Шымкент қаласы азаматтарының жекелеген санаттарына қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жолақы жеңілдігін беру туралы
Шымкент қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 26 сәуірдегі № 1990 бірлескен қаулысы және Шымкент қаласы мәслихатының 2024 жылғы 26 сәуірдегі № 15/132-VIII шешiмi. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2024 жылғы 29 сәуірде № 210-17 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 55-бабына, "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 және 27-баптарына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Шымкент қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шымкент қаласы азаматтарының мынадай жекелеген санаттарына меншіктің барлық түріндегі қалалық қоғамдық көліктерде (таксиден басқа) тегін жол жүру құқығы берілсін:
1) "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабына сәйкес (бұдан әрі – Заң) Ұлы Отан Соғысының ардагерлеріне;
2) Заңның 5-бабына сәйкес басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
3) Заңның 6-бабына сәйкес Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
4) "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға;
5) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі – КСР Одағы) ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға;
6) 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдарға;
7) "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес саяси қуғын-сүргiндер құрбандарына, сондай-ақ саяси қуғын-сүргiндерден зардап шеккен адамдарға;
8) екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
9) бірінші топтағы мүгедектігі бар балаларды алып жүретін адамдарға;
10) көру қабілеттігі бұзылған бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
11) көру қабілеттігі бұзылған бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды алып жүретін адамдарға;
12) 70 жастан асқан зейнеткерлерге;
13) жалпы білім беретін мектептің оқушыларына;
14) "Шымкент қаласының құрметті азаматы" атағы бар адамдарға.
2. Шымкент қаласында орналасқан техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарында оқитын студенттер үшін меншіктің барлық түріндегі қалалық қоғамдық көліктерде (таксиден басқа) жол жүру ақысы 50 (елу) теңге мөлшерінде жеңілдік белгіленсін.

О предоставлении льготного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) отдельным категориям граждан города Шымкент
Совместные постановление акимата города Шымкент от 26 апреля 2024 года № 1990 и решение маслихата города Шымкент от 26 апреля 2024 года № 15/132-VIII. Зарегистрированы в Департаменте юстиции города Шымкент 29 апреля 2024 года № 210-17
В соответствии со статьей 55 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан", статьями 6 и 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об образовании" акимат города Шымкент ПОСТАНОВЛЯЕТ и маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Предоставить право бесплатного проезда на городском общественном транспорте всех форм собственности (кроме такси) следующим отдельным категориям граждан города Шымкент:
1) ветеранам Великой Отечественной войны в соответствии со статьей 4 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – Закон);
2) ветеранам боевых действий на территории других государств в соответствии со статьей 5 Закона;
3) ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны в соответствии со статьей 6 Закона;
4) лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Ері";
5) лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – Союза ССР) за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
6) лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
7) жертвам политических репрессий, а также лицам, пострадавшим от политических репрессий, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
8) лицам с инвалидностью второй группы;
9) лицам, сопровождающим детей с инвалидностью первой группы;
10) лицам с инвалидностью первой группы в результате нарушения зрения;
11) лицам, сопровождающим лиц с инвалидностью первой группы в результате нарушения зрения;
12) пенсионерам старше 70 лет;
13) лицам, обучающимся в организациях среднего образования;
14) лицам, удостоенным звания "Почетный гражданин города Шымкент".
2. Установить льготный проезд в размере 50 (пятьдесят) тенге на городском общественном транспорте всех форм собственности (кроме такси) студентам, обучающимся в организациях технического, профессионального, послесреднего и высшего образования, расположенных на территории города Шымкент.

3. Қаржыландыру көзі Шымкент қаласының бюджеті болып айқындалсын.
4. "Шымкент қаласының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен қаулы мен шешімді Шымкент қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен қаулы мен шешімді ресми жариялағанынан кейін Шымкент қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Осы бірлескен қаулы мен шешімнің орындалуын бақылау Шымкент қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
6. Осы бірлескен қаулы мен шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 2024 жылғы 1 мамырдан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Шымкент қаласының әкімі Г. Сыздыкбеков
Шымкент қаласы
мәслихатының төрағасы Б. Нарымбетов

3. Определить источником финансирования бюджет города Шымкент.
4. Государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного постановления и решения в Департаменте юстиции города Шымкент;
2) размещение настоящего совместного постановления и решения на интернет-ресурсе акимата города Шымкент после его официального опубликования.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления и решения возложить на курирующего заместителя акима города Шымкент.
6. Настоящее совместное постановление и решение вводится в действие после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 мая 2024 года.
Аким города Шымкент Г. Сыздыкбеков
Председатель маслихата
города Шымкент Б. Нарымбетов