Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 1083 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 3 ақпандағы № 33 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 5 ақпанда № 35702 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 қарашадағы бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12568 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрі – ИКАО) халықаралық стандарттары мен ұсынатын практикасына ("Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияны ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі № 1503-ХІІ қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 17-қосымшаның "Авиациялық қауіпсіздік. Халықаралық азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғау" 3.4.1-тармағы, "Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулығы" Doc 8973 құжат (бұдан әрі - Doc 8973)) сәйкес әзірленген.
Осы бағдарламаның мақсаты авиациялық қауіпсіздік шараларын іске асыруды қамтамасыз ету, өз функционалдық міндеттерін орындау үшін авиациялық қауіпсіздік бойынша қабылдау және даярлау рәсімінен өткен Азаматтық авиация субъектілерінің барлық қызметкерлерінің авиациялық қауіпсіздікті мәдениетін талап етілетін деңгейде қолдау және дамыту болып табылады.";
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) авиациялық қауіпсіздік мәдениеті – ұйымның күнделікті қызметіне тән және ұйымның барлық бөлімшелері мен барлық персоналының іс-әрекеттері мен мінез-құлқында көрініс табатын қауіпсіздікке байланысты нормалардың, құндылықтардың, көзқарастар мен болжамдардың жиынтығы;";
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) бақыланбайтын аймақ – жолаушылардың, сондай-ақ жолаушылар болып табылмайтын адамдардың кіруі шектелмеген әуежай аймағы, ғимараттар және оған іргелес жатқан аумақ;";
23) тармақша алып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 1083 "Об утверждении Программы подготовки и переподготовки по авиационной безопасности"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 3 февраля 2025 года № 33. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 февраля 2025 года № 35702
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об утверждении Программы подготовки и переподготовки по авиационной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12568) следующие изменения и дополнения:
в Программе подготовки и переподготовки по авиационной безопасности, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Программа подготовки и переподготовки по авиационной безопасности (далее – Программа) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", с международными стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО) (пункт 3.4.1 Приложения 17 "Авиационная безопасность. Защита международной гражданской авиации от актов незаконного вмешательства" к Конвенции о международной гражданской авиации, ратифицированной постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года № 1503-XXII "О ратификации конвенции о международной гражданской авиации", документ Doc 8973 "Руководство по авиационной безопасности" (далее – Doc 8973)).
Целью настоящей Программы является обеспечение реализации мер авиационной безопасности, поддержание и развитие культуры авиационной безопасности на требуемом уровне всеми сотрудниками субъектов гражданской авиации, прошедшими процедуру набора и подготовки по авиационной безопасности, для выполнения своих функциональных обязанностей.";
в пункте 2:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) культура авиационной безопасности – совокупность связанных с безопасностью норм, ценностей, установок и предположений, которые присущи повседневной деятельности организации и находят отражение в действиях и поведении всех подразделений и всего персонала организации;";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) неконтролируемая зона – зона аэропорта, зданий и прилегающая территория, куда пассажиры, а также лица, не являющиеся пассажирами, имеют неограниченный доступ;";
подпункт 23) исключить;

4-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) әуежайдың бақыланатын және бақыланбайтын аймақтарында жұмыс істейтін әуежайлардың, авиакомпаниялардың, бөгде ұйымдардың қызметкерлер.";
6-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) АҚҚ персоналын, сондай-ақ АҚҚ-не жатпайтын, әуежайдың бақыланатын аймағына ілесе жүрусіз кіруге рұқсаты бар персоналын авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлауды уақтылы ұйымдастыру, сондай-ақ әуежайдың бақыланбайтын аймақтарында жұмыс істейтін әуежайлардың, авиакомпаниялардың, бөгде ұйымдардың қызметкерлер;";
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әуежайдың бақыланатын аймағына ілесе жүрусіз кіруге рұқсаты бар өз персоналын авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлауды уақтылы ұйымдастыру, сондай-ақ әуежайдың бақыланбайтын аймақтарында жұмыс істейтін жеке қызметкерлер;";
10-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) авиациялық қауіпсіздіктің мәдениетін енгізуді және дамытуды қамтамасыз етеді;";
14-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) авиациялық қауіпсіздік қызметінің маманы ретінде жұмыс өтілі кемінде үш жыл немесе азаматтық авиацияның жоғары оқу орындарында оқуын аяқтаған кезде авиациялық қауіпсіздік қызметінің маманы ретінде кемінде екі жыл жұмыс өтілі;";
15-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әуежайлардың, авиакомпаниялардың және аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушісінің бірінші басшыларын даярлау, оның ішінде олардың орынбасарларын – АҚҚ басшыларын, әуе кемелерін пайдаланушылардың авиациялық қауіпсіздік бойынша жауапты тұлғаларды даярлау және қайта даярлау ИКАО-ның авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу жинақтамаларына (бұдан әрі – АҚОЖ), АҚОЖ/авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары үшін жүргізіледі. АҚОЖ/авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары үшін сәйкес авиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша бастапқы даярлау өту үшін әуежайлардың, авиакомпаниялардың, аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушісінің бірінші басшыларының орынбасарларына - АҚҚ басшыларына, әуе кемелерін пайдаланушылардың авиациялық қауіпсіздік бойынша жауапты тұлғаларына АҚОЖ/Базалық сәйкес даярлау курсынан сәтті өтуі қажет. Оқыту ИКАО-ның авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында жүргізіледі. АҚОЖ/авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшылары үшін бойынша қайта даярлаудан өту кезеңділігі үш жылда бір рет;
2) АҚҚ басшыларының орынбасарларын, жете тексеру бөлімшесінің бастықтары мен олардың орынбасарларын, қауіпсіздік бөлімшесінің бастықтары мен олардың орынбасарларын, әкімшілік бөлімше бастықтарын, рұқсат беру бюросының бастықтарын, кинология бөлімінің бастықтарын, авиациялық қауіпсіздік бөлімінің бастықтарын даярлау және қайта даярлау АҚОЖ/әуежайдың қауіпсіздік қызметінің басшылары үшін талаптарына сәйкес, екі жылда бір рет кезеңділікпен жүргізіледі. АҚОЖ/әуежай қауіпсіздігі қызметінің басшылары үшін талаптарына сәйкес авиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша бастапқы даярлау және қайта даярлаудан өту үшін кандидаттар АҚОЖ/Базалық талаптарына сәйкес даярлау курсынан сәтті өтуі қажет;";
6), 7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 4 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) персонал аэропортов, авиакомпаний, а также организаций, работающий в контролируемых и неконтролируемых зонах аэропорта.";
подпункт 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) организация своевременной подготовки и переподготовки по авиационной безопасности персонала САБ, персонала не относящегося к САБ, имеющего несопровождаемый допуск в контролируемую зону аэропорта, а также персонала аэропортов, авиакомпаний, сторонних организаций, работающего в неконтролируемых зонах аэропорта;";
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) организация своевременной подготовки и переподготовки по авиационной безопасности собственного персонала, имеющего несопровождаемый допуск в контролируемую зону аэропорта, а также собственного персонала, работающего в неконтролируемых зонах аэропорта;";
подпункт 3) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"3) обеспечивают внедрение и развитие культуры авиационной безопасности;";
подпункт 3) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"3) не менее трех лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности либо не менее двух лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности при окончании обучения в высших учебных заведениях гражданской авиации;";
в пункте 15:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) подготовка первых руководителей аэропортов, авиакомпаний и поставщика аэронавигационного обслуживания, в том числе подготовка и переподготовка их заместителей – руководителей САБ, ответственных лиц по авиационной безопасности эксплуатантов воздушных судов проводится в соответствии с учебными комплектами по авиационной безопасности ИКАО (далее – УКАБ), УКАБ/для руководителей служб авиационной безопасности. Для прохождения первоначальной подготовки по вопросам авиационной безопасности в соответствии с УКАБ/для руководителей служб авиационной безопасности, заместителям первых руководителей аэропортов, авиакомпаний, поставщика аэронавигационного обслуживания – руководителей САБ, ответственным лицам по авиационной безопасности эксплуатантов воздушных судов необходимо успешно пройти курс подготовки в соответствии с УКАБ/Базовый. Обучение проводится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности. Периодичность прохождения переподготовки по УКАБ/для руководителей служб авиационной безопасности один раз в три года;
2) подготовка и переподготовка заместителей руководителей САБ, начальников подразделения досмотра и их заместителей, начальников подразделения безопасности и их заместителей, начальников административного подразделения, начальников бюро пропусков, начальников кинологического отдела, начальников отдела авиационной безопасности проводится в соответствии с требованиями УКАБ/для руководителей служб безопасности аэропорта с периодичностью один раз в два года. Для прохождения первоначальной подготовки по вопросам авиационной безопасности в соответствии с УКАБ/для руководителей служб безопасности аэропорта, кандидатам необходимо успешно пройти курс подготовки в соответствии с УКАБ/Базовый;";
подпункты 6), 7) и 8) изложить в следующей редакции:

"6) АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі қызметкерлерін (ауысым басшыларын, ауысым басшыларының орынбасарларын, аға инспекторларын, инспекторларын), АҚҚ әкімшілік бөлімшесі қызметкерлерін (аға инспекторларын, инспекторларын), бақылау және бейнебақылау пунктінің инспекторларын, рұқсат беру бюросының инспекторларын, қызметтік иттердің жолбасшы – аға инспекторы (патрульдік-іздеу итінің жетекшісі), қызметтік иттердің жолбасшы – инспекторы (патрульдік-іздеу итінің жетекшісі), авиациялық қауіпсіздік жөніндегі аға инспекторды, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі инспекторды, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жетекші мамандарды, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі мамандарды және аэронавигациялық қызмет көрсету берушісі объектілерінің қауіпсіздігін жүзеге асыратын күзет ұйымдарының қызметкерлерді даярлау және қайта даярлау ИКАО-ның авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында жүргізіледі.
Өңірлік курстарды өткізу кезінде оқыту АҚОЖ/Базалық талаптарға сәйкес, ал ұлттық курстарды өткізу кезінде оқыту орталықтарында әзірленген оқу бағдарламалары көлемінде жүргізіледі, олардың оқыту жоспары, модульдерінің атауы мен тақырыптық мазмұны осы Бағдарламаға 1, 2, 3-қосымшаларда көзделген;
7) авиациялық қауіпсіздікті оқыту жөніндегі нұсқаушылар, үйлестіруші-нұсқаушыларының даярлау және қайта даярлау ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында жүргізіледі, кемінде екі жылда бір рет. Оқыту АҚОЖ/Инструкторларының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Алты айдан астам уақыт ішінде қызметі үзілген жағдайда авиациялық қауіпсіздікті оқыту жөніндегі нұсқаушылар, үйлестіруші-нұсқаушылар өзінің функционалдық міндеттерін орындауға кіріспес бұрын қайта даярлаудан өтеді. Бұл ретте, қолданыстағы жұмысқа рұқсат болған жағдайда, жұмысқа рұқсат беру рәсімі жүргізілмейді;
8) авиациялық қауіпсіздік бойынша сапаны бақылау аудиторларын (сапаны бақылау инспекторларын) даярлау және қайта даярлау ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында жүргізіледі, кемінде екі жылда бір рет. Оқыту АҚОЖ/ұлттық инспекторлардың талаптарына сәйкес жүргізіледі. Авиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша бастапқы даярлықтан өту үшін АҚОЖ/Ұлттық инспекторлар, үміткерлер АҚОЖ/Базалық сәйкес дайындық курсынан сәтті өтуі қажет;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) поштаны, жүкті, курьерлік және жедел жөнелтілімдерді, сондай-ақ борт жабдықтары мен борт қорын өңдеумен айналысатын персоналды даярлау және қайта даярлауды ИКАО-ның авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында немесе азаматтық авиация ұйымдарында өтеді.

"6) подготовка и переподготовка сотрудников подразделения безопасности САБ (начальников смен, заместителей начальников смен, старших инспекторов, инспекторов), административного подразделения САБ (старших инспекторов, инспекторов), инспекторов пункта контроля и видеонаблюдения, инспекторов бюро пропусков, старших инспекторов – вожатых служебных собак (проводник патрульно-розыскной собаки), инспекторов-вожатых служебных собак (проводник патрульно-розыскной собаки), старших инспекторов по авиационной безопасности, инспекторов по авиационной безопасности, ведущих специалистов по авиационной безопасности, специалистов по авиационной безопасности и сотрудников охранных организаций, осуществляющих безопасность объектов поставщика аэронавигационного обслуживания проводится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности или в авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации.
Обучение при проведении региональных курсов проводится в соответствии с требованиями УКАБ/Базовый, а при проведении национальных курсов обучение проводится в объеме учебных программ, разработанных в учебных центрах, тематическое содержание, наименование модулей и учебные планы, которых предусмотрены в приложениях 1, 2, 3 к настоящей Программе;
7) подготовка и переподготовка инструкторов по авиационной безопасности, инструкторов-координаторов по обучению в области авиационной безопасности, проводится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности, с периодичностью один раз в два года. Обучение проводится в соответствии с требованиями УКАБ/Базовый и УКАБ/Инструкторы.
В случае перерыва деятельности в течение более шести месяцев, инструктор по авиационной безопасности, инструктор-координатор по обучению в области авиационной безопасности проходит переподготовку, прежде чем приступить к выполнению своих функциональных обязанностей. При этом, в случае наличия действующего допуска к работе, процедура допуска к работе не производится;
8) подготовка и переподготовка аудиторов контроля качества (инспекторов контроля качества) по авиационной безопасности проводится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности, с периодичностью один раз в два года. Обучение проводится в соответствии с требованиями УКАБ/Национальные инспекторы. Для прохождения первоначальной подготовки по вопросам авиационной безопасности в соответствии с УКАБ/Национальные инспекторы, необходимо успешно пройти курс подготовки в соответствии с УКАБ/Базовый;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) подготовка и переподготовка персонала, участвующего в обработке почты, грузов, курьерских и срочных отправлений, а также бортпитания и бортприпасов, проходит подготовку и переподготовку в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности, или авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченной организацией в области гражданской авиации, или в организациях гражданской авиации.

Өңірлік курстарды өткізу кезінде оқыту АҚОЖ/әуе жүктері мен поштаның қауіпсіздігі қойылатын талаптарға сәйкес, ал ұлттық курстарды өткізу кезінде оқыту орталықтарында немесе азаматтық авиация ұйымдарында әзірленген оқу бағдарламалары көлемінде жүргізіледі, олардың оқыту жоспары, модульдерінің атауы мен тақырыптық мазмұны осы Бағдарламаға 1, 2, 3-қосымшаларда көзделген.
"Қауіпті жүктерді әуе арқылы қауіпсіз тасымалдау" курсы бойынша оқыту Doc 9284 нормаларына сәйкес, ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында жүргізіледі.";
18-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Оқыту оқу аудиторияларында, зертханаларда өткізіледі, олар:
1) рентген жабдықтарының бейнелерін түсіндіру бойынша (симулятор-жаттығу жабдықтарымен) қазіргі заманғы компьютерлік тестілеу бағдарламаларымен.
АҚҚ жете тексеру бөлімшесі қызметкерлерін (бастықтарды, бастықтардың орынбасарларын, ауысым бастықтарын, ауысым бастықтарының орынбасарларын, аға инспекторларын, инспекторларын) және БӨП-де функционалдық міндеттеріне жете тексеруді жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторларын даярлау және қайта даярлау үшін симулятор-жаттығу жабдығы мынадай санаттар бойынша жеке-жеке даярлаудың әртүрлі бағыттары бойынша оқыту және тестілеу өткізуге мүмкіндік беруі тиіс:
қол жүгін жете тексеру;
багажды жете тексеру;
жүктi және поштаны жете тексеру.
Бұл жаттығу жабдығы суреттерге талдау жасауға, қателері бойынша жұмысты жүзеге асыруға мүмкіндік беруді қажет етеді. Симулятор-жаттығу жабдығы рентген-телевизиялық қондырғылармен бірдей функциялары бар және осы рентген телевизиялық қондырғысымен бірдей сападағы суреттерді көрсетеді. Симулятор-жаттығу жабдығының деректер базасы, жылына бір реттен кем емес, жаңа заттардың, оның ішінде "Жолаушыларға азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен нәрселердің, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 27 шiлдедегi № 548 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33197 болып тіркелген) (бұдан әрі – Тізбе) көрсетілген қауіпті тасымалдауға тыйым салынған заттардың суреттерімен толықтырылады, олардан тренажердің көмегімен қол жүктері, багаждар, жүктер мен пошталар қалыптастырылады;";
42-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) жасырын тексерулер жүргізу бойынша дайындық курстары.";

Обучение при проведении региональных курсов проводится в соответствии с требованиями УКАБ/Безопасность авиагруза и почты, а при проведении национальных курсов обучение проводится в объеме учебных программ, разработанных в учебных центрах, или в организациях гражданской авиации, тематическое содержание, наименование модулей и учебные планы которых предусмотрены в приложениях 1, 2, 3 к настоящей Программе.
Обучение по курсу "Безопасная перевозка опасных грузов по воздуху" проводится в соответствии с нормами Doc 9284, в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации.";
подпункт 1) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. Обучение проводится в учебных аудиториях, лабораториях оснащенных:
1) современными компьютерными программами тестирования по интерпретации рентгеновских изображений (тренажерами - симуляторами).
Тренажер - симулятор для подготовки и переподготовки сотрудников подразделения досмотра САБ (начальников, заместителей начальников, начальников смен, заместителей начальников смен, старших инспекторов, инспекторов) и инспекторов подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которых входит осуществление досмотра на КПП, должен позволять проводить обучение и тестирование по различным сферам подготовки, отдельно по категориям:
досмотр ручной клади;
досмотр багажа;
досмотр груза и почты.
Данный тренажер должен позволять обучающемуся проводить работу над ошибками, проводить анализ изображения. Тренажер - симулятор рентгеновской установки обладает теми же функциями и отображает изображения того же качества, что и настоящая рентген-телевизионная установка. База данных тренажера - симулятора, не реже одного раза в год, дополняется новыми изображениями предметов, в том числе опасных предметов запрещенных к перевозке, указанных в приказе исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении Перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33197) (далее – Перечень), из которых с помощью тренажера формируются ручные клади, багажи, грузы и почты;";
пункт 42 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) курсы подготовки по проведению негласных проверок.";

1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
М. Карабаев
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
2025 жылғы 3 ақпандағы
№ 33 бұйрығына
1-қосымша
Авиациялық қауіпсіздік
бойынша даярлау және
қайта даярлау бағдарламасына
1-қосымша
Оқыту модульдерінің тақырыптық мазмұны
1-модуль. Авиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқама
1. Авиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаманың міндеттері. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәдениеті.
2. Әуе көлігіндегі терроризм:
1) азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актілері;
2) заңсыз араласу актілерінен азаматтық авиацияны қорғау жөніндегі нормативтік актілер;
3) заңсыз араласу актілерінен азаматтық авиацияны қорғау жөніндегі негізгі қағидаттар мен шаралар.
3. Әуежайдағы өткізу және ішкі объектілік режимдер:
1) әуежай аумағына (режимдік аумақтарға) кіруді бақылау жүйесі.
2) әуежай аумағында (әуе кемелерінде, көлікте, орынжайда) жарылғыш заттар, қару, оқ-дәрі, күдікті және қараусыз қалған заттар табылған жағдайда, персоналдың іс-әрекеті.
4. Заңсыз араласу актісі туралы (аноним телефон қоңырауы) ақпарат алған жағдайда, персоналдың іс-әрекетінің тәртібі.
5. Заңсыз араласу актісі жағдайында әуежайдың және мүдделі мемлекеттік органдардың (Ішкі істер министрлігі, Мемлекеттік күзет қызметі, Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қорғаныс министрлігі) қызметтерінің өзара іс-қимылы.
6. Адам саудасы:
Адам саудасы туралы жалпы ақпарат;
Адам саудасының элементтері;
Адам саудасының пайда болу себептері, соның ішінде құрбандар мен саудагерлердің сипаттамасы;
Адам саудасы мен олардың заңсыз импорты арасындағы айырмашылық;
Адам саудасының түрлері;
Адам саудасының жалпы белгілері;
Пайдаланушы саясаты;
Адам саудасын анықтауға және оған жауап беруге байланысты рәсімдер;
Кабинадағы жағдайды басқару (мысалы, басқа жолаушылардың алаңдаушылығына жауап беру) "зиян келтірме" тұжырымдамасы;
Кабина мен ұшу экипаждары арасындағы байланысты сақтау және олардың әрекеттерін үйлестіру;
Есеп беру (оның ішінде күдік туралы үндемегеннен хабарлау жақсы екенін айтуды қоса).
2-модуль. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздігі

приложения 1, 2 и 3 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
М. Карабаев
Приложение 1 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 3 февраля 2025 года № 33
Приложение 1
к Программе подготовки
и переподготовки
по авиационной безопасности
Тематическое содержание учебных модулей
Модуль 1. Инструктаж по авиационной безопасности
1. Задачи инструктажа по авиационной безопасности. Культура обеспечения авиационной безопасности.
2. Терроризм на воздушном транспорте:
1) акты незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации;
2) нормативные акты по защите гражданской авиации от актов незаконного вмешательства;
3) основные принципы и меры по защите гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
3. Пропускной и внутриобъектовый режимы в аэропорту:
1) система контроля доступа на территорию аэропорта (режимные зоны).
2) действия персонала при обнаружении на территории аэропорта (в воздушных судах, транспорте, помещениях) взрывных устройств, оружия, боеприпасов, подозрительных и бесхозных предметов.
4. Порядок действий персонала при получении информации (анонимный телефонный звонок) об акте незаконного вмешательства.
5. Взаимодействие служб аэропорта и заинтересованных государственных органов (Министерство внутренних дел, Служба государственной охраны, Комитет национальной безопасности, Министерство обороны) в случае актов незаконного вмешательства.
6. Торговля людьми:
Общая информация о торговле людьми;
Элементы торговли людьми;
Причины, по которым происходит торговля людьми, включая описание жертв и торговцев;
Отличие торговли людьми от их незаконного ввоза;
Виды торговли людьми;
Общие признаки торговли людьми;
Политика эксплуатанта;
Процедуры, связанные с выявлением торговли людьми и реагированием на нее;
Управление ситуацией в кабине (например, реагирование на обеспокоенность других пассажиров); Концепция "не навреди";
Поддержание связи между кабинным и летным экипажами и координация их действий;
Отчетность (включая упоминание о том, что лучше сообщить о подозрениях, чем промолчать).
Модуль 2. Авиационная безопасность аэропорта

1. Авиациялық қауіпсіздіктің міндеттері және қауіптерді жіктеу.
2. Халықаралық азаматтық авиация қауіпсіздігі жағдайына жалпы шолу жасау:
1) авиациялық қауіпсіздікті нормативтік - құқықтық қамтамасыз ету.
3. Адамдардың және көлік құралдарының кіруін бақылау:
1) кіруге рұқсат бермеу қағидалары және тұлғаға кіруге рұқсат бермеуі тиіс мән-жайлар, сондай-ақ бұл туралы баяндаманы ұсыну тәртібі;
2) қауіпсіздікті қамтамасыз етудің ерекшеліктері мен арнайы рәсімдерін қоса алғанда, кіруді бақылауға қатысты құқықтық талаптар;
3) әуежайда қолданылатын кіруді бақылау жүйелері;
4) әуежайдың бақыланатын аймақтарына кіруді ұсынатын жеке рұқсаттамалар мен көлік құралдарына арналған рұқсаттамаларды қоса алғанда, рұқсат беретін құжаттар;
5) Көлік құралдарын тексеру, жасырын тыйым салынған заттарды анықтау.
4. Тыйым салынған заттар мен құрылғылар.
5. Жарылғыш заттарды және тасымалдауға тыйым салынған басқа заттарды табу.
6. Ғимаратты жете тексеру рәсімдері.
7. Патрульдеу және күзет:
1) патрульдеу ережелері және қандай да бір адамдарды тексеруді жүзеге асыру қажет болатын жағдайлар немесе олар туралы баяндау.
8. Әуе кемелерін қорғау:
1) қорғау және әуе кемесіне рұқсатсыз кіруді болдырмау;
2) кіруге рұқсат бермеу қағидалары және тұлғаға кіруге рұқсат бермеуі тиіс мән-жайлар, сондай - ақ бұл туралы баяндаманы ұсыну тәртібі.
3) әуе кемелерін мөрлеу рәсімдері.
9. Адамдар мен жүктерге ілесіп жүру.
10. Кіру шектелген күзетілетін аймаққа жеткізілетін борттық тағамның, борттық қордың, тауарлар мен жабдықтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
11. Жүктер мен пошта жөнелтілімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Қауіпсіздік мақсатында тексеруге немесе басқа да бақылау шараларына ұшыраған жүкті және поштаны рұқсат берілменген араласудан қорғау жөніндегі шаралар.
12. Әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнаулы жете тексеру.
13. Азаматтық әуе кемелерінде қару мен оқ-дәріні тасымалдау рәсімі.
14. Төтенше жағдайларда авиациялық қауіпсіздік қызметі (бұдан әрі - АҚҚ) мамандарының іс-әрекеті мен өртті сөндіру шаралары.
15. Бақыланбайтын аймақтағы қауіпсіздік шаралар.
16. Тәртіпті бұзатын немесе тәртіпті емес жолаушылармен байланысты жағдайларды анықтау және бейтараптандыру.
3-модуль. Персоналды, жолаушылар мен қол жүгін жете тексеру
1. Жете тексерудің техникалық құралдары:
1) рентген жабдықтарының көмегімен жете тексеру мақсаты;
2) рентген жабдықтарының жұмыс істеу қағидатттары;
3) рентген жабдықтарын пайдалану. Техникалық өлшемдер;
4) қауіпсіздік техникасы мен санитариялық нормалар;
5) қауіпті заттардың суреттерін экранда үлкейтіп көрсету жүйесі (Threat Image Projection).

1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Общий обзор состояния безопасности международной гражданской авиации:
1) нормативно-правовое обеспечение авиационной безопасности.
3. Контролирование доступа – людей и транспортных средств:
1) правила отказа в доступе и обстоятельства, при которых лицу должно быть отказано в доступе, а также порядок представления доклада об этом;
2) правовые требования относительно контроля доступа, включая исключения и специальные процедуры обеспечения безопасности;
3) системы контроля доступа, применяемые в аэропорту;
4) разрешающие документы, включая личные пропуска и пропуска для транспортных средств, предоставляющие доступ в контролируемые зоны аэропорта;
5) досмотр транспортных средств, выявление скрытых запрещенных предметов.
4. Запрещенные предметы и вещества.
5. Обнаружение взрывных устройств и других предметов, запрещенных к перевозке.
6. Процедуры досмотра здания.
7. Патрулирование и охрана:
1) правила патрулирования и обстоятельства, при которых необходимо осуществлять проверку каких-либо лиц или докладывать о них.
8. Защита воздушных судов:
1) защита и предотвращение несанкционированного доступа к воздушному судну;
2) правила отказа в доступе и обстоятельства, при которых лицу должно быть отказано в доступе, а также порядок представления доклада об этом.
3) процедуры опечатывания воздушных судов.
9. Сопровождение людей и грузов.
10. Обеспечение безопасности бортового питания, бортовых припасов, товаров и запасов, доставляемых в охраняемых зонах ограниченного доступа.
11. Обеспечение безопасности грузов и почтовых отправлений. Меры по защите груза и почты, подвергнутых досмотру или другим мерам контроля в целях безопасности, от несанкционированного вмешательства.
12. Предполетный и специальный досмотр воздушных судов.
13. Процедура перевозки оружия и боеприпасов на гражданских воздушных судах.
14. Действия специалистов службы авиационной безопасности (далее – САБ) в чрезвычайных ситуациях и меры по предотвращению пожаров.
15. Меры безопасности в неконтролируемой зоне.
16. Выявление и нейтрализация ситуаций, связанных с нарушающими порядок или недисциплинированными пассажирами.
Модуль 3. Досмотр персонала, пассажиров и ручной клади
1. Технические средства досмотра:
1) цель досмотра при помощи рентгеновского оборудования;
2) принципы функционирования рентгеновского оборудования;
3) эксплуатация рентгеновского оборудования. Технические параметры;
4) техника безопасности и санитарные нормы;
5) система проецирования изображений опасных предметов (Threat Image Projection).

2. АҚҚ жете тексеру инспекторларының рөлі мен міндеттері:
1) жете тексеруге қатысты нормативтік құжаттардың ережелері;
2) жолаушыларға қызмет көрсету мәдениеті;
3) жете тексеру топтарының жұмысы;
4) жолаушылардың агрессиялық мінез-құлқы жағдайында АҚҚ жете тексеру инспекторларының іс-әрекеті;
5) тәртіпті бұзатын немесе тәртіпті емес жолаушылармен байланысты жағдайларды анықтау және бейтараптандыру.
3. Жете тексеру бақылау пункттерін ұйымдастыру:
1) жете тексеру бақылау пунктінің орналасуы;
2) жете тексеру бақылау пунктін персоналмен жасақтау;
3) жете тексеру тобында міндеттерді бөлу;
4) АҚҚ жете тексеру инспекторларының міндеттері (дабыл қаққышты бақылау, рентген жабдықтарымен жұмыс істеу, қолдан жете тексеру және басқалар).
4. Рентген жабдықтарының суреттерін түсіндіру қағидаттары:
1) рентген жабдықтарының шектеулері;
2) суреттерді экранда үлкейтіп көрсету опциялары;
3) түрлі-түсті талдау;
4) органика/неорганика;
5) суретті күшейту функцияларын мақсаты мен тәсілдері.
5. Тыйым салынған заттарды анықтау:
1) тыйым салынған заттарды жүк ішінде табу және әртүрлі типтерін анықтау;
2) тыйым салынған затты анықтаған жағдайдағы іс-әрекеттер;
3) қауіп-қатерлер анықталған жағдайдағы іс-әрекеттер;
4) жасыру тәсілдері.
6. Пайдалану аспектілері:
1) портативтік компьютерлерді, сыртқы киімді және өзге де заттар мен құралдарды жете тексеру;
2) жабдықтарды жұмысқа дайындау;
3) жұмыс орнын дайындау;
4) жабдықтарды тестілеу (стандартты тестілік үлгі);
5) жабдықтарды сөндіру;
6) жабдықтардың жұмыс істемей қалуы туралы хабарлау;
7) қол жүгін тасымалдауға қабылдау және қабылдаудан бас тарту өлшемдері;
8) есепке алу.
7. Персоналды, жолаушыларды және қол жүгін қолдай жете тексеру:
1) қолдай жете тексеруді жүзеге асыру мақсаты;
2) қолдай жете тексеру жүргізу;
3) адам денесінде тыйым салынған заттарды жасыру тәсілдері;
4) қол жүгінде тыйым салынған заттарды жасыру тәсілдері;
5) жолаушының қолдай жете тексеруден бас тартқан жағдайындағы рәсім;
6) тыйым салынған заттар табылған жағдайдағы рәсім;
7) қолдай жете тексеруді болдырмау;
8) жолаушылардың ерекше санаттары;
9) тұрақты негізде іріктеп қолдай жете тексеру;
10) сұйықтарды тасымалдау кезіндегі шектеулер.
8. Стационарлық және портативтік металл іздегіштерді қолдану:
1) металлдан жасалған заттарды табудың мақсаты;
2) күнделікті тестілеу (пайдаланушы тиест үлгілері);
3) жабдықтардың істен шыққаны туралы хабарлау;
4) дабыл қаққыш іске қосылған жағдайдағы рәсімдер;
5) есепке алу.
9. Стерильді аймаққа кіруді бақылау:
1) кіру шектелген қорғалатын аймақ;
2) стерильді аймақтар;
3) кіруді бақылау жүйесі.
4-модуль. Багажды жете тексеру

2. Роли и обязанности инспекторов досмотра САБ:
1) положения нормативных документов в отношении досмотра;
2) культура обслуживания пассажиров;
3) работа группы досмотра;
4) действия инспекторов досмотра САБ в случае агрессивного поведения пассажиров;
5) выявление и нейтрализация ситуаций, связанных с нарушающими порядок или недисциплинированными пассажирами.
3. Организация контрольных пунктов досмотра:
1) расположение контрольных пунктов досмотра;
2) комплектование персоналом контрольных пунктов досмотра;
3) распределение обязанностей в группе досмотра;
4) обязанности инспекторов досмотра САБ (контроль за сигнализацией, работа на рентгеновском оборудовании, ручной досмотр и прочее).
4. Принципы интерпретации рентгеновских изображений:
1) ограничения рентгеновского оборудования;
2) опции проецирования изображений;
3) цветовой анализ;
4) органика/неорганика;
5) цель и способы использования функции усиления изображения.
5. Распознавание запрещенных предметов:
1) выявление в багаже и идентификация различных типов запрещенных предметов;
2) действия в случае выявления запрещенного предмета;
3) действия в случае выявления угрозы;
4) способы сокрытия.
6. Эксплуатационные аспекты:
1) досмотр портативных компьютеров, верхней одежды и прочих вещей и предметов;
2) подготовка оборудования к работе;
3) подготовка рабочего места;
4) тестирование оборудования (стандартный тестовый образец);
5) выключение оборудования;
6) уведомление об отказе оборудования;
7) критерии приема и отказа в приеме ручной клади к перевозке;
8) учет.
7. Ручной досмотр персонала, пассажиров и ручной клади:
1) цель осуществления ручного досмотра;
2) проведение ручного досмотра;
3) способы сокрытия запрещенных предметов на теле человека;
4) способы сокрытия запрещенных предметов в ручной клади;
5) процедура в случае отказа пассажира от ручного досмотра;
6) процедура в случае обнаружения запрещенных предметов;
7) исключения от досмотра;
8) особые категории пассажиров;
9) выборочный ручной досмотр на постоянной основе;
10) ограничения по перевозке жидкостей.
8. Применение стационарных и портативных металлодетекторов:
1) цель обнаружения металлических предметов;
2) ежедневное тестирование (эксплуатационный тестовый образец);
3) уведомление об отказе оборудования;
4) процедуры в случае срабатывания сигнализации;
5) учет.
9. Контроль доступа в стерильные зоны:
1) охраняемые зоны ограниченного доступа;
2) стерильные зоны;
3) системы контроля доступа.
Модуль 4. Досмотр багажа

1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. АҚҚ жете тексеру инспекторларының рөлі мен міндеттері:
1) Міндеттері;
2) Жете тексеруге қатысты нормативтік құжаттардың ережелері.
3. Рентгендік жабдық:
1) рентгендік жабдықтың көмегімен жете тексеру мақсаты;
2) рентгентік жабдықтың жұмыс істеу қағидаттары;
3) рентгентік жабдықты пайдалану. Техникалық өлшемдер;
4) қауіпсіздік техникасы мен санитариялық нормалар;
5) қауіпті заттардың суреттерін түсіндіру жүйесі (Threat Image Projection).
4. Рентгендік жабдық суретін түсіндіру қағидаттары:
1) рентгендік жабдықты шектеу;
2) суреттерді түсіндіру опциясы;
3) түстік талдау;
4) органика/органика емес;
5) суретті күшейту функцияларын пайдалану мақсаты мен тәсілдері;
5. Тыйым салынған заттарды айқындау:
1) қолдан жасалған жарылу құрылғысының құрамдас элементтері;
2) жарылғыш заттар, детонаторлар т.б.;
3) қауіпті заттар;
4) тыйым салынған заттар табылған жағдайдағы рәсімдер;
5) қатер анықталған жағдайдағы рәсімдер;
6) сәйкестендірілмеген заттарға қатысты рәсімдер;
7) жасыру тәсілдері.
6. Тіркелген багажды жете тексеру жүйесі:
1) тіркелген багажды жете тексеруді ұйымдастыру;
2) багажды қабылдау өлшемшарттары мен багажды тасымалдаудан бас тарту;
3) қатерге күдік келтірілген жағдайдағы рәсімдер.
7. Багажды жете тексерудің арнайы рәсімдері:
1) үлкен габаритті багаж;
2) ілеспей алып жүретін багажды жете тексеру рәсімдері;
3) ұшу экипажының багажын жете тексеру
8. Пайдалану аспектілері:
1) жабдықты жұмысқа дайындау;
2) жұмыс орнын жұмысқа дайындау;
3) жабдықты тестілеу (стандартты тестілік үлгі);
4) жабдықты өшіру;
5) жабдықтың жұмыс істемейтіні туралы хабарлама;
6) есепке алу.
9. Тіркелген багажды қолдай жете тексеру:
1) қолдай жете тексеруді жүзеге асыру мақсаты;
2) тіркелген багаж қолдай жете тексеруге түсетін жағдайлар;
3) жолаушының қатысуымен жете тексеру рәсімі;
4) қолдай жете тексеруге түсетін багаж пайызы (рентгендік жабдықты қауіпті заттардың суретін түсіндіру жүйесінсіз пайдаланған жағдайда);
5) қолдай жете тексеруді болдырмау.
10. Қауіпті жүктерді бейнесін көлеңкелеу жүйесі.
5-модуль. Жарылғыш заттарды табу бойынша жабдықтарды (бұдан әрі – EDS) пайдалана отырып жете тексеру
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. АҚҚ жете тексеру инспекторларының міндеттемелері:
1) Міндеттемелері;
2) Жете тексеруге қатысты нормативтік құжаттардың ережелері.
3. Жарылғыш заттарды табуға арналған жабдық:
1) EDS көмегімен жете тексеру мақсаты;
2) EDS жұмыс істеу қағидаттары;
3) EDS - типтері, пайдаланылуы мен техникалық сипаттамалары;

1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Обязанности инспекторов досмотра САБ:
1) Обязанности;
2) положения нормативных документов в отношении досмотра.
3. Рентгеновское оборудование:
1) цель досмотра при помощи рентгеновского оборудования;
2) принципы функционирования рентгеновского оборудования;
3) эксплуатация рентгеновского оборудования. Технические параметры;
4) техника безопасности и санитарные нормы;
5) система проецирования изображений опасных предметов (Threat Image Projection).
4. Принципы интерпретации рентгеновских изображений:
1) ограничения рентгеновского оборудования;
2) опции проецирования изображений;
3) цветовой анализ;
4) органика/неорганика;
5) цель и способы использования функции усиления изображения.
5. Выявление запрещенных предметов:
1) составляющие элементы самодельного взрывного устройства;
2) взрывчатые вещества, детонаторы и др.;
3) опасные вещества;
4) процедуры в случае обнаружения запрещенных предметов;
5) процедуры в случае обнаружения угрозы;
6) процедуры в отношении не идентифицированных предметов;
7) способы сокрытия.
6. Система досмотра зарегистрированного багажа:
1) организация досмотра зарегистрированного багажа;
2) критерии приема багажа и отказа в перевозке багажа;
3) действия в случае подозрения угрозы.
7. Специальные процедуры досмотра багажа:
1) крупногабаритный багаж;
2) процедуры досмотра несопровождаемого багажа;
3) досмотр багажа членов летного экипажа.
8. Эксплуатационные аспекты:
1) подготовка оборудования к работе;
2) подготовка рабочего места к работе;
3) тестирование оборудования (стандартный тестовый образец);
4) выключение оборудования;
5) уведомление об отказе оборудования;
6) учет.
9. Ручной досмотр зарегистрированного багажа:
1) цель осуществления ручного досмотра;
2) условия, при которых зарегистрированный багаж подвергается ручному досмотру;
3) процедура досмотра в присутствии пассажира;
4) процент багажа подверженного ручному досмотру (в случае использования рентгеновского оборудования без системы проецирования изображений опасных предметов);
5) исключения от ручного досмотра.
10. Системы проецирования изображений опасных предметов.
Модуль 5. Досмотр с использованием оборудования по обнаружению взрывчатых веществ (далее – EDS)
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Обязанности инспекторов досмотра САБ:
1) Обязанности;
2) положения нормативных документов в отношении досмотра.
3. Оборудование для обнаружения взрывчатых веществ:
1) Цель досмотра при помощи EDS;
2) Принципы функционирования EDS;
3) EDS – типы, эксплуатация и технические характеристики;

4) қауіпсіздік техникасы мен санитариялық нормалар;
5) қауіпті заттардың суреттерін түсіндіру жүйесі (Threat Image Projection).
4. EDS (жарылғыш заттарды табу):
1) Жарылғыш заттарды автоматты түрде айқындау;
2) Кәдімгі рентгендік жабдықпен салыстырғанда EDS ерекшелігі;
3) EDS шектеу;
4) суреттерді түсіндіру опциялары;
5) түстік талдау;
6) органика/органика емес;
7) суретті күшейту функцияларын пайдалану мақсаты мен тәсілдері.
5. Тыйым салынған заттарды айқындау:
1) тыйым салынған заттар;
2) қолдан жасалған жарылғыш құрылғысының құрамдас элементі
3) жарылғыш заттар, детонаторлар т.б.;
4) қауіпті заттар;
5) тыйым салынған заттар табылған жағдайдағы рәсімдер;
6) қатер анықталған жағдайдағы рәсімдер;
7) сәйкестендірілмеген заттарға қатысты рәсімдер;
8) жасыру тәсілдері.
6. Тіркелген багажды жете тексеру жүйесі:
1) Тіркелген багажды жете тексеру ұйымдастыру;
2) Жете тексерудің көп деңгейлі жүйесі - әр деңгейге арналған рәсімдер;
3) багажды қабылдау өлшемшарты мен багажды тасымалдаудан бас тарту;
4) қатер анықталған жағдайдағы әрекеттер;
5) әрбір деңгейде шешім қабылдау уақыты;
6) багаждың жолаушыға тиесілігін анықтау;
7) қатерге күдік келтірілген жағдайдағы рәсімдер.
7. Багажды жете тексерудің арнайы рәсімдері:
1) үлкен габаритті багаж;
2) ілеспей алып жүретін багажды жете тексеру рәсімдері;
3) экипаж мүшелерінің багажын жете тексеру.
8. Пайдалану аспектілері:
1) жабдықты жұмысқа дайындау;
2) жұмыс орнын жұмысқа дайындау;
3) жабдықты тестілеу (стандартты тестілік үлгі);
4) жабдықты өшіру;
5) жабдықтың жұмыс істемеуі туралы хабарлау;
6) есепке алу.
9. Тіркелген багажды қолдай жете тексеру:
1) қолдай жете тексеруді жүзеге асыру мақсаттары;
2) багаждың қолдай жете тексеруге түсетін жағдайлары;
3) жолаушының қатысуымен жете тексеру рәсімі;
4) қолдай жете тексеруге түсетін багаж пайызы;
5) қолдай жете тексеруді болдырмау.
6-модуль. Авиакомпаниялардың қауіпсіздігі
1. Жолаушыларды тіркеу рәсімі:
1) қауіпсіздік масқатында жолаушылардан сұрау алу;
2) жолаушылардың жол жүру құжаттарын бақылау;
3) топтық тіркеу рәсімі;
4) транизиттік және трансверттік жолаушыларға арналған рәсімдер;
5) тіркеу кезінде пайдаланылатын материалдарды қорғау.
2. Багаждың жолаушыларға тиесілілігін анықтау рәсімі:
1) жолаушылардың құжаттарын бақылау;
2) ұшаққа отыруға келмеген жағдайдағы рәсімдер;
3) багажы тіркелмеген, бірақ өзі тіркелген жолаушы;
4) тіркелген багажы бар тіркелген жолаушы;
5) ұшаққа отырғызу кезінде жолаушыларды бақылау;
6) жолаушыдан ұшаққа отыруға шығу немесе әуе кемесінің трапынан алынатын багажға қатысты рәсімдер;

4) Техника безопасности и санитарные нормы;
5) Система проецирования изображений опасных предметов (Threat Image Projection).
4. EDS (обнаружение взрывчатых веществ):
1) автоматизированное выявление взрывчатых веществ;
2) EDS по сравнению с обычным рентгеновским оборудованием;
3) ограничения EDS;
4) опции проецирования изображений;
5) цветовой анализ;
6) органика/неорганика;
7) цель и способы использования функции усиления изображения.
5. Выявление запрещенных предметов:
1) запрещенные предметы;
2) составляющие самодельного взрывного устройства;
3) взрывчатые вещества, детонаторы и др.;
4) опасные вещества;
5) процедуры в случае обнаружения запрещенных предметов;
6) процедуры в случае обнаружения угрозы;
7) процедуры в отношении не идентифицированных предметов;
8) способы сокрытия.
6. Система досмотра зарегистрированного багажа:
1) организация досмотра зарегистрированного багажа;
2) многоуровневая система досмотра – процедуры для каждого уровня;
3) критерии приема багажа и отказа в перевозке багажа;
4) действия в случае обнаружения угрозы;
5) время для принятия решения на каждом уровне;
6) установление принадлежности багажа пассажирам;
7) процедуры в случае подозрения угрозы.
7. Специальные процедуры досмотра багажа:
1) крупногабаритный багаж;
2) процедуры досмотра несопровождаемого багажа;
3) досмотр багажа членов экипажа.
8. Эксплуатационные аспекты:
1) подготовка оборудования к работе;
2) подготовка рабочего места к работе;
3) тестирование оборудования (стандартный тестовый образец);
4) выключение оборудования;
5) уведомление об отказе оборудования;
6) учет.
9. Ручной досмотр зарегистрированного багажа:
1) цель осуществления ручного досмотра;
2) условия, при которых зарегистрированный багаж подвергается ручному досмотру;
3) процедура досмотра в присутствии пассажира;
4) процент багажа подверженного ручному досмотру;
5) исключения от ручного досмотра.
Модуль 6. Безопасность авиакомпаний
1. Процедура регистрации пассажиров:
1) опрос пассажиров в целях безопасности;
2) контроль проездных документов пассажиров;
3) процедура регистрации в группе;
4) процедуры для транзитных и трансфертных пассажиров;
5) защита материалов используемых при регистрации.
2. Процедура установления принадлежности багажа пассажирам:
1) контроль документов пассажиров;
2) процедуры в случае не явки на посадку;
3) зарегистрированный пассажир без зарегистрированного багажа;
4) зарегистрированный пассажир с зарегистрированным багажом;
5) контроль за пассажирами во время посадки;
6) процедуры в отношении багажа изымаемого у пассажиров при выходе на посадку или у трапа воздушного судна;

7) ұшаққа отыруға кешіккен жолаушыларға қатысты рәсімдер.
3. Үлкен габаритті багаж.
4. Жолаушылар тізімі (жолаушы манифест).
5. Багаж тізімі (багаж манифест).
6. Келетін және кететін жолаушыларды бөлу.
7. Тіркелген багаж:
1) ілесе жүрмейтін багажды өңдеу;
2) ілесе жүрмейтін багажды тасымалға қабылдау;
3) ілесе жүрмейтін багаждың жете тексерілгенін растау;
4) багажды қорғау;
5) жабдық жұмыс істемеген жағдайда багажды жете тексеру рәсімі.
8. Әуе кемесінің қауіпсіздігі:
1) әуе кемесіне кіруді бақылау.
2) жүкті, поштаны, борт тағамын, борт қорын қабылдау.
3) пошта мен компания материалдарын қабылдау.
4) жарылыс қатері жағдайындағы рәсімдер.
5) оқыс оқиға жағдайындағы қарсы әрекеттер.
6) оқыс оқиға жағдайы туралы хабарлама.
7-модуль. Багаж қауіпсіздігі
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерді жіктеу.
2. Багажды өңдеуге қатысатын персоналдың рөлі мен міндеттері.
3. Кіруді бақылау рәсімі.
4. Кіру шектелген күзетілетін аймақтар - стерильді аймақтар.
5. Багажды өңдеу аймағында рұқсаттамасыз жүрген персоналға қатысты рәсімдер.
6. Қауіпсіздік мақсатында әуе кемесін - жүк бөлігін тексеру/жете тексеру:
1) тыйым салынған заттарды анықтау;
2) багажды тиеу/түсіру кезінде жүк бөлігінде тыйым салынған заттар табылған жағдайдағы рәсімдер.
7. Багажды өңдеу аймағында және перронда багажды қорғау.
8. Әуе кемесіне пошта мен компания материалдарын тиеу.
9. Багаждың жолаушыларға тиесілігінін анықтау (bingo card, сөмкелерді санау, багаж манифесті және т.б.).
10. Әуе кемесінің қауіпсіздігі:
1) әуе кемесіне кіруді бақылау;
2) әуе кемесіне жақындайтын адамдарды тексеру.
8-модуль. Әуе кемелерінің қауіпсіздігі
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. Әуежайға кіруді бақылау рәсімі.
3. Персоналды жете тексеру.
4. Экипаж мүшелерінің багажын жете тексеру және қорғау.
5. Багаж манифестінде экипаж мүшелері мен жолаушылардың багажын тіркеу.
6. Қауіпсіздік мақсатында әуе кемесін тексеру:
1) тексеруге жататын аймақтар тізбесі;
2) тексеру -парақты пайдалану;
3) тексеру жүргізуді жазбаша растау;
4) тазалау кезінде әуе кемесін тексеру рәсімі (егер қолданылса).
7. Қауіпсіздік мақсатында әуе кемесін жете тексеру:
1) жете тексеруге жататын аймақтар тізбесі;
2) тексеру-парақты пайдалану;
3) жете тексеру жүргізуді жазбаша растау.
8. Оқпен атылатын қаруды және басқа да қауіпті заттарды танып-білу.
9. Әуе кемесін қорғау - кіруді бақылау:
1) Рұқсаттамаларды тексеру.
10. Ұшу уақытында қауіпсіздік шаралары:
1) ұшу экипажы мүшелерінің кабинасына кіретін есіктің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;

7) процедуры в отношении пассажиров опаздывающих на посадку.
3. Крупногабаритный багаж.
4. Список пассажиров (пассажирский манифест).
5. Список багажа (багажный манифест).
6. Разделение прибывающих и убывающих пассажиров.
7. Зарегистрированный багаж:
1) обработка несопровождаемого багажа;
2) прием несопровождаемого багажа к перевозке;
3) подтверждение досмотра несопровождаемого багажа;
4) защита багажа;
5) процедура досмотра багажа в случае отказа оборудования.
8. Безопасность воздушного судна:
1) контроль доступа к воздушному судну;
2) прием груза, почты, бортпитания, бортзапасов;
3) прием почты и материалов компании;
4) Процедуры в случае угрозы взрыва;
5) ответные действия в случае инцидента;
6) уведомление об инциденте.
Модуль 7. Безопасность багажа
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Роль и обязанности персонала участвующего в обработке багажа.
3. Процедуры контроля доступа.
4. Охраняемые зоны ограниченного доступа – стерильные зоны.
5. Процедуры в отношении персонала находящегося в зоне обработки багажа без пропуска.
6. Проверка/досмотр воздушного судна в целях безопасности – грузовой отсек:
1) выявление запрещенных предметов;
2) процедуры в случае обнаружения запрещенных предметов в грузовом отсеке во время загрузки/выгрузки багажа.
7. Защита багажа в зоне обработки багажа и на перроне.
8. Погрузка на борт воздушного судна почты и материалов компании.
9. Установление принадлежности багажа пассажирам (bingo card, подсчет сумок, багажный манифест и пр.).
10. Безопасность воздушного судна:
1) контроль доступа к воздушному судну;
2) проверка лиц приближающихся к воздушному судну.
Модуль 8. Безопасность воздушных судов
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Процедуры контроля доступа в аэропорту.
3. Досмотр персонала.
4. Досмотр и защита багажа членов экипажа.
5. Регистрация в багажном манифесте багажа членов экипажа и пассажиров.
6. Проверка воздушного судна в целях безопасности:
1) перечень зон подлежащих проверке;
2) использование чек листа;
3) письменное подтверждение проведения проверки;
4) процедура проверки воздушного судна во время уборки (если применяется).
7. Досмотр воздушного судна в целях безопасности:
1) перечень зон подлежащих досмотру;
2) использование чек листа;
3) письменное подтверждение проведения досмотра.
8. Распознавание огнестрельного оружия и других опасных предметов.
9. Защита воздушного судна – контроль доступа:
1) проверка пропусков.
10. Меры безопасности во время полета:
1) обеспечение безопасности двери в кабину членов летного экипажа;

2) ұшу экипажы мүшелерінің кабинасына кіру тәртібі;
3) кабинет экипажының ұшу экипажымен байланысы;
4) борттағы қаруланған қауіпсіздік қызметкерлері (егер қолданылса);
5) бортта қарулы адамдардың бар екені туралы хабарлама.
11. Әуекомпанияның борт тағамы, борт қорларын және түрлі тауарларын қабылдау.
12. Пошта мен авиакомпания материалдарын қабылдау.
13. Әуе кемесін тазалау құралдары.
14. Заңсыз араласу актісімен байланысты төтенше жағдайлардағы қарсы әрекеттер:
1) жарылыс қатері жағдайындағы әрекеттер;
2) әуе кемесі бортынан жерде тұрған кезде және ұшу уақытында жарылу құрылғысы табылған жағдайдағы рәсімдер;
3) жарылыс зардабын барынша азайту;
4) әуе кемесін басып алған кездегі әрекеттер (терорист профилі, қарсы әрекеттер, авиакомпания саясаты, құқық қорғау органдарының рөлі);
5) қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары кезіндегі қарсы әрекеттер;
6) оқыс оқиғалар туралы есеп рәсімдері.
9-модуль. Ықтимал қауіпті жолаушылар
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. Халықаралық ұйымдар мен Конвенциялар.
3. Ұлттық және халықаралық реттеу.
4. Жауаптылыққа тарту.
5. Қауіпті жолаушыларды жіктеу:
1) күзетпен ұсталатын адамдар;
2) тәртіпсіз жолаушылар.
6. Тәртіпсіз жолаушылардың жүріс-тұрысы - озбырлық және зорлық-зомбылық.
7. Озбырлық әрекетінің себептері.
8. Авиакомпания саясаты (ықтимал қауіпті адамдарды тасымалдау туралы хабарлама).
9. Эпипаждың рөлі мен міндеттері.
10. Борттағы тәртіптің бұзылу дәрежесі.
11. Жанжалдарды басқару.
12. Өзін-өзі қорғау - ұстау материалдарын пайдалану.
13. Борттағы тәртіптің бұзылуы туралы хабарлама.
14. Авиациялық қауіпсізідікті қамтамасыз етуге қатысатын мемлекеттік органдарының байланыс.
15. Күзетпен ұсталатын адамдарға қатысты қосымша қауіпсіздік шаралары.
16. Жолаушылар мен багажды жеке тексеру:
1) жолаушыны жеке тексеруді жүзеге асыру мақсаты;
2) жолаушыны жеке тексеруді жүргізу қағидаттары мен тәртібі;
3) адам денесінде тыйым салынған заттарды жасыру тәсілдері;
4) жолаушының багажын тексеру қағидаттары мен тәртібі;
5) жолаушының багажында тыйым салынған заттарды жасыру тәсілдері;
6) тыйым салынған заттар табылған жағдайда рәсім;
7) жете тексеруден ерекшеліктер.
10-модуль. Борт тағамы/борт қорларының қауіпсіздігі
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. Борт тағамының/борт қорларының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адам.
3. Борт тағамын/борт қорларын жеткізу жөніндегі компанияның өндірістік және қойма үй-жайларына кіруді бақылау:
1) Шектеулі кірудің қорғалатын аймақтарына/стерильді аймақтарға кіруді бақылау;

2) порядок доступа в кабину членов летного экипажа;
3) связь кабинного экипажа с летным экипажем;
4) вооруженные сотрудники безопасности на борту (если применяется);
5) уведомление о нахождении на борту вооруженных лиц.
11. Прием бортпитания, бортовых запасов и различных товаров авиакомпании.
12. Прием почты и материалов авиакомпании.
13. Средства для уборки воздушных судов.
14. Ответные действия в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства:
1) процедуры в случае угрозы взрыва;
2) процедуры в случае обнаружения взрывного устройства на борту воздушного судна на земле и во время полета;
3) минимизация последствий взрыва;
4) действия при захвате воздушного судна (профиль террориста, ответные действия, политика авиакомпании, роль правоохранительных органов);
5) ответные действия при инцидентах безопасности;
6) процедуры отчета об инцидентах.
Модуль 9. Потенциально опасные пассажиры
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Международные организации и Конвенции.
3. Национальное и международное регулирование.
4. Привлечение к ответственности.
5. Классификация опасных пассажиров:
1) лица, находящиеся под стражей;
2) недисциплинированные пассажиры.
6. Поведение недисциплинированных пассажиров – агрессия и насилие.
7. Причины агрессивного поведения.
8. Политика авиакомпании (уведомление о перевозке потенциально опасных лиц).
9. Роль и обязанности экипажа.
10. Степени нарушения порядка на борту.
11. Управление конфликтами.
12. Самозащита – использование сдерживающих средств.
13. Уведомление о нарушении порядка на борту.
14. Связь с государственными органами, принимающими участие в обеспечении авиационной безопасности.
15. Дополнительные меры безопасности в отношении лиц находящихся под стражей.
16. Личный досмотр пассажиров и багажа:
1) цель осуществления личного досмотра пассажира;
2) принципы и порядок проведения личного досмотра пассажира;
3) способы сокрытия запрещенных предметов на теле человека;
4) принципы и порядок досмотра багажа пассажира;
5) способы сокрытия запрещенных предметов в багаже пассажира;
6) процедура в случае обнаружения запрещенных предметов;
7) исключения от досмотра.
Модуль 10. Безопасность бортпитания/бортовых запасов
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Ответственное лицо за обеспечение безопасности бортпитания/ бортовых запасов.
3. Контроль доступа к производственным и складским помещениям компании по поставке бортпитания/ бортовых запасов:
1) контроль доступа в охраняемую зону ограниченного доступа/стерильные зоны;

2) Тауарларды, борт тағамдарын/борт қорларын компания қоймаларына алу.
4. Борт тағамдарын/борт қорларын заңсыз кіруден қорғау:
1) мөрлеу рәсімі;
2) борт тағамын әуе кемесіне тасымалдау - көлік құралдарының қауіпсіздігі;
3) борт қорларын тиеу, тасымалдау және түсіру рәсімі.
5. Қауіпті заттарды танып, білу және қауіпті немесе күдікті заттар табылған жағдайдағы шаралар:
1) қауіпті заттар табылған жағдайда хабарлау рәсімі;
2) жарылыс қатері туралы телефон хабарламасын алу.
11-модуль. Әуе кемесін тазалауға арналған құралдардың қауіпсіздігі
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. Әуе кемелерін тазалауға арналған құралдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жауапты тұлға.
3. Компания үй-жайларына кіруді бақылау:
1) кіруі шектелген күзетілетін аймақта/стерильді аймаққа кіруді бақылау;
2) компания қоймасына тауарлардың түсуі.
4. Тазалау құралдарын заңсыз кіруден қорғау:
1) тазалауға арналған заттарды әуе кемелеріне тасымалдау - көлік құралдарының қауіпсіздігі.
5. Қауіпті заттарды танып, білу және қауіпті немесе күдікті заттар табылған жағдайдағы әрекеттер:
күдікті заттар табылған жағдайда хабарлау рәсімі.
6. Әуе кемесінің бортына кіруді бақылау шаралары.
7. Жарылыс қатері туралы телефон хабарламасын алу.
8. Тазалау уақытында әуе кемесінің қауіпсіздігін тексеру рәсімі (егер қолданылса).
12-модуль. Пошта мен жүк қауіпсіздігі
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. Жүк пен пошта қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы ұлттық реттеу.
3. Жүк пен пошта қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі.
4. Әуежайдың, авиакомпаниялардың жауапкершілігі.
5. Жүк пен поштаның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адамның рөлі мен міндеттері.
6. Персоналдың жауаптылығы.
7. Ілеспе құжаттарды тексеру.
8. Жүк пен поштаны алу және өңдеу.
9. Жүк пен поштаны жете тексеру.
10. Жүк пен поштаны қорғау:
1) физикалық қорғау;
2) жүк пен поштаны өңдеу аймағына кіруді бақылау;
3) келушілерге арналған рәсімдер;
4) жүк пен поштаны өңдеу аймағындағы таныс емес адамдар;
5) әуе кемесіне тасымалдау.
11. Жарылыс қатері туралы хабарлама алу.
12. Заңсыз араласу актісімен байланысты төтенше жағдайлар кезіндегі қарсы әрекеттер;
13. Оқыс оқиғалар туралы хабарлама.
13-модуль. Көлік құралдарының қауіпсіздігі
1. Авиациялық қауіпсіздік және қатерлерді жіктеу.
2. Жүргізушілердің міндеттері.
3. Көлік құралдарының қауіпсіздігі.
4. Көлік құралын тиегенге дейін жете тексеру.
5. Көлік құралын жабу/мөрлеу.

2) получение товаров, бортпитания/бортовых запасов на склады компании.
4. Защита бортпитания/бортовых запасов от несанкционированного доступа:
1) процедура опечатывания;
2) перевозка бортпитания к воздушным судам – безопасность транспортных средств;
3) процедура погрузки, транспортировки и разгрузки бортовых запасов.
5. Распознавание опасных предметов и меры в случае обнаружения опасных или подозрительных предметов:
1) процедура уведомления в случае обнаружения опасных предметов;
2) получение телефонных сообщений об угрозе взрыва.
Модуль 11. Безопасность средств для уборки воздушного судна
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Ответственное лицо за обеспечение безопасности средств для уборки воздушных судов.
3. Контроль доступа к помещениям компании:
1) контроль доступа в охраняемую зону ограниченного доступа/стерильную зону;
2) поступление товара на склад компании.
4. Защита средств для уборки от несанкционированного доступа:
1) перевозка средств для уборки к воздушным судам – безопасность транспортных средств.
5. Распознавание опасных предметов и действия в случае обнаружения опасных или подозрительных предметов:
1) процедура уведомления в случае обнаружения подозрительных предметов.
6. Меры контроля доступа на борт воздушного судна.
7. Получение телефонного сообщения об угрозе взрыва.
8. Процедура проверки воздушного судна на безопасность во время уборки (если применяется).
Модуль 12. Безопасность почты и груза
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Национальное регулирование в области обеспечения безопасности груза и почты.
3. Система обеспечения безопасности груза и почты.
4. Ответственность аэропорта, авиакомпаний.
5. Роль и обязанности ответственного лица за обеспечение безопасности груза и почты.
6. Ответственность персонала.
7. Проверка сопроводительных документов.
8. Получение и обработка груза и почты.
9. Досмотр груза и почты.
10. Защита груза и почты:
1) физическая защита;
2) контроль доступа в зону обработки груза и почты;
3) процедуры для посетителей;
4) незнакомые лица в зоне обработки груза и почты;
5) перевозка к воздушному судну.
11. Получение сообщения об угрозе взрыва.
12. Ответные действия в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства;
13. Уведомление об инцидентах.
Модуль 13. Безопасность транспортных средств
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Обязанности водителей.
3. Безопасность транспортных средств.
4. Досмотр транспортного средства до загрузки.
5. Запирание/опечатывание транспортного средства.

6. Жүкті әуе кемесіне тиеу кезіндегі қауіпсіздік.
7. Ілеспе құжаттар.
8. Жарылыс қатеру туралы хабарламаны алу.
9. Заңсыз араласу актісімен байланысты төтенше жағдайлар кезіндегі қарсы әрекеттер.
10. Оқыс оқиғалар туралы хабарлама.
14-модуль. Пошта пен жүктерді жете тексеру
1. Авиациялық қауіпсіздік және қатерлерді жіктеу.
2. АҚҚ жете тексеру инспекторларының рөлі мен міндеттері:
1) тәуекел дәрежесі жоғары жүктер мен почтаға қауіпсіздік шараларын қоса алғанда, жете тексеруге қатысты нормативтік құжаттардың ережелері.
3. Жете тексерудің техникалық құралдары:
1) рентгендік жабдық көмегімен жете тексеру мақсаты;
2) рентгендік жабдықтың жұмыс істеу қағидаттары;
3) рентгендік жабдықты пайдалану. Техникалық өлшемдері;
4) қауіпсіздік техникасы мен санитариялық нормалар.
4. Рентгендік жабдық суретін түсіндіру қағидаттары:
1) рентгендік жабдықты шектеу;
2) суретті түсіндіру опциясы;
3) түстік талдау;
4) органика/органика емес;
5) суретті күшейту функцияларын пайдалану мақсаты мен тәсілдері;
6) танып, білінбейтін заттар;
7) сәйкестендірілмеген заттарға қатысты рәсімдер;
8) жарылыс заттарын, қолдан жасалған жарылыс құрылғылары мен басқа да тыйым салынған заттарды айқындау;
9) жасыру тәсілдері.
5. Пайдалану аспектілері:
1) жабдықты жұмысқа дайындау;
2) жұмыс орнын дайындау;
3) жабдықты тестілеу (стандартты тестік үлгілер);
4) жабдықты өшіру;
5) жабдықтың жұмыс істемеуі туралы хабарлама;
6) жүк пен поштаны тасымалдауға қабылдау және қабылдаудан бас тарту өлшемшаттары;
7) есепке алу.
6. Жүк пен поштаны қолдау жете тексеру:
1) қолдай жете тексеруді жүзеге асыру мақсаты;
2) жүк пен пошта қолдау жете тексеруге түсетін жағдайлар;
3) көзбен жете бақылау - күдікті белгілер;
4) заңсыз араласу белгілері;
5) қолмен жете тексеру жүргізу техникасы;
6) тыйым салынған зат табылған жағдайдағы рәсімдер;
7) қатер анықталған жағдайдағы рәсімдер.
15-модуль. Авиациялық профайлинг
1. Әуе көлігіндегі қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі авиациялық профайлинг;
2. Жедел психодиагностика. Өтірікті анықтаудың жедел әдістері;
3. Сауалнама жүргізу негіздері;
4. Манипуляциялық әсерді анықтау және одан қорғау;
5. Ықтимал қауіпті адамдарды, террористерді анықтаудың бейіндік сипаттамалары.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
2025 жылғы 3 ақпандағы
№ 33 бұйрығына
2-қосымша
Авиациялық қауіпсіздік
бойынша даярлау және қайта
даярлау бағдарламасына
2-қосымша
Білім алушылардың санаттарына арналған модульдердің атаулары
Оқу модульдерінің тізбесі мен атауы
Білім алушылардың санаттары
1.
1-модуль. Авиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқама
Барлық санаттар үшін
2.
2-модуль. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздігі
Авиациялық қауіпсіздік персоналы (тексеру бөлімшесінің персоналын, авиациялық қауіпсіздік саласында оқыту жөніндегі үйлестіруші – нұсқаушыларды қоспағанда), аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің нысандарында қауіпсіздікті жүзеге асыратын күзет ұйымдарының қызметкерлері.
3.
3-модуль. Персонал, жолаушылар мен қол жүгін жете тексеру
Авиациялық қауіпсіздік қызметін (бұдан әрі – АҚҚ) жете тексеру бөлімшесінің бастықтары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің бастықтарының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастықтары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастықтарының орынбасарлары, АҚҚ жете тексерудің бөлімшесінің аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің инспекторлары және функционалдық міндеттеріне бақылау-өткізу пункттерінде (бұдан әрі – БӨП) жете тексеру жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторлары.
4.
4-модуль. Жүкті жете тексеру
АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің бастықтары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің бастықтарының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастықтары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастықтарының орынбасарлары, АҚҚ жете тексерудің бөлімшесінің аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің инспекторлары және функционалдық міндеттеріне БӨП-де жете тексеру жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторлары.
5.
5-модуль. (EDS) Жарылғыш заттарды табу бойынша жабдықтарды пайдалана отырып, жете тексеру
АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің бастықтары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің бастықтарының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастықтары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастықтарының орынбасарлары, АҚҚ жете тексерудің бөлімшесінің аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің инспекторлары және функционалдық міндеттеріне БӨП-де жете тексеру жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторлары.
6.
6-модуль. Авиакомпаниялардың қауіпсіздігі
Жолаушыларды тіркеу мен қызмет көрсету процесіне қатысатын жер үстінде қызмет көрсету бойынша авиакомпаниялар мен ұйымдардың персоналы.
Авиакомпаниялардың АҚҚ персоналы.
7.
7-модуль. Жүктің қауіпсіздігі
Жолаушылардың жүгін өңдеуге қатысатын персонал.
8.
8-модуль. Әуе кемелерінің қауіпсіздігі
Ұшу және кабиналық экипаж мүшелері;
Әуе кемелерін тазалау бойынша қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдардың персоналы. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі авиациялық персонал.
9.
9-модуль. Әлеуетті қауіпті жолаушылар
Ұшу және кабиналық экипажының мүшелері;
Жолаушыларды тіркеу мен қызмет көрсету процесіне қатысатын жер үстінде қызмет көрсету бойынша авиакомпаниялар мен ұйымдардың персоналы.
10.
10-модуль. Борт тағамы/борт қорларының қауіпсіздігі
Борт тағамы, борт қорларымен айналысатын ұйымдардың персоналы;
Борт тағамы мен борттық қорларын тасымалдауға қатысатын көлік құралдарының жүргізушілері.
11.
11-модуль. Әуе кемелерін тазалау бойынша құралдардың қауіпсіздігі
Әуе кемелерін тазалау бойынша қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдардың персоналы.
12.
12-модуль. Пошта мен жүктің қауіпсіздігі
Пошта мен жүктерді тасымалдауға қатысатын көлік құралдарының жүргізушілері;
Пошта мен жүктерді өңдеуге, ілеспе құжаттарды ресімдеуге қатысатын персонал.
13.
13-модуль. Көлік құралдарының қауіпсіздігі
Пошта, жүктер, мен борттық қорларын тасымалдауға қатысатын көлік құралдарының жүргізушілері.
14.
14-модуль. Пошта мен жүктерді жете тексеру
АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің бастықтары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің бастықтарының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастықтары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастықтарының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің инспекторлары және функционалдық міндеттеріне БӨП-де жете тексеру жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторлары.
15.
15-модуль. Авиациялық профайлинг
АҚҚ профайлинг бөлімшесінің бастықтары, АҚҚ профайлинг бөлімшесінің аға инспектор-профайлеры, АҚҚ профайлинг бөлімшесінің инспектор-профайлеры.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
2025 жылғы 3 ақпандағы
№ 33 бұйрығына
3-қосымша
Авиациялық қауіпсіздік
бойынша даярлау және қайта
даярлау бағдарламасына
3-қосымша
Персоналдың әрбір санаттары үшін оқыту жоспары
№ 1 кесте
1
Персонал санаты:
Авиациялық қауіпсіздік қызметіне (бұдан әрі – АҚҚ) қатыспайтын, бірақ әуежайдың бақыланатын аймағына ілесе жүрусіз кіре алатын персонал (әуежайдың жалға алушылары және басқалар);
Техникалық жабдықтау және АҚҚ қауіпсіздік құралдары жөніндегі инспектор.
2
Оқу курсы:
1-модуль.
3
Курс міндеттері:
авиациялық қауіпсіздік шараларын орындау қажеттілігін түсінуді қамтамасыз ету;
авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде әртүрлі ұйымдардың рөлін түсінуді қамтамасыз ету;
заңсыз араласу актілерінен азаматтық авиацияны қорғауға жәрдемдесуді қамтамасыз ету.
қауіпсіздік мәдениетін қолдаудың маңыздылығын түсінуді қамтамасыз ету.
4
Алынған білім:
терроризм туралы жалпы мәлімет;
нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы жауапкершілік;
авиациялық қауіпсіздік міндеттері және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру;
тыйым салынған заттар мен құралдар;
кіруді бақылау және персоналды жете тексеру рәсімі;
рұқсатнамалар жүйесі. Рұқсатнамаларды тексеру рәсімі;
қараусыз қалған заттарды табылған жағдайдағы іс-әрекеттер.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 6 сағат.
7
Емтиханға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 80 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал әуежайға ілеспей кіруге рұқсатнама алғанға дейін бастапқы даярлаудан (курсынан) өтеді.
10
Қайта даярлау:
Қызметкерлер қайта даярлаудан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 1 және/немесе 2 модульдің негізгі элементтерінен құралады және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістері есепке алынады.
11
Оқыту орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында.
№ 2 кесте
1
Персонал санаты:
Жолаушыларды тіркеу мен қызмет көрсету процесіне қатысатын жер бетінде қызмет көрсету бойынша авиакомпания персоналы
2
Оқу курсы:
1-модуль 6-модуль 9-модуль
3
Курс міндеттері:
Заңсыз араласу актілерінен азаматтық авиацияны қорғау үшін қауіпсіздіктің алдын ала шараларын орындай білуді қамтамасыз ету
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
авиациялық қауіпсіздік міндеттері және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру;
жүктің жолаушыларға тиесілі екенін анықтау рәсімі;
жолаушыларға қызмет көрсету процесінде пайдаланылатын тасымал құжаттары;
ықтимал қауіпті жолаушыларға қатысты қолданылатын шаралар
авиациялық қауіпсіздік контексіндегі тыйым салынған / қауіпті заттар, тыйым салынған / қауіпті заттармен жұмыс істеу қағидалары;
багажды өңдеу аймақтарында және перронда багажды қорғауды қамтамасыз ету.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 8 сағат.
7
Емтиханға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 80 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастамас бұрын бастапқы даярлаудан өтеді.
10
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан 12 айда бір рет өтеді. Қайта даярлау 6 және 9-модульдердің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
11
Оқыту орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында.
№ 3 кесте
1
Персонал санаты:
Жүкті өңдеуге қатысатын персонал
2
Оқу курсы:
1-модуль.
7-модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндет - жүкті тиеу/түсіруді жүзеге асыратын персоналдың қауіпсіздік шараларын орындауды қамтамасыз ету болып табылады.
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
авиациялық қауіпсіздік міндеттері және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру;
жүктің жолаушыларға тиесілі екенін анықтау рәсімі;
авиациялық қауіпсіздік контексіндегі тыйым салынған заттар және олармен жұмыс істеу қағидалары; ықтимал қауіпті багаж белгілері;
багажды өңдеу аймағында және перронда багаждың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 6 сағат.
7
Емтиханға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 80 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастамас бұрын бастапқы даярлаудан өтеді.
10
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 7 модульддің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
11
Оқыту орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында.
№ 4 кесте
1
Персонал санаты:
Ұшу және кабиналық экипаж мүшелері
2
Оқу курсы:
1-модуль 8-модуль 9-модуль
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндет - ұшу және кабиналық экипажы мүшелерінің мыналарды білуін және орындауын қамтамасыз ету:
қауіпсіздік мақсатында әуе кемесіне тексеру жүргізу; тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттарды және құралдарды табу;
қауіпсіздік мақсатында әуе кемесін жете тексеру кезінде жәрдемдесу; қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы туындаған жағдайда жерде және ұшу кезінде де қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қажетті шараларды қабылдау.
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
авиациялық қауіпсіздік міндеттері және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру;
ұшу кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
әуе кемесін басып алған жағдайдағы жауап беру шаралары;
ықтимал қауіпті жолаушыларға қатысты шаралар;
қауіп-қатер түрлері;
заңсыз араласу актілеріне байланысты төтенше жағдайлар туындаған кездегі қабылданатын шаралар.
авиациялық қауіпсіздік контексіндегі тыйым салынған заттар және олармен жұмыс істеу қағидалары; ықтимал қауіпті багаж белгілері;
әуе кемесіне қызмет көрсету аймағында багаждың, жүктің, почтаның, борт қорларының/борт тағамдарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
6
Меңгерілген білік-дағдылар:
тәртіпсіз жолаушылармен қарым-қатынас жасау;
қауіпті заттарды анықтай білу;
әуе кемесін ұрлап кету фактісіне шұғыл ден қою;
қауіпті заттарды анықтау мақсатында әуе кемесінің нақты типіне тексеру мен тінту жүргізу.
7
Ең аз ұзақтығы:

6. Безопасность во время перевозки грузов к воздушному судну.
7. Сопроводительные документы.
8. Получение сообщения об угрозе взрыва.
9. Ответные действия в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства.
10. Уведомление об инцидентах.
Модуль 14. Досмотр почты и грузов
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Роли и обязанности инспекторов досмотра САБ:
1) положения нормативных документов в отношении досмотра, включая меры безопасности к грузам и почте с высокой степенью риска.
3. Технические средства досмотра:
1) цель досмотра при помощи рентгеновского оборудования;
2) принципы функционирования рентгеновского оборудования;
3) эксплуатация рентгеновского оборудования. Технические параметры;
4) техника безопасности и санитарные нормы.
4. Принципы интерпретации рентгеновских изображений:
1) ограничения рентгеновского оборудования;
2) опции проецирования изображений;
3) цветовой анализ;
4) органика/неорганика;
5) цель и способы использования функции усиления изображения;
6) нераспознаваемые предметы;
7) процедуры в отношении не идентифицированных предметов;
8) выявление взрывчатых веществ, самодельных взрывных устройств и других запрещенных предметов;
9) способы сокрытия.
5. Эксплуатационные аспекты:
1) подготовка оборудования к работе;
2) подготовка рабочего места;
3) тестирование оборудования (стандартный тестовый образец);
4) выключение оборудования;
5) уведомление об отказе оборудования;
6) критерии приема и отказа в приеме к перевозке груза и почты;
7) учет.
6. Ручной досмотр груза и почты:
1) цель осуществления ручного досмотра;
2) условия, при которых грузы и почта подвергаются ручному досмотру;
3) визуальный контроль – подозрительные признаки;
4) признаки несанкционированного вмешательства;
5) техника проведения ручного досмотра;
6) процедуры в случае обнаружения запрещенного предмета;
7) процедуры в случае обнаружения угрозы.
Модуль 15. Авиационный профайлинг
1. Авиационный профайлинг в обеспечении безопасности на воздушном транспорте;
2. Оперативная психодиагностика. Оперативные методы выявления лжи;
3. Основы ведения опросной беседы;
4. Выявление манипуляционного воздействия и защита от него;
5. Профильные характеристики выявления потенциально опасных лиц, террористов.
Приложение 2 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 3 февраля 2025 года № 33
Приложение 2
к Программе подготовки
и переподготовки
по авиационной безопасности
Наименование модулей для категории обучаемых
Перечень и наименование учебных модулей
Категории обучаемых
1.
Модуль 1. Инструктаж по авиационной безопасности
Для всех категории
2.
Модуль 2. Авиационная безопасность аэропорта
Персонал авиационной безопасности (за исключением персонала подразделения досмотра, инструкторов – координаторов по обучению в области авиационной безопасности, инженеров по техническому оборудованию и средствам безопасности и аудиторов контроля качества), сотрудники охранных организаций, осуществляющих безопасность объектов поставщика аэронавигационного обслуживания.
3.
Модуль 3. Досмотр персонала, пассажиров и ручной клади
Начальники подразделения досмотра службы авиационной безопасности (далее – САБ), заместители начальника подразделения досмотра САБ, начальники смены подразделения досмотра САБ, заместители начальника смен подразделения досмотра САБ, старшие инспектора подразделения досмотра САБ, инспектора подразделения досмотра САБ и инспектора подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которого входит осуществление досмотра на контрольно-пропускном пункте (далее – КПП).
4.
Модуль 4. Досмотр багажа
Начальники подразделения досмотра САБ, заместители начальника подразделения досмотра САБ, начальники смены подразделения досмотра САБ, заместители начальников смен подразделения досмотра САБ, старшие инспектора подразделения досмотра САБ, инспектора подразделения досмотра САБ и инспектора подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которого входит осуществление досмотра на КПП.
5.
Модуль 5. Досмотр с использованием оборудования по обнаружению взрывчатых веществ (EDS)
Начальники подразделения досмотра САБ, заместители начальника подразделения досмотра САБ, начальники смены подразделения досмотра САБ, заместители начальников смен подразделения досмотра САБ, старшие инспектора подразделения досмотра САБ, инспектора подразделения досмотра САБ и инспектора подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которого входит осуществление досмотра на КПП.
6.
Модуль 6. Безопасность авиакомпаний
Персонал авиакомпаний и организаций по наземному обслуживанию, участвующий в процессе регистрации и обслуживания пассажиров. Персонал САБ авиакомпаний.
7.
Модуль 7. Безопасность багажа
Персонал, участвующий в обработке багажа пассажиров.
8.
Модуль 8. Безопасность воздушных судов
Члены летного и кабинного экипажа;
Персонал организаций по оказанию услуг по уборке воздушных судов. Авиационный персонал по техническому обслуживанию воздушных судов.
9.
Модуль 9. Потенциально опасные пассажиры.
Члены летного и кабинного экипажа;
Персонал авиакомпаний и организаций по наземному обслуживанию, участвующий в процессе регистрации и обслуживания пассажиров.
10.
Модуль 10. Безопасность бортпитания/бортовых запасов
Персонал организаций, занимающиеся бортпитанием, бортовыми запасами;
Водители транспортных средств участвующих в транспортировке бортпитания, бортовых запасов.
11.
Модуль 11. Безопасность средств для уборки воздушного судна
Персонал организаций по оказанию услуг по уборке воздушных судов.
12.
Модуль 12. Безопасность почты и груза
Водители транспортных средств участвующих в транспортировке почты и груза;
Персонал, участвующий в обработке почты и грузов оформлении сопроводительных документов.
13.
Модуль 13. Безопасность транспортных средств
Водители транспортных средств, участвующие в транспортировке почты, грузов, бортпитания и бортовых запасов.
14.
Модуль 14. Досмотр почты и грузов
Начальники подразделения досмотра САБ, заместители начальника подразделения досмотра САБ, начальники смены подразделения досмотра САБ, заместители начальников смен подразделения досмотра САБ, старшие инспектора подразделения досмотра САБ, инспектора подразделения досмотра САБ и инспектора подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которого входит осуществление досмотра на КПП.
15.
Модуль 15. Авиационный профайлинг
Начальник подразделения профайлинга САБ, старший инспектор-профайлер подразделения профайлинга САБ, инспектор-профайлер подразделения профайлинга САБ.
Приложение 3 к приказу
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 3 февраля 2025 года № 33
Приложение 3
к Программе подготовки
и переподготовки
по авиационной безопасности
Учебный план для каждой категорий персонала
Таблица № 1
1
Категория персонала:
Персонал, не относящийся к службе авиационной безопасности (далее – САБ), имеющий несопровождаемый допуск в контролируемую зону аэропорта (арендаторы аэропорта и иные);
инспектора по техническому оборудованию и средствам безопасности САБ.
2
Учебный курс:
Модуль 1.
3
Задачи курса:
Обеспечить понимание необходимости выполнения мер авиационной безопасности;
обеспечить понимание роли различных организаций в обеспечении авиационной безопасности;
обеспечение содействия в защите гражданской авиации от актов незаконного вмешательства;
обеспечение понимания важности поддержки культуры безопасности.
4
Приобретенные знания:
Общие сведения о терроризме;
нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
контроль доступа и процедура досмотра персонала;
система пропусков. Процедура проверки пропусков;
действия в случае обнаружения предметов, оставленных без присмотра.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 6 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий, к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста, с минимальным проходным баллом 80 процентов.
9
Первоначальная подготовка:
Персонал проходит первоначальную подготовку (курс), до получения несопровождаемого доступа в контролируемую зону аэропорта.
10
Переподготовка:
Работники проходят курс переподготовки один раз в 3 года.
Переподготовка содержит основные элементы модуля 1 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место обучения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 2
1
Категория персонала:
Персонал авиакомпаний по наземному обслуживанию, участвующий в процессе регистрации и обслуживания пассажиров.
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 6.
Модуль 9.
3
Задачи курса:
Обеспечение умения выполнять превентивные меры безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности;
процедура установления принадлежности багажа пассажирам;
перевозочные документы, используемые в процессе обслуживания пассажиров; меры в отношении потенциально опасных пассажиров;
запрещенные/опасные предметы в контексте авиационной безопасности, правила обращения с запрещенными/опасными предметами;
обеспечение защиты багажа в зонах обработки багажа и на перроне.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 8 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий, к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста, с минимальным проходным баллом 80 процентов.
9
Первоначальная подготовка:
Персонал проходит курс первоначальной подготовки, до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в 12 месяцев.
Переподготовка содержит основные элементы модулей 6, 9 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 3
1
Категория персонала:
Персонал, участвующий в обработке багажа.
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 7.
3
Задача курса:
Основной задачей является обеспечение выполнения мер безопасности багажа персоналом, осуществляющим его погрузку/разгрузку.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности;
процедура установления принадлежности багажа пассажирам;
запрещенные предметы в контексте авиационной безопасности и правила обращения с ними;
признаки потенциально опасного багажа;
обеспечение безопасности багажа в зоне обработки багажа и на перроне.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 6 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий, к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста, с минимальным проходным баллом 80 процентов.
9
Первоначальная подготовка:
Персонал проходит курс первоначальной подготовки, до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в 3 года.
Переподготовка содержит основные элементы модуля 7 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 4
1
Категория персонала:
Члены летного и кабинного экипажа.
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 8.
Модуль 9.
3
Задачи курса:
Основной задачей является обеспечение знания и выполнения членами летного и кабинного экипажа:
проводить проверки воздушного судна, в целях безопасности;
обнаруживать запрещенные к провозу и опасные предметы и вещества;
оказывать содействие, при проведении досмотра воздушного судна, в целях безопасности;
принимать необходимые меры для обеспечения безопасности на земле и в полете, при возникновении инцидентов безопасности.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности;
меры безопасности в полете;
ответные меры в случае захвата воздушного судна;
меры в отношении потенциально опасных пассажиров;
виды угроз;
меры в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства;
запрещенные предметы в контексте авиационной безопасности и правила обращения с ними; признаки потенциально опасного багажа;
обеспечение безопасности багажа, груза, почты, бортприпасов/бортпитания в зоне обслуживания воздушного судна.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Приобретенные навыки:
Обращение с недисциплинированными пассажирами;
умение идентифицировать опасные предметы;
реагирование в случае угона воздушного судна;
проведение проверок и досмотров конкретного типа воздушного судна с целью выявления опасных предметов.
7
Минимальная продолжительность:

Бастапқы дайындық курстың ұзақтығы - 12 сағат, қайта даярлау - 6 сағат.
8
Емтиханға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
9
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 80 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
10
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастамас бұрын бастапқы даярлаудан өтеді.
11
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан әр жыл сайын өтеді (қайта даярлау үш жылда бір рет кезеңділігімен жеңіл және аса жеңіл авиация персоналын қоспағанда). Қайта даярлау 8 және 9-модульдердің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
12
Оқыту орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық қауіпсіздік қызметтерінен тәуелсіз авиациялық оқу орталықтарында
№ 5 кесте
1
Персонал санаты:
Борт тағамы/борт қорларын жеткізу бойынша ұйымдардың персоналы
2
Оқу курсы:
1-модуль
10-модуль
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндет - борт тағамын өндіру, борт қорларын жеткізу бойынша ұйымдардың персоналының заңсыз араласу актілерінен азаматтық авиацияны қорғау үшін превентивті қауіпсіздік шараларын орындай білу дағдыларын қамтамасыз ету болып табылады.
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
тыйым салынған заттар мен құралдар;
компанияның қауіпсіздік бағдарламасының ерекшелігіне қарай басқа да тақырыптар.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 8 сағат.
7
Емтиханға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 80 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлық курсынан өтеді
10
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 1 және 10-модульдердің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
11
Оқыту орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында.
№ 6 кесте
1
Персонал санаты:
Әуе кемесін тазалау бойынша қызметтер көрсету ұйымдарының персоналы
2
Оқу курсы:
1-модуль.
11-модуль.
8-модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндет - әуе кемесін тазалау бойынша қызметтер көрсететін ұйым персоналының заңсыз араласу актілерін азаматтық авиацияны қорғаудың алдын ала қауіпсіздік шараларын орындауын қамтамасыз ету болып табылады
4
Алынған білім:
Терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
тыйым салынған заттар мен құралдар;
компанияның қауіпсіздік бағдарламасының ерекшелігіне қарай басқа да тақырыптар.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 8 сағат.
7
Емтиханға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 80 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлық курсынан өтеді
10
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 8 және 11-модульдердің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді
11
Оқыту орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында
№ 7 кесте
1
Персонал санаты:
Пошта мен жүктерді өңдеуге және ілеспе құжаттарды ресімдеуге қатысатын персонал
2
Оқу курсы:

Продолжительность курса первоначальной подготовки - 12 часов, переподготовки - 6 часов.
8
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий, к экзаменам не допускается.
9
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста, с минимальным проходным баллом 80 процентов.
10
Первоначальная подготовка:
Персонал проходит курс первоначальной подготовки, до начала выполнения своих обязанностей.
11
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки ежегодно (за исключением персонала легкой и сверхлегкой авиации, с периодичностью переподготовки один раз в три года).
Переподготовка содержит основные элементы модуля 8, 9 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
12
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 5
1
Категория персонала:
Персонал организаций по поставке бортпитания/бортовых запасов.
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 10.
3
Задачи курса:
Основной задачей является обеспечение умения персонала организаций по производству бортпитания, по поставке бортовых запасов выполнять превентивные меры безопасности, для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
другие темы, исходя из специфики программы безопасности компании.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 8 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий, к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста, с минимальным проходным баллом 80 процентов.
9
Первоначальная подготовка:
Персонал проходит курс первоначальной подготовки до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в 3 года.
Переподготовка содержит основные элементы модулей 1 и 10 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 6
1
Категория персонала:
Персонал организаций по оказанию услуг по уборке воздушных судов.
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 8.
Модуль 11.
3
Задачи курса:
Основной задачей является обеспечение выполнения персоналом организаций по оказанию услуг по уборке воздушных судов превентивных мер безопасности защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
другие темы, исходя из специфики программы безопасности компании.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 8 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий, к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста с минимальным проходным баллом 80 процентов.
9
Первоначальная подготовка:
Персонал проходит курс первоначальной подготовки, до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в 3 года.
Переподготовка содержит основные элементы модулей 8 и 11 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 7
1
Категория персонала:
Персонал, участвующий в обработке почты и грузов и оформлении сопроводительных документов.
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 12.
3
Задачи курса:
Основной задачей является обеспечение персоналом превентивных мер безопасности в отношении грузов и почты.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
другие темы, исходя из специфики программы безопасности компании;
меры безопасности в отношении грузов и почты.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 8 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий, к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста, с минимальным проходным баллом 80 процентов.
9
Первоначальная подготовка:
Персонал проходит курс первоначальной подготовки, до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в 3 года.

1-модуль. 12-модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндеті - персоналдың жүктер мен поштаға қатысты алдын ала қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету болып табылады.
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу; халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
тыйым салынған заттар мен құралдар;
компанияның қауіпсіздік бағдарламасының ерекшелігіне қарай басқа да тақырыптар;
жүк пен поштаға қатысты қауіпсіздік шаралары.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 8 сағат.
7
Емтиханға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 80 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлық курсынан өтеді
10
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 1 және 12-модульдердің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді
11
Оқыту орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында
№ 8 кесте
1
Персонал санаты:
Жүктер, пошта, борт тағамы/борт қорларын тасымалдауға қатысатын жүргізушілер
2
Оқу курсы:
1-модуль. 12-модуль (жүктер мен пошта)/ 10-модуль (борт тағамы). 13-модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндеті - персоналдың жүктер, пошта, борт тағамы мен борт қорларына қатысты алдын ала қауіпсіздік шараларын орындауы мен қауіпсіздік шараларын дұрыс түсінуі болып табылады
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
тыйым салынған заттар мен құралдар;
компанияның қауіпсіздік бағдарламасының ерекшелігіне қарай басқа да тақырыптар;
жүк, пошта мен борт тағамына қатысты қауіпсіздік шаралары
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 8 сағат.
7
Емтиханға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 80 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастамас бұрын бастапқы даярлаудан өтеді
10
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 10, 12 және 13-модульдердің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді
11
Оқыту орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында
№ 9 кесте
1
Персонал санаты:
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы (жете тексеру бөлімшесінің персоналын, нұсқаушыларды қоспағанда), аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің нысандарында қауіпсіздікті жүзеге асыратын күзет ұйымдарының қызметкерлері.
2
Оқу курсы:
1-модуль.
2-модуль.
Авиакомпанияның АҚҚ персоналы үшін (авиациялық қауіпсіздікті оқыту жөніндегі нұсқаушы – үйлестірушілерден басқа) қосымша 6 модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндеті - авиациялық қауіпсіздік басшыларының авиациялық қауіпсіздік, ұлттық және халықаралық реттеу және авиациялық қауіпсіздік саласындағы сапаны бақылау қағидаттарын білуін қамтамасыз ету болып табылады.
4
Алынған білім:
Терроризм тарихы және заңсыз араласу актілердің жіктелуі;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
тыйым салынған заттар мен заттар;
авиациялық қауіпсіздіктің міндеттері және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру;
көлік құралдарының қауіпсіздігін тексеру техникасы;
байланысты төтенше жағдайлар кезіндегі жауап шаралары
заңсыз араласу актілері;
рұқсаттамаларға қол жеткізуді бақылау және тексеру рәсімдері;
патрульдеу;
бақыланбайтын аймақтағы қауіпсіздік шаралары;
әуе кемесінің типіне байланысты әуе кемесіне рұқсат беруді бақылау рәсімдерін, әуе кемесін мөрлеу, әуе кемесін қарап тексеру рәсімдерін қоса алғанда, тұрақта әуе кемелерін қорғау қағидалары;
жүктердің, почтаның, багаждың, борттық және әуежай керек-жарақтарының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар.
5
Меңгерілген білік-дағдылар
Белгіленген үлгідегі рұқсаттамаларды сәйкестендіру;
Көлік құралдарын тексеру;
үй-жайларды тексеру;
қауіпті заттарды сәйкестендіру;
қараусыз қалдырылған заттар табылған жағдайдағы іс-әрекеттер;
әуе кемесін тексеру.
6
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
7
Ең аз ұзақтығы:
Бастапқы даярлау курсының ұзақтығы -40 сағат ішінде теориялық және практикалық сабақтар.
Персонал өз бетінше жұмыс істей бастағанға дейін жұмыс орнында тәжірибелі маманның бақылауымен 40 сағат көлемінде оқудан өтеді.
Қайта даярлау курсының ұзақтығы - 40 сағат ішіндегі теориялық және практикалық сабақтар.
8
Емтихандарға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
9
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 80 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
10
Бастапқы даярлау
Персонал өз міндеттерін орындауды бастамас бұрын бастапқы даярлаудан өтеді
11
Қайта даярлау:
Қызметкерлер екі жылда бір рет қайта даярлау курсынан өтеді.
Қайта даярлау 2 модульдің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
Авиакомпанияның АҚҚ персоналы үшін (тексеру бөлімшесінің персоналын, сапа бақылауының нұсқаушылары мен аудиторларын қоспағанда) қосымша 6-модуль.
12
Өткізу орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және / немесе авиациялық оқу орталықтарында.
№ 10 кесте
1
Персонал санаты:
АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің бастықтары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің бастықтарының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастықтары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің ауысым бастықтарының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің инспекторлары және функционалдық міндеттеріне БӨП-де жете тексеру жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторлары.
2
Оқу курсы:
1-модуль
3-модуль
4-модуль
5-модуль
14-модуль
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндет - АҚҚ жете тексеру инспекторларының қолдан жете тексеру және персоналды, жолаушыларды және қол жүгін, багажды, жүкті және поштаны жете тексеруге дейінгі жабдықтарды пайдалана отырып, жете тексеру жүргізу рәсімдерін білуін және орындауын қамтамасыз ету болып табылады.
4
Алынған білім:
Терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, персоналдың авиациялық қауіпсіздік саласындағы жауапкершілігі;
тыйым салынған құрылғылар мен заттар;
авиациялық қауіпсіздік міндеттері және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру;
қолмен жете тексеру техникасы;
тіркеу рәсімі;
багаж манифесті;
жолаушыларды және олардың қол жүгін, багажды, жүкті және поштаны жете тексеру пункттерін жарақтандыру;
жете тексеру жабдықтарын қолдана отырып, жете тексеру техникасы;
жете тексеру бақылау пункттерінің жұмысын ұйымдастыру;
ерекше санаттағы жолаушыларды жете тексеру рәсімдері;
тыйым салынған заттар табылған кезде қолданылатын жауап шаралары;
жете тексеруді болдырмау;
тұрақты таңдамалы қолмен жете тексеруді жүргізу;
жете тексерілген багажды, жүкті және поштаны қорғау;
тыйым салынған заттарды жасыру әдістері;
қауіпті заттарды жүкте және поштада жасыру әдістері;
жете тексеруге дейінгі жабдықтарды табу қабілетінің шектелуі;
әртүрлі санаттағы жүктер мен поштаны өңдеу.
5
Меңгерілген білік-дағдылар
Рентгендік суреттерін түсіндіру;
қауіпті заттарды анықтау;
келіспеушіліктерді реттеу;
тұлғаларды қолдай жете тексеру және қол жүгін тексеру;
қауіпті заттар анықталған жағдайда жауап шаралары;
жете тексеруге дейінгі жабдықтарды пайдалану және қауіпсіздік техникасы
6
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
7
Ең аз ұзақтығы:
Бастапқы даярлау курсының ұзақтығы - компьютерлік оқыту, сондай-ақ жете тексерудің бақылау пунктінде практикалық сабақтарды қоса алғанда, 40 сағат ішінде теориялық сабақтар.
Бұдан өзге, персонал жұмыс орнында тәжірибелі маманның бақылауымен 40 сағат көлемінде оқудан өтеді.
Қайта даярлау курсының ұзақтығы - компьютерлік оқытуды қоса алғанда, 40 сағат ішіндегі теориялық сабақтар.
8
Емтихандарға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызын жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
9
Білімді бағалау:

Переподготовка содержит основные элементы модулей 1 и 12 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 8
1
Категория персонала:
Водители, участвующие в транспортировке грузов, почты, бортпитания/бортовых запасов
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 12 (грузы и почта)/ Модуль 10 (бортпитание).
Модуль 13.
3
Задачи курса:
Основной задачей является выполнение персоналом превентивных мер безопасности и правильного понимания мер безопасности в отношении грузов, почты, бортпитания и бортовых запасов.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
другие темы, исходя из специфики программы безопасности компании;
меры безопасности в отношении грузов, почты и бортпитания.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 8 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий, к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста, с минимальным проходным баллом 80 процентов.
9
Первоначальная подготовка:
Персонал проходит курс первоначальной подготовки, до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в 3 года.
Переподготовка содержит основные элементы модулей 10, 12 и 13 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 9
1
Категория персонала:
Персонал САБ (за исключением персонала подразделения досмотра, инструкторов), сотрудники охранных организаций, осуществляющих безопасность объектов поставщика аэронавигационного обслуживания.
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 2.
Для персонала САБ авиакомпании (за исключением инструкторов – координаторов по обучению авиационной безопасности) дополнительно модуль 6.
3
Задачи курса:
Основная задача обеспечение выполнения персоналом авиационной безопасности превентивных мер безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности;
техника досмотра на безопасность транспортных средств;
ответные меры в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства;
контроль доступа и процедуры проверки пропусков;
патрулирование; меры безопасности в неконтролируемой зоне;
правила защиты воздушных судов на стоянке, включая, процедуры контроля за допуском в воздушное судно, процедуру опечатывания воздушного судна, досмотра воздушного судна, в зависимости от типа воздушного судна;
требования к обеспечению безопасности грузов, почты, багажа, бортовых и аэропортовых припасов.
5
Приобретенные навыки:
Идентификация пропусков установленного образца;
досмотр транспортных средств;
досмотр помещений;
идентификация опасных предметов;
действия в случае обнаружения, оставленных без присмотра, предметов; досмотр воздушного судна.
6
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
7
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса первоначальной подготовки 40 часов теоретических и практических занятий.
Персонал проходит обучение на рабочем месте под наблюдением опытного специалиста в объеме 40 часов, до того, как приступит к самостоятельной работе.
Продолжительность курса переподготовки 40 часов теоретических и практических занятий.
8
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший 25 процентов занятий, к экзаменам не допускается.
9
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста, с минимальным проходным баллом 80 процентов.
10
Первоначальная подготовка:
Персонал проходит курс первоначальной подготовки, до начала выполнения своих обязанностей.
11
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в два года.
Переподготовка содержит основные элементы модуля 2 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
Для персонала САБ авиакомпании (за исключением персонала подразделения досмотра, инструкторов и аудиторов контроля качества) дополнительно модуль 6.
12
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах.
Таблица № 10
1
Категория персонала:
Начальники подразделения досмотра САБ, заместители начальника подразделения досмотра САБ, начальники смены подразделения досмотра САБ, заместители начальников смен подразделения досмотра САБ, старшие инспектора подразделения досмотра САБ, инспектора подразделения досмотра САБ и инспектора подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которых входит осуществление досмотра на контрольно-пропускном пункте.
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 3.
Модуль 4.
Модуль 5.
Модуль 14.
3
Задачи курса:
Основной задачей является обеспечение знания и выполнения инспекторами досмотра САБ процедур проведения ручного досмотра и досмотра, с использованием досмотрового оборудования персонала, пассажиров, их ручной клади, багажа, груза и почты.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности;
техника ручного досмотра;
техника досмотра с применением досмотрового оборудования;
процедура регистрации;
багажный манифест;
оснащение пунктов досмотра пассажиров и их ручной клади, багажа, груза и почты;
организация работы контрольных пунктов досмотра;
процедуры досмотра пассажиров особых категорий;
ответные меры, в случае выявления запрещенных предметов;
исключения от досмотра;
проведение постоянного выборочного ручного досмотра;
защита досмотренного багажа, груза и почты;
методы сокрытия запрещенных предметов;
методы сокрытия опасных предметов в грузе и почте;
ограничения способности обнаружения досмотрового оборудования;
обработка различных категорий груза и почты.
5
Приобретенные навыки:
Интерпретация рентгеновских изображений;
распознавание опасных предметов;
урегулирование конфликтов;
проведение ручного досмотра лиц и их ручной клади, багажа, груза и почты;
ответные меры в случае выявления опасных предметов;
эксплуатация досмотрового оборудования и техника безопасности.
6
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
7
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса первоначальной подготовки 40 часов теоретических занятий и компьютеризированного обучения, а также практические занятия в контрольном пункте досмотра, помимо этого, персонал проходит обучение на рабочем месте под наблюдением опытного специалиста в объеме 40 часов, до того, как приступит к самостоятельной работе.
Продолжительность курса переподготовки 40 часов теоретических занятий, включая компьютеризированное обучение.
8
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший 25 процентов занятий, к экзаменам не допускается.
9
Оценка знаний:

Теориялық білімі ең аз өту балы 80 пайызбен жазбаша емтихан тапсыру арқылы бағаланады, компьютерлік сынақтамалық оқыту арқылы ұсынылған суреттердің кемінде 80 пайызын дұрыс түсіндіріп беру. Практикалық емтихан нәтижелері бойынша тапсырғаны/тапсырмағаны бағаланады
10
Бастапқы даярлау
Персонал өз міндеттерін орындауды бастамас бұрын бастапқы даярлаудан өтеді
11
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан 2 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 3, 4, 5, 14-модульдің негізгі элементтерін қамтиды
12
Өткізу орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық қауіпсіздік қызметтерінен тәуелсіз авиациялық оқу орталықтарында
№ 11 кесте
1
Персонал санаты:
Әуе жолдары қозғалысына қызмет көрсету жөніндегі авиациялық персонал.
Әуе қозғалысы диспетчері.
Әуе кемелеріне қызмет көрсету жөніндегі авиациялық персонал
2
Оқу курсы:
1-модуль
8-модуль
3
Курс міндеттері:
Азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғауға арналған қауіпсіздіктің алдын алу шараларын орындай білуді қамтамасыз ету
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база,
персоналдың авиациялық қауіпсіздік саласындағы жауапкершілігі;
авиациялық қауіпсіздік міндеттері және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру;
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 8 сағат.
7
Емтиханға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызын жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 80 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастамас бұрын бастапқы даярлаудан өтеді
10
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 8-модульдің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді
11
Оқыту орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында
№ 12 кесте
1.
Персонал санаты:
АҚҚ профайлинг бөлімшесінің бастықтары, АҚҚ профайлинг бөлімшесінің аға инспектор-профайлеры, АҚҚ профайлинг бөлімшесінің инспектор-профайлеры.
2.
Оқу курсы:
15-модуль
3.
Курс міндеттері:
Террористік актілер жасауға және экстремистік қызметке бағытталған құқыққа қарсы идеялар шығаратын адамдарды жедел тануды қамтамасыз ететін құзыреттерді қалыптастыра отырып, қолда бар біліктілік шеңберінде авиациялық қауіпсіздік қызметтері инспектор-профайлерлерінің кәсіби деңгейін қамтамасыз ету және қолдау.
4.
Алынған білім:
Авиациялық профайлингті дамытудың заманауи бағыттары
- профайлинг технологияларын қолданудың құқықтық негіздері;
- өтірікті анықтау әдістері;
- жеке тұлғаның вербалды емес бағалары;
- физиогномия негіздері;
- сауалнама жүргізудің психологиялық негіздері мен тәсілдері;
- манипуляциядан қорғау стратегиялары;
- террорист тұлғасының психологиялық ерекшеліктері;
- қаруды жасыру тәсілдері;
- сыртқы келбеті мен құжаттары бойынша күдікті белгілер.
5.
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
6.
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 30 сағат
7.
Емтиханға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайыздан астамын өткізіп алған тыңдаушы емтиханға жіберілмейді
8.
Білімді бағалау:
Теориялық білім жазбаша тест арқылы бағаланады, ең төменгі өту баллы 80 %
9.
Бастапқы дайындық:
Қызметкерлер өз міндеттерін орындау басталғанға дейін дайындық курсынан өтеді.
10.
Қайта даярлау:
Қызметкерлер 3 жылда бір рет қайта даярлау курсынан өтеді.
Қайта даярлау 15 модульдің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді
11.
Оқыту орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында.

Теоретические знания оцениваются посредством письменного экзамена, с минимальным проходным баллом 80 процентов, правильно интерпретировать 80 процентов, из количества предложенных изображений, посредством компьютеризированных программ тестирования. Результаты практического экзамена оцениваются, как сдал/не сдал.
10
Первоначальная подготовка:
Персонал проходит курс первоначальной подготовки, до начала выполнения своих обязанностей.
11
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в 2 года.
Переподготовка содержит основные элементы модулей 3, 4, 5, 14.
12
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности или в независимых от служб авиационной безопасности авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации.
Таблица № 11
1
Категория персонала:
Авиационный персонал обслуживания воздушного движения.
Диспетчера воздушного движения.
Авиационный персонал по техническому обслуживанию воздушных судов.
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 8.
3
Задачи курса
Обеспечение умения выполнять превентивные меры безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 8 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий, к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста, с минимальным проходным баллом 80 процентов.
9
Первоначальная подготовка:
Персонал проходит курс первоначальной подготовки, до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в 3 года.
Переподготовка содержит основные элементы модуля 8 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 12
1.
Категория персонала:
Начальник подразделения профайлинга САБ, старший инспектор-профайлер подразделения профайлинга САБ, инспектор-профайлер подразделения профайлинга САБ
2.
Учебный курс
Модуль 15.
3.
Задачи курса
Обеспечение и поддержание профессионального уровня инспекторов-профайлеров САБ в рамках имеющейся квалификации с формированием компетенций, обеспечивающих оперативное распознание лиц, вынашивающих противоправные замыслы, направленные на совершение террористических актов и экстремистскую деятельность.
4.
Приобретенные знания:
Современные направления развития авиационного профайлинга;
правовые основы применения технологий профайлинга;
методы выявления лжи;
невербальные оценки личности;
основы физиогномики;
психологические основы и способы ведения опросной беседы;
стратегии защиты от манипуляций;
психологические особенности личности террориста;
способы сокрытия оружия;
подозрительных признаков по внешности и документам.
5.
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6.
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 30 часов.
7.
Условия допуска к экзаменам:
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий, к экзаменам не допускается.
8.
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста, с минимальным проходным баллом 80 %.
9.
Первоначальная подготовка:
Персонал проходит курс подготовки до начала выполнения своих обязанностей.
10.
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в 3 года.
Переподготовка содержит основные элементы модуля 15 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11.
Место обучения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.