"Ақтөбе облысының елді мекендерінің жасыл екпелерін жасау, күтіп баптау және қорғау қағидаларын бекіту туралы" облыстық мәслихаттың 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 57 шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2024 жылғы 25 қыркүйектегі № 161 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 30 қыркүйекте № 8633-04 болып тіркелді
Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Ақтөбе облысының елді мекендерінің жасыл екпелерін жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларын бекіту туралы" облыстық мәслихаттың 2023 жылғы 23 қыркүйектегі № 57 шешіміне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Ақтөбе облысының елді мекендерінің жасыл екпелерін жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларында:
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Жасыл желектерді құру, күтіп-ұстау және қорғау жөніндегі шаралар";
26-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"26. Жасыл екпелерді құру, күтіп ұстау және қорғау өзара байланысты жұмыстардың мынадай кешендеріне бөлінеді:
1) суару көзімен қамтамасыз ету;
2) ағаштарды, бұталарды, көпжылдық гүлдер мен бұталы қоршауды үш жылдық күтіммен (қажет болса топырақты ауыстыру арқылы) отырғызу;
3) бір жылдық гүлзарлар мен көгалдардың құрылысы;
4) ағаштарды кесу, қайта отырғызу;
5) үш жылдық күтімімен ағаштарды өтемдік отырғызу;
6) жасыл екпелерді күтіп-ұстау (жасыл екпелерді күту және оларға қызмет көрсету);
7) жасыл екпелерді мониторингтеу, түгендеу".
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Жасыл екпелерді күтіп-ұстау (жасыл екпелерді күту және оларға қызмет көрсету) мыналарды қамтиды:
ағаштардың діңгек қуысын орнатумен және оларды қопсыту және арамшөптерден тазарту;
ағаш діңін ақтау;
бұталы қоршауды кесу, ағаштардың діңін көтеру, өскінді алып тастау;
шөп шабу, арамшөптерді жою;
жасыл екпелерді қымтау (ағаштар, бұталар, көпжылдық гүлдер);
бүкіл вегетациялық кезеңде жасыл екпелерді суару;
ағаш тәжін тәждеу;
ағаштардың тәжін қалыптастыру;
қаңқа және жартылай қаңқа бөліктерін сақтай отырып, ағаш-бұта өсімдіктерінің биологиялық ерекшеліктеріне сүйене отырып жасартатын кесу;
апатты, қураған ағаштар мен бұталарды санитарлық кесу, діңгектерді тамырымен жұлу;
тыңайтқыштарды қолдану;
жасыл екпелердің зиянкестерімен және ауруларымен күресу;
қуыстарды тазалау және пломбалау, аралау орындарын өңдеу".
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 22 қыркүйектегі № 265 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33476 болып тіркелген) сәйкес уәкілетті орган есептейді".

О внесении изменений и дополнения в решение областного маслихата от 29 сентября 2023 года № 57 "Об утверждении Правил создания, содержания и защиты зеленых насаждений населенных пунктов Актюбинской области"
Решение Актюбинского областного маслихата от 25 сентября 2024 года № 161. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 30 сентября 2024 года № 8633-04
Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение областного маслихата "Об утверждении Правил создания, содержания и защиты зеленых насаждений населенных пунктов Актюбинской области" от 29 сентября 2023 года № 57 следующие изменения и дополнение:
В Правилах создания, содержания и защиты зеленых насаждений населенных пунктов Актюбинской области, утвержденных указанным решением:
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Меры по созданию, содержанию и защите зеленых насаждений";
пункт 26 изложить в новой редакции:
"26. Создания, содержание и защита зеленых насаждений делятся на следующие комплексы взаимосвязанных работ:
1) обеспечение источником полива;
2) посадка деревьев, кустарников, многолетних цветов и живой изгороди (с заменой грунта при необходимости) с трехгодичным уходом за ними;
3) устройство однолетних цветников и газонов;
4) вырубка, пересадка деревьев;
5) компенсационная посадка деревьев с трехгодичным уходом за ними;
6) содержание зеленых насаждений (уход и обслуживание зеленых насаждений);
7) мониторинг, инвентаризация зеленых насаждений";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. Содержание зеленых насаждений (уход и обслуживание зеленых насаждений), включает следующее:
устройство приствольных лунок и их рыхление, и прополка;
побелка штамба деревьев; стрижка живой изгороди, поднятие штамба у деревьев, удаление поросли;
покос травы, прополка сорняков;
зимнее укрытие зеленных насаждений (деревья, кустарники, многолетние цветы);
полив зеленых насаждений на протяжении всего вегетационного периода;
кронирование кроны деревьев;
формирование кроны деревьев;
омолаживающая обрезка, производимая исходя из биологических особенностей древесно-кустарниковой растительности, с сохранением скелетных и полускелетных частей;
санитарная обрезка аварийных, сухостойных деревьев и кустарников, выкорчевка пней;
внесение удобрений;
борьба с вредителями и болезнями зеленых насаждений;
зачистка и пломбировка дупел, обработка мест спилов".
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Размер вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан, предусмотренный Базовыми ставками для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 сентября 2023 года № 265 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33476), исчисляется уполномоченным органом".

2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың төрағасы Г. Суентаева

2. Настоящее решение вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель областного маслихата Г. Суентаева