присоединен к договору об общих условиях предоставления займа в соответствии с главой 3 Правил.
10. Заем предоставляется в национальной валюте Республики Казахстан – тенге под залог активов банка, предусмотренных пунктом 12 Правил.
11. Заем предоставляется банку на срок от 14 (четырнадцать) до 90 (девяносто) календарных дней с возможностью пролонгации не более 3 (трех) раз. Общий срок пользования займом с учетом всех пролонгаций не превышает 1 (один) год.
12. Национальный Банк в обеспечение исполнения обязательств по займу принимает рыночные активы и (или) нерыночные активы, принадлежащие банку.
Банк, предоставляющий ценные бумаги в залог, не является эмитентом таких ценных бумаг.
Список рыночных активов, принимаемых в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу, и дисконты к ним размещаются на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
Нерыночные активы принимаются в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу, если они соответствуют требованиям к нерыночным активам согласно приложению 1 к Правилам (далее – требования к нерыночным активам), прошли процедуру препозиции залога в соответствии с главами 4, 5 или 6 Правил и включены в пул обеспечения.
13. Заем считается обеспеченным при условии превышения стоимости активов банка, предоставленных в залог, с учетом дисконта над суммой займа с учетом вознаграждения в полном объеме в течение всего срока займа.
14. Сумма займа определяется Национальным Банком с учетом требований пункта 13 Правил.
15. Ставка вознаграждения по займу фиксируется до даты погашения займа в полном объеме на уровне базовой ставки Национального Банка, действующей на день предоставления или пролонгации займа с учетом дополнительного процентного вознаграждения в размере 2 (два) процентных пункта.
Начисление вознаграждения по займу осуществляется с даты предоставления Национальным Банком займа банку до даты погашения (включительно) займа в полном объеме. Для начисления вознаграждения в расчет берутся 360 (триста шестьдесят) календарных дней в году и 30 (тридцать) календарных дней в месяце либо фактическое количество календарных дней при неполном месяце.
16. Заем предоставляется Национальным Банком путем перечисления денег на корреспондентский счет банка, открытый в Национальном Банке.
Глава 3. Порядок присоединения к договору об общих условиях предоставления займа
17. Национальный Банк размещает на официальном интернет-ресурсе Национального Банка договор об общих условиях предоставления займа последней инстанции по форме согласно приложению 2 к Правилам (далее – договор об общих условиях займа).

18. Қарыздың жалпы талаптары туралы шарттың талаптарын банк қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қосылу арқылы қабылдайды.
19. Қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қосылу үшін банк Ұлттық Банкке Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылу туралы өтінішхатты (бұдан әрі – қосылу туралы өтінішхат) жібереді. Қосылу туралы өтінішхатқа банктің бірінші басшысы қол қояды. Банк бірмезгілде уәкілетті органға жазбаша түрде көшірмесін қоса беріп, Ұлттық Банкке қосылу туралы өтінішхатты бергені туралы хабарлайды.
20. Банк қосылу туралы өтінішхат жіберіп қарыздың жалпы талаптары туралы шарттың талаптарымен танысқанын, келіскенін және қабылдағанын растайды.
21. Уәкілетті орган қосылу туралы өтінішхат келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қосылу туралы өтінішхат күніндегі жағдай бойынша банктің Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкес келуі туралы мәліметтерді Ұлттық Банкке жібереді. Ұлттық Банкке жіберілетін уәкілетті органның мәліметтеріне Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылу туралы уәкілетті органның тарапынан қол қойылған хабарлама (бұдан әрі – қосылу туралы хабарлама) не Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша соңғы сатыдағы қарызды жалпы талаптары туралы шартқа қосудан бас тарту туралы хабарлама (бұдан әрі – қосылудан бас тарту туралы хабарлама) қоса беріледі.
Ұлттық Банк банктің ең төменгі резервтік талаптарды сақтауын және банктің Ұлттық Банк алдында мерзімі өткен берешегінің жоқтығын тексереді. Қосылу туралы өтінішхатты, құжаттарды, ақпаратты және (немесе) осы тармақта көрсетілген мәліметтерді қарау нәтижелері бойынша Ұлттық Банк уәкілетті орган мен Ұлттық Банк қол қойған қосылу туралы хабарламаны не қосылудан бас тарту туралы хабарламаны осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген банк туралы уәкілетті органның мәліметтері Ұлттық Банкке келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде банкке жібереді.
22. Егер банк қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қосылғаннан кейін уәкілетті орган банкті оның депозиторлары мен кредиторларының мүдделеріне қатер төндіретін және (немесе) Қазақстан Республикасы қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін банктердің санатына немесе төлем жасауға қабілетсіз банктердің санатына жатқызса, Ұлттық Банк "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 61-6 және 61-7-баптарына сәйкес уәкілетті органнан шешімді алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде банктің қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қатысуын тоқтатады, Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа қатысуды тоқтату туралы хабарламаны банкке жібереді, сондай-ақ уәкілетті органға банктің қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қатысуы тоқтатылғаны туралы хабарлайды.

18. Условия договора об общих условиях займа принимаются банком путем присоединения к договору об общих условиях займа.
19. Для присоединения к договору об общих условиях займа банк направляет в Национальный Банк ходатайство о присоединении к договору об общих условиях предоставления займа последней инстанции по форме согласно приложению 3 к Правилам (далее – ходатайство о присоединении). Ходатайство о присоединении подписывается первым руководителем банка. Банк одновременно уведомляет уполномоченный орган в письменном виде о представлении в Национальный Банк ходатайства о присоединении с приложением его копии.
20. Направляя ходатайство о присоединении, банк подтверждает ознакомление, согласие и принятие условий договора об общих условиях займа.
21. Уполномоченный орган направляет в Национальный Банк сведения о соответствии банка требованиям, предусмотренным подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 51-3 Закона о Национальном Банке, по состоянию на дату ходатайства о присоединении в течение 3 (три) рабочих дней со дня поступления уведомления о ходатайстве о присоединении. К сведениям уполномоченного органа, направляемым в Национальный Банк, прикладывается также подписанное со стороны уполномоченного органа уведомление о присоединении к договору об общих условиях предоставления займа последней инстанции по форме согласно приложению 4 к Правилам (далее – уведомление о присоединении) либо уведомление об отказе в присоединении к договору об общих условиях предоставления займа последней инстанции по форме согласно приложению 5 к Правилам (далее – уведомление об отказе в присоединении).
Национальный Банк проверяет соблюдение банком минимальных резервных требований и отсутствие у банка просроченной задолженности перед Национальным Банком. По результатам рассмотрения ходатайства о присоединении, документов, информации и (или) сведений, указанных в настоящем пункте, Национальный Банк направляет в банк подписанное уполномоченным органом и Национальным Банком уведомление о присоединении либо уведомление об отказе в присоединении в течение 5 (пять) рабочих дней со дня поступления в Национальный Банк сведений уполномоченного органа о банке, предусмотренных частью первой настоящего пункта.
22. Если после присоединения банка к договору об общих условиях займа, банк отнесен уполномоченным органом к категории банков с неустойчивым финансовым положением, создающим угрозу интересам его депозиторов и кредиторов и (или) угрозу стабильности финансовой системы Республики Казахстан, или категории неплатежеспособных банков, Национальный Банк в течение 3 (три) рабочих дней со дня получения решения от уполномоченного органа в соответствии со статьей 61-6 или 61-7 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности) прекращает участие банка в договоре об общих условиях займа, направляет в банк уведомление о прекращении участия в договоре об общих условиях предоставления займа последней инстанции по форме согласно приложению 6 к Правилам, а также уведомляет уполномоченный орган о прекращении участия банка в договоре об общих условиях займа.

23. Банктің қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қатысуын тоқтатуы уәкілетті органның қамтамасыз ету пулынан кепіл препозициясынан өткен нарықтық емес активтерді алып тастауына әкеп соғады. Банктің бұрын берілген қарыз бойынша Ұлттық Банк алдындағы міндеттемелері Ұлттық Банктің кредитор және кепіл ұстаушы ретіндегі барлық құқықтары сияқты толық көлемде сақталады.
24. Банктің қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қатысуы Қағидалардың 19, 20 және 21-тармақтарында көзделген іс-шараларды жүзеге асыру жолымен қайта басталады.
4-тарау. Кепіл препозициясын жүзеге асыру тәртібі
25. Кепіл препозициясы банктің нарықтық емес активтер кепіліне қарыз алуға үнемі дайын болуын қамтамасыз ету және қолдау мақсатында жүзеге асырылады және уәкілетті органның банк ұсынған нарықтық емес активтердің нарықтық емес активтерге қойылатын талаптарға сәйкес келуін тексеруді қамтиды.
26. Кепіл препозициясы үшін соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірген банк уәкілетті органға Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірген банк кепілінің препозициясы туралы өтінішхатты (бұдан әрі – банк кепілінің AQR-ге препозициясы туралы өтінішхат, кепілдің препозициясы туралы өтінішхат) банктің бірінші басшысы қол қойған, Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратты (бұдан әрі – нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпарат) ұсынады және бір мезгілде тиісті құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, Ұлттық Банкті уәкілетті органға банк кепілінің AQR-ге орналастырылуы туралы өтінішхат ұсынғаны туралы хабардар етеді.
Соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне енген банктер үшін кепіл препозициясы Қағидалардың 5-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
27. Кепіл препозициясы үшін соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірмеген банк уәкілетті органға Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірмеген банк кепілінің препозициясы туралы өтінішхатты (бұдан әрі – банк кепілінің AQR-ге препозициясы туралы өтінішхат, кепілдің препозициясы туралы өтінішхат) банктің бірінші басшысы қол қойған, нарықтық емес активтердің, банктік қарыздардың тәуекел-метрикасының сипаттамалары туралы ақпаратты ұсынады және бір мезгілде тиісті құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, Ұлттық Банкті уәкілетті органға банк кепілінің AQR тыс орналастырылуы туралы өтінішхат ұсынғаны туралы хабардар етеді.
Соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірмеген банктер үшін кепіл препозициясы Қағидалардың 6-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.

23. Прекращение участия банка в договоре об общих условиях займа влечет за собой исключение уполномоченным органом нерыночных активов, прошедших препозицию залога, из пула обеспечения. Обязательства банка по выданному займу перед Национальным Банком сохраняются в полном объеме, также, как и все права Национального Банка как кредитора и залогодержателя.
24. Участие банка в договоре об общих условиях займа возобновляется путем осуществления мероприятий, предусмотренных пунктами 19, 20 и 21 Правил.
Глава 4. Порядок осуществления препозиции залога
25. Препозиция залога осуществляется с целью обеспечения и поддержания постоянной готовности банка получать заем под залог нерыночных активов и включает проверку уполномоченным органом соответствия представленных банком нерыночных активов требованиям к нерыночным активам.
26. Для препозиции залога банк, вошедший в периметр последнего завершенного регулярного AQR, представляет в уполномоченный орган ходатайство о препозиции залога банка, вошедшего в периметр последнего завершенного регулярного AQR, по форме согласно приложению 7 к Правилам (далее – ходатайство о препозиции залога банка в AQR, ходатайство о препозиции залога), подписанное первым руководителем банка, информацию о характеристиках нерыночных активов по форме согласно приложению 8 к Правилам (далее – информация о характеристиках нерыночных активов) и одновременно уведомляет Национальный Банк о представлении в уполномоченный орган ходатайства о препозиции залога банка в AQR с приложением копий соответствующих документов.
Препозиция залога для банков, вошедших в периметр последнего завершенного регулярного AQR, осуществляется в соответствии с главой 5 Правил.
27. Для препозиции залога банк, не вошедший в периметр последнего завершенного регулярного AQR, представляет в уполномоченный орган ходатайство о препозиции залога банка, не вошедшего в периметр последнего завершенного регулярного AQR, по форме согласно приложению 9 к Правилам (далее – ходатайство о препозиции залога банка вне AQR, ходатайство о препозиции залога), подписанное первым руководителем банка, информацию о характеристиках нерыночных активов, риск-метрики банковских займов и одновременно уведомляет Национальный Банк о представлении в уполномоченный орган ходатайства о препозиции залога банка вне AQR с приложением копий соответствующих документов.
Препозиция залога для банков, не вошедших в периметр последнего завершенного регулярного AQR, осуществляется в соответствии с главой 6 Правил.

28. Банк кепіл препозициясы туралы өтінішті жолдай отырып, ұсынылған құжаттардың, ақпараттың және (немесе) мәліметтердің дәйектілігін, сондай-ақ мыналар:
кепіл препозициясы туралы өтінішхатқа қоса берілген нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратта көрсетілген нарықтық емес активтерге қатысты шектеулердің және (немесе) ауыртпалықтардың, банкке үшінші тұлғаға немесе Ұлттық Банкке беруге тыйым салатын талаптар;
өндіріп алу үшін даулар мен кедергілердің, құқықтары (талаптары) кепіл препозициясы туралы өтінішхатқа қоса берілген нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратта көрсетілген банктік қарыз шарттарын жарамсыз деп тану үшін негіздер;
құқықтары (талаптары) кепіл препозициясы туралы өтінішхатқа қоса берілген нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратта көрсетілген банктік қарыз шарттары бойынша банктің қарыз алушыларына қатысты "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес күдікті операцияларды жүргізгені туралы мәліметтер жоқ екенін растайды.
29. Банк Қағидалардың 4 және 6-тарауына сәйкес құжаттардың, ақпараттың және (немесе) мәліметтердің толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган банкке жетіспейтін құжаттар, ақпарат және (немесе) мәліметтер жайында және оларды ұсыну қажеттігі туралы хабарлайды. Банк жетіспейтін немесе сұратылған құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді уәкілетті орган банкке хабарлама жіберген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Егер банк жетіспейтін немесе уәкілетті орган сұратқан құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде ұсынбаса, уәкілетті орган банктің жетіспейтін немесе сұратылған құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсыну мерзімі өткеннен кейін келесі жұмыс күні банкке құжаттары, ақпараты және (немесе) мәліметтері жоқ активтер бойынша кепіл препозициясы туралы өтінішхатты қараудан бас тартады және бір мезгілде бұл туралы Ұлттық Банкті хабардар етеді.
30. Нарықтық емес активтерді бағалау үшін кепіл препозициясы барысында қажет болған кезде уәкілетті органның бағалау қызметінің субъектілерін банк қаражаты есебінен тартуына жол беріледі.
31. Банктің нарықтық емес актив бойынша дәйексіз, расталмаған құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсыну фактілері анықталған кезде, сондай-ақ нарықтық емес активтер нарықтық емес активтерге қойылатын талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті орган осы активті қамтамасыз ету пулына енгізуден бас тартады және осындай фактілер анықталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күн ішінде банкке Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулына енгізуден бас тарту туралы хабарламаны (бұдан әрі – қамтамасыз ету пулына енгізуден бас тарту туралы хабарлама) жібереді.
Егер кепіл препозициясы туралы өтінішхатты қарау барысында уәкілетті орган банктің нарықтық емес активтер бойынша дәйексіз, расталмаған құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсынуының 2 (екі) және одан да көп жағдайын анықтаса, уәкілетті орган банкке кепіл препозициясы туралы өтінішхатты қараусыз қараудан бас тартады және бір мезгілде банкті және Ұлттық Банкті банктің дәйексіз, расталмаған құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсынғаны туралы хабардар етеді
Дәйексіз, расталмаған құжаттар, ақпарат және (немесе) мәліметтер түзетілгеннен кейін және уәкілетті орган банкке осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны жібергеннен кейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын банктің кепіл препозициясы туралы өтінішхатпен қайта жүгінуіне жол беріледі.

28. Направляя ходатайство о препозиции залога, банк подтверждает достоверность представляемых документов, информации и (или) сведений, а также отсутствие:
ограничений и (или) обременений, условий, запрещающих банку совершать уступку третьему лицу или Национальному Банку, в отношении нерыночных активов, указанных в информации о характеристиках нерыночных активов, приложенной к ходатайству о препозиции залога;
споров и препятствий для обращения взыскания, оснований для признания недействительными договоров банковского займа, права (требования) по которым указаны в информации о характеристиках нерыночных активов, приложенной к ходатайству о препозиции залога;
сведений о проведении подозрительных операций в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" в отношении заемщиков банка по договорам банковского займа, права (требования) по которым указаны в информации о характеристиках нерыночных активов, приложенной к ходатайству о препозиции залога.
29. В случае представления банком неполного пакета документов, информации и (или) сведений, в соответствии с главами 4 и 6 Правил, уполномоченный орган сообщает банку о недостающих документах, информации и (или) сведениях и необходимости их представления. Банк представляет недостающие или запрошенные документы, информацию и (или) сведения в течение 7 (семь) рабочих дней со дня направления уполномоченным органом в банк уведомления.
Если банк не представил недостающие или запрошенные уполномоченным органом документы, информацию и (или) сведения в установленный частью первой настоящего пункта срок, уполномоченный орган на следующий рабочий день после истечения срока представления банком недостающих или запрошенных документов, информации и (или) сведений отказывает банку в рассмотрении ходатайства о препозиции залога по активам, по которым отсутствуют документы, информация и (или) сведения, и одновременно уведомляет об этом Национальный Банк.
30. В ходе препозиции залога для оценки нерыночных активов при необходимости допускается привлечение уполномоченным органом субъектов оценочной деятельности за счет средств банка.
31. При выявлении фактов представления банком недостоверных, неподтвержденных документов, информации и (или) сведений по нерыночному активу, а также в случае несоответствия нерыночных активов требованиям к нерыночным активам, уполномоченный орган отказывает во включении этого актива в пул обеспечения и в течение 5 (пять) рабочих дней с даты выявления таких фактов направляет в банк уведомление об отказе во включении в пул обеспечения нерыночных активов по форме согласно приложению 10 к Правилам (далее – уведомление об отказе во включении в пул обеспечения).
Если в ходе рассмотрения ходатайства о препозиции залога уполномоченным органом выявлено 2 (два) и более случая представления банком недостоверных, неподтвержденных документов, информации и (или) сведений по нерыночным активам, уполномоченный орган отказывает банку в рассмотрении ходатайства о препозиции залога без рассмотрения и одновременно уведомляет банк и Национальный Банк о представлении банком недостоверных, неподтвержденных документов, информации и (или) сведений.
Допускается повторное обращение банка с ходатайством о препозиции залога после исправления недостоверных, неподтвержденных документов, информации и (или) сведений и не ранее чем через 30 (тридцать) календарных дней после направления уполномоченным органом банку уведомления, указанному в части второй настоящего пункта.

32. Қағидалардың 37 және 42-тармақтарында көрсетілген мерзімде банк кепілінің препозициясы туралы өтінішхатты қарау қорытындылары бойынша уәкілетті орган:
1) нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулына енгізу не енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды және қамтамасыз ету пулындағы активтер бойынша уәкілетті органның толтыруы үшін көзделген нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратты толтырады;
2) нарықтық емес активтер бойынша банк қалыптастырған провизиялар деңгейін бағалайды;
3) банкке Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулына қосу туралы хабарлама (бұдан әрі – нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулына қосу туралы хабарлама) жібереді және қамтамасыз ету пулына енгізілген нарықтық емес активтердің тізбесін және (немесе) қамтамасыз ету пулына енгізуден бас тарту туралы хабарламаны қоса береді;
4) қамтамасыз ету пулына енгізілген нарықтық емес активтер бойынша Ұлттық Банктің қарыз бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылдауы үшін қолайлы банктің нарықтық емес активтерін айқындау туралы қорытындыны Ұлттық Банкке жібереді.
33. Уәкілетті органның бірінші басшысы қол қойған, банктің кепілге қабылдауға қолайлы нарықтық емес активтерін айқындау туралы қорытындыда:
1) қамтамасыз ету пулы енгізілген нарықтық емес активтердің тізбесі;
2) қамтамасыз ету пулына енгізілген нарықтық емес активтердің нарықтық емес активтерге қойылатын талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтер;
3) банктің және уәкілетті органның толтыруы үшін көзделген нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпарат;
4) Қағидалардың 5 және 6-тарауларына сәйкес кепіл препозициясын жүзеге асыру нәтижелерінен активтер бойынша провизиялар деңгейі туралы мәліметтер;
5) уәкілетті органның Қағидалардың 40-тармағына сәйкес жүзеге асырылған, қамтамасыз ету пулына енгізілген банктік қарыздардың тәуекел-өлшемдеріне қолданылған түзетулері туралы ақпарат (көрсетілген түзету жүзеге асырылған жағдайда) қамтылады.
34. Кепілге қабылдау үшін қолайлы банктің нарықтық емес активтерін айқындау туралы қорытындыны Ұлттық Банк қарыз бойынша қамтамасыз етуді қалыптастыру кезінде пайдаланады.
5-тарау. Соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірген банктер бойынша кепіл препозициясы
35. Соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірген банктерге арналған кепіл препозициясы осы тұрақты AQR нәтижелерін ескере отырып жүзеге асырылады.
36. Уәкілетті орган AQR-дегі банк кепілінің препозициясы туралы өтінішхатты қарау кезінде банк қалыптастырған нарықтық емес активтер бойынша провизиялардың деңгейін тексеру үшін тұрақты AQR нәтижелерін пайдаланады.

32. По итогам рассмотрения ходатайства о препозиции залога банка, в сроки, указанные в пунктах 37 и 42 Правил, уполномоченный орган:
1) принимает решение о включении либо об отказе во включении в пул обеспечения нерыночных активов и по активам в пуле обеспечения заполняет информацию о характеристиках нерыночных активов, предусмотренную для заполнения уполномоченным органом;
2) осуществляет оценку уровня сформированных банком провизий по нерыночным активам;
3) направляет в банк уведомление о включении нерыночных активов в пул обеспечения по форме согласно приложению 11 к Правилам (далее – уведомление о включении нерыночных активов в пул обеспечения) и прикладывает перечень нерыночных активов, включенных в пул обеспечения и (или) уведомление об отказе во включении в пул обеспечения;
4) по нерыночным активам, включенным в пул обеспечения, направляет в Национальный Банк заключение об определении нерыночных активов банка, приемлемых для принятия Национальным Банком в качестве обеспечения по займу.
33. Заключение об определении нерыночных активов банка, приемлемых для принятия в залог, подписанное первым руководителем уполномоченного органа, содержит:
1) перечень нерыночных активов, включенных пул обеспечения;
2) сведения о соответствии нерыночных активов, включенных в пул обеспечения, требованиям к нерыночным активам;
3) информацию о характеристиках нерыночных активов, предусмотренную для заполнения банком и уполномоченным органом;
4) сведения об уровне провизий по активам по результатам осуществления препозиции залога в соответствии с главами 5 и 6 Правил;
5) информацию о корректировках уполномоченного органа, примененных к риск-метрикам банковских займов, включенных в пул обеспечения, осуществленных в соответствии с пунктом 40 Правил (в случае осуществления указанной корректировки).
34. Заключение об определении нерыночных активов банка, приемлемых для принятия в залог, используется Национальным Банком при формировании обеспечения по займу.
Глава 5. Препозиция залога по банкам, вошедшим в периметр последнего завершенного регулярного AQR
35. Препозиция залога для банков, вошедших в периметр последнего завершенного регулярного AQR, осуществляется с учетом результатов данного регулярного AQR.
36. Уполномоченный орган при рассмотрении ходатайства о препозиции залога банка в AQR использует результаты регулярного AQR для проверки уровня сформированных банком провизий по нерыночным активам.

37. Уәкілетті орган AQR-дегі банк кепілінің препозициясы туралы өтінішхатты, құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді AQR-дегі банк кепілінің препозициясы туралы өтінішхат берілген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде қарайды.
6-тарау. Соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірмеген банктер бойынша кепіл препозициясы
38. Банк AQR-ден тыс банк кепілінің препозициясы туралы өтінішке мыналарды:
1) соңғы есепті тоқсандағы жағдай бойынша, сондай-ақ өткен күнтізбелік кемінде 3 (үш) жыл үшін (бар болса жылдық аудиттелген қаржылық есептілік ұсынылады) .pdf, .tiff немесе .jpg форматтардағы жеке банктік қарыздар бойынша қарыз алушы заңды тұлғалардың қаржылық есептілігін (бухгалтерлік баланс, пайда мен зиян туралы есеп, ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп);
2) банкте қарыз алушының есептілігі бар соңғы есепті тоқсандағы, сондай-ақ кемінде өткен күнтізбелік 3 (үш) жылдағы жағдай бойынша .xls немесе .xlsx форматындағы электрондық форматта тең қарыз алушылар мен кепілдік берушілер туралы ақпаратты қоса алғанда, қарыз алушылардың қаржылық есептілігі жөніндегі деректерді және жеке банктік қарыздар бойынша кепілдікті қамтамасыз ету жөніндегі ақпаратты;
3) құқықтары (талаптары) кепіл препозициясы туралы өтінішхатқа қоса берілген нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратта көрсетілген банктік қарыздардың тәуекел-өлшемдері туралы ақпаратты қоса береді.
Банк көрсетілген кезең үшін қарыз алушының қаржылық есептілігін алғаннан кейін AQR-ден тыс банк кепілінің препозициясы туралы қолдаухат жіберілген күннің алдындағы соңғы күнтізбелік жыл үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген қаржылық есептілікті және қаржылық есептілік жөніндегі деректерді ұсынуға жол беріледі.
39. Уәкілетті органның сұратуы бойынша банк уәкілетті органның сұратуында көрсетілген нарықтық емес активтер бойынша мынадай құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді:
1) банктік қарыз шарттары бойынша банктің құқықтарын (талаптарын) растайтын құжаттарды, оның ішінде банктің қарыз алушысына және (немесе) қарызға арналған кредиттік досьені, банктік қарыз шарттарын қамтамасыз ету үшін жасалған кепіл шарттарының көшірмелерін;
2) соңғы бағалау күні бағалаушы айқындаған нарықтық құны жылжымайтын мүлік объектілері бойынша 100 000 (жүз мың) астам айлық есептік көрсеткішті құрайтын, Қазақстан Республикасының жылжымайтын мүлік объектілері бойынша бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес жасалған біртекті банктік қарыздар портфелінде ұсынылған банктік қарыз шарттары бойынша банк қарыз алушыларының міндеттемелерін орындауы қамтамасыз етілген мүлікті бағалау туралы есепті ұсынады. Мүлікті бағалау туралы есепті жасау мерзімі банктің кепіл препозициясы туралы өтініш берген күні қатарынан күнтізбелік 12 (он екі) айдан аспайды.

37. Уполномоченный орган рассматривает ходатайство о препозиции залога банка в AQR, документы, информацию и (или) сведения в срок, не превышающий 30 (тридцать) календарных дней со дня подачи ходатайства о препозиции залога банка в AQR.
Глава 6. Препозиция залога по банкам, не вошедшим в периметр последнего завершенного регулярного AQR
38. Банк к ходатайству о препозиции залога банка вне AQR прилагает:
1) финансовую отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале) юридических лиц-заемщиков по индивидуальным банковским займам по состоянию на последний отчетный квартал, а также не менее чем за 3 (три) предыдущих календарных года (при наличии представляется годовая аудированная финансовая отчетность) в форматах .pdf, .tiff или .jpg;
2) данные по финансовой отчетности заемщиков и информацию по залоговому обеспечению по индивидуальным банковским займам, включая информацию о созаемщиках и гарантах в электронном формате в форматах .xls или .xlsx по состоянию на последний отчетный квартал, на который у банка имеется отчетность заемщика, а также не менее чем за 3 (три) предыдущих календарных года;
3) информацию о риск-метриках банковских займов, права (требования) по которым указаны в информации о характеристиках нерыночных активов, приложенной к ходатайству о препозиции залога.
Допускается представление финансовой отчетности и данных по финансовой отчетности, указанных в подпункте 1) части первой настоящего пункта, за последний календарный год, предшествующий дате направления ходатайства о препозиции залога банка вне AQR, после получения банком финансовой отчетности заемщика за указанный период.
39. По запросу уполномоченного органа банк представляет следующие документы, информацию и (или) сведения по нерыночным активам, указанным в запросе уполномоченного органа:
1) документы, подтверждающие права (требования) банка по договорам банковского займа, в том числе кредитное досье на заемщика банка и (или) заем, копии договоров залога, заключенных в обеспечение договоров банковского займа;
2) отчет об оценке имущества, которым обеспечено исполнение обязательств заемщиков банка по договорам банковского займа, представленным в портфеле однородных банковских займов, составленный в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности по объектам недвижимого имущества, рыночная стоимость которых, определенная на дату последней оценки оценщиком, по объектам недвижимого имущества составляет более 100 000 (сто тысяч) месячных расчетных показателей. Срок составления отчета об оценке имущества не превышает 12 (двенадцать) последовательных календарных месяцев к дате подачи банком ходатайства о препозиции залога.

Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін .pdf, .tiff немесе .jpg форматтарында электрондық тасымалдағыштарда ұсынуға, сондай-ақ уәкілетті органның қажет болған кезде салыстырып тексеруді жүзеге асыру үшін осындай құжаттардың, ақпараттың және (немесе) мәліметтердің түпнұсқаларын сұратуына жол беріледі;
3) банктік қарыз шарттары шеңберінде банк салған ауыртпалықтарды қоспағанда, біртекті банктік қарыз портфелінде ұсынылған банктік қарыз шарттары бойынша банк қарыз алушыларының міндеттемелерін орындау қамтамасыз етілген мүлікке шектеулердің және (немесе) ауыртпалықтардың жоқтығы туралы құжаттарды және (немесе) ақпаратты ұсынады. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясынан үшінші тұлғалардың мүлік бойынша ауыртпалығы және тыйым салуы жоқтығы туралы анықтама ұсынылған кезде осы анықтаманың мерзімі 1 (бір) күннен аспайды.
4) банк есептеген банк қарыздарының тәуекел-өлшемдерінің дұрыстығын және дәйектілігін растайтын құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсынады.
40. Уәкілетті орган банктің AQR-ден тыс кепілінің препозициясы туралы өтінішхатты қарау кезінде нарықтық емес активтер бойынша банк қалыптастырған провизиялардың жеткіліктілігін тексеру үшін, оның ішінде нәтижелердің дәйектілігін қамтамасыз ететін іріктемелі бағалау әдістерін пайдалана отырып, өзінің бағалау нәтижелерін пайдаланады.
Уәкілетті органның модельдері және соңғы аяқталған тұрақты AQR нәтижелері негізінде уәкілетті орган қажет болған жағдайда банк нарықтық емес активтердің препозициясы үшін ұсынылған банктік қарыздардың, тәуекел-өлшемдерін түзетеді.
41. Банк уәкілетті органның сұратуы бойынша Қағидалардың 38 және (немесе) 39-тармақтарында көрсетілген өзге құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді уәкілетті органның сұратуында көрсетілген мерзімде қарыз алушылар бойынша ішінара ұсынады.
Осы тармақта көзделген құжаттар, ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынылмаған және (немесе) уәкілетті органның сұратуында көрсетілген мерзімдер бұзыла отырып ұсынылған нарықтық емес активтер банктің құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсыну мерзімі өткеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қамтамасыз ету пулынан шығарылады.
42. Уәкілетті орган банктің AQR-ден тыс кепілінің препозициясы туралы өтінішхатты, құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде қарайды.
7-тарау. Кепіл препозициясында нарықтық емес активтерге мониторинг жүргізу тәртібі

Допускается представление электронных копий документов, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта на электронном носителе в форматах .pdf, .tiff или .jpg, а также осуществление уполномоченным органом при необходимости запроса оригиналов таких документов, информации и (или) сведений для осуществления сверки.
3) документы и (или) информация об отсутствии ограничений и (или) обременений на имущество, которым обеспечено исполнение обязательств заемщиков банка по договорам банковского займа, представленным в портфеле однородных банковских займов, за исключением обременений, наложенных банком в рамках договоров банковского займа. При предоставлении справки с Государственной корпорации "Правительство для граждан" об отсутствии обременений и арестов третьих лиц по имуществу, срок данной справки не превышает 1 (один) день.
4) документы, информация и (или) сведения, подтверждающие корректность и достоверность рассчитанных банком риск-метрик банковских займов.
40. Уполномоченный орган при рассмотрении ходатайства о препозиции залога банка вне AQR использует результаты собственной оценки для проверки достаточности сформированных банком провизий по нерыночным активам, в том числе с использованием методов выборочной оценки, обеспечивающих достоверность результатов.
На основании моделей уполномоченного органа и результатов последнего завершенного регулярного AQR уполномоченный орган осуществляет в случае необходимости корректировку риск-метрик банковских займов, представленных для препозиции банком, нерыночных активов.
41. По запросу уполномоченного органа банк представляет иные документы, информацию и (или) сведения, указанные в пунктах 38 и (или) 39 Правил, выборочно по заемщикам в срок, указанный в запросе уполномоченного органа.
Нерыночные активы, по которым документы, информация и (или) сведения, предусмотренные настоящим пунктом, не представлены и (или) представлены с нарушением сроков, указанных в запросе уполномоченного органа, исключаются из пула обеспечения в течение 2 (два) рабочих дней после истечения срока представления банком документов, информации и (или) сведений.
42. Уполномоченный орган рассматривает ходатайство о препозиции залога банка вне AQR, документы, информацию и (или) сведения, в срок, не превышающий 30 (тридцать) календарных дней со дня представления полного пакета документов.
Глава 7. Порядок проведения мониторинга нерыночных активов в препозиции залога

43. Уәкілетті орган кепіл препозициясындағы нарықтық емес активтердің мониторингін есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде, тоқсан сайын жүзеге асырады.
44. Банк уәкілетті органға кепіл препозициясынан өткен және уәкілетті органнан Қағидалардың 32-тармағының 3) тармақшасына сәйкес алынған қамтамасыз ету пулына енгізілген қамтамасыз ету пулында нарықтық емес активтер бойынша тұрған нарықтық емес активтер бойынша нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратты есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
45. Қамтамасыз ету пулына енгізілген нарықтық емес активтердің мониторингі нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратты жаңарту арқылы жүргізіледі.
Банк Қағидалардың 4, 5 және 6-тарауларына сәйкес кепіл препозициясын жүзеге асырғаннан кейін жасасқан банктік қарыз шарттарын банк нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратқа енгізбейді және оны уәкілетті орган қарамайды.
Нарықтық емес активтерге қойылатын талаптардың 1 және 3-тармақтарына сәйкес келген кезде мониторинг шеңберінде қамтамасыз ету пулына Қағидалардың 4, 5 және 6-тарауларына сәйкес кепіл препозициясын жүзеге асырғаннан кейін жасалған мынадай біртекті банктік қарыздар портфельдерінің:
1) тұрғын үймен қамтамасыз етілген жеке тұлғалардың қарыздарының;
2) жеке тұлғалардың автокредиттері және басқа да қамтамасыз етілген қарыздарының;
3) кепілсіз тұтыну кредиттері, кредиттік карталар және жеке тұлғалардың өзге де қарыздарының банктік қарыз шарттары енгізілуі мүмкін.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде келтірілген банктік қарыздарды қамтамасыз ету пулына енгізу Қағидалардың 4, 5 және 6-тарауларына сәйкес кепіл препозициясын жүргізу жолымен жүргізіледі.
46. Егер банкке нарықтық емес активтердің Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеу фактісі туралы және (немесе) қамтамасыз ету пулындағы нарықтық емес активтердің сапасы нашарлауының объективті айғақтарының болуы туралы белгілі болса, банк фактілер анықталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алып тастау себебін көрсете отырып, қамтамасыз ету пулынан нарықтық емес активтерді алып тастау туралы қолдаухат жібереді (бұдан әрі – нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулынан шығару туралы өтінішхат).
47. Уәкілетті орган банктің қамтамасыз ету пулындағы нарықтық емес активтері Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтінін анықтаған жағдайда, уәкілетті органның тұрақты мониторингі және бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруы нәтижелері бойынша және (немесе) қамтамасыз ету пулынан нарықтық емес активтерді алып тастау туралы өтінішхат негізінде уәкілетті орган мұндай активтерді қамтамасыз ету пулынан алып тастайды, қамтамасыз ету пулындағы нарықтық емес активтердің тізбесін жаңартады және банкке Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамтамасыз ету пулынан нарықтық емес активтерді алып тастау туралы хабарламаны банктің нарықтық емес активтерінің сәйкес келмеу фактісі анықталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде банкке жібереді, сондай-ақ бір уақытта бұл туралы Ұлттық Банкке хабарлайды.

43. Мониторинг нерыночных активов в препозиции залога осуществляется уполномоченным органом ежеквартально в срок не позднее последнего рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
44. Банк представляет в уполномоченный орган не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом информацию о характеристиках нерыночных активов, по нерыночным активам, прошедшим препозицию залога и находящимся в пуле обеспечения по перечню нерыночных активов, включенных в пул обеспечения, полученному от уполномоченного органа согласно подпункту 3) пункта 32 Правил.
45. Мониторинг нерыночных активов, вошедших в пул обеспечения, проводится путем актуализации информации о характеристиках нерыночных активов.
Договоры банковского займа, заключенные банком, после осуществления препозиции залога в соответствии с главами 4, 5 и 6 Правил, не включаются банком в информацию о характеристиках нерыночных активов и не рассматриваются уполномоченным органом.
В рамках мониторинга в пул обеспечения при соответствии пунктам 1 и 3 требований к нерыночным активам могут быть включены договоры банковского займа, заключенные после осуществления препозиции залога, в соответствии с главами 4, 5 и 6 Правил следующих портфелей однородных банковских займов:
1) займы физических лиц, обеспеченные жилой недвижимостью;
2) автокредиты и прочие обеспеченные займы физических лиц;
3) беззалоговые потребительские кредиты, кредитные карты и прочие займы физических лиц.
Включение банковских займов, приведенных в части третьей настоящего пункта, в пул обеспечения проводится путем проведения препозиции залога в соответствии с главами 4, 5 и 6 Правил.
46. Если банку становится известно о факте несоответствия нерыночных активов требованиям Правил и (или) о наличии объективных свидетельств ухудшения качества нерыночных активов, находящихся в пуле обеспечения, банк в течение 2 (два) рабочих дней со дня выявления фактов направляет в уполномоченный орган ходатайство об исключении нерыночных активов из пула обеспечения по форме согласно приложению 12 к Правилам (далее – ходатайство об исключении нерыночных активов из пула обеспечения) с указанием причины исключения.
47. В случае обнаружения уполномоченным органом несоответствия нерыночных активов банка, находящихся в пуле обеспечения, требованиям Правил по результатам регулярного мониторинга и осуществления уполномоченным органом контроля и надзора и (или) на основании ходатайства об исключении нерыночных активов из пула обеспечения уполномоченный орган исключает такие активы из пула обеспечения, обновляет перечень нерыночных активов в пуле обеспечения и направляет в банк уведомление об исключении нерыночных активов из пула обеспечения по форме согласно приложению 13 к Правилам в течение 5 (пять) рабочих дней со дня обнаружения факта несоответствия нерыночных активов банка, а также одновременно информирует об этом Национальный Банк.

48. Уәкілетті орган кепіл препозициясындағы нарықтық емес активтердің мониторингі шеңберінде тоқсанда кемінде 1 (бір) рет банктің Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабы 1-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкестігіне мониторинг жүргізеді.
49. Кепіл препозициясындағы нарықтық емес активтер мониторингінің нәтижелері бойынша уәкілетті орган:
1) нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулына енгізу не енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды және қамтамасыз ету пулындағы активтер бойынша уәкілетті органның толтыруы үшін көзделген нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратты толтырады;
2) нарықтық емес активтер бойынша банк қалыптастырған провизиялар деңгейін бағалайды;
3) банкке нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулына енгізу туралы хабарлама жібереді және қамтамасыз ету пулына енгізілген нарықтық емес активтердің тізбесін қоса береді;
4) қарыз бойынша қамтамасыз ету ретінде Ұлттық Банктің қабылдауы үшін қолайлы банктің нарықтық емес активтерін айқындау туралы қорытындыны жаңартады.
50. Уәкілетті орган мониторинг жүргізу аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Ұлттық Банкке Қағидалардың 49-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жаңартылған қарызды қамтамасыз ету ретінде Ұлттық Банктің қабылдауы үшін қолайлы банктің нарықтық емес активтерін айқындау туралы қорытындыны Ұлттық Банкке жібереді және оған мына құжаттар мен мәліметтерді:
1) қамтамасыз ету пулына енгізілген нарықтық емес активтердің тізбесін;
2) қамтамасыз ету пулына енгізілген нарықтық емес активтердің нарықтық емес активтерге қойылатын талаптарға сәйкес келуі туралы мәліметтерді;
3) банк пен уәкілетті органның толтыруы үшін көзделген нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратты;
4) Қағидалардың 5 және 6-тарауларына сәйкес кепіл препозициясын жүзеге асыру нәтижелері бойынша активтер бойынша провизиялар деңгейі туралы мәліметтерді;
5) Қағидалардың 40-тармағына сәйкес жүзеге асырылған уәкілетті органның қамтамасыз ету пулына енгізілген банктік қарыздардың тәуекел-өлшемдеріне қолданған түзетулері туралы ақпаратты (көрсетілген түзету жүзеге асырылған жағдайда);
6) банктің Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабы 1-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкес келуі туралы мәліметтерді қоса береді.
8-тарау. Қарыз беру
51. Банк қарыз алу үшін Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз сомасын, қарыз мерзімін, сондай-ақ өтімділіктің идиосинкратиялық күтпеген өзгерісі басталу себептерін көрсете отырып, банктің бірінші басшысы қол қойған соңғы сатыдағы қарыз беру туралы өтінішхатты (бұдан әрі – қарыз беру туралы өтінішхат) Ұлттық Банкке ұсынады және бір мезгілде қарыз беру туралы өтінішхаттың көшірмелерін және оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып, қарыз беру туралы өтінішхат Ұлттық Банкке ұсынылғаны жөнінде уәкілетті органды хабардар етеді.
Банк қарыз беру туралы өтінішке мыналарды:

48. Уполномоченный орган в рамках мониторинга нерыночных активов в препозиции залога не реже 1 (одного) раза в квартал также проводит мониторинг соответствия банка требованиям, предусмотренным подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 51-3 Закона о Национальном Банке.
49. По результатам мониторинга нерыночных активов в препозиции залога уполномоченный орган:
1) принимает решение о включении либо об отказе во включении в пул обеспечения нерыночных активов и по активам в пуле обеспечения заполняет информацию о характеристиках нерыночных активов, предусмотренную для заполнения уполномоченным органом;
2) осуществляет оценку уровня сформированных банком провизий по нерыночным активам.
3) направляет в банк уведомление о включении нерыночных активов в пул обеспечения и прикладывает перечень нерыночных активов, включенных в пул обеспечения;
4) актуализирует заключение об определении нерыночных активов банка, приемлемых для принятия Национальным Банком в качестве обеспечения займу.
50. Уполномоченный орган в срок не позднее 10 (десять) рабочих дней со дня завершения проведения мониторинга направляет в Национальный Банк заключение об определении нерыночных активов банка, приемлемых для принятия Национальным Банком в качестве обеспечения займу, актуализированное согласно подпункту 4) пункта 49 Правил, и прикладывает к нему следующие документы и сведения:
1) перечень нерыночных активов, включенных в пул обеспечения;
2) сведения о соответствии нерыночных активов, включенных в пул обеспечения, требованиям к нерыночным активам;
3) информацию о характеристиках нерыночных активов, предусмотренную для заполнения банком и уполномоченным органом;
4) сведения об уровне провизий по активам по результатам осуществления препозиции залога в соответствии с главами 5 и 6 Правил;
5) информацию о корректировках уполномоченного органа, примененных к риск-метрикам банковских займов, включенных в пул обеспечения, осуществленных в соответствии с пунктом 40 Правил (в случае осуществления указанной корректировки);
6) сведения о соответствии банка требованиям, предусмотренным подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 51-3 Закона о Национальном Банке.
Глава 8. Предоставление займа
51. Для получения займа банк представляет в Национальный Банк ходатайство о предоставлении займа последней инстанции по форме согласно приложению 14 к Правилам (далее – ходатайство о предоставлении займа), подписанное первым руководителем банка, с указанием суммы займа, срока займа, а также причин наступления идиосинкратического шока ликвидности и одновременно уведомляет уполномоченный орган о представлении в Национальный Банк ходатайства о предоставлении займа с приложением копий ходатайства о предоставлении займа и прилагаемых к нему документов и сведений.
К ходатайству о предоставлении займа банк прилагает:

1) банктің Басқармасы бекіткен қорландыру жоспарын;
2) Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нарықтық активтердің сипаттамалары туралы ақпаратты (бұдан әрі – нарықтық активтердің сипаттамалары туралы ақпарат) және банктің меншік құқығын және нарықтық активтерге шектеулердің және (немесе) ауыртпалықтардың жоқ екенін растайтын құжаттарды (банк қарыз бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде нарықтық активтерді берген жағдайда);
3) баланстық берешектің, оның ішінде банк банктік қарыз шарттары бойынша қалыптастырған провизиялардың соңғы есепті күнгі жағдай бойынша жаңартылған деректерімен нарықтық емес активтердің сипаттамасы, құнсыздану сатысы, банктік қарыз шарттары бойынша қарыз алушылардың мерзімі өткен берешегі (бар болған жағдайда), қамтамасыз ету құны және басқа да мәліметтер (қажет болған жағдайда) туралы ақпаратты, сондай-ақ нарықтық емес активтер туралы ақпаратты соңғы жаңарту күніндегі жағдай бойынша осы ақпарат және (немесе) нарықтық емес активтер туралы мәліметтер жаңартылған және дәйекті болып табылатынын растайтын банктің бірінші басшысы қол қойған хатты;
4) соңғы есепті күнгі және Ұлттық Банкке қарыз беру туралы өтінішхат берілген күннің алдындағы күні уәкілетті орган белгілеген меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерінің мәнін және оның мөлшерін есептеуді қоса береді.
52. Банкті қорландыру жоспарында мынадай ақпарат:
1) банкті қосымша капиталдандыру, қарыз беру немесе банкті қаржылық қолдаудың өзге де тәсілдері бойынша шаралар;
2) активтер мен пассивтердің өзгеруін қамтамасыз ететін өтімділік ағындарының болжамы және банктің қарызды өтеу қабілетін білдіретін қаражат әкетілуінің болжамы;
3) қарыз беру мерзімінен аспайтын мерзімде банктің өз активтерін, оның ішінде өтімділігі жоғары активтерін өткізу жөніндегі шараларды немесе қарызды пайдалануды аяқтауды қамтамасыз ететін банктің активтері мен міндеттемелерін өзгерту жөніндегі өзге де шаралар;
4) өзінің өтімділікке қажеттілігін қанағаттандыру қабілетіне әсер еткен корпоративтік басқарудың, тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің кемшіліктерін жоюға бағытталған шаралар және оларды іске асыру мерзімдері;
5) қаржылық, инвестициялық және операциялық ағындарды оңтайландыру, оның ішінде банктің басшы қызметкерлеріне сыйақылар мен бонустарды есептеуді, банк акционерлеріне дивидендтерді есептеу мен төлеуді жоспарланып отырған шектеу туралы қамтылады.
53. Уәкілетті орган Қағидалардың 32-тармағының 3) тармақшасына сәйкес банкке жіберген нарықтық емес активтер тізбесіне сәйкес, жаңартылған жағдайда Қағидалардың 49-тармағының 3) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган банкке жіберген нарықтық емес активтер тізбесіне сәйкес нарықтық емес актив қарыз беру туралы өтінішхат беру күні кепіл ретінде қабылданады.

1) план фондирования, утвержденный Правлением банка;
2) информацию о характеристиках рыночных активов по форме согласно приложению 15 к Правилам (далее – информация о характеристиках рыночных активов) и документы, подтверждающие права собственности банка и отсутствие ограничений и (или) обременений на рыночные активы (в случае предоставления банком рыночных активов в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу);
3) информацию о характеристиках нерыночных активов, с актуализированными по состоянию на последнюю отчетную дату с данными балансовой задолженности, в том числе провизий, сформированных банком по договорам банковского займа, стадии обесценения, просроченной задолженности заемщиков по договорам банковских займов (при наличии), стоимости обеспечения и других сведений (при необходимости), а также письмо, подписанное первым руководителем банка, в котором подтверждает, что данная информация и (или) сведения о нерыночных активах по состоянию на дату последнего обновления информации о характеристиках нерыночных активов, являются актуальными и достоверными;
4) расчет значений коэффициентов достаточности собственного капитала и его размера, установленных уполномоченным органом, на последнюю отчетную дату и на дату, предшествующую дате представления в Национальный Банк ходатайства о предоставлении займа.
52. План фондирования банка содержит следующую информацию о:
1) мерах по дополнительной капитализации банка, предоставлении займа или иных способах финансовой поддержки банка;
2) прогнозе потоков ликвидности, обеспечивающих изменение активов и пассивов и прогноз оттоков, свидетельствующий о способности банка погасить заем;
3) мерах по реализации банком своих активов, в том числе высоколиквидных, сокращению кредитного портфеля в сроки, не превышающие срок предоставления займа, или иные меры по изменению активов и обязательств банка, обеспечивающие завершение использования займа;
4) мерах, направленных на устранение недостатков корпоративного управления, систем управления рисками и внутреннего контроля, оказавших влияние на его способность удовлетворять свои потребности в ликвидности, и сроки их реализации;
5) оптимизации финансовых, инвестиционных и операционных потоков, в том числе о планируемом ограничении начисления вознаграждений и бонусов руководящим работникам банка, начисления и выплаты дивидендов акционерам банка.
53. Нерыночный актив принимается в залог на дату подачи ходатайства о предоставлении займа согласно перечню нерыночных активов, направленного уполномоченным органом в банк согласно подпункту 3) пункта 32 Правил, в случае актуализации согласно перечню нерыночных активов, направленного уполномоченным органом в банк согласно подпункту 3) пункта 49 Правил.

54. Банк қарыз бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде нарықтық активтерді ұсынған кезде қарыз беру туралы өтінішхатқа мынадай құжаттар, ақпарат және (немесе) мәліметтер:
1) банктің меншік құқығын және нарықтық активтерге шектеулердің және (немесе) ауыртпалықтардың жоқтығын растайтын құжаттар;
2) нарықтық активтердің сипаттамасы туралы ақпарат қоса беріледі.
55. Банк Ұлттық Банкке Қағидалардың 54-тармағында көзделген құжаттардың, ақпараттың және (немесе) мәліметтердің толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, Ұлттық Банк құжаттар, ақпарат және (немесе) мәліметтер келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде банкке жетіспейтін құжаттар, ақпарат және (немесе) мәліметтер және оларды ұсыну қажеттілігі туралы хабарлайды. Банк жетіспейтін құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді Ұлттық Банк хабарлама жіберген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынады.
56. Уәкілетті орган банктің қарыз беру жөніндегі өтінішхаты туралы хабарламаны және қорландыру жоспарын қарайды, банктің Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкестігін тексереді, уәкілетті органға Қағидалардың 51-тармағында көзделген құжаттар келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Қағидалардың 57-тармағына сәйкес қорытындыны дайындайды және Ұлттық Банкке жібереді.
57. Уәкілетті органның бірінші басшысы қол қойған қарыз берудің орындылығы туралы оң қорытындыда:
1) уәкілетті органның қарыз берудің орындылығы туралы шешімі;
2) қарыз беру үшін банк өтініш берген күні банктің Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтер;
3) соңғы есепті күнге және Ұлттық Банкке қарыз беру туралы өтінішхат ұсынған күннің алдындағы күнге меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерінің және оның мөлшерінің ең төменгі мәндеріне қойылатын талаптарды банктің орындауы туралы мәліметтер;
4) қарыз беру туралы өтінішхатта көрсетілген банкте өтімділіктің күтпеген өзгерісінің туындау себептері және олардың өтімділіктің идиосинкратиялық күтпеген өзгерісіне сәйкестігі туралы мәліметтер;
5) банкті қорландыру жоспарындағы шаралардың банктің қысқа мерзімді өтімділік тапшылығын жою қабілетіне сәйкестігі туралы мәліметтер;
6) банктің ақпаратты соңғы жаңартқан күнгі жағдай бойынша нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратпен бірге кепілге алу үшін нарықтық емес активтердің алдын ала тізбесі қамтылады.
Уәкілетті органның теріс қорытындысы Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген бір немесе бірнеше мәлімет болмаған және банк Қағидалардың 9-тармағында айқындалған қарыз беру шарттарына сәйкес келмеген кезде Ұлттық Банкке жіберіледі.

54. При предоставлении банком рыночных активов в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу к ходатайству о предоставлении займа прилагаются следующие документы, информация и (или) сведения:
1) документы, подтверждающие права собственности банка и отсутствие ограничений и (или) обременений на рыночные активы;
2) информация о характеристиках рыночных активов.
55. В случае представления банком в Национальный Банк неполного пакета документов, информации и (или) сведений, предусмотренных пунктом 54 Правил, Национальный Банк в течение 1 (один) рабочего дня со дня поступления документов, информации и (или) сведений уведомляет банк о недостающих документах, информации и (или) сведениях и необходимости их представления. Банк представляет недостающие документы, информацию и (или) сведения в течение 1 (один) рабочего дня с даты направления Национальным Банком уведомления.
56. Уполномоченный орган рассматривает уведомление о ходатайстве банка о предоставлении займа и план фондирования, проверяет соответствие банка требованиям, предусмотренным подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 51-3 Закона о Национальном Банке, готовит и направляет в Национальный Банк заключение согласно пункту 57 Правил в срок не более 2 (два) рабочих дней c даты поступления в уполномоченный орган документов, предусмотренных пунктом 51 Правил.
57. Положительное заключение о целесообразности предоставления займа, подписанное первым руководителем уполномоченного органа, содержит:
1) решение уполномоченного органа о целесообразности предоставления займа;
2) сведения о соответствии банка требованиям, предусмотренным подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 51-3 Закона о Национальном Банке на дату обращения банка для предоставления займа;
3) сведения о выполнении банком требований к минимальным значениям коэффициентов достаточности собственного капитала и его размера на последнюю отчетную дату и на дату, предшествующую дате представления в Национальный Банк ходатайства о предоставлении займа;
4) сведения о причинах возникшего шока ликвидности у банка, указанных в ходатайстве о предоставлении займа, и их соответствии определению идиосинкратического шока ликвидности;
5) сведения о соответствии мер в плане фондирования банка способности банка устранить краткосрочный дефицит ликвидности;
6) предварительный перечень нерыночных активов для принятия в залог с информацией о характеристиках нерыночных активов по состоянию на дату последнего обновления банком информации.
Отрицательное заключение уполномоченного органа направляется в Национальный Банк при отсутствии одного или нескольких сведений, указанных в части первой настоящего пункта Правил и несоответствии банка условиям предоставления займа, определенным в пункте 9 Правил.

58. Уәкілетті орган кепілге қабылдау үшін нарықтық емес активтердің алдын ала тізбесін қамтамасыз ету пулындағы нарықтық емес активтерді қосу арқылы мынадай кезектілікпен қалыптастырады:
1) заңды тұлғаларға берілген банктік қарыз шарттары бойынша құқықтар (талаптар);
2) жеке тұлғаларға берілген банктік қарыз шарттары бойынша құқықтар (талаптар).
Заңды немесе жеке тұлғаларға берілген банктік қарыз шарттары бойынша құқықтар (талаптар) арасында бірінші кезекте өтеу күні неғұрлым жақын банктік қарыз шарттары бойынша құқықтар (талаптар) қосылады.
59. Ұлттық Банк қарыз бойынша қамтамасыз етуді қалыптастырады және кепілге қабылдау үшін активтерді мынадай кезектілікпен іріктейді:
1) нарықтық активтер;
2) Қағидалардың 58-тармағында көрсетілген тізбедегі нарықтық емес активтер.
60. Ұлттық Банк Басқармасы Ұлттық Банкке уәкілетті органнан Қағидалардың 57-тармағына сәйкес қорытынды келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарыз беру, кепілге қабылданатын активтердің сомасы, түпкілікті тізбесі, сыйақы мөлшерлемесі мен қарызды өтеу мерзімі туралы өтінішхатты қанағаттандыру немесе қарыз беру туралы өтінішхатты қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Ұлттық Банк Басқармасы шешім қабылдағаннан кейін Ұлттық Банк банкке және уәкілетті органға:
1) қарыз беру туралы өтінішхат қанағаттандырылған жағдайда – Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы сатыдағы қарыз беру туралы хабарламаны (бұдан әрі – қарыз беру туралы хабарлама);
2) қарыз беру туралы өтінішхатты қанағаттандырудан бас тартылған жағдайда Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы сатыдағы қарыз беруден бас тарту туралы хабарламаны жібереді.
61. Егер қарыз беру туралы хабарламада көрсетілген қарыз сомасы банктің қарыз беру туралы өтінішхатта көрсеткен қарыз сомасынан ерекшеленетін болса, банк Ұлттық Банк қарыз беру туралы хабарлама жіберген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға берілген қарыз сомасын ескере отырып, түзетілген қорландыру жоспарын жібереді.
62. Ұлттық Банк Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы сатыдағы қарыз шартының (қарыздың жеке талаптары) (бұдан әрі – қарыз шарты) 2 (екі) данасын және қарыз бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде іріктелген активтердің тізімін қоса бере отырып, кепіл шартының 2 (екі) данасын банктің бірінші басшысы қол қоюы үшін банкке жібереді. Банк Ұлттық Банктен құжаттарды алғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкке қарыз шартының және кепіл шартының қол қойылған даналарын қайтарады.
Ұлттық Банк Басқармасының қарыз беру туралы өтінішхатты қанағаттандыру туралы шешімі, қол қойылған қарыз шарты мен кепіл шарты негізінде Ұлттық Банк банктің Ұлттық Банкте ашылған және қарыз беру туралы өтінішхатта көрсетілген корреспонденттік шотына ақша аудару арқылы қарыз береді.

58. Уполномоченный орган формирует предварительный перечень нерыночных активов для принятия в залог путем включения нерыночных активов из пула обеспечения в следующей очередности:
1) права (требования) по договорам банковских займов, предоставленных юридическим лицам;
2) права (требования) по договорам банковских займов, предоставленных физическим лицам.
Среди прав (требований) по договорам банковских займов, предоставленных юридическим или физическим лицам, в первую очередь включаются права (требования) по договорам банковских займов с наиболее близкой датой погашения.
59. Национальный Банк формирует обеспечение по займу и отбирает для принятия в залог активы в следующей очередности:
1) рыночные активы;
2) нерыночные активы из перечня, указанного в пункте 58 Правил.
60. Правление Национального Банка принимает решение об удовлетворении ходатайства о предоставлении займа, сумме, окончательном перечне активов, принимаемых в залог, ставке вознаграждения и сроке погашения займа или отказе в удовлетворении ходатайства о предоставлении займа в срок не более 2 (два) рабочих дней c даты поступления в Национальный Банк от уполномоченного органа заключения в соответствии с пунктом 57 Правил.
После принятия решения Правлением Национального Банка, Национальный Банк направляет в банк и уполномоченный орган:
1) в случае удовлетворения ходатайства о предоставлении займа – уведомление о предоставлении займа последней инстанции по форме согласно приложению 16 к Правилам (далее – уведомление о предоставлении займа);
2) в случае отказа в удовлетворении ходатайства о предоставлении займа – уведомление об отказе в предоставлении займа последней инстанции по форме согласно приложению 17 к Правилам.
61. Если сумма займа, указанная в уведомлении о предоставлении займа, отличается от суммы займа, указанной банком в ходатайстве о предоставлении займа, банк в течение 3 (три) рабочих дней со дня направления Национальным Банком уведомления о предоставлении займа направляет в уполномоченный орган скорректированный план фондирования с учетом суммы предоставляемого займа.
62. Национальный Банк направляет в банк 2 (два) экземпляра договора займа последней инстанции (индивидуальные условия займа) по форме согласно приложению 18 к Правилам (далее – договор займа) и 2 (два) экземпляра договора залога с приложением списка активов, которые были отобраны в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу, для подписания первым руководителем банка. Банк возвращает в Национальный Банк подписанные экземпляры договора займа и договора залога не позднее следующего рабочего дня после получения документов от Национального Банка.
На основании решения Правления Национального Банка об удовлетворении ходатайства о предоставлении займа, подписанных договора займа и договора залога, Национальный Банк предоставляет заем путем перечисления денег на корреспондентский счет банка, открытый в Национальном Банке и указанный в ходатайстве о предоставлении займа.

63. Банк қарыз бойынша міндеттемелерді орындағанға дейін банктің:
1) инвестицияларды жүзеге асыруға, банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға қарыз беруге;
2) банктің акционерлеріне дивиденд есептеуге және төлеуге;
3) банктің басшы қызметкерлеріне сыйақы мен бонустар есептеуге;
4) шығыстың кіріске арақатынасының (Cost to Income Ratio көрсеткіші) бір айда 3 (үш) пайыздық тармақтан артық өсуіне жол беруге құқығы жоқ.
64. Қарыз бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде іріктеп алынған бағалы қағаздар кепілін тіркеу банктің және Ұлттық Банктің осындай бағалы қағаздар кепілін тіркеуге арналған бұйрықтарды орталық депозитарийге жіберуі арқылы жүргізіледі.
Қарыз бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде іріктеп алынған бағалы қағаздар кепілі тіркелгеннен кейін Ұлттық Банк қол қойған қарыз шартының және кепіл шартының даналары банкке қайтарылады.
65. Негізгі борышты өтеу қарыз шартында көрсетілген мерзімге сәйкес жүзеге асырылады. Қарыз бойынша міндеттемелерді орындау күні және (немесе) банктің бастамасымен қарыз мерзімінен бұрын қайтарылған жағдайда, банк қарыз шартында көрсетілген Ұлттық Банктің деректемелеріне ақша жібереді.
66. Күнтізбелік 30 (отыз) күнге дейінгі мерзімге берілген қарыз бойынша сыйақы төлеу негізгі борыштың барлық сомасын өтеумен қатар бір уақытта, ал күнтізбелік 30 (отыз) күннен асатын мерзімге берілген қарыз бойынша әр кезекті айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша жүзеге асырылады. Қарыз өтелетін күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аз уақыт қалса, сыйақы төлеу негізгі борыштың барлық сомасын өтеумен қатар бір уақытта жүзеге асырылады.
67. Банктің қарыз бойынша міндеттемелерді толығымен немесе ішінара мерзімінен бұрын орындауына рұқсат етіледі. Қарызды мерзімінен бұрын өтеу кезінде сыйақы мөлшері қарыз мәні пайдаланылған нақты уақытқа есептеледі.
68. Банк қарыз бойынша міндеттемелерді орындағаннан кейін Ұлттық Банк банкке Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелердің тоқтатылғандығы туралы хабарлама жібереді. Банк нарықтық емес активтер кепілін тоқтатуға бағытталған іс-шараларды жүзеге асырады. Бағалы қағаздар кепілін тоқтату үшін банк және Ұлттық Банк орталық депозитарийге кепілге берілген бағалы қағаздар кепілінің тоқтатылуын тіркеуге бұйрық жібереді.
9-тарау. Қарызды ұзарту тәртібі
69. Еңсерілмейтін күш жағдайларын қоса алғанда, банкке байланысты емес себептер бойынша қорландыру жоспары орындалмаған жағдайда қарызды ұзартуға рұқсат етіледі.
70. Қарызды ұзарту үшін банк Ұлттық Банкке қорландыру жоспарының орындалмаған себебін көрсете отырып, Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктің бірінші басшысы қол қойған соңғы сатыдағы қарызды ұзарту туралы өтінішхатты (бұдан әрі – қарызды ұзарту туралы өтінішхат), қарызды ұзарту туралы өтінішхатта көрсетілген мерзімге сәйкес келетін кезеңге нақты іс-шараларды, мерзімдерді және жауапты адамдарды көрсете отырып қорландыру жоспарын, уәкілетті орган соңғы есепті күнге және Ұлттық Банкке қарызды ұзарту туралы өтінішхатты ұсынған күннің алдындағы күнге белгілеген меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерінің және оның мөлшерінің мәндерін есептеуді ұсынады және онымен бір уақытта уәкілетті органға Ұлттық Банкке қарызды ұзарту туралы өтінішхат ұсынғаны туралы хабарламаны жібереді.

63. До исполнения банком обязательств по займу банк не вправе:
1) осуществлять инвестиции, выдавать займы лицам, связанным с банком особыми отношениями;
2) начислять и выплату дивидендов акционерам банка;
3) начислять вознаграждения и бонусы руководящим работникам банка;
4) допускать рост соотношения расходов к доходам (показатель Cost to Income Ratio) за месяц более чем на 3 (три) процентных пункта.
64. Регистрация залога ценных бумаг, которые были отобраны в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу, производится путем направления банком и Национальным Банком приказов на регистрацию залога таких ценных бумаг в центральный депозитарий.
После регистрации залога ценных бумаг, которые были отобраны в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу, подписанные Национальным Банком экземпляры договора займа и договора залога возвращаются банку.
65. Погашение основного долга осуществляется согласно сроку, указанному в договоре займа. В день исполнения обязательств по займу и (или) в случае досрочного возврата займа по инициативе банка банк направляет деньги на указанные в договоре займа реквизиты Национального Банка.
66. Выплата вознаграждения по займу, предоставленному на срок до 30 (тридцать) календарных дней, осуществляется одновременно с погашением всей суммы основного долга, а по займу на срок более 30 (тридцать) календарных дней – по состоянию на первое число каждого очередного месяца. Когда до срока до погашения займа остается меньше 30 (тридцать) календарных дней, выплата вознаграждения осуществляется одновременно с погашением всей суммы основного долга.
67. Допускается полное или частичное досрочное исполнение обязательств банка по займу. Размер вознаграждения при досрочном погашении займа исчисляется за фактическое время пользования предметом займа.
68. После исполнения банком обязательств по займу Национальный Банк направляет в банк уведомление о прекращении обязательств по займу последней инстанции по форме согласно приложению 19 Правил. Банк осуществляет мероприятия, направленные на прекращение залога нерыночных активов. Для прекращения залога ценных бумаг банк и Национальный Банк направляют в центральный депозитарий приказы на регистрацию прекращения залога ценных бумаг, находящихся в залоге.
Глава 9. Порядок пролонгации займа
69. Пролонгация займа допускается в случае невыполнения плана фондирования по независящим от банка причинам, включая обстоятельства непреодолимой силы.
70. Для пролонгации займа банк представляет в Национальный Банк ходатайство о пролонгации займа последней инстанции по форме согласно приложению 20 к Правилам (далее – ходатайство о пролонгации займа) с указанием причины невыполнения плана фондирования, подписанное первым руководителем банка, план фондирования с указанием конкретных мероприятий, сроков и ответственных лиц на период, соответствующий сроку, указанному в ходатайстве о пролонгации займа, расчет значений коэффициентов достаточности собственного капитала и его размера, установленных уполномоченным органом на последнюю отчетную дату и на дату, предшествующую дате представления в Национальный Банк ходатайства о пролонгации займа и одновременно направляет в уполномоченный орган уведомление о представлении в Национальный Банк ходатайства о пролонгации займа.

Мерзімі күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын қарыз бойынша банк қарыз мерзімі аяқталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, ал мерзімі күнтізбелік 30 (отыз) күннен асатын қарыз бойынша – қарыз мерзімі аяқталғанға дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей қарызды ұзарту туралы өтінішхат жібереді.
71. Уәкілетті орган банктің қарызды ұзарту туралы өтінішхат беру туралы хабарламасын және қорландыру жоспарын қарайды, уәкілетті органға хабарлама мен қорландыру жоспары келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарызды ұзартудың орындылығы туралы қорытындыны дайындайды және Ұлттық Банкке жібереді.
72. Уәкілетті орган банктің Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкестігін, соңғы есепті күнге және Ұлттық Банкке қарызды ұзарту туралы өтінішхатты ұсынған күннің алдындағы күнге меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттері және оның мөлшері мәндерінің орындалуын тексереді, банктің бастапқы қорландыру жоспарын орындамау себептеріне талдау жүргізеді және ол ақпаратты банкке байланысты емес себептер бойынша қорландыру жоспарының орындалмауын растауды қоса алғанда, қарызды ұзартудың орындылығы туралы қорытындыда көрсетеді.
73. Уәкілетті органның бірінші басшысы қол қойған қарызды ұзартудың орындылығы туралы қорытындыда мыналар қамтылады:
1) уәкілетті органның қарызды ұзартудың орындылығы немесе орындылығының болмауы туралы шешімі;
2) банктің қарызды ұзарту үшін банк өтініш берген күнге Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтер;
3) банктің соңғы есепті күнге және Ұлттық Банкке қарызды ұзарту туралы өтінішхатты ұсынған күннің алдындағы күнге белгілеген меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерінің және оның мөлшерінің ең төменгі мәндеріне қойылатын талаптарды орындауы туралы мәліметтер;
4) банктің қорландыру жоспарын орындамау себептері туралы мәліметтер;
5) банкті қорландыру жоспарындағы шаралардың банктің қысқа мерзімді өтімділік тапшылығын жою қабілетіне сәйкестігі туралы мәліметтер;
6) кепілге қабылданған нарықтық емес активтер бойынша мәліметтер;
7) Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген қарызды қамтамасыз ету талаптары бұзылған жағдайда, қарызды ұзартудың орындылығы туралы қорытындыға банктің нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратты соңғы жаңарту күніндегі жағдай бойынша қарыз бойынша кепілге қабылдау үшін нарықтық емес активтердің алдын ала тізбесі қоса беріледі.

По займу сроком не более 30 (тридцать) календарных дней банк направляет ходатайство о пролонгации займа не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до окончания срока займа, а по займу сроком более 30 (тридцать) календарных дней – не позднее чем за 10 (десять) рабочих дней до окончания срока займа.
71. Уполномоченный орган рассматривает уведомление банка о предоставлении ходатайства о пролонгации займа и план фондирования, готовит и направляет в Национальный Банк заключение о целесообразности пролонгации займа в срок не более 2 (два) рабочих дней c даты поступления в уполномоченный орган уведомления и плана фондирования.
72. Уполномоченный орган проверяет соответствие банка требованиям, предусмотренным подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 51-3 Закона о Национальном Банке, выполнении минимальных значений коэффициентов достаточности собственного капитала и его размера на последнюю отчетную дату и на дату, предшествующую дате представления в Национальный Банк ходатайства о пролонгации займа, проводит анализ причин невыполнения банком первоначального плана фондирования и указывает эту информацию в заключении о целесообразности пролонгации займа, включая подтверждение невыполнения плана фондирования по независящим от банка причинам.
73. Заключение о целесообразности пролонгации займа, подписанное первым руководителем уполномоченного органа, содержит:
1) решение уполномоченного органа о целесообразности или отсутствии целесообразности пролонгации займа;
2) сведения о соответствии банка требованиям, предусмотренным подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 51-3 Закона о Национальном Банке на дату обращения банка для пролонгации займа;
3) сведения о выполнении банком требований к минимальным значениям коэффициентов достаточности собственного капитала и его размера на последнюю отчетную дату и на дату, предшествующую дате представления в Национальный Банк ходатайства о пролонгации займа;
4) сведения о причинах невыполнения банком плана фондирования;
5) сведения о соответствии мер в плане фондирования банка способности банка устранить краткосрочный дефицит ликвидности;
6) сведения по нерыночным активам, принятым в залог;
7) при нарушении условия обеспеченности займа, указанного в пункте 13 Правил, к заключению о целесообразности пролонгации займа прикладывает предварительный перечень нерыночных активов для принятия в залог по займу по состоянию на дату последнего обновления банком информации о характеристиках нерыночных активов.

74. Ұлттық Банк Басқармасы Ұлттық Банкке уәкілетті органнан қарызды ұзартудың орындылығы туралы қорытынды келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарызды және қарызды өтеу мерзімін ұзарту туралы өтінішхатты қанағаттандыру немесе қарызды ұзарту туралы өтінішхатты қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Ұлттық Банк Басқармасы шешім қабылдаған соң Ұлттық Банк банкке және уәкілетті органға Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы сатыдағы қарызды ұзарту туралы хабарлама немесе Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы сатыдағы қарызды ұзартудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
75. Ұлттық Банк Басқармасының қарызды ұзарту туралы өтінішхатты қанағаттандыру туралы шешімі негізінде Ұлттық Банк қарыз шартына қосымша келісімді дайындайды және қажет болған жағдайда кепіл шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
Ұлттық Банк банкке қарыз шартына қосымша келісімнің 2 (екі) данасын және қажет болған жағдайда қарыз бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде іріктеп алынған активтер тізімін қоса бере отырып, кепіл шартына қосымша келісімнің 2 (екі) данасын жібереді. Банк Ұлттық Банктен құжаттарды алғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкке қарыз шартына қосымша келісімнің қол қойылған даналарын және қажет болған кезде кепіл шартына қосымша келісімді қайтарады.
10-тарау. Кепілге қабылданатын активтер құнын бағалау тәртібі
76. Қарыз берілген кезде қамтамасыз ету пулынан нарықтық активтер мен нарықтық емес активтер Ұлттық Банк белгілеген дисконт есепке алынып, активтер құны бойынша кепілге қабылданады.
77. Қарыз бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде қабылданатын нарықтық активтер тізімінен бағалы қағаздар құны осындай бағалы қағаздардың "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамындағы (бұдан әрі – Қазақстан қор биржасы) және (немесе) шетелдік қаржы нарықтарындағы соңғы нарықтық құны негізінде белгіленеді.
Қазақстан қор биржасында және (немесе) шетелдік қаржы нарықтарында нарықтық құны жоқ бағалы қағаздар қарыз бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде қабылданбайды.
78. Қарыз бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде қабылданатын нарықтық емес активтердің құны банктің нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратты соңғы жаңарту күніндегі жағдай бойынша бағаланады.
79. Ұлттық Банк дисконтты банктің қамтамасыз ету пулына енгізілген нарықтық емес активтерінің құнына қолданады.

74. Правление Национального Банка принимает решение об удовлетворении ходатайства о пролонгации займа и сроке погашения займа или отказе в удовлетворении ходатайства о пролонгации займа в срок не более 2 (два) рабочих дней c даты поступления в Национальный Банк от уполномоченного органа заключения о целесообразности пролонгации займа.
После принятия решения Правлением Национального Банка Национальный Банк направляет в банк и уполномоченный орган уведомление о пролонгации займа последней инстанции по форме согласно приложению 21 к Правилам или уведомление об отказе в пролонгации займа последней инстанции по форме согласно приложению 22 к Правилам.
75. На основании решения Правления Национального Банка об удовлетворении ходатайства о пролонгации займа Национальный Банк готовит дополнительное соглашение к договору займа и при необходимости вносит изменения и (или) дополнения в договор залога.
Национальный Банк направляет в банк 2 (два) экземпляра дополнительного соглашения к договору займа и при необходимости 2 (два) экземпляра дополнительного соглашения к договору залога с приложением списка активов, которые были отобраны в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу. Банк возвращает в Национальный Банк подписанные экземпляры дополнительного соглашения к договору займа и при необходимости дополнительного соглашения к договору залога не позднее следующего рабочего дня после получения документов от Национального Банка.
Глава 10. Порядок оценки стоимости активов, принимаемых в залог
76. При предоставлении займа рыночные активы и нерыночные активы из пула обеспечения принимаются в залог по стоимости активов с учетом дисконта, устанавливаемого Национальным Банком.
77. Стоимость ценных бумаг из списка рыночных активов, принимаемых в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу, устанавливается исходя из последней рыночной стоимости таких ценных бумаг на акционерном обществе "Казахстанская фондовая биржа" (далее – Казахстанская фондовая биржа) и (или) иностранных финансовых рынках.
Ценные бумаги, по которым отсутствует рыночная стоимость на Казахстанской фондовой бирже и (или) иностранных финансовых рынках, в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу не принимаются.
78. Стоимость нерыночных активов, принимаемых в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу, оценивается по состоянию на дату последнего обновления банком информации о характеристиках нерыночных активов.
79. Национальный Банк применяет дисконт к стоимости нерыночных активов банка, включенных в пул обеспечения.

11-тарау. Қарыз талаптарын орындауды мониторингтеуді жүргізу тәртібі
80. Ұлттық Банк қарыз берген соң Ұлттық Банк қарыз бойынша банк міндеттемелерін, қарыз шартының және кепіл шартының талаптарын, Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген қарызды қамтамасыз ету талаптарын орындауға мониторинг жүргізеді.
81. Банк күнтізбелік 30 (отыз) күннен артық мерзімге берілген қарыздар үшін айына 1 (бір) реттен сиретпей мына құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді:
1) уәкілетті органға: банктің қорландыру жоспарын орындағаны және қысқа мерзімді өтімділік дефицитінен өту бойынша қабылданған шаралар туралы баланстық берешектің, оның ішінде банктік қарыз шарттары бойынша банк қалыптастырған провизиялардың, құнсыздану сатысының, банктік қарыздар шарттары бойынша қарыз алушылардың мерзімі өткен берешегінің (бар болса), қамтамасыз ету құнының және басқа да мәліметтердің (қажет болған жағдайда) соңғы есепті күнге жаңартылған деректерімен бірге кепілге қабылданған нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратты, сондай-ақ банктің қорландыру жоспарын орындауы және өтімділіктің қысқа мерзімді тапшылығын еңсеру бойынша қабылданған шаралар туралы есепті;
2) Ұлттық Банкке: кепілге берілген нарықтық активтердің сипаттамалары туралы ақпаратты ұсынады.
Құжаттар, ақпарат және (немесе) мәліметтер кезекті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынылады.
Ұлттық Банктің сұратуы бойынша банктің қарыз шартының және кепіл шартының талаптарын орындауына мониторинг жүргізу мақсатында банк құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді сұратуда көрсетілген мерзімде ұсынады.
82. Уәкілетті орган апта сайынғы кезеңділіктен сиретпей банктің қорландыру жоспарын орындауына, банктің қаржылық жағдайына мониторинг жүргізеді және осындай мониторингтің нәтижелерін және Ұлттық Банкте кепілдегі нарықтық емес активтердің ағымдағы жәй-күйі туралы мәліметтерді Ұлттық Банкке жібереді.
83. Уәкілетті орган кепілге қабылданған нарықтық емес активтердің Қағидалар талаптарына сәйкес келмегенін анықтаған жағдайда, уәкілетті орган аталған фактіні анықтаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке кепілдегі нарықтық емес активтердің сәйкес келмегені туралы хабарлайды.
84. Егер банкке кепілге қабылданған нарықтық және (немесе) нарықтық емес активтердің Қағидалар талаптарына сәйкес келмегені, оның ішінде нарықтық емес активтер сапасы нашарлауының объективті айғақтарының бар болуы туралы белгілі болса, аталған фактілер туындаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде банк бұл туралы Ұлттық Банкке, уәкілетті органға хабарлайды және қарыз бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде қабылдау үшін Қағидалардың 54-тармағында көрсетілген нарықтық активтер туралы (нарықтық активтер бар болса) құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсынады.

Глава 11. Порядок проведения мониторинга выполнения условий займа
80. После предоставления Национальным Банком займа Национальный Банк проводит мониторинг исполнения обязательств банка по займу, договора займа и договора залога, условия обеспеченности займа, указанного в пункте 13 Правил.
81. Для займов, выданных на срок более 30 (тридцать) календарных дней, не реже 1 (одного) раза в месяц банк представляет документы, информацию и (или) сведения:
1) в уполномоченный орган: информацию о характеристиках нерыночных активов, принятых в залог, с актуализированными на последнюю отчетную дату данными балансовой задолженности, в том числе провизий, сформированных банком по договорам банковского займа, стадии обесценения, просроченной задолженности заемщиков по договорам банковских займов (при наличии), стоимости обеспечения и других сведений (при необходимости), а также отчет об исполнении банком плана фондирования и принятых мерах по преодолению краткосрочного дефицита ликвидности;
2) в Национальный Банк: информацию о характеристиках рыночных активов, предоставленных в залог.
Представление документов, информации и (или) сведений осуществляется в срок не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за очередным месяцем.
В целях мониторинга за исполнением банком условий договора займа и договора залога по запросу Национального Банка банк представляет документы, информацию и (или) сведения в срок, указанный в запросе.
82. Уполномоченный орган проводит мониторинг исполнения банком плана фондирования, финансового положения банка, не реже, чем на еженедельной периодичности и направляет в Национальный Банк результаты такого мониторинга и сведения о текущем состоянии нерыночных активов, находящихся в залоге у Национального Банка.
83. В случае выявления уполномоченным органом несоответствия нерыночных активов, принятых в залог, требованиям Правил уполномоченный орган в течение 2 (два) рабочих дней со дня выявления данного факта уведомляет Национальный Банк о несоответствии нерыночных активов, находящихся в залоге.
84. Если банку становится известно о несоответствии рыночных и (или) нерыночных активов, принятых в залог, требованиям Правил, в том числе о наличии объективных свидетельств ухудшения качества нерыночных активов, банк в течение 2 (два) рабочих дней со дня возникновении данных фактов уведомляет об этом Национальный Банк, уполномоченный орган и представляет документы, информацию и (или) сведения о рыночных активах (при наличии рыночных активов), указанные в пункте 54 Правил, для принятия в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу.

85. Ұлттық Банк кепілге қабылданған нарықтық активтердің Қағидалар талаптарына сәйкес келмегенін анықтаған жағдайда, Ұлттық Банк банкке және уәкілетті органға Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген қарызды қамтамасыз ету талаптарын орындау үшін нарықтық активтерді ұсыну қажеттілігі туралы хабарлайды. Қарызды қамтамасыз ету талаптарын орындау үшін банкте нарықтық активтер жеткіліксіз болған жағдайда, Ұлттық Банк қарыз бойынша кепілге қабылдау үшін қамтамасыз ету пулынан нарықтық емес активтерді іріктейді.
86. 83, 84 және 85-тармақтарға сәйкес Ұлттық Банк және банк кепіл шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді. Ұлттық Банк қарыз бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде іріктеп алынған активтер тізімін қоса бере отырып, кепіл шартына қосымша келісімнің 2 (екі) данасын банкке жібереді. Банк кепіл шартына қосымша келісімнің қол қойылған даналарын Ұлттық Банктен құжаттар алғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкке қайтарады.
87. Қарыз бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде іріктеп алынған бағалы қағаздар кепілі Қағидалардың 64-тармағына сәйкес тіркеледі. Қарыз бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде іріктеп алынған нарықтық активтер кепілін тіркегеннен кейін кепіл шартына қосымша келісімнің Ұлттық Банк қол қойған данасы банкке қайтарылады.
88. Уәкілетті орган банктің Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкес келмейтінін анықтаған жағдайда, уәкілетті орган Банктер және банк қызметі туралы заңның 61-6 және 61-7-баптарына сәйкес уәкілетті орган тиісті шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке хабарлайды.
89. Ұлттық Бaнк мынадай фактілердің кез келгені анықталған кезде банкке қарыз бойынша міндеттемелерді толығымен немесе ішінара мерзімінен бұрын орындау туралы талап қояды:
1) банктің ақшалай міндеттемелерді орындамауына алып келуі мүмкін банктің қаржылық жай-күйі нашарлауының объективті айғақтарының болуы;
2) банктің Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген талаптарына сәйкес келмеуі;
3) банктің Ұлттық Банкпен жасалған шарттардың талаптарын бұзуы және (немесе) Қағидалардың талаптарын сақтамауы, оның ішінде Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген қарыздың қамтамасыз етілу талаптарын бұзуы және Ұлттық Банктің кепілге қабылдауына тиімді активтердің болмауы, сондай-ақ банктің Қағидалардың 63-тармағында көрсетілген іс-әрекеттерді жүзеге асыру фактісі анықталған жағдайда;

85. В случае обнаружения Национальным Банком несоответствия рыночных активов, принятых в залог, требованиям Правил Национальный Банк уведомляет банк и уполномоченный орган о необходимости предоставления рыночных активов для выполнения условия обеспеченности займа, указанного в пункте 13 Правил. При недостаточности рыночных активов у банка для выполнения условия обеспеченности займа, Национальный Банк отбирает нерыночные активы из пула обеспечения для принятия в залог по займу.
86. В соответствии с пунктами 83, 84 и 85 Правил Национальный Банк и банк вносят изменения и (или) дополнения в договор залога. Национальный Банк направляет в банк 2 (два) экземпляра дополнительного соглашения к договору залога с приложением списка активов, которые были отобраны в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу. Банк возвращает в Национальный Банк подписанные экземпляры дополнительного соглашения к договору залога не позднее следующего рабочего дня после получения документов от Национального Банка.
87. Регистрация залога ценных бумаг, которые были отобраны в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу, осуществляется в соответствии с пунктом 64 Правил. После регистрации залога рыночных активов, которые были отобраны в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу, подписанный Национальным Банком экземпляр дополнительного соглашения к договору залога возвращается банку.
88. В случае выявления уполномоченным органом несоответствия банка требованиям, предусмотренным подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 51-3 Закона о Национальном Банке, уполномоченный орган уведомляет Национальный Банк в течение 5 (пять) рабочих дней с даты принятия соответствующего решения уполномоченного органа в соответствии со статьями 61-6 и 61-7 Закона о банках и банковской деятельности.
89. Национальный Банк предъявляет банку требование o полном или частичном досрочном исполнении обязательств пo займу при выявлении любого из следующих фактов:
1) наличие объективных свидетельств ухудшения финансового состояния банка, которые могут привести к неисполнению банком денежных обязательств;
2) несоответствие банка требованиям, предусмотренным подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 51-3 Закона о Национальном Банке;
3) нарушение банком условий договоров, заключенных с Национальным Банком, и (или) несоблюдение требований Правил, в том числе нарушение условия обеспеченности займа, указанного в пункте 13 Правил, и отсутствие активов, приемлемых для принятия Национальным Банком в залог, а также в случае выявления факта осуществления банком действий, указанных в пункте 63 Правил;

4) еңсерілмейтін күш жағдайларын қоса алғанда, банкке байланысты емес себептер бойынша осындай орындамау жағдайларын қоспағанда, банктің қорландыру жоспарын орындамауы;
5) банктің уәкілетті органға және (немесе) Ұлттық Банкке дәйексіз, расталмаған, оның ішінде банкке қарыз берілгеннен кейін уәкілетті орган дәйексіздігін және расталмағанын анықтаған, қорландыру жоспарындағы құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсынуы.
Қарызды мерзімінен бұрын қайтару үшін негіз болып табылатын фактілер анықталған кезде уәкілетті орган және (немесе) Ұлттық Банк осындай фактілер анықталған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде бір-біріне хабарлайды.
Банк Ұлттық Банктің қарыз шартында көрсетілген деректемелеріне Ұлттық Банк осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптарды жіберген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ақша жібереді.
90. Банк қарыз бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, Ұлттық Банк уәкілетті органға Банктер және банк қызметі туралы заңның 7-2-тарауында көзделген қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету мен төлемге қабілетсіз банктерді реттеу бойынша шараларды қабылдау туралы мәселені қарау үшін банктің қарыз бойынша дефолты туралы хабарлайды, сондай-ақ қарыз шарты бойынша қамтамасыз ету болып табылатын нарықтық емес активтерді сату туралы шешім қабылдау үшін уәкілетті органнан екінші деңгейдегі банктердің тізбесін сұратады.
Нарықтық емес активтердi сату үшiн банктi тiзбеде көрсетiлген банктердiң пруденциялық нормативтер мен лимиттердi сақтау жөнiндегi ақпаратты ескере отырып, уәкiлеттi орган жiберген банктер тiзбесiнен уәкiлеттi органмен келiсуi бойынша Ұлттық Банк айқындайды. Нарықтық емес активтерді бірнеше банкке сатуға рұқсат етіледі.
91. Ұлттық Банктің талаптарын қанағаттандыруды Қағидалардың 90-тармағына сәйкес Ұлттық Банктің талаптарын қанағаттандыру үшін басқа банктерге немесе банктердің кредит портфельдерінің сапасын жақсартуға мамандандырылған ұйымға немесе ипотекалық ұйымға (бұдан әрі - үшінші тұлғаларға) Ұлттық Банктің талаптарын қанағаттандыру мақсатында Ұлттық Банктің кепілдегі нарықтық активтерді өзінің меншігіне айналдыруы және (немесе) банктің кепілдегі нарықтық емес активтерін сатуы арқылы соттан тыс тәртіппен жүзеге асырады.
92. Банк банктік қарыз шарттары бойынша құқықтарды (талап етуді) сатып алушы үшінші тұлғаға беруді толық аяқтағанға дейін ол бойынша банктің қарыз алушыларына қызмет көрсетуді жалғастырады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін
соңғы сатыдағы
қарыздар туралы
қағидаларға
1-қосымша
Нарықтық емес активтерге талаптар
Көрсеткіш
Нарықтық емес активтерге қойылатын талаптардың өлшемшарты

4) неисполнение плана фондирования банком, за исключением случаев такого неисполнения по независящим от банка причинам, включая обстоятельства непреодолимой силы;
5) представление банком в уполномоченный орган и (или) Национальный Банк недостоверных, неподтвержденных документов, информации и (или) сведений, в том числе содержащихся в плане фондирования, недостоверность и неподтвержденность которых выявлена уполномоченным органом после предоставления банку займа.
При выявлении фактов, являющихся основаниями для досрочного возврата займа, уполномоченный орган и (или) Национальный Банк уведомляют друг друга в течение 1 (один) рабочего дня со дня выявления таких фактов.
Банк направляет деньги на указанные в договоре займа реквизиты Национального Банка в течение 5 (пять) рабочих дней со дня направления Национальным Банком требования, указанного в части первой настоящего пункта.
90. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения банком обязательств по займу Национальный Банк сообщает уполномоченному органу о дефолте банка по займу для рассмотрения вопроса о принятии мер по обеспечению финансовой стабильности и урегулированию неплатежеспособных банков, предусмотренных главой 7-2 Закона о банках и банковской деятельности, а также запрашивает у уполномоченного органа перечень банков для принятия решения о реализации нерыночных активов, являющихся обеспечением по договору займа.
Банк для реализации нерыночных активов определяется Национальным Банком по согласованию с уполномоченным органом из перечня банков, направленного уполномоченным органом с учетом информации по соблюдению указанными в перечне банками пруденциальных нормативов и лимитов. Допускается реализация нерыночных активов нескольким банкам.
91. Удовлетворение требований Национального Банка производится во внесудебном порядке путем обращения Национальным Банком рыночных активов, находящихся в залоге, в свою собственность и (или) путем реализации банком нерыночных активов в целях удовлетворения требований Национального Банка другим банкам в соответствии с пунктом 90 Правил, или организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков, или ипотечной организации (далее – третьим лицам) нерыночных активов банка, находящихся в залоге.
92. Банк продолжает обслуживание заемщиков банка по договорам банковского займа до полного завершения уступки прав (требований) по ним третьему лицу.
Приложение 1 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Требования к нерыночным активам
Показатель
Критерии требований к нерыночным активам

1. Банктік нарықтық емес активтеріне қойылатын талаптар
1) банктің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсызданудың бірінші сатысына жатады;
2) қарыз бойынша берешекті өтеуде соңғы есепті күнге күнтізбелік 7 (жеті) күннен астам кешіктіру болған жоқ;
3) банктік қарыз шартын өтеу мерзімі соңғы есепті күннен кейін күнтізбелік 12 (он екі) айдан ерте басталмайды;
4) жеке тұлғаларға берілген және банк біртекті банктік қарыздар портфеліне жатқызбаған қарыздарға жатпайды (жеке бағаланатын);
5) баланстық берешек 50 000 (елу мың) теңгеден астам соманы құрайды;
6) банктік қарыз шартының валютасы: теңге, шетел валютасы (АҚШ доллары, еуро, қытай юаны);
7) банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлға қарыз алушы болып табылмайды;
8) бір қарыз алушыға және байланысты қарыз алушылар тобына қарыздардың ең жоғары үлесі нарықтық емес активтердің баланстық құнының 25 (жиырма бес) пайызынан аспайды.
2. Соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірген банктердің нарықтық емес активтеріне қойылатын ерекше талаптар
Соңғы аяқталған тұрақты AQR-да қамтылған банктік қарыздар соңғы аяқталған тұрақты AQR нәтижелері бойынша құнсызданудың бірінші сатысына жатқызылды.
3. Соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірмеген банктердің нарықтық емес активтеріне қойылатын ерекше талаптар
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәсілдермен қамтамасыз етілген банктік қарыз шарттары бойынша қарыз бойынша негізгі борыш қалдығының қарызды қамтамасыз етуге берілген мүліктің (жылжымайтын және жылжымалы мүлік) бағалау құнына арақатынасы (loan-to-value коэффициенті) 80 (сексен) пайыздан аспайды.
Жылжымайтын мүлік Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан тұрғын үй және (немесе) коммерциялық жылжымайтын мүлік, жер учаскелері түрінде ұсынылған. Аяқталмаған құрылыс объектілері қарыздар бойынша қамтамасыз ету есебі қабылданбайды.
Мүліктің бағалау құнының есебіне банктің ішкі әдіснамасына сәйкес соңғы бағалау күніне банк айқындаған кепіл құны және Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес соңғы бағалау күніне бағалаушы айқындаған нарықтық құн мәндерінің ең аз мәні (бар болса) алынады.
Бағалаушы соңғы бағалау күніне айқындаған жылжымайтын мүлік объектілері бойынша нарықтық құн жылжымайтын мүлік объектілері бойынша 100 000 (жүз мыңнан) астам айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Мүлікті бағалау туралы есепті жасау мерзімі банктің кепіл препозициясы туралы өтінішхат берген күніне қатарынан күнтізбелік 12 (он екі) айдан аспайды.
Банктiң бiр немесе бiрнеше қарыз алушысының бiрнеше банктiк қарыз шарты бойынша мiндеттемелерiн орындау бiр мүлiкпен қамтамасыз етiлген жағдайда, мұндай банктiк қарыз шарттары кепiлге қабылданатын банктiң бiр нарықтық емес активi ретiнде ескерiледi.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар туралы
қағидаларға
2-қосымша
Нысан
Соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шарт

1. Общие требования к нерыночным активам банков
1) относятся к первой стадии обесценения согласно внутренней методике банка;
2) отсутствует просрочка в погашении задолженности по займу более 7 (семь) календарных дней на последнюю отчетную дату;
3) срок погашения договора банковского займа наступает не ранее, чем через 12 (двенадцать) календарных месяцев после последней отчетной даты;
4) не относятся к займам, выданным физическим лицам и не отнесенным банком к портфелю однородных банковских займов (оцениваемые индивидуально);
5) балансовая задолженность составляет более 50 000 (пятьдесят тысяч) тенге;
6) валюта договора банковского займа: тенге, иностранная валюта (доллар США, евро, китайский юань);
7) заемщиком не является лицо, связанное с банком особыми отношениями;
8) максимальная доля займов на одного заемщика и группу связанных заемщиков не превышает 25 (двадцать пять) процентов балансовой стоимости нерыночных активов.
2. Особые требования к нерыночным активам банков, вошедших в периметр последнего завершенного регулярного AQR
Банковские займы, вошедшие в охват последнего завершенного регулярного AQR, отнесены к первой стадии обесценения по результатам последнего завершенного регулярного AQR.
3. Особые требования к нерыночным активам банков, не вошедших в периметр последнего завершенного регулярного AQR
По договорам банковского займа, обеспеченным способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан, соотношение остатка основного долга по займу к оценочной стоимости имущества (недвижимого и движимого имущества), предоставленного в обеспечение займа (коэффициент loan-to-value), составляет не более 80 (восемьдесят) процентов.
Недвижимое имущество представлено в виде жилой и (или) коммерческой недвижимости, земельных участков, расположенных на территории Республики Казахстан. Объекты незавершенного строительства не принимаются расчет обеспечения по займам.
В расчет оценочной стоимости имущества принимается наименьшее из значений залоговой стоимости, определенной банком на дату последней оценки в соответствии с внутренней методологией банка, и рыночной стоимости, определенной оценщиком на дату последней оценки в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности (при наличии).
Рыночная стоимость по объектам недвижимого имущества, определенная на дату последней оценки оценщиком, по объектам недвижимого имущества составляет более 100 000 (сто тысяч) месячных расчетных показателей.
Срок составления отчета об оценке имущества не превышает 12 (двенадцать) последовательных календарных месяцев к дате подачи банком ходатайства о препозиции залога.
В случае обеспечения исполнения обязательств по нескольким договорам банковского займа одного или нескольких заемщиков банка одним имуществом, такие договоры банковского займа учитываются как один нерыночный актив банка, принимаемый в залог.
Приложение 2 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
Договор об общих условиях предоставления займа последней инстанции

Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шарт (бұдан әрі – Қарыздың жалпы талаптары туралы шарт) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы ________________ № ____ және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы ________________ № ____ бірлескен қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларға (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес айқындалғандай, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" және жеке-жеке "Тарап" деп аталатын, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы негізінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің атынан және мүддесінде әрекет ететін "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк), "Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – Агенттік) және екінші деңгейдегі банктің (бұдан әрі – Банк) арасындағы қатынастарды кепіл препозициясы рәсімінен өту және Ұлттық Банктің соңғы сатыдағы қарыздарын беру кезінде реттейді.
1. Шарттың мәні
1.1. Қарыздың жалпы талаптары туралы шарт Банктер үшін Ұлттық Банктің соңғы сатыдағы қарыздарды (бұдан әрі – қарыз, қарыздар) беру тетігіне қосылудың үлгі шарты болып табылады.
1.2. Ұлттық Банк Банкке "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң) 51-3-бабында, Қарыздың жалпы талаптары туралы шартта және Қағидаларда айқындалған тәртіппен және талаптарда кепіл препозициясына және қарыздар беру тетігіне қатысу мүмкіндігін береді. Қарыздың жалпы талаптары туралы шарттың талаптарын Банк Қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қосылу арқылы қабылдайды. Қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қосылу талаптары Қағидаларда айқындалады.
1.3. Қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қосыла отырып, Банк Қарыздың жалпы талаптары туралы шарттың барлық талаптарымен танысқаны, келісетіні және қабылдайтыны туралы растайды, сондай-ақ Қағидалармен және Қарыздың жалпы талаптары туралы шарттың талаптарымен белгіленген кепіл препозициясынан өту, қарызды беру, Банктің қарыз бойынша міндеттемелерді орындау, кепілге қабылданатын активтерге дисконтты қолдану тәртібімен және талаптарымен, сондай-ақ Агенттіктің кепіл препозициясы шеңберінде оны тарту қажеттілігі туындаған кезде бағалау қызметі субъектісінің қызметтеріне ақы төлеуге келіседі.

Настоящий Договор об общих условиях предоставления займа последней инстанции Национального Банка Республики Казахстан (далее – Договор об общих условиях займа) регулирует отношения между Республиканским государственным учреждением "Национальный Банк Республики Казахстан" (далее – Национальный Банк), Республиканским государственным учреждением "Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка" (далее – Агентство), действующим от имени и в интересах Национального Банка на основании Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", и банком второго уровня (далее – Банк), как это определено в соответствии с Правилами о займах последней инстанции, предоставляемых Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденными совместным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от _____________ 2024 года № ____ и Правления Национального Банка Республики Казахстан от ________________2024 года № ____ (далее – Правила), в дальнейшем совместно именуемыми "Стороны" и по отдельности "Сторона", при прохождении процедуры препозиции залога и предоставлении займов последней инстанции Национального Банка.
1. Предмет договора
1.1. Договор об общих условиях займа является типовым договором присоединения к механизму предоставления Национальным Банком займов последней инстанции (далее – заем, займы) для Банков.
1.2. Национальный Банк предоставляет Банку возможность участия в препозиции залога и механизме предоставления займов в порядке и на условиях, определенных статьей 51-3 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), Договором об общих условиях займа и Правилами. Условия Договора об общих условиях займа принимаются Банком путем присоединения к Договору об общих условиях займа. Условия присоединения к Договору об общих условиях займа определяются Правилами.
1.3. Присоединяясь к Договору об общих условиях займа, Банк подтверждает ознакомление, согласие и принятие условий Договора об общих условиях займа, а также соглашается с установленными Правилами и Договором об общих условиях займа порядком и условиями прохождения препозиции залога, предоставления займа, исполнения обязательств Банка по займу, требованиями к залогам, применением дисконта к активам, принимаемым в залог, а также соглашается оплатить услуги субъекта оценочной деятельности при возникновении необходимости его привлечения Агентством в рамках препозиции залога.

1.4. Банктің Қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қосылуы Ұлттық Банктің Банкке қарыз беру міндеттемесі болып табылмайды және Банктің қарыз алу үшін Ұлттық Банкке өтінішпен жүгіну міндеттемесі болып табылмайды.
1.5. Нарықтық және (немесе) нарықтық емес активтерді кепілге беру тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ Банктің және Ұлттық Банктің арасында жасалатын кепіл шартында айқындалады.
1.6. Банк Қағидаларға сәйкес нарықтық емес активтерін Қағидалардың талаптарына сәйкес келуін тексеру және олардың құнын айқындау үшін қарыз алуға өтініш бергенге дейін алдын ала кепіл препозициясын жүзеге асырады.
1.7. Ұлттық Банк Банкке қарызды Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабында, осы Қағидаларда және Қарыздың жалпы талаптары туралы шартта көрсетілген тәртіппен және талаптармен береді.
1.8. Банк алған қарызды және ол бойынша есептелген сыйақыны қарызды беру туралы хабарландыруда және соңғы сатыдағы қарыз шартында (қарыздың жеке талаптары) (бұдан әрі – Қарыз шарты) көрсетілген мерзімде қайтарады.
1.9. Күнтізбелік 30 (отыз) күнге дейінгі мерзімге берілген қарыз бойынша сыйақы төлеу негізгі борыштың барлық сомасын өтеумен қатар бір уақытта, ал күнтізбелік 30 (отыз) күннен асатын мерзімге берілген қарыз бойынша – әр кезекті айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша жүзеге асырылады. Қарыз өтелетін күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аз уақыт қалса, сыйақы төлеу негізгі борыштың барлық сомасын өтеумен қатар бір уақытта жүзеге асырылады.
1.10. Банктің қарыз бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара мерзімінен бұрын орындауына рұқсат етіледі. Мерзімінен бұрын өтеу кезінде сыйақы мөлшері қарыз мәні пайдаланылған нақты уақытқа есептеледі.
1.11. Қарызды ұзарту Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабына және Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
1.12. Қарыз бойынша туындайтын өзара қарым-қатынас Қазақстан Республикасының заңнамасымен, оның ішінде Қағидалармен және Қарыздың жалпы талаптары туралы шартпен реттеледі. Қарыздың жалпы талаптары туралы шартта реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
1.13. Нарықтық және (немесе) нарықтық емес активтердің кепілін тіркеуге, өзгертуге, толықтыруға, сондай-ақ тоқтатуға байланысты Тараптар шеккен шығысты тіркелген кепілді тіркеуге, өзгертуге, толықтыруға және тоқтатуға бағытталған іс-шараларды жүзеге асыратын Тарап төлейді.
1.14. Қарыздың жалпы талаптары туралы шартта қамтылған ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасында, оның ішінде Қағидаларда белгіленген мәнде пайдаланылады.

1.4. Присоединение Банка к Договору об общих условиях займа не является обязательством Национального Банка выдать заем Банку и не является обязательством Банка обратиться в Национальный Банк за получением займа.
1.5. Порядок и условия предоставления в залог рыночных и (или) нерыночных активов определяются законодательством Республики Казахстан, а также договором залога, заключаемым между Банком и Национальным Банком.
1.6. Препозиция залога осуществляется Банком в соответствии с Правилами заблаговременно до обращения за займом для проверки соответствия нерыночных активов требованиям Правил и определения их стоимости.
1.7. Национальный Банк предоставляет заем Банку в порядке и на условиях, указанных в статье 51-3 Закона о Национальном Банке, Правилах и Договоре об общих условиях займа.
1.8. Банк в срок, указанный в уведомлении о предоставлении займа и договоре займа последней инстанции (индивидуальные условия займа) (далее – Договор займа), возвращает полученный заем и начисленное по нему вознаграждение.
1.9 Выплата вознаграждения по займу, предоставленному на срок до 30 (тридцать) календарных дней, осуществляется одновременно с погашением всей суммы основного долга, а по займу на срок более 30 (тридцать) календарных дней – по состоянию на первое число каждого очередного месяца. Когда до срока погашения займа остается меньше 30 (тридцать) календарных дней, выплата вознаграждения осуществляется одновременно с погашением всей суммы основного долга.
1.10. Допускается полное или частичное досрочное исполнение обязательств Банка по займу. Размер вознаграждения при досрочном погашении исчисляется за фактическое время пользования предметом займа.
1.11. Пролонгация займа осуществляется в соответствии со статьей 51-3 Закона Национальном Банке и Правилами.
1.12. Взаимоотношения, возникающие по займу, регулируются законодательством Республики Казахстан, в том числе Правилами и Договором об общих условиях займа. Вопросы, не урегулированные Договором об общих условиях займа, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
1.13. Расходы, понесенные Сторонами в связи с регистрацией, изменениями, дополнениями, а также прекращением залога рыночных и (или) нерыночных активов, оплачиваются Стороной, осуществляющей мероприятия, направленные на регистрацию, изменения, дополнения и прекращение зарегистрированного залога.
1.14. Понятия, содержащиеся в Договоре об общих условиях займа, используются в значениях, установленных законодательством Республики Казахстан, в том числе Правилами.

1.15. Ұлттық Банк пен Банк арасындағы қарыз бойынша өзара қарым-қатынас Ұлттық Банк қарыз берген күннен бастап туындайды және ол бойынша есептелген сыйақы сомасын ескере отырып, сондай-ақ міндеттемелерді орындау мерзімін өткізіп алумен келтірілген шығынды, тұрақсыздық айыбының сомасын, кепіл мәні бойынша шығын сомасын, берешекті өндіріп алу бойынша шығыс сомасын және берілген қарызға байланысты өзге де шығыстарды қоса алғанда Банк қарыз бойынша барлық міндеттемелерді толық орындаған күні аяқталады.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Банк:
1) Ұлттық Банкке және Агенттікке ұсынылған құжаттардың, ақпараттың және (немесе) мәліметтердің дәйектілігін қамтамасыз етуге;
2) нарықтық және (немесе) нарықтық емес активтерді кепілге беру үшін барлық қажетті рұқсаттар мен келісімдерді алғаны туралы, сондай-ақ Ұлттық Банктің нарықтық және (немесе) нарықтық емес активтерді кепілге қабылдауына кедергі келтіретін қарыз беру туралы өтінішхат күніне үшінші тұлғалардың қандай да бір құқықтарының болмауына кепілдік берген жағдайда растауға;
3) Қағидаларда, Қарыздың жалпы талаптары туралы шартта және (немесе) Ұлттық Банктің және (немесе) Агенттіктің сұратуында белгіленген мерзімде Қағидаларда көзделген және (немесе) Ұлттық Банк және (немесе) Агенттік сұратқан құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсынуға;
4) Ұлттық Банкке Қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қосылу туралы өтінішхатта көрсетілген өзінің деректемелерінің өзгергені туралы олар өзгергенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей жазбаша хабарлауға;
5) Банктің Қарыздың жалпы талаптары туралы шартта және Қағидаларда белгіленген кепіл препозициясы мен мониторингі рәсімінен өту және қарыз бойынша міндеттемелерді орындаудың тәртібін сақтауға;
6) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірген банктің нарықтық емес активтерін препозициялау туралы өтінішхатқа немесе Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірмеген банктің кепілін препозициялау туралы өтінішхатқа, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нарықтық емес активтерге қойылатын талаптарға сәйкес келетін нарықтық емес активтерін қосуға;
7) Агенттікке қамтамасыз ету пулындағы нарықтық емес активтер бойынша жаңартылған құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді тоқсан сайын ұсынуға;
8) Ұлттық Банкпен жасалған кепіл шарты шеңберінде туындайтын ауыртпалықтан басқа, қамтамасыз ету пулындағы және (немесе) қарыз бойынша кепілдегі нарықтық емес активтерге ауыртпалық салуға (оның ішінде кепілге беруге) немесе иеліктен шығаруға бағытталған мәмілелер жасамауға немесе өзге де іс-әрекеттер жасауға, сондай-ақ нарықтық емес активтер бойынша осындай ауыртпалықтардың болуын уақтылы анықтау үшін қажетті күш-жігерді жұмсауға;

1.15. Взаимоотношения между Национальным Банком и Банком по займу возникают со дня выдачи Национальным Банком займа и заканчиваются в день полного исполнения Банком всех обязательств по займу, включая полный возврат основной суммы займа с учетом суммы начисленного вознаграждения по нему, а также (в случае возникновения) полного возмещения убытков, причиненных просрочкой исполнения обязательств, сумм неустоек, сумм издержек по содержанию залога, сумм расходов по взысканию задолженности и иные расходы, связанные с выданным займом.
2. Права и обязанности Сторон
2.1. Банк обязуется:
1) обеспечивать достоверность представленных в Национальный Банк и Агентство документов, информации и (или) сведений;
2) подтвердить о получении всех необходимых разрешений и согласий для предоставления рыночных и (или) нерыночных активов в залог, а также в случае предоставления Национальным Банком займа гарантировать отсутствие каких-либо прав третьих лиц на дату ходатайства о предоставлении займа, препятствующих принятию Национальным Банком рыночных и (или) нерыночных активов в залог;
3) представлять документы, информацию и (или) сведения, предусмотренные Правилами и (или) запрошенные Национальным Банком и (или) Агентством, в срок, установленный Правилами, Договором об общих условиях займа и (или) запросом Национального Банка и (или) Агентства;
4) письменно извещать Национальный Банк об изменении своих реквизитов, указанных в ходатайстве о присоединении к Договору об общих условиях займа, не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до их изменения;
5) соблюдать порядок прохождения Банком процедуры препозиции и мониторинга залога и исполнения обязательств по займу, установленный Договором об общих условиях займа и Правилами;
6) включать в ходатайство о препозиции нерыночных активов банка, вошедшего в периметр последнего завершенного регулярного AQR, по форме согласно приложению 7 к Правилам или в ходатайство о препозиции залога банка, не вошедшего в периметр последнего завершенного регулярного AQR, по форме согласно приложению 9 к Правилам нерыночные активы, соответствующие требованиям к нерыночным активам согласно приложению 1 к Правилам;
7) ежеквартально представлять в Агентство обновленные документы, информацию и (или) сведения по нерыночным активам, находящимся в пуле обеспечения;
8) не заключать сделки или совершать иные действия, направленные на обременение (в том числе передачу в залог) или отчуждение нерыночных активов, находящихся в пуле обеспечения и (или) находящихся в залоге по займу, помимо обременения, возникающего в рамках договора залога, заключенного с Национальным Банком, а также принимать необходимые усилия для того, чтобы своевременно выявить наличие таких обременений по нерыночным активам;

9) Банк кепіл препозициясынан өту үшін Қағидаларда көзделген құжаттардың, ақпараттың және (немесе) мәліметтердің толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) Агенттіктің сұратуына байланысты құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсынған жағдайда, Агенттік құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарлама жіберген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде және (немесе) сұратуда белгіленген мерзімде жетіспейтін немесе сұратылған құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсынуға;
10) Агенттіктің сұратуы бойынша Агенттіктің қызметкерлеріне және (немесе) бағалау қызметі субъектілеріне нарықтық емес активтерді бағалау және тексеру үшін қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
Ұлттық Банк қарыз берген жағдайда Банк:
11) өтімділіктің идиосинкратиялық күтпеген өзгерістеріне байланысты өтімділіктің қысқа мерзімді дефицитін өтеуге Ұлттық Банк берген қарызды нысаналы пайдалануды қамтамасыз етуге;
12) егер қарыз сомасы Банктің қарыз беру туралы өтінішхатында көрсетілген қарыз сомасынан ерекшеленетін болса, Агенттікке берілген қарыз сомасы есепке алына отырып, түзетілген қорландыру жоспарын ұсынуға;
13) осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген құжаттарға, ақпаратқа және (немесе) мәліметтерге қосымша ай сайын, 10 (оныншы) күннен кешіктірмей мынадай құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді:
Агенттікке: Банктің қорландыру жоспарын орындағаны және өтімділіктің қысқа мерзімді дефицитінен арылу бойынша қабылданған шаралар туралы;
Ұлттық Банкке: Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілге берілген нарықтық активтердің сипаттамалары туралы ақпаратты ұсынуға;
14) Банктің Қарыздың жалпы талаптары туралы шарттың және кепіл шартының талаптарын сұратуда көрсетілген мерзімде орындауын мониторингтеу мақсатында Ұлттық Банктің сұратуы бойынша құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсынуға;
15) қорландыру жоспарын орындауға және өтімділіктің қысқа мерзімді дефицитінен арылу бойынша шаралар қабылдауға;
16) Ұлттық Банкті нарықтық және (немесе) нарықтық емес активтердің Қағидалар талаптарына сәйкес келмеуі туралы, оның ішінде нарықтық емес активтер сапасының нашарлауының нақты айғақтарының болуы туралы осы фактілер туындаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар етуге және қарыз бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қабылдау үшін нарықтық активтер туралы құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді (нарықтық активтер болған кезде) ұсынуға;
17) алынған қарызды Қарыз шартында белгіленген мерзімде қайтаруға және ол бойынша есептелген сыйақы сомасын Қағидаларда белгіленген тәртіппен төлеуге, сондай-ақ (орын алған жағдайда) кепілді ұстап тұру бойынша шығасыларды, берешекті өндіріп алу шығыстарын және берілген қарызға байланысты басқа да ықтимал шығыстарды төлеуге;

9) в случае представления Банком неполного пакета документов, информации и (или) сведений, предусмотренных Правилами, для прохождения препозиции залога, и (или) в связи с запросом Агентства документов, информации и (или) сведений, представить недостающие или запрошенные документы, информацию и (или) сведения в течение 7 (семь) рабочих дней со дня направления Агентством уведомления о необходимости представления документов и (или) в срок, установленный запросом;
10) по запросу Агентства обеспечить доступ сотрудникам Агентства и (или) субъектам оценочной деятельности для оценки и проверки нерыночных активов;
В случае предоставления Национальным Банком займа Банк обязуется:
11) обеспечить целевое использование предоставленного Национальным Банком займа на покрытие краткосрочного дефицита ликвидности в связи с идиосинкратическим шоком ликвидности;
12) представить в Агентство скорректированный план фондирования с учетом суммы предоставляемого займа, в случае если сумма займа отличается от суммы займа, указанной Банком в ходатайстве о предоставлении займа;
13) дополнительно к документам, информации и (или) сведениям, указанным в подпункте 6) настоящего пункта, ежемесячно не позднее 10 (десятого) числа представлять следующие документы, информацию и (или) сведения:
в Агентство: об исполнении Банком плана фондирования и принятых мерах по преодолению краткосрочного дефицита ликвидности;
в Национальный Банк: информацию о характеристиках рыночных активов по форме согласно приложению 15 к Правилам;
14) представить документы, информацию и (или) сведения по запросу Национального Банка в целях мониторинга исполнения Банком условий Договора об общих условиях займа и договора залога в срок, указанный в запросе;
15) исполнить план фондирования и принимать меры по преодолению краткосрочного дефицита ликвидности;
16) уведомить Национальный Банк о несоответствии рыночных и (или) нерыночных активов требованиям Правил, в том числе о наличии объективных свидетельств ухудшения качества нерыночных активов, в течение 2 (два) рабочих дней со дня возникновении данных фактов и представить документы, информацию и (или) сведения о рыночных активах (при наличии рыночных активов), для принятия в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу;
17) возвратить полученный заем в срок, установленный Договором займа, и выплатить суммы начисленного вознаграждения по нему в порядке, установленном Правилами, а также (в случае возникновения) оплатить издержки по содержанию залога, расходы по взысканию задолженности и другие возможные расходы, связанные с выданным займом;

18) қарызды және ол бойынша есептелген сыйақыны уақтылы өтеуге ықпал ете алатын жағдайлар туындаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұл туралы Ұлттық Банкке және Агенттікке хабарлауға;
19) Қағидаларда көзделген фактілер анықталған кезде, сондай-ақ үшінші тұлғалар қарыз бойынша кепілде тұрған активтерге талаптар қойған жағдайда, Ұлттық Банк қарыз бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындау туралы талап қойған жағдайда, алынған қарызды және ол бойынша есептелген сыйақы сомасын мерзімінен бұрын қайтаруға;
20) қарыз бойынша міндеттемелерді орындау күні және (немесе) Банктің бастамасы бойынша қарыз заты мерзімінен бұрын қайтарылған жағдайда Ұлттық Банктің деректемелеріне ақша жіберуге;
21) кепілде тұрған нарықтық емес активтер бойынша банктік қарыз шарттары бойынша сатып алушы-үшінші тұлғаға құқықты (талаптарды) беру толық аяқталғанға дейін олар бойынша банктің қарыз алушыларына қызмет көрсетуді жалғастыруға міндеттенеді.
2.2. Агенттік:
1) Қағидалармен белгіленген кепіл препозициясы рәсімін жүргізу тәртібін сақтауға;
2) Қағидаларда көзделген құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді қарауға және Банкке Қағидаларда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде құжаттар, ақпарат және (немесе) мәліметтер бойынша қабылданған шешімдер туралы хабарлауға;
3) Ұлттық Банкке Қағидаларда көзделген құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді Қағидаларда белгіленген мерзімде немесе Ұлттық Банктің сұратуы шеңберінде сұратуда көрсетілген мерзімде ұсынуға;
4) Банктің қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қосылу жөніндегі өтінішхат туралы хабарламасын алған кезде, Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген талаптарға Банктің сәйкес келуі туралы мәліметтерді Банктен қосылу туралы өтінішхат келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке жіберуге;
5) егер Банк өзінің депозиторлары мен кредиторларының мүдделеріне қауіп төндіретін және (немесе) Қазақстан Республикасының қаржы жүйесінің тұрақтылығына қауіп келтіретін қаржылық жағдайы орнықсыз банктер санатына немесе төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызылған жағдайда, бұл туралы Банктер және банк қызметі туралы заңда белгіленген мерзімде Ұлттық Банкке хабарлауға;
6) Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін Банктің нарықтық емес активтерін қамтамасыз ету пулына қосуға;
7) Банктің және Банктің кепіл препозициясына өткен нарықтық емес активтерінің Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне мониторинг жүргізуге;
8) Банкке және Ұлттық Банкке қамтамасыз ету пулында нарықтық емес активтер туралы ақпаратқа тұрақты қол жетімділікті қамтамасыз етуге;

18) в течение 5 (пять) рабочих дней со дня возникновения обстоятельств, способных повлиять на своевременное погашение займа и начисленного по нему вознаграждения, известить об этом Национальный Банк и Агентство;
19) досрочно возвратить полученный заем и сумму начисленного по нему вознаграждения в случае предъявления Национальным Банком требования o полном или частичном досрочном исполнении обязательств пo займу при выявлении фактов, предусмотренных в Правилами, а также в случае предъявления требований третьих лиц к активам, находящимся в залоге по займу;
20) в день исполнения обязательств по займу и (или) в случае досрочного возврата предмета займа по инициативе Банка направить деньги на реквизиты Национального Банка;
21) по нерыночным активам, находящимся в залоге, продолжить обслуживание заемщиков банка по договорам банковского займа до полного завершения уступки прав (требований) по ним третьему лицу-покупателю.
2.2. Агентство обязуется:
1) соблюдать порядок проведения процедуры препозиции залога, установленный Правилами;
2) рассматривать документы, информацию и (или) сведения, предусмотренные Правилами, и уведомлять Банк о принятых решениях по документам, информации и (или) сведениям в порядке и сроки, установленные Правилами;
3) представлять в Национальный Банк документы, информацию и (или) сведения, предусмотренные Правилами, в срок, установленный Правилами, или в рамках запроса Национального Банка в срок, указанный в запросе;
4) при получении уведомления Банка о ходатайстве о присоединении к договору об общих условиях займа, направить в Национальный Банк сведения о соответствии Банка требованиям, предусмотренным подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 51-3 Закона о Национальном Банке в течение 3 (три) рабочих дней со дня поступления уведомления Банка о ходатайстве о присоединении;
5) в случае если Банк отнесен к категории банков с неустойчивым финансовым положением, создающим угрозу интересам его депозиторов и кредиторов и (или) угрозу стабильности финансовой системы Республики Казахстан, или категории неплатежеспособных банков уведомить об этом Национальный Банк в сроки, установленные Законом о банках и банковской деятельности;
6) включать нерыночные активы Банка, которые соответствуют требованиям Правил, в пул обеспечения;
7) проводить мониторинг соответствия Банка и нерыночных активов Банка, прошедших препозицию залога, требованиям Правил;
8) обеспечить для Банка и Национального Банка постоянный доступ к информации о нерыночных активах в пуле обеспечения;

9) кепілге алынған нарықтық емес активтердің Қағидалар талаптарына сәйкес келмегенін анықтаған жағдайда, аталған фактіні анықтаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке кепілдегі нарықтық емес активтердің сәйкес келмегені туралы хабарлауға;
10) Қағидаларда көрсетілген қарызды мерзімінен бұрын қайтаруға негіз болып табылатын фактілер анықталған жағдайда, Ұлттық Банкке осындай фактілер анықталған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде хабарлауға;
11) Ұлттық Банктің сұратуы бойынша банктердің тізбесінде көрсетілген пруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтай отырып, сұрату жіберген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осындай активтерді сату туралы шешім қабылдауы үшін Ұлттық Банкке екінші деңгейдегі банктердің тізбесін ұсынуға міндеттенеді.
2.3. Ұлттық Банк:
1) Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабында, Қағидаларда және Қарыздың жалпы талаптары туралы шартта белгіленген қарыз беру тәртібін сақтауға;
2) Қағидаларда көзделген құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді қарауға және Банкке құжаттарға, ақпаратқа және (немесе) ақпаратқа қатысты қабылданған шешімдер туралы Ережеде белгіленген тәртіппен және мерзімде Банкке хабарлауға;
3) Берілген қарыз сомасын Банктің қарыз беру туралы өтінішінде көрсетілген корреспонденттік шотына аударуға;
4) Банк кепілмен қамтамасыз етілген қарыз бойынша міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындаған кезде кепілді тоқтатуға;
5) Ұлттық Банк артығымен өндіріп алған ақшаны Банктің корреспонденттік шотына қайтаруға;
6) Банк қарыз бойынша міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда оларды меншігіне айналдыру кезінде, қарыз мәні болып табылатын, Ұлттық Банктің ол бойынша кепілге салынған активтерді сатудан түскен түсімнің немесе құнының Ұлттық Банктің Банкке қарыз бойынша талаптарының сомасынан асып кеткен соманы Банктің корреспонденттік шотына Ұлттық Банктің қарыз бойынша талаптарын толық өтегеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей аударуға міндеттенеді.
2.4. Банк:
1) Қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қосылған кезде соңғы сатыдағы қарызды алуға өтінішхатпен Ұлттық Банкке жүгінуге;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарын жүзеге асыруға құқылы.
2.5. Агенттік:
1) нарықтық емес активтерді бағалау және тексеру үшін банкпен келісу бойынша банктің қаражаты есебінен бағалау қызметінің субъектілеріне өтініш жасауға;
2) Банктен Қағидаларда көзделген құжаттарды, ақпаратты және (немесе) мәліметтерді талап етуге;
3) Агенттік қызметкерлерін және (немесе) бағалау қызметінің субъектілерін нарықтық емес активтерді бағалау және тексеру үшін кіргізуді талап етуге;

9) уведомлять Национальный Банк в случае возникновения факта несоответствия нерыночных активов, принятых в залог, требованиям Правил в течение 2 (два) рабочих дней со дня выявления данного факта;
10) при выявлении фактов, являющихся основаниями для досрочного возврата займа, указанных в Правилах, уведомить Национальный Банк в течение 1 (один) рабочего дня со дня выявления таких фактов;
11) по запросу Национального Банка представить перечень банков для принятия решения о реализации нерыночных активов с учетом соблюдения указанными в перечне банками пруденциальных нормативов и лимитов в течение 5 (пять) рабочих дней со дня направления запроса.
2.3. Национальный Банк обязуется:
1) соблюдать порядок предоставления займов, установленный статьей 51-3 Закона о Национальном Банке, Правилами и Договором об общих условиях займа;
2) рассматривать документы, информацию и (или) сведения, предусмотренные Правилами, и уведомлять Банк о принятых решениях по документам, информации и (или) сведениям в порядке и сроки, установленные Правилами;
3) произвести зачисление суммы предоставленного займа на корреспондентский счет, указанный Банком в ходатайстве о предоставлении займа;
4) при исполнении Банком своевременно и в полном объеме обязательств по займу, обеспеченному залогом, прекратить залог;
5) возвращать деньги, излишне взысканные Национальным Банком, на корреспондентский счет Банка;
6) перечислить превышение суммы выручки от реализации заложенных активов или стоимости, по которой Национальный Банк оставил за собой активы, являющиеся предметом залога, при обращении их в свою собственность в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Банком обязательств по займу, над суммой требований Национального Банка к Банку по займу на корреспондентский счет Банка не позднее следующего рабочего дня после полного погашения требований Национального Банка по займу.
2.4. Банк вправе:
1) обратиться в Национальный Банк с ходатайством за получением займа последней инстанции при условии присоединения к Договору об общих условиях займа;
2) осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2.5. Агентство вправе:
1) обращаться к субъектам оценочной деятельности за счет средств банка по согласованию с банком для оценки и проверки нерыночных активов;
2) требовать от Банка представления документов, информации и (или) сведений, предусмотренных Правилами;
3) требовать предоставить доступ сотрудникам Агентства и (или) субъектам оценочной деятельности для оценки и проверки нерыночных активов;

4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарын жүзеге асыруға құқылы.
2.6. Ұлттық Банк:
1) Қарыздың жалпы талаптары туралы шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған, не дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактілері анықталған жағдайда Банкке қарыз беруден бас тартуға;
2) Банктен Қарыздың жалпы талаптары туралы шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерді тиісінше орындауды талап етуге;
3) Банк Ұлттық Банк туралы заңның 51-3-бабының 1-тармағы 1) тармақшасының екінші бөлігінде көзделген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, Банктің Қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қатысуын тоқтатуға;
4) қажет болған жағдайда, нарықтық емес активтерді алдын ала жасалған нарықтық емес активтердің тізбесінен алып тастауға немесе қамтамасыз ету пулындағы басқа активтерге ауыстыруға;
5) нарықтық және (немесе) нарықтық емес активтер Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, оның нәтижесінде қарыздың қамтамасыз етілу талаптары бұзылады, қарызды қамтамасыз ету талаптарын орындау үшін қарыз бойынша кепілге қабылдауға арналған қамтамасыз ету пулынан нарықтық емес активтерді іріктеп алуға;
6) Қағидалардың 89-тармағында белгіленген фактілер анықталған кезде, сондай-ақ үшінші тұлғалар қарыз бойынша кепілдегі активтерге талап қойған жағдайда, Қарыз шарты бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара мерзімінен бұрын орындауға талап қоюға;
7) кепіл сомасы жеткіліксіз болған жағдайда, кепілге қабылдау үшін Банктің нарықтық активтерді ұсынуы есебінен кепіл сомасын толықтыруды талап етуге;
8) Банк қарыз бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде Ұлттық Банктің Қағидаларға сәйкес белгіленген талаптарын қанағаттандыру мақсатында Ұлттық Банктің кепілдегі нарықтық активтерді өзінің меншігіне айналдыруы арқылы және (немесе) Банктің нарықтық емес активтерді сатып алушы үшінші тұлғаға сатуы арқылы талаптарын қанағаттандыруға қол жеткізуге;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
3. Банктің жауапкершілігі
3.1. Банк Қарыздың жалпы талаптары туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған жағдайда, Банк Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік атқарады.
4. Жасырындылық
4.1. Тараптар, Тарап жасырын деп белгілеген барлық ақпаратты, сондай-ақ Қарыздың жалпы талаптары туралы шарт шеңберінде жүзеге асырылатын операциялар туралы мәліметтерді, егер осындай жария ету заңнамада жазылса не оған уәкілеттігі бар мемлекеттік органдардың ресми сұратулары негізінде жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, аталған ақпаратты берген Тараптың жазбаша рұқсатынсыз ешқандай үшінші тарапқа екінші жақ Тараптың жария етуіне болмайтынын мойындайды.

4) осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2.6. Национальный Банк вправе:
1) отказать в предоставлении займа Банку в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения принятых обязательств по Договору об общих условиях займа, либо выявления фактов представления недостоверных сведений;
2) требовать от Банка надлежащего исполнения принятых обязательств по Договору об общих условиях займа;
3) прекратить участие Банка в Договоре об общих условиях займа в случае несоответствия банка требованиям, предусмотренным подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 51-3 Закона о Национальном Банке;
4) при необходимости исключать или заменять нерыночные активы из предварительного перечня нерыночных активов на другие активы из пула обеспечения;
5) в случае несоответствия рыночных и (или) нерыночных активов требованиям Правил, в результате чего нарушается условие обеспеченности займа отобрать нерыночные активы из пула обеспечения для принятия в залог по займу для выполнения условия обеспеченности займа;
6) предъявить требование o полном или частичном досрочном исполнении обязательств по Договору займа при выявлении фактов, установленных пунктом 89 Правил, а также в случае предъявления требований третьих лиц к активам, находящимся в залоге по займу;
7) в случае недостаточности суммы залога потребовать пополнения суммы залога за счет представления Банком рыночных активов для принятия в залог;
8) при неисполнении или ненадлежащем исполнении Банком обязательств по займу получить удовлетворение требований путем обращения Национальным Банком рыночных активов, находящихся в залоге, в свою собственность и (или) путем реализации Банком нерыночных активов в целях удовлетворения требований Национального Банка третьему лицу-покупателю, определенному в соответствии с Правилами;
9) осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
3. Ответственность Банка
3.1. В случае невыполнения Банком своих обязательств по Договору об общих условиях займа, Банк несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Конфиденциальность
4.1. Стороны признают, что вся информация, обозначенная Стороной как конфиденциальная, а также сведения об операциях, осуществляемых в рамках Договора об общих условиях займа не могут разглашаться другой Стороной любой третьей стороне без письменного разрешения Стороны, предоставляющей указанную информацию, за исключением случаев, если такое разглашение предписывается законодательством Республики Казахстан либо осуществляется на основании официальных запросов уполномоченных государственных органов.

5. Дауларды шешу тәртібі
5.1. Қарыздың жалпы талаптары туралы шарттың талаптарын орындау барысында келіспеушіліктер туындаған жағдайда, Тараптар оларды келіссөздер жүргізу арқылы реттеу үшін қажетті барлық шараларды қабылдауға міндеттенеді.
5.2. Тараптар өзара келісімге қол жеткізе алмаған жағдайда, даулар Ұлттық Банктің орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта қаралады.
6. Төтенше жағдай
6.1. Тараптардың Қарыздың жалпы талаптары туралы шарт бойынша өзінің функцияларын орындауына кедергі келтіретін, дүлей күшке жататын табиғи апаттар, авариялар, өрт, жаппай тәртіпсіздіктер, ереуілдер, әскери іс-қимылдар туындаған, сондай-ақ Қарыздың жалпы талаптары туралы шартта көрсетілген қызмет түрлеріне тікелей немесе жанама тыйым салатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық және құқықтық актілері қабылданған жағдайда, егер зардап шеккен Тарап осындай жағдай туындаған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде және байланыс болған кезде орын алған жағдай туралы басқа Тарапқа хабарласа, сондай-ақ төтенше жағдайлардың зардаптарын тезірек жою үшін барлық күш-жігерін жұмсаса, өздеріне қабылдаған міндеттемелерін орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
6.2. Қарыздың жалпы талаптары туралы шарттың 6.1-тармағында көрсетілген дүлей күш жағдайларының әрекеті тоқтағаннан кейін Тараптар Қарыздың жалпы талаптары туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды жалғастыруға міндетті.
7. Өзге де ережелер
7.1. Банктің қарыз беру тетігіне қатысуы Ұлттық Банк Қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қосылу туралы хабарлама жіберген күннен басталады және ол Тараптардың келісімі бойынша бұзылған не Тараптардың бірі Қарыздың жалпы талаптары туралы шарттан бас тартқан күнге дейін қолданыста болады.
7.2. Қарыздың жалпы талаптары туралы шартта реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттеледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар туралы
қағидаларға
3-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылу туралы өтінішхат
Осы арқылы ___________________________________________________
(банктің толық атауы)
(бұдан әрі – Банк) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін Банкті соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа (бұдан әрі – қарыздың жалпы талаптары туралы шарт) қосуды сұрайды.
Осы қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қосылу туралы өтінішхатты жолдай отырып Банк қарыздың жалпы талаптары туралы шарттың талаптарымен танысқанын, келісетінін және қабылдайтынын растайды.
Банктің деректемелері:
Атауы: ____________________________________________________________
Орналасқан жері: ___________________________________________________
Банктік деректемелері Банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шотының нөмірі ____________________________________________
Банктің БСК: _______________________________________________________
Банктің ЖСК: ______________________________________________________
Банктің БСН: _______________________________________________________
Банктің электрондық мекенжайы:______________________________________
Банктің бірінші басшысы:
_________ ______ ______________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар туралы
қағидаларға
4-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылу туралы хабарлама
Осы арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) 20____ жылғы _________ № _____ соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылу туралы өтінішхатын қарап
___________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылғаны туралы хабарлайды.
Агенттіктің уәкілетті лауазымды адамы:
_________ ______ ______________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр орны
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің уәкілетті лауазымды адамы:
_________ ______ ______________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар туралы
қағидаларға
5-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылудан бас тарту туралы хабарлама
Осы арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) 20____ жылғы __________ № ___ соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылу туралы өтінішхатын қарап
___________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
___________________________________________________________________
(бас тарту себебі көрсетілсін)
___________________________________________________________________
байланысты соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылудан бас тартқаны туралы хабарлайды
Агенттіктің уәкілетті лауазымды адамы:
________ ______ ______________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр орны
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің уәкілетті лауазымды адамы:
_________ ______ ______________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар туралы
қағидаларға
6-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа қатысуды тоқтату туралы хабарлама
Осы арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк)
______________________________________________________________
(банктің толық атауы)
(бұдан әрі – Банк) ___________________________________________________
___________________________________________________________________
(қатысуды тоқтату себебі көрсетілсін)
байланысты Банктің соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа (бұдан әрі – қарыздың жалпы талаптары туралы шарт) қатысуы тоқтатылғаны туралы хабарлайды.
Банктің қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа қатысуын тоқтатуы Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің кепіл препозициясынан өткен нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулынан алып тастауына әкеп соғады. Банктің бұрын берілген қарыз бойынша Ұлттық Банк алдындағы міндеттемелері Ұлттық Банктің кредитор және кепіл ұстаушы ретіндегі барлық құқықтары сияқты толық көлемде сақталады.
Ұлттық Банкінің уәкілетті лауазымды адамы:
_________ ______ ______________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар туралы
қағидаларға
7-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірген банктің кепіл препозициясы туралы өтінішхат
__________________________________________________________________
(банктің толық атауы)

5. Порядок разрешения споров
5.1. В случае возникновения разногласий в процессе выполнения условий Договора об общих условиях займа, Стороны обязуются предпринять все необходимые меры для их урегулирования путем переговоров.
5.2. При не достижении взаимного согласия Сторон споры рассматриваются судом по месту нахождения Национального Банка в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Форс-мажор
6.1. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, к которым относятся стихийные бедствия, аварии, пожары, массовые беспорядки, забастовки, военные действия, а также вступления в силу нормативных правовых актов Республики Казахстан, прямо или косвенно запрещающих указанные в Договоре об общих условиях займа виды деятельности, препятствующие осуществлению Сторонами своих обязательств по Договору об общих условиях займа, они освобождаются от ответственности за неисполнение взятых на себя обязательств, если в течение 10 (десять) календарных дней с даты наступления таких обстоятельств и при наличии связи Сторона, пострадавшая от их влияния, доведет до другой Стороны известие о случившемся, а также предпримет все усилия для скорейшей ликвидации последствий форс-мажорных обстоятельств.
6.2. После прекращения действия обстоятельств непреодолимой силы, указанных в пункте 6.1 Договора об общих условиях займа, Стороны обязаны продолжить исполнение своих обязательств по Договору об общих условиях займа.
7. Прочие положения
7.1. Участие Банка в механизме предоставления займов начинается со дня направления Национальным Банком уведомления о присоединении к Договору об общих условиях займа и действует до даты его расторжения по соглашению Сторон, либо отказа от Договора об общих условиях займа одной из Сторон.
7.2. Вопросы, не урегулированные Договором об общих условиях займа, регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Ходатайство о присоединении к договору об общих условиях предоставления займа последней инстанции
Настоящим __________________________________________________
(полное наименование банка)
(далее – Банк) просит Национальный Банк Республики Казахстан присоединить
Банк к договору об общих условиях предоставления займа последней инстанции
(далее – договор об общих условиях займа).
Направляя настоящее ходатайство о присоединении к договору об общих условиях
займа, Банк подтверждает ознакомление, согласие и принятие условий договора об
общих условиях займа.
Реквизиты Банка:
Наименование: ____________________________________________________
Местонахождение: _________________________________________________
Банковские реквизиты
Номер корреспондентского счета Банка в Национальном Банке Республики
Казахстан:_________________________________________________________
БИК Банка: ________________________________________________________
ИИК Банка: ________________________________________________________
БИН Банка: ________________________________________________________
Электронный адрес Банка:____________________________________________
Первый руководитель Банка: __________ ________
_____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Приложение 4 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ _______ от "____" _____________ 20___ года
Уведомление о присоединении к договору об общих условиях предоставления займа последней инстанции
Настоящим Национальный Банк Республики Казахстан и Агентство Республики
Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – Агентство),
рассмотрев ходатайство о присоединении к договору об общих условиях
предоставления займа последней инстанции № ___ от _________________ 20___ года,
уведомляют________________________________________________________________
(полное наименование банка)
о присоединении к договору об общих условиях предоставления займа последней
инстанции.
Уполномоченное должностное лицо Агентства:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Уполномоченное должностное лицо Национального Банка Республики Казахстан:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 5 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Уведомление об отказе в присоединении к договору об общих условиях предоставления займа последней инстанции
Настоящим Национальный Банк Республики Казахстан и Агентство Республики
Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – Агентство),
рассмотрев ходатайство о присоединении к договору об общих условиях
предоставления займа последней инстанции
№ ____ от _______________________20___ года, уведомляют
___________________________________________________________________
(полное наименование банка)
об отказе в присоединении к договору об общих условиях предоставления займа
последней инстанции в связи с ___________________________________
__________________________________________________________________.
(указать причину отказа)
Уполномоченное должностное лицо Агентства:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Уполномоченное должностное лицо Национального Банка Республики Казахстан:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 6 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Уведомление о прекращении участия в договоре об общих условиях предоставления займа последней инстанции
Настоящим Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк)
уведомляет________________________________________________________________
(полное наименование банка)
(далее – Банк) о прекращении участия Банка в договоре об общих условиях
предоставления займа последней инстанции (далее – договор об общих условиях займа)
в связи с _____________________________________________________________
__________________________________________________________________.
(указать причину прекращения участия)
Прекращение участия Банка в договоре об общих условиях займа влечет за собой
исключение Агентством Республики Казахстан по регулированию и развитию
финансового рынка нерыночных активов, прошедших препозицию залога, из пула
обеспечения. Обязательства банка по выданному займу перед Национальным Банком
сохраняются в полном объеме, также, как и все права Национального Банка как
кредитора и залогодержателя.
Уполномоченное должностное лицо Национального Банка:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 7 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Ходатайство о препозиции залога банка, вошедшего в периметр последнего завершенного регулярного AQR
__________________________________________________________________
(полное наименование банка)

(бұдан әрі – Банк) Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ бірлескен қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларға (бұдан әрі – Қағидалар), соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 20____ жылғы ________ № ____ соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылу туралы хабарламасына сәйкес, соңғы сатыдағы қарызды алу мақсатында қалыптастырылатын қамтамасыз ету пулына осы өтінішхаттың қосымшасында көрсетілген нарықтық емес активтерді қосуды сұрайды.
Банк ұсынылатын құжаттардың, ақпараттың және (немесе) мәліметтердің дәйектілігі үшін жауап береді.
Банк:
1) осы өтінішхатқа қоса берілген нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратта көрсетілген нарықтық емес активтердің нарықтық емес активтеріне қойылатын Қағидалардың талаптарына сәйкес келетінін, сондай-ақ көрсетілген нарықтық емес активтерге қатысты шектеулердің және (немесе) ауыртпалықтардың, нарықтық емес активтерді үшінші тұлғаға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беруге тыйым салатын талаптар, нарықтық емес активтерден өндіріп алу үшін даулар мен кедергілер банктік қарыз шарттарын жарамсыз деп тану үшін негіздеме жоқ екенін, сондай-ақ нарықтық емес активтердің сатылмағаны, банк үшінші тұлғаға (тұлғаларға), оның ішінде Банктер және банк қызметі туралы заңның 36-1-бабында көрсетілген тұлғаларға берілмегені, банктің балансы үшін есептен шығарылмағаны, банк шығарған бағалы қағаздар бойынша қамтамасыз ету болып табылмайтынын растайды. Растайтын мәліметтер ретінде әрбір банктік қарыз шарты бойынша несие шоттарынан үзінді-көшірмелер ұсынылады;
2) банктік қарыз шарты бойынша банктің қарыз алушылары бойынша:
оларға қатысты "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес күдікті операциялар жүргізгені туралы мәліметтер жоқ екенін;
қамтамасыз ету пулына енгізу үшін құқықтары (талаптары) жіберілмеген банктік қарыздың өзге шарттары бойынша қарыз алушылардың деректеріне қатысты наразылық-талап қою жұмысы жүргізілмегенін;
банкпен ерекше қатынастармен байланысты, оның ішінде уәкілетті органның дәлелді пайымдауы негізінде тұлғалар болып табылмайтынын;
3) банктік қарыз шарттары бойынша банк қарыз алушыларының міндеттемелерін орындау қамтамасыз етілген мүлікке қатысты банктік қарыз шарттары шеңберінде банк салған ауыртпалықтарды қоспағанда, шектеулер және (немесе) ауыртпалықтар жоқ, сондай-ақ осы мүлік құқықтары (талаптары) қамтамасыз ету пулына қосу үшін жіберілмеген банктік қарыз шарттары бойынша банктің өзге қарыз алушыларының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету болып табылмайтынын;

(далее – Банк) в соответствии с Правилами о займах последней инстанции, предоставляемых Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденными совместным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от ___________ 2024 года № ____ и Правления Национального Банка Республики Казахстан от _________ 2024 года № ___ (далее – Правила), договором об общих условиях предоставления займа последней инстанции и уведомлением Национального Банка Республики Казахстан о присоединении к договору об общих условиях предоставления займа последней инстанции от _________ 20 ___ года № _____ просит включить в пул обеспечения, формируемый в целях получения займа последней инстанции, нерыночные активы, указанные в приложении к настоящему ходатайству.
Банк несет ответственность за достоверность представляемых документов, информации и (или) сведений.
Банк подтверждает, что:
1) нерыночные активы, указанные в информации о характеристиках нерыночных активов, приложенной к настоящему ходатайству, соответствуют требованиям Правил, предъявляемым к нерыночным активам, а также, что в отношении указанных нерыночных активов отсутствуют ограничения и (или) обременения, условия, запрещающие совершать уступку нерыночных активов третьему лицу или Национальному Банку Республики Казахстан, споры и препятствия для обращения взыскания на нерыночные активы, а также что нерыночные активы не проданы, не переуступлены банком третьему (третьим) лицу (лицам), в том числе лицам, указанным в статье 36-1 Закона о банках и банковской деятельности, не списаны за баланс банка, не являются обеспечением по выпущенным банком ценным бумагам. В качестве подтверждающих сведений в том числе представляются выписки с ссудных счетов по каждому договору банковского займа; основания для признания недействительными указанных договоров банковского займа;
2) по заемщикам банка по договорам банковского займа:
отсутствуют сведения о проведении ими подозрительных операций в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма",
не проводится претензионно-исковая работа в отношении данных заемщиков по иным договорам банковского займа, права (требования) по которым не направлены для включения в пул обеспечения,
не являются лицами, связанными с банком особыми отношениями, в том числе на основании мотивированного суждения уполномоченного органа;
3) в отношении имущества, которым обеспечено исполнение обязательств заемщиков банка по договорам банковского займа, отсутствуют ограничения и (или) обременения за исключением обременений, наложенных банком в рамках договоров банковского займа, а также данное имущество не является обеспечением исполнения обязательств иных заемщиков банка по договорам банковского займа, права (требования) по которым не направлены для включения в пул обеспечения.

4) осы өтінішхатта ұсынылған ақпараттың және (немесе) мәліметтердің дәйектілігін, сондай-ақ осы өтінішхатқа қоса берілген құжаттардың, ақпараттың және (немесе) мәліметтердің дәйектілігін растайды.
Осы өтінішке мыналар:
1) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпарат, оның әрбір бетіне Банктің бірінші басшысы қол қояды;
2) нарықтық емес активтерге шектеулердің және (немесе) ауыртпалықтардың жоқтығын растайтын мәлімет, оның ішінде жылжымалы мүлік кепілін тіркеу тізілімінен үзінді-көшірме;
3) банктік қарыз шарттары бойынша банк қарыз алушыларының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ететін мүлікке шектеулердің және (немесе) ауыртпалықтардың болмауы туралы құжаттар және (немесе) ақпарат (банктік қарыз шарттары бойынша банк салған ауыртпалықтарды қоспағанда) қоса беріледі.
Қосымша: ___ парақта
Банктің бірінші басшысы:
_________ ______ ______________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар туралы
қағидаларға
8-қосымша
Нысан
Нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпарат
Банктің толтыруы үшін
20 _____ жылғы_________ жағдай бойынша заңды тұлғаларға ұсынылған банктік қарыз шарттары бойынша құқықтардың (талаптардың) сипаттамалары туралы ақпарат
Банктік қарыз шартының нөмірі
Банктік қарыз шартының күні
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
Қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі (пайызбен)
Негізгі борыш бойынша берешек қалдығы, теңгемен
Есептелген сыйақы бойынша берешек қалдығы, теңгемен
Банктік қарыз шартын қамтамасыз ету үшін жасалған кепіл шартының нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
2.
кестенің жалғасы
Банктік қарыз шартын қамтамасыз ету үшін жасалған кепіл шартының күні
Қамтамасыз ету құны, теңгемен
Банктік қарыз шарты бойынша мерзімі өткен күндер саны (бар болса)
Негізгі борыш бойынша мерзімін өткізіп алу туындаған күн (бар болса)
Алты ай өткен соң, өтелмеген негізгі борыш қалдығы, теңгемен
PD
LGD
Құрылған провизиялар, теңгемен
Провизиялармен өтеу коэффициенті
Банк есептеген құн = (14)-(17) теңгемен
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20 _____ жылғы_________ жағдай бойынша жеке тұлғаларға ұсынылған жеке банктік қарыз шарттары бойынша құқықтардың (талаптардың) сипаттамалары туралы ақпарат
Банктік қарыз шартының нөмірі
Банктік қарыз шартының күні
Қарыз алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қарыз алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
Қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі (пайызбен)
Негізгі борыш бойынша берешек қалдығы, теңгемен
Есептелген сыйақы бойынша берешек қалдығы, теңгемен
Банктік қарыз шартын қамтамасыз ету үшін жасалған кепіл шартының нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
2.
кестенің жалғасы
Банктік қарыз шартын қамтамасыз ету үшін жасалған кепіл шартының күні
Қамтамасыз ету құны, теңгемен
Банктік қарыз шарты бойынша мерзімі өткен күндер саны (бар болса)
Негізгі борыш бойынша мерзімін өткізіп алу туындаған күн (бар болса)
Алты ай өткен соң, өтелмеген негізгі борыш қалдығы, теңгемен
PD
LGD
Құрылған провизиялар, теңгемен
Провизиялармен өтеу коэффициенті
Банк есептеген құн= (14)-(17), теңгемен
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Кепіл құнына қарыз сомасы, пайызбен (ипотекалық тұрғын үй қарыздарының пулы үшін)
Қарыз түрі (жеке тұлғалар үшін: Тұтынушылық кредиттер, Автокредиттер, Ипотекалық-тұрғын үй қарыздары)
(жеке және заңды тұлғалар үшін: Жылжымайтын мүлік, автокөлік құралы, басқа да материалдық емес активтер)
20
21
22
Қаржы нарығын реттеу және дамыту жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) толтыруы үшін
кестенің жалғасы
Күтілетін шығын, теңгемен (ақпарат болған жағдайда)
Қарыз AQR периметріне кірді ме (иә немесе жоқ)
Дисконт, пайызбен

4) достоверность представленных в настоящем ходатайстве информации и (или) сведений, а также достоверность приложенных к настоящему ходатайству документов, информации и (или) сведений.
К настоящему ходатайству прилагаются:
1) информация о характеристиках нерыночных активов по форме согласно приложению 8 к Правилам, каждая страница, которой подписана первым руководителем Банка;
2) сведения, подтверждающие отсутствие ограничений и (или) обременений на нерыночные активы, в том числе выписка из реестра регистрации залога движимого имущества;
3) документы и (или) информация об отсутствии ограничений и (или) обременений на имущество, которым обеспечено исполнение обязательств заемщиков банка по договорам банковского займа (за исключением обременений, наложенных банком в рамках договоров банковского займа).
Приложение: на ___ листах
Первый руководитель Банка:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Приложение 8 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
Информация о характеристиках нерыночных активов
Для заполнения банком
Информация о характеристиках прав (требований) по договорам банковского займа, предоставленным юридическим лицам, по состоянию на ______________ 20 _____года
Номер договора банковского займа
Дата договора банковского займа
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер заемщика (БИН)
Ставка вознаграждения по займу (в процентах)
Остаток задолженности по основному долгу, в тенге
Остаток задолженности по начисленному вознаграждению, в тенге
Номер договора залога, заключенного в обеспечение договора банковского займа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
2.
продолжение таблицы
Дата договора залога, заключенного в обеспечение договора банковского займа
Стоимость обеспечения, в тенге
Количество дней просрочки по договору банковского займа (при наличии)
Дата возникновения просрочки по основному долгу или вознаграждению (при наличии)
Остаток непогашенного основного долга по истечении 6 (шесть) месяцев, в тенге
PD
LGD
Сформированные провизии, в тенге
Коэффициент покрытия провизиями
Стоимость, рассчитанная банком= (14)-(17) в тенге
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Информация о характеристиках прав (требований) по договорам банковского займа, предоставленным физическим лицам, по состоянию на _________________ 20_____года
Номер договора банковского займа
Дата договора банковского займа
Фамилия, имя, отчество заемщика (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер заемщика (ИИН)
Ставка вознаграждения по займу (в процентах)
Остаток задолженности по основному долгу, в тенге
Остаток задолженности по начисленному вознаграждению, в тенге
Номер договора залога, заключенного в обеспечение договора банковского займа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
2.
продолжение таблицы
Дата договора залога, заключенного в обеспечение договора банковского займа
Стоимость обеспечения, в тенге
Количество дней просрочки по договору банковского займа (при наличии)
Дата возникновения просрочки по основному долгу или вознаграждению (при наличии)
Остаток непогашенного основного долга по истечении 6 (шесть) месяцев, в тенге
PD
LGD
Сформированные провизии, в тенге
Коэффициент покрытия провизиями
Стоимость, рассчитанная банком= (14)-(17), в тенге
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Сумма займа к стоимости залога, в процентах (для пула ипотечно-жилищных займов)
Тип займа (для физических лиц: Потребительские кредиты, Автокредиты, Ипотечно-жилищные займы)
(для физических и юридических лиц: Недвижимое имущество, автотранспортное средство, другие нематериальные активы)
20
21
22
Для заполнения уполномоченным органом по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган) и Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк)
продолжение таблицы
Ожидаемые потери, в тенге (при наличии информации)
Входил ли заем в периметр AQR (да или нет)
Дисконт, в процентах

Нарықтық емес активтің құны= ((14)-(23))- (14)*(25), в теңге
23
24
25
26
Ескертпе:
1) Бірыңғай банктік қарыздар портфелі банктік қарыз шарттары бойынша құқықтардың (талаптардың) бір бірлігі ретінде қабылданады.
2) Банк 1-22-бағандарды толтырады. Уәкілетті орган 23-24-бағандарды толтырды. Ұлттық Банк 25-26-бағандарды толтырады.
3) Нарықтық емес активтер бойынша ақпаратты ұсына отырып, банк көрсетілген нарықтық емес активтерге қатысты шектеулердің және (немесе) ауыртпалықтардың, нарықтық емес активтерді үшінші тұлғаға немесе Ұлттық Банкке беруге тыйым салатын талаптардың, нарықтық емес активтерді өндіріп алу үшін даулар мен кедергілердің, көрсетілген банктік қарыз шарттарының жарамсыздығын тану үшін негіздемелердің жоқ екендігін растайды.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар туралы
қағидаларға
9-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Соңғы аяқталған тұрақты AQR периметріне кірмегенген банк кепілінің препозициясы туралы өтінішхат
________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
(бұдан әрі – Банк) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № __ және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы ________ № __ бірлескен қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларға (бұдан әрі – Қағидалар), соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа және 20 ___ жылғы _________ № _____ соңғы сатыдағы қарыз берудің жалпы шарттары туралы шартқа қосылу туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің хабарламасына сәйкес соңғы сатыдағы қарызды алу мақсатында қалыптастырылатын қамтамасыз ету пулына осы өтінішхатқа қосымшада көрсетілген нарықтық емес активтерді қосуды сұрайды.
Банк ұсынылатын құжаттардың, ақпараттың және (немесе) мәліметтердің дұрыстығына жауапты болады.
Банк:
1) осы өтінішхатқа қоса берілген Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпаратта көрсетілген нарықтық емес активтердің нарықтық емес активтеріне қойылатын Қағидалардың талаптарына сәйкес келетінін, сондай-ақ көрсетілген нарықтық емес активтерге қатысты шектеулердің және (немесе) ауыртпалықтардың, нарықтық емес активтерді үшінші тұлғаға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беруге тыйым салатын талаптар, нарықтық емес активтерден өндіріп алу үшін даулар мен кедергілер жоқ екенін, нарықтық емес активтер сатылмағанын, банк үшінші тұлғаға (тұлғаларға), оның ішінде Банктер және банк қызметі туралы заңның 36-1-бабында көрсетілген тұлғаларға берілмегенін, банктің балансы үшін есептен шығарылмағанын, банк шығарған бағалы қағаздар бойынша қамтамасыз ету болып табылмайтынын растайды. Растайтын мәліметтер ретінде әрбір банктік қарыз шарты бойынша кредиттік шоттардан үзінді көшірмелер; көрсетілген банктік қарыз шарттарын жарамсыз деп тану үшін негіздер қоса ұсынылады;

Стоимость нерыночного актива= ((14)-(23))- (14)*(25), в тенге
23
24
25
26
Примечание:
1) Портфель однородных банковских займов принимается в качестве одной единицы прав (требований) по договорам банковского займа.
2) Столбцы 1-22 заполняются банком. Столбцы 23-24 заполняются уполномоченным органом. Столбцы 25-26 заполняются Национальным Банком.
3) Предоставляя информацию по нерыночным активам, банк подтверждает, что в отношении указанных нерыночных активов отсутствуют ограничения и (или) обременения, условия, запрещающие совершать уступку нерыночных активов третьему лицу или Национальному Банку, споры и препятствия для обращения взыскания на нерыночные активы, основания для признания недействительными указанных договоров банковского займа.
Приложение 9 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Ходатайство о препозиции залога банка, не вошедшего в периметр последнего завершенного регулярного AQR ________________________________________________________________
(полное наименование банка)
(далее – Банк) в соответствии с Правилами о займах последней инстанции, предоставляемых Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденными совместным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от ___________ 2024 года № ____ и Правления Национального Банка Республики Казахстан от _________ 2024 года № ___ (далее – Правила), договором об общих условиях предоставления займа последней инстанции и уведомлением Национального Банка Республики Казахстан о присоединении к договору об общих условиях предоставления займа последней инстанции от _________ 20 ___ года № _____ просит включить в пул обеспечения, формируемый в целях получения займа последней инстанции, нерыночные активы, указанные в приложении к настоящему ходатайству.
Банк несет ответственность за достоверность представляемых документов, информации и (или) сведений.
Банк подтверждает, что:
1) нерыночные активы, указанные в информации о характеристиках нерыночных активов по форме согласно приложению 8 к Правилам, приложенной к настоящему ходатайству, соответствуют требованиям Правил, предъявляемым к нерыночным активам, а также, что в отношении указанных нерыночных активов отсутствуют ограничения и (или) обременения, условия, запрещающие совершать уступку нерыночных активов третьему лицу или Национальному Банку Республики Казахстан, споры и препятствия для обращения взыскания на нерыночные активы, а также что нерыночные активы не проданы, не переуступлены банком третьему (третьим) лицу (лицам), в том числе лицам, указанным в статье 36-1 Закона о банках и банковской деятельности, не списаны за баланс банка, не являются обеспечением по выпущенным банком ценным бумагам. В качестве подтверждающих сведений в том числе представляются выписки с ссудных счетов по каждому договору банковского займа; основания для признания недействительными указанных договоров банковского займа;

2) банктік қарыз шарттары бойынша банктің қарыз алушылары бойынша:
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес олардың күдікті операцияларды жүргізуі туралы мәліметтер жоқ екенін,
құқықтары (талаптары) қамтамасыз ету пулына енгізу үшін жіберілмеген өзге банктік қарыз шарттары бойынша осы қарыз алушылардың деректеріне қатысты наразылық-талап қою жұмысы жүргізілмейтінін,
уәкілетті органның дәлелді пайымдауы негізінде банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар болып табылмайтынын;
3) банктік қарыз шарттары бойынша банк қарыз алушыларының міндеттемелерін орындау қамтамасыз етілген мүлікке қатысты банктік қарыз шарттары шеңберінде банк салған ауыртпалықтарды қоспағанда, шектеулер және (немесе) ауыртпалықтар жоқ, сондай-ақ бұл мүлік құқықтары (талаптары) қамтамасыз ету пулына енгізу үшін жіберілмеген банктік қарыз шарттары бойынша банктің өзге қарыз алушыларының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету болып табылмайтынын;
4) осы өтінішхатта ұсынылған ақпараттың және (немесе) мәліметтердің дұрыс екенін, сондай-ақ осы өтінішхатқа қоса берілген құжаттардың, ақпараттың және (немесе) мәліметтердің дұрыс екенін растайды.
Осы өтінішхатқа мыналар қоса беріледі:
1) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпарат, оның әрбір бетіне Банктің бірінші басшысы қол қояды;
2) нарықтық емес активтерге шектеулердің және (немесе) ауыртпалықтардың жоқтығын растайтын мәліметтер, оның ішінде жылжымалы мүлік кепілін тіркеу тізілімінен үзінді көшірме;
3) банк қарыз алушыларының банктік қарыз шарттары бойынша міндеттемелерін орындауы қамтамасыз етілген мүлікке шектеулердің және (немесе) ауыртпалықтардың болмауы туралы құжаттар және (немесе) ақпарат (банктің банктік қарыз шарттары шеңберінде салған ауыртпалықтарын қоспағанда);
4) Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес банктің кепіл препозициясы туралы өтінішхат берген күннен 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімде жасалған, құқықтары (талаптары) қамтамасыз ету пулына енгізу үшін жіберілетін жеке банктік қарыздар бойынша банк қарыз алушыларының міндеттемелерін орындау қамтамасыз етілген мүлікті бағалау туралы есеп;
5) қарыз алушы заңды тұлғалардың жеке банктік қарыз шарттары бойынша қаржылық есептілігі (бухгалтерлік баланс, пайда мен зиян туралы есеп, ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп): қарыз алушы заңды тұлғаның бірінші басшысының қолы қойылған және электрондық форматта — .xls немесе .xlsx. форматында.
Қосымша: ___ парақта
Банктің бірінші басшысы:
__________ _______ ________________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар туралы
қағидаларға
10-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулына қосудан бас тарту туралы хабарлама
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ___ және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ___ бірлескен қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларға сәйкес
____________________________________________________________________
банктің толық атауы)
(бұдан әрі – Банк) кепіл препозициясы туралы 20____ жылғы_________ № ____ өтінішхатты қарап, осы хабарламаның қосымшасында көрсетілген нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулына қосудан бас тартқандығы туралы хабарлайды.
Қосымша: ____ парақта
Агенттіктің уәкілетті лауазымды адамы:
__________ ________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Ескертпе: Агенттіктің уәкілетті лауазымды адамының қолы және Агенттіктің мөрі хабарламаға қосымшаның әрбір бетіне қойылады.
20____ жылғы _____________
№ ____ нарықтық емес
активтерді қамтамасыз
ету пулына қосудан бас тарту
туралы хабарламаға
қосымша
Нысан
Агенттік қамтамасыз ету пулына енгізуден бас тартатын нарықтық емес активтердің тізбесі:
Р/с №
Банктік қарыз шартының нөмірі
Агенттіктің қамтамасыз ету пулына нарықтық емес активті енгізуден бас тартуының себебі
1
2
3
1.
2.
3.
Агенттіктің уәкілетті лауазымды адамы
__________ ________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Ескертпе: Агенттіктің уәкілетті лауазымды адамының қолы және Агенттіктің мөрі хабарламаға қосымшаның әрбір бетіне қойылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар туралы
қағидаларға
11-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулына қосу туралы хабарлама
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – Агенттік)
____________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
(бұдан әрі – Банк) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № _____ бірлескен қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларға сәйкес Банктің 20__ жылғы ____________ № ______ кепіл препозициясы туралы өтінішхатын қарап, бірегей сәйкестендіру нөмірлерін бере отырып, осы хабарламаға қосымшада көрсетілген нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулына қосу туралы хабарлайды.
Қосымша: ____ парақта
Агенттіктің уәкілетті лауазымды адамы:
__________ ________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Ескертпе: Агенттіктің уәкілетті лауазымды адамының қолы және Агенттіктің мөрі хабарламаға қосымшаның әрбір бетіне қойылады.
20____ жылғы "____" ________
№ ____ нарықтық емес
активтерді қамтамасыз
ету пулына қосу
туралы хабарламаға
қосымша
Нысан
Агенттік қамтамасыз ету пулына қосқан нарықтық емес активтер тізбесі:
Р/с
Банктік қарыз шартының нөмірі
1
2
1.
2.
3.
Агенттіктің уәкілетті лауазымды адамы:
__________ ________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Ескертпе: Агенттіктің уәкілетті лауазымды адамының қолы және Агенттіктің мөрі хабарламаға қосымшаның әрбір бетіне қойылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар
туралы қағидаларға
12-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулынан алып тастау туралы өтінішхат
_______________________________________________________________
(банктің толық атауы)
(бұдан әрі – Банк), Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы ___ ___________ № ____ және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы ___ ___________ № ____ бірлескен қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларға сәйкес осы өтінішхатқа қосымшада көрсетілген нарықтық емес активтерді алып тастауды сұрайды.
Қосымша: ____ парақта
Банктің бірінші басшысы:
_________ ______ ______________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Ескертпе: Банктің бірінші басшысының қолы өтінішхатқа қосымшаның әрбір бетіне қойылады.
20____ жылғы "____" ________
№ ____ нарықтық емес
активтерді қамтамасыз ету
пулынан алып тастау
туралы өтінішхатқа
қосымша
Нысан
Банк қамтамасыз ету пулынан шығаруды сұрайтын нарықтық емес активтердің тізбесі:
Р/с
Банк қамтамасыз ету пулынан алып тастауды сұраған нарықтық емес активтің бірегей сәйкестендіру нөмірі
Нарықтық емес активті қамтамасыз ету пулынан алып тастау себебі
1
2
3
1.
2.
3.
Банктің бірінші басшысы
__________ ________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе: Банктің бірінші басшысының қолы өтінішхатқа қосымшаның әрбір бетіне қойылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар
туралы қағидаларға
13-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Қамтамасыз ету пулынан нарықтық емес активтерді алып тастау туралы хабарлама
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – Агенттік)
___________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
(бұдан әрі – Банк) Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ бірлескен қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларға сәйкес Банктің қамтамасыз ету пулынан осы хабарламаға қосымшада көрсетілген нарықтық емес активтер алып тасталғаны туралы хабарлайды.
Қосымша: ____ парақта
Агенттіктің уәкілетті лауазымды тұлғасы:
__________ ________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Ескертпе: Агенттіктің уәкілетті лауазымды тұлғасының қолы және Агенттіктің мөрі хабарламаға қосымшаның әрбір бетіне қойылады.
20____ жылғы "____" ________
№ ____ қамтамасыз ету пулынан
нарықтық емес
активтерді алып тастау
туралы хабарламаға
қосымша
Нысан
Агенттік қамтамасыз ету пулынан алып тастаған нарықтық емес активтер тізбесі:
Р/с №
Нарықтық емес активтің сәйкестендіру нөмірі
Нарықтық емес активті қамтамасыз ету пулынан алып тастаған себебі (егер нарықтық емес актив қамтамасыз ету пулынан алып тасталған жағдайда Банктің нарықтық емес активтерді қамтамасыз ету пулынан алып тастау туралы өтінішхаты негізінде осы бағанда Банктің осындай өтінішхатының деректемелері көрсетіледі.)
1
2
3
1.
2.
3.
Агенттіктің уәкілетті лауазымды тұлғасы:
__________ _____ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Ескертпе: Агенттіктің уәкілетті лауазымды тұлғасының қолы және Агенттіктің мөрі хабарламаға қосымшаның әрбір бетіне қойылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар
туралы қағидаларға
14-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Соңғы сатыдағы қарыз беру туралы өтінішхат
Осы арқылы ____________________________________________________
(банктің толық атауы)
(бұдан әрі – Банк) Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ бірлескен қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларға (бұдан әрі – Қағида) және соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа сәйкес,
___________________________________________________________________
(өтімділіктің идиосинкратиялық күтпеген өзгеріс себебі көрсетілсін)
нәтижесінде туындаған өтімділіктің идиосинкратиялық күтпеген өзгерісіне
байланысты _________________________________________________________
(сомасы цифрмен)
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазумен)
сомасына күнтізбелік _______ күн мерзіміне соңғы сатыдағы қарызды беруін сұраймыз.
Соңғы сатыдағы қарызды беру үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған корреспонденттік шот:
№ _______________________ .
Осы арқылы Қағидаларда көзделген тәртіппен соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында кепілді қалыптастырумен келісеміз және банк Қағидалардың 49-тармағының 3) тармақшасына сәйкес уәкілетті органнан алған не Қағидалардың 32-тармағының 3) тармақшасына сәйкес болмаған жағдайда құжаттар, ақпарат және (немесе) нарықтық емес активтер туралы мәліметтер және Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпарат өзекті болып табылатынын растаймыз.
Осы өтінішхатқа (нарықтық активтер соңғы сатыдағы қарыз беру бойынша міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде ұсынылған жағдайда):

2) по заемщикам банка по договорам банковского займа:
отсутствуют сведения о проведении ими подозрительных операций в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма",
не проводится претензионно-исковая работа в отношении данных заемщиков по иным договорам банковского займа, права (требования) по которым не направлены для включения в пул обеспечения,
не являются лицами, связанными с банком особыми отношениями, в том числе на основании мотивированного суждения уполномоченного органа;
3) в отношении имущества, которым обеспечено исполнение обязательств заемщиков банка по договорам банковского займа, отсутствуют ограничения и (или) обременения за исключением обременений, наложенных банком в рамках договоров банковского займа, а также данное имущество не является обеспечением исполнения обязательств иных заемщиков банка по договорам банковского займа, права (требования) по которым не направлены для включения в пул обеспечения.
4) достоверность представленных в настоящем ходатайстве информации и (или) сведений, а также достоверность приложенных к настоящему ходатайству документов, информации и (или) сведений.
К настоящему ходатайству прилагаются:
1) информация о характеристиках нерыночных активов по форме согласно приложению 8 к Правилам, каждая страница, которой подписана первым руководителем Банка;
2) сведения, подтверждающие отсутствие ограничений и (или) обременений на нерыночные активы, в том числе выписка из реестра регистрации залога движимого имущества;
3) документы и (или) информация об отсутствии ограничений и (или) обременений на имущество, которым обеспечено исполнение обязательств заемщиков банка по договорам банковского займа (за исключением обременений, наложенных банком в рамках договоров банковского займа);
4) отчет об оценке имущества, которым обеспечено исполнение обязательств заемщиков банка по индивидуальным банковским займам, права (требования) по которым направляются для включения в пул обеспечения, составленный в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности в срок, не превышающий 12 (двенадцать) месяцев к дате подачи банком ходатайства о препозиции залога;
5) финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале) юридических лиц-заемщиков по индивидуальным банковским займам: за подписью первого руководителя юридического лица-заемщика и в электронном формате в форматах .xls или .xlsx.
Приложение: на ___ листах
Первый руководитель Банка:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Приложение 10 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Уведомление об отказе во включении в пул обеспечения нерыночных активов
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
(далее – Агентство), рассмотрев ходатайство
___________________________________________________________________
(полное наименование банка)
(далее – Банк) о препозиции залога от ______________ 20____ года № ____ в
соответствии с Правилами о займах последней инстанции, предоставляемых
Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденными совместным
постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка от ___________ 2024 года № ____ и Правления
Национального Банка Республики Казахстан от _________ 2024 года № ___,
уведомляет об отказе во включении в пул обеспечения нерыночных активов, указанных
в приложении к настоящему уведомлению.
Приложение: на ____ листах
Уполномоченное должностное лицо Агентства:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Примечание: Подпись уполномоченного должностного лица Агентства и печать
Агентства проставляются на каждой странице приложения к уведомлению.
Приложение
к уведомлению об отказе
во включении в пул
обеспечения нерыночных
активов
№ ____ от ______________ 20 ____ года
Форма
Перечень нерыночных активов, по которым Агентство отказывает во включении в пул обеспечения:
п/п
Номер договора банковского займа
Причина, по которой Агентство отказывает во включении нерыночного актива в пул обеспечения
1
2
3
1.
2.
3.
Уполномоченное должностное лицо Агентства
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Примечание: Подпись уполномоченного должностного лица Агентства и печать
Агентства проставляются на каждой странице приложения к уведомлению.
Приложение 11 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Уведомление о включении нерыночных активов в пул обеспечения
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
(далее – Агентство), рассмотрев ходатайство
___________________________________________________________________
(полное наименование банка)
(далее – Банк) о препозиции залога от ______________ 20 ___ года № ___ в
соответствии с Правилами о займах последней инстанции, предоставляемых
Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденными совместным
постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка от ___________ 2024 года № ____ и Правления
Национального Банка Республики Казахстан от _________ 2024 года № ___ уведомляет
о включении в пул обеспечения нерыночных активов, указанных в приложении к
настоящему уведомлению, с присвоением уникальных идентификационных номеров.
Приложение: на ____ листах
Уполномоченное должностное лицо Агентства:
__________ ________ ____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Примечание: Подпись уполномоченного должностного лица Агентства и печать
Агентства проставляются на каждой странице приложения к уведомлению.
Приложение
к уведомлению о включении
нерыночных активов в пул обеспечения
№ ____ от ______________ 20 ____ года
Форма
Перечень нерыночных активов, включенных Агентством в пул обеспечения:
п/п
Номер договора банковского займа
1
2
1.
2.
3.
Уполномоченное должностное лицо Агентства:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Примечание: Подпись уполномоченного должностного лица Агентства и печать
Агентства проставляются на каждой странице приложения к уведомлению.
Приложение 12 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Ходатайство об исключении нерыночных активов из пула обеспечения
_______________________________________________________________
(полное наименование банка) (далее – Банк), в соответствии с Правилами о займах
последней инстанции, предоставляемых Национальным Банком Республики Казахстан,
утвержденными совместным постановлением Правления Агентства Республики
Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от ___________ 2024 года
№ ____ и Правления Национального Банка Республики Казахстан от _________ 2024
года № ___ просит исключить указанные в приложении к настоящему ходатайству
нерыночные активы.
Приложение: на ___ листах
Первый руководитель Банка:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: Подпись первого руководителя Банка проставляется на каждой странице приложения к ходатайству.
Приложение к ходатайству
об исключении нерыночных
активов из пула обеспечения
№ ___ от __________ 20 __ года
Форма
Перечень нерыночных активов, которые Банк просит исключить из пула обеспечения:
п/п
Идентификационный номер нерыночного актива, который Банк просит исключить из пула обеспечения
Причина исключения нерыночного актива из пула обеспечения
1
2
3
1.
2.
3.
Первый руководитель Банка
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: Подпись первого руководителя Банка проставляется на каждой странице перечня.
Приложение 13 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Уведомление об исключении нерыночных активов из пула обеспечения
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
(далее – Агентство) уведомляет
___________________________________________________________________
(полное наименование банка)
(далее – Банк), что в соответствии с Правилами о займах последней инстанции,
предоставляемых Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденными
совместным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по
регулированию и развитию финансового рынка от ___________ 2024 года № ____ и
Правления Национального Банка Республики Казахстан от _________ 2024 года № ___
из пула обеспечения Банка исключены нерыночные активы, указанные в приложении к
настоящему уведомлению.
Приложение: на ____ листах
Уполномоченное должностное лицо Агентства:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Примечание: Подпись уполномоченного должностного лица Агентства и печать
Агентства проставляются на каждой странице приложения к уведомлению.
Приложение
к уведомлению об исключении
нерыночных активов
из пула обеспечения
№ ___ от __________20___ года
Форма
Перечень нерыночных активов, исключенных Агентством из пула обеспечения:
п/п
Идентификационный номер нерыночного актива
Причина исключения нерыночного актива из пула обеспечения (в случае если нерыночный актив исключен из пула обеспечения на основании ходатайства Банка об исключении нерыночных активов из пула обеспечения, в данной графе указываются реквизиты такого ходатайства Банка.)
1
2
3
1.
2.
3.
Уполномоченное должностное лицо Агентства:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Примечание: Подпись уполномоченного должностного лица Агентства и печать
Агентства проставляются на каждой странице приложения к уведомлению.
Приложение 14 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Ходатайство о предоставлении займа последней инстанции
Настоящим ___________________________________________________________
(полное наименование банка)
(далее – Банк) в соответствии с Правилами о займах последней инстанции,
предоставляемых Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденными
совместным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по
регулированию и развитию финансового рынка от ___________ 2024 года № ____ и
Правления Национального Банка Республики Казахстан от _________ 2024 года № ___
(далее – Правила) и договором об общих условиях предоставления займа последней
инстанции в связи с идиосинкратическим шоком ликвидности, возникшим в результате
___________________________________________________________________
(указать причину идиосинкратического шока ликвидности)
___________________________________________________________________
просит предоставить заем последней инстанции на сумму _________________
(сумма цифрами)
__________________________________________________________________
(сумма прописью)
тенге, на срок календарных дней.
Корреспондентский счет, открытый в Национальном Банке Республики Казахстан, для
предоставления займа последней инстанции: № _______________________ .
Настоящим соглашаемся с формированием залога в целях обеспечения исполнения
обязательств по займу последней инстанции в порядке, предусмотренном Правилами,
и подтверждаем, что документы, информация и (или) сведения о нерыночных активах
и информация о характеристиках нерыночных активов по форме согласно приложению
8 к Правилам, полученная банком от уполномоченного органа согласно подпункту 3)
пункта 49 Правил, либо в случае отсутствия согласно подпункту 3) пункта 32 Правил,
являются актуальными.
К настоящему ходатайству прилагаются (в случае предоставления рыночных активов в
качестве обеспечения исполнения обязательств по займу последней инстанции):

1) меншік құқығын және нарықтық активтерге шектеулердің және (немесе) ауыртпалықтардың жоқтығын растайтын құжаттар;
2) Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нарықтық активтердің сипаттамалары туралы ақпарат қоса беріледі.
Қосымша: ___ парақта
Банктің бірінші басшысы:
__________ ________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе: Банктің бірінші басшысының қолы осы өтінішхатқа қоса берілген нарықтық активтердің сипаттамалары туралы ақпараттың әрбір бетіне қойылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін
соңғы сатыдағы
қарыздар туралы қағидаларға
15-қосымша
Нысан
20____ жылғы "______" _______________                        № ____________
Нарықтық активтердің сипаттамалары туралы ақпарат
20 __ жылғы ________ жағдай бойынша бағалы қағаздар туралы ақпарат
Р/с
Халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды)
Қаржы құралының сыныптауышы
Қаржы құралының қысқаша атауы
Бағалы қағаздың түрі
Эмитенттің атауы
Саны, данасы
Шығарылған күні
Айналыстың басталу күні
Айналыстың тоқтатылу күні (бар болған жағдайда)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
кестенің жалғасы
Номинирлеу валютасы
Нарықтық құны (номинирлеу валютасымен көрсетілген )
Нарықтық құны, теңгемен
Купон, пайызбен
Рейтингі (бар болған жағдайда)
Нарықтық құнын анықтау негіздемесі
Дисконт (Ұлттық Банк толтырады), пайызбен
Дисконт есепке алынған құны
(Ұлттық Банк толтырады), теңгемен
11
12
13
14
15
16
17
18
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар
туралы қағидаларға
16-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Соңғы сатыдағы қарызды беру туралы хабарлама
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ бірлескен қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларға (бұдан әрі – Қағидалар) және соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа (бұдан әрі – қарыздың жалпы талаптары туралы шарт) сәйкес, 20__ жылғы _________ №____ соңғы сатыдағы қарыз беру туралы өтінішхатты қарап, Ұлттық Банк Басқармасының 20__ жылғы ___________________ №____ қаулысының негізінде
__________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
(бұдан әрі – Банк) жылдық ___ пайызбен күнтізбелік ____ күндік мерзімге
__________________________________________________________________
(сомасы цифрлармен)
__________________________________________________________________
(сомасы жазумен)
теңге сомасында соңғы сатыдағы қарызды береді.
Ұлттық Банк қарызды Банктiң Ұлттық Банкте ашқан және 20____ жылғы ______________ № ____ соңғы сатыдағы қарыз беру туралы өтінішхатта көрсетілген корреспонденттік шотына ақша аудару арқылы береді.
Соңғы сатыдағы қарыз бойынша негізгі борыштың сомасын өтеу мерзімі 20____ жылғы _______________ дейін (қоса алғанда) болады.
Талаптары осы хабарламада келтірілген соңғы сатыдағы қарыз бойынша сыйақы төлеу мерзімдері Қағидаларға, қарыздың жалпы талаптары туралы шартқа және соңғы сатыдағы қарыз шартына (қарыздың жеке талаптары) сәйкес айқындалады.
Осы хабарлама әрқайсысының заңдық күші бірдей 3 (үш) данада жасалды. Хабарламаның 1 (бір) данасы Банкке беріледі, 2 (екінші) данасы Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігіне беріледі, үшінші данасы Ұлттық Банкте сақталады.
Қосымша: ____парақта
Ұлттық Банктің уәкілетті лауазымды тұлғасы:
__________ ________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар
туралы қағидаларға
17-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Соңғы сатыдағы қарызды беруден бас тарту туралы хабарлама
Осы арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
____________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
20____ жылғы ________________ №____ қарыз беру туралы өтінішхатын қарап, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 20____ жылғы ____________________ №_____ қаулысының негізінде
__________________________________________________________________.
(бас тарту себебі көрсетілсін)
байланысты соңғы сатыдағы қарызды беруден бас тартқаны туралы хабарлайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің уәкілетті лауазымды тұлғасы:
__________ ________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар
туралы қағидаларға
18-қосымша
Нысан
Соңғы сатыдағы қарыз шарты (қарыздың жеке талаптары)
Мәміле күні
Банк
Берілген күні
Негізгі борышты өтеу мерзімі
Қарыз мерзімі
күн
Сыйақы мөлшерлемесі
%
Қарыз сомасы
KZT
Негізгі борыш сомасы
KZT
Есептеу базасы

1) документы, подтверждающие права собственности и отсутствие ограничений и (или)
обременений на рыночные активы;
2) информация о характеристиках рыночных активов по форме согласно приложению
15 к Правилам.
Приложение: на ___ листах
Первый руководитель Банка:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: Подпись первого руководителя Банка проставляется на каждой странице
информации о характеристиках рыночных активов, приложенной к настоящему ходатайству.
Приложение 15 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Информация о характеристиках рыночных активов
Информация о ценных бумагах по состоянию на ______________ 20 __
№ п/п
Международный идентификационный номер (код ISIN)
Классификация финансового инструмента
Краткое наименование финансового инструмента
Вид ценной бумаги
Наименование эмитента
Количество, штук
Дата выпуска
Дата начала обращения
Дата прекращения обращения (при наличии)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
продолжение таблицы
Валюта номинирования
Рыночная стоимость (выраженная в валюте номинирования)
Рыночная стоимость, в тенге
Купон, в процентах
Рейтинг (при наличии)
Основание определения рыночной стоимости
Дисконт (для заполнения Национальным Банком), в процентах
Стоимость с учетом дисконта (для заполнения Национальным Банком), в тенге
11
12
13
14
15
16
17
18
Приложение 16 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Уведомление о предоставлении займа последней инстанции
Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) в
соответствии с Правилами о займах последней инстанции, предоставляемых
Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденными совместным
постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка от ___________ 2024 года № ____ и Правления
Национального Банка Республики Казахстан от ___________ 2024 года № ___, (далее –
Правила) и договором об общих условиях предоставления займа последней инстанции
(далее – договор об общих условиях займа), рассмотрев ходатайство о предоставлении
займа последней инстанции от _________ 20__ года №__, на основании постановления
Правления Национального Банка от _______________ 20__ года № ____предоставляет
________________________________________________________________
(полное наименование банка)
(далее – Банк) заем последней инстанции в сумме
__________________________________________________________________
(сумма цифрами)
___________________________________________________________________
(сумма прописью)
тенге, на срок __ календарных дней под __ процентов годовых.
Заем предоставляется Национальным Банком путем перечисления денег на
корреспондентский счет Банка, открытый в Национальном Банке и указанный в
ходатайстве о предоставлении займа последней инстанции от _________________
20___ года № ______. Срок погашения суммы основного долга по займу последней
инстанции до:____________________ 20__ года (включительно). Сроки уплаты
вознаграждения по займу последней инстанции, условия которого приведены в
настоящем уведомлении, определяются в соответствии с Правилами, договором об
общих условиях займа и договором займа последней инстанции (индивидуальные
условия займа). Настоящее уведомление составлено в 3 (три) экземплярах, каждый из
которых имеет одинаковую юридическую силу. 1 (один) экземпляр уведомления
направляется Банку, 2 (второй) экземпляр направляется Агентству Республики
Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, третий экземпляр
хранится в Национальном Банке.
Приложение: на ____листах
Уполномоченное должностное лицо Национального Банка:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 17 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Уведомление об отказе в предоставлении займа последней инстанции
Настоящим Национальный Банк Республики Казахстан, рассмотрев ходатайство
______________________________________________________________________
(полное наименование банка)
о предоставлении займа от ________________ 20__ года №____ на основании
постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от
____________________20___ года №_____ уведомляет об отказе в предоставлении
займа последней инстанции в связи с
___________________________________________________________________
(указать причину отказа)
__________________________________________________________________.
Уполномоченное должностное лицо Национального Банка Республики Казахстан:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 18 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
Договор займа последней инстанции (индивидуальные условия займа)
Дата сделки
Банк
Дата выдачи
Срок погашения основного долга
Срок займа
дней
Ставка вознаграждения
%
Сумма займа
KZT
Сумма основного долга
KZT
База расчета

30/360
Сыйақы сомасы
KZT
Басқа талаптар:
Сыйақы төлеудің кезеңдік сомасы
KZT
Соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа және 20 ____жылғы ___________ № ___ соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа қосылу туралы хабарламаға сәйкес.
Күнтізбелік 30 (отыз) күнге дейінгі мерзімге берілген қарыз бойынша сыйақы төлеу негізгі борыштың барлық сомасын өтеумен бір мезгілде, ал күнтізбелік 30 (отыз) күннен астам мерзімге берілген қарыз бойынша әрбір кезекті айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша жүзеге асырылады. Қарызды өтеу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аз күн қалғанда сыйақы төлеу негізгі борыштың барлық сомасын өтеумен бір мезгілде жүзеге асырылады.
Соңғы сатыдағы қарыз шарты (қарыздың жеке шарттары) соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есеп айырысу нұсқаулықтары:
Банктің есеп айырысу нұсқаулықтары:
БСН –
БСК –
ЖСК –
БСН –
БСК –
ЖСК (Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік
шоттың нөмірі) –
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Төрағасының
орынбасары
Тегі, аты және әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Қолы
Мөрі
Банктің бірінші басшысы
Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған
жағдайда)
Қолы
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар
туралы қағидаларға
19-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелерді тоқтату туралы хабарлама
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ бірлескен қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларға және соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа сәйкес
__________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
(бұдан әрі – Банк) 20 ____ жылғы ______________ № ____ Соңғы сатыдағы қарыз шартына (қарыздың жеке талаптары) сәйкес берілген соңғы сатыдағы қарыз бойынша Банктің міндеттемелері
__________________________________________________________________.
(сомасы цифрлармен және жазумен)
мөлшерінде банктің соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелерін орындау
есебінен Ұлттық Банктің деректемелеріне Банктің ақша жіберуі арқылы
_______________________________________ тоқтатылғанын хабарлайды.
(ішінара, толығымен – қажеттісі жазылсын)
Ұлттық Банктің уәкілетті лауазымды тұлғасы:
__________ ________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар
туралы қағидаларға
20-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Соңғы сатыдағы қарызды ұзарту туралы өтінішхат
Осы арқылы __________________________________________________
(банктің толық атауы)
(бұдан әрі – Банк) Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ бірлескен қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларға (бұдан әрі – Қағидалар) және соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа (бұдан әрі – қарыздың жалпы талаптары туралы шарт) сәйкес соңғы сатыдағы қарызды өтеу мерзімін күнтізбелік _____ күнге ұзартуды сұрайды.
__________________________________________________________________
(қорландыру жоспарының орындалмау себебі көрсетілсін)
__________________________________________________________________
байланысты соңғы сатыдағы қарызды өтеу 20__ жылғы ________________
№___Соңғы сатыдағы қарыз шартында (қарыздың жеке талаптары) көрсетілгенмерзімде жүзеге асырылмайды.
Қағидалардың 13-тармағында және қарыздың жалпы талаптары туралы шартта көрсетілген соңғы сатыдағы қарызды қамтамасыз ету талабы бұзылған жағдайда, осы арқылы Банк Қағидаларда көзделген тәртіппен соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында кепілді қалыптастырумен келіседі және банк Қағидалардың 50-тармағының 3) тармақшасына сәйкес уәкілетті органнан алған не Қағидалардың 32-тармағының 3) тармақшасына сәйкес болмаған жағдайда құжаттар, ақпарат және (немесе) нарықтық емес активтер туралы мәліметтер және Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нарықтық емес активтердің сипаттамалары туралы ақпарат өзекті болып табылатынын растайды.Мыналар осы өтінішхатқа қоса беріледі (соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде нарықтық активтер ұсынылған жағдайда):

30/360
Сумма вознаграждения
KZT
Прочие условия:
Периодические суммы выплат вознаграждения
KZT
В соответствии с Договором об общих условиях предоставления займа последней инстанции и уведомлением о присоединении к Договору об общих условиях предоставления займа последней инстанции от _______________ 20 ___ № ____.
Выплата вознаграждения по займу, предоставленному на срок до 30 (тридцать) календарных дней, осуществляется одновременно с погашением всей суммы основного долга, а по займу на срок более 30 (тридцать) календарных дней – по состоянию на первое число каждого очередного месяца. Когда до окончания срока погашения займа остается меньше 30 (тридцать) календарных дней, выплата вознаграждения осуществляется одновременно с погашением всей суммы основного долга.
Договор займа последней инстанции (индивидуальные условия займа) является неотъемлемой частью Договора об общих условиях предоставления займа последней инстанции
Расчетные инструкции Национального Банка Республики Казахстан:
Расчетные инструкции банка:
БИН –
БИК –
ИИК –
БИН –
БИК –
ИИК (номер корреспондентского счета
в Национальном Банке Республики Казахстан) –
Заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан Фамилия, имя и отчество (при его наличии
Подпись
Печать
Первый руководитель банка
Фамилия, имя и отчество (при его наличии
Подпись
Приложение 19 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и
развитию финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Уведомление о прекращении обязательств по займу последней инстанции
Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) в
соответствии с Правилами о займах последней инстанции, предоставляемых
Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденными совместным
постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка от ___________ 2024 года № ____ и Правления
Национального Банка Республики Казахстан от _________ 2024 года № ___ , и
договором об общих условиях предоставления займа последней инстанции уведомляет
__________________________________________________________________
(полное наименование банка)
(далее – Банк) о том, что обязательства Банка по займу последней инстанции,
предоставленному в соответствии с Договором займа последней инстанции
(индивидуальные условия займа) от ______________ 20___ года № ___, прекращены
__________________________________________________________________
(частично, полностью – нужное вписать) путем направления Банком денег на
реквизиты Национального Банка в счет исполнения банком обязательств по займу
последней инстанции в размере:
_________________________________________________________________.
(сумма цифрами и прописью)
Уполномоченное должностное лицо Национального Банка:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 20 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Ходатайство о пролонгации займа последней инстанции
Настоящим __________________________________________________
(полное наименование банка)
(далее – Банк) в соответствии с Правилами о займах последней инстанции,
предоставляемых Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденными
совместным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по
регулированию и развитию финансового рынка от ___________ 2024 года № ____ и
Правления Национального Банка Республики Казахстан от _________ 2024 года № ___,
(далее – Правила) и договором об общих условиях предоставления займа последней
инстанции (далее – договор об общих условиях займа) просит продлить срок погашения
займа последней инстанции на _____ календарных дней.
Погашение займа последней инстанции не может быть осуществлено в срок, указанный
в Договоре займа последней инстанции (индивидуальные условия займа) от
________________ 20__ года №___, в связи с
__________________________________________________________________
(указать причину невыполнения плана фондирования)
__________________________________________________________________.
В случае нарушения условия обеспеченности займа последней инстанции, указанного
в пункте 13 Правил и договоре об общих условиях займа, настоящим Банк соглашается
с формированием залога в целях обеспечения исполнения обязательств по займу
последней инстанции в порядке, предусмотренном Правилами, и подтверждает, что
документы, информация и (или) сведения о нерыночных активах и информация о
характеристиках нерыночных активов по форме согласно приложению 8 к Правилам,
полученная банком от уполномоченного органа согласно подпункту 3) пункта 50
Правил, либо в случае отсутствия согласно подпункту 3) пункта 32 Правил, являются
актуальными. К настоящему ходатайству прилагаются (в случае предоставления
рыночных активов в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу
последней инстанции):

1) меншік құқығын және нарықтық активтерге шектеулердің және (немесе) ауыртпалықтардың жоқтығын растайтын құжаттар;
2) Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нарықтық активтердің сипаттамасы туралы ақпарат.
Қосымша: ____ парақта
Банктің бірінші басшысы:
__________ ________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе: Банктің бірінші басшысының қолы осы өтінішхатқа қоса берілген нарықтық активтердің сипаттамалары туралы ақпараттың әрбір бетіне қойылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар
туралы қағидаларға
21-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Соңғы сатыдағы қарыздың мерзімін ұзарту туралы хабарлама
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк)
___________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
(бұдан әрі – Банк) Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы ___________ № ____ бірлескен қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларға және Ұлттық Банк Басқармасының 20______ жылғы ______________ № ____ қаулысының негізінде соңғы сатыдағы қарызды берудің жалпы талаптары туралы шартқа сәйкес 20 ______ жылғы ______________ №____ соңғы сатыдағы қарыздың мерзімін ұзарту туралы өтінішхатты қарап, соңғы сатыдағы қарыз шарты бойынша соңғы сатыдағы қарызды өтеу мерзімін 20______ жылғы __________ бастап жылдық _____ пайызбен күнтізбелік ______ күнге ұзартады.
Соңғы сатыдағы қарыз бойынша негізгі борыш сомасын өтеу мерзімі 20___ жылғы _______________ дейін (қоса алғанда).
Осы хабарлама әрқайсысының заңдық күші бірдей 3 (үш) данада жасалды. Хабарламаның 1 (бір) данасы Банкке беріледі, 2 (екінші) данасы Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігіне беріледі, үшінші данасы Ұлттық Банкте сақталады.
Қосымша: ___ парақта
Ұлттық Банкінің уәкілетті лауазымды тұлғасы:
__________ ________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 85 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 87
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі беретін соңғы
сатыдағы қарыздар
туралы қағидаларға
22-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________                               № _______
Соңғы сатыдағы қарыздың мерзімін ұзартудан бас тарту туралы хабарлама
Осы арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
___________________________________________________________________
(банктің толық атауы)
20 ___ жылғы ______________ № ____ қарыздың мерзімін ұзарту туралы
өтінішхатты қарап __________________________________________________
__________________________________________________________________.
(бас тарту себебі көрсетілсін)
байланысты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 20 ___ жылғы
______________ № ____ қаулысы негізінде соңғы сатыдағы қарыздың мерзімін
ұзартудан бас тартқаны туралы хабарлайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің уәкілетті лауазымды тұлғасы:
__________ ________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны

1) документы, подтверждающие права собственности и отсутствие ограничений и (или)
обременений на рыночные активы;
2 ) информация о характеристиках рыночных активов по форме согласно приложению
15 к Правилам.
Приложение: на ____ листах
Первый руководитель Банка:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: Подпись первого руководителя Банка проставляется на каждой странице
информации о характеристиках рыночных активов, приложенной к настоящему
ходатайству.
Приложение 21 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Уведомление о пролонгации займа последней инстанции
Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк),
рассмотрев ходатайство _______________________________________
(полное наименование банка) (далее – Банк) от __________ 20 ____ года № ______
о пролонгации займа последней инстанции, в соответствии с Правилами о займах
последней инстанции, предоставляемых Национальным Банком Республики Казахстан,
утвержденными совместным постановлением Правления Агентства Республики
Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от ___________ 2024 года
№ ____ и Правления Национального Банка Республики Казахстан от _________ 2024
года № ___ и договором об общих условиях предоставления займа последней
инстанции на основании постановления Правления Национального Банка от
______________ 20 ______ года № ____ продлевает срок погашения займа последней
инстанции по договору займа последней инстанции от __________ 20__ года на _____
календарных дней под ______ процентов годовых.
Срок погашения суммы основного долга по займу последней инстанции
до: _______________20 ___ года (включительно).
Настоящее уведомление составлено в 3 (три) экземплярах, каждый из которых имеет
одинаковую юридическую силу. 1 (один) экземпляр уведомления передается Банку, 2
(второй) экземпляр передается
Агентству Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка,
третий экземпляр хранится в Национальном Банке.
Приложение: на ___ листах
Уполномоченное должностное лицо Национального Банка:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 22 к Правилам
о займах последней
инстанции, предоставляемых
Национальным Банком
Республики Казахстан
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 декабря 2024 года
№ 85 и
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года
№ 87
Форма
№ ____________
от "______" _______________ 20____ года
Уведомление об отказе в пролонгации займа последней инстанции
Настоящим Национальный Банк Республики Казахстан, рассмотрев
ходатайство _______________________________________________________
(полное наименование банка)
о пролонгации займа от ______________ 20___ года № ____ на основании
постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан
от ________________ 20__ года № ____ уведомляет об отказе в пролонгации
займа последней инстанции в связи с ___________________________________
__________________________________________________________________.
(указать причину отказа)
Уполномоченное должностное лицо Национального Банка Республики Казахстан:
__________ ________ _____________________________________
(должность) (подпись) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место печати