"Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 5 наурыздағы № 128 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2025 жылғы 20 наурыздағы № 117-НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 20 наурыздағы № 12 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 20 наурызда № 35853 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 10.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 5 наурыздағы № 128 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13584 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) елеулі бұзушылықтар – тауар биржаларының, биржалық брокерлердің және тауар биржаларының клирингтік орталықтарының осы Критерийлерде белгіленген бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, коммерциялық құпияның таралуына әкеп соғатын және табиғи баға белгілеудің бұзылуына және тауар нарығының тұрақсыздануына әкеп соғатын талаптарды бұзуы;
2-2) өрескел бұзушылықтар – ауар биржаларының, биржалық брокерлердің және тауар биржаларының клирингтік орталықтарының осы Критерийлерде белгіленген бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптарды бұзуы, олар коммерциялық құпияның таралуына, табиғи баға белгілеуге және тауар нарығын тұрақсыздандыруға араласуға, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына әкеп соғады;";
3-тармақтаң үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері қызметінің салалары үшін біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне барумен профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Объективті критерийлер бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне тауар биржалары, биржалық брокерлер және тауар биржаларының клирингтік орталықтары жатады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 марта 2016 года № 128 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах"
Совместный приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 20 марта 2025 года № 117-НҚ и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2025 года № 12. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2025 года № 35853
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 10.07.2025
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 марта 2016 года № 128 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13584) следующие изменения и дополнения:
в Критериях оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) значительные нарушения – нарушения товарными биржами, биржевыми брокерами и клиринговыми центрами товарных бирж требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, установленных настоящими Критериями, которые приведут к распространению коммерческой тайны и повлекут нарушение естественного ценообразования и дестабилизацию товарного рынка;
2-2) грубые нарушения – нарушения товарными биржами, биржевыми брокерами и клиринговыми центрами товарных бирж требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, установленных настоящими Критериями, которые влекут за собой распространение коммерческой тайны, вмешательство в естественное ценообразование и дестабилизацию товарного рынка, а также нарушение прав и законных интересов физических и юридических лиц, государства;";
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Для сфер деятельности субъектов контроля, отнесенных к высокой степени риска, проводится проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта контроля, профилактический контроль без посещения субъекта контроля и внеплановая проверка.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. По объективным критериям к высокой степени риска относятся товарные биржи, биржевые брокеры и клиринговые центры товарных бирж.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін анықтау үшін қажет.
Бақылау субъектісіне барып профилактикалық бақылауды жүзеге асыру мақсатында тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектілеріне барумен алдыңғы тексерулер мен Профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
2) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері;
3) бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
Тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру мақсатында мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
2) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.";
Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес 4, 5, 6 және 7-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Электрондық және биржалық сауда департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция, Ұлттық экономика вице-министрлеріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2025 жылғы 10 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
А. Нусупов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 20 наурыздағы
№ 12 мен
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 20 наурыздағы
№ 117-НҚ бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
тауар биржалары туралы
заңнамасының сақталуының
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
қосымша
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптардың бұзылу дәрежелері
Талаптар (ауырлық дәрежесі көрсетілген талап сақталмаған кезде белгіленеді)
Бұзушылық дәрежесі

"11. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан о товарных биржах.
Для оценки степени рисков в целях осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов контроля;
2) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями;
3) результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля).
Для оценки степени рисков в целях осуществления проверки на соответствие квалификационным требованиям, используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок;
2) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями.";
приложение к Критериям оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложения 1, 2 и 3 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 2, 3 и 4 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложениями 4, 5, 6 и 7 согласно приложениям 5, 6, 7 и 8 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту электронной и биржевой торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан;
3) направление настоящего совместного приказа в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров торговли и интеграции, национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 10 июля 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ С. Жумангарин
исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
__________ А. Нусупов
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию
конкуренции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 марта 2025 года № 12
и исполняющий обязанности
Министра торговли
и интеграции
Республики Казахстан
от 20 марта 2025 года № 117-НҚ
Приложение
к Критериям оценки
степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
о товарных биржах
Степени нарушений требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля
Требования (степень тяжести устанавливается при несоблюдении указанного требования)
Степень нарушений

1. Тауар биржаларына қатысты барумен профилактикалық бақылау үшін
1
Мүшелердің кіру және жыл сайынғы жарналарының, биржа мүлкін пайдаланғаны, биржалық мәмілелерді тіркегені және ресімдегені үшін төлемдердің бекітілген мөлшерінің болуы
Елеулі
2
Монополияға қарсы орган бекіткен нысанға сәйкес өткізілген биржалық сауда-саттық бойынша ай сайынғы есепті ұсыну
Өрескел
3
Монополияға қарсы органға өткізілген биржалық сауда-саттық бойынша ай сайынғы есепті уақтылы ұсыну (есепті кезеңнен кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей)
Елеулі
4
Белгіленген мерзімде биржалық тауарларға баға белгілеулерді өзінің интернет-ресурсының арнайы бөлімінде орналастыру
Елеулі
5
Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде жиырма мың еселенген мөлшеріндегі резервтік қордың болуы
Өрескел
6
Тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесін өзінің интернет-ресурсының арнайы бөлімінде орналастыру
Елеулі
7
Сауда режимінің ерекшеліктерін ескере отырып, биржалық сауда-саттықты өткізу
Өрескел
8
Биржалық тауарлар тізбесінде көрсетілген биржалық тауарларды өткізу туралы талапты тек қана қосарланған қарсы аукцион режимінде сақтау
Өрескел
9
Биржалық тауарды сатудан (сатып алудан) өтінімді қабылдаудан бас тартуды ұсыну, оны қабылдаудан бас тартуды ұсыну үшін негіздер болған кезде
Өрескел
10
Биржалық сауданың барлық қатысушыларына биржалық мәмілелер жасасу бойынша тең жағдайларды қамтамасыз ету
Өрескел
11
Биржалық сауда-саттық нәтижелерін өз интернет-ресурсында уақтылы орналастыру (әрбір сауда күнінің қорытындысы бойынша келесі жұмыс күнінен кешіктірмей)
Өрескел
12
Тауар биржасында жасалатын мәмілелер туралы мәліметтерді, сондай-ақ биржалық сауда-саттықтың нәтижелерін лицензияның қолданылу кезеңі бойы өзінің интернет-ресурсында сақтау
Өрескел
13
Тауар биржасы қызметкерлерінің биржалық мәмілелерге қатысуына, сондай-ақ коммерциялық ақпаратты өз мүддесіне пайдалануға тыйым салу туралы талапты сақтау
Өрескел
14
Тауар биржасының атынан және есебінен биржалық мәмілелер жасауға тыйым салу туралы талапты сақтау
Өрескел
15
Бекітілген ішкі құжаттарды өзінің интернет-ресурсында орналастыру
Елеулі
16
Биржалық сауда-саттықты өткізу кестесін өзінің интернет-ресурсында уақтылы орналастыру (сауда-саттық басталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын)
Өрескел
17
Үміткерді аккредиттеу туралы уақтылы шешім қабылдау (өтініш пен тиісті құжаттарды қабылдаған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде)
Өрескел
18
Тауар биржасының үміткерді аккредиттеуден бас тартқан кезде негіздемелерді сақтауы
Өрескел
19
Тауар биржасының мүшесін аккредиттеуді тоқтата тұру кезінде негіздемелерді сақтау
Өрескел
20
Тауар биржасында аккредиттеуді тоқтату кезінде негіздемелерді сақтау
Өрескел
21
Тауар биржасында брокерлік және дилерлік аккредиттеуді жою туралы негізделген шешім қабылдау
Өрескел
22
Биржалық сауданы ұйымдастырумен тікелей байланысты емес өзге қызметті жүзеге асыруға тыйым салу туралы талапты сақтау
Өрескел
23
Биржалық тауарларға баға белгілеулерді өзінің интернет-ресурсында орналастыру
Елеулі
24
Бірнеше клирингтік орталықтардың қызмет көрсетуге тыйым салуын сақтау
Өрескел
25
Сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекіткен тауар биржасының мүшелері үшін кіру жарналарының және биржалық сауда-саттыққа қатысқаны үшін төлемдердің ең жоғары мөлшерін сақтау
Өрескел
26
Қаржы мониторингін жүзеге асыратын уәкілетті органға (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей) қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты уақтылы беру
Елеулі
27
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты уақтылы беру (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу уәкілетті органға хабарлау)
Өрескел
28
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты уақтылы беру (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
Өрескел
29
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды уақтылы ұсыну (күдікті операцияны талдауға байланысты сұрау салу бойынша бақылау субъектісі қажетті ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды сұрау салуды алған күннен бастап жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады)
Өрескел
30
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында тауар биржасы әзірлеген даярлау және оқыту бағдарламасының болуы
Елеулі
31
Клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру бойынша шаралар қабылдау жөніндегі талаптарды сақтау (клиентті оның өкілі мен бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру бағдарламасы қаржы мониторингі субъектілерінің клиент (оның өкілі) туралы мәліметтердің дұрыстығын тіркеу және тексеру, бенефициарлық меншік иесін анықтау және ол туралы мәліметтерді тіркеу, клиент туралы бұрын алынған мәліметтерді жаңарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуден тұрады (оның өкілі), іскерлік қатынастардың болжамды мақсатын, клиент және олардың өкілдері туралы мәліметтерді белгілеу және тіркеу)
Елеулі
32
Бақылау субъектілерінің клиентке ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату жөніндегі міндеттерді орындауы
Өрескел
33
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында талаптарды қамтитын ішкі бақылау қағидаларының болуы
Өрескел
34
Қабылданған ішкі бақылау ережелері мен бағдарламаларының сәйкестігі
Өрескел

1. Для профилактического контроля с посещением в отношении товарных бирж
1
Наличие утвержденных размеров вступительных и ежегодных взносов членов, платежей за пользование имуществом биржи, регистрацию и оформление биржевых сделок
Значительное
2
Представление ежемесячного отчета по проведенным биржевым торгам в соответствии с формой, утвержденной антимонопольным органом
Грубое
3
Своевременное предоставление ежемесячного отчета по проведенным биржевым торгам антимонопольному органу (не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Значительное
4
Размещение в специальном разделе собственного интернет-ресурса котировок на биржевые товары в установленный срок
Значительное
5
Наличие резервного фонда не менее двадцати тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом Республики Казахстан о республиканском бюджете
Грубое
6
Размещение актуального перечня аккредитованных членов товарной биржи в специальном разделе собственного интернет-ресурса
Значительное
7
Проведение биржевых торгов с учетом особенностей режима торговли
Грубое
8
Соблюдение требования о реализации биржевых товаров, указанных в перечне биржевых товаров, исключительно в режиме двойного встречного аукциона
Грубое
9
Предоставление отказа в принятии заявки на продажу (покупку) биржевого товара, при наличии оснований для предоставления отказа в ее принятии
Грубое
10
Обеспечение всем участникам биржевой торговли равных условий по заключению биржевых сделок
Грубое
11
Своевременное размещение результатов биржевых торгов на собственном интернет-ресурсе (не позднее следующего рабочего дня по итогам каждого торгового дня)
Грубое
12
Хранение сведений о сделках, заключаемых на товарной бирже, а также результатов биржевых торгов на собственном интернет-ресурсе на протяжении всего периода действия лицензии
Грубое
13
Соблюдение требования о запрете участия работников товарной биржи в биржевых сделках, также использования коммерческой информации в собственных интересах
Грубое
14
Соблюдение требования о запрете совершения биржевых сделок от имени и за счет товарной биржи
Грубое
15
Размещение утвержденных внутренних документов на своем интернет-ресурсе
Значительное
16
Своевременное размещение графика проведения биржевых торгов на своем интернет-ресурсе (не менее чем за пять рабочих дней до начала торгов)
Грубое
17
Своевременное принятие решения об аккредитации претендента (в течение пяти рабочих дней с момента приема заявления и соответствующих документов)
Грубое
18
Соблюдение товарной биржей оснований при отказе в аккредитации претендента
Грубое
19
Соблюдение оснований при приостановлении аккредитации члена товарной биржи
Грубое
20
Соблюдение оснований при прекращении аккредитации в товарной бирже
Грубое
21
Принятие обоснованного решения об аннулировании брокерской и дилерской аккредитации на товарной бирже
Грубое
22
Соблюдение требования о запрете осуществления иной деятельности, непосредственно не связанной с организацией биржевой торговли
Грубое
23
Размещение котировок на биржевые товары на собственном интернет-ресурсе
Значительное
24
Соблюдение запрета на обслуживание несколькими клиринговыми центрами
Грубое
25
Соблюдение максимальных размеров вступительных взносов для членов товарной биржи и платежей за участие в биржевых торгах, утвержденных уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности
Грубое
26
Своевременное предоставление уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) сведения и информацию об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу
Значительное
27
Своевременное предоставление информации уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган о такой операции до ее проведения)
Грубое
28
Своевременное предоставление информации уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной)
Грубое
29
Своевременное предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа, осуществляющего финансовый мониторинг (по запросу, связанному с анализом подозрительной операции, субъект контроля предоставляет необходимые информацию, сведения и документы не позднее рабочего дня со дня получения запроса)
Грубое
30
Наличие разработанной товарной биржей программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Значительное
31
Соблюдение требований по принятию мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников (Программа идентификации клиента его представителя и бенефициарного собственника заключается в проведении субъектами финансового мониторинга мероприятий по фиксированию и проверке достоверности сведений о клиенте (его представителе), выявлению бенефициарного собственника и фиксированию сведений о нем, обновлению ранее полученных сведений о клиенте (его представителе), установлению и фиксированию предполагаемой цели деловых отношений, сведений о клиенте и их представителях)
Значительное
32
Исполнение субъектами контроля обязанностей по отказу клиенту в проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) прекратить деловые отношения с клиентом
Грубое
33
Наличие правил внутреннего контроля, содержащие требования в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Грубое
34
Соответствие принятых правил внутреннего контроля и программ
Грубое

2. Биржалық брокерлерге қатысты барумен профилактикалық бақылау үшін
1
Клиенттің бұйрығында көрсетілген мәміле жасау шарттарын сақтау
Өрескел
2
Мәміле жасау кезінде шарттарды өзгерту қажеттілігі туындаған кезде мәміле шарттарын өзгертуді өз клиентімен келісу
Өрескел
3
Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жөніндегі стандартты бекіту және тиісті шаралар қабылдау, оның ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды азайту бойынша
Өрескел
4
Әрбір клиент бойынша жеке жасалатын биржалық мәмілелердің есебін жүргізу және мәміле жасалған күннен бастап бес жыл ішінде осы мәмілелер туралы мәліметтерді сақтау
Өрескел
5
Тауар биржасына биржалық сауда-саттыққа қатысушы ретінде клиентпен шартты бұзу туралы ақпарат беру
Өрескел
6
Қосарланған қарсы аукцион режимінде биржалық тауарлармен биржалық сауда-саттыққа қатысу кезінде сатушы мен сатып алушының мүдделерін бір мезгілде ұсынбау
Өрескел
7
Сауда сессиясы және клиринг аяқталғаннан кейін тауар биржасынан алғаннан кейін өз клиентіне биржалық мәміле бойынша есепті ұсыну
Өрескел
8
Қаржы мониторингін жүзеге асыратын уәкілетті органға (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей) қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты уақтылы беру
Елеулі
9
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты уақтылы беру (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу уәкілетті органға хабарлау)
Өрескел
10
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты уақтылы беру (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
Өрескел
11
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды уақтылы ұсыну (күдікті операцияны талдауға байланысты сұрау салу бойынша бақылау субъектісі қажетті ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды сұрау салуды алған күннен бастап жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады)
Өрескел
12
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында әзірленген даярлау және оқыту бағдарламасының болуы
Елеулі
13
Клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру бойынша шаралар қабылдау жөніндегі талаптарды сақтау (клиентті оның өкілі мен бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру бағдарламасы қаржы мониторингі субъектілерінің клиент (оның өкілі) туралы мәліметтердің дұрыстығын тіркеу және тексеру, бенефициарлық меншік иесін анықтау және ол туралы мәліметтерді тіркеу, клиент туралы бұрын алынған мәліметтерді жаңарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуден тұрады (оның өкілі), іскерлік қатынастардың болжамды мақсатын, клиент және олардың өкілдері туралы мәліметтерді белгілеу және тіркеу)
Елеулі
14
Бақылау субъектілерінің клиентке ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату жөніндегі міндеттерді орындауы
Өрескел
15
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында талаптарды қамтитын ішкі бақылау қағидаларының болуы
Өрескел
16
Қабылданған ішкі бақылау ережелері мен бағдарламаларының сәйкестігі
Өрескел

2. Для профилактического контроля с посещением в отношении биржевых брокеров
1
Соблюдение условий совершения сделки, указанных в приказе клиента
Грубое
2
Согласование изменения условий сделки со своим клиентом при возникновении необходимости изменения условий при ее совершении
Грубое
3
Утверждение стандарта по предупреждению коррупции и принятие соответствующих мер, в том числе по минимизации причин и условий, способствующих совершению коррупционных правонарушений
Грубое
4
Ведение учета совершаемых биржевых сделок отдельно по каждому клиенту и хранение сведений об этих сделках в течение пяти лет со дня совершения сделки
Грубое
5
Предоставление информации товарной бирже о расторжении договора с клиентом в качестве участника биржевых торгов
Грубое
6
Не представление одновременно интересов продавца и покупателя, при участии в биржевых торгах биржевыми товарами в режиме двойного встречного аукциона
Грубое
7
Представление своему клиенту отчета по биржевой сделке после получения от товарной биржи по окончании торговой сессии и клиринга
Грубое
8
Своевременное предоставление уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) сведения и информацию об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу
Значительное
9
Своевременное предоставление информации уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган о такой операции до ее проведения)
Грубое
10
Своевременное предоставление информации уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной)
Грубое
11
Своевременное предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа, осуществляющего финансовый мониторинг (по запросу, связанному с анализом подозрительной операции, субъект контроля предоставляет необходимые информацию, сведения и документы не позднее рабочего дня со дня получения запроса)
Грубое
12
Наличие разработанной программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Значительное
13
Соблюдение требований по принятию мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников (Программа идентификации клиента его представителя и бенефициарного собственника заключается в проведении субъектами финансового мониторинга мероприятий по фиксированию и проверке достоверности сведений о клиенте (его представителе), выявлению бенефициарного собственника и фиксированию сведений о нем, обновлению ранее полученных сведений о клиенте (его представителе), установлению и фиксированию предполагаемой цели деловых отношений, сведений о клиенте и их представителях)
Значительное
14
Исполнение субъектами контроля обязанностей по отказу клиенту в проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) прекратить деловые отношения с клиентом
Грубое
15
Наличие правил внутреннего контроля, содержащие требования в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Грубое
16
Соответствие принятых правил внутреннего контроля и программ
Грубое

3. Клирингтік орталықтарға қатысты тауар биржаларына барумен профилактикалық бақылау үшін
1
Жасалған биржалық мәмілелер бойынша ақпаратты жинау және өңдеу, жасалған биржалық мәмілелердің талаптарын есепке алу және растау, биржалық мәмілелер жасау нәтижесінде жүзеге асырылатын есептеулерге қатысушы тараптардың өзара талаптары мен міндеттемелерін есепке алу, биржалық сауда-саттыққа қатысушыларды биржалық қамтамасыз етуді қабылдау және есепке алу, тараптардың биржалық мәмілелер бойынша талаптарын және (немесе) міндеттемелерін айқындау жөніндегі функцияларды орындау олар бойынша биржалық мәмілелерді орындауда есеп айырысу және қолдау көрсету
Өрескел
2
Тараптардың өзара іс-қимыл тәртібі, ақпарат алмасу, биржалық сауданы жүзеге асыру процесінде рәсімдер жасау туралы талаптарды қамтитын тауар биржасымен клирингтік қызмет көрсету туралы жасалған шарттың болуы
Өрескел
3
Биржалық сауда-саттықты өткізу және (немесе) биржалық сауда-саттықта жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру кезіндегі өзара іс-қимыл тәртібі туралы есеп айырысу ұйымымен жасалған шарттың болуы
Өрескел
4
Тауар биржасының мүшесімен клирингтік қызмет көрсету туралы шарт жасаспау туралы талапты сақтау
Өрескел
5
Өз қызметі туралы ақпараттың ашылуын қамтамасыз ету және бұқаралық ақпарат құралдарындағы барлық мүдделі тұлғаларға коммерциялық құпия болып табылмайтын ақпаратпен танысуға еркін қол жеткізу
Өрескел
6
Клирингтік қызметке байланысты ақпаратты және құжаттарды сақтау және тауар биржасының клирингтік орталығының резервтік техникалық орталығында мұндай ақпаратты күнделікті резервтік көшіру
Өрескел
7
Биржалық сауда-саттықтың әрбір қатысушысына биржалық қамтамасыз етуді және биржалық мәміле бойынша тауарға ақы төлеу үшін енгізілген ақшаны есепке алу бойынша бөлек тіркелімдері бар сауда шоттарын ашу
Өрескел
8
Брокер мен оның клиенттерінің ақшасын бөлек есепке алуды жүргізу
Өрескел
9
Әрбір жасалған мәміле бойынша бұғатталған биржалық қамтамасыз етудің есебін жүргізу
Өрескел
10
Тауар биржасы мүшесінің ақшалай қаражатын тауар биржасы мүшесінің тауар биржасының клирингтік орталығына жүгінген күнінен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей тауар биржасы мүшесінің ақшалай қаражатын есепке алудың клирингтік тіркеліміне енгізу
Өрескел
11
Тауар биржасы мүшесінің биржалық қамтамасыз етілуін қайтару биржалық қамтамасыз етуді қайтаруға өтініш берілген сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей
Өрескел
12
Қаржы мониторингін жүзеге асыратын уәкілетті органға (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей) қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты уақтылы беру
Елеулі
13
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты уақтылы беру (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу уәкілетті органға хабарлау)
Өрескел
14
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты уақтылы беру (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
Өрескел
15
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды уақтылы ұсыну (күдікті операцияны талдауға байланысты сұрау салу бойынша бақылау субъектісі қажетті ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды сұрау салуды алған күннен бастап жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады)
Өрескел
16
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде шаралар қабылдау жөніндегі талаптарды сақтау
Өрескел
17
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында әзірленген даярлау және оқыту бағдарламасының болуы
Елеулі
18
Клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру бойынша шаралар қабылдау жөніндегі талаптарды сақтау (клиентті оның өкілі мен бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру бағдарламасы қаржы мониторингі субъектілерінің клиент (оның өкілі) туралы мәліметтердің дұрыстығын тіркеу және тексеру, бенефициарлық меншік иесін анықтау және ол туралы мәліметтерді тіркеу, клиент туралы бұрын алынған мәліметтерді жаңарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуден тұрады (оның өкілі), іскерлік қатынастардың болжамды мақсатын, клиент және олардың өкілдері туралы мәліметтерді белгілеу және тіркеу)
Елеулі
19
Бақылау субъектілерінің клиентке ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату жөніндегі міндеттерді орындауы
Өрескел
20
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында талаптарды қамтитын ішкі бақылау қағидаларының болуы
Өрескел
21
Қабылданған ішкі бақылау ережелері мен бағдарламаларының сәйкестігі
Өрескел

3. Для профилактического контроля с посещением в отношении клиринговых центров товарных бирж
1
Выполнение функций по сбору и обработке информации по заключенным биржевым сделкам, учету и подтверждении условий заключенных биржевых сделок, зачету взаимных требований и обязательств сторон, участвующих в расчетах, осуществляемых в результате совершения биржевых сделок, принятию и учету биржевого обеспечения участников биржевых торгов, определению требования и (или) обязательства сторон по биржевым сделкам, организуют по ним расчеты и оказанию поддержки в исполнении биржевых сделок
Грубое
2
Наличие заключенного договора о клиринговом обслуживании с товарной биржей, содержащего условия о порядке взаимодействия сторон, обмене информацией, совершении процедур в процессе осуществления биржевой торговли
Грубое
3
Наличие заключенного договора с расчетной организацией о порядке взаимодействия при проведении биржевых торгов и (или) осуществлении расчетов по сделкам, заключенным на биржевых торгах
Грубое
4
Соблюдение требования о не заключении договора о клиринговом обслуживании с членом товарной биржи
Грубое
5
Обеспечение раскрытия информации о своей деятельности и свободный доступ к ознакомлению с информацией, не составляющей коммерческую тайну, всем заинтересованным лицам в средствах массовой информации
Грубое
6
Хранение информации и документов, связанных с клиринговой деятельностью, и ежедневное резервное копирование такой информации в резервном техническом центре клирингового центра товарной биржи
Грубое
7
Открытие каждому участнику биржевых торгов торговых счетов с рездельными регистрами по учету биржевого обеспечения и денег, внесенных для оплаты товара по биржевой сделке
Грубое
8
Ведение раздельного учета денег брокера и его клиентов
Грубое
9
Ведение учета заблокированного биржевого обеспечения по каждой совершенной сделке
Грубое
10
Внесение денежных средств члена товарной биржи в клиринговый регистр учета денежных средств не позднее одного рабочего дня с даты обращения члена товарной биржи в клиринговый центр товарной биржи
Грубое
11
Возврат биржевого обеспечения члена товарной биржи не позднее трех рабочих дней с момента подачи заявления на возврат биржевого обеспечения
Грубое
12
Своевременное предоставление уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) сведения и информацию об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу
Значительное
13
Своевременное предоставление информации уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган о такой операции до ее проведения)
Грубое
14
Своевременное предоставление информации уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной)
Грубое
15
Своевременное предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа, осуществляющего финансовый мониторинг (по запросу, связанному с анализом подозрительной операции, субъект контроля предоставляет необходимые информацию, сведения и документы не позднее рабочего дня со дня получения запроса)
Грубое
16
Соблюдение требований по принятию мер в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
Грубое
17
Наличие разработанной программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Значительное
18
Соблюдение требований по принятию мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников (Программа идентификации клиента его представителя и бенефициарного собственника заключается в проведении субъектами финансового мониторинга мероприятий по фиксированию и проверке достоверности сведений о клиенте (его представителе), выявлению бенефициарного собственника и фиксированию сведений о нем, обновлению ранее полученных сведений о клиенте (его представителе), установлению и фиксированию предполагаемой цели деловых отношений, сведений о клиенте и их представителях)
Значительное
19
Исполнение субъектами контроля обязанностей по отказу клиенту в проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) прекратить деловые отношения с клиентом
Грубое
20
Наличие правил внутреннего контроля, содержащие требования в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Грубое
21
Соответствие принятых правил внутреннего контроля и программ
Грубое

4. Тауар биржаларына қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру үшін
1
"Тауар биржасы" акционерлік қоғамы" атауын және қоғамның атауын қамтитын тауар биржасының фирмалық атауының болуы
Өрескел
2
Биржалық мәмілелер жасасу, сондай-ақ ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және ашу процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін тауар биржасының электрондық сауда жүйесінің болуы
Өрескел
3
Бірегей желілік мекенжайы және (немесе) домендік атауы бар және Интернетте жұмыс істеп тұрған тауар биржасының өз интернет-ресурсының болуы
Өрескел
4
Клирингтік қызмет процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін аппараттық-бағдарламалық кешені бар тауар биржасының клирингтік орталығының болуы
Өрескел
5
Кемінде екі миллиард теңге мөлшерінде жарғылық капиталдың болуы, бұл ретте кемінде бір миллиард теңге ақшамен енгізілуі тиіс
Өрескел
6
білім деңгейіне (бірінші басшы үшін – жоғары білім, басшылық лауазымдарды атқармайтын жұмыскерлер үшін – жоғары және (немесе) орта білімнен кейінгі білім) және практикалық қызмет тәжірибесіне (бірінші басшы үшін – биржалық қызмет саласында және (немесе) қаржы ұйымдарындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл) сәйкес келетін тауар биржасы жұмыскерлерінің білікті құрамы және экономикалық қызмет пен сыбайлас жемқорлық қылмыстар саласында қылмыстар жасағаны үшін алынбаған немесе жойылмаған соттылығының болмауы (бірінші басшы үшін)
Өрескел
7
Уәкілетті органмен келісілген (егер мұндай келісім міндетті болып табылса) және тауар биржасы бекіткен (қабылдаған) тауар биржасына қатысушылар қызметінің шарттары мен тәртібін, тауар биржасының, оның органдарының, құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын, қызметтер көрсету, оларға ақы төлеудің тәртібі мен мөлшерін, тауар биржасындағы коммерциялық құпияны, сондай-ақ тұрақты жұмыс істейтін биржалық төрелікті реттейтін тауар биржасының ішкі құжаттарының болуы
Өрескел

4. Для проверок на соответствие квалификационным требованиям в отношении товарных бирж
1
Наличие фирменного наименования товарной биржи, включающее в себя наименование "акционерное общество" товарная биржа" и название общества
Грубое
2
Наличие электронной торговой системы товарной биржи, обеспечивающий автоматизацию процесса заключения биржевых сделок, а также сбора, хранения, обработки и раскрытия информации
Грубое
3
Наличие собственного интернет-ресурса товарной биржи, имеющего уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующего в Интернете
Грубое
4
Наличие клирингового центра товарной биржи, имеющего аппаратно-программный комплекс, обеспечивающий автоматизацию процесса клиринговой деятельности
Грубое
5
Наличие уставного капитала в размере не менее двух миллиардов тенге, при этом не менее одного миллиарда тенге должны быть внесены деньгами
Грубое
6
Наличие квалифицированного состава работников товарной биржи, соответствующего образовательному уровню (для первого руководителя – высшее образование, для работников, не занимающих руководящие должности – высшее и (или) послесреднее образование) и опыту практической деятельности (для первого руководителя – стаж работы в сфере биржевой деятельности и (или) в финансовых организациях не менее трех лет) и отсутствия неснятой или непогашенной судимости за совершение преступлений в сфере экономической деятельности и коррупционных преступлений (для первого руководителя)
Грубое
7
Наличие внутренних документов товарной биржи, согласованных с уполномоченным органом (если такое согласование является обязательным) и утвержденных (принятых) товарной биржей, регулирующих условия и порядок деятельности участников на товарной бирже, работу товарной биржи, ее органов, структурных подразделений, оказание, порядок и размер оплаты услуг, коммерческую тайну на товарной бирже, а также постоянно действующего биржевого арбитража
Грубое