"Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ-60 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2025 жылғы 17 наурыздағы № 22 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 3 сәуірде № 35927 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ-60 бұйрығына (бұдан әрі – бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22672 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 59-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің (бұдан әрі – ҚАЖ) мекемелерінде ұсталатын туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық көмекті ұйымдастыру тәртібін айқындайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаларына қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ-60 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам, больным туберкулезом, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 марта 2025 года № 22. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2025 года № 35927
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ-60 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам, больным туберкулезом, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (далее – приказ) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28668) следующие изменения:
в Правилах организации оказания медицинской помощи лицам, больным туберкулезом, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие правила организации оказания медицинской помощи лицам, больным туберкулезом, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 59-1) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок организации оказания медицинской помощи лицам, больным туберкулезом, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (далее – УИС).";
приложение к правилам организации оказания медицинской помощи лицам, больным туберкулезом, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденное указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
Е. Нурлыбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
м.а.
2025 жылғы 17 наурыздағы
№ 22 Бұйрыққа қосымша
Қылмыстық-атқару
(пенитенциарлық) жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын
туберкулезбен ауыратын
адамдарға медициналық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
қағидаларына
қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.dsm.gov.kz интернет-ресурста орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Аумақтық фтизиопульмонология орталығының құрылымдық бөлімшесінен, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылатын, диспансерлік есепке алу тобында тұратын туберкулезбен ауыратын адамдардың тізімі".
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: І ДЕТ.
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: ____________20___жылғы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы:
1) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің аумақтық фтизиопульмонология орталығының құрылымдық бөлімшесі;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтау басқармалары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
1) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің аумақтық фтизиопульмонология орталығының құрылымдық бөлімшесі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтау басқармаларына ақпаратты есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей ұсынады;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтау басқармалары ақпаратты Министрлікке есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей ұсынады.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі – қағаз және электронды түрде.
____________________________________________________________облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаментінің мекемесі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні
Тізімді жіберген мекеменің атауы
Диагнозы/ ДЕТ
Босатылған сәтінде
Босатылған күні
Мекенжайы (үй және сотталғанның көрсеткен мекенжайы); нақты үйінің мекенжайы (арнайы бөлім бойынша)
ТМБ + / –
Емдеуді бастау күні, емдеу схемасы
1
2
3
4
5
6
7
8
Телефоны ______________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы _____________________________ қолы_______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам____________________________
__________________________ қолы____________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөрдің орны (бар болған жағдайда) (жеке кәсіпкерлер болып табылатын
тұлғаларды қоспағанда) ______________________________________________
Ескертпе: "Аумақтық фтизиопульмонология орталығының құрылымдық бөлімшесінен, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылатын, диспансерлік есепке алу тобында тұратын туберкулезбен ауыратын адамдардың тізімі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме осы нысанға қосымшада көрсетілген.
Атауы:___________________________
Мекенжайы:______________________
_________________________________ _______________________________
"Аумақтық
фтизиопульмонология
орталығының құрылымдық
бөлімшесінен, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен
босатылатын, диспансерлік
есепке алу тобында тұратын
туберкулезбен ауыратын
адамдардың тізімі" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
"Аумақтық фтизиопульмонология орталығының құрылымдық бөлімшесінен, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылатын, диспансерлік есепке алу тобында тұратын туберкулезбен ауыратын адамдардың тізімі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (І ДЕТ, ай сайын)

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Нурлыбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
И.о. министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 марта 2025 года
№ 22
Приложение
к правилам организации
оказания медицинской помощи
лицам, больным туберкулезом,
содержащимся в учреждениях
уголовно-исполнительной
(пенитенциарной) системы
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство здравоохранения Республики Казахстан (далее – Министерство).
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.dsm.gov.kz.
Наименование административной формы: "Список лиц, больных туберкулезом, освобождающихся из структурного подразделения территориального центра фтизиопульмонологии, учреждений уголовно-исполнительной системы, состоящих в группе диспансерного учета".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ГДУ І.
Периодичность: ежемесячно
Отчетный период: за ____________20___года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:
1) структурное подразделение территориального центра фтизиопульмонологии, учреждений уголовно-исполнительной системы;
2) управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
1) структурное подразделение территориального центра фтизиопульмонологии, учреждений уголовно-исполнительной системы представляет информацию в управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
2) управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы представляют информацию в Министерство не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора - в бумажном и электронном виде.
Учреждение Департамента уголовно-исполнительной системы по___________________________________________________________ области
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения
Наименование учреждения, направившего список
Диагноз /ГДУ
На момент освобождения
Дата освобождения
Адрес (домашний и который указал осужденный); фактический домашний адрес (по специальной части)
МБТ+ /–
Дата начала лечения, схема лечения
1
2
3
4
5
6
7
8
Телефон____________________________________________
Адрес электронной почты_______________________________________________
Исполнитель______________________________подпись ____________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности_______________________
___________________________________________подпись___________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (при его наличии) (за исключением лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства)__________________________
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Список лиц, больных туберкулезом, освобождающихся из структурного подразделения территориального центра фтизиопульмонологии, учреждений уголовно-исполнительной системы, состоящих в группе диспансерного учета", приведено в приложении к настоящей Форме.
Наименование: _______________________ Адрес: ______________________
_____________________________________ _____________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Список лиц, больных
туберкулезом,
освобождающихся из
структурного подразделения
территориального центра
фтизиопульмонологии,
учреждений уголовно-
исполнительной
системы, состоящих в группе
диспансерного учета"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Список лиц, больных туберкулезом, освобождающихся из структурного подразделения территориального центра фтизиопульмонологии, учреждений уголовно-исполнительной системы, состоящих в группе диспансерного учета" (ГДУ І, ежемесячная)

1. Нысанның "Реттік нөмірі" деген 1-бағанында реті бойынша нөмірлеу көрсетіледі және кейінгі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбеуі тиіс;
2. Нысанның 2-бағанында адамдар туралы жеке деректер көрсетіледі;
3. Нысанның 3-бағанында адамдардың тізімін жіберген мекеменің атауы көрсетіледі;
4. Нысанның 4-бағанында диагнозы мен ДЕТ көрсетіледі;
5. Нысанның 5 және 6-бағандарында туберкулез микробактериясы мен емнің тағайындалған күні, босатылған сәттегі емнің схемасы туралы мәлімет көрсетіледі;
6. Нысанның 7-бағанында босатылған күні туралы мәлімет көрсетіледі;
7. Нысанның 8-бағанында мекенжайы көрсетіледі.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
І ДЕТ - диспансерлік есепке алу тобы;
ТМБ – туберкулез микобактериялары.

1. В графе 1 формы "Номер по порядку" указывается нумерация по порядку, и последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку;
2. В графе 2 формы указываются персональные данные о лицах;
3. В графе 3 формы указывается наименование учреждения, направившего список лиц;
4. В графе 4 формы указываются диагноз и ГДУ;
5. В графах 5 и 6 формы указываются сведения о микобактерии туберкулеза и дата начала лечения, схема лечения на момент освобождения;
6. В графе 7 формы указываются сведения о дате освобождения;
7. В графе 8 указывается адрес.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ГДУ І – группа диспансерного учета;
МБТ – микобактерии туберкулеза.