"Төлеушілердің жеке шоттарын жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 244 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 қаңтардағы № 24 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 23 қаңтарда № 35667 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Төлеушілердің жеке шоттарын жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 244 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16523 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың, сондай-ақ аванстық төлемдердің артық төленген сомасы, артық өндіріп алынған және қате төленген сомасын есепке жатқызу және (немесе) қайтару қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу Қазақстан Республикасы кірістерінің бірыңғай бюджеттік жіктемесінің кірістердің тиісті коды "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерті мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 тіркелген) бойынша жеке жүргізіледі (бұдан әрі – бюджеттік сыныптама кодтары).";
17-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қате фактісі анықталған кезде, мемлекеттік кірістер органының жасаған кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате төленген сомаларының туындау себептері туралы хаттамасы бойынша жүргізіледі.";
18-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеушінің бір төлем құжаты бойынша кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың, аванстық төлемдердің сомаларын екінші қайтара аударуға әкеп соқтырған төлем құжатын қате орындаған кезде Кодекстің 112-бабына сәйкес:
төлеушінің банк шотынан ақшаны есептен шығарған немесе банкомат арқылы банк шотында төлемді жүзеге асырған кезде;
банкке ақшаны қолма-қол салған немесе екінші деңгейдегі банктің банк шотында – электрондық құрылғылары арқылы төлемді жүзеге асырған кезде қате аудару фактісі расталған кезде банктің өтініші бойынша мемлекеттік кірістер органы қате төленген сомаларды қайтаруды жүргізеді.";

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 244 "О некоторых вопросах ведения лицевых счетов плательщиков"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 января 2025 года № 24. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 января 2025 года № 35667
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 244 "О некоторых вопросах ведения лицевых счетов плательщиков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16523) следующие изменения:
в Правилах проведения зачета и (или) возврата излишне уплаченной, излишне взысканной и ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, а также сумм авансовых платежей, утвержденных указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Уплата таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов производится по соответствующему коду доходов Единой бюджетной классификации доходов Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756) (далее – код бюджетной классификации).";
абзац четвертый пункта 17 изложить в следующей редакции:
"составленному органом государственных доходов протоколу о причинах возникновения ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов при выявлении факта ошибки.";
часть первую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. При ошибочном исполнении банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, платежного документа плательщика, приведшем к повторному перечислению сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, сумм авансовых платежей по одному и тому же платежному документу, орган государственных доходов по заявлению банка в соответствии со статьей 112 Кодекса производит возврат ошибочно уплаченной суммы при подтверждении факта ошибки:
при списании денег с банковского счета или осуществлении платежа через банкоматы – на банковский счет плательщика;
при внесении денег в банк наличными или осуществлении платежа через электронные устройства – на банковский счет банка второго уровня.";

20 және 21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Төлеуші кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің өндіріп алынған сомасын қайтаруға сотқа өтініш берген кезде мемлекеттік кірістер органы Кодекстің 111-бабының 2-тармағында белгіленген мерзім ішінде, соттың заңды күшіне енген шешімі негізінде төлеушінің шотына көрсетілген соманы қайтаруды жүзеге асырады.
21. Кедендік әкелу баждарын төлеу есебіне салықтар мен алымдар, сондай-ақ 2014 жылғы 14 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған, 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес бюджетке төлеуге жататын өзге де төлемдер есепке алынады (бұдан әрі – Шарт).";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу есебіне аванстық төлемдердің сомаларын есепке жатқызуға төлеушімен өтініш берілген кезде мемлекеттік кірістер органдары кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу есебіне, сондай-ақ алдағы төлемдер есебіне аванстық төлемдердің сомаларын осы Қағидалардың 2-тарауында белгіленген мерзімдерде және тәртіпте есепке жатқызуды жүргізеді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Төлеушінің жеке шотын жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Төлеушінің жеке шотын жүргізу қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 106-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленді және төлеушінің жеке шотын жүргізу тәртібін айқындайды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінен электрондық төлем құжаттарын алған кезде мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінде есеп шоттарды жүргізу үшін жауапты бөлімшемен төлем құжатында деректемелердің дұрыс көрсетілуі тексеріледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Резидент емес-жеке тұлғалар декларант болған жағдайларда кедендік баждаржы, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарлы, өсімпұлдарды, пайыздарды есепке алу бойынша мәліметтер аталған тұлғалар үшін ашылатын жеке шоттарда жеке басын куәландыратын құжаттардың және ерекше сәйкестендіру нөмірі негізінде көрсетіледі.";
16-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғарыда аталған мақсаттар үшін Тізілімді мемлекеттік кірістер органы кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды есепке жазуды (азайтуды) жүргізетін бөлімшелерінің лауазымды адамдары толтырады және төлеушінің тіркелген орны бойынша мемлекеттік кірістер органының есеп жүргізу үшін жауапты бөлімшесіне жолдайды.";
17-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Есеп жүргізуге жауапты бөлімше басшысының келісімі бойынша есеп жүргізуге жауапты лауазымды адам жеке шотқа жазба жүргізгеннен кейін есеп жүргізуге жауапты лауазымды адам Тізілімге тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде), күнін көрсете отырып және қолын қоя отырып, жеке шотта жүргізілген жазба туралы белгі қояды.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. При подаче плательщиком в суд заявления на возврат взысканных сумм задолженности по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, пеням, процентам, орган государственных доходов в течение срока, установленного пунктом 2 статьи 111 Кодекса, осуществляет возврат указанных сумм на банковский счет плательщика на основании вступившего в законную силу решения суда.
21. В счет уплаты ввозных таможенных пошлин засчитываются налоги и сборы, а также иные платежи, подлежащие уплате в бюджет, согласно Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, ратифицированному Законом Республики Казахстан (далее – Договор).";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. При представлении плательщиком заявления на зачет сумм авансовых платежей в счет уплаты таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов органы государственных доходов производят зачет сумм авансовых платежей в счет погашения задолженности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, а также в счет предстоящих платежей в сроки и порядке, установленные главой 2 настоящих Правил.";
в Правилах ведения лицевого счета плательщика, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения лицевого счета плательщика разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 106 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок ведения лицевого счета плательщика.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. При получении электронных платежных документов из территориального подразделения казначейства в информационной системе органов государственных доходов подразделением, ответственным за ведение лицевых счетов, проводится проверка правильности указания реквизитов в платежном документе.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В случаях, когда декларантами выступают физические лица-нерезиденты, сведения по учету поступления в бюджет таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов указываются в лицевых счетах, открываемых для данных лиц на основании документов, удостоверяющих личность, и уникального идентификационного номера.";
часть вторую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Для вышеназванных целей Реестр заполняется должностными лицами подразделений органа государственных доходов, производящих начисление (уменьшение) сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, и направляется в подразделение, ответственное за ведение учета органа государственных доходов по месту регистрационного учета плательщика.";
часть вторую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"По согласованию руководителя подразделения, ответственного за ведение учета, после записи в лицевом счете, должностное лицо, ответственное за ведение учета, проводит отметку в Реестре о произведенной записи в лицевом счете с указанием даты, фамилии, имени, отчества (при его наличии) должностного лица, ответственного за ведение учета.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

"26. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың, өсімпұлдардың, пайыздардың, сондай-ақ аванстық төлемдердің есептелген, есепке жазылған, азайтылған, аударылған, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомаларын жеке шотта көрсетуді есепке алу мақсатында мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы төленушінің талабы бойынша 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке шоттар бойынша деректерді салыстыруды жүргізеді. Кедендік автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің деректері және төлеушінің деректері бойынша кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар, аванстық төлемдер сомалары бойынша мәліметтердің ауытқуы анықталған кезде, ауытқулар анықталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органы және төлеуші туындаған ауытқуларды жою шараларын қолданады. Қажет болған кезде төлеушінің жеке шотына түзетулер енгізіледі.";
28 және 29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Жеке шоттарды жабу заңды тұлғаны тарату және жеке кәсіпкердің қызметін тоқтату, жеке тұлғаның жеке тұлғаның қайтыс болуы немесе соттың күшіне енген шешіміне сәйкес қайтыс болды деп жариялауы себебінен – уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтерінің негізінде жүргізіледі.
29. Төлеушінің жеке шоты бойынша қалдық болған кезде кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар, сондай-ақ аванстық төлемдердің сомалары бойынша есеп айырысуды салыстыру жүргізіледі.";
32-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бекітілген Артық (қате) төленген сомаларды есептен шығару актісінің даналары Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің "Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидалары туралы" 2023 жылғы 25 тамыздағы № 235 бұйрығында және "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген) (бұдан әрі – Құжаттама жасау қағидалары) көзделген талаптарға сәйкес мемлекеттік кірістер органында:
біріншісі данасы – есепті жүргізуге жауапты бөлімшеде;
екіншісі дана – мұрағатта сақталады.";
35-тармақта:
үшінші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссияның құрамына міндетті түрде:
жеке шоттар жүргізу;
кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар, арнайы, демпингке қарсы, өтемдік баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша өсімпұлдарды берешекті өндіру;
тауарлар шығарылғаннан кейін бақылау;
тауарлардың кедендік құнын айқындау;
құқықтық қамтамасыз ету үшін жауапты мемлекеттік кірістер органдары бөлімшелерінің басшылары кіргізіледі.";
алтыншы бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Берешекті есептен шығарудың бекітілген актісінің даналары қатаң есептілік құжаттарын сақтау үшін Құжаттама жасау қағидаларында көзделген талаптарына сәйкес мемлекеттік кірістер органында:
біріншісі – есеп шоттарды жүргізу үшін жауапты бөлімшеде;
екіншісі – берешектермен жұмыс бөлімшілерінде;
үшіншісі – мұрағатта сақталады.";

"26. В целях учета отражений в лицевом счете исчисленных, начисленных, уменьшенных, уплаченных, зачтенных, возвращенных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, а также сумм авансовых платежей, должностное лицо органа государственных доходов по требованию плательщика в течение 1 (одного) рабочего дня проводит сверку данных по лицевым счетам. При наличии расхождений сведений по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам, суммам авансовых платежей по данным автоматизированной информационной системы и данным плательщика, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня установления расхождений орган государственных доходов и плательщик принимают меры по устранению возникших расхождений. При необходимости вносятся корректировки в лицевой счет плательщика.";
пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"28. Закрытие лицевых счетов производится при ликвидации юридического лица и прекращении деятельности индивидуального предпринимателя, физического лица по причине смерти или объявления его умершим согласно вступившему в силу решению суда – на основании сведений уполномоченных государственных органов.
29. При наличии по лицевому счету плательщика остатка, производится сверка расчетов по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам, суммам авансовых платежей.";
часть третью пункта 32 изложить в следующей редакции:
"Экземпляры утвержденного акта списания излишне (ошибочно) уплаченных сумм хранятся в органе государственных доходов в соответствии с требованиями, предусмотренными приказами Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 235 "Об утверждении Правил приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами" и № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33339) (далее – Правила работы ведомственных архивов):
первый экземпляр – в подразделении, ответственном за ведение учета;
второй экземпляр – в архиве.";
в пункте 35:
часть третью изложить в следующей редакции:
"В состав комиссии в обязательном порядке включаются руководители подразделений органов государственных доходов, ответственных за:
ведение лицевых счетов;
взыскание задолженности по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентам;
контроль после выпуска товаров;
определение таможенной стоимости товаров;
правовое обеспечение.";
часть шестую изложить в следующей редакции:
"Экземпляры утвержденного акта списания задолженности хранятся в органе государственных доходов в порядке, предусмотренном для хранения документов строгой отчетности в соответствии с требованиями, предусмотренными Правилами работы ведомственных архивов:
первый – в подразделении, ответственном за ведение лицевых счетов;
второй – в подразделении по работе с задолженностью;
третий – в архиве.";

осы Қағидаларына 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрықпен бекітілген арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын есепке жатқызуға (қайтаруға) алып келетін мән-жайлардың басталуын растау қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Казақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қаңтардағы
№ 24 Бұйрыққа
1-қосымша
Төлеушінің жеке шотын
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар сомаларын есепке жазуға (азайтуға) тізілім
Р/с
Төлеушінің атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі /Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Төлем (салық) түрі
Бюджет кірістері сыныптамасының коды
Тауарлар декларациясы және басқа құжаттар бойынша есепке жазуға (азайтуға)
Жеке шотқа жазба жасалатын құжат
төлеу мерзімі
төлем (салық) сомасы
өсімпұл сомасы
пайыздар сомасы
Құжат атауы
Есептілік түрі
Құжат нөмірі
Құжаттың күні
Есепке жазу үшін
Азайту үшін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Тізілім тапсырылды:
____________________________________________________________________
(Есепке жазуды (азайтуды) жүргізетін мемлекеттік кірістер органы
бөлімшесі лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда), лауазымы және қолы)
Тізілім жеке шоттарда таратуды қабылдады және жүргізді:
__________________________________________________________________________
(Мемлекеттік кірістер органы бөлімшесі лауазымды адамының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы және қолы)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қаңтардағы
№ 24 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 244 бұйрығына
3-қосымша
Арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының сомаларын есепке жатқызуға (қайтаруға) алып келетін мән-жайлардың басталуын растау қағидалары

приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила подтверждения наступления обстоятельств, влекущих за собой зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 января 2025 года № 24
Приложение 2
к Правилам ведения
лицевого счета плательщика
форма
Реестр к начислению (уменьшению) сумм таможенных платежей, таможенных сборов,
налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов
Наименование плательщика
Индивидуальный идентификационный номер/ Бизнес-идентификационный номер
Вид платежа (налога)
Код класcификации доходов бюджета
К начислению (уменьшению) по декларации на товары и другим документам
Документ, на основании которого производится запись на лицевой счет
Срок уплаты
Сумма налога (платежа)
Сумма пени
Сумма процентов
Наименование документа
Вид отчетности
Номер документа
Дата документа
К начислению
К умень шению
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Реестр сдал:
___________________________________________________ ________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностных
лиц подразделений органа государственных доходов, производящих начисление
(уменьшение))
Реестр принял и произвел разноску в лицевых счетах:
___________________________________________________ _________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного
лица подразделения органа государственных доходов)
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 января 2025 года № 24
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 244
Правила подтверждения наступления обстоятельств, влекущих за собой зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин

1. Осы Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын есепке жатқызуға (қайтаруға) алып келетін мән-жайлардың басталуын растау қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабы 15-тармағына сәйкес әзірленді және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын есепке жатқызуға (қайтаруға) алып келетін мән-жайлардың басталуын растау тәртібін айқындайды.
2. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын есепке жатқызуды (қайтаруды) мемлекеттік кірістер органы төлеушінің өтініші келіп түскен күннен бастап Кодекстің 141-бабының 3-тармағында белгіленген мерзімде жүргізеді.
3. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын есепке жатқызу (қайтару) Кодекстің 141-бабы 13-тармағының 3) тармақшасына сәйкес заң күшіне енген сот актісінің негізінде жасалады.
4. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын есепке жатқызуға (қайтаруға) алып келетін мән-жайлардың басталуы Кодекстің 141-бабы 13-тармағының 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларымен белгіленген мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінен алынған есепке жазылған және төленген төлемдер бойынша мәліметтер болып табылады.

1. Настоящие Правила подтверждения наступления обстоятельств, влекущих за собой зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, разработаны в соответствии пунктом 15 статьи 141 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок зачета (возврата) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при подтверждении наступления обстоятельств, влекущих за собой зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
2. Зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин производится органом государственных доходов в срок, установленный пунктом 3 статьи 141 Кодекса со дня поступления заявления плательщика.
3. Зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случае, указанном в подпункте 3) пункта 13 статьи 141 Кодекса производится на основании вступившего в законную силу судебного акта.
4. Подтверждением обстоятельств, при которых производится зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных подпунктами 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 13 статьи 141 Кодекса являются сведения о начисленных и уплаченных платежах из информационной системы органов государственных доходов.