Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 2024 жылғы 22 ақпандағы № 12-98/VIII шешiмi. Түркістан облысының Әдiлет департаментiнде 2024 жылғы 27 ақпанда № 6471-13 болып тiркелдi
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 56 бабының 1-тармағының 4) тармақшасына, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабының 2-3 тармағына, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы №523 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес, Сайрам аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары осы шешімнің 1 қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің 2 қосымшасына сәйкес Сайрам аудандық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешiм оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Ш. Халмурадов
"Сайрам аудандық маслихаты"
2024 жылғы 22 ақпандағы
№ 12-98/VIII шешіміне 1 қосымша
Сайрам ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сайрам ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2023 жылғы 30 маусымдағы №523 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) және Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 11-бабының 17) тармақшасына сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.
2. Әлеуметтік көмек Сайрам ауданының аумағында тұрақты тұратын, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына көрсетіледі.
3. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Решение Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 22 февраля 2024 года № 12-98/VIII. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Туркестанской области 27 февраля 2024 года № 6471-13
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 56 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Социального кодекса Республики Казахстан, пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О ветеранах" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года №523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Сайрамский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Сайрамского районного маслихата согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Председатель маслихата Ш. Халмурадов
Приложение 1 к решению
"Сайрамский районный маслихат"
от 22 февраля 2024 года № 12-98/VIII
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Сайрамского района
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Сайрамского района (далее - Правила) разработаны в соответствии с Постановлением Правительства Респ ублики Казахстан от 30 июня 2023 года №523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан"(далее - Типовые правила) и подпунктом 17) статьи 11 Социального кодекса Республики Казахстан и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.
2. Социальная помощь предоставляется отдельным категориям нуждающихся граждан, постоянно проживающим на территории Сайрамского района.
3. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша өтініштер қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) арнайы комиссия – мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Сайрам аудан әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
4) әлеуметтік көмек – Сайрам аудандық әкімдігі мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар), сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай нысанда немесе заттай нысанда көрсететін көмек;
5) әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган – Сайрам аудандық әлеуметтік көмек тағайындауды жүзеге асыратын аудандық жергілікті атқарушы органы;
6) ең төмен күнкөріс деңгейі – "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Түркістан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
7) жан басына шаққандағы орташа кіріс – отбасының бір айдағы жиынтық кірісінің отбасының әрбір мүшесіне тура келетін үлесі;
8) мерекелік күндер (бұдан әрі – атаулы күндер) – Қазақстан Республикасының кәсіптік және өзге де мерекелері;
9) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш берген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімімен құрылатын арнайы комиссия;
10) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
4. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 71-бабының 4-тармағында, 170-бабының 3-тармағында, 229-бабының 3-тармағында, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1-тармағы 2) тармақшасында, 11-бабының 1-тармағы 2) тармақшасында, 12-бабының 1-тармағы 2) тармақшасында және 13-бабының 2) тармақшасында, 17-бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек Үлгілік қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мезгіл-мезгіл (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет, жылына 1 рет) көрсетіледі.

1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - уполномоченная организация) - юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением акима Сайрамского района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан;
3) праздничные дни - дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
4) социальная помощь - помощь, предоставляемая акиматом Сайрамского района в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан(далее - получатели), а также к праздничным дням и памятным датам.
5) уполномоченный орган по оказанию социальной помощи - местный исполнительный орган Сайрамского района, осуществляющий оказание социальной помощи;
6) прожиточный минимум - минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой республиканским государственным учреждением "Департамент бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан по Туркестанской области";
7) среднедушевой доход- доля совокупного дохода семьи в месяц, которая приходится на каждого члена семьи;
8) праздничные даты (далее - памятные даты) - профессиональные и иные праздники Республики Казахстан;
9) участковая комиссия - специальная комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью и подготовки заключений;
10) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи.
4. Меры социальной поддержки, предусмотренные пунктом 4 статьи 71, пунктом 3 статьи 170, пунктом 3 статьи 229 Социального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 1 статьи 10, подпунктом 2) пункта 1 статьи 11, подпунктом 2) пункта 1 статьи 12, подпунктом 2) статьи 13, статьей 17 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", оказываются в порядке, определенном Типовыми правилами.
5. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие, 1 раз в год).

6. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбелерін, сондай-ақ әлеуметтік көмек көрсетудің дүркінділігін жергілікті атқаруші органдың ұсынымы бойынша жергілікті өкілді органдар белгілейді.
7. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Түркістан облысының әкімдігі бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
2- тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
8. Әлеуметтiк көмек келесі санаттағы азаматтарға мереке және атаулы күндерi көрсетіледі:
1) 15 ақпан - Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні:
оқу жиындарына шақырылған және Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде жiберiлген әскери мiндеттiлерге;
Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде осы елге жүк жеткiзу үшiн жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерiне;
бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмалармен ұшқан ұшу құрамының әскери қызметшiлерiне;
Ауғанстандағы кеңестік әскери контингентке қызмет көрсеткен, жарақат, контузия алған немесе мертіккен не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлерге Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылуына 35 жылдығына орай бір рет 50 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Осы тармақшада көрсетілген санаттағы азаматтарға Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылуына 35 жылдығынан кейінгі жылдары - 30 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
2) 8 наурыз - Халықаралық әйелдер күні:
көп балалы аналарға, оның ішінде "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған -2 (екі) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
3) 26 сәуір – радиациялық апаттардың салдарын жоюға қатысқан қатысушылар және осы апаттардың құрбандарын еске алу күні:
1986 – 1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдарға –30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
4) 7 мамыр - Отан қорғаушылар күні:
1992 жылғы қыркүйек – 2001 жылғы ақпан аралығындағы кезеңде Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын күзетуді күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерді орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне–30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

6. Перечни праздничных дней и памятных дат для оказания социальной помощи, а также кратность оказания социальной помощи устанавливаются местными представительными органами по представлению местных исполнительных органов.
7. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утверждаемых Туркестанским областным исполнительным органом.
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
8. Социальная помощь предоставляется следующим категориям граждан к праздничным и памятным дням:
1) 15 февраля - День вывод а ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан:
военнообязанным, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий;
военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшиеся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий;
военнослужащим летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР; рабочим и служащим, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий к 35-летию вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан в размере 50 месячных расчетных показателей.
Гражданам, указанным в настоящем подпункте, в последующие годы после 35-летия вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан - единовременно в размере 30 месячных расчетных показателей;
2) 8 марта-Международный женский день- многодетным матерям, в том числе:
награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", а также награжденным орденами "Материнская слава" І и ІІ степени - в размере 2 (двух) месячных расчетных показателей;
3) 26 апреля - День памяти участников ликвидации последствий радиационных катастроф и жертв этих катастроф:
лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 - 1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях- в размере 30 (тридцати) месячных расчетных показателей;
4) 7мая - День защитника Отечества:
военнослужащим Республики Казахстан, выполнявшим задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года- в размере 30 (тридцати) месячных расчетных показателей;

2003 жылғы тамыз – 2008 жылғы қазан аралығындағы кезеңде Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне–30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
1986 – 1991 жылдар аралығындағы кезеңде Таулы Қарабақтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілеріне, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдарына–30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бейбіт уақытта әскери қызметін өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің, Чернобыль АЭС апаттың салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектігі бар адамдардың отбасыларына –15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
5) 9 мамыр - Жеңіс күні:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне -1 500 000 (бір миллион бес жұз мың) теңге мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына) –10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кенестік Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі - КСР Одағы) ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға –50 000 (елу мың) теңге мөлшерінде;
1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдарға –50 000 (елу мың) теңге мөлшерінде;
Екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезеңiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерьлердегі, геттолардағы және басқа да мәжбүрлеп ұстау орындарындағы кәмелетке толмаған тұтқындарға – 30 000 (отыз мың) теңге мөлшерінде;
бұрынғы КСР Одағының үкiметтік органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарына қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерiне, бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң басшы және қатардағы құрамының адамдарына (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса алғанда) –10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.

военнослужащим Республики Казахстан, принимавшим участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке в период с августа 2003 года по октябрь 2008 года- в размере 30 (тридцати) месячных расчетных показателей;
военнослужащим, а также лицам начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавшим участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе в период с 1986 по 1991 годы- в размере 30 (тридцати) месячных расчетных показателей;
семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время а также семьям лиц погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС - в размере 15 (пятьнадцати) месячных расчетных показателей;
5) 9 мая- День победы:
ветеранам Великой Отечественной войны- в размере 1500000 (один миллион пятьсот тысяч) тенге;
супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруге (супругу) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак- в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей;
лицам, награжденым орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее - Союза ССР) за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны- в размере 50 000(пятидесяти тысяч) тенге;
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны- в размере 50 000(пятидесяти тысяч) тенге;
несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период Второй мировой войны-в размере 30 000 (тридцать тысяч) тенге;
военнослужащим Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лицам начальствующего и рядового состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств- в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей.

6) 31 мамыр – Қазақстан Республикасындағы саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын еске алу күні:
Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси құғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңының белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғаларына - 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
7) 29 тамыз – Семей ядролық сынақ полигонының жабылу күні:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен адамдарға - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
8) 30 тамыз – ҚР Конституциясы күні:
жасына байланысты зейнетақы төлемдерін немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушылар болып табылатын және "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған, бұрынғы КСР Одағының немесе Қазақстан Республикасының ордендерімен немесе медальдарымен наградталған не бұрынғы КСР Одағының немесе Қазақстан Республикасының құрметті атақтарына ие болған, не Қазақстан Республикасының құрмет грамоталарымен наградталған, не Қазақстан Республикасының ведомстволық наградаларымен наградталған адамдарға –10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
9) 1 қазан – Қарттар күні:
100 жасқа толған және оданда асқан қарияларға, жалғызбасты зейнеткерлерге және жасы ұлғаюына байланысты өзіне-өзі қызмет ете алмайтын мүгедектігі бар жалғызбасты адамдарға – бір рет 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
10) Қазан айының екінші жексенбісі – мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қорғау күні:
1,5 жастан бастап 18 жасқа дейінгі (нерв-жүйелерін ауытқуы бар) балаларға арналған жартылай стационар түріндегі күндізгі қатынау орталығындағы балаларға – бір рет 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
11) 25 Қазан – Республика күні:
мүгедектік кресло-арбаларды пайдаланатын 1– топтағы мүгедектігі бар адамдарға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
12) 16 желтоқсан - Тәуелсіздік күні:
Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғаларына – 200 000 (екі жүз мың) теңге мөлшерінде,
жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар Қазақстан Республикасының Жоғары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарындағы күндізгі бөлімшелерде табыстарын есепке алмағанда – бір рет 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
9. Әлеуметтік көмек мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына бір рет және (немесе) мезгіл-мезгіл (ай сайын) көрсетіледі:
1) жалғызілікті зейнеткерлер мен жалғызілікті мүгедектігі бар адамдарға, үйде оқып және тәрбиеленетін мүгедектігі бар балаларға - ай сайын, 1 (бір) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

6) 31мая - День памяти жертв политических репрессий в Республике Казахстан:
реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" - в размере 5 (пяти) месячных расчетных показателей;
7) 29 августа- День закрытия Семипалатинского ядерного полигона:
лицам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне -в размере 30 (тридцати) месячных расчетных показателей.
8) 30 августа - День Конституции:
лицам, являющиеся получателями пенсионных выплат по возрасту или пенсионных выплат по выслуге лет удостоенные званий "Қазақстанның Еңбек Ері", награжденные орденами или медалями бывшего Союза ССР или Республики Казахстан либо удостоенные почетных званий бывшего Союза ССР или Республики Казахстан, либо награжденным Почетными грамотами Республики Казахстан, либо награжденным ведомственными наградами Республики Казахстан- в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей;
9) 1 октября-День пожилых людей:
лицам, достигшим 100-летнего возраста и старше, одиноким пенсионерам и одиноким лицам с инвалидностью неспособным к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом- единовременно, в размере 5 (пяти) месячных расчетных показателей;
10) Второе воскресенье месяца октября - День защиты прав лиц с инвалидностью:
детям (имеющих заболевания нервной системы) в возрасте от 1,5 года до 18 лет находящимся в полустационарах дневного пребывания -единовременно, в размере 5 (пяти) месячных расчетных показателей;
11) 25 октября - День Республики:
лицам с инвалидностью 1-ой группы пользующиеся инвалидными кресло-колясками - единовременно, в размере 5 (пяти) месячных расчетных показателей;
12) 16 декабря-День Независимости:
лицам,принимавшим участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" -в размере 200 000 (двести тысяч) тенге.
детям-сиротам и детям оставшиеся без попечения родителей обучающиеся на дневных отделениях в организациях высшего, технического и профессионального, после среднего образования Республики Казахстан без учета доходов- единовременно, в размере 5 (пяти) месячных расчетных показателей.
9. Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан оказывается единовременно и (или) периодически (ежемесячно):
1) одиноким пенсионерам и одиноким лицам с инвалидностью неспособным к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом, детям с инвалидностью обучающимся и воспитывающимся на дому,- ежемесячно, в размере 1 (одного) месячного расчетного показателя;

2) мамандандырылған туберкулезге қарсы медициналық ұйымнан шығарылған, туберкулезбен ауыратын адамдарға, табысын есепке алусыз, ұсынылған тізімдер бойынша -ай сайын, 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
3) адамның иммун тапшылығы вирусынан туындаған диспансерлік есепте тұрған балалардың ата-аналарына немесе өзге де заңды өкілдеріне - ай сайын, 2 (екі) ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінде;
4) қатерлі ісік ауруына шалдыққан тұлғаларға, отбасының жан басына шаққандағы орташа кірісінің белгіленген кедейлік шегінен аспаған жағдайда - бір рет, 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
5) созылмалы бүйрек жетімсіздігі ауруына шалдыққан адамдарға, жол жүрумен байланысты шығындарын өтеу үшін, табысын есепке алусыз - бір рет 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
6) мүгедектігі бар адамдарды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасы бойынша табыстарын есепке алмай арнаулы жүріп-тұру құралдармен қамтамасыз етуге:
серуендеуге арналған арнаулы жүріп-тұру құралдарға-бір рет, 70 (жетпіс) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бөлмеге арналған арнаулы жүріп-тұру құралдарға – бір рет, 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
7) зейнеткерлерге және мүгедектігі бар адамдарға санаторий-курорттық емдеуге - бір рет, 60 (алпыс) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
8) мерзімді басылымдарға жазылу үшін – Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне бір рет 3 (үш) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, тыл еңбеккерлеріне бір рет -1 (бір) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
9) пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға – бір рет 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
10) дүлей апаттың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі не әлеуметтік маңызы бар аурулардың болуына байланысты мерзімі алты айдан кешіктірмей – бір рет 300 (үш жүз) айлық есептік көрсеткіш мөлшеріне дейін;
11) жан басына шаққандағы орташа кірісі белгіленген шектің алпыс пайызынан аспайтын аз қамтылған отбасылардан шыққан емделуге мұқтаж азаматтарға ең төмен күнкөріс деңгейіне еселенген қатынаста – бір рет 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
12) мүгедектігі бар адамдарды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасы бойынша жеке тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын жақсарту үшін:
арнаулы жүріп-тұру құралдармен қолданатын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға – бір рет, 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

2) лицам, больным туберкулезом, выписанным из специализированной противотуберкулезной медицинской организации, согласно предоставленных списков, без учета доходов - ежемесячно, в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей;
3) родителям или иным законным представителям детей, инфицированным вирусом иммунодефицита человека состоящим на диспансерном учете- ежемесячно, в размере 2 (двух) кратной величины прожиточного минимума;
4) лицам, больным злокачественными новообразованиями, при условии, что среднедушевой доход семьи не превышает установленную ч ерту бедности - один раз, в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей;
5) лицам, страдающим хронической почечной недостаточностью, для возмещения расходов, связанных с проездом, без учета доходов - единовременно, в размере 50 (пятидесяти) месячных расчетных показателей;
6) лицам с инвалидностью по индивидуальной программе абилитации и реабилитации для обеспечения специальными средствами передвижения, без учета доходов:
на прогулочные специальные средства передвижения-единовременно, в размере 70 (семидесяти) месячных расчетных показателей;
на комнатные специальные средства передвижения- единовременно, в размере 50 (пятидесяти) месячных расчетных показателей;
7) пенсионерам и лицам с инвалидностью на санаторно-курортное лечение -единовременно, в размере 60 (шестидесяти) месячных расчетных показателей;
8) для подписки на периодические издания - ветеранам Великой Отечественной войны, единовременно в размере 3 (трех) месячных расчетных показателей и труженникам тыла - единовременно в размере 1 (одного) месячного расчетного показателя;
9) лицам, находящимся на учете службы пробации -единовременно в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей;
10) при причинении ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, либо по причине наличия заболеваний, имеющих общественное значение в срок оказания не позднее шести месяцев с момента наступления данной жизненной ситуации - единовременно, в размере до 300 (триста) месячных расчетных показателей;
11) нуждающимся в лечении гражданам из малообеспеченных семьей, среднедушевой доход которых не превышает шестьдесят процентов порога, в кратном отношении к прожиточному минимуму - единовременно, в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей;
12) лицам с инвалидностью по индивидуальной программе абилитации и реабилитации, для улучшения жилищно-бытовых условии собственного жилья:
лицам с инвалидностью первой группы пользующихся специальными средствами передвижения- единовременно, в размере 50 (пятидесяти) месячных расчетных показателей;

13) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен соларға теңестірілген адамдарға, зейнеткерлерге және мүгедектігі бар адамдарға санаторий-курорттық емделуге 10-күндік жолдама алу үшін – бір рет 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
14) әлеуметтік такси және инватакси қызметін ұсынуға – Ұлы Отан соғысының ардагерлері мен солардың мүгедектігі барларға, жүріп тұруы қиын мүгедектігі бар балаларға, бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға емдеу мекемелеріне және қоғамдық орындарға тасымалдау үшін ай сайын 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
15) 1,5 жастан бастап 18 жасқа дейінгі (нерв-жүйелерінің ауытқуы бар) балаларға арналған жартылай стационар түріндегі күндізгі қатынау орталығындағы балаларға - ай сайын 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
10. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей көрсетіледі.
Әлеуметтік көмекті алушылардың санаттарын жергілікті атқарушы органдар белгілейді, содан кейін уәкілетті ұйымға немесе өзге де ұйымдарға сұраныс жолдау арқылы олардың тізімдері қалыптастырылады.
Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі, әлеуметтік көмекті қайтару және тоқтату үшін негіз Үлгілік қағидаларға сәйкес айқындалады.
11. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан ауылдық округ әкіміне мынадай құжаттарды қоса Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті береді:
1) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
2) адамның (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер. Адамның (отбасы мүшелерінің) табысына қарамастан тағайындалатын әлеуметтік көмекті алу үшін адамның (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер ұсынылмайды;
3) мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелердің болу фактісін растайтын төменде көрсетілген құжаттардың бірі:
- табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру фактісін растайтын құжат;
- әлеуметтік мәні бар аурулардың болу фактісін растайтын құжат;
- жергілікті өкілді органдар ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болу фактісін растайтын құжат;
- жетімдік, ата-ана қамқорлығының болмау фактісін растайтын құжат;
- жасының егде тартуына байланысты өзіне-өзі күтім жасай алмау фактісін растайтын құжат;
- бас бостандығынан айыру орындарынан босатылу, пробация қызметінің есебінде болу фактісін растайтын құжат.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін төлнұсқамен және көшірмемен ұсынылады. Салыстырып тексергеннен кейін құжаттардың төлнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.

13) участникам Великой Отечественной войны и лицам, приравненным к ним, пенсионерам и лицам с инвалидностью для получения на период 10 дней направления на санаторно-курортное лечение - единовременно в размере 30 (тридцати) месячных расчетных показателей;
14) для предоставления услуг социального такси и инватакси - на поездки в лечебные учреждения и в общественные места для участников и лицам с инвалидностью Великой Отечественной войны, детям-лицам с инвалидностью, лицам с инвалидностью первой, второй групп, имеющим затруднения в передвижении, ежемесячно предельный размер социальной помощи в размере 15 (пятнадцати) месячных расчетных показателей;
15) детям (имеющих заболевания нервной системы) в возрасте от 1,5 года до 18 лет находящимся в полустационарах дневного пребывания -ежемесячно в размере 15 (пятнадцати) месячных расчетных показателей.
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
10. Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам оказывается без истребования заявлений от получателей.
Категории получателей социальной помощи определяются местными исполнительными органами, после чего формируются их списки путем направления запроса в уполномоченную организацию либо иные организации.
Порядок оказания социальной помощи, основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи определяется согласно Типовым правилам.
11. Для получения социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан заявитель от себя или от имени семьи акиму поселка, села, сельского округа представляет заявление по форме согласно приложению 1 к Типовым правилам с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
2) сведения о доходах лица (членов семьи). Для получения социальной помощи, которая назначается независимо от доходов лица (членов семьи), сведения о доходах лица (членов семьи) не предоставляются;
3) один из нижеперечисленных документов, подтверждающих факт наличия оснований для отнесения к категории нуждающихся:
- документ, подтверждающий факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара;
- документ, подтверждающий факт наличия социально значимого заболевания;
- документ, подтверждающий факт наличия среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами в кратном отношении к прожиточному минимуму;
- документ, подтверждающий факт сиротства, отсутствия родительского попечения;
- документ, подтверждающий факт неспособности к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом;
- документ, подтверждающий факт освобождения из мест лишения свободы, нахождения на учете службы пробации.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю.

12. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру Сайрам ауданының бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүргізіледі.
13. Әлеуметтік көмек ақшалай нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банктік операциялардың тиісті түрлеріне лицензиялары бар ұйымдар арқылы алушылардың шоттарына аудару жолымен көрсетіледі.
14. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерек қорын пайдалана отырып жүргізеді.
"Сайрам аудандық маслихаты"
2024 жылғы 22 ақпандағы
№ 12-98/VIII шешіміне 2 қосымша
Сайрам аудандық мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Сайрам ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасын бекіту туралы" Сайрам аудандық мәслихатының 2021 жылғы 4 мамырдағы №3-19/VIІ шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6201 тіркелген);
2. "Сайрам аудандық мәслихатының 2021 жылғы 4 мамырдағы №3-19/VII "Сайрам ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Сайрам аудандық мәслихатының 2022 жылғы 18 наурыздағы №14-95/VII шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №27613 тіркелген);
3. "Сайрам аудандық мәслихатының 2021 жылғы 4 мамырдағы №3-19/VII "Сайрам ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Сайрам аудандық мәслихатының 2023 жылғы 14 сәуірдегі 25-150/VII шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6255-13 тіркелген).

12. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом Сайрамского района на текущий финансовый год.
13. Социальная помощь предоставляется в денежной форме через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций, путем перечисления на счета получателей.
14. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение 2 к решению
"Сайрамский районный маслихат"
от 22 февраля 2024 года № 12-98/VIII
Перечень утративших силу некоторых решений Сайрамского районного маслихата
1) "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Сайрамского района" решение Сайрамского районного маслихата от 4 мая 2021 года №3-19/VІІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №6201);
2) "О внесении изменений в решение Сайрамского районного маслихата от 4 мая 2021 года № 3-19/VII "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Сайрамского района" решение Сайрамского районного маслихата от 18 марта 2022 года №14-95/VІІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №27613);
3) "О внесении изменений в решение Сайрамского районного маслихата от 4 мая 2021 года № 3-19/VII"Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Сайрамского района" решение Сайрамского районного маслихата от 14 апреля 2023 года №25-150/VІІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №6255-13).