Судьяның кәсiптік мiндеттерiн атқаруға кедергi келтіретін ауруларының тiзбесiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігі басшысының 2025 жылғы 25 ақпандағы № 1 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 25 ақпандағы № 13 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 26 ақпанда № 35752 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 29-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Судьяның кәсiптік мiндеттерiн атқаруға кедергi келтіретін ауруларының тiзбесi бекітілсін.
2. Медициналық ұйымдар судья лауазымына үміткерлерге медициналық куәландыру жүргізу кезінде осы бұйрықты басшылыққа алсын.
3. Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің Персоналды басқару бөлімі (кадр қызметі) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Жоғары Соты жанындағы Сот әкімшілігі жөніндегі комитет төрағасының 2007 жылдағы 17 қаңтардағы № 15-п және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 17 қаңтардағы № 18 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4541 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бірлескен бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Сот әкімшілігінің басшысы
Н. АХМЕТЗАКИРОВ
"Келісілді":
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"Келісілді":
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"Келісілді":
Қазақстан Республикасы
Жоғары Сот Кеңесінің аппараты
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 25 ақпандағы
№ 13 мен
Қазақстан Республикасының
Сот әкімшілігінің басшысы
2025 жылғы 25 ақпандағы
№ 1
Қазақстан Республикасы
Сот әкімшілігі басшысының
2024 жылғы _____ № ___ және
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2024 жылғы _______
№ ____ бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Судьяның кәсіптік міндеттерін атқаруға кедергi келтіретін ауруларының тізбесі
1. Айқын қимыл бұзылулары бар экстрапирамидалық құрылымдары айрықша зақымданған нерв жүйесі аурулары.
2. Пирамидалық және мишықтық жүйенің айрықша зақымданған нерв жүйесі аурулары.

Об утверждении перечня заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи
Совместный приказ Руководителя Судебной администрации Республики Казахстан от 25 февраля 2025 года № 1 и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 февраля 2025 года № 13. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2025 года № 35752
В соответствии с пунктом 2 статьи 29-1 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи.
2. Медицинским организациям при проведении медицинского освидетельствования кандидата на должность судьи руководствоваться настоящим приказом.
3. Отделу управления персоналом (кадровой службе) Судебной администрации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Судебной администрации Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу совместный приказ Председателя Комитета по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан от 17 января 2007 года № 15-п и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 января 2007 года № 18 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4541).
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
__________ А. Альназарова
Руководитель
Судебной администрации
Республики Казахстан
__________ Н. Ахметзакиров
"Согласовано":
Министерство финансов
Республики Казахстан
"Согласовано":
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"Согласовано":
Аппарат Высшего Судебного Совета
Республики Казахстан
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 февраля 2025 года № 13
и Руководитель
Судебной администрации
Республики Казахстан
от 25 февраля 2025 года № 1
Утвержден
совместным приказом
Руководителя
Судебной администрации
Республики Казахстан
от " " 2024 года №
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от " " 2024 года №
Перечень заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи
1. Заболевания нервной системы с преимущественным поражением экстрапирамидных структур с выраженными двигательными расстройствами.
2. Заболевания нервной системы с преимущественным поражением пирамидной и мозжечковой системы.

3. Сирингомиелия және сирингобульбия.
4. Бүйірлік амиотрофикалық склероз.
5. Когнитивтік функциялары (Альцгеймер, Пик аурулары және басқалар) айрықша бұзылған дегенеративтік аурулар.
6. Эпилепсия және әртүрлі этилогияның эпилепсиялық синдромдары.
7. Жайылмалы склероз.
8. Диффузиялы склероз (Шильдер лейкоэнцефалиті мен басқалар).
9. Функциясы тұрақты бұзылған нерв-бұлшық ет аурулары.
10. Инсульт, тұрақты қимыл және сезімталдық бұзылуы мен жоғары психикалық функциялары бұзылуының салдары.
11. Функциясы тұрақты бұзылған мынадай эндокриндік жүйе аурулары:
туа біткен йод жетіспеушілігі синдромы;
диффузиялы зобы бар туа біткен гипотериоз;
туа біткен зобсыз гипотериаз;
ІІІ-ІV дәрежедегі эндокриндік офтальмопатиясымен ауыр түрдегі жайылмалы зобы бар тиреотоксикоз;
1 типті инсулинге тәуелді қант диабеті, ауыр түрі, тұрақты түрде болмайтын;
ауырлығы орта және ауыр нысандағы акромегалия, белсенді сатысы және гипофизарлы ірілік;
ауырлығы орташа және ауыр нысандағы Иценко-Кушинг ауруы, Нельсон синдромы;
альвеолярлы гиповентиляциядан болатын, семірудің ең соңғы дәрежесі;
толық гипопитуитаризм, ауыр нысаны, тұрақты түрде болмайтын;
гипофизді нанизм;
функциясы тұрақты бұзылған эндокриндік органдардың ісіктері.
12. Орталық нерв жүйесінің функциялары айқын бұзылған қатерсіз ісіктері.
13. Гемобластоздар:
көкбауырдың эритермиядан кейінгі миелоидты метаплазасы бар эритермия;
акселерация мен бласты криз сатысындағы созылмалы миелолейкоз;
тұрақты анемиядан болатын созылмалы лимфолейкоз;
лимфогрануломатоз (іс жүзінде сауыққандарды қоспағанда);
жіті лейкоз (іс жүзінде сауыққандарды қоспағанда);
көптеген миелома (2-3 дәрежесі);
гемофилия;
Вилли-Бранд ауруы;
идиопатиялық тромбоцитопениялық пурпура (тиімсіз спленэктомия кезінде);
Рандю-Ослер ауруы (геморрагиялық синдром кезінде);
тұқым қуалайтын тромбоцитопатиялар (геморрагия болған жағдайда).
14. Геморрагиялық диатездер.
15. ІІІ дәрежелі қан айналым қызметінің жеткіліксіздігі (ҚЖ) бар жүрек және жүрекқаптың созылмалы аурулары.
16. Жүректің ишемиялық ауруы: стенокардияның жиі ұстамалары (функциялық класс (ФК) ІІІ-ІV).
17. ІІІ сатыдағы гипертониялық ауру.
18. Ырғақтың бұзылуымен қатар жүретін жүрек аурулары:
ЖҚЖ 1 минутта кемінде 50 немесе естен тану жағдайларымен қатар жүретін синустық түйін, А-В блокадалар функциясының бұзылуы;
ұстамалы қарынша тахикардиясы, қарынша экстрасистолия (Лаун бойынша ІІІ-ІV);
ЭКГ-да QT интервалын 440 миллисекундтан аса ұзарту.
19. Қолқа мен артерияның кез-келген бөлімдерінің аневризмдері мен қатпарлануы.

3. Сирингомиелия и сирингобульбия.
4. Боковой амиотрофический склероз.
5. Дегенеративные заболевания с преимущественным нарушением когнитивных функций (болезнь Альцгеймера, Пика и другие).
6. Эпилепсия и эпилептические синдромы различной этиологии.
7. Рассеянный склероз.
8. Диффузный склероз (лейкоэнцефалит Шильдера и другие).
9. Нервно-мышечные заболевания со стойкими нарушениями функции.
10. Инсульт, последствия со стойкими двигательными и чувствительными нарушениями и расстройствами высших психических функций.
11. Болезни эндокринной системы со стойкими нарушениями функции:
синдром врожденной йодной недостаточности;
врожденный гипотериоз с диффузным зобом;
врожденный гипотериоз без зоба;
тиреотоксикоз с диффузным зобом тяжелой формы с эндокринной офтальмопатией III - IV степени;
инсулинозависимый сахарный диабет 1 типа, тяжелой формы, лабильного течения;
акромегалия средней тяжести и тяжелая форма, активная фаза и гипофизарный гигантизм;
болезнь Иценко - Кушинга средней тяжести и тяжелая форма, синдром Нельсона;
крайняя степень ожирения, сопровождаемая альвеолярной гиповентиляцией;
тотальный гипопитуитаризм, тяжелая форма, лабильное течение;
гипофизарный нанизм;
новообразования эндокринных органов со стойким нарушением функции.
12. Доброкачественные новообразования с выраженными нарушениями функции центральной нервной системы.
13. Гемобластозы:
эритремия с постэритремической миелоидной метаплазией селезенки;
хронический миелолейкоз в фазе акселерации и бластного криза;
хронический лимфолейкоз, сопровождающийся стойкой анемией;
лимфогрануломатоз (за исключением практически выздоровевших);
острый лейкоз (за исключением практически выздоровевших);
множественная миелома (2 - 3 стадии);
гемофилия;
болезнь Вилли - Бранда;
идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура (при неэффективной спленэктомии);
болезнь Рандю - Ослера (при геморрагическом синдроме);
наследственные тромбоцитопатии (при наличии геморрагий).
14. Геморрагические диатезы.
15. Хронические заболевания сердца и перикарда с недостаточностью кровообращения (НК) III степени.
16. Ишемическая болезнь сердца: частые приступы стенокардии (функциональный класс (ФК) III - IV).
17. Гипертоническая болезнь III стадии.
18. Заболевания сердца, сопровождающиеся нарушениями ритма:
дисфункция синусового узла, А - В блокады с ЧСС менее 50 в 1 минуту или сопровождающиеся обморочными состояниями;
пароксизмальная желудочковая тахикардия, желудочковая экстрасистолия (III - IV по Лауну);
удлинение интервала QT на ЭКГ более 440 миллисекунд.
19. Аневризмы и расслоение любых отделов аорты и артерии.

20. Кеш сатыдағы реваматоидты артрит .
21. Басқа органдар немесе жүйелер зақымдалған жүйелік қызыл жегі.
22. Барлық сатыдағы үдемелі жүйелік склероз.
23. 2-3-дәрежедегі бүйрек қызметінің жеткіліксіздігі бар созылмалы гепатиттің айқын нысандары.
24. Порталды гипертензиясы бар бауыр циррозы.
25. Іш өту синдромы мен жиі қан кетуі бар тоқ ішектің тұқымында бар диффузиялы полипозы.
26. Крон ауруы және жиі асқынулары мен қайталаған қан кетулері бар басқа да тән емес колиттер.
27. 2-3 сатылы созылмалы бүйрек қызметінің жеткіліксіздігі бар (СБЖ) созылмалы бүйрек аурулары.
28. Вестибулярлы қызметтің бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
29. Бір және екі жақты (сыбырлап сөйлеуді кемінде 3 метрден қабылдау) естуді электроакустикалық түзетумен (есту аппараттарын кем дегенде 6 метрден сыбырлап сөйлеуді қабылдау деңгейіне дейін таңдау) жақсарту мүмкін болмаған жағдайда оның кез-келген этиологиясының тұрақты төмендеуі.
30. Көздің көрмеуі.
31. Созылмалы ауыр тұрақты немесе жиі өршитін ауырсыну көрсетілімдері бар психикалық мінез-құлықтық бұзушылық.
32. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан туындаған психикалық мінез-құлықтық бұзушылық.
33. Псориаз, күлдіреуік, ихтиоз нысанындағы дерматоздардың ауыр нысандары.
34. Кемел жастағы жеке бастың және мінез-құлықтың ауытқулары, жыныс идентификациясының және сексуалдық таңдаудың ауытқулары, сексуалдық бағытқа байланысты мінез-құлықтың ауытқулары.
35. Көмей, кеңірдектің мойын бөлімінің аурулары және зақымданулары (тыныс алу және (немесе) дауыс қызметтерінің едәуір бұзылуы бар, тыныс алу және (немесе) дауыс қызметтерінің орташа бұзылуы бар).
36. Жүре пайда болған жақ-бет сүйегі органдарының және тіндерінің ақаулары, майысулары және сырқаттар (тыныс алу, сілекей бөлу қызметтерінің едәуір бұзылулары бар).

20. Ревматоидный артрит поздних стадий.
21. Системная красная волчанка с поражением других органов или систем.
22. Прогрессирующий системный склероз всех стадий.
23. Выраженные формы хронического гепатита с явлениями печеночной недостаточности 2 - 3 степени.
24. Цирроз печени с явлениями портальной гипертензии.
25. Семейный диффузный полипоз толстой кишки с диаррейным синдромом и частыми кровотечениями.
26. Болезнь Крона и другие неспецифические колиты с частыми обострениями и повторными кровотечениями.
27. Хронические болезни почек с явлениями хронической почечной недостаточности (ХПН) 2 - 3 стадии.
28. Нарушение вестибулярной функции, в том числе Болезнь Меньера.
29. Стойкое снижение слуха любой этиологии одно- и двусторонее (восприятие шепотной речи менее 3 метров) при невозможности его улучшения электроакустической коррекцией (подбор слуховых аппаратов до уровня восприятия шепотной речи не менее 6 метров).
30. Отсутствие зрения.
31. Психические поведенческие расстройства, затяжные с тяжелыми стойкими или часто обостряющимися болезненными проявлениями.
32. Психические поведенческие расстройства, вызванные употреблением психоактивных веществ.
33. Тяжелые формы псориаза, пузырчатки, ихтизиоформных дерматозов.
34. Расстройства личности и поведения в зрелом возрасте, расстройства половой идентификации и сексуального предпочтения, поведенческие расстройства, связанные с сексуальной ориентацией.
35. Болезни и повреждения гортани, шейного отдела трахеи (со значительно выраженным нарушением дыхательной и (или) голосовой функции, с умеренно выраженным нарушением дыхательной и (или) голосовой функции).
36. Приобретенные дефекты, деформации и заболевания органов и тканей челюстно-лицевой области (со значительным нарушением функции дыхания, слюноотделения).