"Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 21 желтоқсандағы № 466 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 3 наурыздағы № 114-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 наурызда № 35769 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.03.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 21 желтоқсандағы № 466 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16240 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды айқындау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларында:
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Уәкілетті орган аукциондық сауда-саттықты өткізудің болжамды күнінен кемінде 1 (бір) ай бұрын аукциондық сауда-саттықты өткізудің күнтізбелік жылға арналған графигін (бұдан әрі – График) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді және өзінің интернет-ресурсында жариялайды. Графикте көрсетілген ақпарат түзетуге жатпайды.";
8-1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8-1. Күн және жел электр станцияларын салу жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық Графикте көрсетілген салу жоспарланған объектілер үшін электр желілерінің нүктелеріне және резервтелген жер учаскелеріне қосылу мүмкіндігі туралы ақпаратқа сәйкес жүргізіледі.
Бұл ретте осы тармақтың 1-бөлігінде көрсетілген аукциондық сауда-саттыққа қатысу үшін осы Қағидалардың 19-тармағы 7) - 9) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсыну жүзеге асырылмайды.";
10-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 21 декабря 2017 года № 466 "Об утверждении Правил организации и проведения аукционных торгов, включающие квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 марта 2025 года № 114-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2025 года № 35769
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.03.2025
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 21 декабря 2017 года № 466 "Об утверждении Правил организации и проведения аукционных торгов, включающие квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16240) следующие изменения:
в Правилах организации и проведения аукционных торгов, включающие квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Уполномоченный орган не менее чем за 1 (один) месяц до предполагаемой даты проведения аукционных торгов разрабатывает и публикует на своем интернет-ресурсе график проведения аукционных торгов на календарный год по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – График). Информация, указанная в Графике, не подлежит корректировке.";
пункт 8-1 изложить в новой редакции:
"8-1. Аукционные торги по отбору проектов по строительству солнечных и ветровых электростанций, проводятся согласно информации о возможности подключения к точкам электрических сетей и зарезервированных земельных участках для планируемых к строительству объектов, указанных в Графике.
При этом, для участия в аукционных торгах, указанной в части 1 настоящего пункта, предоставлении документов, предусмотренных подпунктами 7) - 9) пункта 19 настоящих Правил, не осуществляется.";
пункт 10 изложить в новой редакции:

"10. Сауда жүйесінің дерекқорына тіркелу үшін өтінім беруші Ұйымдастырушының ресми интернет-ресурсында құжаттарды электрондық түрде:
осы Қағидалардың 19-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларына сәйкес белгіленген қуаты 499 МВт дейін қоса алғанда ЖЭК пайдалану жөніндегі объектілерді салу жобалары бойынша;
осы Қағидалардың 19-1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 7) және 8) тармақшаларына сәйкес белгіленген қуаты 499 МВт-тан асатын ЖЭК пайдалану жөніндегі объектілерді салу жобалары бойынша ұсынады.";
19-тармақтың 8) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"8) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері не Графикке сәйкес жер учаскесін көрсету.
Бұл ретте электр энергиясын өндіру үшін тұтыну қалдықтарынан судың гидродинамикалық энергиясын, тұтыну қалдықтарын, биомассаны, биогазды және өзге де отынды пайдаланатын объектілерді салу жобалары бойынша объектіні салу жоспарланатын тиісті нысаналы мақсаты бар жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері ұсынылады;";
19-1-тармақтың 7) және 8) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"7) осы Қағидалардың 19-2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында жиынтық белгіленген қуаты кемінде 100 МВт ЖЭК-ті пайдалану жөніндегі объектілерді инвестициялау, салу және пайдалануға беру жөніндегі тәжірибенің болуын растайтын құжаттар;";
8) түпкілікті меншік иелерінің, Қазақстан Республикасы азаматтарының және/немесе Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының шетелдік қатысусыз акциялары (жарғылық капиталға қатысу үлесі) кемінде 51% (елу бір пайыз) құрайтынын растайтын құжаттары бар құжаттарды қабылдау кезеңі басталған күннен ерте емес жағдай бойынша түпкілікті бенефициарларға дейінгі меншік иелерінің құрылымы және аукциондық сауда-саттыққа қатысушының шешімдерін айқындау мүмкіндігін қамтамасыз етеді (қамтамасыз етеді).";
19-2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"19-2. Қазақстан Республикасында тиісті түрдегі ЖЭК пайдалану жөніндегі объектілерді инвестициялау, салу және пайдалануға беру жөніндегі тәжірибе деп аталған ЖЭК пайдалану жөніндегі объектінің меншік иесі болып табылатын, Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлға акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кемінде 20% -ы аукциондық сауда-саттыққа сәйкес келетін ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні пайдалануға беру күніне тікелей немесе жанама түрде иелену түсініледі.
Белгіленген қуаты 499 МВт-тан асатын ЖЭК пайдалану жөніндегі объектілерді салу жобалары бойынша аукциондық сауда-саттыққа қатысушы осы Қағидалардың 19-1-тармағы 7) тармақшасында көзделген тәжірибенің өзінде не аукциондық сауда-саттыққа қатысушының кемінде 51% акциясын жиынтығында тікелей немесе жанама иеленетін жеке және (немесе) заңды тұлғаларда бар екендігін уәкілетті мемлекеттік органдарда тіркелген ЖЭК пайдалану жөніндегі объектілерді пайдалануға беру актілерінің көрсетілген фактілерді растайтын көшірмелерін, көрсетілген актілерді тіркеу күніне тіркелген заңды тұлғалар туралы мәліметтерді және көрсетілген актілерді тіркеу күніне тіркеу немесе құрылтай құжаттарының көшірмелерін ұсыну арқылы растайды.";
61-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"10. Для регистрации в базе данных торговой системы заявитель на официальном интернет-ресурсе Организатора предоставляет в электронном виде документы:
по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности до 499 МВт включительно в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9) и 10) пункта 19 настоящих Правил;
по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 7) и 8) пункта 19-1 настоящих Правил.";
подпункт 8) пункта 19 изложить в новой редакции:
"8) копии правоустанавливающих документов на земельный участок в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан либо указание земельного участка в соответствии с Графиком.
При этом по проектам строительства объектов, использующих гидродинамическую энергию воды, отходы потребления, биомассу, биогаз и иное топливо из отходов потребления для производства электрической энергии, предоставляются копии правоустанавливающих документов на земельный участок с соответствующим целевым назначением на котором планируется строительство объекта;";
подпункты 7) и 8) пункта 19-1 изложить в новой редакции:
"7) документы, подтверждающие наличие опыта по инвестированию, строительству и вводу в эксплуатацию объектов по использованию ВИЭ соответствующего вида установленной мощностью в совокупности не менее 100 МВт в Республике Казахстан в соответствии с пунктом 19-2 настоящих Правил;
8) структура собственников до конечных бенефициаров по состоянию на дату не ранее начала периода приема документов с подтверждающими документами, где акции (доля участия в уставном капитале) конечных собственников – граждан Республики Казахстан и/или юридических лиц Республики Казахстан без иностранного участия составляют (составляет) не менее 51 % (пятидесяти одного процента) и обеспечивают (обеспечивает) возможность определять решения Участника аукционных торгов.";
пункт 19-2 изложить в новой редакции:
"19-2. Под опытом по инвестированию, строительству и вводу в эксплуатацию объектов по использованию ВИЭ соответствующего вида в Республике Казахстан понимается владение прямо или косвенно на дату ввода в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ соответствующего аукционным торгам вида не менее 20 % акций (долей участия в уставном капитале) зарегистрированного в Республике Казахстан юридического лица, являвшегося собственником указанного объекта по использованию ВИЭ.
Участник аукционных торгов по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт подтверждает наличие опыта, предусмотренного подпунктом 7) пункта 19-1 настоящих Правил у него либо у физических и (или) юридических лиц, прямо или косвенно владеющих не менее 51 % акций (долей участия в уставном капитале) Участника аукционных торгов в совокупности, путем предоставления подтверждающих указанные факты копий зарегистрированных в уполномоченных государственных органах актов ввода в эксплуатацию объектов по использованию ВИЭ, сведений о зарегистрированных юридических лицах на дату регистрации указанных актов и копий регистрационных или учредительных документов на дату регистрации указанных актов.";
пункт 61 изложить в новой редакции:

"61. Аукциондық сауда-саттықты өткізу Сауда-саттықты ұйымдастырушыда мынадай мән-жайлар туындаған жағдайда сауда-саттық сессиясы ішінде 30 минутқа дейінгі кезеңге тоқтатыла тұруы мүмкін:
1) сауда жүйесінің толық немесе ішінара жұмыс істемеуіне әкеп соққан сауда жүйесіндегі техникалық ақаулар және (немесе) іркілістер;
2) Интернет желісі байланыс арналарының техникалық ақаулары;
3) сауда залын және (немесе) сауда жүйесінің серверлік жабдығын электрмен жабдықтаудағы үзіліс (30 минутқа дейінгі кезеңге).";
62-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"62. Аукциондық сауда-саттықты өткізуді тоқтата тұрған кезде Ұйымдастырушы сауда-саттық жүйесінде көрсетілген Қатысушының электрондық поштасы арқылы аукциондық сауда-саттықты өткізу процесі қалпына келтірілетін уақытты көрсете отырып, сауда-саттықты тоқтата тұру себебі туралы Қатысушыларды жедел хабардар етеді.";
63-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"63. Аукциондық сауда-саттықты өткізу мынадай мән-жайлар туындаған жағдайда Сауда-саттықты ұйымдастырушының актісімен жойылуы мүмкін:
1) осы Қағидалардың 61-тармағында көрсетілген техникалық ақауларды жоюға 30 минуттан астам уақыт қажет;
2) сауда залын және (немесе) сауда жүйесінің серверлік жабдығын электрмен жабдықтауда ұзақ (30 минуттан астам кезеңге) үзіліс.
3) аукциондық сауда-саттықты өткізуге кедергі келтіретін, Сауда-саттықты ұйымдастырушының іс-әрекетіне және (немесе) әрекетсіздігіне байланысты емес мән-жайлардың басталуы.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

"61. Проведение аукционных торгов может быть приостановлено в течение торговой сессии на период до 30 минут, в случае наступления следующих обстоятельств у Организатора торгов:
1) технические неполадки и (или) сбои в торговой системе, приведшие к полной или частичной неработоспособности торговой системы;
2) технические неполадки каналов связи сети Интернет.
3) перерыв в электроснабжении торгового зала и (или) серверного оборудования торговой системы (на период до 30 минут).";
пункт 62 изложить в новой редакции:
"62. При приостановлении проведения аукционных торгов Организатор оперативно информирует участников через указанную в торговой системе электронную почту Участника о причине приостановления торгов с указанием времени, в течение которого процесс проведения аукционных торгов будет восстановлен.";
пункт 63 изложить в новой редакции:
"63. Проведение аукционных торгов может быть отменено актом Организатора торгов, в случае наступления следующих обстоятельств:
1) на устранение технических неполадок, указанных в пункте 61 настоящих Правил, требуется более 30 минут;
2) длительный (на период более 30 минут) перерыв в электроснабжении торгового зала и (или) серверного оборудования торговой системы.
3) наступление обстоятельств, препятствующих проведению аукционных торгов, не зависящих от действий и (или) бездействий Организатора торгов.".
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие 1 марта 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан