"Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 11 сәуірдегі № 112 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 11 сәуірде № 35966 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13714 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және пошта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және пошта жөнелтілімдерін теміржол көлігімен тасымалдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 2-тармағының 34-15) тармақшасына сәйкес әзірленді және жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және пошта жөнелтілімдерін теміржол көлігімен тасымалдау тәртібін айқындайды.";
3-тармақта:
6) тармақша алып тасталсын;
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) фирмалық пойыз – ҚР СТ 1547 "Халыққа қызмет көрсету. Жолаушылар пойыздарында жолаушыларға қызмет көрсету. Жалпы талаптар" Ұлттық стандартына сәйкес пойызға ерікті негізде берілетін жолаушылар пойызының санаты";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ұлттық теміржол компаниясы немесе орындарды резервтеу және билеттерді сату жүйелерінің операторлары уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарға жол жүру бағыттарын, жолаушылардың деректерін, оның ішінде интернет-ресурстар арқылы сатып алынған жол жүру құжаттарының (билеттерінің) саны туралы көрсете отырып, теміржол көлігінде ресімделген және (немесе) брондалған билеттер туралы мәліметтерді ұсынады.
Ұсынылатын мәліметтер ақпараттық дерекқорда кемінде бес жыл сақталады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жолаушылар пойыздарына жол жүру құжаттарын (билеттерін) сату пойызды қалыптастыру және оның айналымы станцияларынан жүзеге асырылады:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 11 апреля 2025 года № 112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 апреля 2025 года № 35966
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13714) следующие изменения и дополнения:
в Правилах перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом, утвержденных указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 34-15) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 34-15) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" (далее - Закон) и определяют порядок перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом.";
в пункте 3:
подпункт 6) исключить;
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) фирменный поезд – категория пассажирского поезда, присваиваемая на добровольной основе при соответствии поезда Национальному стандарту СТ РК 1547 "Услуги населению. Обслуживание пассажиров в пассажирских поездах. Общие требования";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Национальная железнодорожная компания или операторы систем резервирования мест и продажи билетов предоставляет уполномоченному государственному органу и (или) правоохранительным и специальным государственным органам сведения об оформленных и (или) забронированных билетах на железнодорожном транспорте с указанием маршрутов следования, данных пассажиров, в том числе о количестве проездных документов (билетов), приобретенных посредством интернет-ресурсов.
Предоставляемые сведения в информационной базе данных сохраняются не менее пяти лет.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Продажа проездных документов (билетов) на пассажирские поезда осуществляется со станций формирования и оборота поезда:

жолаушылар пойыздары үшін – сатылу ерекшеліктері осы Қағидалардың 79-тармағында көрсетілген ұйымдасқан жолаушылар топтарының өтінімдерін қоспағанда, пойыз жөнелтілгенге дейін кемінде 45 (қырық бес) тәуліктен 10 (он) минутқа дейін;
қала маңындағы пойыздарға - пойыз жөнелтілгенге дейін 10 (он) тәуліктен 10 (он) минутқа дейін.
Жолаушылар пойыздарына жол жүру құжаттарын (билеттерін) сату 45 (қырық бес) тәулік бұрын Астана уақыты бойынша таңғы сағат 7:00-ден бастап жүзеге асырылады.
Аралық станцияда сату тасымалдаушы белгілеген сату режиміне байланысты жүргізіледі.
Жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату пойыздың жүруіне дейін 10 минут қалғанда тоқтатылады.
Мүгедектігі бар адамдардың жол жүруіне арналған мамандандырылған купедегі орындарға жол жүру құжаттарын (билеттерін) сату:
1) сату ашылған сәттен бастап:
1-топтағы мүгедектігі бар, жүріп-тұруы қиын, жүріп-тұру үшін көмекші құралдарды (тифлотростар, балдақтар, жаяу жүргіншілер, кресло-арбалар) және (немесе) басқа адамдардың көмегін пайдаланатын адамға және оны алып жүрушіге;
мүгедектігі бар балаға (18 жасқа дейін) және онымен бірге жүрушіге;
медициналық ұйымға (ұйымдарға) кезек күттірмейтін сапарлар кезінде баратын адамға және оған ілесіп жүрушіге.
Бұл ретте ресімдеу тек билет кассаларында жүргізіледі.
2) қалған мүгедектік топтарының жолаушыларына пойыз жөнелтілгенге дейін 7 (жеті) тәулік бұрын.
Бұл ретте жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеу осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес жүргізіледі:
мүгедектігі бар адамға және балаға 13-тармақта көрсетілген жолаушының құжаттарын көрсеткен кезде және мүгедектігі бар адамның мәртебесін растаған кезде;
медициналық ұйымға (ұйымдарға) шұғыл сапарлар кезінде, 13-тармақта көрсетілген жолаушының құжаттарын және күтімінде жолаушының шұғыл сапарға және сүйемелдеуге мұқтаж екендігі көрсетілген медициналық мекеме берген құжатты көрсеткен кезде келесі адамға;
13-тармақта көрсетілген жолаушының құжаттарын көрсеткен кезде ілесіп жүрушіге.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Билет кассасы, егер пойызда бос орын болмаса, жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатудан бас тартады.
Жолаушының бір купенің төрт орнына дейін жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатып алуына жол беріледі. Бұл жағдайда жолаушы купеде сатып алынған орындардың жалпы саны бойынша жол жүру құнын толық тариф бойынша төлейді. Бұл ретте жол жүру құжатында (билетте) көрсетілмеген адамдардың жол жүруіне жол берілмейді.
Арнайы тасымалдарды қоспағанда, бір адамға бір пойызға төрт орыннан артық жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеуге жол берілмейді. Жол жүру құжатының (билеттің) бір бланкісінде бір адамға жол жүру ресімделеді.";

на пассажирские поезда – не менее чем от 45 (сорока пяти) суток до 10 (десяти) минут до отправления поезда, за исключением заявок организованных групп пассажиров, особенность продажи которых отражена в пункте 79 настоящих Правил;
на пригородные поезда – от 10 (десяти) суток до 10 (десяти) минут до отправления поезда.
Продажи проездных документов (билетов) на пассажирские поезда осуществляются за 45 (сорок пять) суток с 7 часов 00 минут по времени города Астана.
С промежуточной станции продажа производится в зависимости от режима продажи, установленного перевозчиком.
Продажа проездных документов (билетов) прекращается за 10 (десять) минут до отправления поезда.
Продажа проездных документов (билетов) на места в специализированном купе, предназначенного для проезда лиц с инвалидностью производится:
1) с момента открытия продажи:
лицу с инвалидностью 1 группы, имеющего затруднение с передвижением, использующего для передвижения вспомогательные средства (тифлотрости, костыли, ходунки, кресло-коляски) и (или) помощь других лиц и его сопровождающему;
ребенку с инвалидностью (до 18 лет) и его сопровождающему;
лицу, следующему при неотложных поездках в (из) медицинской (-их) организации (-ий) и его сопровождающему.
При этом оформление производится только в билетных кассах;
2) за 7 (семь) суток до отправления поезда пассажирам остальных групп инвалидности.
При этом оформление проездных документов (билетов) производится согласно пункту 12 настоящих Правил:
лицу и ребенку с инвалидностью, при предъявлении документов пассажира, указанных в пункте 13, и при подтверждении статуса лица с инвалидностью;
лицу, следующему при неотложных поездках в (из) медицинской (-их) организации (-ий), при предъявлении документов пассажира, указанных в пункте 13, и документа, выданного медицинским учреждением, в содержании которого указано, что пассажир нуждается в неотложной поездке и сопровождении;
сопровождающему при предъявлении документов пассажира, указанных в пункте 13.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Билетная касса отказывает в продаже проездных документов (билетов) в поезд, если в нем не имеется свободных мест.
Допускается приобретение пассажиром проездных документов (билетов) до четырех мест одного купе. В этом случае пассажир оплачивает стоимость проезда по полному тарифу по общему количеству приобретенных мест в купе. При этом не допускается проезд лиц, не указанных в проездном документе (билете).
Не допускается оформление проездных документов (билетов) более четырех мест на один поезд на одно лицо, за исключением специальных перевозок. На одном бланке проездного документа (билета) оформляется проезд на одного человека.";

12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеу автоматтандырылған басқару жүйесінде (бұдан әрі – АБЖ), оның ішінде фискалдандырылған компьютерлік жүйеде, сондай-ақ диспетчерлік терминал (ДТМ), өзіне-өзі қызмет көрсету терминалдары, интернет-ресурстары көмегімен осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жолаушылар құжаттарының бірінің негізінде және ЖТП арқылы жолаушы немесе қала маңындағы пойыздың жолсерігі электрондық жол жүру құжатын бере отырып жүргізіледі.
Қала маңы пойыздарына теміржол билет кассалары, жолаушылар агенттіктерінің билет кассалары, электрондық терминалдар және интернет-ресурстар арқылы жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеу кезінде жолаушының деректерін аты, тегі, әкесінің аты (болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН), осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жолаушылар құжаттары бірінің нөмірін) көрсету қажет.
Қолайлылығы жоғары электр пойыздарының вагондарын қоспағанда, қала маңындағы пойыздарға жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеу кезінде жолаушының құжаттарын көрсету талап етілмейді.
13. Жол жүру құжатын (билетті) ресімдеу жолаушының жеке басын куәландыратын мынадай құжаттардың бірін, оның ішінде цифрлық құжат нысанында (бұдан әрі – жолаушы құжаттары) ұсынған кезде жүргізіледі:
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;
шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаты;
азаматтығы жоқ адамның куәлігі;
босқын куәлігі;
Қазақстан Республикасының дипломатиялық паспорты;
Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты;
Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәлігі;
шетелдік паспорт;
қайтып оралуға арналған куәлік (басқа мемлекеттердің азаматтары үшін, олар Қазақстан аумағында өз отанына бару маршруты бойынша жеке басын куәландыратын құжатты жоғалтқан жағдайда);
туу туралы куәлік (16 (он алты) жасқа дейінгі балалар үшін.
Сондай-ақ мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер үшін – әскери билетті көрсеткен кезде жол жүру құжатын (билетін) ресімдеуге жол беріледі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Жеңілдікті немесе тегін жол жүру құжатын (билетін) ресімдеу үшін жеңілдіктерге немесе тегін жол жүруге құқық беретін құжатты көрсету қажет.
Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жол жүру құнының 50% (елу) мөлшерінде, ал коммерциялық маршруттар бойынша тасымалдаушының қалауы бойынша жол жүру жеңілдігі белгіленеді:
барлық мүгедектік топтарындағы адамдарға, сондай-ақ мүгедектігі бар балаларға (18 жасқа дейін);
1, 2 топтағы мүгедектігі бар адамдарды және мүгедектігі бар балаларды (18 жасқа дейін) ертіп жүрушілер.
Сондай-ақ, әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жол жүру құнының 50 % (елу) мөлшерінде, ал коммерциялық маршруттар бойынша тасымалдаушының қалауы бойынша 1, 2 топтағы мүгедектермен және мүгедек балалармен (18 жасқа дейін) бірге жүретін адамдарға жол жүру жеңілдігі белгіленеді.
Ілесіп жүретін адам үшін жеңілдікті жол жүру құжатын (билетін) ресімдеу бір жол жүру бағыты бойынша бір вагонда 1, 2 топтағы мүгедектігі бар адам мен мүгедектігі бар балалар (18 жасқа дейінгі) үшін жеңілдікті жол жүру құжатын (билетін) ресімдеумен бір мезгілде жүргізіледі.
Ілесіп жүретін адам үшін жеңілдікті жол жүру құжатын (билетін) 1, 2 топтағы мүгедектігі бар адам мен мүгедектігі бар балалар (18 жасқа дейінгі) үшін жеңілдікті жол жүру құжатынан (билетінен) бөлек ресімдеуге жол берілмейді.
Мүгедектігі бар адам үшін ресімделген жеңілдікті жол жүру құжатын (билетін) қайтарған кезде бір мезгілде ілесіп жүретін адам үшін ресімделген жеңілдікті жол жүру құжатын (билетін) қайтару жүргізіледі.
Бұл ретте 1, 2 топтағы мүгедектігі бар адам және мүгедектігі бар балалар (18 жасқа дейін) үшін ресімделген жеңілдікті жол жүру құжатының (билетінің) (қайтарылған/қайтарылмаған) мәртебесіне қарамастан ілесіп жүретін адам үшін ресімделген жеңілдікті жол жүру құжатын (билетін) қайтаруға жол беріледі.";
29-тармақты тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Оформление проездных документов (билетов) производится в автоматизированной системы управления пассажирскими перевозками (далее – АСУ), в том числе в фискализированной компьютерной системе, а также с помощью диспетчерского терминала (ДТМ), терминалов самообслуживания, интернет ресурсов на основании одного из документов пассажира, указанных в пункте 13 настоящих Правил и посредством МТП проводником пассажирского или пригородного поезда с выдачей электронного проездного документа.
При оформлении проездных документов (билетов) на пригородные поезда через железнодорожные билетные кассы, пассажирские агентства, электронные терминалы и интернет-ресурсы необходимо указать данные пассажира фамилию, имя, отчество (при его наличии) (далее - Ф.И.О. (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), номер одного из документов пассажира, указанных в пункте 13 настоящих Правил).
При оформлении проездных документов (билетов) на пригородные поезда, за исключением вагонов электропоездов повышенной комфортности, предъявление документов пассажира не требуется.
13. Оформление проездного документа (билета) производится при предъявлении одного из следующих документов, удостоверяющих личность пассажира, в том числе в форме цифровой документ посредством сервиса цифровых документов, (далее – документы пассажира):
паспорт гражданина Республики Казахстан;
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
удостоверение лица без гражданства;
удостоверение беженца;
дипломатический паспорт Республики Казахстан;
служебный паспорт Республики Казахстан;
удостоверение личности моряка Республики Казахстан;
заграничный паспорт;
свидетельство на возвращение (для граждан других государств, в случае утери ими на территории Казахстана документа, удостоверяющего личность, для проезда по маршруту следования на родину);
свидетельство о рождении (для детей в возрасте до 16 (шестнадцати) лет).
Также допускается оформление проездного документа (билета) при предъявлении военного билета – для военнослужащих срочной службы.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Для оформления льготного или бесплатного проездного документа (билета) необходимо предъявить документ, дающий право на льготы или бесплатный проезд.
Льгота на проезд по социальным значимым сообщениям в размере 50% (пятидесяти) от стоимости проезда, а по коммерческим маршрутам по усмотрению перевозчика, устанавливается:
лицам всех групп инвалидности, а также детям с инвалидностью (до 18 лет);
сопровождающим лиц с инвалидностью 1, 2 группы и детей с инвалидностью (до 18 лет).
Оформление льготного проездного документа (билета) для сопровождающего лица производится одновременно с оформлением льготного проездного документа (билета) для лица с инвалидностью 1, 2 группы и детей с инвалидностью (до 18 лет) в одном вагоне по одному маршруту следования.
Не допускается оформление льготного проездного документа (билета) для сопровождающего лица отдельно от льготного проездного документа (билета) для лица с инвалидностью 1, 2 группы и детей с инвалидностью (до 18 лет).
При возврате льготного проездного документа (билета), оформленного для лица с инвалидностью, одновременно производится возврат льготного проездного документа (билета), оформленного для сопровождающего лица.
При этом допускается возврат льготного проездного документа (билета), оформленного для сопровождающего лица независимо от статуса льготного проездного документа (билета) (возращен/невозвращен), оформленного для лица с инвалидностью 1, 2 группы и детей с инвалидностью (до 18 лет).";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"29. Жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдауға арналған жолаушылар вагондары келесідей жіктеледі:
локомотивпен тартылатын вагондары;
моторвагонды жылжымалы құрамының вагондары;
Локомотивпен тартылатын вагон түрлері келесідей жіктеледі, олар:
1) отыратын орындары бар жалпы вагон – ортақ электр жарығымен, ауа желдеткіш жүйесімен, ортақ радио нүктесімен, дәретханалармен жабдықталған вагон;
2) Турист класты отыруға арналған орындары бар вагон-жеке креслолармен, жеке жарықтандырумен, ауаны баптау жүйесімен жабдықталған вагон;
3) плацкарт вагон:
жатуға арналған орындары бар, сөрелері ярус тәрізді орналасқан, ортақ және жергілікті электр жарығымен, ауа желдеткіш жүйесімен, ортақ радио нүктесімен, дәретхана, ыстық және салқын су резервуарымен, құрама жылу жүйесімен жабдықталған вагон;
Жатуға арналған орындары, 6 орынды купесі бар сөрелері ярус тәрізді орналасқан, ортақ және жергілікті электр жарығымен, желдеткіш жүйесімен, ауа баптау жүйесімен, ортақ радио нүктесімен, биодәретхана, ыстық және салқын су резервуарымен, вагон-электр стансасынан берілетін орталық электрмен жылыту жүйесімен жабдықталған вагон;
CHARMEWL" (ашық типті) вагоны 4 жиналмалы жатын сөресі 10 бөлік және 2 жиналмалы жатын бүйір сөресі 9 бөлік, арнайы багаж орындарымен, ауыз суық/ыстық су беру диспенсерімен, жалпы электр жарығымен, ауаны баптау жүйесімен, ауыстыратын үстелдері бар екі экологиялық таза дәретхана кешенімен, бейнебақылау жүйесімен жабдықталған, әрқайсысы орын жеке электр шамдарымен, электр розеткаларымен және мобильді құрылғыларды зарядтауға арналған USB порттарымен жабдықталған;
4) купе вагон:
жатуға арналған орындары қатты 4 орынды купесі бар, ортақ және дербес электр жарығымен, жеке радио нүктемен, желдету жүйесімен, ыстық және салқын ауыз су резервуарымен, дәретханалармен, сондай-ақ ауа баптау жүйесімен (егер вагонның зауыттағы құрылымымен көзделген болса) жабдықталған вагон;
жатуға арналған орындары қатты 4 орынды купесі мен купе-буфеті бар, ортақ және жеке электр жарығымен, жеке радио нүктемен, желдеткіш жүйесімен, салқын ауыз су резервуарымен, дәретханалармен және ауа баптау жүйесімен (егер вагонның зауыттағы құрылымымен көзделген болса) жабдықталған вагон;
РИЦ габаритті (Regolamento internazionale per le Carroze):
ашық және жеке электр жарығымен, жеке радионүктемен, жолсерікті шақыру батырмасымен, ауаны желдету және ауа баптау жүйелерімен, ыстық және суық ауыз су резервуарымен, дәретханалармен жабдықталған жұмсақ дивандары ярус орналасқан 2 орындық купесі бар;
жатуға арналған 3 орынды купесі бар жұмсақ дивандар ярусты тәрізді орналасқан ортақ және жеке электр жарығымен, желдеткіш, ауаны баптау жүйесімен, әрбір купеде жолаушыларды жууға арналған раковиналармен, ыстық және суық ауыз су резервуарымен, дәретханалармен жабдықталған;
"Турист" класты 4 жиналмалы жатын сөресі бар вагон (төменгі орындар отыруға арналған төрт креслоларға ауыстырылады), ортақ және жергілікті электр жарығымен, ауаны баптау жүйесімен, экологиялық таза дәретханалармен жабдықталған;

"29. Пассажирские вагоны, предназначенные для перевозки пассажиров железнодорожным транспортом, подразделяются на:
вагоны локомотивной тяги;
вагоны моторвагонного подвижного состава.
Вагоны локомотивной тяги классифицируются по типам:
1) общий вагон с местами для сидения – вагон, оборудованный общим электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, общей радиоточкой, туалетами;
2) вагон с местами для сидения класса Турист – вагон, оборудованный индивидуальными креслами, индивидуальным освещением, системой кондиционирования воздуха;
3) плацкартный вагон:
вагон с местами для лежания и ярусным расположением полок, оборудованный общим и местным электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, общей радиоточкой, туалетами, резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, комбинированной системой отопления;
вагон с 6-местными купе с местами для лежания и ярусным расположением полок, оборудованный общим и местным электрическим освещением, системой вентиляции и кондиционирования воздуха, общей радиоточкой, биотуалетами, резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, система отопления электрическая централизованная от вагона-электростанции;
вагон "CHARMEWL" (открытого типа) c 4 складными спальными полками 10 отсеков и 2 складными спальными боковыми полками 9 отсеков, оборудован специальными местами для багажа, диспенсером подачи питьевой холодной/горячей воды, общим электрическим освещением, системой кондиционирования воздуха, двумя экологически-чистыми туалетными комплексам с пеленальными столиками, системой видеонаблюдения, каждое место оборудовано индивидуальным электрическим освещением, электрическими розетками и USB-портами для подзарядки мобильных устройств;
4) купейный вагон:
вагон с 4-местными купе с жесткими местами для лежания, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, индивидуальной радиоточкой, системой вентиляции, резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, туалетами, а также системой кондиционирования воздуха (если предусмотрено заводской конструкцией вагона);
вагон с 4-местными купе с жесткими местами для лежания и купе-буфетом, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, индивидуальной радиоточкой, системой вентиляции, резервуаром с холодной питьевой водой, туалетами, а также системой кондиционирования воздуха (если предусмотрено заводской конструкцией вагона);
вагон габарита РИЦ (Regolamento internazionale per le Carroze):
с 2-местными купе с ярусным расположением мягких диванов, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, индивидуальной радиоточкой, кнопкой вызова проводника, системами вентиляции и кондиционирования воздуха, резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, туалетами;
с 3-местными купе с местами для лежания, ярусным расположением мягких диванов, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, системой вентиляции, кондиционирования воздуха, раковинами для умывания пассажиров в каждом купе, резервуаром с горячей и холодной водой, туалетами;
вагон класса "Турист" с 4 складными спальными полками (нижние места трансформируются в четыре кресла для сидения), оборудован общим и местным электрическим освещением, системой кондиционирования воздуха, экологически чистыми туалетами;

"Турист" вагоны (туристік) 4 жиналмалы жатын сөремен және 2 жиналмалы жатын сөремен, ортақ және жергілікті электр жарығымен, ауаны баптау жүйесімен, экологиялық таза дәретханамен жабдықталған;
"Гранд класты PMR – мүмкіндігі шектеулі адамдарға арналған" вагоны (мүгедектігі бар адамға арналған купесі бар бірінші класты жатын бөлмесі) 2 жиналмалы жатын сөрелермен, ортақ және жеке электр жарығымен, ауаны баптау жүйесімен, душпен, экологиялық таза дәретханамен жабдықталған;
4 жиналмалы ұйықтайтын сөресі 10 шығанағы бар "CHARMEWS" вагоны арнайы багаж орындарымен, ауыз суық/ыстық сумен жабдықтау диспенсерімен, жалпы электр жарығымен, ауаны баптау жүйесімен, ауыспалы үстелдері бар екі экологиялық таза дәретхана кешенімен, бейнебақылау жүйесімен жабдықталған, әр орын жеке электр жарығымен, электр розеткаларымен және USB порттарымен жабдықталған мобильді құрылғыларды қайта зарядтау үшін, бас тіреу подиумы, төменгі орындықтар төрт орындыққа айналады, сөрелерді бір-біріне тәуелсіз басқаруға болады;
"CHARMEWSb" вагоны - (купе түріндегі, мүмкіндігі шектеулі адамдарға арналған орындары бар) 2 жиналмалы ұйықтайтын сөре 1 бөлім, 4 жиналмалы ұйықтайтын сөре 4 бөлім, арнайы багаж орындарымен, ауыз суық/ыстық су беру диспенсерімен, жалпы электр жарығымен, ауаны баптау жүйесімен, ауыстыратын үстелдері бар екі экологиялық таза дәретхана кешенімен, жүйемен жабдықталған бейнебақылау, әр орын жеке электр шамдарымен, электр розеткаларымен және мобильді құрылғыларды зарядтауға арналған USB порттарымен, бас тіректерге арналған подиуммен жабдықталған, төменгі орындар төрт орындыққа айналады, сөрелерді бір-біріне тәуелсіз басқаруға болады;
5) жатын вагон:
жұмсақ дивандары төменде орналасқан жатуға арналған орындары бар 2 орынды купесі бар, ортақ және дербес электр жарығымен, желдету, ауа баптағыш жүйесімен (егер вагонның зауыттағы құрылымымен көзделген болса), ыстық және салқын ауыз су резервуарымен, жеке радио нүктесімен жабдықталған вагон;
жұмсақ дивандары төменде орналасқан жатуға арналған орындары бар 2 орынды купесі бар, ортақ және дербес электр жарығымен, желдету, ауа баптау жүйесімен (егер вагонның зауыттағы құрылымымен көзделген болса), ыстық және салқын ауыз су резервуарымен, жеке радио нүктесімен, сондай-ақ ауа баптау жүйесімен (егер вагонның зауыттағы құрылымымен көзделген болса) жабдықталған вагон;
жұмсақ дивандары төменде орналасқан жатын орындары бар 2 орынды купесі және купе-буфеті бар, ортақ және дербес электр жарығымен, жеке радио нүктемен, желдету жүйесімен, ыстық және салқын ауыз су резервуарымен, дәретханалармен, сондай-ақ ауа баптағыш жүйемен (егер вагонның зауыттағы құрылымымен көзделген болса) жабдықталған вагон;
"Бизнес" класты (Сингл-Дабл), 2 жиналмалы жатын орындары бар, ортақ және дербес электр жарығымен, желдету, ауа баптау жүйесімен, экологиялық таза дәретханалармен жабдықталған вагон;
"Гранд" класты (бірінші класты жатын) 2 жиналмалы жатын орындары бар, ортақ және дербес электр жарығымен, ауа баптау жүйесімен, жуынып-шайынатын орнымен, экологиялық таза дәретханалармен жабдықталған вагон;

вагон "Турист" (туристический) с 4 складными спальными полками и с 2 складными спальными полками, оборудован общим и местным электрическим освещением, системой кондиционирования воздуха, экологически чистым туалетом;
вагон "Гранд класс PMR – для людей с ограниченными возможностями" (спальный первого класса с купе для лица с инвалидностью) 2 складными спальными полками, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, системой кондиционирования воздуха, душем, экологически чистым туалетом;
вагон "CHARMEWS" с 4 складными спальными полками 10 отсеков, оборудован специальными местами для багажа, диспенсером подачи питьевой холодной/горячей воды, общим электрическим освещением, системой кондиционирования воздуха, двумя экологически-чистыми туалетными комплексам с пеленальными столиками, системой видеонаблюдения, каждое место оборудовано индивидуальным электрическим освещением, электрическими розетками и USB-портами для подзарядки мобильных устройств, подиум для подголовников, нижние места трансформируются в четыре кресла для сидения, полками можно манипулировать независимо друг от друга;
вагон "CHARMEWSb" - (купейного типа, с местами для людей с ограниченными возможностями) 2 складными спальными полками 1 отсек, с 4 складными спальными полками 4 отсеков, оборудован специальными местами для багажа, диспенсером подачи питьевой холодной/горячей воды, общим электрическим освещением, системой кондиционирования воздуха, двумя экологически-чистыми туалетными комплексам с пеленальными столиками, системой видеонаблюдения, каждое место оборудовано индивидуальным электрическим освещением, электрическими розетками и USB-портами для подзарядки мобильных устройств, подиум для подголовников, нижние места трансформируются в четыре кресла для сидения, полками можно манипулировать независимо друг от друга;
5) спальный вагон:
вагон с 2-местными купе с местами для лежания, нижним расположением мягких диванов, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, системами вентиляции и кондиционирования воздуха (если предусмотрено заводской конструкцией вагона), резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, индивидуальной радиоточкой;
вагон с 2-местными купе и купе-душем, с местами для лежания с нижним расположением мягких диванов, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, индивидуальной радиоточкой, системой вентиляции, кондиционирования воздуха, резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, туалетами, а также системой кондиционирования воздуха (если предусмотрено заводской конструкцией вагона);
вагон с 2-местными купе с нижними мягкими местами для лежания и купе-буфетом, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, индивидуальной радиоточкой, системой вентиляции, резервуаром с холодной питьевой водой, туалетами, а также системой кондиционирования воздуха (если предусмотрено заводской конструкцией вагона);
вагон класса "Бизнес" (Сингл-Дабл) с 2 складными спальными полками, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, системой кондиционирования воздуха, экологически чистым туалетом;
вагон класса "Гранд" (спальный первого класса) с 2 складными спальными полками, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, системой кондиционирования воздуха, душем, экологически чистым туалетом;

6) вагон, құрамды, оның ішінде қосалқы жүйелерді электр энергиясымен қамтамасыз ететін дизель генераторы бар жолаушылар пойызының қатынауын қамтамасыз етуге технологиялық қажетті вагон;
7) "СТ" типіндегі арнайы вагон – сотталғандарды және күзетпен ұсталатын адамдарды тасымалдауға арналған жолаушылар вагоны.
Моторвагонды жылжымалы құрамның вагондарының түрлері бойынша жіктеледі:
1) дизель және электр пойыздарының вагондары – отыруға арналған орындары бар, жалпы электр жарығымен, ауаны желдеткіш жүйесімен, дәретханамен жабдықталған вагондар;
2) жайлылығы жоғары электр пойызының вагондары:
жалпы электр жарығымен, ауаны желдету жүйесімен, дәретханамен (моторлардан басқа), алты шыны пластик диванмен жабдықталған, жұмсақ ендірмелері бар 3-сыныпты вагондар;
жалпы электр жарығымен, ауаны желдету жүйесімен, дәретханамен жабдықталған 2 (екінші) класты вагондар (моторлықтан басқа), 2 және 3 орындық жұмсақ креслолардың блоктары бірінен соң бірі орналасқан және бір орындық креслолары бар, кіріктірілген үстелдері, бас тіректері, қолтықтары бар және арқаның орналасуын реттеуге арналған құрылғысы бар;
жалпы электр жарығымен, ауаны желдету жүйесімен, дәретханамен (моторлардан басқа) жабдықталған, екі қатарлы 2 орындық жұмсақ креслолары бар, кіріктірілген үстелдері, бас тіректері, қолтықтары бар және арқаның орналасуын реттеуге арналған құрылғысы бар 1 (бірінші) класты вагондар.";
37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Жолаушылар пойыздарында вагондардың хабарламасына, санатына және түріне қарай жолаушыларға осы Қағидаларға сәйкес міндетті және қосымша қызметтер көрсетіледі.
Зауыттық құрастырмаларды ескере отырып, теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдауға арналған жолаушылар вагондары вагон түріне, хабарламасына және пойыздың санатына қарамастан, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес пойыздарда жолаушыларды тасымалдауға арналған жолаушылар вагондарының жабдықтау нормаларына сәйкес жабдықталады (бұдан әрі – Жабдықтау нормалары).
38. Жолаушылар пойыздарында қолайлылық деңгейі бойынша вагон түріне және пойыздың санатына қарамастан, мынадай міндетті қызметтердің тізбесі көрсетіледі:
1) вагон салонын және купені тәулігіне кемінде екі рет, санитариялық тораптарды – тәулігіне кемінде төрт рет жинау, кілем төсемшелер мен жұмсақ жиһазды шаңсорғышпен шаңын сору тәулігіне кемінде екі рет және ластанған кезде жүргізіледі;
2) купеде, жатын вагондарда, сондай-ақ плацкарт вагондарда бүкiл жол жүру аралығында 6 (алты) сағаттан артық, 6 (алты) сағаттан аз жол жүретін болса – жолаушының қалауы бойынша төсек-орын жабдықтары (матрас, жастық және көрпе) және төсек-орын жиынтығы (екі жайма немесе көрпе жамылғысы бар бір жайма, жастық тысы және орамал) беріледі, бұл ретте 1 (бір) төсек-орын жиынтығы жолаушы бағытының бүкіл кезеңіне қарай беріледі;

6) вагон, технологически необходимый для обеспечения курсирования (эксплуатации) пассажирского поезда с дизель генератором для обеспечения электроэнергией состава, в том числе вспомогательных систем;
7) специальный вагон типа "СТ" – пассажирский вагон для перевозки осужденных и лиц, содержащихся под стражей.
Вагоны моторвагонного подвижного состава классифицируются по типам:
1) вагоны дизель и электропоезда – вагоны с местами для сидения, оборудованные общим электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, туалетом;
2) вагоны электропоезда повышенной комфортности:
вагоны 3 (третьего) класса, оборудованные общим электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, туалетом (кроме моторных), с шестью стеклопластиковыми диванами с мягкими вставками;
вагоны 2 (второго) класса, оборудованные общим электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, туалетом (кроме моторных), с 2 и 3-местными блоками мягких кресел в два ряда с расположением друг за другом и одноместными креслами, со встроенными столиками, подголовниками, подлокотниками и с устройством для регулировки положения спинки;
вагоны 1 (первого) класса, оборудованные общим электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, туалетом (кроме моторных), с 2-местными блоками мягких кресел в два ряда, со встроенными столиками, подголовниками, подлокотниками и с устройством для регулировки положения спинки.";
пункты 37 и 38 изложить в следующей редакции:
"37. В пассажирских поездах в зависимости от сообщения, категории и типа вагонов пассажирам предоставляются обязательные и дополнительные услуги в соответствии с настоящими Правилами.
С учетом заводской конструкции пассажирские вагоны, предназначенные для перевозки пассажиров железнодорожным транспортом вне зависимости от типа вагона, сообщения и категории поезда экипируются в соответствии с нормами экипировки пассажирских вагонов, предназначенных для перевозки пассажиров в поездах, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее - Нормы экипировки).
38. Вне зависимости от типа вагона и категории поезда по уровню комфортности в пассажирских поездах оказывается следующий перечень обязательных услуг:
1) уборка салона вагона и купе проводится не менее двух раз в сутки, в санузлах – не менее четырех раз в сутки, обеспыливание ковровых дорожек и мягкой мебели проводится пылесосом не менее двух раз в сутки и по мере загрязнения;
2) выдача постельных принадлежностей (матрац, подушка и одеяло) и комплекта постельного белья на весь путь следования в купейных, спальных вагонах, а также в плацкартных вагонах (при поездке более 6 (шести) часов, менее 6 (шести) часов - по желанию пассажира), при этом 1 (один) комплект постельного белья выдается из расчета на весь период маршрута следования пассажира;

3) дәрі-дәрмек қобдишасын пайдалану, алғашқы медициналық көмек көрсету, жақын жердегі станциядан жедел жәрдемді шұғыл түрде шақыру;
4) жабдықтау нормаларына сәйкес дәретхана керек-жарақтарымен қамтамасыз ету;
5) вагон ішін мынадай көрнекі ақпаратпен қамтамасыз ету:
пойыздар қозғалысының кестесі;
өрт болған кезде жолаушыларды эвакуациялау жоспары және іс-әрекеттері;
пойыздың жүру бағыты бойынша санитариялық аймақтар туралы мәліметтер;
кезекші жолсеріктің негізгі міндеттері және жолаушылардың құқықтары;
жолаушылардың вагонда жол жүруінің негізгі қағидалары;
тасымалдаушының, уәкілетті органның "Call орталығының" сенім телефондарының нөмірлері және жолаушылардың кері байланыс орнату үшін тасымалдаушылар сайттарының мекенжайлары;
санитариялық тораптарда жауапты тұлғалардың қолы қойылған санитариялық тораптарды тазалау кестесі;
ақылы сервистік қызметтер болған кезде прейскурантты көрсете отырып, жолаушылар пойызында көрсетілетін қосымша қызметтердің тізбесі;
6) әрбір жолаушы орындығының мыналар туралы ақпарат беретін ақпараттық мультимедиялық ресурстарға қолжетімділігін қамтамасыз ету:
пойыздың қозғалыс кестесі;
сервистік қызметтер;
жолаушылар пойызында жүрудің негізгі шарттары;
ақпараттық ресурста сервис және қызмет көрсету сапасы мәселелері бойынша пікірлер мен ұсыныстарды орналастыру мүмкіндігімен жолаушылар мен қызмет көрсету персоналының құқықтары мен міндеттері;
ойын-сауық бағдарламаларына қол жеткізу;
7) қала маңындағы пойыздарды қоспағанда, қайнаған сумен қамтамасыз ету (оның ішінде "Тальго", "Тұлпар-Тальго" фирмасының пойыздарында ыстық және суық суы бар диспенсерді пайдалану);
8) жолаушыға пойыздың жолаушының межелі станциясына жақындағаны туралы ескерту (тәуліктің кез келген уақытында);
9) жолаушы сатып алған орын орналасқан купе ішінде ұялы телефондарды зарядтау (егер вагонның зауыттық конструкциясында қарастырылған болса және электр схемасында көзделген ток кернеуінің қажетті деңгейі болған жағдайда);
10) мүгедектігі бар адамдарға, науқастарға, қарттарға және жас балалары бар жолаушыларға төсек-орын жабдықтарын төсеу;
11) жолаушылар пойызында кедергісіз жүріп-тұруы үшін дене мүмкіндіктері шектеулі жолаушыларға мобильді кресло-арба беру.
Жоғарыда аталғандардан басқа, "Тальго" фирмасының вагондарынан жасалған жолаушылар пойыздарында жол жүру құнына енгізілген мынадай қосымша қызметтер көрсетіледі:
фирмалық пойыздар вагондарындағы плацкарт вагондарын қоспағанда, қалыптастыру және айналым пункттерінде, жол жүру жолында – жолаушы ауысқан кезде (жолаушының қалауы бойынша) төсекті жинау;
жолаушыларды баспасөз басылымдарымен және/немесе электрондық баспасөз басылымдарымен қамтамасыз ету.
Жол жүру жолында діни жоралғыларды өткізу үшін вагон жолсерігі 10 (он) минутқа жолсеріктің қызметтік купесін пайдалануға рұқсат етеді.
Мүгедектігі бар адамдардың теміржол көлігі саласында көрсетілетін қызметтерді пайдалануы үшін пойыз құрамы кресло-арбамен жүріп-тұратын адамдарды отырғызатын және түсіретін арнаулы көтергіш құрылғылары бар (егер көтергіш құрылғылар вагонның, пойыз құрамының зауыттық конструкциясында көзделсе) вагонмен қамтамасыз етіледі, вагонда кресло-арбамен жүріп-тұратын жолаушыларға арналған арнайы орындар болуы тиіс.
Тасымалдаушы жолаушыларға қызмет көрсетуге байланысты қосымша сервистік қызметтерді ұсынады.";

3) пользование медицинской аптечкой, оказание первой помощи, экстренный вызов скорой помощи на ближайшей станции;
4) обеспечение туалетными принадлежностями в соответствии с нормами экипировки;
5) обеспечение наглядной информацией внутри вагона, содержащей:
расписание движения поезда;
план эвакуации и действия пассажиров при возникновении пожара;
сведения о санитарных зонах по ходу следования поезда;
основные обязанности дежурного проводника и права пассажиров;
основные правила проезда пассажиров в вагоне;
номера телефонов доверия перевозчика, "Call-центра" уполномоченного органа и адреса сайтов перевозчиков для обратной связи от пассажиров;
в санитарных узлах график проведения уборок санитарных узлов с подписью ответственных лиц;
перечень дополнительных услуг, оказываемых в пассажирском поезде с указанием прейскуранта при наличии платных сервисных услуг;
6) предоставление каждому пассажирскому месту доступа к информационным мультимедийным ресурсам, обеспечивающим информацию о:
расписании движения поезда;
остановочных пунктах по маршруту следования поезда;
сервисных услугах;
основных условиях проезда в пассажирском поезде;
правах и обязанностях пассажиров и обслуживающего персонала с возможностью размещения на информационном ресурсе отзывов и предложений по вопросам сервиса и качества обслуживания;
доступе к развлекательным программам;
7) обеспечение кипяченой водой (в том числе в поездах фирмы "Talgo", "Тұлпар-Тальго" использование диспенсера с горячей и холодной водой), за исключением пригородных поездов;
8) предупреждение пассажира о приближении поезда к станции назначения пассажира (в любое время суток);
9) зарядка мобильных телефонов внутри купе (если предусмотрено заводской конструкцией вагона и при наличии необходимого уровня напряжения тока, предусмотренного электрической схемой), в котором находится приобретенное пассажиром место;
10) расстил постельных принадлежностей лицам с инвалидностью, больным, престарелым, пассажирам с малолетними детьми;
11) предоставление пассажирам с ограниченными физическими возможностями мобильной кресло-коляски для беспрепятственного передвижения в пассажирском поезде.
В пассажирских поездах, сформированных из вагонов фирмы "Talgo" кроме перечисленного, оказываются следующие дополнительные услуги, включенные в стоимость проезда:
заправка постели в пунктах формирования и оборота, в пути следования – при смене пассажира (по желанию пассажира);
обеспечение пассажиров прессой и/или электронной прессой.
Для проведения религиозных обрядов в пути следования, допускается выделение проводником вагона служебного купе проводника на 10 (десять) минут.
Для доступа лиц с инвалидностью к услугам в сфере железнодорожного транспорта, состав поезда обеспечивается вагоном, предназначенным для перевозки лиц с инвалидностью с подъемными устройствами (если подъемные устройства предусмотрены заводской конструкцией вагона, состава поезда) для посадки и высадки лиц, передвигающихся на кресло-колясках, со специализированными местами для лиц, передвигающихся на кресло-колясках.
Перевозчиком предоставляются дополнительные сервисные услуги, связанные с обслуживанием пассажиров.";

39-тармақтың 11) тармақшасы алып тасталсын;
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Жолаушы жолаушылар пойызына отырғызу кезінде вагон жолсерігіне осы Қағидалардың 43-тармағында ұсынылған жағдайларды қоспағанда, тиісті түрде ресімделген жол жүру құжатын (билетін) және осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жолаушы құжаттарының бірін түпнұсқада не электрондық құжат нысанында цифрлық құжаттар сервисі арқылы ұсынады.
Вагонның жолсерігі жолаушыны вагонға отырғызу кезінде жол жүру құжатын (билетін) тексереді және оны жолаушы құжаттарының біреуімен түпнұсқада не цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжат нысанында жол жүру құжатында (билетте) көрсетілген деректердің (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) сәйкестігіне салыстырады.
Пойыз бастығы, вагондардың жолсеріктері билетсіз жолаушылардың өтуіне жол бермеу және қол жүгін осы Қағидалардың 7-тарауында белгіленген нормалардан тыс алып жүру шараларын қабылдайды.
Жолаушыны бас әріптерді қоспағанда, тегі, аты, әкесінің аты екі әріптен аспайтын, сондай-ақ әкесінің аты бар немесе жоқ жол жүру құжаты (билеті) бар пойызға отырғызуға жол беріледі.
Мамандандырылған купе мүгедектігі бар жолаушының жол жүруінен бас тартқан жағдайда еріп жүретін адам отырғызуға жіберілмейді.
Жолаушыларды жайлылығы жоғары электр пойыз вагондарынан басқа қала маңы пойыздарына отырғызу кезінде жолаушыдан құжатын көрсету талап етілмейді.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Вагон жолсерігі жолаушыларды вагонға отырғызып болған соң билет кассирі ресімдеген жол жүру құжатын (билетті) ортасынан бүктеп, бүктелген жерінің жоғарғы бұрышынан 1 сантиметрден аспайтын бөлігін жыртып алады.
Жолаушы мыналар арқылы ресімделген жол жүру құжатын (билетін) көрсеткен кезде:
транзакциялық өзіне-өзі қызмет көрсету терминалы – отырғызу талонын жыртып алу;
интернет-ресурстар, өзіне-өзі қызмет көрсету төлем терминалдары, фискалдандырылған билет-кассалық кешен – АТП-да "Отырғызу" белгісін қояды және жолаушының талабы бойынша жолаушыға отырғызу талонын береді.";
мынадай мазмұндағы 52-1 тармақпен толықтырылсын:
"52-1. Жолаушылар пойызының вагондарында жол жүру кезінде төменгі және үстіңгі орындардағы жолаушылар вагондардың зауыттық дизайнына сәйкес купелерде немесе секцияларда болса, ас үстелдерін пайдалануға тең қол жеткізе алады.";
55, 56, 57 және 58-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Жолаушының жол жүру құжатының (билетінің) бланкісі пойыз жөнелтілгеннен кейін шығарып салушыда қалған жағдайда жолаушы билеті жоқ адам болып есептеледі.
Жол жүру кезінде жолсерік бақылау купонын алғаннан кейін, жолаушы жол жүру құжатының (билетінің) бланкісін жоғалтқан немесе жол жүру құжаттарының (билеттерінің) бланкілері бүлінген (жыртылған, күйіп кеткен) жағдайда, жол жүру құжаттары (билеттер) қалпына келтірілмейді. Бұл ретте жолаушы қажет болған жағдайда жолсеріктегі бақылау купонының негізінде жол жүруді жалғастырады.

подпункт 11) пункта 39 исключить;
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Пассажир при посадке в пассажирский поезд предъявляет проводнику вагона надлежащим образом оформленный проездной документ (билет) и один из документов пассажира, указанных в пункте 13 настоящих Правил в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов, за исключением случаев, представленных в пункте 43 настоящих Правил.
Проводник вагона при посадке пассажира в вагон проверяет проездной документ (билет) и сличает его с один из документов пассажира в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов на соответствие данных (Ф.И.О. (при его наличии), указанных в проездном документе (билете).
Начальник поезда, проводники вагонов принимают меры к недопущению проезда безбилетных пассажиров и провозу ручной клади сверх норм, установленных главой 7 настоящих Правил.
Допускается посадка пассажира в поезд с проездным документом (билетом), содержащим расхождения не более двух букв в фамилии, имени, отчестве за исключением заглавных, а также наличия или отсутствия отчества.
Сопровождающее лицо в случае отказа от проезда пассажира с инвалидностью специализированного купе к посадке не допускается.
При посадке в пригородные поезда, за исключением поездов повышенной комфортности, предъявление документа пассажира не требуется.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. После посадки пассажиров в вагон проводник вагона складывает проездной документ (билет), оформленный билетным кассиром, пополам и отрывает верхний угол изгиба проездного документа (билета), не более 1 (одного) сантиметра.
При предъявлении пассажиром проездного документа (билета), оформленного через:
транзакционный терминал самообслуживания – отрывает посадочный талон;
интернет-ресурсы, платежные терминалы самообслуживания, фискализированный билетно-кассовый комплекс – производит отметку "Посадка" в МТП и выдает пассажиру посадочный талон по требованию пассажира.";
дополнить пунктом 52-1 следующего содержания:
"52-1. При проезде в вагонах пассажирских поездов пассажиры нижних и верхних мест имеют равный доступ к пользованию обеденными столиками при наличии их в купе или секциях согласно заводской конструкции вагонов.";
пункты 55, 56, 57 и 58 изложить в следующей редакции:
"55. В случаях, когда бланк проездного документа (билета) пассажира после отправления поезда остались у провожающего, пассажир считается безбилетным.
В случае, когда в пути следования после изъятия контрольного купона проводником пассажир утерял бланк проездного документа (билета) или бланки проездных документов (билетов) им испорчены (разорванные, обгоревшие), проездные документы (билеты) не восстанавливаются. Пассажир при этом при необходимости продолжает поездку на основании контрольного купона, находящегося у проводника.

56. Жолаушылар пойызы вагонында жол жүру кезінде мыналарға:
1) жол жүру құжаттарын (билеттерін) және жолаушының жеке басын куәландыратын түпнұсқа құжаттарын немесе цифрлық құжатынсыз жол жүруге;
2) вагондардың баспалдақтарымен, шатырларымен және вагондардың астымен жүруге, пойыз қозғалысы кезінде отырғызуға және түсіруге;
3) осы Қағидалардың 124-тармағында көрсетілген заттарды қол жүгі ретінде алып жүруге;
4) пойызды қажетсіз тоқтату краны арқылы тоқтатуға;
5) тамбурлар мен және өтпелі алаңдарда жүруге;
6) вагондардың терезелері мен есіктерінен қоқыс пен басқа заттарды тастауға;
7) халық тұтынатын тауарларды сатуды (саудасын) жүзеге асыруға;
8) есiрткi заттарды пайдалануға жол берілмейді."
57. Алмалы-салмалы мүкәммалдың, жұмсақ алмалы-салмалы мүкәммалдың (оның ішінде төсек-орын жабдықтары мен киім-кешектер жиынтығының), алмалы-салмалы жабдықтың, ыдыстың, сондай-ақ вагонның ішкі жабдығының заттарын ішінара, толық бүлдіргені немесе жоғалтқаны үшін өтемақы тасымалдаушы белгілейтін құн бойынша осындай зақым келтірген немесе жоғалтқан адамға жүктеледі.
Бұл жағдайда осындай зақым келтірген немесе жоғалтқан адамның, жолаушылар пойызы бастығының, пойыздық электромеханиктің (борттық механиктің) және вагон жолсерігінің, сондай-ақ куә жолаушысының, жолаушылар пойызының құрамымен бірге жүретін құқық қорғау органдары қызметкерлерінің қатысуымен үш данада акт жасалады.
Актіде бүлінгені немесе жоғалғаны және адам туралы мәліметтер (Т.А.Ә (бар болса), ЖСН, жеке басын куәландыратын құжаттың және/немесе жол жүру құжаты (билет) ресімделген құжаттың нөмірі, байланыс телефоны, тұрғылықты мекенжайы) көрсетіледі. Актінің бір данасы Қағидалардың осы тармағының бірінші абзацында санамаланған мүлікке зақым келтірген немесе жоғалтқан адамға қол қойғызып, екіншісі-шаралар қабылдау үшін пойызды қалыптастыру пунктіне беріледі, үшінші дана, егер аталған адам келтірілген залалды өтеуден бас тартса, оқиға фактісін растау үшін жолаушылар пойызының құрамымен бірге жүретін құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне беріледі.
58. Вагонды (пойызды) жол жүру жолындағы немесе қалыптастыру және айналым пунктінде техникалық ақау бойынша ауыстыру және (немесе) ағыту кезінде тасымалдаушы жолаушыларды басқа пойызға ауыстыру немесе оларды осы пойыздағы бос орындарға, оның ішінде неғұрлым жоғары санаттағы вагондардағы орындарға орналастыру жөнінде шаралар қабылдайды.
Вагонға (пойызға) ауыстыру кезінде вагонға қызмет көрсетудің неғұрлым жоғары түрі/класы ауысқан кезде балалары бар жолаушыларға, науқасқа, егде жастағы адамдарға, мүгедектігі бар адамдарға және Ұлы Отан соғысының қатысушыларына және оларға теңестірілген адамдарға басымдық беріледі. Вагонға (пойызға) неғұрлым жоғары үлгіге/вагонға қызмет көрсету сыныбына ауыстыру кезінде жолаушылардан қосымша ақы алынбайды, ал жолаушының келісімімен вагонға (пойызға) неғұрлым төмен үлгіге/қызмет көрсету сыныбына ауыстыру кезінде осы Қағидалардың 254-тармағында көзделген тәртіппен жол жүру құнының айырмасы төленеді.
Сол пойызда орналастырылмаған жолаушылар бұрын сатып алынған жол жүру құжаттары (билеттері) бойынша уақыт бойынша жақын келе жатқан пойызбен жөнелтіледі.
Тасымалдаушының кінәсінен жолаушылардың басқа вагонға (пойызға) мәжбүрлі ауысуы (ауысуы) әрбір жағдайда пойыз бастығы жасайтын және оның қолы қойылған актімен ресімделеді, сондай-ақ жолаушы мен осы ауысу (ауыстыру) жасалған вокзал қызметкері қол қояды және вокзал (станция) мөрқалыбымен куәландырылады. Актінің бірінші данасы жолаушыға беріледі, ал актінің екінші данасы пойыздың рейсі аяқталғаннан кейін құрамды қалыптастыратын жолсеріктер резервіне беріледі. Сол пойызда белгісіз немесе орналастырылмаған жолаушыға актінің негізінде жүрілмеген қашықтық үшін билет кассасында жол жүрудің толық құнын қайтару жүргізіледі.

56. При проезде в вагоне пассажирского поезда не допускается:
1) проезжать без наличия проездных документов (билетов) и оригиналов документов, удостоверяющих личность пассажира или цифровой документ;
2) проезжать на подножках, крышах вагонов и под вагонами, производить посадку и высадку на ходу поезда;
3) провозить ручной кладью вещи, указанные в пункте 124 настоящих Правил;
4) останавливать поезд посредством стоп-крана без необходимости;
5) проезжать в тамбурах и на переходных площадках;
6) выбрасывать из окон и дверей вагонов мусор и другие предметы;
7) осуществлять реализацию (торговлю) товаров народного потребления;
8) употребление наркотических веществ.
57. Возмещение за частичное, полное повреждение или утрату предметов съемного инвентаря, мягкого съемного инвентаря (в том числе комплекта постельных принадлежностей и белья), съемного оборудования, посуды, а также внутреннего оборудования вагона возлагается на лицо, причинившее такое повреждение или утрату, по стоимости, устанавливаемой перевозчиком.
В этом случае, составляется акт в трех экземплярах с участием лица, причинившего такое повреждение или утрату, начальника пассажирского поезда, поездного электромеханика (бортового механика) и проводника вагона, а также пассажира свидетеля, сотрудников правоохранительных органов, сопровождающих состав пассажирского поезда.
В акте указывается, что повреждено или утрачено, и сведения о лице (Ф.И.О (при его наличии), ИИН, номер документа, удостоверяющего личность и/или документа, по которому оформлен проездной документ (билет), контактный телефон, адрес проживания). Один экземпляр акта предоставляется под роспись лицу, причинившему повреждение или утрату имущества, перечисленных в абзаце первом настоящего пункта Правил, второй – в пункт формирования поезда для принятия мер, третий экземпляр предоставляется сотрудникам правоохранительных органов, сопровождающим состав пассажирского поезда, для подтверждения факта инцидента, в том случае, если указанное лицо будет отказываться возмещать причиненный ущерб.
58. При замене и (или) отцепке вагона (поезда) по технической неисправности в пути следования или в пункте формирования и оборота перевозчик принимает меры по переводу пассажиров в другой поезд или размещению их на свободные места в этом же поезде, в том числе и на места в вагонах более высокой категории.
При переводе в вагон (поезд) более высокий тип/класс обслуживания вагона предоставляется пассажирам с детьми, больным, лицам преклонного возраста, лицам с инвалидностью и участникам Великой Отечественной войны и лицам, приравненным к ним. При переводе в вагон (поезд) более высокий тип/класс обслуживания вагона доплата с пассажиров не взимается, а при переводе с согласия пассажира в вагон (поезд) более низкий тип/класс обслуживания вагона выплачивается разница в стоимости проезда в порядке, предусмотренном пунктом 254 настоящих Правил.
Пассажиры, неразмещенные в том же поезде, отправляются с ближайшим отходящим по времени поездом по ранее приобретенным проездным документам (билетам).
Вынужденный переход (перевод) пассажиров в другой вагон (поезд) по вине перевозчика в каждом случае оформляется актом, составляемым начальником поезда и за его подписью, а также подписывается пассажиром и работником вокзала, где этот переход (перевод) был совершен, и заверяется штемпелем вокзала (станции). Первый экземпляр акта выдается пассажиру, а второй экземпляр акта по окончании рейса поезда передается в резерв проводников, формирующий состав. Пассажиру, непереведенному или неразмещенному в том же поезде, производится возврат полной стоимости проезда в билетной кассе за непроследованное расстояние на основании акта.

Жол жүру шарттары өзгерген, сондай-ақ пойызды 1 сағаттан артық кідірткен және кешіккен барлық жағдайларда вагон жолсерігі жол жүру құжатының (билеттің) сыртқы жағына жол жүруді тоқтату күнін, уақытын, станциясын (пунктін) көрсете отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тізбеге сәйкес белгі қояды.
Тасымалдаушы рейстер 10 сағатқа және одан да көп кідірген кезде жолаушыларға өз есебінен мейманханада, тиісті кідіріс орындарында орындарды және тамақтануды, оның ішінде мүгедектігі бар адамдардың мұқтаждығын ескере отырып ұсынады.
Жол бойында пойыз аралықта 6 және одан астам сағатқа кідірткен жағдайда жолаушылар тегін тамақпен және ауыз сумен қамтамасыз етіледі.
Тамақты тасымалдаушы ұсынады, ал тегін тамаққа вагон-мейрамхананың негізгі мәзірінен тағамдар кірмейді. Оның ішінде жеңіл тағамдар (чипстер, жаңғақтар, семечкилар, попкорн, балық тағамдары және басқалар. Салқын сусындар, алкогольдік, энергетикалық және басқалар.";
73-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын.
"Жолаушылар пойыздарында тамақтандыруды ұсыну кезінде қызмет көрсету тәртібі, шарттары және жол жүру ұзақтығына байланысты вагон-мейрамханалардың саны тасымалдаушымен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-5 бұйрығымен бекітілген "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22066 болып тіркелген) сәйкес белгілейді.";
79 және 80-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Ұйымдасқан жолаушылар тобының, ұйымдасқан балалар тобының пойызда орын болған жағдайда пойыздардан орындарды резервке қоюға берген жазбаша өтінімдері жеке және заңды тұлғалардан кемінде 45 (қырық бес) тәуліктен бастап және пойыздың жөнелтілуіне 3 (үш) тәуліктен кешіктірмей қабылданады, бұл ретте қолма-қол ақшасыз төлем болған жағдайда, өтінім пойыздың жөнелтілуіне 6 тәуліктен кешіктірмей қабылданады.
Өтінімде мыналар: заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), орындар саны, пойыз нөмірі, вагон түрі, жөнелту күні, жөнелту станциясы және межелі станциясы көрсетіледі.
Заңды тұлғалардан өтінімдер заңды тұлғаның мөрімен (бар болса) және (немесе) мөртабанымен және (немесе) заңды тұлғаның электрондық-цифрлық қолтаңбасымен расталған қабылданады.
Өтінімге жолаушылар тобының (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) олардың құжаттарының деректемелері (құжат нөмірі, туған күні, жынысы және азаматтығы) және топ жетекшісінің деректері көрсетілген тізім қоса беріледі.
Орындарды резервке қоюшы ұйымның өтініміне олардан өтінімді қабылдап алғандығы туралы белгі қойылады. Өтінімде көрсетілген пойызда және вагондарда орын жеткіліксіз болған жағдайда, өтінім берушінің келісімі бойынша орындар басқа пойыздан немесе вагоннан ұсынылады.
Егер вагондағы орын саны өтінімдегі орын санына сәйкес келсе, жеке вагондар беріледі.
Ұйымдасқан жолаушылар тобын, ұйымдасқан балалар тобын тасымалдауға поездардан орын резервтеу үшін алым тасымалдаушы белгілеген мөлшерде төленеді. Бөлінген орындардан бас тартылған жағдайда, төленген алым қайтарылмайды.
Өтінім берушінің келісімінсіз тасымалдаушы вагонның түрін немесе пойыздың санатын ауыстырғанда және осыған байланысты жолаушы жол жүруден бас тартқан жағдайда алым қайтарылады.";

Во всех случаях изменения условий проезда, а также задержки и опоздания поезда более 1 (одного) часа проводником вагона на оборотной стороне проездного документа (билета) проставляется отметка согласно Перечню в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам с указанием даты, времени, станции (пункта) прекращения поездки.
Перевозчик при задержке рейсов на 10 (десяти) часов и более предоставляет за свой счет пассажирам места в гостинице, в соответствующих местах задержки и питание, в том числе с учетом нуждаемости лиц с инвалидностью.
В случае задержки поезда в пути следования на перегоне на 6 часов и более, пассажиры обеспечиваются питанием и питьевой водой на бесплатной основе.
Питание предоставляется Перевозчиком, при этом в бесплатное питание не входят блюда с основного меню вагона-ресторана. В том числе снековая продукция (чипсы, орехи, семечки, попкорн, рыбные снеки и прочее). Прохладительные напитки, алкогольные, энергетические и прочее.";
часть четвертую пункта 73 изложить в следующей редакции:
"Порядок, условия оказания услуг при предоставлении питания в пассажирских поездах и количество вагонов-ресторанов в зависимости от продолжительности поездки устанавливаются перевозчиком в соответствии с санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2021 года № ҚР ДСМ-5 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22066).";
пункты 79 и 80 изложить в следующей редакции:
"79. Письменная заявка от организованной группы пассажиров, организованной группы детей на резервирование мест в поездах принимается от физических и юридических лиц не менее чем от 45 (сорока пяти) и не позднее 3 (трех) суток до отправления поезда при наличии мест, при этом в случае оплаты по безналичному расчету, заявка принимается не позднее 6 суток до отправления поезда.
В заявке указываются: наименование юридического лица или (Ф.И.О. (при его наличии) физического лица, количество мест, номер поезда, тип вагона, дата выезда, станция отправления и станция назначения.
От юридических лиц заявки принимаются, заверенные печатью (при наличии) и (или) штампом юридического лица, и (или) электронно-цифровой подписью юридического лица.
К заявке прикладывается список с (Ф.И.О. (при его наличии) группы пассажиров с указанием реквизитов их документов (номер документа, дата рождения, пол и гражданство) и данные руководителя группы.
На заявках организация, производящая резервирование мест, проставляет отметку о приеме заявки. При недостатке мест в поезде и вагонах, указанных в заявке, с согласия заявителя предоставляются места в другом поезде или вагонах.
Отдельные вагоны предоставляются в случае, если количество мест в вагоне совпадает с количеством мест в заявке.
За резервирование мест в поездах для перевозки организованных групп пассажиров, организованных групп детей взимается сбор в размере, установленном перевозчиком. При отказе от зарезервированных мест полученный сбор не возвращается.
В случае замены перевозчиком типа вагона или категории поезда без согласования с заявителем и отказа пассажира, в связи с этим от поездки сбор подлежит возврату.

80. Орындар резервке қойылғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде, өтінім берген адам жол жүру құнын төлей отырып, резервтелген жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатып алады.
Пойыз жөнелтілгенге дейін 6 тәуліктен аз уақыт қалғанда өтініш берген адам резервке қойылған орындарға жол жүру құжаттарын (билеттерді) орындарды резервке қойғаннан кейін тәулік ішінде, бірақ пойыз жөнелтілгенге дейін 3 (үш) күннен кешіктірмей тек жол жүру ақысын төлей отырып қолма-қол ақшамен сатып алады.
Резервке қойылған орындарға жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатып алғанға дейін ұйымдасқан жолаушылар тобының, балалардың ұйымдасқан тобының бастапқы тізіміне тек бір рет өзгерістер енгізуге жол беріледі:
топ басшысын ауыстыру;
жолаушыларды ауыстыру жолаушылардың бастапқы тізіміндегі 30% -дан артық емес;
жолаушылар санының бастапқы тізімнен 50%-дан (елу) аспайтын қысқаруы, бұл ретте ең аз сатып алу кемінде 10 (он) жолаушыны құрайды;
жолаушылар санын 9 (тоғыз) жолаушыға дейін ұлғайту.
Егер белгіленген мерзімде жол жүру құжаттары (билеттер) ресімделмесе, өтінім жойылады және сату үшін орындар беріледі, алынған алым қайтарылмайды және алдын ала төлем қайтарылмайды.";
121-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"121. "Тальго" фирмасының вагондарынан және оларға ұқсас вагондардан (вагон корпусының ең жоғары биіктігі – 3524 мм, вагонның ең жоғары ені – 3200 мм) құрайтын пойыздарды қоспағанда, жолаушылар пойыздарында жол жүру кезінде, қажет болған жағдайда, жолаушы қосымша өзімен бірге мынадай қол жүгін алып жүреді:
1) багаж тарифі бойынша жеке ақыға салмағы 15 килограмға дейін жолаушыға қолдарында багаж тасымалын растайтын құжатты бере отырып, багаж тарифі бойынша салмағы 15 килограмға дейін;
2) жатын немесе купе вагонының бір купесінде толық құны бойынша сатып алынған бір жол жүру құжаты (билет) салмағы 50 килограмға дейін;
3) төрт орын үшін жол жүру құжаттарының (билеттерінің) толық құнын төлей отырып, жеке купеде жалпы салмағы 300 килограмға дейін.";
123-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"123. Қала маңындағы пойыздарда қол жүгімен тасымалдауға, жайлылығы жоғары электр пойыздарының вагондарынан басқа, биіктігі 180 сантиметрден аспайтын балалар арбалары, моторы жоқ велосипедтер пойыздың тамбурында бөлшектелген және буып-түйілген түрде, тәжі байланған және оралған тамырсабақтары бар өсімдіктер, көшеттер және басқа да отырғызу материалдары жіберіледі.";
131-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Заттарды сақтауға беру үшін қоймашы жолаушыға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша теміржол көлігі ұйымының қосалқы-қосымша қызметінен жалдау ақысын, комиссиялық алымды және басқа да түсімдерді қабылдау үшін пайдаланылатын МД 4-3 түбіртек береді.";
168-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

80. В течение 3 (трех) рабочих дней после резервирования мест, лицо, подавшее заявку, приобретает зарезервированные проездные документы (билеты), оплатив стоимость проезда.
Лицо, подавшее заявку менее 6 суток до отправления поезда, приобретает проездные документы (билеты) на зарезервированные места в течение суток после резервирования мест, но не позднее 3 (трех) суток до отправления поезда, оплатив стоимость проезда только за наличный расчет.
Допускается только один раз внесение изменений в первоначальный список организованной группы пассажиров, организованной группы детей, до приобретения проездных документов (билетов) на зарезервированные места:
замена руководителя группы;
замена пассажиров не более 30 % (тридцати) от первоначального списка пассажиров;
сокращение количества пассажиров от первоначального списка не более 50 % (пятидесяти), при этом, минимальный выкуп составляет не менее 10 (десяти) пассажиров;
увеличение количества пассажиров до 9 (девяти) пассажиров.
Если в установленный срок проездные документы (билеты) не оформлены, заявка аннулируется, и места передаются для продажи, полученный сбор за резервирование не возвращается.";
пункт 121 изложить в следующей редакции:
"121. При проезде в пассажирских поездах, кроме поездов, сформированных из вагонов фирмы "Talgo" и им подобных вагонах (максимальная высота корпуса вагона – 3524 мм, максимальная ширина вагона – 3200 мм), пассажир в случае необходимости дополнительно провозит с собой ручную кладь при следующих условиях:
1) весом до 15 килограммов за отдельную плату по тарифу багажа с выдачей пассажиру документа подтверждающего перевозку багажа на руках;
2) весом до 50 килограммов на один дополнительно купленный по полной стоимости проезда в одном купе спального или купейного вагона;
3) общим весом до 300 килограммов в отдельном купе с оплатой полной стоимости проезда за четыре места.";
часть первую пункта 123 изложить в следующей редакции:
"123. К перевозке ручной кладью в пригородных поездах, кроме вагонов электропоездов повышенной комфортности, в счет установленной нормы провоза ручной клади допускаются детские коляски, велосипеды без мотора в разобранном и упакованном виде в тамбуре поезда, растения, саженцы и другие посадочные материалы с обвязанной кроной и упакованными корневищами, не превышающие по высоте 180 сантиметров.";
часть третью пункта 131 изложить в следующей редакции:
"За сдачу на хранение вещей кладовщик выдает пассажиру квитанцию МД 4-3 по форме в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам, используемую для приема арендной платы, комиссионного сбора и других прочих поступлений от подсобно-вспомогательной деятельности организации железнодорожного транспорта.";
пункт 168 изложить в следующей редакции:

"168. Жүк багажбен тасымалдауға бөлінбейтін орындарды қабылдау салмағы 500 (бес жүз) килограмға дейінгі бір орынмен (газ плиталары, тоңазытқыштар, паллеттер, жабдықтар, қозғалтқыштар, станоктар) жүру жолында артық тиеусіз жүзеге асырылады.";
180-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"180. Тасымалдау үшін және жарияланған құндылығы үшін төлем жөнелту кезінде өндіріп алынады.
Жүк-багажды жөнелтудің ең аз есептік салмағы 10 килограмм. 10 килограмнан астам жөнелтімдерде толық емес 10 килограмм толық болып есептеледі. Салмағы 1000 килограмнан асатын жөнелтімдерде толық емес 100 килограмм толық емес деп есептеледі.
Жүк-багажды тасымалдау үшін ақы төлеу тәртібін тасымалдаушы белгілейді.";
199-тармақтың 24) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"24) жол жүрудің жалпы құны, оның ішінде:
қосылған құн салығының тарифі мен сомасы;
сервистік қызметтер мен қосылған құн салығының сомасы;";
200-тармақтың 24) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"24) жол жүрудің жалпы құны, оның ішінде:
қосылған құн салығының тарифі мен сомасы;
сервистік қызметтер мен қосылған құн салығының сомасы;";
202-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"202. Отырғызу талонын жолсерік жолаушының өтініші бойынша жолаушы электрондық жол жүру құжатын ұсынған кезде жүру жолында жолаушыға береді.";
216-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте жолақысы тиісті тариф бойынша төленген үй жануарларын тасымалдайтын жолаушымен бірге жүретін жолаушылар алатын орындарды қоспағанда, жолаушы купедегі бос орындар саны үшін жолақысын толық төлеуге міндетті.";
224-тармақ мынадай редакцияда жазылсын.
"224. Аңшылықта пайдаланылатын басқа жануарларды, оның ішінде аң аулайтын жыртқыш құстарды тасымалдау шарттары сақталған кезде багаж вагонында жүргізіледі:
ветеринариялық құжаттарды ұсынғаннан кейін вагондағы багажды және басқа адамдардың жүк-багажын бүлдірмейтін арнайы ыдыста (жәшіктерде, себеттерде, торларда), ал вагонның өзі ластанудан. Арнайы ыдыс тасымалданатын жануарлардың мөлшері мен санына сәйкес келеді.
Багаж вагонында тасымалданатын жануарларды азықтандыруды тасымалдаушы жүзеге асырмайды.";
232-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"232. Жүк-багажды беру тиісті құжаттарды ресімдеу жөніндегі талаптарға сәйкес тұрақ кемінде он минут көзделген багаж вагонының барлық жүру жолында жүргізіледі (жүк-багаж түбіртегінде пойыздардағы жүк пен багажды қабылдап-тапсырушы вагоннан жүк алушының қолына "жүк-багаж берілді" деген белгіні, ал межелі станциядағы жүк пен багажды қабылдап-тапсырушы тапсыру тізіміндегі осындай мазмұндағы белгіні жүргізеді). Бұл ретте, өтпеген қашықтық үшін төлем сомасы қайтаруға жатпайды";
252-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жолаушы қажет болған жағдайда жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайтарады және пайдаланылмаған жол жүру құжаттары (билеттері) үшін төлемдерді алады. Төлемдерді қайтару осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жолаушылар құжаттарының бірінің түпнұсқасын немесе цифрлық құжат нысанын ұсынған кезде цифрлық құжат сервисі арқылы жүзеге асырылады.";
255-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"168. Прием к перевозке грузобагажом неделимых мест производится весом одного места до 500 (пятисот) килограммов (газовые плиты, холодильники, паллеты, оборудование, двигатели, станки) без перегрузки в пути следования.";
пункт 180 изложить в следующей редакции:
"180. Плата за перевозку и за объявленную ценность взыскиваются при отправлении.
Минимальный расчетный вес отправки грузобагажа 10 (десять) килограммов. В отправках свыше 10 (десяти) килограммов неполные 10 (десять) килограммов считаются за полные. В отправках весом более 1000 (тысячи) килограмм неполные 100 (сто) килограмм считаются за полные.
Порядок оплаты за перевозку грузобагажа устанавливается перевозчиком.";
подпункт 24) пункта 199 изложить в следующей редакции:
"24) общая стоимость проезда, в том числе:
тариф и сумма налога на добавленную стоимость;
сервисные услуги и сумма налога на добавленную стоимость;";
подпункт 24) пункта 200 изложить в следующей редакции:
"24) общая стоимость проезда, в том числе:
тариф и сумма налога на добавленную стоимость;
сервисные услуги и сумма налога на добавленную стоимость;";
часть первую пункта 202 изложить в следующей редакции:
"202. Посадочный талон выдается проводником пассажиру в пути следования по требованию пассажира при предъявлении пассажиром электронного проездного документа.";
часть третью пункта 216 изложить в следующей редакции:
"При этом пассажиру необходимо оплатить стоимость проезда по полному тарифу по числу незанятых мест в купе, кроме мест, занятых пассажирами, следующих вместе с пассажиром, провозящего домашних животных, проезд которых оплачен по соответствующему тарифу.";
пункт 224 изложить в следующей редакции:
"224. Перевозка других животных, в том числе ловчих хищных птиц, используемых на охоте, производится в багажном вагоне при соблюдении условий перевозки:
по предъявлении ветеринарных документов, в специальной таре (ящиках, корзинах, клетках), не наносящей порчу находящегося в вагоне багажа и грузобагажа других лиц, а сам вагон от загрязнения. Специальная тара соответствует размерам и количеству перевозимых животных.
Кормление животных, перевозимых в багажном вагоне, перевозчик не осуществляет.";
пункт 232 изложить в следующей редакции:
"232. Выдача грузобагажа производится на всем пути следования багажного вагона, где стоянка предусмотрена не менее десяти минут, в соответствии с требованиям по оформлению соответствующих документов (на грузобагажной квитанции приемосдатчик груза и багажа в поездах производит отметку "Выдан грузобагаж" из вагона на руки грузополучателю", а приемосдатчик груза и багажа на станции назначения производит отметку такого же содержания в сдаточном списке). При этом, сумма оплаты за непроследованное расстояние возврату не подлежит.";
часть вторую пункта 252 изложить в следующей редакции:
"Пассажир в случае необходимости возвращает проездные документы (билеты) и получает платежи за неиспользованные проездные документы (билеты). Возврат платежей производится при предъявлении оригинала либо в форме цифрового документа посредством сервиса цифровых документов, одного из документов пассажира, указанных в пункте 13 настоящих Правил.";
пункт 255 изложить в следующей редакции:

"255. Жол жүру құнынан сомаларды ұстап қалу:
жол жүру құжатында (билетінде) көрсетілген пойыздың күші жойылған кезде жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайтару мерзіміне қарамастан;
пойыз жөнелтілгеннен кейін 1 (бір) сағаттан аспайтын мерзімде:
жолаушылардың жол жүру пунктінен жөнелтілуі бір сағаттан артық кідірген кезде;
жол жүру құжатында (билетінде) көрсетілген орындарды ұсынбау және басқа орындарды пайдалануға келіспеу салдарынан жолаушылар жол жүрмеген жағдайда жүргізілмейді.
Көрсетілген жағдайларда жол жүру құны толық қайтарылады.";
256-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын.
"256. Тасымалдаушының кінәсінен емес сапардан бас тартудың барлық жағдайларында барлық алымдар осы Қағидалардың 255-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда қайтарылмайды.";
257-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын.
"Жолаушы сапардан бас тартқан және оларға жол жүру құжатын (билетін) қайтарған кезде (оның ішінде кері шығу бағыты бойынша) теміржол кінәсінен келісілген пойыздардың кешігуіне байланысты жол жүру құны мен алымдарды жолаушы кешігіп келген пойыздың салдарынан тасымалдаушы толығымен қайтарады. Жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайтару операциясы үшін алым алынбайды.";
258-тармақ алып тасталсын.
260-тармақтың үшінші және төртінші бөлігі алып тасталсын:
263-тармақ мынадай редакцияда жазылсын.
"263. Тасымалдаушы вокзал қызметкерлері жасаған жолаушылар пойызының келу станциясына кешігуі туралы акт, жол жүру құжатын (билетін) көрсеткен кезде жолаушының өтініші негізінде жолаушылар пойызын кешіктіргені үшін жол жүру құжатының (билетінің) құнының үш пайызы мөлшерінде, бірақ жол жүру құжатының (билетінің) құнынан аспайтын мөлшерде айыппұл төлейді.
Жолаушы жолаушылар пойызы кешігіп келген сәттен бастап 6 (алты) ай ішінде жолаушылар пойызын кешіктіргені үшін айыппұл төлеуге өтініш береді.";
267 және 268-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын
"267. Ата-ана, бала асырап алушы, қорғаншы, қамқоршы, патронат тәрбиешісі немесе Қазақстан Республиканың неке-отбасы туралы заңнамасына сәйкес баланың құқықтары мен мүдделеріне қамқорлық пен қорғауды жүзеге асыратын басқа да алмастырушы адам болып табылатын жолаушы, сондай-ақ кәмелетке толмаған баланың заңды өкілі болып табылмайтын, бірақ баланың заңды өкілінің атынан түпнұсқада немесе электрондық құжат нысанында цифрлық құжаттар сервисі арқылы берілген пойызда кәмелетке толмаған баланы сапарға шығарып салу құқығына арналған нотариалды куәландырылған құжаты бар жолаушы мынадай тиісті құжаттар болған кезде:

"255. Удержание сумм из стоимости проезда не производится:
независимо от сроков возврата проездных документов (билетов) при отмене поезда, указанного в проездном документе (билете);
в сроки не более 1 (одного) часа после отправления поезда:
при задержке его отправления из пункта следования пассажиров более, чем на один час;
при несостоявшейся поездке пассажиров из-за непредоставления указанных в проездном документе (билете) мест и несогласии воспользоваться другими местами.
В указанных случаях стоимость проезда возвращается полностью.";
часть первую пункта 256 изложить в следующей редакции:
"256. Во всех случаях отказа от поездки не по вине перевозчика все сборы не возвращаются за исключением случаев, предусмотренных в пункте 255 настоящих Правил.";
часть вторую пункта 257 изложить в следующей редакции:
"При отказе пассажира от поездки и возврате им проездного документа (билета) (в том числе по маршруту обратного выезда) ввиду опоздания согласованных поездов по вине железной дороги стоимость проезда и сборы возвращаются полностью перевозчиком, из-за опоздания поезда которого произошло опоздание пассажира. Сбор за операцию возврата проездных документов (билетов) при этом не взимается.";
пункт 258 исключить;
части третью и четвертую пункта 260 исключить;
пункт 263 изложить в следующей редакции:
"263. Перевозчиком производится выплата штрафа за опоздание пассажирского поезда в размере трех процентов от стоимости проездного документа (билета) за каждый полный час задержки, но не более стоимости проездного документа (билета) на основании акта об опоздании пассажирского поезда на станцию прибытия, составленного работниками вокзала, заявления пассажира при предъявлении проездного документа (билета).
Пассажир подает заявление на выплату штрафа за опоздание пассажирского поезда в течение 6 (шести) месяцев с момента опоздания пассажирского поезда.";
пункты 267 и 268 изложить в следующей редакции:
"267. Пассажир, являющийся родителем, усыновителем (удочерителем), опекуном, попечителем, патронатным воспитателем или другим заменяющим лицом, осуществляющим в соответствии с законодательством Республики Казахстан о браке и семье заботу и защиту прав и интересов ребенка, а также пассажир, не являющийся законным представителем несовершеннолетнего ребенка, но имеющий нотариально заверенный документ на право сопровождения несовершеннолетнего ребенка в поездке, выписанного от имени законного представителя ребенка в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов, при наличии соответствующих документов:

1) өзімен бірге 7 жастан аспаған бір баланы тегін алып жүреді, егер ол жеке орын алмаса. 7 жастан аспаған балаға жеке орын алу үшін жеңілдік жол жүру құжатын (билетін) сатып алу қажет. Жолаушымен 7 жастан аспаған бір баладан артық жол жүру кезінде қалған барлық балаларға, біреуінен басқа жеңілдікпен жол жүру құжаттары (билеттері) сатып алынады;
2) жеңілдікпен жол жүру құжаттары (билеттері) бойынша 7 жастан 15 жасқа дейінгі балаларды өзімен бірге алып жүруге құқығы бар.
7 жастан 15 жасқа дейінгі балалардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жол жүргені үшін ақы ересек жолаушы үшін белгіленген жол жүру құнының 50% мөлшерінде өндіріп алынады.
15 және одан жоғары жастағы балалар үшін ересектерге арналған жол жүру құжаттары (билеттері) сатып алынады. Баланың жасы сапар басталған күні анықталады.
Билет кассасына және пойызға отырғызу кезінде баланың жасын растайтын құжат ұсынылады.
15 (он бес) жасқа дейінгі бір балаға бір маршрут бойынша бір пойызда бір жеңілдетілген жол жүру құжатын (билетін) ресімдеуге жол берілмейді.
268. Кәмелетке толмаған баланың заңды өкілі болып табылмайтын жолаушы пойызға отырғызу кезінде баланың заңды өкілінің атынан жазылған, сапарда кәмелетке толмаған баланы алып жүру құқығына арналған цифрлық құжаттар сервисі арқылы түпнұсқада не электрондық құжат нысанында нотариалды куәландырылған құжатты ұсынады.
Кәмелетке толмаған баланы сапарға шығарып салу құқығына арналған, баланың заңды өкілінің атынан жазылған цифрлық құжаттар сервисі арқылы түпнұсқада не электрондық құжат нысанында нотариалды куәландырылған құжат болмаған жағдайда, кәмелетке толмаған жолаушыны пойызға отырғызуға жол берілмейді.
Кәмелетке толмаған баланы сапарға шығарып салу құқығына баланың заңды өкілінің атынан жазылған нотариалды куәландырылған құжатты ұсыну осы пойыздың құрамында жүру жолында баланың заңды өкілі жеке өзі болған жағдайда талап етілмейді.
15 (он бес) жастан асқан балаларға түпнұсқада нотариалды куәландырылған заңды өкілінің жазбаша келісімімен ересек адамның еріп жүруінсіз не цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжат нысанында жол жүруге жол беріледі. Пойызға отырғызу кезінде кәмелетке толмаған жолаушы жолсерікке осы келісімді түпнұсқада немесе цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжат түрінде көрсетеді.";
299-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) провозит с собой бесплатно одного ребенка в возрасте не старше 7 (семи) лет, если он не занимает отдельное место. Для занятия отдельного места ребенком не старше 7 (семи) лет необходимо приобрести льготный проездной документ (билет). При следовании с пассажиром более одного ребенка не старше 7 (семи) лет на всех остальных детей, кроме одного, приобретаются льготные проездные документы (билеты);
2) провозит с собой детей в возрасте от 7 (семи) до 15 (пятнадцати) лет по льготным проездным документам (билетам).
Плата за проезд по территории Республики Казахстан детей в возрасте от 7 (семи) до 15 (пятнадцати) лет взыскивается в размере 50 % (пятидесяти) от стоимости проезда, установленной для взрослого пассажира.
Для детей от 15 (пятнадцати) лет и старше приобретаются проездные документы (билеты) как для взрослых. Возраст ребенка определяется на день начала поездки.
В билетную кассу и при посадке в поезд предъявляется документ, подтверждающий возраст ребенка.
Не допускается оформление более одного льготного проездного документа (билета) на одного ребенка в возрасте до 15 (пятнадцати) лет в одном поезде по одному маршруту.
268. Пассажир, не являющийся законным представителем несовершеннолетнего ребенка, предъявляет при посадке в поезд нотариально заверенный документ в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов на право сопровождения несовершеннолетнего ребенка в поездке, выписанного от имени законного представителя ребенка.
Не допускается посадка в поезд несовершеннолетнего пассажира в случае отсутствия нотариально заверенного документа в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов на право сопровождения несовершеннолетнего ребенка в поездке, выписанного от имени законного представителя ребенка.
Предъявление нотариально заверенного документа на право сопровождения несовершеннолетнего ребенка в поездке, выписанного от имени законного представителя ребенка не требуется в случае личного присутствия законного представителя ребенка в пути следования в составе данного поезда.
Детям от 15 (пятнадцати) лет и старше допускается проезд без сопровождения взрослого с письменного согласия его законного представителя, удостоверенного нотариально в оригинале, либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов. При посадке в поезд несовершеннолетний пассажир предъявляет данное согласие проводнику в оригинале, либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов.";
пункт 299 изложить в следующей редакции:

"299. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган қызметкерлерінің шекаралық теміржол станцияларында пойыз тоқтаған кезде пошта вагондарын (пломбаланған қоймалардан басқа) тексеруге жол беріледі. Арнайы байланысты жөнелту "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ "Арнайы байланыс жөнелтілімдерімен мемлекетаралық алмасу туралы келісімді және Арнайы байланыс жөнелтiмдерiмен мемлекетаралық алмасу туралы келісімге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы 1993 жылғы 23 желтоқсандағы хаттаманы және онымен бекітілген Арнайы байланыс жөнелтiмдерiмен мемлекетаралық алмасу туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қарап-тексеруге жатпайды.";
Қағидаларға 1-қосымшада:
Теміржол көлігімен жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдау қағидаларының талаптарына сәйкес тасымалдау құжаттарында қойылатын негізгі мөртаңбалардың/белгілердің тізбесі:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 10-жолмен толықтырылсын:
"
10. Пойыздың нақты келу уақыты
№ _______ пойыз
Станцияға келу ___________________
уақыт...саны....ай...жыл…
вокзал қызметкері
________________ (қолы)
Пойыз 1 сағаттан кешіктірілген кезде.
";
Қағидаларға 2-қосымшада:
Жолаушыларды пойыздарда тасымалдауға арналған жолаушылар вагондарын жабдықтау нормаларында:
реттік нөмірі 26-жол алып тасталсын.
реттік нөмірі 33-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
33
Стакан қойғышы бар стакан немесе тұтқасы бар саптыаяқ
24
дана
вагонға 10
вагонға 15
вагонға 20
";
реттік нөмірі 40-жол алып тасталсын;
Тальго және Тұлпар-Тальго вагондарынан құрылған пойыздарда жолаушыларды тасымалдауға арналған жолаушылар вагондарын жабдықтау нормаларында:
реттік нөмірі 16-жол алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін, оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің м.а.
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі

"299. Допускается осмотр сотрудниками уполномоченного органа в сфере таможенного дела почтовых вагонов (кроме опломбированных кладовых) во время остановки поезда на пограничных железнодорожных станциях. Отправления специальной связи досмотру не подлежат в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи", а также Законом Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о межгосударственном обмене отправлениями специальной связи и Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение о межгосударственном обмене отправлениями специальной связи от 23 декабря 1993 года и утвержденное им Положение о межгосударственном обмене отправлениями специальной связи".";
в приложении 1 к Правилам:
Перечень основных штампов/отметок, проставляемых на перевозочных документах в соответствии с требованиями Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом:
дополнить строкой, порядковый номер 10, следующего содержания:
"
10. Фактическое время прибытие поезда
Поезд №_______
Прибытие на станцию ___________________
время…число….месяц…год…
работник вокзала
________________ (подпись)
При опоздании поезда более 1 часа.
";
в приложении 2 к Правилам:
в Нормах экипировки пассажирских вагонов, предназначенных для перевозки пассажиров в поездах:
строку, порядковый номер 26, исключить
строку, порядковый номер 33, изложить в следующей редакции:
"
33
Cтакан с подстаканником или кружка с ручкой
24
шт
10 на вагон
15 на вагон
20 на вагон
";
строку, порядковый номер 40, исключить;
в Нормах экипировки пассажирских вагонов, предназначенных для перевозки пассажиров в поездах, сформированных из вагонов Тальго и Тулпар-Тальго:
строку, порядковый номер 16, исключить.
2. Комитету железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан