"Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасын бекіту туралы" Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 84/10-VIII шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2024 жылғы 7 наурыздағы № 151/19-VIII шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2024 жылғы 26 наурызда № 1373-01 болып тіркелді
Астана қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасын бекіту туралы" Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 84/10-VIII (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1357-01 болып тіркелген) шешіміне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген шешімге 1-қосымшада:
тақырып орысша нұсқада мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидалары";
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;";
1-тармақтың 8) тармақшасы мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"8) еңбек ардагерлері – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген адамдар";
13-тармақ мынадай мазмұндағы 18) тармақшамен толықтырылсын:
"18) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтар";
14-тармақтың екінші абзацы мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"4 ақпан (Дүниежүзілік қатерлі ісікке қарсы күрес күні) – қатерлі ісігі бар балалардың арасынан әлеуметтік мәні бар аурулары бар азаматтарға;";
16-тармақтың екінші абзацы мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"15 ақпан (Ауғанстан Демократиялық Республикасынан кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні) – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және Ауғанстанда әскери қызмет өткеру кезінде алған жаралануы, контузиясы, мертігуі немесе ауыруы салдарынан мүгедектігі анықталған ардагерлер мен әскери қызметшілерге";
21-тармақ мынадай жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 84/10-VIII "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны"
Решение маслихата города Астаны от 7 марта 2024 года № 151/19-VIII. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 26 марта 2024 года № 1373-01
Маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 84/10-VIII "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1357-01) следующие изменения и дополнения:
в приложении 1 к вышеуказанному решению:
заголовок в русской версии изложить в новой редакции:
"Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны";
подпункт 1) пункта 1 изложить в новой редакции:
"1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;";
подпункт 8) пункта 1 изложить в новой редакции:
"8) ветераны труда – лица, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";";
пункт 13 дополнить подпунктом 18) следующего содержания:
"18) граждане, получающие государственное пособие по случаю потери кормильца.";
абзац второй пункта 14 изложить в новой редакции:
"4 февраля (Всемирный день борьбы против рака) – гражданам, имеющим социально значимые заболевания, из числа детей, имеющих злокачественные образования;";
абзац второй пункта 16 изложить в новой редакции:
"15 февраля (День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан) – ветеранам боевых действий на территории других государств, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", и военнослужащим, которым установлена инвалидность вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период при прохождении воинской службы в Афганистане;";
пункт 21 изложить в новой редакции:

"21. Осы Қағиданың 14, 15, 16, 17, 18, 19-тармақтарында көрсетілген санаттарға жататын азаматтар үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек жылына тек бір рет бір негіздемемен ең көп сома бойынша көрсетіледі.";
43-тармақтың 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтар;";
43-тармақтың 6) тармақшасы мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"6) астананың ресми мерзiмдi баспасөз басылымдарына жазылуға, моншаларға, шаштараздарға, мәдени ойын-сауық, спорттық іс-шараларға баруға арналған 6,5 АЕК көлеміндегі ақшалай төлемдер:";
45-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) екінші деңгейдегі банктегі не "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтер";
64-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтар – 4,5 АЕК";
66-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтар";
87-тармақ мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"87. Қатты отынды сатып алуға әлеуметтік көмек төрт ең төмен күнкөріс деңгейінен аспайтын жан басына шаққандағы орташа қіріс болуы және оларда және отбасы мүшелерінде басқа тұрғын үйі болмаған жағдайда, жергілікті (пештік) жылытатын жеке тұрғын үйде тұратын, оның жеке меншік иесі (жалға алушысы) немесе жеке меншік иесінің отбасы мүшелері (жалға алушысы) болып табылатын жасы бойынша зейнеткерлерге, мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға, әлеуметтік мәні бар аурулары бар адамдарға, көп балалы аналарға және көп балалы отбасыларға, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, балалар үйлерінің түлектеріне, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтарға көрсетіледі.";
92-тармақ мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"92. Тұрғын үйді газдандыруға біржолғы әлеуметтік көмек төрт ең төмен күнкөріс деңгейінен аспайтын жан басына шаққандағы орташа қіріс болуы және оларда және отбасы мүшелерінде басқа тұрғын үйі болмаған жағдайда, Астана қаласы газдандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес газдандыруға жататын жергілікті жеке тұрғын үйде тұратын, оның жеке меншік иесі немесе жеке меншік иесінің отбасы мүшелері болып табылатын жасы бойынша зейнеткерлерге, мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға, көп балалы аналарға және көп балалы отбасыларға, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, балалар үйлерінің түлектеріне, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтарға көрсетіледі.".

"21. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням гражданам, относящимся к категориям, указанным в пунктах 14, 15, 16, 17, 18, 19 настоящих Правил, оказывается только по одному основанию по наибольшей сумме один раз в год.";
подпункт 1) пункта 43 дополнить абзацем следующего содержания:
"гражданам, получающим государственное пособие по случаю потери кормильца;";
подпункт 6) пункта 43 изложить в новой редакции:
"6) денежных выплат на подписку на официальные периодические печатные издания столицы, посещение бань, парикмахерских, культурно-зрелищных, спортивных мероприятий в размере 6,5 МРП";
пункт 45 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".";
пункт 64 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) гражданам, получающим государственное пособие по случаю потери кормильца, – 4,5 МРП.";
пункт 66 дополнить абзацем следующего содержания:
"граждан, получающих государственное пособие по случаю потери кормильца.";
пункт 87 изложить в новой редакции:
"87. Социальная помощь на приобретение твердого топлива оказывается пенсионерам по возрасту, лицам с инвалидностью, детям с инвалидностью, лицам, имеющим социально значимые заболевания, многодетным матерям и многодетным семьям, детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, выпускникам детских домов, гражданам, получающим государственное пособие по случаю потери кормильца, проживающим в частных жилых домах с местным (печным) отоплением, являющимся его собственниками (нанимателями) либо членами семьи собственника (нанимателя), при отсутствии у них и членов семьи другого жилья и наличии среднедушевого дохода, не превышающего четырех прожиточных минимумов.";
пункт 92 изложить в новой редакции:
"92. Единовременная социальная помощь на газификацию жилого дома оказывается пенсионерам по возрасту, лицам с инвалидностью, детям с инвалидностью, многодетным матерям и многодетным семьям, детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, выпускникам детских домов, гражданам, получающим государственное пособие по случаю потери кормильца, проживающим в частных жилых домах, подлежащих газификации согласно Плану мероприятий по газификации города Астаны, являющимися его собственниками, либо членами семьи собственника, при отсутствии у них и членов семьи другого жилья и наличии среднедушевого дохода, не превышающего четырех прожиточных минимумов.".

2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихатының төрағасы Е. Каналимов

2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Астаны Е. Каналимов