"Астана қаласының аумағында коммуналдық ақылы автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 21 қазандағы № 108-1875 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 24 маусымдағы № 503-2126 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2024 жылғы 27 маусымда № 1386-01 болып тіркелді
Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Астана қаласының аумағында коммуналдық ақылы автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 21 қазандағы № 108-1875 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 974 болып тіркелген) қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген қаулының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана қаласының аумағында коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындарды (паркингтерді) пайдалану қағидаларын бекіту туралы";
жоғарыда көрсетілген қаулымен бекітілген Астана қаласының аумағында коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындарды (паркингтерді) пайдалану қағидалары осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Астана қаласының Көлік және жол-көлік инфрақұрылымын дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулының Астана қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оның Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары Е.К. Өтебаевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласының әкімі Ж. Қасымбек
Астана қаласы әкімінің
2024 жылғы 24 маусымдағы
№ 503-2126 қаулысына
қосымша
Астана қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 21 қазандағы
№ 108-1875 қаулысымен
бекітілген
Астана қаласының аумағында коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындарды (паркингтерді) пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Астана қаласының аумағында коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындарды (паркингтерді) пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Жол жүрісі туралы", "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" заңдарына сәйкес әзірленген, Қазақстан Республикасы астанасының аумағында орынтұрақ қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаттарын белгілейді, сондай-ақ астананың жергілікті атқарушы органының орынтұрақ қызметі саласындағы өкілеттіктерін айқындайды.

О внесении изменений в постановление акимата города Астаны от 21 октября 2015 года № 108-1875 "Об утверждении Правил пользования коммунальными платными автопарковками (паркингами) на территории города Астаны"
Постановление акимата города Астаны от 24 июня 2024 года № 503-2126. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 27 июня 2024 года № 1386-01
Акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата города Астаны от 21 октября 2015 года № 108-1875 "Об утверждении Правил пользования коммунальными платными автопарковками (паркингами) на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 974) следующие изменения:
в заголовок вышеуказанного постановления вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
Правила пользования коммунальными платными автопарковками (паркингами) на территории города Астаны, утвержденные вышеуказанным постановлением изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Руководителю Государственного учреждения "Управление транспорта и развития дорожно-транспортной инфраструктуры города Астаны" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции города Астаны;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Астаны после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Астаны Отебаева Е.К.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Астаны Ж. Қасымбек
Приложение
к постановлению акима
города Астаны
от 24 июня 2024 года № 503-2126
Утверждены
постановлением акимата
города Астаны
от 21октября 2015 года № 108-1875
Правила пользования коммунальными платными автопарковками (паркингами) на территории города Астаны
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила пользования коммунальными платными автопарковками (паркингами) на территории города Астаны (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О дорожном движении", "О статусе столицы Республики Казахстан", устанавливают основные принципы организации и осуществления парковочной деятельности на территории столицы Республики Казахстан, а также определяют полномочия органов местного исполнительного органа столицы в области организации парковочной деятельности.

2. Осы Қағидалардың талаптарында:
1) Астана қаласының көше-жол желісіне жүктемені азайту және көшелердің өткізу қабілетін арттыру;
2) орынтұрақ кеңістігі нысандарында тәртіптің қамтамасыз етілуі;
3) халықтың арнайы топтарына арналған орынтұрақ орындарының қолжетімділігін қамтамасыз ету көзделеді.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аялдау - көлік құралының жүрісін жолаушыларды отырғызуға немесе түсіруге не көлік құралын тиеуге немесе түсіруге байланысты емес себептер бойынша бес минуттан асатын уақытқа әдейі тоқтату;
2) диспетчер – құзыретіне "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Астана қаласының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесінің Әкімшілік полиция басқармасында әкімшілік бұзушылықтардың анықталған фактілеріне қатысты жедел ақпарат беру кіретін уәкілетті орган айқындаған тұлға;
3) коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орын (паркинг) - астана аумағында орынтұраққа қойғаны үшін ақы алуға және көлік құралдарының тұрған уақытын есептеуге арналған сертификатталған арнайы құрылғылармен жабдықталған, астананың жергілікті атқарушы органы айқындаған, автомобиль жолының бөлігі болып табылатын және жүру бөлігімен және (немесе) тротуармен, жол жиекпен, эстакадамен немесе көпірмен шектесетін немесе эстакада астындағы және (немесе) көпір астындағы кеңістіктердің, алаңдардың және көше-жол желісінің өзге де нысандарының, сондай-ақ астананың жергілікті атқарушы органының коммуналдық меншігіндегі тұрған және әкімшілік ғимараттары аумақтарының бөлігі болып табылатын орындар;
4) көлік құралының иесі - көлік құралының меншік иесі, сондай-ақ көлік құралын шаруашылық жүргізу құқығында немесе жедел басқару құқығында не өзге де заңды негізде (жалдау құқығы, көлік тиісті органның осы адамға көлік құралын беру туралы өкімі) иеленетін адам. Өзінің қызметтік немесе еңбек міндеттерін орындауына орай, оның ішінде көлік құралының меншік иесімен немесе өзге де иесімен жасалған еңбек немесе азаматтық-құқықтық шарт негізінде немесе мәмілені жазбаша нысанда ресімдеместен, олардың ерік білдіруі негізінде көлік құралын басқаратын адам көлік құралының иесі болып табылмайды;
5) көлік құралы - адамдарды, жүктерді немесе үстіне орнатылған жабдықты жолдармен тасымалдауға арналған құрылғы;
6) орынтұрақ сессиясы - көлік құралын коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орынға (паркингке) қоюдың (оны пайдаланудың) уақыт кезеңі, көлік құралының коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орында (паркингте) тұрған сәті оның басталуы болып есептеледі және көлік құралының коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орыннан (паркингтен) алынуы оның аяқталуы болып есептеледі;

2. Требования настоящих Правил предусматривают:
1) снижение нагрузки на улично-дорожную сеть города Астаны и повышение пропускной способности улиц;
2) обеспечение порядка на объектах парковочного пространства;
3) обеспечение доступности парковочных мест для специальных групп населения.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) стоянка - преднамеренное прекращение движения транспортного средства на время более пяти минут по причинам, не связанным с посадкой или высадкой пассажиров либо загрузкой или разгрузкой транспортного средства;
2) диспетчер – лицо, определенное уполномоченным органом, в компетенцию которого входит передача оперативной информации в Управление административной полиции Государственного учреждения "Департамент полиции города Астаны Министерства внутренних дел Республики Казахстан" касательно обнаруженных фактов административных нарушений;
3) коммунальная платная автопарковка (паркинг) - места, оборудованные специальными сертифицированными устройствами, предназначенными для взимания платы за парковку и учета времени стоянки транспортных средств на территории столицы, определенные местным исполнительным органом столицы, являющееся частью автомобильной дороги и (или) примыкающее к проезжей части и (или) тротуару, обочине, эстакаде или мосту либо являющееся частью подэстакадных и (или) подмостовых пространств, площадей и иных объектов улично-дорожной сети, а также территорий жилых и административных зданий, находящихся в коммунальной собственности местного исполнительного органа столицы;
4) владелец транспортного средства - собственник транспортного средства, а также лицо, владеющее транспортным средством на праве хозяйственного ведения или праве оперативного управления либо на ином законном основании (право аренды, распоряжение соответствующего органа о передаче этому лицу транспортного средства). Не является владельцем транспортного средства лицо, управляющее транспортным средством в силу исполнения своих служебных или трудовых обязанностей, в том числе на основании трудового или гражданско-правового договора с собственником или иным владельцем транспортного средства или на основании их волеизъявления без оформления письменной формы сделки;
5) транспортное средство – устройство, предназначенное для перевозки по дорогам людей, грузов или оборудования, установленного на нем;
6) парковочная сессия - период времени размещения (пользования) транспортного средства на коммунальной платной автопарковке (паркинге), началом которого считается момент размещения транспортного средства на коммунальной платной автопарковке (паркинге) и окончанием которого считается момент фиксации снятия транспортного средства с коммунальной платной автопарковки (паркинга);

7) пайдаланушы - көлік құралын коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орынға (паркингке) қоятын жүргізуші, сондай-ақ өзге адам;
8) пайдаланушы ұйым – автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалануды жүзеге асыратын ұйым;
9) паркоматтар - орынтұрақ үшін ақы алуға және тұру уақытын есептеуге арналған арнайы сертификатталған құрылғылар;
10) тоқтап тұру - көлік құралының жүрісін бес минутқа дейін не, егер бұл жолаушыларды отырғызу немесе түсіру, көлік құралын тиеу немесе түсіру үшін қажет болса, одан да көбірек уақытқа әдейі тоқтату;
11) уәкілетті орган - астананың жергілікті атқарушы органы;
12) халықтың арнайы топтары – көлік құралын коммуналдық ақылы автотұрақтарда (паркингтерде) тегін орналастыруға құқығы бар уәкілетті орган айқындаған адамдар санаты ("Алтын қыран" және "Халық қаһарманы" ордендерімен наградталған адамдар, мүгедектігі бар балалар және бірінші немесе екінші топтағы мүгедек адамдар, Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдар және оларға теңестірілген адамдар, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, "Алтын алқа" және "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр Ана", "Ана даңқы" I, II және III дәрежелі ордендерін алған көп балалы аналар, Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен адамдар, әскери қызметтен босатылған немесе әскери жиындарға шақырылған, Ауғанстан Демократиялық Республикасында (бұдан әрі – Ауғанстан) және ұрыс қимылдары жүргізілген басқа да елдерде интернационалдық борышын орындаған азаматтар).
2-тарау. Уәкілетті органның өкілеттіктері
4. Уәкілетті орган өз құзыреті шегінде:
1) автомобиль орынтұрағы орындарының қолжетімділігі және коммуналдық ақылы автомобиль орынтұрағына (паркингке) сұранысты реттеу мақсатында коммуналдық ақылы автомобиль орынтұрақтарының (паркингтердің) жұмыс режимін реттеуді;
2) астанада мәдени-көпшілік іс-шаралар өткізілген жағдайда коммуналдық ақылы автомобиль тұрақтарының жұмысын уақытша тоқтата тұруды жүзеге асырады;
3) базалық тарифті бекіте отырып, коммуналдық ақылы автомобиль орынтұрағының (паркингтің) орындарын айқындауды;
4) коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындарды (паркингтерді) пайдалану тиімділігін талдауды;
5) коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындардың (паркингтердің) аумақтарында орындарды пайдалану жөніндегі үйлестіруді;
6) коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындарды (паркингтерді) уақтылы жөндеуді - жолақтарды жаңартуды, бұзылған белгілерді ауыстыруды, орынтұрақтың бөлігі болып табылатын жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді;

7) пользователь - водитель, а также иное лицо, размещающее транспортное средство на коммунальной платной автопарковке (паркинге);
8) эксплуатирующая организация - организация, осуществляющая эксплуатацию автопарковок (паркингов);
9) паркоматы - специальные сертифицированные устройства, предназначенные для взимания платы за парковку и учета времени стоянки;
10) остановка - преднамеренное прекращение движения транспортного средства на время до пяти минут либо на большее время, если это необходимо для посадки или высадки пассажиров, загрузки или разгрузки транспортного средства;
11) уполномоченный орган - местный исполнительный орган столицы;
12) специальные группы населения – категория лиц, определенная уполномоченным органом, имеющая право на размещение транспортного средства на коммунальных платных автопарковках (паркингах) бесплатно (лица, награжденные орденами "Алтын қыран" и "Халық қаһарманы", дети с инвалидностью и лица с инвалидностью первой и второй группы, участники и лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним, ветераны боевых действий на территории других государств, многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа" и "Күміс алқа", или получившие ранее ордены "Мать-героиня", "Материнская слава" I, II и III степени, лица, пострадавшие вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, граждане, уволенные с воинской службы или призывавшиеся на военные сборы, выполнявшие интернациональный долг в Демократической Республике Афганистан (далее – Афганистан) и других странах, в которых велись боевые действия).
Глава 2. Полномочия уполномоченного органа
4. Уполномоченный орган, в пределах своей компетенции, осуществляет:
1) в целях доступности парковочных мест и регулирования спроса на коммунальную платную автопарковку (паркинг) регулирует режим работы коммунальных платных автопарковок (паркингов);
2) в случае проведения культурно-массовых мероприятий в столице, осуществляет временное приостановление работы коммунальных платных автопарковок;
3) определение мест коммунальных платных автопарковок (паркингов) с утверждением базового тарифа;
4) анализ эффективности использования коммунальных платных автопарковок (паркингов);
5) координацию по эксплуатации мест на территории коммунальных платных автопарковок (паркингов);
6) своевременный ремонт коммунальных платных автопарковок (паркингов) - обновление разметок, замена испорченных знаков, техническое обслуживание оборудования, являющегося частью парковки;

7) коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындардың (паркингтердің) аумағын жинауды;
8) коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындардың (паркингтердің) аумағында Қағидалар талаптарының орындалуына мониторингті және бақылауды;
9) Қағидаларды қолдану бойынша түсіндіру жұмысын;
10) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
11) саll-орталықты пайдалану арқылы орынтұрақ қызметтерін көрсету сапасын жақсартуды.
3-тарау. Коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындарды (паркингтерді) пайдалану
5. Коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындарды (паркингтерді) пайдалану өрт, санитариялық құрылыс нормалары мен қағидаларының талаптарына қатаң сәйкестікте орындалады.
6. Коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындарда (паркингтерде) мынадай ақпарат:
1) коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орынның (паркингтің) түрі;
2) нақты аймаққа қолданылатын тариф, төлеу тәртібі;
3) орынтұраққа төлеу әдістерінің тізбесі;
4) саll-орталықтың телефоны қамтылуға тиіс.
7. Коммуналдық ақылы автотұрақтардың (паркингтердің) жұмыс режимі 8 сағат 00 минуттан 20 сағат 00 минутқа дейін белгіленген.
8. Коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындарда (паркингтерде) пайдаланылатын жол жүрісін ұйымдастырудың техникалық құралдары:
1) ақы алу нысандары;
2) пайдаланушы ұйымның бұзушылықтарын фото, бейне тіркеудің мобильдік кешендері, пайдаланушы ұйымның көлік құралына тіркелген бұзушылықтарының фото, бейне тіркеудің мобильдік кешендері;
3) стационарлық және мобильдік нысандар.
9. Бұзушылықтарды фото, бейне тіркеудің мобильдік және стационарлық кешендерінен басқа, коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындарда (паркингтерде) орнатылған жол жүрісін ұйымдастырудың техникалық құралдары, жұмыс істеуге арналған стационарлық және мобильдік нысандар, оның ішінде ақы алу нысандары, бейнебақылау нысандары орынтұрақтың бөлігі болып табылады.
10. Үшінші тұлғалардың коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орында (паркингте) көлік құралдарын айдай әкетуінің және/немесе оларға келтірген залалдың тәуекелдерін көлік құралдарының иелері, коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындардың (паркингтердің) меншік иелерінің кінәсі бойынша келтірілген залал жағдайларын қоспағанда, дербес көтереді.
4-тарау. Коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындардың (паркингтердің) аумағында төлем жүргізу және көлік құралдарын қою тәртібі
11. Көлік құралдарын коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындарына (паркингтерге) қою уәкілетті органның шешімі бойынша ақылы болып табылады. Коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орынның (паркингтің) аумағына растау құжаттары (рұқсат) болған кезде мынадай көлік құралдарын тегін қоюға болады:

7) уборку территории коммунальных платных автопарковок (паркингов);
8) мониторинг и контроль выполнения требований Правил на территории коммунальных платных автопарковок (паркингов);
9) разъяснительную работу по применению Правил;
10) осуществляет иные полномочия, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
11) улучшение качества предоставления парковочных услуг путем использования саll-центра.
Глава 3. Эксплуатация коммунальных платных автопарковок (паркингов)
5. Эксплуатация коммунальных платных автопарков (паркингов) выполняется в строгом соответствии с требованиями пожарных, санитарных строительных норм и правил.
6. На коммунальных платных автопарковках (паркингах) должна содержаться следующая информация:
1) тип коммунальной платной автопарковки (паркинга);
2) тариф, применимый к конкретной зоне, порядок оплаты;
3) перечень методов платы за парковку;
4) телефон са11-центра.
7. Режим работы коммунальных платных автопарковок (паркингов) установлен с 8 часов 00 минут до 20 часов 00 минут.
8. Технические средства организации дорожного движения, используемые на коммунальных платных автопарковках (паркингах):
1) объекты взимания платы;
2) мобильные комплексы фото, видеофиксации нарушений эксплуатирующей организации, мобильные комплексы фото, видеофиксации нарушений, закрепленных за транспортным средством эксплуатирующей организации;
3) стационарные и мобильные объекты.
9. Технические средства организации дорожного движения, установленные на коммунальных платных автопарковках (паркингах), стационарные и мобильные объекты, предназначенные для функционирования, в том числе объекты взимания платы, объекты видеонаблюдения являются частью парковки, кроме мобильных и стационарных комплексов фото и видеофиксации нарушений.
10. Риски угона и/или ущерба, причиненного транспортным средствам третьими лицами на коммунальной платной автопарковке (паркинге), владельцы транспортных средств несут самостоятельно за исключением случаев, при которых ущерб причинен по вине собственников коммунальных платных автопарковок (паркингов).
Глава 4. Порядок оплаты и размещения транспортных средств на территории коммунальных платных автопарковок (паркингов)
11. Размещение транспортных средств на коммунальных платных автопарковках (паркингах) является платным по решению уполномоченного органа. На территории коммунальной платной автопарковки (паркинга), при наличии подтверждающих документов (разрешений) размещаются бесплатно следующие транспортные средства:

1) "Алтын қыран" және "Халық қаһарманы" ордендерімен наградталған адамдарға тіркелген көлік құралдары;
2) "Алтын алқа" және "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I, II және III дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналарға тіркелген көлік құралдары;
3) көлік құралдарын тікелей жүргізетін не олардың ішінде отырған әскери қызметтен шығарылған немесе әскери жиындарға шақырылған, Ауғанстанда, ұрыс қимылдары болған басқа да елдерде интернационалдық борышын орындаған азаматтарға тіркелген көлік құралдары;
4) мүгедектігі бар балаларға және бірінші немесе екінші топтағы мүгедек адамдарға тіркелген көлік құралдары, сондай-ақ мүгедектігі бар баланың заңды өкілдеріне тіркелген көлік құралдары;
5) Семей сынақ ядролық полигонында ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен адамдарға тіркелген көлік құралдары;
6) тиісті анықтау белгілері, түрлі-түсті графикалық бояулары мен жазбалары бар төтенше жедел қызметтерінің (жедел медициналық көмектің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Қарулы күштері Әскери полициясының, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің) көлік құралдары;
7) Ұлы Отан соғысына қатысушыларға, атап айтқанда, Ұлы Отан соғысы кезеңінде майдандағы армия мен флоттың құрамына кірген әскери бөлімдерде, штабтар мен мекемелерде қызмет өткерген әскери қызметшілерге, сондай-ақ басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдардың ардагерлеріне және жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдарға тіркелген көлік құралдары.
12. Жеке көлік құралын коммуналдық ақылы автотұрақтарда (паркингтерде) тегін орналастыру үшін халықтың арнайы топтарына жататын адамдарға пайдаланушы ұйымның интернет-ресурсы арқылы растайтын құжаттарды жіберу арқылы пайдаланушы ұйымға хабарлау қажет.
13. Автотұрақты (паркингті) пайдаланушы ұйым көлік құралдарының жүргізушілеріне ағымдағы күннің 23 сағат 59 минутына дейін тұрақты жүзеге асыру фактісі бойынша пайдаланушы ұйым айқындаған және оның ақпараттық ресурстарында көрсетілген тәсілдермен ақы төлеуге мүмкіндік беруге құқылы.
14. Коммуналдық ақылы автотұрақта (паркингте) ақы төлеу тиісті тұрақ аймағында белгіленген электрондық терминал арқылы не пайдаланушы ұйым айқындаған және ақпараттық тақтада (тақтайшада) немесе пайдаланушы ұйымның ақпараттық ресурстарында көрсетілген өзге де тәсілмен жүзеге асырылады.

1) транспортные средства, зарегистрированные на лиц, награжденных орденами "Алтын қыран" и "Халық қаһарманы";
2) транспортные средства, зарегистрированные на многодетных матерей, награжденных подвесками "Алтын алқа" и "Күміс алқа", или получивших ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I, II и III степени;
3) транспортные средства, зарегистрированные на граждан, уволенных с воинской службы или призывавшихся на военные сборы, выполнявших интернациональный долг в Афганистане и других странах, в которых велись боевые действия, непосредственно управляющие либо находящиеся в данных транспортных средствах;
4) транспортные средства, зарегистрированные на детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью первой и второй групп, а также транспортные средства, зарегистрированные на законных представителей ребенка с инвалидностью;
5) транспортные средства, зарегистрированные на лиц, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне;
6) транспортные средства экстренных оперативных служб (скорой медицинской помощи, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан), имеющих соответствующие опознавательные знаки, цветографическую окраску и надписи;
7) транспортные средства, зарегистрированные на участников Великой Отечественной войны, а именно на военнослужащих, проходивших службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и флота в период Великой Отечественной войны, а также ветеранов боевых действий на территории других государств и лиц, приравненных по льготам к участникам Великой Отечественной войны.
12. Для бесплатного размещения собственного транспортного средства на коммунальных платных автопарковках (паркингах) лицам, относящимся к специальным группам населения, необходимо уведомить эксплуатирующую организацию путем направления подтверждающих документов через интернет-ресурс эксплуатирующей организации.
13. Эксплуатирующая организация автопарковки (паркинга) вправе предоставить возможность водителям транспортных средств произвести оплату по факту осуществления парковки до 23 часов 59 минут текущего дня способами, определенными эксплуатирующей организацией и указанными на его информационных ресурсах.
14. Оплата на коммунальной платной автопарковке (паркинге) осуществляется посредством установленного на соответствующей парковочной зоне электронного терминала либо иным способом, определенным эксплуатирующей организацией и указанным на информационном щите (табличке) или на информационных ресурсах эксплуатирующей организации.

15. Пайдаланушы көлік құралын коммуналдық ақылы автотұрақтан (паркингтен) тұрақ сессиясының ақылы уақыты өткеннен кейін 10 (он) минут ішінде алып тастауы не көлік құралын коммуналдық ақылы автотұраққа (паркингке) орналастырғаны үшін ақы төлеуі қажет.
16. Коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындардың (паркингтердің) аумағындағы мына бұзушылықтар:
1) аумақты ластау, оның ішінде қалдықтарды лақтыру және қоғамдық тәртіп пен жеке тұлғалардың тыныштығын бұзатын басқа да әрекеттер;
2) басып озу;
3) габариттері (салмағы және/немесе биіктігі және/немесе ұзындығы) коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындардың (паркингтердің) орынтұрақ орындарының мөлшерлерінен асатын көлік құралдарын қою;
4) жол белгілерінде немесе таңбаларында жазылған талаптарды сақтамау;
5) жол таңбаларының және жол белгілерінің бетін бүлдіру;
6) жөндеу жұмыстарының жүргізілуін көрсететін жол таңбаларынан/жол белгілерінен тыс тоқтап тұру;
7) коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындардың (паркингтердің) аумағында көлік құралдарының жүрісі үшін кедергі келтіретіндей тоқтап тұру немесе аялдау және жүру;
8) коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орынның (паркингтің) аумағын толассыз жүру үшін пайдалану;
9) коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орындардың (паркингтердің) жұмысы уәкілетті органның шешімі бойынша уақытша тоқтатылған жағдайларда тоқтап тұру немесе аялдау;
10) коммуналдық ақылы автомобиль қоятын орынның (паркингтің) жабдығын бүлдіру;
11) көлік құралдарын тротуарда, жиекте тоқтатып тұру немесе аялдау;
12) көлік құралын оқылмайтын, бейстандарттық немесе мемлекеттік стандарт талаптары бұзыла отырып орнатылған мемлекеттік тіркеу белгісімен, сол сияқты көлік құралының сол үшін көзделген орындарында орнатылмаған мемлекеттік тіркеу белгілерімен, сондай-ақ сәйкестендірілуіне кедергі келтіретін немесе оны қиындататын материалдар қолданыла отырып жабдықталған мемлекеттік тіркеу белгілерімен қою;
13) көлік құралын орынтұрақ орындарынан тыс жерде 5 (бес) минуттан астам уақыт қою;
14) орынтұраққа ақы төлеуден жалтару;
15) пайдаланушының жеңілдікті тоқтап тұру құқығын растайтын құжатсыз не қолданыс мерзімі өтіп кеткен рұқсатпен немесе адам, осы көлік құралының иесі болып табылмаған кезде тоқтап тұру;
16) растайтын рұқсатты ұсынбай не қолданылу мерзімі өтіп кеткен рұқсатпен немесе оның иесі осы көлік құралының иеленушісі болып табылмаған кезде мүгедектігі бар адамдардың көлік құралдарының тоқтап тұруына немесе аялдауына арналған жерлерде көлік құралдарын тоқтатып тұруы немесе аялдауы;

15. Пользователю необходимо снять транспортное средство с коммунальной платной автопарковки (паркинга) в течение 10 (десяти) минут по истечении оплаченного времени парковочной сессии либо произвести оплату за размещение транспортного средства на коммунальной платной автопарковке (паркинге).
16. Несоблюдениями требований настоящих Правил считаются следующие нарушения на территории коммунальных платных автопарковок (паркингов):
1) загрязнение территории, в том числе выброс отходов и другие подобные действия, нарушающие общественный порядок и спокойствие физических лиц;
2) обгон;
3) стоянка транспортных средств, габариты (вес и/или высота и/или длина) которых превышают размеры парковочных мест коммунальной платной автопарковки (паркинга);
4) несоблюдение требований, предписанных дорожными знаками или разметкой;
5) порча покрытия дорожной разметки и дорожных знаков;
6) стоянка за дорожной разметкой/дорожными знаками, указывающими на ведение ремонтных работ;
7) остановка или стоянка и движение на территории платных коммунальных автопарковок (паркингов), вызывающее препятствие для передвижения транспортных средств;
8) использование территории коммунальной платной автопарковки (паркинга) для сквозного движения;
9) остановка или стоянка в случаях, когда работа коммунальных платных автопарковок (паркингов) по решению уполномоченного органа временно прекращена;
10) порча оборудования коммунальной платной автопарковки (паркинга);
11) остановка или стоянка транспортных средств на тротуаре, бордюре;
12) оставление транспортного средства с нечитаемыми, нестандартными или установленными с нарушением требований государственного стандарта государственными регистрационными знаками, без государственных регистрационных знаков, а равно без установленных на предусмотренных для этого местах транспортного средства государственных регистрационных знаков, а также с государственными регистрационными знаками, оборудованными с применением материалов, препятствующих или затрудняющих их идентификацию;
13) стоянка транспортного средства вне парковочных мест на время более 5 (пяти) минут;
14) уклонение от уплаты за парковку;
15) стоянка без предъявления документа, подтверждающего право пользователя на льготную стоянку, либо с предъявлением документа, подтверждающего право пользователя на льготную стоянку, срок действия которого истек или лицо, не являющееся владельцем данного транспортного средства;
16) остановка или стоянка транспортных средств в местах, отведенных для остановки или стоянки транспортных средств лиц с инвалидностью с непредъявлением подтверждающих разрешений, либо с предъявлением разрешения, срок действия которого истек или, если его владелец не является собственником данного транспортного средства;

17) растайтын рұқсатты ұсынбау не қолданылу мерзімі өтіп кеткен рұқсатпен такси қызметтерінің тоқтап тұруына немесе аялдауына арналған жерлерде көлік құралдарын тоқтатып тұру немесе аялдау;
18) темекі, алкоголь және есірткі өнімін пайдалану осы Қағидалардың талаптарын орындамау болып есептеледі.

17) остановка или стоянка транспортных средств в местах, отведенных для остановки или стоянки служб такси с непредъявлением подтверждающих разрешений либо с предъявлением разрешения, срок действия которого истек;
18) употребление табачной, алкогольной и наркотической продукции.