2024-2026 жылдарға арналған Абай облысы бойынша спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін бекіту туралы
Абай облысы әкімдігінің 2024 жылғы 29 ақпандағы № 54 қаулысы. Абай облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 1 наурызда № 230-18 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 2-тармағына, "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 20-5) тармақшасына сәйкес, Абай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған Абай облысы бойынша спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Абай облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) әкімдіктің осы қаулысын Абай облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы ресми жарияланған күнінен кейін Абай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Әкімдіктің осы қаулысының орындалуын бақылау Абай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысы әкімінің міндетін атқарушы
А. Мусабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
Абай облысы әкімдігінің
2024 жылғы 29 ақпандағы
№ 54 қаулысына
қосымша
2024-2026 жылдарға арналған Абай облысы бойынша спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесі
Спорт түрлерінің атауы
Топтар атауы
Рет.№
Олимпиадалық емес спорт түрлері
Жазғы олимпиадалық спорт түрлері
Қысқы олимпиадалық спорт түрлері
Паралимпиадалық спорт түрлері
Ұлттық спорт түрлері
"А" тобы
1.
Таэквон-до ИТФ (I.T.F)
Грек-рим күресі
Биатлон
Дзюдо
Қазақ күресі
2.
Панкратион
Семсерлесу
Жеңіл атлетика
Жекпе-жек
3.
Спорттық самбо және жауынгерлік самбо
Жеңіл атлетика
Жүзу
Тоғызқұмалақ
4.
Кикбоксинг
Бокс
Пауэрлифтинг
Құсбегілік
5.
Армрестлинг
Ауыр атлетика
Үстел теннисі
6.
Пауэрлифтинг
Еркін күрес
Шаңғы жарыстары
7.
Nomad MMA
Дзюдо
8.
Жеңіл атлетика (СУРДО)
"В" тобы
1.
Гір спорты
Спорттық гимнастика
Конькимен жүгіру спорты
Бәйге
2.
Шахмат
Көркем гимнастика
Шаңғы жарыстары
3.
Шинкиокушинкай каратэ
Таеквондо WTF
4.
Каратэ-До КҰкушинкай
Футбол
5.
Жауынгерлік жекпе-жектің аралас түрлері (ММА)
Жүзу
6.
Комбат дзю-дзюцу
Велосипед спорты (тас жол)
7.
Таеквондо (СУРДО)
Үстел теннисі
8.
Классикалық волейбол
9.
Баскетбол
"С" тобы
1.
Джиу-джитсу
Су добы
Дәстүрлі садақ ату
2.
Кекушинкай каратэ
Спорттық құзға өрмелеу
3.
Бодибилдинг
Байдарка мен каноэде есу, есу слаломы
4.
Бильярд
5.
Белбеу күресі
6.
Тәжірибелік ату
7.
Таеквон – до GTF
8.
Спорттық балық аулау
9.
Спорттық туризм
**аббревиатуралардың толық жазылуы:
Сурдо – Сурдлимпиадалық спорт түрлері;
ITF – Инернешнал Таеквондо Фидерейшн (International Taekwondo Federation);
ММА – Миксд Мартиал Артс (Mixed Martial Arts);
GTF – Глобал таеквондо федерейшн (Global taekwon-do federation);
WTF – Ворлд таеквондо федерейшн (World Taekwondo Federation).

Об утверждении регионального перечня приоритетных видов спорта по области Абай на 2024-2026 годы
Постановление акимата области Абай от 29 февраля 2024 года № 54. Зарегистрировано Департаментом юстиции области Абай 1 марта 2024 года № 230-18.
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 20-5) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", акимат области Абай ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить региональный перечень приоритетных видов спорта по области Абай на 2024-2026 годы, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление физической культуры и спорта области Абай" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления акимата в Департаменте юстиции области Абай;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата области Абай после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления акимата возложить на курирующего заместителя акима области Абай.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности акима области Абай
А. Мусабаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
акимата области Абай
от 29 февраля 2024 года
№ 54
Региональный перечень приоритетных видов спорта по области Абай на 2024-2026 годы
Наименование видов спорта
Наиме нование груп
№ п/п
Неолимпийские виды спорта
Летние олимпийские виды спорта
Зимние олимпийские виды спорта
Паралимпийские виды спорта
Национальные виды спорта
Группа "А"
1.
Таэквон-до ИТФ (I.T.F)
Греко-римская борьба
Биатлон
Дзюдо
Казакша курес
2.
Панкратион
Фехтование
Легкая атлетика
Единоборство
3.
Спортивное самбо и боевое самбо
Легкая атлетика
Плавание
Тогызкумалак
4.
Кикбоксинг
Бокс
Пауэрлифтинг
Охота с ловчими птицами
5.
Армрестлинг
Тяжелая атлетика
Настольный теннис
6.
Пауэрлифтинг
Вольная борьба
Лыжные гонки
7.
Nomad MMA
Дзюдо
8.
Легкая атлектика (СУРДО)
Группа "В"
1.
Гиревой спорт
Гимнастика спортивная
Конькобежный спорт
Байге
2.
Шахматы
Гимнастика художественная
Лыжные гонки
3.
Каратэ шинкиокушинкай
Таэквондо WTF
4.
Каратэ-До КҰкушинкай
Футбол
5.
Смешанные виды боевого единоборства (ММА)
Плавание
6.
Комбат дзю-дзюцу
Велосипедный спорт (шоссе)
7.
Таеквондо (СУРДО)
Настольный теннис
8.
Классический волейбол
9.
Баскетбол
Группа "С"
1.
Джиу-джитсу
Водное поло
Традиционная стрельба из лука
2.
Кекушинкай каратэ
Спортивное скалолазание
3.
Бодибилдинг
Гребля на байдарках и каноэ, гребной слалом
4.
Бильярд
5.
Борьба на поясах
6.
Практическая стрельба
7.
Таеквондо – до GTF
8.
Спортивное рыболовство
9.
Спортивный туризм
**Расшифровка аббревиатур:
Сурдо – Сурдолимпиские виды спорта;
ITF – Интернешнал Таеквондо Фидерейшн (International Taekwondo Federation);
ММА – Миксд Мартиал Артс (Mixed Martial Arts);
GTF – Глобал таеквондо федерейшн (Global taekwon-do federation);
WTF – Ворлд таеквондо федерейшн (World Taekwondo Federation).