"Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 445 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 18 наурыздағы № 93 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 18 наурызда № 35837 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 445 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24401 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын арнайы оқу орнына қабылдау қағидаларындағы:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қысқартылған оқу мерзімі бар білім беру бағдарламалары бойынша оқуға кандидаттың оқу істерін жұмыс орны бойынша кадр қызметі қалыптастырады және оқуға қабылдайтын жылдың 1 шілдесіне дейін ТЖМ-ның арнаулы оқу орнына жібереді.
Оқу істерінде, мыналар:
1) қызметкердің баянаты (еркін нысанда);
2) осы қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парағы;
3) оқуға жіберу туралы ұсынымы бар қызметтік мінездеме (еркін нысанда);
4) жеке куәлігінің көшірмесі;
5) білімі туралы құжаттың көшірмесі;
6) мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен тұлғаларды қоспағанда, ҰБТ сертификаты;
7) өлшемі 3х4 см. алты фотосуреті болады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Қысқартылған оқу мерзімімен білім беру бағдарламалары бойынша оқуға кандидаттар әңгімелесуден өтеді.
Әңгімелесу Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Құқық қорғау қызметі туралы", "Азаматтық қорғау туралы", "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" білуін тексеру үшін өткізіледі.
Қызметтегі АҚО қызметкерлері қатарынан оқуға кандидаттар медициналық куәландырудан және дене шынықтыру дайындығын тексеруден босатылады.
Мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен азаматтар қатарынан оқуға кандидаттар дене шынықтыру даярлығын тексеруден босатылады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 445 "Об утверждении правил приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 18 марта 2025 года № 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2025 года № 35837
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 445 "Об утверждении правил приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24401) следующие изменения и дополнение:
в Правилах приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Кадровые службы по месту работы кандидата на обучение по образовательным программам с сокращенным сроком обучения формируют учебные дела и направляют в специальное учебное заведение МЧС до 1 июля года поступления.
Учебные дела содержат:
1) рапорт сотрудника (в произвольной форме);
2) личный листок по учету кадров по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) служебную характеристику с рекомендацией о направлении на обучение (в произвольной форме);
4) копию удостоверения личности;
5) копию документа об образовании;
6) сертификат ЕНТ, за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу и прошедших конкурсный отбор;
7) шесть фотографий размером 3х4 см.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Кандидаты на обучение по образовательным программам с сокращенным сроком проходят собеседование.
Собеседование проводится для проверки знаний Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О правоохранительной службе", "О гражданской защите", "О государственной службе Республики Казахстан", "О противодействии коррупции", Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81.
Кандидаты на учебу из числа действующих сотрудников ОГЗ освобождаются от медицинского освидетельствования и проверки физической подготовки.
Кандидаты на учебу из числа граждан, отслуживших срочную воинскую службу и прошедших конкурсный отбор, освобождаются от проверки физической подготовки.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

"23. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес спорттық жаттығулардың жекелеген түрлерін тапсыру жөніндегі ведомостердегі деректердің негізінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық ведомосі толтырылады, ол ТЖМ-ның арнаулы оқу орнының қабылдау комиссиясына ұсынылады.
Жиынтық ведомосте кандидаттың дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нормативтерді тапсырғаны туралы мәліметтер қамтылады, олар кандидаттардың назарына жеткізіледі және ТЖМ арнаулы оқу орнының ақпараттық стендінде ілінеді, сондай-ақ кандидаттың соңғы норматив тапсырған күні ТЖМ арнаулы оқу орнының интернет-ресурсында орналастырылады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. ТЖМ арнаулы оқу орнына қысқартылған мерзіммен білім беру бағдарламалары бойынша оқуға қабылдау әңгімелесу нәтижелері бойынша конкурс бойынша жүргізіледі.";
2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 18 наурыздағы
№ 93
1 бұйрығына қосымша
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің
арнаулы оқу орнына оқуға
қабылдау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қабылдау комиссиясының кандидаттарды курсанттар қатарына қабылдау туралы № ___ хаттамасы
20__жылғы "___" ____________ қаласы
Қабылдау комиссиясының құрамы:
қабылдау комиссиясының төрағасы:
қабылдау комиссиясының мүшелері:
хатшысы:
оқуға кандидаттардың материалдарын қарап, ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы
ұлты
білімі
Бітірген жылы
Азаматтық қорғау органдарында, Қарулы Күштерде қызмет ету
Қабылдау нәтижелері
Медициналық көрсеткіштер бойынша
Кәсіби-психологиялық көрсеткіштер бойынша
Дене шынықтыруының көрсеткіштері бойынша
ҰБТ нәтижелері
Жалпы балл
Қазақстан тарихы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Кестенің жалғасы
Қабылдау нәтижелері
Аттестаттың/дипломның орташа балы
Жасақтаушы орган
Жеңілдіктер
Қабылдау комиссиясының шешімі
ҰБТ нәтижелері
Математикалық сауаттылық
Оқу сауаттылығы (оқу тілі)
1-Кәсіби пән
(Математика)
2-Кәсіби пән
(Физика)
13
14
15
16
17
18
19
20
Қабылдау комиссиясының төрағасы:
Қабылдау комиссиясының мүшелері:
Хатшысы:
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 18 наурыздағы
№ 93
2 бұйрығына қосымша
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігінің
арнаулы оқу орнына оқуға
қабылдау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Спорттық жаттығулардың жекелеген түрлерін тапсыру жөніндегі ВЕДОМОСІ
20__жылғы "___" ____________ қаласы
спорттық жаттығулардың аталған түрі бойынша ______________________. (спорттық жаттығудың түрі)
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бастапқы нөмір
Жаттығудың нәтижесі
Баға (балл)
Кандидаттың қолы
1
2
3
4
5
6
Дене шынықтыру даярлығын тексеру жөніндегі комиссия мүшелері:
* "кандидаттың қолы" (қол қоюдан бас тартқан жағдайда "қол қоюдан бас тартты" деген белгі қойылады).
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 18 наурыздағы
№ 93
3 бұйрығына қосымша
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігінің
арнаулы оқу орнына оқуға
қабылдау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Апелляциялық комиссияның № ___ хаттамасы
20__жылғы "___" ____________ қаласы
Апелляциялық комиссия келесі құрамда:
қабылдау комиссиясының төрағасы:
қабылдау комиссиясының мүшелері:
хатшысы:
Кандидаттардың апелляция туралы өтінішін және апелляциямен қайта тапсырылған дене шынықтыру бойынша спорттық жаттығулардың
нәтижелерін қарап, төменде көрсетілген спорттық жаттығу түрлері бойынша мынадай баға қоюды
шешті:______________________________________
(спорттық жаттығудың түрі)
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бастапқы нөмір
Жаттығудың нәтижесі
Баға (балл)
Кандидаттың қолы
1
2
3
4
5
6
Аппеляциялық комиссияның мүшелері:

"23. На основании данных, содержащихся в ведомостях по сдаче отдельных видов спортивных упражнений согласно приложению 4 к Правилам, составляется сводная ведомость по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, которая представляется в приемную комиссию специального учебного заведения МЧС.
В сводной ведомости содержатся сведения о сдаче кандидатом нормативов по физической подготовке, которые доводятся до сведения кандидатов и вывешиваются на информационном стенде специального учебного заведения МЧС, а также размещаются на интернет-ресурсе специального учебного заведения МЧС в день сдачи кандидатом последнего норматива.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Зачисление в специальное учебное заведение МЧС на обучение по образовательным программам с сокращенным сроком производится по конкурсу по результатам собеседования.";
приложение 2 изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 6 изложить в новой редакции, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 18 марта 2025 года № 93
Приложение 2
к Правилам приема на обучение
в специальное учебное
заведение Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан,
реализующее образовательные
программы высшего образования
Форма
Протокол №____ приемной комиссии о зачислении кандидатов в число курсантов
"___" ________20___ год
город ____________
Приемная комиссия в составе:
председателя приемной комиссии:
членов приемной комиссии:
секретаря:
рассмотрев материалы кандидатов на учебу, РЕШИЛА:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Национальность
Образование
Год окончания
Служба в органах гражданской защиты в Вооруженных силах
Результаты приема
по медицинским показателям
по профессионально-психологическим показателям
по физическим показателям
Результаты ЕНТ
Общий балл
История Казахстана
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Продолжение таблицы
Результаты приема
Средний балл аттестата/диплома
Комплектующий орган
Льготы
Решение приемной комиссии
Результаты ЕНТ
Математическая грамотность
Грамотность чтения (язык обучения)
Профильный предмет 1 (Математика)
Профильный предмет 2 (Физика)
13
14
15
16
17
18
19
20
Председатель приемной комиссии:
Члены приемной комиссии:
Секретарь:
Приложение 2
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 18 марта 2025 года № 93
Приложение 4
к Правилам приема на обучение
в специальное учебное
заведение Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан,
реализующее образовательные
программы высшего образования
Форма
ВЕДОМОСТЬ по сдаче отдельных видов спортивных упражнений
"___" ________20___год
город ____________
по нижестоящему виду спортивных упражнений: _____________________.
(вид спортивного упражнения)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Стартовый номер
Результат упражнения
Оценка (балл)
Роспись кандидата
1
2
3
4
5
6
Члены комиссии по проверке физической подготовленности:
* "Роспись кандидата" (в случае отказа от проставления росписи делается отметка
"От подписи отказался")
Приложение 3
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 18 марта 2025 года № 93
Приложение 6
к Правилам приема на обучение
в специальное учебное
заведение Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан,
реализующее образовательные
программы высшего образования
Форма
Протокол № ____ апелляционной комиссии
"___" ________20___год
город ____________
Апелляционная комиссия в составе:
председателя приемной комиссии:
членов приемной комиссии:
секретаря:
Рассмотрев заявление кандидатов на апелляцию и результаты пересдачи
апеллируемых спортивных упражнений по физической подготовке, приняла
решение выставить следующие оценки по нижестоящему виду спортивных
упражнений: __________________________________________________.
(вид спортивного упражнения)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Стартовый номер
Результат упражнения
Оценка
Роспись кандидата
1
2
3
4
5
6
Члены апелляционной комиссии: