"Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 6 қазандағы № ҚР ДСМ-114/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 13 мамырдағы № 45 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 14 мамырда № 36106 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 6 қазандағы № ҚР ДСМ-114/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21373 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есептерді ұсыну қағидалары қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттiгi
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 13 мамырдағы
№ 45 Бұйрығына
қосымша
Темекінің және темекі
бұйымдарының, оның ішінде
қыздырылатын темекісі бар
бұйымдардың барлық
маркаларындағы никотиннің
рұқсат етілетін шекті құрамы
бойынша зертханалық
зерттеулердің нәтижелері
туралы есептерді
ұсыну қағидалары
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет- ресурста орналастырылған: www.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: "Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есеп"
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-никотин
Кезеңділік: жылдық
Есепті кезең: ________________20____жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды өндірушілер және импорттаушылар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: әр жылдың 1 ақпанына дейін
Жинау әдісі (қағаз жеткізгіште, электронды түрде, телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі, қағаз жеткізгішті пайдалана отырып интервьюердің жеке сауал салуы кезінде, дербес есептеу құрылғысын пайдалана отырып, интервьюердің жеке салуы кезінде): қағаз және (немесе) электрондық тасығыштарда
Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы
р/с №
Темекі бұйымы түрінің атауы
Темекі бұйымының атауы
Никотиннің сандық құрамы (мг/сиг немесе мг/см3)
Никотиннің рұқсат етілетін шекті деңгейі (мг/сиг немесе мг/см3)
1
2
3
4
5
Ескертпе: сиг/мг – сигаретке/миллиграмм, мг/см³ – текше сантиметрге милиграмм.
Типтік мекенжай бөлігі
Атауы____________________________
__________________________________
Мекенжайы_____________________
_______________________________
Телефондар
Телефон _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
_______________________________________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды
қоспағанда) ___________________________________________________________
"Темекінің және темекі
бұйымдарының, оның ішінде
қыздырылатын темекісі бар
бұйымдардың барлық
маркаларындағы никотиннің
рұқсат етілетін шекті құрамы
бойынша зертханалық
зерттеулердің нәтижелері
туралы есеп" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есеп" (нысанның индексі: 1 - никотин және кезеңділігі: жылдық) әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 октября 2020 года № ҚР ДСМ-114/2020 "Об утверждении Правил представления отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 мая 2025 года № 45. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2025 года № 36106
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 октября 2020 года № ҚР ДСМ-114/2020 "Об утверждении Правил представления отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21373) следующие изменения:
приложение к Правилам представления отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 13 мая 2025 года № 45
Приложение к Правилам
представления отчетов
о результатах лабораторных
исследований по предельно
допустимому содержанию
никотина во всех марках табака
и табачных изделий, в том числе
изделий с нагреваемым табаком
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Отчет о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1 – никотин
Периодичность: годовая
Отчетный период: ______________20___года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: производители и импортеры табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 1 февраля каждого года
Метод сбора (на бумажном носителе, в электронном виде, посредством компьютеризированной системы телефонного опроса, при личном опросе интервьюером с использованием бумажного носителя, при личном опросе интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства): на бумажном и (или) электронном носителях
Предельно допустимое содержание никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком
№ п/п
Наименование вида табачного изделия
Наименование табачной продукции
Количественное содержание никотина (мг/сиг или мг/см3)
Предельно допустимый уровень никотина (мг/сиг или мг/см3)
1
2
3
4
5
Примечание: мг/сиг-миллиграмм/сигарету, мг/см³-миллиграмм на кубический сантиметр.
Типовая адресная часть
Наименование______________________
__________________________________
Адрес__________________________
_______________________________
Телефоны
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты
_______________________________________________________________
Исполнитель____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
________________________________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о результатах
лабораторных исследований
по предельно допустимому
содержанию никотина
во всех марках табака
и табачных изделий,
в том числе изделий
с нагреваемым табаком"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Отчет о результатах лабораторных исследований
по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных
изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком"
(индекс: 1 - никотин и периодичность формы: годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру тәртібін регламенттейді.
2. Нысанды темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың өндірушілері мен импорттаушылары толтырады.
3. Толтырылған Нысанды темекі бұйымдарын өндірушілер мен импорттаушылар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін ұсынады.
4. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам өзінің тегін және аты-жөнін, сондай-ақ толтыру күнін көрсете отырып қол қояды.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
6. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) никотин – темекі жапырақтары мен темекі түтінінде болатын алкалоид;
2) никотиннің шекті рұқсат етілген деңгейі – бір сигареттің түтініндегі никотиннің мөлшері (сүзгісі бар немесе сүзгісі жоқ) 1,0 мг/сиг аспауы тиіс;
3) сигарет – сигарет қағазымен оралған кесілген шикізаттан тұратын шегілетін темекі бұйымының түрі;
4) темекі бұйымы – шегу, сору, шайнау, иіскеу немесе тұтынудың өзге де тәсілдері үшін, оның ішінде темекіні қыздыруға арналған жүйенің немесе кез келген өзге де аспаптың көмегімен пайдаланатындай етіп дайындалған шикізат ретінде темекі жапырағынан және (немесе) темекі өсімдігінің басқа да бөліктерінен толық немесе ішінара жасалған өнімдер;
5) темекі бұйымының түрі – тұтыну қасиеттері мен тұтыну тәсілі бойынша ұқсас шегілетін немесе шегілмейтін темекі бұйымдарының жиынтығы.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
1) 1-бағанда "№" реттік нөмірі бойынша толтырылады;
2) 2-бағанда темекі бұйымы түрінің атауы (мысалы: сигареттер) көрсетіледі;
3) 3-бағанда темекі бұйымының берілген атауы (мысалы: "Rothmans") көрсетіледі;
4) 4-бағанда темекі бұйымындағы никотиннің сандық құрамы (сиг/мг немесе мг/см3) көрсетіледі;
5) 5-бағанда никотиннің рұқсат етілетін шекті деңгейі (сиг/мг немесе мг/см3) көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком" регламентирует порядок заполнения формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком" (далее – Форма).
2. Форма заполняется производителями и импортерами табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком.
3. Заполненная Форма предоставляется в Министерство здравоохранения Республики Казахстан производителями и импортерами табачных изделий до 1 февраля следующего за отчетным года.
4. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
6. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) никотин – алкалоид, содержащийся в табачных листьях и табачном дыме;
2) предельно допустимый уровень никотина – содержание никотина в дыме одной сигареты (с фильтром или без фильтра) не может превышать 1,0 мг/сиг;
3) сигарета – вид курительного табачного изделия, состоящего из резаного сырья, обернутого сигаретной бумагой;
4) табачное изделие – продукты, полностью или частично изготовленные из табачного листа и (или) других частей табачного растения в качестве сырья, приготовленного таким образом, чтобы использовать для курения, сосания, жевания, нюханья или иных способов потребления, в том числе с помощью системы для нагрева табака или любого иного прибора;
5) вид табачного изделия – совокупность курительных или некурительных табачных изделий, сходных по потребительским свойствам и способу потребления.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
1) в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
2) в графе 2 указывается наименование вида табачного изделия (например: сигареты);
3) в графе 3 указывается наименование табачной продукции, присвоенное (например: "Rothmans");
4) в графе 4 указывается количественное содержание никотина в табачном изделии (мг/сиг или мг/см3);
5) в графе 5 указывается предельно допустимый уровень никотина (мг/сиг или мг/см3).