Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 19 ақпандағы № 172 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 ақпанда № 35739 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14881 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларында:
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Жыл сайын қаңтар – наурызда тіркеу жылында 17 жасқа толатын ер азаматтар әскерге шақыру учаскесіне тіркеледі.
Тіркеуді жергілікті атқарушы орган ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сымен бірлесіп, азаматтарды әскери есепке қабылдау, олардың санын, әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау,білім деңгейін, алған мамандығы мен дене шынықтыру дайындығы деңгейін белгілеу мақсатында ұйымдастырады және жүргізеді.
Азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы деректер негізінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО әскерге шақыру ресурсын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының түрлері мен әскер тектері бойынша алдын ала бөледі, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) мамандандырылған ұйымында әскери-техникалық және өзге де мамандық бойынша оқыту үшін кандидаттарды алдын ала және әскери, арнайы оқу орнына оқуға түсуге ниет білдірген адамдарды іріктейді.
Азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеуді олардың тұрақты тұрғылықты жері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО жүргізеді.";
35-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әскери-техникалық және өзге де мамандық бойынша Министрліктің мамандандырылған ұйымында денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды, ол туралы әскерге шақырылушының есепке алу картасына жазылады;";
54 және 55-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында (бұдан әрі – Министрліктің мамандандырылған ұйымы) ақылы негізде әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша әскери-техникалық және өзге де мамандық бойынша білім алған әскерге шақырылушылар тұрғылықты жері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына әскери міндеттілердің әскери есебіне беріледі.

О внесении изменений в некоторые приказы Министра обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 19 февраля 2025 года № 172. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2025 года № 35739
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28 "Об утверждении Правил воинского учета военнообязанных и призывников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14881) следующие изменения:
в Правилах воинского учета военнообязанных и призывников, утвержденных указанным приказом:
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Граждане мужского пола, которым в год приписки исполняется 17 лет, ежегодно с января по март приписываются к призывным участкам.
Приписка организуется и проводится местными исполнительными органами совместно с МОВУ района (города областного значения) в целях принятия граждан на воинский учет, определения их количества, категории годности к воинской службе, установления уровня образования, полученной специальности и уровня физической подготовленности.
На основе данных о приписке граждан к призывным участкам МОВУ района (города областного значения) проводят предварительное распределение призывных ресурсов по видам и родам войск Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, предварительный отбор кандидатов для обучения по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан (далее – Министерство) и отбирают лиц, желающих поступить в военные, специальные учебные заведения.
Приписка граждан к призывным участкам проводится МОВУ района (города областного значения) по их постоянному месту жительства.";
подпункт 2) пункта 35 изложить в следующей редакции:
"2) годных по состоянию здоровья для обучения в специализированных организациях Министерства по военно-техническим и иным специальностям, о чем вносится запись в учетную карту призывника;";
пункты 54 и 55 изложить в следующей редакции:
"54. Призывники, прошедшие обучение по программе подготовки военнообученного резерва в специализированных организациях Министерства обороны на возмездной основе, по военно-техническим и иным специальностям (далее – специализированные организации Министерства) передаются на воинский учет военнообязанных в МОВУ района (города областного значения) по месту жительства.

Министрліктің мамандандырылған ұйымы осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша даярлықтың толық курсынан өткен әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардың атаулы тізімін және мамандандырылған білім беру ұйымының мөрімен куәландырылған әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқуды аяқтағаны туралы сертификат (бұдан әрі – сертификат) көшірмесін оқу аяқталған сәттен бастап 3 күннен кешіктірмей тұрғылықты жері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына жібереді.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сында әскерге шақырылушылардың атаулы тізімін және сертификат көшірмесін алған кезде мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) әскерге шақырылушының есепке алу картасының 5-бөлімінде әскери міндеттілердің есебіне беру туралы белгі қойылады;
2) әскерге шақырылушылардың жеке ісі аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-сының бастығы бекіткен акт бойынша 7 жұмыс күнінен кешіктірілмей әскери міндеттілерді есепке алу бөлімшесіне беріледі;
3) есептік-әліпбилік кітаптың 8-бағанында запасқа алу немесе әскери есептен шығару үшін әскерге шақырылушылардың жеке ісін беру актісінің күні мен тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-сы бастығының "қатардағы жауынгер" әскери атағын беру туралы бұйрығы шығарылады;
5) ҚР ҚМ АЖ-ның электрондық есепке алу карточкасы толтырылады;
6) әскери міндеттілердің есебіне қабылданған әскерге шақырылушылардың есепке алу картасы сақтауға мұрағатқа беріледі;
7) есептік-әліпбилік кітаптың 9-бағанында әскерге шақырылушының есепке алу картасының сақталатын орны туралы белгі қойылады.
55. Запастағы офицерлер мен сержанттар бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен азаматтар тұрғылықты жері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына запастағы офицерлер мен сержанттардың әскери есебіне беріледі.
Әскери кафедра:
1) запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен және оқуды бітіру емтиханын тапсырған азаматтарға:
осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша даярлықтан өткен азаматтардың атаулы тізімін жасайды және мынадай негізгі құжаттарды қамтитын офицердің жеке ісін қалыптастырады: қызметтік карта, нөмір бойынша есепке алу карточкасы, жетон, аттестаттау парағы, офицер атағын беруге ұсыным, мінездеме, офицер атағын беру туралы бұйрықтан үзінді, жоғары оқу орнын бітіргені туралы дипломның көшірмесі (нотариат растаған);
офицер атағын беру туралы бұйрықтан үзіндіні алған сәттен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей атаулы тізімді және жеке істі оқу орнының орналасқан жері бойынша елорданың, республикалық маңызы бар қалалар мен облыстардың қорғаныс істері департаментіне жібереді;

Специализированные организации Министерства на военнообязанных и призывников, прошедших полный курс подготовки, направляют в МОВУ района (города областного значения) по месту жительства, именной список по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам и копию сертификата о завершении обучения по программе подготовки военнообученного резерва, заверенной печатью специализированной организации образования, не позднее 3 дней с момента завершения обучения (далее – сертификат).
В МОВУ района (города областного значения) при получении именного списка и копий сертификатов на призывников проводятся следующие мероприятия:
1) в разделе 5 учетной карты призывника проставляется отметка о передаче на учет военнообязанных;
2) личные дела призывников передаются в подразделение учета военнообязанных не позднее 7 рабочих дней по акту, утвержденному начальником МОВУ района (города областного значения);
3) в графе 8 учетно-алфавитной книги указывается дата и регистрационный номер акта передачи личных дел призывников для зачисления в запас или исключении с воинского учета;
4) издается приказ начальника МОВУ района (города областного значения) о присвоении воинского звания "рядовой";
5) заполняется электронная учетная карточка в ИС МО РК;
6) учетные карты призывников, принятых на учет военнообязанных, передаются в архив на хранение;
7) в графе 9 учетно-алфавитной книги проставляется отметка о месте хранения учетной карты призывника.
55. Граждане, прошедшие военную подготовку по программе офицеров и сержантов запаса, передаются на воинский учет офицеров и сержантов запаса в МОВУ района (города областного значения) по месту жительства.
Военные кафедры:
1) на граждан, прошедших военную подготовку по программе офицеров запаса и сдавших выпускные экзамены:
составляют именной список граждан, прошедших подготовку по программе офицеров запаса по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам и формируют личное дело офицера, содержащее следующие основные документы: послужная карта, карточка пономерного учета, жетон, аттестационный лист, представление на присвоение офицерского звания, характеристика, выписка из приказа о присвоении офицерского звания, копия диплома об окончании высшего учебного заведения (нотариально заверенная);
в срок не позднее 10 рабочих дней с момента получения выписок из приказа о присвоении офицерского звания, направляют именной список и личные дела в Департаменты по делам обороны столицы, городов республиканского значения и областей по месту нахождения учебного заведения;

2) запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен азаматтарға:
осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша даярлықтан өткен азаматтардың атаулы тізімін жасайды;
оқу орнының орналасқан жері бойынша "Запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша әскери даярлықтың толық курсын аяқтаған азаматтарға "кіші сержант" ("медицина қызметінің кіші сержанты") әскери атағын беру туралы" елорданың, республикалық маңызы бар қалалар мен облыстардың қорғаныс істері департаменті бастығы бұйрығының жобасын (бұдан әрі – бұйрық жобасы) әзірлейді;
азаматтар әскери кафедраны бітірген сәттен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей атаулы тізімді, бұйрық жобасын (мемлекеттік және орыс тілдерінде электрондық және қағаз түрінде), оқу орны ректорының әскери кафедраға қабылдау туралы бұйрығынан үзіндіні және әскери кафедрада оқуды бітіру емтиханын тапсыру хаттамасынан үзіндіні (мөрмен расталған) оқу орны орналасқан жер бойынша елорданың, республикалық маңызы бар қалалар мен облыстардың қорғаныс істері департаментіне жібереді.
Қорғаныс істері департаменті:
1) запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен және оқуды бітіру емтиханын тапсырған азаматтардың жеке істерін әскери кафедрадан алған кезде;
2) запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен азаматтарға арналған құжаттарды әскери кафедрадан алған кезде:
олардың бар болуын және дұрыс ресімделуін тексереді;
дәлсіздік анықталған не қате болғанда құжаттарды әскери кафедраға қайтарады;
әскери атақ беру туралы бұйрық шығарады;
алынған құжаттарды жеке іске тігеді және мұрағатқа сақтауға береді.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сында азаматтардың әскери кафедраны бітіргені және оларға әскери атақ берілгені туралы ҚР ҚМ АЖ-сынан хабарлама алғанда мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) әскерге шақырылушының есепке алу картасының 5-бөлімінде әскери міндеттілердің есебіне беру туралы белгі қойылады;
2) әскерге шақырылушылардың жеке ісі аудан (облыстық маңызы бар қала) ЖӘБО-сының бастығы бекіткен акт бойынша 7 жұмыс күнінен кешіктірілмей әскери міндеттілерді есепке алу бөлімшесіне беріледі;
3) есептік-әліпбилік кітаптың 8-бағанында запасқа алу немесе әскери есептен шығару үшін әскерге шақырылушылардың жеке ісін беру актісінің күні мен тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) ҚР ҚМ АЖ-сының электрондық есепке алу карточкасы толтырылады;
5) әскери міндеттілердің есебіне қабылданған әскерге шақырылушылардың есепке алу карталары белгіленген тәртіппен сақтауға мұрағатқа беріледі;

2) на граждан, прошедших военную подготовку по программе сержантов запаса:
составляют именной список граждан, прошедших подготовку по программе сержантов запаса по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
разрабатывают проект приказа начальника Департамента по делам обороны столицы, городов республиканского значения и областей по месту нахождения учебного заведения "О присвоении воинского звания "младший сержант" ("младший сержант медицинской службы") гражданам, окончившим полный курс военной подготовки по программе сержантов запаса" (далее – проект приказа);
в срок не позднее 5 рабочих дней с момента окончания гражданами военной кафедры, направляют именной список, проект приказа (в электронном и бумажном видах на государственном и русском языках), выписку из приказа ректора учебного заведения о зачислении на военную кафедру и выписку из протокола сдачи выпускных экзаменов на военной кафедре (заверенная печатью) в Департамент по делам обороны столицы, городов республиканского значения и областей по месту нахождения учебного заведения.
Департаменты по делам обороны:
1) при получении от военных кафедр личных дел граждан, прошедших военную подготовку по программе офицеров запаса, проверяют правильность их оформления и высылают в МОВУ по месту воинского учета;
2) при получении от военных кафедр документов на граждан, прошедших военную подготовку по программе сержантов запаса:
проверяют наличие и правильность их оформления;
издают приказы о присвоении воинских званий;
подшивают полученные документы в отдельное дело и передают в архив на хранение.
В МОВУ района (города областного значения) при получении уведомления в ИС МО РК об окончании гражданами военных кафедр и присвоении им воинского звания проводятся следующие мероприятия:
1) в разделе 5 учетной карты призывника проставляется отметка о передаче на учет военнообязанных;
2) личные дела призывников передаются в подразделение учета военнообязанных не позднее 7 рабочих дней по акту, утвержденному начальником МОВУ района (города областного значения);
3) в графе 8 учетно-алфавитной книги указывается дата и регистрационный номер акта передачи личных дел призывников для зачисления в запас или исключении с воинского учета;
4) заполняется электронная учетная карточка в ИС МО РК;
5) учетные карты призывников, принятых на учет военнообязанных, передаются в архив на хранение;

6) есептік-әліпбилік кітаптың 9-бағанында әскерге шақырылушының есепке алу картасының сақталатын орны туралы белгі жасалады.
Қажет болғанда запастағы офицерлер немесе сержанттар бағдарламасы бойынша даярлықтан өткенін растау үшін азаматтарға олардың өтініші бойынша оқу орнының әскери кафедралары осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама береді.";
32-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
35-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
40-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәліктер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 9 шілдедегі № 526 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19008 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
бұйрықтын кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ереже 15-тармағының 176) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәліктер беру қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын; көрсетілетін қызметті берушінің атауын; мемлекеттік қызмет көрсету тәсілін; мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін; мемлекеттік қызмет көрсету нысанын; мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін; мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделгенде оны алу тәсілін; көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектісінің жұмыс кестесін; мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесін; мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негізді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшелігі ескерілген өзге де талаптар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Ұлы Отан соғысының ардагеріне куәлік беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) нысанында жазылған.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрақты тіркелген жері бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы не көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық нысанда www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталына (бұдан әрі – портал) өтініш береді.
Құжаттар қабылданғанда Мемлекеттік корпорация қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат береді не көрсетілетін қызметті алушы толық құжаттар топтамасын ұсынбағанда құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат береді.

6) в графе 9 учетно-алфавитной книги делается отметка о месте хранения учетной карты призывника.
При необходимости, для подтверждения прохождения подготовки по программам офицеров или сержантов запаса, гражданам по их заявлению военными кафедрами учебных заведений выдается справка по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.";
приложение 32 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 35 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 40 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 9 июля 2019 года № 526 "Об утверждении Правил выдачи удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19008) следующее изменение:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 176) пункта 15 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357 и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах выдачи удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Требования к оказанию государственной услуги, включающие наименование государственной услуги; наименование услугодателя; способы предоставления государственной услуги; срок оказания государственной услуги; форму оказания государственной услуги; результат оказания государственной услуги; размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан; график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации; перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги; основания для отказа в оказании государственной услуги, а также иные требования с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны", согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Для получения государственной услуги физические лица (далее – услугополучатели) подают заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по месту постоянной регистрации (далее – Государственная корпорация), либо на веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) в электронной форме, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя.
При приеме документов работник Государственной корпорации выдает услугополучателю расписку о приеме документов, либо в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов, отказывает в приеме документов и выдает расписку по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын (сәйкестендіру үшін) құжат туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері және көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген көзден графикалық файл түрінде көлемі 30х40 миллиметр цифрлық фотосуретті қосымша алады.
Порталға жүгінгенде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу үшін Мемлекеттік корпорация филиалын таңдайды. Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті адамының ЭЦҚ-сымен қол қойылған мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған күнін көрсетіп, өтінішті қабылдағаны туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және жауапты орындаушыға орындау үшін беруді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы 1 жұмыс күні ішінде құжаттарды қарауды жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті алушының құқықтық мәртебесін растайтын ақпарат және қажетті мәліметтер болғанда беру үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік не осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама (бұдан әрі – бас тарту туралы хабарлама) дайындауды ұйымдастырады.
Куәлік беру үшін ақпарат және қажетті мәліметтер болмағанда мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
30 жұмыс күніне дейін – Қазақстан Республикасының тиісті органынан растауды алу қажет болғанда;
90 жұмыс күніне дейін – кейіннен көрсетілетін қызметті алушыны Мемлекеттік корпорация арқылы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша немесе портал арқылы жүгінгенде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық нысанда 1 жұмыс күні ішінде мерзімді ұзарту туралы хабардар етіп, бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы елдерінің архивінен ақпарат алу қажет болғанда ұзартылады.
Сұрау салынған ақпаратты және қажетті мәліметтер алынғанда 1 жұмыс күні ішінде куәлік не бас тарту туралы хабарлама ресімделеді және беріледі.
Порталға жүгінгенде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" куәліктің дайын екені туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама жіберіледі.
Бас тарту туралы хабарлама Тізбенің 9-бөлімінде көзделгенде ресімделеді.";
1-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

Сведения о документе, удостоверяющем личность (для идентификации) услугополучателя, работник Государственной корпорации и услугодатель получают из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства", дополнительно из указанных источников услугодатель получает цифровую фотографию размером 30х40 миллиметров в виде графического файла.
При обращении на портал, услугополучателем выбирается филиал Государственной корпорации для получения результата оказания государственной услуги. В "личный кабинет" услугополучателя направляется уведомление о принятии заявления с указанием даты получения результата оказания государственной услуги, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передачу для исполнения ответственному исполнителю. Ответственный исполнитель услугодателя в течение 1 рабочего дня осуществляет рассмотрение документов и при наличии информации и необходимых сведений, подтверждающих правовой статус услугополучателя, организует подготовку удостоверения, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, для выдачи либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – уведомление об отказе).
При отсутствии информации и необходимых сведений для выдачи удостоверения, срок оказания государственной услуги продлевается:
до 30 рабочих дней – при необходимости получения подтверждения от соответствующих органов Республики Казахстан;
до 90 рабочих дней – при необходимости получения информации из архивов стран бывшего Союза Советских Социалистических Республик, с последующим уведомлением услугополучателя через Государственную корпорацию о продлении срока в течение 1 рабочего дня по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам или в электронной форме в "личный кабинет" услугополучателя при обращении через портал.
При получении запрошенной информации и необходимых сведений в течение 1 рабочего дня оформляется и выдается удостоверение, либо уведомление об отказе.
При обращении на портал, в "личный кабинет" услугополучателя направляется уведомление о готовности удостоверения, либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги.
Уведомление об отказе оформляется в случаях, предусмотренных разделом 9 Перечня.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
3. Департаменту организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына, Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органына және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және елорданың жергілікті атқарушы органына жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
5. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
жəне аэроғарыш өнеркəсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 19 ақпандағы
№ 172 бұйрығына
1-қосымша
Әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алу
қағидаларына
32-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою" Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
4) направление информации о внесенных изменениях в Единый контакт-центр, некоммерческое Акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", местные органы военного управления Министерства обороны и местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, в течение трех рабочих дней со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны ‒ начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
Приложение 1 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 19 февраля 2025 года № 172
Приложение 32
к Правилам воинского учета
военнообязанных
и призывников
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги "Постановка на воинский учет военнообязанных и призывников"
Наименование подвида государственной услуги:

1) Қазақстан Республикасының азаматтығын алған адамдар үшін;
2) әскери қызметтен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдағы қызметтен шығарылған азаматтар, сондай-ақ әскери, арнаулы оқу орнынан оқудан шығарылғандар (немесе) келісімшартты бұзған курсанттар, тыңдаушылар үшін;
3) бұрын әскери есепте тұрған бас бостандығынан айыру орнынан босатылған азаматтар үшін;
4) әскери-есептік мамандық алып, білім беру ұйымын аяқтаған әйелдер үшін;
5) бұрын әскери есепте тұрмаған, оның ішінде бас бостандығынан айыру орнынан босатылған ер азаматтар үшін
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органы
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
3 жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында әскери міндеттілерді немесе әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою туралы хабарлама не осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделгенде оны алу тәсілі
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күнінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін;
2) порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күні жүгінгенде өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.mod.gov.kz интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) Қазақстан Республикасының азаматтығын алған адамдар үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы әскери қызметке қатынасын растайтын электрондық құжатты (болса) ("Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылған аударма не мемлекеттік немесе орыс тіліне аударма жасаған аудармашы қолының түпнұсқалығын нотариус куәландырған) өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың электрондық көшірмесін (болса) ("Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылған аударманы не мемлекеттік немесе орыс тіліне аударма жасаған аудармашы қолының түпнұсқалығын нотариус куәландырған) өтінішке тіркейді;

1) для лиц, получивших гражданство Республики Казахстан;
2) для граждан, уволенных с воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах, а также отчисленных и (или) расторгнувших контракт курсантов, слушателей военных, специальных учебных заведений;
3) для граждан, освобожденных из мест лишения свободы, ранее состоявших на воинском учете;
4) для женщин, окончивших организации образования с получением военно-учетной специальности;
5) для граждан мужского пола, в том числе освобожденных из мест лишения свободы, ранее не состоявших на воинском учете.
1
Наименование услугодателя
Местные органы военного управления Министерства обороны Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
4 рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о постановке на воинский учет военнообязанных или призывников, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня, по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) для лиц, получивших гражданство Республики Казахстан:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронный документ, подтверждающий отношение к воинской службе (при наличии, переведенный на государственный (русский) язык), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия документа об образовании (нотариально засвидетельствованный перевод на государственном или русском языке либо нотариально засвидетельствованная подлинность подписи переводчика, сделавшего перевод на государственный или русский язык, в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате") (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;

2) әскери қызметтен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдағы қызметтен шығарылған азаматтар, сондай-ақ әскери, арнайы оқу орнынан оқудан шығарылған және (немесе) келісімшартты бұзған курсанттар, тыңдаушылар үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы әскери есепке қою туралы нұсқаманың электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы әскери билеттің (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы әскери қызметке жарамдылық санатын растайтын құжаттың (денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығарылғандар (оқудан шығарылғандар) үшін) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
3) бас бостандығынан айыру орнынан босатылған, бұрын әскери есепте тұрған азамат үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен алған босатылғаны туралы анықтаманың электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
4) әскери-есептік мамандық алып, білім беру ұйымын аяқтаған әйелдер үшін;
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
5) бұрын әскери есепте тұрмаған, оның ішінде бас бостандығынан айыру орнынан босатылған ер азамат үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 40-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматты медициналық куәландыру картасының электрондық көшірмесін (әскери қызметке жарамдылық дәрежесін айқындау туралы қорытындысы бар) өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен алған (бас бостандығынан айыру орнынан босатылған адамдар үшін) босатылғаны туралы анықтаманың электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді.
Осы көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрін көрсету кезінде жеке басын куәландыратын құжаттар, туған жері, некеде болуы, отбасы құрамы, білімі, тұрғылықты жері немесе уақытша болатын жері бойынша тіркелгені туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады
9
Қазақстан Республикасы заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз

2) для граждан, уволенных с воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах, а также отчисленных и (или) расторгнувших контракт курсантов, слушателей военных и специальных (военных) учебных заведений:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия предписания о постановке на воинский учет, прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия военного билета (при наличии), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия документа, подтверждающая категорию годности к воинской службе (для уволенных (отчисленных) по состоянию здоровья), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
3) для граждан, освобожденных из мест лишения свободы, ранее состоявших на воинском учете:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия справки об освобождении с учреждения уголовно-исполнительной системы, прикрепляется к заявлению услугополучателем;
4) для женщин, окончивших организации образования с получением военно-учетной специальности:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
5) для граждан мужского пола, в том числе и освобожденных из мест лишения свободы, ранее не состоявших на воинском учете;
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия карты медицинского освидетельствования гражданина по форме, согласно приложению 40 к настоящим Правилам (с заключением об определении степени годности к воинской службе), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия справки об освобождении с учреждения уголовно-исполнительной системы (для лиц, освобожденных из мест лишения свободы), прикрепляется к заявлению услугополучателем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о месте рождении, о состоянии в браке, о составе семьи, об образовании, о регистрации по месту жительства или месту временного пребывания, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства", при оказании всех указанных подвидов настоящей услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызмет ерекшелігі ескерілген өзге де талаптар
Осы Тізбенің 8-бөлімінде көрсетілген санатты қоспағанда, азаматтарды кейіннен әскери есепке қою жаңа тұрғылықты жеріне тіркелу бойынша ЖТМДҚ-дан мәлімет ҚР МО АЖ-ға түскенде өтініш жасамай жүзеге асырылады.
Азаматты әскери есептен алуды ЖӘБО тұрғылықты жері ауысқанда автоматты түрде жүзеге асырады.
Тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркелуден алынған азамат соңғы тұрғылықты жері бойынша әскери есепте тұрады.
Азаматтың әскери есепте тұрғаны туралы мәлімет азаматтың "электрондық үкімет" порталындағы "жеке кабинетінде" көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтан қолжетімділік режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы мемлекеттік қызмет көрсету белгісі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болғанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда ала алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның www.gov4.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 19 ақпандағы
№ 172 бұйрығына
2-қосымша
Әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алу
қағидаларына
35-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Әскери қызмет туралы мәліметтерді өзектілендіру (түзету)"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органы
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
3 жұмыс күні
Ақпаратты мемлекеттік органдар мен ұйымдардан (мұрағаттан), оның ішінде басқа елден алу қажет болғанда мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі кейіннен көрсетілетін қызметті алушыны бір жұмыс күні ішінде мерзімнің ұзартылғаны туралы хабардар етумен 90 (тоқсан) жұмыс күніне дейін ұзартылады
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында әскери қызмет туралы мәліметтерді өзектілендіру (түзету) туралы хабарлама не осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделгенде оны алу тәсілі
Тегін
7
Жұмыс кестесі

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям установленными настоящими Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Последующая постановка граждан на воинский учет, за исключением категорий, указанных в разделе 8 настоящего Перечня, осуществляется без обращения при поступлении в ИС МО РК сведений с ГБДФЛ по регистрации к новому месту жительства.
Снятие граждан с воинского учета осуществляется МОВУ при перемене места жительства автоматически.
Граждане, снятые с постоянной регистрации по месту жительства, состоят на воинском учете по последнему месту жительства.
Сведения о состоянии гражданина на воинском учете отражаются в "личном кабинете" гражданина на портале "электронного правительства".
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz, а также на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 19 февраля 2025 года № 172
Приложение 35
к Правилам воинского учета
военнообязанных
и призывников
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о воинской службе".
1
Наименование услугодателя
Местные органы военного управления Министерства обороны Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
3 рабочих дня.
При необходимости получения информации из государственных органов и организаций (архивов), в том числе и других стран срок оказания государственной услуги продлевается до 90 (девяносто) рабочих дней с последующим уведомлением услугополучателя о продлении срока в течение одного рабочего дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об актуализации (корректировке) сведений о воинской службе в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня, по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы

1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күнінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін;
2) порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күні жүгінгенде өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайы:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Порталдағы "жеке кабинетте" мәліметтер дұрыс көрсетілмеген не болмағанда көрсетілетін қызметті алушы:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында өтініш толтырады;
өзектілендіру (түзету) қажет етілетін мәліметтің бар болуын растайтын құжаттың электрондық көшірмесін қоса береді.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін ұсынылған қажетті материалдың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушы ұсынған және жіберілген сұрау салуға сәйкес алынған ақпараттың және өзектілендіру (түзету) қажеттілігін растайтын қажетті мәліметтердің жеткіліксіздігі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызмет ерекшелігі ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтан қолжетімділік режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы мемлекеттік қызмет көрсету белгісі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болғанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда ала алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 19 ақпандағы
№ 172 бұйрығына
3-қосымша
Әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алу
қағидаларына
40-қосымша
Нысан
Фотоға арналған орын (қорғаныс істері бөлімінің (басқармасының) елтаңбалы мөрі)
Азаматты медициналық куәландыру КАРТАСЫ

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
При неверно указанных сведениях в "личном кабинете" на портале либо при их отсутствии, услугополучателем:
заполняется заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
прилагается электронная копия документа, подтверждающая наличие сведений, которые необходимо актуализировать (корректировать).
Сведения о документах удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям установленными настоящими Правилами;
3) недостаточность предоставленной услугополучателем и полученной, в соответствии с направленными запросами информации и необходимых сведений, подтверждающих необходимость актуализации (корректировки).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 19 февраля 2025 года № 172
Приложение 40
к Правилам воинского учета
военнообязанных
и призывников
Форма
Место для фотографии (гербовая печать отдела (управления)по делам обороны)
КАРТА
медицинского освидетельствования гражданина

1. Тегі, аты, бар болса әкесінің аты___________________________
2. Туған күні ____________________________________________________
3. Әскери атағы _________________________________________________
4. Әскери-есептік мамандығы _____________________________________
5. Куәландыру нәтижесі:
20___ ж. "____" _______
20___ ж. "____" _______
Зерттеу
Жалпы қан талдауы
Жалпы несеп талдауы
Мерезге микропреципитацияның реакциясы (микрореакция)
ЭКГ зерттеуі
Кеуде қуысы ағзасының флюорографиясы
Мұрын қосалқы қуысының рентгенограммасы
Көздің ішкі қысымы
Қанды қантқа талдау
Басқа да мәліметтер (зерттеу)
Бой/дене салмағы
Маман-дәрігер
Хирург
Терапевт
Невропатолог
Окулист
Оториноларинголог
Стоматолог
Психиатр
Басқа да қажетті мамандар
Диагнозы
М.О.
(Комиссия
төрағасының
жеке мөрі)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 722 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылы 22 желтоқсанда № 21863 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін адамдар денсаулық жағдайына қойылатын талаптардың_____-бағаны___ - тармағының _____- тармақшасы негізінде
__________________________
Комиссия төрағасы
________________________
әскери атағы,
________________________
қолы, инициалдары, тегі
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 722 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылы 22 желтоқсанда № 21863 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін адамдар денсаулық жағдайына қойылатын талаптардың_____- бағаны___ -тармағының _____- тармақшасы негізінде
___________________________
Комиссия төрағасы
_______________________
әскери атағы,
______________________
қолы, инициалдары, тегі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 19 ақпандағы
№ 172 бұйрығына
4-қосымша
Ұлы Отан соғысының
ардагерлеріне куәліктер беру
қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәлік беру"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органы
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
Өтінішті қабылдау:
1) Мемлекеттік корпорация;
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

1. Фамилия, имя, при наличии отчество _____________________________________
2. Дата рождения ________________________________________________________
3. Воинское звание_______________________________________________________
4. Военно-учетная специальность __________________________________________
5. Результаты освидетельствования:
"____" _______ 20___ г
"____" _______ 20___ г
Исследования
Общий анализ крови
Общий анализ мочи
Реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис
ЭКГ исследования
Флюорография органов грудной клетки
Рентгенограмма придаточных пазух носа
Внутриглазное давление
Анализ крови на сахар
Другие сведения (исследования)
Рост/масса тела
Врачи-специалисты
Хирург
Терапевт
Невропатолог
Окулист
Оториноларинголог
Стоматолог
Психиатр
Другие необходимые специалисты
Диагноз
М.П.
(личная печать председателя комиссии)
На основании подпункта___ пункта _____ графы _____ Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21863),
________________________
________________________
Председатель комиссии
________________________
воинское звание,
________________________
подпись, инициал, фамилия
На основании подпункта ____ пункта _____ графы _________ Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21863),
_______________________
_______________________
Председатель комиссии
_______________________
воинское звание,
______________________
подпись, инициал, фамилия
Приложение 4 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 19 февраля 2025 года № 172
Приложение 1
к Правилам выдачи
удостоверений ветеранам
Великой Отечественной войны
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги "Выдача удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны"
1
Наименование услугодателя
Местные органы военного управления Министерства обороны Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений осуществляется через:
1) государственную корпорацию;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги

1) 1 (бір) жұмыс күні;
2) куәлік беру үшін ақпарат және қажетті мәліметтер болмағанда көрсетілетін қызметті алушыны бір жұмыс күні ішінде мерзімді ұзарту туралы хабардар етіп, мерзімі 30 (отыз) жұмыс күніне дейін ұзартылады;
3) бұрынғы Кеңестік Социалистік Республика Одағы елдерінің мұрағатынан ақпарат алу қажет болғанда көрсетілетін қызметті алушыны бір жұмыс күні ішінде мерзімді ұзарту туралы хабардар етіп, куәлік беру мерзімі 90 (тоқсан) жұмыс күніне дейін ұзартылады.
Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінгенде:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алғанға дейін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут;
2) өтініш жасаған күні қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағазда
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
порталда:
көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу орны туралы ақпарат не осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген негiз бойынша мемлекеттiк қызметтi көрсетуден бас тарту туралы дәлелдi жауап.
Мемлекеттік корпорация арқылы (көрсетілетін қызметті алушы порталда таңдаған филиал):
Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігін беру.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделгенде оны алу тәсілі
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күнінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін;
2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күнінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейінгіні қоса алғанда, түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін Мемлекеттік корпорация арқылы, дүйсенбіден бастап жұмаға дейінгіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Мемлекеттік корпорацияның кезекші халыққа қызмет көрсету бөлімі арқылы жүзеге асырылады.
3) порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күні жүгінгенде өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайы:

1) 1 (один) рабочий день;
2) при отсутствии информации и необходимых сведений для выдачи удостоверения, срок продлевается до 30 (тридцати) рабочих дней с уведомлением услугополучателя о продлении срока в течение одного рабочего дня;
3) в случае необходимости получения информации из архивов стран бывшего Союза Советских Социалистических Республик срок выдачи удостоверения продлевается до 90 (девяноста) рабочих дней с уведомлением услугополучателя о продлении срока в течение одного рабочего дня.
При обращении через Государственную корпорацию:
1) максимально допустимое время ожидания до получения государственной услуги – 15 (пятнадцать) минут;
2) максимально допустимое время обслуживания в день обращения – 15 (пятнадцать) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
на портале:
информация о месте получения результата оказания государственной услуги, подписанное ЭЦП услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
через Государственную корпорацию (выбранный услугополучателем на портале филиал):
выдача удостоверения ветерана Великой Отечественной войны.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, кроме праздничных и выходных дней, согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) Мемлекеттік корпорацияға:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігін беруге өтініш;
Ұлы Отан соғысы жылдарында әрекеттегі армияға қатысуын растайтын әскери билет немесе анықтама;
2) порталға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылғанда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
Ұлы Отан соғысы жылдарында әрекеттегі армияға қатысуын растайтын әскери билеттің немесе анықтаманың электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын (сәйкестендіру үшін) құжат туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері және көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген көздерден графикалық файл түрінде көлемі 30х40 миллиметр цифрлық фотосуретті қосымша алады
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) нақты еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және ұсынылған (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті материалдардың, деректер мен мәліметтердің сәйкес келмеуі
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызмет ерекшелігін ескерілген өзге де талаптар
Тіршілік әрекетін шектейтін организм қызметінің тұрақты бұзылуымен денсаулығы нашарлаған көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды қажет болғанда Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы өтініш жасап, тұрғылықты жеріне барумен Мемлекеттік корпорация қызметкері жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтан қолжетімділік режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефондары арқылы мемлекеттік қызмет көрсету белгісі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болғанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда ала алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның www.gov4.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 19 ақпандағы
№ 172 бұйрығына
5-қосымша
Ұлы Отан соғысының
ардагерлеріне куәліктер беру
қағидаларына
3-қосымша
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

1) интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) в Государственную корпорацию:
заявление на выдачу удостоверения ветерана Великой Отечественной войны по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
военный билет или справка, подтверждающая участие в действующей армии в годы Великой Отечественной войны;
2) на портал:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия военного билета или справки, подтверждающая участие в действующей армии в годы Великой Отечественной войны.
Сведения о документе, удостоверяющем личность (для идентификации) услугополучателя, работник Государственной корпорации и услугодатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства", дополнительно из указанных источников услугодатель получает цифровую фотографию размером 30х40 миллиметров в виде графического файла.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающее его жизнедеятельность, в случае необходимости прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz, а также на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 5 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 19 февраля 2025 года № 172
Приложение 3
к Правилам выдачи
удостоверений ветеранам
Великой Отечественной войны
Расписка об отказе в приеме документов

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын басшылыққа алып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының №____ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына негізгі талаптарының тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты________________________________
_________________________________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы)
мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттар атауы:
1)____________________________________;
2)____________________________________;
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
____________________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болса) (қолы)
Орындаушы____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болса)
Телефоны ___________________
Алдым:_________________________________________ ____________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (болса) (қолы)
20__ жылғы "___" ___________

Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах", отдел №____ филиала Государственной корпорации
"Правительство для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов
на оказание государственной услуги _______________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование государственной услуги)
ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню основных
требований к оказанию государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ____________________________________;
2) ____________________________________;
Настоящая расписка составлена в 2-х экземплярах, по одному для каждой стороны.
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии (подпись) работника
Государственной корпорации)
Исполнитель____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон ___________________
Получил: _________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя) (подпись)
"___" ____________20__ года