Шымкент қаласы су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін, оларды шаруашылықта пайдалану режимі мен ерекше жағдайларын белгілеу туралы
Шымкент қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 1 сәуірдегі № 1313 қаулысы. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2024 жылғы 3 сәуірде № 205-17 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Су кодексінің 39-бабының 2), 2-1) тармақшаларына және 116-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 болып тіркелген) бекітілген Су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қағидаларының 5-тармағына сәйкес Шымкент қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Шымкент қаласы су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Шымкент қаласы су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылықта пайдалану режимі мен ерекше жағдайлары белгіленсін.
2. "Шымкент қаласының қалалық жайлы ортаны дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны Шымкент қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны оның ресми жариялаынғаннан кейін Шымкент қаласы әкімдігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.

Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов города Шымкент, режима и особых условий их хозяйственного использования
Постановление акимата города Шымкент от 1 апреля 2024 года № 1313. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Шымкент 3 апреля 2024 года № 205-17
В соответствии с подпунктами 2), 2-1) статьи 39 и пунктом 2 статьи 116 Водного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 5 Правил установления водоохранных зон и полос, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11838) акимат города Шымкент ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить:
1) водоохранные зоны и полосы водных объектов города Шымкент согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) режим и особые условия хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных объектов города Шымкент согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление развития комфортной городской среды города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции города Шымкент;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Шымкент после его официального опубликования.

3. Осы қаулының орындалуын бақылау Шымкент қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласының әкімі Г. Сыздыкбеков
Шымкент қаласы
әкімдігінің 2024 жылғы
"1" сәуірдегі № 1313 қаулысына
1 қосымша
Шымкент қаласы су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
Cу объектілерінің атауы
Су қорғау аймағы мен белдеулерінің ұзындығы, шақырым
Су қорғау аймағының ені, метр
Су қорғау белдеуінің ені, метр
1
Қошқар-ата өзені
15,0
500
Оң жағалау:
ПК 0 – ПК 5 – 100;
ПК 5 – ПК 150 – 35;
Сол жағалау:
ПК 0 – ПК 16 – 100;
ПК 16 – ПК – 35.
2
Қарасу өзені
8,0
500
35
3
Бадам өзені
15,0
Оң жағалау
ПК 0 – ПК 5 – 500;
ПК 5 – ПК 95 – 70;
ПК 95 – ПК 110+00 – теміржол желісінің бойында
ПК 93 + 76 – 183;
ПК 195 + 84 – 167;
ПК 100+00 – 250;
ПК 107 + 00 – 392;
ПК 110 + 00 – 500;
ПК 110+00 – ПК 122+89 – 500 м;
ПК 122+89 – 127+13 – темір жол желісінің бойында;
ПК 122+89 – 500;
ПК 127+13 – 378;
ПК127+13 – ПК 139+00 – 70.
ПК 139+00 – ПК 144+00 – канал бойында
ПК 139 – 70;
ПК 142 – 261;
ПК 144 – 389;
ПК 144+00 –ПК 150+00 – темір жол желісінің бойында;
ПК 147 – 345;
ПК 150 – 305;
Сол жағалау;
ПК 0 – ПК 5 – 500;
ПК 5 – ПК 95 – 70 м;
ПК 95+00 ПК 127+13 – 500;
ПК 127+13 – ПК 145+00 – 70;
ПК 145+00 ПК 150+00 – канал бойында;
ПК 147 – 116;
ПК 150 -96.
Оң жағалау:
ПК 0 – ПК 150+00 – 35;
Сол жағалау:
ПК 0 – ПК 95+00 – 35;
ПК 95+00 – ПК 127+13 – 100;
ПК 127+13 – ПК 150+00 – 35.
Шымкент қаласы
әкімдігінің 2024 жылғы
"1" сәуірдегі № 1313 қаулысына
2 қосымша
Шымкент қаласының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылықта пайдалану режимі мен ерекше жағдайлары
Су қорғау аймағы – cудың ластануын, қоқысталуы мен сарқылуын болдырмау үшін арнайы шаруашылық қызмет режимі белгіленетін су объектiлерiне іргелес аумақ.
Су қорғау белдеуі - шектеулі шаруашылық қызмет режимі белгіленген, су қорғау аймағы шегінде су объектiлерiне іргелес, ені отыз бес метрден кем емес аумақ.
1. Су қорғау белдеулерінің шегінде:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық пен өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылыс жайлар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылыс жайларын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көліктік инфрақұрылым, кәсіпшілік балық өсіру, балық шаруашылығы технологиялық су айдындары объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, демалыс және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылыс жайларды салмай, ғимараттар мен құрылыс жайларды салуға және пайдалануға;

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Шымкент.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Шымкент Г. Сыздыкбеков
Приложение 1 к
постановлению акимата
города Шымкент
№ 1313 от "1" апреля 2024 года
Водоохранные зоны и полосы водных объектов города Шымкент
Наименование водных объектов
Протяженность водоохранных зон и полос, километр
Ширина водоохранной зоны, метр
Ширина водоохранной полосы, метр
1
река Кошкар-ата
15,0
500
Правый берег:
ПК 0 – ПК 5 – 100;
ПК 5 – ПК 150 – 35;
Левый берег:
ПК 0 – ПК 16 – 100;
ПК 16 – ПК – 35.
2
река Карасу
8,0
500
35
3
река Бадам
15,0
Правый берег
ПК 0 – ПК 5 – 500;
ПК 5 – ПК 95 – 70;
ПК 95 – ПК 110+00 – вдоль железной линии
ПК 93 + 76 – 183;
ПК 195 + 84 – 167;
ПК 100+00 – 250;
ПК 107 + 00 – 392;
ПК 110 + 00 – 500;
ПК 110+00 – ПК 122+89 – 500 м;
ПК 122+89 – 127+13 вдоль железной линии;
ПК 122+89 – 500;
ПК 127+13 – 378;
ПК127+13 – ПК 139+00 – 70;
ПК 139+00 – ПК 144+00 – вдоль канала;
ПК 139 – 70.
ПК 142 – 261;
ПК 144 – 389;
ПК 144+00 –ПК 150+00 – вдоль железной линии;
ПК 147 – 345;
ПК 150 – 305;
Левый берег;
ПК 0 – ПК 5 – 500;
ПК 5 – ПК 95 – 70 м;
ПК 95+00 ПК 127+13 – 500;
ПК 127+13 – ПК 145+00 – 70;
ПК 145+00 ПК 150+00 – вдоль канала;
ПК 147 – 116;
ПК 150 -96.
Правый берег:
ПК 0 – ПК 150+00 – 35;
Левый берег:
ПК 0 – ПК 95+00 – 35;
ПК 95+00 – ПК 127+13 – 100;
ПК 127+13 – ПК 150+00 – 35.
Приложение 2 к
постановлению акимата
города Шымкент
№ 1313 от "1" апреля 2024 года
Режим и особые условия их хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных объектов города Шымкент
Водоохранная зона – территория, примыкающая к водным объектам, на которой устанавливается специальный режим хозяйственной деятельности для предотвращения загрязнения, засорения и истощения вод.
Водоохранная полоса – территория шириной не менее тридцати пяти метров в пределах водоохранной зоны, прилегающая к водному объекту, на которой устанавливается режим ограниченной хозяйственной деятельности.
1. В пределах водоохранных полос запрещаются:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, промыслового рыболовства, рыбохозяйственных технологических водоемов, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте, без строительства зданий и сооружений досугового и (или) оздоровительного назначения;

3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) пестицидтер мен тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға тыйым салынады.
2. Су қорғау аймақтарының шегінде:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;
3) тыңайтқыштар, пестицидтер, мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін пестицидтермен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;

3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов пестицидов и удобрений.
2. В пределах водоохранных зон запрещаются:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;
3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям), а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки пестицидами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;

7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық пестицидтерді тыңайтқыш ретінде пайдалануға тиым салынады.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.

7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических пестицидов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов.