Қаражал қаласында тұрғын үй көмегін көрсету мөлшері мен тәртібін айқындау туралы
Ұлытау облысы Қаражал қалалық мәслихатының 2024 жылғы 23 мамырдағы № 159 шешімі. Ұлытау облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 5 маусымда № 123-20 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97-бабына, "Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы №117 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №33763 болып тіркелген) сәйкес, Қаражал қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қаражал қаласында тұрғын үй көмегін көрсету мөлшері мен тәртібі осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Қаражал қалалық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихаттың төрағасы З. Оспанова
Қаражал қалалық мәслихатының
2024 жылғы 23 мамырдағы
№ 159
шешіміне 1-қосымша
Қаражал қаласында тұрғын үй көмегін көрсету мөлшері мен тәртібі
1. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен жалғыз тұрғынжай ретінде Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында тұрған тұрғынжайда Қаражал қаласында тұрақты тіркелген және тұратын, аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға), сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға):
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарға;
коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеуге беріледі.
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың жиыны ретінде айқындалады.
Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарды, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеу сомасы арасындағы айырма ретінде және аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) осы мақсаттарға жұмсайтын шығыстарының шекті жол берілетін деңгейі 6 пайыз мөлшерінде айқындалады.

Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в городе Каражал
Решение Каражалского городского маслихата области Ұлытау от 23 мая 2024 года № 159. Зарегистрировано в Департаменте юстиции области Ұлытау 5 июня 2024 года № 123-20
В соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года №117 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №33763), Каражалский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Определить размер и порядок оказания жилищной помощи в городе Каражал согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Каражалского городского маслихата согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель городского маслихата З. Оспанова
Приложение 1 к решению
Каражалского городского маслихата
от 23 мая 2024 года
№ 159
Размер и порядок оказания жилищной помощи в городе Каражал
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно зарегистрированным и проживающим в городе Каражал в жилище, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории Республики Казахстан, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на оплату:
расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций;
расходов за пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, и предельно допустимым уровнем расходов малообеспеченных семей (граждан) на эти цели, в размере 6 (шесть) процентов.

2. Тұрғын үй көмегін тағайындау "Қаражал қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесімен (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырылады.
3. Аз қамтылған отбасының (азаматтың) жиынтық табысын уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсанға "Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) (бұдан әрі - Тұрғын үй беру қағидалары) айқындалған тәртіппен есептеледі.
4. Тұрғын үй көмегі аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жеткізушілер ұсынған ай сайынғы жарналар туралы шоттарға және шығыстар сметасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
5. Аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін тағайындау келесі төмендегі нормаларға сәйкес жүргізіледі:
1) көп бөлмелі пәтерлерде тұрғынжай алаңының нормасы бір адамға 18 шаршы метрді құрайды, бір бөлмелі пәтерде тұратындар үшін - пәтердің жалпы алаңы. Көп бөлмелі пәтерлерде жалғыз тұратындар үшін алаң нормасы - 30 шаршы метр;
2) газ тұтыну нормасы –бір отбасыға айына 1 баллон (11 килограмм);
3) қызмет көрсетушілердің шоттарын (түбіртектер, жүкқұжаттар, шот - фактуралар) ұсына отырып, нақты шығындар бойынша қатты отынды пайдалану, тұрғынжайларда (пәтерлерде) бір-екі қабатты үйлер үшін - алаңның 1 шаршы метрін жылыту үшін 161 килограмм көмір, үш-бес қабатты үйлер үшін - 98 килограмм көмір (6 айлық жылыту маусымына есептегенде), бірақ жылу маусымына 7 тоннадан артық емес;
тұрғын үй көмегін есептегенде, статистика органдарының мәліметтері бойынша Қаражал қаласында өткен тоқсанда қалыптасқан көмір бағасы қолданылады;
4) нақты шығындар бойынша, отбасының электроэнергияны тұтынуы, бірақ:
газ плиталарымен жабдықталған үйлерде айына 150 киловаттан артық емес;
электр плиталарымен жабдықталған үйлерде айына 250 киловаттан артық емес;
5) суық суды, кәрізді, қоқыс төккішті тұтыну нормалары тарифтерді бекітетін органмен белгіленеді.
6. Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлем ақы тарифтерінің көтерілуіне өтемақы төлеу Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, иновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 295/НҚ "Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің өсуін өтеу мөлшерін айқындау және қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33200 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.

2. Назначение жилищной помощи осуществляется государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ города Каражал" (далее – уполномоченный орган).
3. Совокупный доход малообеспеченной семьи (гражданина) исчисляется уполномоченным органом за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи, в порядке, определяемом приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года №117 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №33763) (далее – Правила предоставления жилищной помощи).
4. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума согласно смете расходов и счетам на оплату коммунальных услуг за счет бюджетных средств малообеспеченным семьям (гражданам).
5. Назначение жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) производится в соответствии с нижеследующими нормами:
1) норма площади жилища составляет 18 квадратных метров на человека в многокомнатных квартирах, для проживающих в однокомнатных квартирах – общая площадь квартиры. Норма площади для одиноко проживающих в многокомнатных квартирах – 30 квадратных метров;
2) норма потребления газа - 1 баллон (11 килограмм) в месяц на семью;
3) потребление твердого топлива по фактическим расходам с предъявлением счетов поставщиков услуг (квитанции, накладные, счета – фактуры), в жилых помещениях (квартирах) для домов одно-двухэтажной постройки - 161 килограмм угля на отопление 1 квадратного метра площади, для домов трех-пятиэтажной постройки - 98 килограмм угля (в расчете на отопительный сезон 6 месяцев), но не более 7 тонн на отопительный сезон;
при расчете жилищной помощи применяются цены на уголь, сложившиеся в городе Каражал за истекший квартал, по данным органов статистики;
4) потребление электроэнергии на семью по фактическим расходам, но не более:
150 киловатт в месяц в домах, оборудованных газовыми плитами;
250 киловатт в месяц в домах, оборудованных электрическими плитами;
5) нормы потребления холодной воды, канализации, мусороудаления устанавливаются органом, утверждающим тариф.
6. Выплата компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам осуществляется в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2023 года №295/НҚ "Об определении размера и утверждении Правил компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №33200).

7. Аз қамтылған отбасы (азамат) (немесе оның сенiмхатқа, заңдарға, сот шешiмiне не әкiмшiлiк құжатқа негiзделген өкiлi) тұрғын үй көмегін тағайындау үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) немесе "электрондық үкімет" веб-порталына тоқсанына бір рет жүгінуге құқылы.
8. Аз қамтылған отбасы (азамат) (немесе нотариалды куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) тұрғын үй көмегін тағайындау үшін уәкілетті органға "электрондық үкімет" веб-порталы немесе Мемлекеттік корпорация арқылы келесі құжаттарды ұсына отырып, Тұрғын үй беру қағидаларына 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тұрғын үй көмегін тағайындау туралы өтініш жолдайды:
1) Мемлекеттік корпорацияға:
Тұрғын үй көмегін беру қағидаларына 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
отбасының кірісін растайтын құжаттар (тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді қоспағанда);
жұмыс орнынан анықтама немесе жұмыссыз адам ретінде тіркелуі туралы анықтама (тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді қоспағанда);
балаларға және асырауындағы басқа да адамдарға алименттер туралы мәліметтер;
банктік шоты;
тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шот;
коммуналдық қызметтерді тұтыну шоттары;
телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот;
2) "электрондық үкімет" веб-порталға:
аз қамтылған отбасының (азаматтың) электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
отбасының кірісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі;
жұмыс орнынан анықтаманың немесе жұмыссыз адам ретінде тіркелуі туралы анықтаманың электрондық көшірмесі;
балаларға және асырауындағы басқа да адамдарға алименттер туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі;
банктік шотының электрондық көшірмесі;
тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шоттың электрондық көшірмесі;
коммуналдық қызметтерді тұтыну шотының электрондық көшірмесі;
телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шоттың немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шоттың электрондық көшірмесі.

7. Малообеспеченная семья (гражданин) (либо его представитель в силу полномочия, основанного на доверенности, законодательстве, решении суда либо административном акте) обращается за назначением жилищной помощи один раз в квартал в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) или веб-портал "электронного правительства".
8. Для назначения жилищной помощи малообеспеченная семья (гражданин) (либо его представитель по нотариально заверенной доверенности) направляет в уполномоченный орган через Государственную корпорацию и/или посредством веб-портала "электронного правительства" заявление о назначении жилищной помощи, по форме согласно приложению 1 к Правилам предоставления жилищной помощи, с предоставлением следующих документов:
1) в Государственную корпорацию:
заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам предоставления жилищной помощи;
документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
документы, подтверждающие доходы семьи (за исключением сведений, получаемых из соответствующих государственных информационных систем);
справка с места работы либо справка о регистрации в качестве безработного лица (за исключением сведений, получаемых из соответствующих государственных информационных систем);
сведения об алиментах на детей и других иждивенцев;
банковский счет;
счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания);
счета на потребление коммунальных услуг;
квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
счет о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленный местным исполнительным органом;
2) на веб-портал "электронного правительства":
запрос в форме электронного документа, удостоверенный электронной цифровой подписью малообеспеченной семьи (граждан);
электронная копия документов, подтверждающих доходы семьи;
электронная копия справки с места работы либо справка о регистрации в качестве безработного лица;
электронная копия сведений об алиментах на детей и других иждивенцев;
электронная копия банковского счета;
электронную копию счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания);
электронную копию счета на потребление коммунальных услуг;
электронную копию квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копию договора на оказание услуг связи;
электронную копию счета о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленного местным исполнительным органом.

9. Құжаттарды қарау және тұрғын үй көмегін көрсету туралы шешім қабылдау немесе көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру мерзімі Мемлекеттік корпорациядан немесе "электрондық үкімет" веб-порталынан құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап сегіз жұмыс күнін құрайды.
10. Тұрғын үй көмегі барлық құжаттармен бірге өтініш берілген айдан бастап бір тоқсан мерзімге тағайындалады.
11. Уәкілетті орган мынадай негіздер бойынша:
1) тұрғын үй көмегін алу үшін аз қамтылған отбасы (азамат) ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) аз қамтылған отбасының (азаматтың) және (немесе) тұрғын үй көмегін көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Тұрғын үй көмегін беру қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) аз қамтылған отбасыға (азаматқа) қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) аз қамтылған отбасыға (азаматқа) қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде аз қамтылған отбасы (азамат) тұрғын үй көмегін алуға байланысты арнайы құқықтан айырылғанда тұрғын үй көмегін беруден бас тартады.
12. Аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін тағайындау Қаражал қаласы бюджетінде тиісті қаржы жылына көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
13. Аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) шешім қабылданған айдан кейінгі айдың 15 күніне дейін тұрғын үй көмегін төлеуді уәкілетті орган есептелген сомаларды екінші деңгейдегі банктер арқылы тұрғын үй көмегін алушылардың жеке шоттарына аудару жолымен жүзеге асырады.
14. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 4-тармағына сәйкес уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жолдайды.
3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда, уәкілетті орган шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) шағымды жібермейді.

9. Срок рассмотрения документов и принятия решения о предоставлении жилищной помощи либо мотивированный ответ об отказе со дня принятия полного комплекта документов от Государственной корпорации, либо через веб-портал "электронного правительства" составляет восемь рабочих дней.
10. Жилищная помощь назначается с месяца подачи заявления со всеми документами сроком на один квартал.
11. Уполномоченный орган отказывает в предоставлении жилищной помощи по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных малообеспеченной семьей (гражданином) для получения жилищной помощи, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие малообеспеченной семьи (гражданина) и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания жилищной помощи, требованиям, установленным в Правилах предоставления жилищной помощи;
3) в отношении малообеспеченной семьи (гражданина) имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении малообеспеченной семьи (гражданина) имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого малообеспеченная семья (гражданин) лишена специального права, связанного с получением жилищной помощи.
12. Назначение жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете города Каражал на соответствующий финансовый год малообеспеченным семьям (гражданам).
13. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей жилищной помощи в срок до 15 числа месяца, следующего за месяцем принятия решения.
14. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания жилищной помощи производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается уполномоченному органу и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
В соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, уполномоченный орган, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
Жалоба малообеспеченной семьи (гражданина) не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия в течение 3 (трех) рабочих дней благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.

Уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен аз қамтылған отбасының (азаматтың) шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін аз қамтылған отбасының (азаматтың) шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі. Егер заңда жоғары тұрған органға шағым жасау қажеттілігінсіз сотқа жүгіну мүмкіндігі көзделген жағдайда, әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) дау айтылатын әкімшілік орган, лауазымды адам сотқа пікірмен қатар жоғары тұрған әкімшілік орган басшысының, лауазымды адамының уәжді ұстанымын ұсынады.
Қаражал қалалық мәслихатының
2024 жылғы 23 мамырдағы
№ 159
шешіміне 2-қосымша
Қаражал қалалық мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. Қаражал қалалық мәслихатының "Қаражал қаласының аз қамтылған тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" 2012 жылғы 28 наурыздағы №19 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8-5-127 болып тіркелген).
2. Қаражал қалалық мәслихатының "Қаражал қалалық мәслихатының 2012 жылғы 28 наурыздағы II сессиясының №19 "Қаражал қаласының аз қамтылған тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 28 қыркүйектегі №65 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1956 болып тіркелген).
3. Қаражал қалалық мәслихатының "Қаражал қалалық мәслихатының 2012 жылғы 28 наурыздағы II сессиясының №19 "Қаражал қаласының аз қамтылған тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2013 жылғы 27 наурыздағы №110 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2316 болып тіркелген).
4. Қаражал қалалық мәслихатының "Қаражал қалалық мәслихатының II сессиясының 2012 жылғы 28 наурыздағы №19 "Қаражал қаласының аз қамтылған тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2014 жылғы 24 маусымдағы № 241 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2693 болып тіркелген).

Жалоба малообеспеченной семьи (гражданина), поступившая в адрес уполномоченного органа, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба малообеспеченной семьи (гражданина), поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке. В случае, если законом предусмотрена возможность обращения в суд без необходимости обжалования в вышестоящем органе, административный орган, должностное лицо, административный акт, административное действие (бездействие) которых оспариваются, наряду с отзывом представляют в суд мотивированную позицию руководителя вышестоящего административного органа, должностного лица.
Приложение 2 к решению
Каражалского городского маслихата
от 23 мая 2024 года
№ 159
Перечень утративших силу некоторых решений Каражалского городского маслихата
1. Решение Каражалского городского маслихата "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченному населению города Каражал" от 28 марта 2012 года № 19 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8-5-127).
2. Решение Каражалского городского маслихата "О внесении изменений в решение II сессии Каражалского городского маслихата от 28 марта 2012 года № 19 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченному населению города Каражал" от 28 сентября 2012 года № 65 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1956).
3. Решение Каражалского городского маслихата "О внесении изменений и дополнений в решение II сессии Каражалского городского маслихата от 28 марта 2012 года № 19 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченному населению города Каражал" от 27 марта 2013 года № 110 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2316).
4. Решение Каражалского городского маслихата "О внесении изменений в решение II сессии Каражалского городского маслихата от 28 марта 2012 года № 19 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченному населению города Каражал" от 24 июня 2014 года № 241 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2693).

5. Қаражал қалалық мәслихатының "Қаражал қалалық мәслихатының 2012 жылғы 28 наурыздағы II сессиясының №19 "Қаражал қаласының аз қамтылған тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 17 тамыздағы №227 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4957 болып тіркелген).
6. Қаражал қалалық мәслихатының "Қаражал қалалық мәслихатының 2012 жылғы 28 наурыздағы II сессиясының №19 "Қаражал қаласының аз қамтылған тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы №342 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5670 болып тіркелген).
7. Қаражал қалалық мәслихатының "Қаражал қалалық мәслихатының 2012 жылғы 28 наурыздағы II сессиясының №19 "Қаражал қаласының аз қамтылған тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2020 жылғы 24 желтоқсандағы №446 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6138 болып тіркелген).
8. Қаражал қалалық мәслихатының "Қаражал қалалық мәслихатының 2012 жылғы 28 наурыздағы №19 "Қаражал қаласының аз қамтылған тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2022 жылғы 23 қыркүйектегі №181 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29845 болып тіркелген).

5. Решение Каражалского городского маслихата "О внесении изменения и дополнений в решение II сессии Каражалского городского маслихата от 28 марта 2012 года № 19 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченному населению города Каражал" от 17 августа 2018 года № 227 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4957).
6. Решение Каражалского городского маслихата "О внесении изменений в решение II сессии Каражалского городского маслихата от 28 марта 2012 года № 19 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченному населению города Каражал" от 26 декабря 2019 года № 342 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5670).
7. Решение Каражалского городского маслихата "О внесении изменений и дополнения в решение II сессии Каражалского городского маслихата от 28 марта 2012 года № 19 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченному населению города Каражал" от 24 декабря 2020 года № 446 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6138).
8. Решение Каражалского городского маслихата "О внесении изменения в решение Каражалского городского маслихата от 28 марта 2012 года № 19 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченному населению города Каражал" от 23 сентября 2022 года № 181 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29845).