"Дипломатиялық өкілдікті, халықаралық ұйымды және (немесе) оның өкілдігін, консулдық мекемені тіркеу, Қазақстан Республикасындағы дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және (немесе) олардың өкілдіктерінің басшыларын, персоналы мүшелерін, консулдық мекемелердің жұмыскерлерін аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2017 жылғы 27 қыркүйектегі № 11-1-2/442 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2025 жылғы 29 сәуірдегі № 11-1-4/255 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 сәуірде № 36045 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дипломатиялық өкілдікті, халықаралық ұйымды және (немесе) оның өкілдігін, консулдық мекемені тіркеу, Қазақстан Республикасындағы дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және (немесе) олардың өкілдіктерінің басшыларын, персоналы мүшелерін, консулдық мекемелердің жұмыскерлерін аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2017 жылғы 27 қыркүйектегі № 11-1-2/442 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15833 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерін, халықаралық ұйымдарды және (немесе) олардың өкілдіктерін, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелерін тіркеу және Қазақстан Республикасындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдардың және (немесе) олардың өкілдіктерінің басшыларын, персоналы мүшелерін, шет мемлекеттердің консулдық мекемелерінің жұмыскерлерін аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
""Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 27-8) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 120) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерін, халықаралық ұйымдарды және (немесе) олардың өкілдіктерін, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелерін тіркеу және Қазақстан Республикасындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдардың және (немесе) олардың өкілдіктерінің басшыларын, персоналы мүшелерін, шет мемлекеттердің консулдық мекемелерінің жұмыскерлерін аккредиттеу қағидалары бекітілсін.";
Дипломатиялық өкілдікті, халықаралық ұйымды және (немесе) оның өкілдігін, консулдық мекемені тіркеу, Қазақстан Республикасындағы дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және (немесе) олардың өкілдіктерінің басшыларын, персоналы мүшелерін, консулдық мекемелердің жұмыскерлерін аккредиттеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 27 сентября 2017 года № 11-1-2/442 "Об утверждении Правил регистрации дипломатического представительства, международной организации и (или) ее представительства, консульского учреждения и аккредитации глав, членов персонала дипломатических представительств, международных организаций и (или) их представительств, работников консульских учреждений в Республике Казахстан"
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 29 апреля 2025 года № 11-1-4/255. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2025 года № 36045
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 27 сентября 2017 года № 11-1-2/442 "Об утверждении Правил регистрации дипломатического представительства, международной организации и (или) ее представительства, консульского учреждения и аккредитации глав, членов персонала дипломатических представительств, международных организаций и (или) их представительств, работников консульских учреждений в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15833) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил регистрации дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, а также консульских учреждений иностранных государств и аккредитации глав, членов персонала дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, работников консульских учреждений иностранных государств в Республике Казахстан";
преамбулу и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 27-8) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О дипломатической службе Республики Казахстан" и подпунктом 120) пункта 15 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, а также консульских учреждений иностранных государств и аккредитации глав, членов персонала дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, работников консульских учреждений иностранных государств в Республике Казахстан.";
Правила регистрации дипломатического представительства, международной организации и (или) ее представительства, консульского учреждения и аккредитации глав, членов персонала дипломатических представительств, международных организаций и (или) их представительств, работников консульских учреждений в Республике Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Мемлекеттік протокол қызметі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер Министрі
М. Нұртілеу
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер Министрі
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 11-1-4/255 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2017 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 11-1-2/442 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық әрі оларға теңестірілген өкілдіктерін, халықаралық ұйымдар мен (немесе) олардың өкілдіктерін, шет мемлекеттердің консулдық мекемелерін тіркеу және де дипломатиялық әрі оларға теңестірілген өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдар мен (немесе) олардың өкілдіктерінің басшыларын, персоналы мүшелерін, шет мемлекеттердің консулдық мекемелерінің жұмыскерлерін аккредиттеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық әрі оларға теңестірілген өкілдіктерін, халықаралық ұйымдар мен (немесе) олардың өкілдіктерін, шет мемлекеттердің консулдық мекемелерін тіркеу және де дипломатиялық әрі оларға теңестірілген өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдар мен (немесе) олардың өкілдіктерінің басшыларын, персоналы мүшелерін, шет мемлекеттердің консулдық мекемелерінің жұмыскерлерін аккредиттеудің осы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 1961 жылғы 18 сәуірдегі Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы, 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясы, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Заңының 6-бабының 27-8) тармақшасы негізінде әзірленді және Қазақстан Республикасында шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерін, халықаралық ұйымдарды және (немесе) олардың өкілдіктерін (бұдан әрі – өкілдіктер), шет мемлекеттердің консулдық мекемелерін (бұдан әрі – консулдық мекемелер) тіркеу тәртібін, сондай-ақ өкілдіктердің басшыларын, қызметкерлерін, консулдық мекемелердің қызметкерлерін және олардың отбасы мүшелерін аккредиттеу тәртібін реттейді.

2. Службе государственного протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений о выполнении мероприятий, предусмотренных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
М. Нұртілеу
Приложение к приказу
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года
№ 11-1-4/255
Утверждены приказом
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 27 сентября 2017 года
№ 11-1-2/442
Правила регистрации дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, а также консульских учреждений иностранных государств и аккредитации глав, членов персонала дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, работников консульских учреждений иностранных государств в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, а также консульских учреждений иностранных государств и аккредитации глав, членов персонала дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, работников консульских учреждений иностранных государств в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с положениями Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года, Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года, подпунктом 27-8) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О дипломатической службе Республики Казахстан" и регулируют порядок регистрации дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств (далее – представительства), консульских учреждений иностранных государств (далее – консульские учреждения) и аккредитации глав, членов персонала представительств, работников консульских учреждений в Республике Казахстан (далее – сотрудники) и сопровождающих их членов семьи.

2. Осы Қағидалардың мақсаты үшін халықаралық ұйым деп 1969 жылғы 23 мамырдағы Халықаралық шарттар құқығы туралы Вена конвенциясының 2-бабы 1-тармағының і) тармақшасына, 2005 жылғы 30 мамырдағы "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы заңының 1-бабының 13) тармақшасына сәйкес мемлекетаралық немесе үкіметаралық ұйымдар ұғынылады.
2-тарау. Қазақстан Республикасындағы өкілдіктер мен консулдық мекемелерді тіркеу тәртібі
3. Қазақстан Республикасындағы өкілдіктер мен консулдық мекемелерді тіркеуді Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) жүзеге асырады.
4. Өкілдіктер мен консулдық мекемелерді тіркеу үшін өкілдіктер мен консулдық мекемелер Министрлікке Қазақстан Республикасында өкілдік пен (немесе) консулдық мекеме ашу туралы вербалды нота (бұдан әрі – вербалды нота) жібереді.
Вербалды нотада өкілдік пен консулдық мекеменің орналасқан мекенжайы көрсетіледі.
5. Министрлік вербалды нотаны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өкілдік пен консулдық мекемені тіркеп, өкілдік пен консулдық мекемелерді вербалды нотада көрсетілген мекенжай бойынша тіркеу туралы анықтаманы қоса тіркей отырып, қарымта вербалды нота жібереді.
6. Өкілдіктер мен консулдық мекемелерді тіркеу туралы анықтама берілген күннен бастап үш жыл мерзімге жарамды.
3-тарау. Қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелерін аккредиттеу тәртібі
7. Қазақстан Республикасына келген және осында тұратын қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелерін аккредиттеуді Министрлік жүзеге асырады.
Қызметкерлердің отбасы мүшелеріне:
1) жұбайы;
2) некеде тұрмайтын балалары:
18 (он сегіз) жасқа толмаған;
21 (жиырма бір) жасқа толмаған және Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) орта арнаулы оқу орындарында оқитын балалары;
3) өзаралық қағидатына сәйкес және (немесе) жіберуші (өкілдік етуші) мемлекеттің сыртқы істер органының растаушы хаты, ал халықаралық ұйымдар үшін халықаралық ұйымның штаб-пәтерінің растаушы хаты (иммунитеттер мен артықшылықтар берілместен) болған жағдайда, бағып-қағудағы ата-аналары мен 25 (жиырма бес) жасқа толмаған балалары жатады.
8. Қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелерін аккредиттеу үшін өкілдік немесе консулдық мекеме Министрлікке осы адамдарды аккредиттеуді сұраған вербалды нота (бұдан әрі – аккредиттеу сұрауы) жібереді.
Аккредиттеу сұрауына келесі құжаттар қоса беріледі:

2. Для целей настоящих Правил под международной организацией в соответствии с подпунктом i) пункта 1 статьи 2 Венской конвенции о праве международных договоров от 23 мая 1969 года, подпунктом 13) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" понимается межгосударственная или межправительственная организация.
Глава 2. Порядок регистрации представительств, а также консульских учреждений в Республике Казахстан
3. Регистрация представительств, а также консульских учреждений в Республике Казахстан осуществляется Министерством иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство).
4. Для регистрации представительств, а также консульских учреждений представительство, консульское учреждение направляют в Министерство вербальную ноту об открытии представительств и (или) консульских учреждений в Республике Казахстан (далее – вербальная нота).
В вербальной ноте указывается адрес местонахождения представительства и консульского учреждения.
5. Министерство в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения вербальной ноты осуществляет регистрацию представительства и консульского учреждения и направляет ответную вербальную ноту с приложением справки о регистрации представительств, а также консульских учреждений по адресу, указанному в вербальной ноте.
6. Справка о регистрации представительств, а также консульских учреждений действительна в течение трех лет со дня выдачи.
Глава 3. Порядок аккредитации сотрудников и сопровождающих их членов семьи
7. Аккредитация сотрудников и сопровождающих членов их семьи, прибывших и находящихся в Республике Казахстан, осуществляется Министерством.
К сопровождающим членам семьи сотрудников относятся:
1) супруг (супруга);
2) дети, не состоящие в браке:
не достигшие возраста 18 (восемнадцать) лет;
не достигшие возраста 21 (двадцать один) года, обучающиеся в высших и (или) средних специальных учебных заведениях Республики Казахстан;
3) родители и дети до 25 (двадцать пять) лет, находящиеся на иждивении согласно принципу взаимности и (или) подтверждающего письма от внешнеполитического ведомства направляющего (представляемого) государства, и для международных организаций – подтверждающее письмо штаб-квартиры международной организации (без предоставления иммунитетов и привилегий).
8. Для аккредитации сотрудников и сопровождающих их членов семьи, представительство, консульское учреждение направляют в Министерство вербальную ноту с запросом об аккредитации указанных лиц (далее – запрос об аккредитации).
К запросу об аккредитации прикладываются:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аккредиттеу сауалнамасы;
2) ақ фонда түсірілген, қағаз түрінде немесе электронды түрде ұсынылған 3х4 сантиметр өлшеміндегі екі бірдей түрлі-түсті фотосурет.
Фотосурет виза алушының жасына сәйкес болуы керек және құжатты ресімдеу сәтінде нақты анфас бейнесі көрсетілуі тиіс, қою әйнекті көзілдіріксіз және, ұлттық немесе діни ерекшеліктеріне байланысты бас киім кию міндетті болып табылатын адамдарды қоспағанда, бас киімсіз болуы қажет, аталған адамдарға қатысты жағдайда бас киіммен түскен фотосурет шетелдік паспорттағы фотосуретпен сәйкес болуы керек;
3) өкілдіктің немесе консулдық мекеменің мөрімен расталған шетелдік паспорттың көшірмесі, дипломатиялық немесе қызметтік виза (виза режимі орнатылған елдер үшін), Қазақстан Республикасына кіру мөрі;
4) неке туралы куәліктің көшірмесі (қызметкердің жұбайын (зайыбын) аккредиттеу кезінде);
5) туу туралы куәліктің көшірмесі (18 жасқа толмаған балаларды аккредиттеу кезінде);
6) Қазақстан Республикасының жоғары немесе орта арнаулы оқу орнынан берілген анықтаманың түпнұсқасы (21 (жиырма бір) жасқа толмаған және Қазақстан Республикасының оқу орындарында оқитын балаларды аккредиттеу кезінде).
Шет мемлекеттердің құзыретті органдары белгіленген нысанға сәйкес берген, ресімдеген немесе куәландырған, шет мемлекеттердің заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы ұйымдарына немесе шетелдік адамдарға қатысты Қазақстан Республикасынан тыс жерде жасалған құжаттарды, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) халықаралық шартында өзгеше көзделмесе, консулдық заңдастыру немесе апостиль қойылған жағдайда, шет елдегі мекеме қабылдайды.
Шет тілінде жасалған құжаттар шет елдегі мекемеге ұсынылған кезде мемлекеттік немесе орыс тілдеріне тиісті түрде куәландырылған аудармамен қоса беріледі.
9. Министрлік аккредиттеу сұрауын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда, Министрлік 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес болған жағдайда, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес "D", "C", "HC", "T", "S" және "M" сериялы аккредиттеу куәліктерін ресімдеп, оларды өкілдікке немесе консулдық мекемеге жібереді.
Қосымша зерттеу немесе тексеру жүргізу қажет болған жағдайда, аккредиттеу мерзімі ақылға қонымды мерзімге, бірақ екі айдан аспайтын уақытқа ұзартылады.
Егер осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес құжаттар толық ұсынылмаса және (немесе) жарамдылық мерзімі өткен құжаттар ұсынылса, сондай-ақ осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмесе, Министрлік аккредиттеу сұрауын қабылдаудан бас тартады және өкілдікке немесе консулдық мекемеге бас тарту себептері туралы хабарлайды.

1) анкета об аккредитации по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) две одинаковые цветные фотографии на белом фоне размером 3х4 сантиметров на бумажном носителе или в электронном виде.
Фотография должна соответствовать возрасту получателя визы на момент оформления документа с четким изображением лица анфас без очков с затемненными стеклами и без головного убора, за исключением лиц, для которых постоянное ношение головного убора является обязательным атрибутом их национальной или религиозной принадлежности, при условии, что данное лицо изображено в таком головном уборе на фотографии в заграничном паспорте;
3) копии заграничного паспорта, дипломатической или служебной визы (для стран, с которыми установлен визовый режим), штамп о въезде в Республику Казахстан, заверенные печатью представительства, консульского учреждения;
4) копию свидетельства о заключении брака (при аккредитации супруги (супруга) сотрудника);
5) копию свидетельства о рождении (при аккредитации детей, не достигших возраста 18 лет);
6) оригинал справки с высшего или среднего специального учебного заведения Республики Казахстан (при аккредитации детей, не достигших возраста 21 (двадцать один) года и обучающихся в учебных заведениях Республики Казахстан.
Документы, выданные, составленные или удостоверенные по установленной форме компетентными органами иностранных государств, совершенные вне Республики Казахстан по законам иностранных государств в отношении организаций Республики Казахстан или иностранных лиц, принимаются загранучреждением при наличии консульской легализации или проставления апостиля, если иное не предусмотрено законодательством и (или) международным договором Республики Казахстан.
Документы, составленные на иностранном языке, при представлении в загранучреждение сопровождаются надлежащим образом заверенным переводом их на государственный или русский языки.
9. Министерство в течение 3 (три) рабочих дней со дня получения запроса об аккредитации проверяет полноту предоставленных документов.
В случае полноты представленных документов Министерство в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней осуществляет проверку представленных документов на соответствие требованиям настоящих Правил и в случае их соответствия настоящим Правилам оформляет аккредитационные удостоверения серий "D", "С", "HC", "T", "S" и "М" по формам согласно приложениям 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящим Правилам и направляет их представительству, консульскому учреждению.
В случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки, срок аккредитации продлевается на разумный срок, но не более чем до двух месяцев.
В случае представления неполного пакета документов согласно пункту 8 настоящих Правил и (или) документов с истекшим сроком действия, а также в случае несоответствия требованиям настоящих Правил Министерство отказывает в приеме запроса на аккредитацию и уведомляет представительство, консульское учреждение о причинах отказа.

10. Қызметкердің аккредиттеу куәлігі 3 (үш) жыл мерзімге ресімделеді.
Егер қызметкердің шетелдік паспортының жарамдылық мерзімі 3 (үш) жылдан аз болса, аккредиттеу куәлігі қызметкердің шетелдік паспортының жарамдылық мерзіміне ресімделеді.
Қызметкердің отбасы мүшесінің аккредиттеу куәлігі қызметкердің аккредиттеу мерзіміне ресімделеді, бірақ отбасы мүшесінің шетелдік паспортының жарамдылық мерзімінен аспауы тиіс.
11. "D", "C", "HC", "T", "S" және "M" сериялы аккредиттеу куәліктері олардың иесінің осы Қағидалардағы 8-қосымшаға сәйкес көрсетілген артықшылықтары мен иммунитеттерін растайды.
"D" сериялы аккредиттеу куәліктері шет мемлекеттің дипломатиялық мәртебесін растайтын шетелдік паспорты (бұдан әрі – шетелдік мемлекеттің дипломатиялық паспорты) болған жағдайда мына адамдарға ресімделеді:
1) өкілдіктердің басшыларына;
2) өкілдіктердің дипломатиялық персоналына;
3) әскери, теңіз және авиация атташелеріне;
4) Біріккен Ұлттар Ұйымы жүйесінің Р4, Р5, D1, D2 лауазымдық санаттарына жататын қызметкерлеріне, сондай-ақ халықаралық ұйымдар мен (немесе) олардың өкілдіктерінің қызметкерлеріне, егер Қазақстан Республикасы мен халықаралық ұйым арасындағы ратификацияланған халықаралық шартта дипломатиялық мәртебе көзделсе;
5) осы тармақтың екінші бөлігінің 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың отбасы мүшелеріне.
"C" сериялы аккредиттеу куәліктері шет мемлекеттің дипломатиялық паспорты болған жағдайда мына адамдарға ресімделеді:
1) консулдық лауазымды адамдарға;
2) консулдық лауазымды адамдардың отбасы мүшелеріне.
"HC" сериялы аккредиттеу куәліктері өкілдік етуші мемлекетпен өзара келісім қағидаты негізінде құрметті консулдық лауазымды тұлғаларға ресімделеді. Бұл ретте, құрметті консулдық лауазымды адамдардың отбасы мүшелеріне куәліктер ресімделмейді.
"T" сериялы аккредиттеу куәліктері қызметтік (немесе оған теңестірілген) паспорт болған жағдайда мына адамдарға ресімделеді:
1) өкілдіктердің әкімшілік-техникалық персоналының мүшелеріне;
2) консулдық мекемелердің консулдық қызметкерлеріне;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың отбасы мүшелеріне.
"S" сериялы аккредиттеу куәліктері шетелдік паспорт болған жағдайда, жіберуші немесе өкілдік етуші мемлекетпен өзара келісім қағидаты негізінде мына адамдарға ресімделеді:
1) өкілдіктердің қызмет көрсету персоналының мүшелеріне;
2) консулдық мекемелердің қызмет көрсету персоналының қызметкерлеріне;
3) осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген тұлғалардың отбасы мүшелеріне;

10. Аккредитационное удостоверение сотрудника оформляется сроком на 3 (три) года.
В случае если срок действия заграничного паспорта сотрудника составляет менее 3 (три) лет аккредитационное удостоверение оформляется на срок действия заграничного паспорта сотрудника.
Аккредитационное удостоверение сопровождающего члена семьи сотрудника оформляется на срок действия аккредитации сотрудника, но не может быть больше срока действия заграничного паспорта сопровождающего члена семьи сотрудника.
11. Аккредитационные удостоверения серий "D", "С", "HC", "T", "S" и "М" подтверждают привилегии и иммунитеты его владельца, указанные в приложении 8 к настоящим Правилам.
Аккредитационные удостоверения серии "D" оформляются при наличии заграничного паспорта, подтверждающий дипломатический статус его владельца (далее – дипломатический паспорт иностранного государства):
1) главам представительств;
2) членам дипломатического персонала представительств;
3) военным, морским и авиационным атташе;
4) сотрудникам системы Организации Объединенных Наций, обладающих должностными категориями Р4-Р5-D1-D2, а также сотрудникам международных организаций и (или) их представительств, при условии наличия дипломатического статуса в ратифицированном международном договоре между Республикой Казахстан и международной организацией;
5) сопровождающим членам семей лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) части второй настоящего пункта.
Аккредитационные удостоверения серии "С" оформляются при наличии дипломатического паспорта иностранного государства:
1) консульским должностным лицам;
2) сопровождающим членам семьи консульского должностного лица.
Аккредитационные удостоверения серии "НС" оформляются почетным консульским должностным лицам на основе принципа взаимности с представляемым государством. При этом, членам семьи почетных консульских должностных лиц удостоверения не оформляются.
Аккредитационные удостоверения серии "Т" оформляются при наличии служебного (приравненного к нему) паспорта:
1) членам административно-технического персонала представительств;
2) консульским служащим консульских учреждений;
3) сопровождающим членам семей лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящей части.
Аккредитационные удостоверения серии "S" оформляются при наличии заграничного паспорта на основе принципа взаимности с направляющим или представляемым государством:
1) членам обслуживающего персонала представительств;
2) работникам обслуживающего персонала консульских учреждений;
3) сопровождающим членам семей лиц, указанных в подпункте 2) настоящей части;

4) өкілдіктердің үй қызметкерлеріне;
5) консулдық мекемелердің жеке үй қызметкерлеріне.
"M" сериялы аккредиттеу куәліктері халықаралық ұйымдар мен (немесе) олардың өкілдіктерінің қызметкерлеріне және олардың отбасы мүшелеріне, егер олар осы тармақтың екінші, үшінші, төртінші, бесінші және жетінші бөліктерінде көрсетілген тұлғалар санаттарына жатпаса, ресімделеді.
12. Аккредиттеу куәлігін жаңа аккредиттеу куәлігіне ауыстыру осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген мерзімдерге сәйкес өкілдіктің немесе консулдық мекеменің ауыстыру туралы өтініші (бұдан әрі – ауыстыру сұрауы) негізінде келесі жағдайларда жүзеге асырылады:
1) оның жоғалуы;
2) қызметтік жағдайының өзгеруі;
3) оның жарамдылық мерзімінің аяқталуы.
Аккредиттеу куәлігін ауыстыру сұрауына осы Ережелердің 8-тармағының екінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ оның жоғалуы немесе ұрлануы жағдайында – өкілдік немесе консулдық мекеме орналасқан жердің ішкі істер органының анықтамасы қоса беріледі.
Министрлік ауыстыру сұрауын алғаннан кейін осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген әрекеттерді жүзеге асырады.
Өкілдік немесе консулдық мекеме өзінің қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелеріне арналған жаңа аккредиттеу куәлігін алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Министрлікке ескі аккредиттеу куәліктерін (жоғалған жағдайларды қоспағанда) жібереді.
13. Аккредиттеу куәлігін жоғалту немесе қызметкердің қызметтік жағдайының өзгеруі жағдайында жаңа аккредиттеу куәлігі қолданыстағы аккредиттеу мерзіміне сәйкес ресімделеді.
Аккредиттеу куәлігінің жарамдылық мерзімі аяқталған жағдайда жаңа аккредиттеу куәлігі 1 (бір) жыл мерзімге ресімделеді.
14. Өкілдіктің немесе консулдық мекеменің қызметкері мен олардың отбасы мүшелерінің ауысуы, түпкілікті кетуі немесе қайтыс болуы жағдайында өкілдік немесе консулдық мекеме 5 (бес) жұмыс күні ішінде Министрлікке аккредиттеу куәлігін қоса бере отырып, вербалды нота арқылы хабарлайды.
Қазақстан Республикасына жаңадан келген қызметкерге аккредиттеу куәлігі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген қызметкердің аккредиттеу куәлігі Министрлікке қайтарылғаннан кейін ресімделеді.
Қазақстан Республикасындағы
шет мемлекеттердің
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерін,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерін, шет
мемлекеттердің консулдық
мекемелерін тіркеу және де
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерінің,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерінің
басшыларын, персоналы
мүшелерін, шет мемлекеттердің
консулдық мекемелерінің
жұмыскерлерін аккредиттеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасындағы
шет мемлекеттердің
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерін,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерін, шет
мемлекеттердің консулдық
мекемелерін тіркеу және де
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерінің,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерінің
басшыларын, персоналы
мүшелерін, шет мемлекеттердің
консулдық мекемелерінің
жұмыскерлерін аккредиттеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"D" сериялы аккредиттеу куәлігі
Ескерту: QR-код Қазақстан Республикасының аумағында оның иесінің артықшылықтары мен иммунитеттері туралы ақпаратты қамтиды.
Ескі үлгідегі куәліктер олардың жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін күшінде болады.
Қазақстан Республикасындағы
шет мемлекеттердің
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерін,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерін, шет
мемлекеттердің консулдық
мекемелерін тіркеу және де
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерінің,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерінің
басшыларын, персоналы
мүшелерін, шет мемлекеттердің
консулдық мекемелерінің
жұмыскерлерін аккредиттеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"С" сериялы аккредиттеу куәлігі
Ескерту: QR-код Қазақстан Республикасының аумағында оның иесінің артықшылықтары мен иммунитеттері туралы ақпаратты қамтиды.
Ескі үлгідегі куәліктер олардың жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін күшінде болады.
Қазақстан Республикасындағы
шет мемлекеттердің
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерін,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерін, шет
мемлекеттердің консулдық
мекемелерін тіркеу және де
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерінің,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерінің
басшыларын, персоналы
мүшелерін, шет мемлекеттердің
консулдық мекемелерінің
жұмыскерлерін аккредиттеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"HC" сериялы аккредиттеу куәлігі
Ескерту: QR-код Қазақстан Республикасының аумағында оның иесінің артықшылықтары мен иммунитеттері туралы ақпаратты қамтиды.
Ескі үлгідегі куәліктер олардың жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін күшінде болады.
Қазақстан Республикасындағы
шет мемлекеттердің
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерін,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерін, шет
мемлекеттердің консулдық
мекемелерін тіркеу және де
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерінің,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерінің
басшыларын, персоналы
мүшелерін, шет мемлекеттердің
консулдық мекемелерінің
жұмыскерлерін аккредиттеу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
"Т" сериялы аккредиттеу куәлігі
Ескерту: QR-код Қазақстан Республикасының аумағында оның иесінің артықшылықтары мен иммунитеттері туралы ақпаратты қамтиды.
Ескі үлгідегі куәліктер олардың жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін күшінде болады.
Қазақстан Республикасындағы
шет мемлекеттердің
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерін,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерін, шет
мемлекеттердің консулдық
мекемелерін тіркеу және де
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерінің,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерінің
басшыларын, персоналы
мүшелерін, шет мемлекеттердің
консулдық мекемелерінің
жұмыскерлерін аккредиттеу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
"S" сериялы аккредиттеу куәлігі
Ескерту: QR-код Қазақстан Республикасының аумағында оның иесінің артықшылықтары мен иммунитеттері туралы ақпаратты қамтиды.
Ескі үлгідегі куәліктер олардың жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін күшінде болады.
Қазақстан Республикасындағы
шет мемлекеттердің
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерін,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерін, шет
мемлекеттердің консулдық
мекемелерін тіркеу және де
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерінің,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерінің
басшыларын, персоналы
мүшелерін, шет мемлекеттердің
консулдық мекемелерінің
жұмыскерлерін аккредиттеу
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
"М" сериялы аккредиттеу куәлігі
Ескерту: QR-код Қазақстан Республикасының аумағында оның иесінің артықшылықтары мен иммунитеттері туралы ақпаратты қамтиды.
Ескі үлгідегі куәліктер олардың жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін күшінде болады.
Қазақстан Республикасындағы
шет мемлекеттердің
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерін,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерін, шет
мемлекеттердің консулдық
мекемелерін тіркеу және де
дипломатиялық әрі оларға
теңестірілген өкілдіктерінің,
халықаралық ұйымдар
мен (немесе)
олардың өкілдіктерінің
басшыларын, персоналы
мүшелерін, шет мемлекеттердің
консулдық мекемелерінің
жұмыскерлерін аккредиттеу
қағидаларына
8-қосымша
Артықшылықтар мен иммунитеттер

4) домашним работникам представительств;
5) частным домашним работникам консульских учреждений.
Аккредитационные удостоверения серии "М" оформляются сотрудникам международных организаций и (или) их представительств, а также сопровождающим членам их семей, в случае если они не подпадают под категории лиц, указанных в частях второй, третьей, четвертой, пятой и седьмой настоящего пункта.
12. Замена аккредитационного удостоверения на новое аккредитационное удостоверение осуществляется на сроки, указанные в пункте 13 настоящих Правил, на основании вербальной ноты представительства, консульского учреждения с запросом о его замене (далее – запрос о замене) в случаях:
1) его утраты;
2) изменении его служебного положения;
3) истечения срока его действия.
К запросу о замене аккредитационного удостоверения прикладываются документы, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) части второй пункта 8 настоящих Правил, а также в случае его утери или кражи – справки органа внутренних дел по местонахождению представительства, консульского учреждения.
Министерство после получения запроса о замене осуществляет действия, предусмотренные в пункте 9 настоящих Правил.
Представительство, консульское учреждение в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения нового аккредитационного удостоверения для своих сотрудников и сопровождающих их членов семьи направляет в Министерство старые аккредитационные удостоверения (кроме случаев их утраты).
13. При утрате аккредитационного удостоверения или изменении служебного положения сотрудника оформление нового аккредитационного удостоверения осуществляется на сроки его действующей аккредитации.
В случае истечения срока действия аккредитационного удостоверения новое аккредитационное удостоверение оформляется на срок 1 (один) год.
14. В случае смены, окончательного отъезда или смерти сотрудника представительства, консульского учреждения и сопровождающих членов их семей, представительство, консульское учреждение в течение 5 (пять) рабочих дней уведомляет Министерство вербальной нотой с приложением аккредитационного удостоверения, выданного сотруднику представительства или сопровождающему члену его семьи.
Оформление аккредитационного удостоверения вновь прибывшему в Республику Казахстан сотруднику осуществляется после возвращения в Министерство аккредитационного удостоверения сотрудника по части первой настоящего пункта.
Приложение 1
к Правилам регистрации
дипломатических и приравненных
к ним представительств иностранных
государств, международных
организаций и (или) их представительств,
а также консульских учреждений
иностранных государств и аккредитации
глав, членов персонала дипломатических
и приравненных к ним представительств
иностранных государств, международных
организаций и (или) их представительств,
работников консульских учреждений
иностранных государств
в Республике Казахстан
Форма
Приложение 2
к Правилам регистрации
дипломатических и приравненных
к ним представительств иностранных
государств, международных
организаций и (или) их представительств,
а также консульских учреждений
иностранных государств и аккредитации
глав, членов персонала дипломатических
и приравненных к ним представительств
иностранных государств, международных
организаций и (или) их представительств,
работников консульских учреждений
иностранных государств
в Республике Казахстан
Форма
Аккредитационное удостоверение серии "D"
Примечание: QR-код содержит информацию о привилегиях и иммунитетах его владельца на территории Республики Казахстан.
Удостоверения старого образца действительны до истечения срока действия.
Приложение 3
к Правилам регистрации
дипломатических и приравненных
к ним представительств иностранных
государств, международных организаций
и (или) их представительств, а также
консульских учреждений иностранных
государств и аккредитации глав, членов
персонала дипломатических
и приравненных к ним представительств
иностранных государств, международных
организаций и (или) их представительств,
работников консульских учреждений
иностранных государств
в Республике Казахстан
Форма
Аккредитационное удостоверение серии "С"
Примечание: QR-код содержит информацию о привилегиях и иммунитетах его владельца на территории Республики Казахстан.
Удостоверения старого образца действительны до истечения срока действия.
Приложение 4
к Правилам регистрации
дипломатических и приравненных
к ним представительств иностранных
государств, международных организаций
и (или) их представительств, а также
консульских учреждений иностранных
государств и аккредитации глав, членов
персонала дипломатических
и приравненных к ним представительств
иностранных государств, международных
организаций и (или) их представительств,
работников консульских учреждений
иностранных государств
в Республике Казахстан
Форма
Аккредитационное удостоверение серии "HC"
Примечание: QR-код содержит информацию о привилегиях и иммунитетах его владельца на территории Республики Казахстан.
Удостоверения старого образца действительны до истечения срока действия.
Приложение 5
к Правилам регистрации
дипломатических и приравненных
к ним представительств иностранных
государств, международных организаций
и (или) их представительств, а также
консульских учреждений иностранных
государств и аккредитации глав, членов
персонала дипломатических
и приравненных к ним представительств
иностранных государств, международных
организаций и (или) их представительств,
работников консульских учреждений
иностранных государств
в Республике Казахстан
Форма
Аккредитационное удостоверение серии "Т"
Примечание: QR-код содержит информацию о привилегиях и иммунитетах его владельца на территории Республики Казахстан.
Удостоверения старого образца действительны до истечения срока действия.
Приложение 6
к Правилам регистрации
дипломатических и приравненных
к ним представительств иностранных
государств, международных организаций
и (или) их представительств, а также
консульских учреждений иностранных
государств и аккредитации глав, членов
персонала дипломатических
и приравненных к ним представительств
иностранных государств, международных
организаций и (или) их представительств,
работников консульских учреждений
иностранных государств
в Республике Казахстан
Форма
Аккредитационное удостоверение серии "S"
Примечание: QR-код содержит информацию о привилегиях и иммунитетах его владельца на территории Республики Казахстан.
Удостоверения старого образца действительны до истечения срока действия.
Приложение 7
к Правилам регистрации
дипломатических и приравненных
к ним представительств иностранных
государств, международных
организаций и (или) их представительств,
а также консульских учреждений
иностранных государств и аккредитации
глав, членов персонала дипломатических
и приравненных к ним представительств
иностранных государств, международных
организаций и (или) их представительств,
работников консульских учреждений
иностранных государств
в Республике Казахстан
Форма
Аккредитационное удостоверение серии "М"
Примечание: QR-код содержит информацию о привилегиях и иммунитетах его владельца на территории Республики Казахстан.
Удостоверения старого образца действительны до истечения срока действия.
Приложение 8
к Правилам регистрации
дипломатических и приравненных
к ним представительств иностранных
государств, международных
организаций и (или) их представительств,
а также консульских учреждений
иностранных государств и аккредитации
глав, членов персонала дипломатических
и приравненных к ним представительств
иностранных государств, международных
организаций и (или) их представительств,
работников консульских учреждений
иностранных государств
в Республике Казахстан
Привилегии и иммунитеты

1. "D" сериялы аккредиттеу куәлігі:
1) осы Қағидалардың 11-тармағының екінші бөлігінің 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын адамдарға қатысты, 1961 жылғы 18 сәуірдегі Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 және 36-баптарында;
2) осы Қағидалардың 11-тармағының екінші бөлігінің 5) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын тұлғаларға қатысты 1961 жылғы 18 сәуірдегі Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 және 36-баптарында көзделген артықшылықтар мен иммунитеттерді растайды.
2. "С" сериялы аккредиттеу куәлігі:
1) осы Қағидалардың 11-тармағының үшінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын тұлғаларға қатысты1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 40, 41, 43, 44, 46, 47, 48, 49, 50, 51 және 52-баптарында;
2) осы Қағидалардың 11-тармағының үшінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын тұлғаларға қатысты 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 46-бабының 1-тармағы, 48-бабының 1-тармағы, 49-бабының 1-тармағы, 50-бабының 1-тармағының b) тармақшасы, 50-бабының 3-тармағы, 51 және 52-баптарында;
3) осы Қағидалардың 11-тармағының үшінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын тұлғаларға қатысты, 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 71-бабының 1-тармағында көзделген артықшылықтар мен иммунитеттерді растайды.
3. "НС" сериялы аккредиттеу куәлігі:
1) осы Қағидалардың 11-тармағының жетінші бөлігінде көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын тұлғаларға қатысты 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 58-бабының 2-тармағында;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары және онда тұрақты тұратын тұлғаларға қатысты 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 71-бабында көзделген артықшылықтар мен иммунитеттерді растайды.
4. "Т" сериялы аккредиттеу куәлігі:
1) осы Қағидалардың 11-тармағының төртінші бөлігінің 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген және олардың Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын отбасы мүшелеріне қатысты 1961 жылғы 18 сәуірдегі Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 37-бабының 2-тармағында;

1. Аккредитационное удостоверение серии "D" подтверждает привилегии и иммунитеты, предусмотренные:
1) статьями 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 и 36 Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года в отношении лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) части второй пункта 11 настоящих Правил, не являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан;
2) статьями 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 и 36 Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года в отношении не являющихся гражданами Республики Казахстан лиц, указанных в подпункте 5) части второй пункта 11 настоящих Правил.
2. Аккредитационное удостоверение серии "С" подтверждает привилегии и иммунитеты:
1) предусмотренные статьями 40, 41, 43, 44, 46, 47, 48, 49, 50, 51 и 52 Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года в отношении лиц, указанных в подпункте 1) части третьей пункта 11 настоящих Правил, не являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан;
2) предусмотренные пунктом 1 статьи 46, пунктом 1 статьи 48, пунктом 1 статьи 49, подпунктом b) пункта 1, пунктом 3 статьи 50, статьями 51 и 52 Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года в отношении лиц, указанных в подпункте 2) части третьей пункта 11 настоящих Правил, не являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан);
3) предусмотренные пунктом 1 статьи 71 Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года в отношении лиц, указанных в подпункте 1) части третьей пункта 11 настоящих Правил, являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан.
3. Аккредитационное удостоверение серии "НС" подтверждает привилегии и иммунитеты, предусмотренные:
1) пунктом 2 статьи 58 Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года в отношении лиц, указанных в части седьмой пункта 11 настоящих Правил, не являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан.
2) статьей 71 Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года в отношении граждан Республики Казахстан и лиц, постоянно проживающих в ней.
4. Аккредитационное удостоверение серии "Т" подтверждает привилегии и иммунитеты, предусмотренные:
1) пунктом 2 статьи 37 Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года в отношении лиц, указанных в подпунктах 1) и 3) части четвертой пункта 11 настоящих Правил, и членов их семей, не являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан;

2) осы Қағидалардың 11-тармағының төртінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын тұлғаларға қатысты 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 43, 44, 46, 47, 48, 49, 50, 51 және 52-баптарында;
3) осы Қағидалардың 11-тармағының төртінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген тұлғалардың, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын отбасы мүшелеріне қатысты 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 46-бабының 1-тармағы, 48-бабының 1-тармағы, 49-бабының 1-тармағы, 51 және 52-баптарында көзделген артықшылықтар мен иммунитеттерді растайды.
5. "S" сериялы аккредиттеу куәлігі:
1) осы Қағидалардың 11-тармағының бесінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын тұлғаларға қатысты, 1961 жылғы 18 сәуірдегі Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 37-бабының 3-тармағында;
2) осы Қағидалардың 11-тармағының бесінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын тұлғаларға қатысты, 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 44-бабының 3-тармағында, 47-бабының 1-тармағында, 48-бабының 1-тармағында, 49-бабының 2-тармағында, 51 және 52-баптарында;
3) осы Қағидалардың 11-тармағының бесінші бөлігінің 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын тұлғаларға қатысты 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 48-бабының 1-тармағында, 51 және 52-баптарында;
4) осы Қағидалардың 11-тармағының бесінші бөлігінің 4) тармақшасында көрсетілген дипломатиялық агенттің қызметінде ғана жұмыс істейтін Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын тұлғаларға қатысты 1961 жылғы 18 сәуірдегі Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 33-бабының 2-тармағында және 37-бабының 4-тармағында;
5) осы Қағидалардың 11-тармағының бесінші бөлігінің 5) тармақшасында көрсетілген консулдық лауазымды тұлғалар мен консулдық қызметшілер қызметінде ғана жұмыс істейтін, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын тұлғаларға қатысты 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 47-бабының 2-тармағында және 48-бабының 2-тармағында көзделген артықшылықтар мен иммунитеттерді растайды.

2) статьями 43, 44, 46, 47, 48, 49, 50, 51 и 52 Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года в отношении лиц, указанных в подпункте 2) части четвертой пункта 11 настоящих Правил, не являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан;
3) предусмотренные пунктом 1 статьи 46, пунктом 1 статьи 48, пунктом 1 статьи 49, статьями 51 и 52 Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года в отношении не являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан, членов семей лиц, указанных в подпункте 2) настоящего пункта.
5. Аккредитационное удостоверение серии "S" подтверждает привилегии и иммунитеты, предусмотренные:
1) пунктом 3 статьи 37 Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года в отношении лиц, указанных в подпункте 1) части пятой пункта 11 настоящих Правил, не являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан;
2) пунктом 3 статьи 44, пунктом 1 статьи 47, пунктом 1 статьи 48, пунктом 2 статьи 49, статьями 51 и 52 Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года в отношении лиц, указанных в подпункте 2) части пятой пункта 11 настоящих Правил, не являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан;
3) пунктом 1 статьи 48, статьями 51 и 52 Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года в отношении лиц, указанных в подпункте 3) части пятой пункта 11 настоящих Правил, не являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан);
4) пунктом 2 статьи 33, пунктом 4 статьи 37 Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года в отношении состоящих исключительно на службе у дипломатического агента лиц, указанных в подпункте 4) части пятой пункта 11 настоящих Правил, не являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан;
5) пунктом 2 статьи 47, пунктом 2 статьи 48 Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года в отношении состоящих исключительно на службе у консульских должностных лиц и консульских служащих лиц, указанных в подпункте 5) части пятой пункта 11 настоящих Правил, не являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан.

6. Осы Қағидалардың 11-тармағының алтыншы бөлігінде көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын тұлғаларға қатысты "М" сериялы аккредиттеу куәлігі Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген артықшылықтар мен иммунитеттерді растайды.

6. Аккредитационное удостоверение серии "М" подтверждает привилегии и иммунитеты, предусмотренные международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, в отношении лиц, указанных в части шестой пункта 11 настоящих Правил, не являющихся гражданами Республики Казахстан или лицами, постоянно проживающими в Республике Казахстан.