Жасы бойынша жеңiлдiктi жағдайда зейнетақы алуға құқық беретiн өндiрiстердiң, жұмыстардың, мамандықтардың, лауазымдар мен көрсеткiштердiң N 1 және N 2 Тiзiмдерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi 1993 жылғы 31 наурыздағы N 24/2 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1995 жылғы 11 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 43. Қаулының күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2005 жылғы 13 қазандағы N 272-ө бұйрығымен
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2005 жылғы 13 қазандағы N 272-ө бұйрығымен (2005 жылғы 13 желтоқсандағы "Заң газетінде" N 168(792) жарияланған) .
--------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
Қазақстан Республикасы Премьер-министрінің "Заңға тәуелді актілерді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкімін орындау үшін, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымшаға сәйкес, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын...
Министр
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің кейбір күші жойылған
бұйрықтарының тізімі
1. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Жасы бойынша жеңілдікті жағдайда зейнетақы алуға құқық беретін өндірістердің, жұмыстардың, мамандардың, лауазымдар мен көрсеткіштердің N 1 Тізіміне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" 1993 жылғы 31 наурыздағы N 24/2 қаулысы, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіндегі 1995 жылғы 11 қаңтардағы 43 тіркелу нөмірі...
----------------------------------
Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi қаулы етедi:
Өндiрiстердiң, жұмыстардың, мамандықтардың, лауазымдар мен көрсеткiштердiң N 1 Тiзiмiне берiлiп отырған толықтырулар мен өзгертулер онда жұмыс iстеуi жасы бойынша жеңiлдiктi жағдайда зейнетақы алуға құқық беретiн жерасты жұмыстарына, ерекше зиянды және ерекше ауыр жағдайдағы жұмыстарға, сондай-ақ СССР Министрлер Кабинетiнiң 26.01.91 жылғы N 10 қаулысымен бекiтiлген жеңiлдiктi зейнетақымен қамтамасыз ету туралы N 1 Тiзiм бойынша азаматтық авиацияның жекелеген санаттарына енгiзiлсiн.
Қосымша: 3 парақ.
Қазақстан Республикасы             Қазақстан Республикасы
Еңбек министрiнiң орынбасары       халықты әлеуметтiк қорғау
министрiнiң орынбасары
Келiсiлдi
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң орынбасары
Қазақстан Республикасы Еңбек
министрлiгi мен Қазақстан
Республикасы Халықты әлеуметтiк
қорғау министрлiгiнiң
1993 жылғы 31 наурыздағы
N 24/2 қаулысына N 1 қосымша

О внесении дополнений и изменений в Список N 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей, дающих право на пенсию по возрасту на льготных условиях
Постановление Министерства социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 марта 1993 г. N 24/2. Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11.01.1995 г. за N 43. Утратило силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 октября 2005 года N 272-п
Извлечение из
приказа Министра труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан от 13 октября 2005 года N 272-п
Во исполнение распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению.
...
Министр
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1. Постановление Министерства социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 марта 1993 г. N 24/2 "О внесении дополнений и изменений в Список N 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей, дающих право на пенсию по возрасту на льготных условиях", регистрационный номер в Министерстве юстиции Республики Казахстан 43 от 11 января 1995 года.
...
--------------------------------------------------------------
Министерство труда Республики Казахстан и Министерство социальной защиты населения Республики Казахстан постановляют:
Внести прилагаемое дополнение и изменения в Список N 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда, занятость в которых дает право на пенсию по возрасту на льготных условиях, а также о предоставлении льготного пенсионного обеспечения по Списку N 1 отдельным категориям работников гражданской авиации, утвержденным постановлением Кабинета Министров СССР от 26.01.91 г. N 10.
Приложение: на 3 листах.
Заместитель Министра труда        Заместитель Министра
Республики Казахстан              социальной защиты
населения Республики
Казахстан
Согласовано
Заместитель Министра финансов
Республики Казахстан
Приложение N 1
к постановлению Министерства труда
Республики Казахстан
и Министерства социальной защиты
населения Республики Казахстан
от 31 марта 1993 г. N 24/2
Дополнения и изменения в Список N 1 производства,
работ, профессий, должностей и показателей на подземных
работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми
условиями труда, занятость в которых дает право на пенсию
по возрасту на льготных условиях, утвержденных постановлением

СССР Министрлер Кабинетiнiң 26.01.91 жылғы N 10
қаулысымен бекiтiлген онда жұмыс iстеу жасы
бойынша жеңiлдiктi зейнетақы алуға құқық беретiн
жерасты жұмыстары ерекше зиянды және ерекше ауыр
еңбек жағдайларында өндiрiстердiң, жұмыстардың,
мамандықтардың, лауазымдар мен көрсеткiштердiң
N 1 Тiзiмiне толықтырулар мен өзгертулер
1. "Көлiк" атты ХХI бөлiмнiң 3-шi бөлiмшесiне мынадай толықтыру енгiзiлсiн:
"12003000 - 11217 Бортсерiктерi мен нұсқаушы-бортсерiктер жылына 500 сағаттан кем ұшпаған жағдайда".
2. Аппаратураларды тазалау мен айналысатын тазалаушыларға (2091160а - 19555) "Жалпы мамандықтар" атты ХХIII бөлiм бойынша резервуарлардың, бактердiң, цистерналардың, танктер мен кемелердiң бөлiктерiнiң iшiн, скафандрлармен және газдық қарсы құралдармен жұмыс iстеу кезiнде ұсақтау ағын камераларының iшiн тазалау мен айналысатын жұмысшы ретiнде (12100000 - 1753а) зейнетақы тағайындалады.
3. Мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
II бөлiмнiң I бөлiмшесiне: "Кен алуға дайындық, байыту, бұтақтау (кендердi және емес қазбаларды, агломерациялау, брикеттеу, шымшымдау) шифр 1020200а - 1753 г"
III бөлiмiнiң 1-4 бөлiмшесiне: "Металлургиялық өндiрiс (қара металдар)"
"Көкістiк, көкiстiк емес, термоастрациттiк және көкiстiк химиялық өндiрiс" IV бөлiмiнiң 1, 2 бөлiмшесiне;
"Металлургиялық өндiрiс (түстi металдар) VII бөлiмiнiң 2-6, 10-12, 14-17 бөлiмшелерiне."
Өндiрiс жұмыс iстеп тұрған учаскелерде (жұмыс орындарында) орнатылған құрал-жабдықтарды жөндеумен айналысатын жөндеу қызметiнiң жұмысшылары технологиялық процестi жүргiзетiн негiзгi жұмысшылар секiлдi N 1 Тiзiм бойынша жеңiлдiктi зейнетақымен қамтамасыз етiлу үшiн газбен кесушiлер құқын пайдаланады.
Қазақстан Республикасы Еңбек
министрлiгi мен Қазақстан
Республикасы халықты әлеуметтiк
қорғау министрлiгiнiң
1993 жылғы 31 наруыздағы
N 24/2 қаулысына N 2 қосымша
N 1 Тiзiм бойынша азаматтық авиация қызметкерлерiнiң
жекелеген санаттарына жеңiлдiктi зейнетақымен
қамтамасыз етудi беру туралы
"СССР Министрлер Кабинетiнiң 1991 жылғы 26 қаңтардағы N 10 қаулысымен бекiтiлген N 1 Тiзiмiне өзгертулер енгiзу туралы" СССР Министрлер Кабинетiнiң 1991 жылғы 23 шiлдедегi N 497 қаулысымен N 1 Тiзiмiнiң "Көлiк" атты ХХI бөлiмi мынадай бөлiмшемен толықтырылды: 3. Азаматтық авиация "12003000 "Мейлiнше қауырт немесе қозғалысы күрделi 12003000-17541 аэропорттардың, аэродромдық-диспетчерлiк, аудандық, қосалқы орталықтарда және олардың секторларында, жергiлiктi диспетчерлiк пункттердiң аймағында әуе қозғалысын тiкелей басқаруды жүзеге асыратын қызметкерлер (диспетчерлiк-нұсқаушылар, аға диспетчерлер, ұшулардың жетекшiлерi)"
Мұндай аймақтардың тiзбесiн СССР Еңбек және әлеуметтiк мәселелер министрлiгiнiң келiсуi бойынша СССР Азаматтық авиация министрлiгiне бекiту тапсырылды".

Кабинета Министров СССР от 26.01.91 г. N 10
1. В подраздел 3 раздела XXI "Транспорт" внести дополнения:
"12003000-11217. Бортпроводники и инструкторы-бортпроводники при условии налета в год не менее 500 часов".
2. Чистильщикам (2091100а-19555), занятым на очистке аппаратуры назначать пенсии по разделу XXIII "Общие профессии" как рабочим (12100000-1753а), занятым на внутренней очистке резервуаров, баков, цистерн, отсеков и танков судов и внутри дробеструйных камер при работе в скафандрах или противогазах.
3. Внести следующее дополнение:
в подраздел I, раздела II "Рудоподготовка, обогащение, окускование (агломерация, брикетирование, окомкование, обжиг руд и нерудных ископаемых), шифр 1020200а-1753г";
в подразделе 1-4 раздела III "Металлургическое производство (черные металлы)";
в подразделе 1, 2 раздела IV "Коксовое, пекококсовое, термоантрацитовое и коксохимическое производства";
в подразделы 2-6, 10-12, 14-17 раздела VII "Металлургическое производство" (цветные металлы):
Рабочие ремонтных служб, занятые ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств, где основные рабочие, ведущие технологический процесс, пользуются правом на льготное пенсионное обеспечение по Списку N 1: газорезчики.
Приложение N 2
к постановлению Министерства труда
Республики Казахстан и Министерства
социальной защиты населения Республики
Казахстан
от 31 марта 1993 г. N 24/2
О предоставлении льготного пенсионного обеспечения
по Списку N 1 отдельным категориям работников
гражданской авиации
Постановлением Кабинета Министров СССР от 23 июля 1991 г. N 497 "О внесении изменений в Список N 1, утвержденный постановлением Кабинета Министров СССР от 26 января 1991 г. N 10", раздел XXI "Транспорт" Списка N 1 дополнен подразделом:
"12003000 3. Гражданская авиация
12003000-17541 Работники (диспетчера-инструкторы, старшие
диспетчеры, руководители полетов),
осуществляющие непосредственное управление
воздушным движением в зонах аэропортов,
аэроузлов, в аэродромно-диспетчерских, районных,
вспомогательных центрах и их секторах, местных
диспетчерских пунктах с наибольшей
интенсивностью или сложностью движения".
Перечень таких зон поручено утвердить Министерству гражданской авиации СССР по согласованию с Министерством труда и социальных вопросов СССР.

Аймақтардың аталмыш тiзбесi 1991 жылы 26 қыркүйекте бекiтiлдi (Қазақстан Республикасына қатысты бөлiгi берiлiп отыр).
Алайда одақтық құрылымдардың жойылуына байланысты және басқа да белгiлi себептермен орай аталған құжаттар бiздiң министрлiктерге жеткен жоқ.
"Қазақ КСР-iнде азаматтарды зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңының 1-бабының 3-бөлiгiнде одақтық заңмен белгiленген зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы барлық кепiлдiктердiң сақталуы қарастырылғандықтан, азаматтық авиация қызметкерлерiнiң жекелеген санаттарына N 1 Тiзiм бойынша жеңiлдiктi зейнетақы тағайындау кезiнде осы қаулыны және қосымшаны басшылыққа алуды ұсынамыз.
Бұрынғы СССР-дiң басқа мемлекеттерi бойынша аймақтардың тiзбесiне келер болсақ, олар азаматтық авиацияның жергiлiктi қызметтерiнде бар.
Басқа диспетчетрлер жеңiлдiктi зейнетақыны Зейнетақы туралы республикалық заңның 35 бабының 2-тармағының шартарында пайдаланады.
Қосымша: текст бойынша 1 бет.
Қазақ азаматтық авиация басқармасы бойынша, мейлiнше қауырт немесе қозғалысы күрделi әуе қозғалысын басқаратын аймақтардың, аудандар мен секторлардың тiзбесi:
1. Алматы РЦ ЕС УВД              - секторлар: РЦ1, РЦ2, РЦ3
Алматы аэропорты              - ДПП, ДПК, ПДП, СДП
2. Ақтөбе РЦ ЕС УВД              - секторлар: РЦ1, РЦ2, РЦ3
Ақтөбе аэропорты              - ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДПI,
МДП2
3. Арқалық аэропорты             - ВРЦ, ДПП, МДП
4. Бұрындай аэропорты            - МДП
5. Балқаш аэропорты              - ВРЦ, ДПП, ДПК, ПДП, СДП
6. Гурьев РЦ ЕС УВД              - секторлар: РЦI, РЦ2
Гурьев аэропорты            - ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДПI, МДП2
7. Жамбыл аэропорты              - ВРЦ, ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДП
8. Жезқазған РЦ ЕС УВД           - РЦ
Жезқазған аэропорты           - ДПП, ПДП, МДП
9. Қарағанды аэропорты           - ВРЦ, ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДП
10. Көкшетау аэропорты            - ДПП, ПДП, МДП
11. Қостанай РЦ ЕС УВД            - секторлар: РЦI,РЦ2
Қостанай аэропорты            - ДПП, МДП
12. Қызылорда аэропорты           - ДПП, МДП
Қызылорда РЦ ЕС УВД           - секторлар: РЦI,РЦ2
13. Павлодар аэропорты            - ВРЦ, ДПП, ДПК, ПДП, МДП
14. Петропавлск аэропорты         - ВРЦ, ДПП, ПДП, МДП
15. Семей РЦ ЕС УВД               - секторлар: РЦI, РЦ2
Семей аэропорты               - ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДП
16. Талдықорған аэропорты         - ДПП, ПДП, СДП, МДП
17. Орал РЦ ЕС УВД                - секторлар: РЦI, РЦ2
Орал аэропорты                - ДПП, ПДП, МДП
18. Өскемен аэропорты             - ДПП, ДПК, ПДП, МДП
19. Целиноград РЦ ЕС УВД          - секторлар: РЦI, РЦ2
Целиноград аэропорты          - ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДП

Данный перечень зон утвержден 26 сентября 1991 г. (в части Республики Казахстан - прилагается).
Однако в связи с ликвидацией союзных структур и в силу других известных причин указанные документы до наших министерств доведены не были.
Поскольку частью 3 статьи 1 Закона  Z912100_  "О пенсионном обеспечении граждан в Казахской ССР" предусмотрено соблюдение всех гарантий в области пенсионного обеспечения, установленных союзным законодательством, при назначении льготных пенсий по Списку N 1 указанной категории работников гражданской авиации, поручаем руководствоваться настоящими постановлением и приложением.
Что касается перечня зон по другим государствам бывшего СССР, то они имеются в местных службах гражданской авиации.
Другие диспетчеры пользуются пенсионными льготами на условиях пункта 2 статьи 35 республиканского Закона о пенсиях.
Приложение: по тексту на 1 листе.
Перечень зон, районов и секторов управления воздушным
движением с наибольшей инстенсивностью или сложностью
движения по Казахскому управлению гражданской авиации
1. Алматинский РЦ ЕС УВД       - сектора: РЦ 1, РЦ 2, РЦ 3,
аэропорт Алмата             - ДПП, ДПК, ПДП, СДП
2. Актюбинский РЦ ЕС УВД       - сектора: РЦ1, РЦ2, РЦ3,
аэропорт Актюбинск          - ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДП1, МДП2
3. Аэропорт Аркалык            - ВРЦП, ДПП, МДП
4. Аэропорт Бурундай           - МДП
5. Аэропорт Балхаш             - ВРЦП, ДПП, ДПК, ПДП, СДП
6. Гурьевский РЦ ЕС УВД        - сектора: РЦ1, РЦ2,
аэропорт Гурьев             - ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДП 1, МДП 2.
7. Аэропорт Джамбул            - ВРЦ, ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДП
8. Джезказганский РЦ ЕС УВД    - РЦ
аэропорт Джезказган         - ДПП, ПДП, МДП
9. Аэропорт Караганда          - ВРЦ, ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДП;
10. Аэропорт Кокчетав          - ДПП, ПДП, МДП.
11. Кустанайский РЦ ЕС УВД     - сектора: РЦ1, РЦ2
аэропорт Кустанай          - ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДП.
12. Кзыл-Ординский РЦ ЕС УВД   - сектора: РЦ1, РЦ2
аэропорт Кзыл-Орда         - ДПП, МДП
13. Аэропорт Павлодар          - ВРЦ, ДПП, ДПК, ПДП, МДП
14. Аэропорт Петропавловск     - ВРЦ, ДПП, ПДП, МДП
15. Семипалатинский РЦ ЕС УВД  - сектора: РЦ1, РЦ2
аэропорт Семипалатинск     - ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДП
16. Аэропорт Талды-Курган      - ДПП, ПДП, СДП, МДП
17. Уральский РЦ ЕС УВД        - сектора: РЦ1, РЦ2
аэропорт Уральск           - ДПП, ПДП, МДП
18. Аэропорт Усть-Каменогорск  - ДПП, ДПК, ПДП, МДП
19. Целиноградский РЦ ЕС УВД   - сектора: РЦ1, РЦ2
аэропорт Целиноград        - ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДП

20. Шымкент аэропорты             - ДПП,ДПК,ПДП,СДП,МДП
21. Шевченко аэропорты            - ВРЦ,ДПП,ДПК,ПДП,СДП,МДП
22. Аягөз аэропорты               - ВРЦ,КДП,МВЛ
23. Арал аэропорты                - ВРЦ,КДП,МВЛ,ВМДП
24. Зайсан, Күршiм, Степногорск
Жаңаөзен аэропорты            - КДП,МВЛ
Жеңiлдiктi зейнетақымен қамтамасыз етiлуге құқық
беретiн өндiрiстердiң, жұмыстардың, мамандықтардың,
лауазымдар мен көрсеткiштердiң N 1 Тiзiмiне енгiзудiң
Негiздемесi
1. Азаматтық авиация самолеттерiнiң бортсерiктерi, бортсерiктерiнiң нұсқаушылары.
---------------------------------------------------------------
АА МҒЗИ ұшу құрамының еңбек физиологиясын зерттеу лабораториясы бортсерiктерiнiң организмiне зиянды факторлардың тұтас бiр құрамы ықпал ететiн дәлелдеп отыр:
барометрикалық қысымының жылдам өзгеруi, осыған орай төмен гипоксиялық жай-күйi;
шудың жоғары деңгейi (ПДУ-дiң 4-тен 22д БА-ға дейiн көтерiлеуi);
ауаның төмен ылғалдылығы (10 проц. дейiн);
зиянды химиялық заттардың жиынтық шоғыры нормадан асып кетедi;
қолайсыз температуралық режим;
биологиялық фактор (ауаның бактериялық тұқымдануы);
еңбек пен демалыстың тиiмсiз режимi (демалыс күндерiндегi жұмыс, ерте ұшулар, кеш ұшулар, жұмыстың үнемi өзгерiп тұратын кестесi) және т.б.
Бортсерiктерi еңбегiнiң ерекшелiктерi мен сипатын ескере отырып, оларға N 1 Тiзiмiн жасы бойынша жеңiлдiктi зейнетақы алуға құқық беру мүмкiн деп санаймыз.
Зейнетке шығатын жыл сайынғы орташа адам саны 46, шамамен жыл сайын зейнетақы төлеу шығындары 6 млн. сомды құрайды.
2. Газбен кесушiлер
-----------------
СССР Министрлер Кабинетiнiң 1991 жылғы 9 тамыздағы қаулысымен бекiтiлген N 1 Тiзiмiне толықтыруларда газбен кесушi мамандығы еңбегi қалған, оның жұмысының құрамы мен сипаты газбен дәнекерлеушiлерге сай келсе де олар осы толықтыруларда еске алынған.
Газбен кесушi мамандығын "Кен өндiруге әзiрлiк, байыту, шымшымдау" атты II бөлiмiнiң I бөлiмшесiне "металлургиялық өндiрiс (қара металлдар)" атты III бөлiмiнiң 1-4 бөлiмшелерiне "Кокстiк, кокстiк емес, термоантрациттi және кокстiк - химиялық өндiрiс" атты IV бөлiмiнiң 1, 2 бөлiмшелерiне", "Металлургиялық өндiрiс (түстi металлдар)," атты VII бөлiмiнiң 2-6, 10-12, 14-17 бөлiмшелерiне N 1 Тiзiм бойынша жеңiлдiктi зейнетақы алу құқын пайдаланатын технологиялық процестi жүргiзушi негiзгi жұмысшылар секiлдi жұмыс iстеп тұрған өндiрiс учаскелерiнде орнатылған құрал-жабдықтарды жөндеумен айналысатын жөндеу қызметi жұмысшыларының орташа жылдық зейнетке шығуы 50 адамды, зейнетақы қорынан шығындары жыл сайын 7 млн. сомды құрайды.
3. Аппаратураларды тазалаумен айналысатын
тазалаушылар (шифр 2091100а-19555)
-----------------------------------------------------

20. Аэропорт Чимкент           - ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДП
21. Аэропорт Шевченко          - ВРЦ, ДПП, ДПК, ПДП, СДП, МДП.
22. Аэропорт Аягуз             - ВРЦ, КДПМВЛ
23. Аэропорт Аральск           - ВРЦ, КДП, МВЛ, ВМДП
24. Аэропорт Зайсан, Курчум,
Степногорск, Новый Узень   - КДП МВЛ
Обоснование
к внесению в Список N 1 производств, работ,
профессий, должностей и показателей, дающих
право на льготное пенсионное обеспечение
1. Бортпроводники самолетов гражданской авиации, инструкторы
бортпроводников
Исследования лаборатории физиологии труда летного состава ГосНИИ
ГА подтверждают, что на организм бортпроводников воздействует целый
комплекс вредных факторов:
быстрое изменение барометрического давления и соответственно
состояние умеренной гипоксии;
повышенные уровни шума (превышение ПДУ от 4 до 22 дБА);
низкая влажность воздуха (до 10%);
суммарная концентрация вредных химических веществ превышает нормы;
неблагоприятный температурный режим;
биологический фактор (бактериальная осемененность воздуха);
нерациональный режим труда и отдыха (работа в выходные дни, ранние вылеты, поздние прилеты, постоянно меняющийся график работы)
и т. д.
Учитывая особенности и характер труда бортпроводников, считаем возможным предоставление им права на пенсию по возрасту по Списку N 1.
Ежегодный средний выход на пенсию составляет 46 чел., затраты на пенсионные выплаты ориентировочно в год составляют 6 млн. рублей.
2. Газорезчики
В дополнениях к Списку N 1, утвержденных постановлением Кабинета Министров СССР N 591 от 9 августа 1991 г., упущена профессия газорезчик, хотя состав и характер их работы соответствует газосварщикам, которые упомянуты в этих дополнениях.
Следует внести профессию газорезчик в подраздел 1 раздела II "Рудоподготовка, обогащение, окускование", в подраздел 1-4 раздела III "Металлургическое производство (черные металлы)", в подразделы 1, 2 раздела IV "Коксовое, пекококсовое, термоантрацитовое и коксохимическое производства", в подразделы 2-6, 10-12, 14-17 раздела VII "Металлургическое производство (цветные металлы)" в численность рабочих ремонтных служб, занятых ремонтом оборудования в местах его установки на участках (рабочих местах) действующих производств, где основные рабочие, ведущие технологический процесс, пользуются правом на льготное пенсионное обеспечение по Списку N 1.
Среднегодовой выход на пенсию вышеуказанных рабочих составляет 50 чел. с ежегодными затратами из пенсионного фонда 7 млн. рублей.
3. Чистильщики, занятые на очистке аппаратуры (шифр 2091100а-19555)

Павлодар алюминий заводының бақ аппаратураларын тазалаушылардың жұмыс орындарын аттестациялау материалдарын және Сверховск еңбек гигиенасы институтының тазалаушылар еңбегiнiң ауырлығы мен қауырттығы жөнiндегi физиологиялық бағасын зерттей келе, олар бақ аппаратуралары тазалаушылары жұмысының айрықша зиянды және ауыр екендiгiн дәлелдейдi, оларға резервуарлардың, бактердiң, цистерналардың, бөлiктердiң... (шифры 12100000-1753а) iшiн тазалаумен айналысатын жұмысшылар ретiнде N 1 Тiзiммен жасы бойынша жеңiлдiктi зейнетақы тағайындауға болады деп санаймыз.
Өндiрiстiк ортаның барлық параметрлерiнiң нормативтiк көрсеткiштерi сан есе ауытқушылығы байқалған (аэрозол ПДК асып кетуi; сiлтi 10-15 есе; шаң - 80-нен 240 есеге дейiн; шу деңгейi 26-40 цБА көтерiлген; ылғалдылық 25 проц. асқан, ауысым уақытындағы тұруға мәжбүр жұмыс тұрқы 25 проц. астам, ауысым үшiн түсетiн статистикалық және динамикалық күш еңбек ауырлығының 2-шi дәрежесiне сәйкес келедi) Аталғандардан басқа бак аппаратураларының тазалаушылары газға қарсы тұмылдырықпен жұмыс iстеуге мәжбүр.
Жыл сайын зейнетке шығушылар саны 6 адамды, осыған орай зейнетақы қорынан жыл сайынғы шығын 800 мың сомды құрайды.

Изучив материалы аттестации рабочих мест чистильщиков баковой аппаратуры Павлодарского алюминиевого завода и исследований Свердловского института гигиены труда по физиологической оценке тяжести и напряженности труда чистильщиков, которые подтвердили особую вредность и тяжесть работы чистильщиков баковой аппаратуры, считаем возможным назначить им пенсию по возрасту на льготных условиях по Списку N 1 как рабочим, занятым на внутренней очистке резервуаров, баков, цистерн, отсеков ... (шифр 12100000-1753а).
Отмечены многократные отклонения от нормативных показателей всех параметров производственной среды (превышение ПДК аэрозоли щелочи в 10-15 раз; пыли - от 80 до 240 раз; превышение уровня шума на 26-40 дБА; превышение влажности на 25%, вынужденная рабочая поза более 25% сменного времени, статическая и динамическая нагрузка за смену соответствует 2-й степени тяжести труда). Помимо всего указанного чистильщики баковой аппаратуры вынуждены работать в противогазах.
Ежегодный выход на пенсию составляет 6 чел., при этом затраты из пенсионного фонда - 800 тыс. руб. в год.