Жалпы типтес орта бiлiм беретiн мектеп-интернаттар туралы Ереженi күшiне енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Бiлiм Министрлiгiнің 6 қарашадағы 1993 жылғы N 492 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ведомстволық нормативтік актілерді тіркеу бөлімінде 1995 жылғы 11 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 44. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнің 2003 жылғы 13 тамыздағы N 554 бұйрығымен.
Жалпы типтес орта бiлiм беретiн мектеп-интернатта балаларды оқыту және тәрбиелеу үшiн қолайлы жағдай туғызу және жұмысты одан әрi жетiлдiру мақсатында бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы және Денсаулық сақтау министрлiктерi мен келiсiлген жалпы типтес орта бiлiм беретiн мектеп-интернаттар туралы Ереже күшiне енгiзiлсiн.
2. Облыстық, Алматы қалалық бiлiм басқармаларына:
2.1. Осы бұйрықты басшылыққа алсын және орындасын.
2.2. Бұйрықты және жалпы типтес орта бiлiм беретiн мектеп-интернаттар туралы Ереженi барлық аудандық, қалалық бiлiм бөлiмдерiне және мектеп-интернаттарға жеткiзсiн.
3. ССРО Халыққа бiлiм беру мемлекеттiк комитетi бекiткен уақытша жалпы типтес орта бiлiм беретiн мектеп-интернаттар туралы Ереженiң 13.07.1990 ж. күшi жойылған болып есептелсiн.
4. Осы бұйрықтың жүзеге асырылуын бақылау Интернаттар және балалар құқын қорғау мекемелерi бөлiмiне (Саламахин А.Ф.) жүктелсiн.
Министр
Бекiтемiн:                           Келiсiлген:
Қазақстан Республикасы               Қазақстан Республикасы
Бiлiм министрi                       Қаржы министрiнiң
орынбасары
Келiсiлген:
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрiнiң орынбасары
Жалпы типтес орта бiлiм беретiн мектеп-интернаттар
туралы ереже 1. Жалпы ереже
1.1. Жалпы типтес орта бiлiм беретiн мектеп-интернаттар Қазақстан Республикасының "Бiлiм туралы" заңына жас ұрпақтың қоғамдық тәрбиелеу өрiсiн одан әрi кеңейту мақсатында бала тәрбиелеуде жанұяға көмек көрсету, жан-жақты дамуына қолайлы жағдай жасау үшiн ұйымдастырылады.
1.2. Жалпы типтес мектеп-интернат жергiлiктi өкiмет органдарының шешiмiмен балаларды оқытуға, тәрбиелеуге және тұруға қажеттi жағдай жасалған, педагогикалық кадрлармен қамтамасыздандырылған жерлерде ашылады.
1.3. Жалпы типтес мектеп-интернат өз жұмысында Қазақстан Республикасының "Бiлiм туралы" заңын, осы Ереженi, бiлiм және денсаулық сақтау туралы басқа да нормативтi құжаттарды басшылыққа алады.

О введении в действие Положения об общеобразовательной школе-интернате общего типа
Приказ Министерства образования Республики Казахстан от 6 ноября 1993 г. N 492. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11.01.1995 г. за № 44. Утратил силу - Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2003 г. N 554
В целях дальнейшего совершенствования работы, обеспечения более благоприятных условий для воспитания, обучения и содержания воспитанников в общеобразовательных школах-интернатах общего типа
приказываю:
1. Ввести в действие Положение об общеобразовательной школе-интернате общего типа, согласованное с Министерством финансов Республики Казахстан и Министерством здравоохранения Республики Казахстан.
2. Областным (Алматинскому городскому) управлениям образования:
2.1. Данный приказ принять к руководству и исполнению.
2.2. Настоящий приказ и Положение об общеобразовательной школе-интернате общего типа довести до всех районных, городских отделов образования и школ-интернатов.
3. Считать утратившим силу Временное положение об общеобразовательной школе-интернате общего типа, утвержденное Государственным комитетом СССР по народному образованию 13.07.90 г.
4. Контроль за исполнением данного приказа возложить на отдел интернатных учреждений и охраны прав детей (А.Саламахин).
Министр
Проект вносит:                     Согласовано:
Отдел интернатных                  Заместитель министра
учреждений и охраны                ___________Ш.Беркимбаева
прав детей                         Заместитель министра
______А.Саламахин                  _____Э.Корольков
Начальник
юридического отдела
_____У.Нурмашев
Утверждаю:                 Согласовано:
Министр образования        Заместитель министра
Республики Казахстан       финансов Республики
Казахстан
_____Е.Мамбетказиев        _____М.Ауанов
СОГЛАСОВАНО:
Заместитель министра
здравоохранения
Республики Казахстан
_____А.Дуйсекеев
ПОЛОЖЕНИЕ
об общеобразовательной школе-интернате
общего типа
1.Общие положения
1.1. Общеобразовательная школа-интернат общего типа организуется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" Z922000_ в целях дальнейшего расширения сферы общественного воспитания подрастающего поколения, оказания помощи семье в воспитании детей, создания благоприятных условий для их всестороннего развития.
1.2. Школа-интернат общего типа открывается по решению местных органов власти при наличии необходимых условий для воспитания, обучения и проживания детей, обеспеченности педагогическими кадрами.
1.3. Школа-интернат общего типа в своей деятельности руководствуется Законом Республики Казахстан "Об образовании", настоящим Положением, другими нормативным документами об образовании и здравоохранении.

1.4. Жалпы типтес мектеп-интернат жүзеге асыратын мiндеттердiң түрлерiне сәйкес Бiлiм министрлiгiнiң, облыстық (Алматы, Ленинск қалалық), аудандық бiлiм басқармалары мен бөлiмдерiнiң сонымен қатар министрлiктер мен мекемелердiң қарауында болуы мүмкiн.
1.5. Жалпы типтес мектеп-интернат құрамында бастаушы және негiзгi мектептер (I және II сатылар) немесе бастауыш, негiзгi және жоғары мектептер (I, II, III сатылар) болуы мүмкiн. Мектеп-интернатта интернат типтес мекемелерде тұруға қайшы келетiн көрсеткiштерi жоқ 6 жастан 18 жасқа дейiнгi қос жыныстың балалары оқып, тәрбиеленедi.
1.6. Жалпы типтес мектеп-интернаттың барлық кластары мен тәрбиелiк топтарында балалар жиынының саны 25 адамнан аспауға тиiстi.
1.7. Бiлiм органдары мектеп-интернатта тәрбиеленушiлердiң денсаулығын сақтау үшiн жүйелi түрде бақылауды, оқу-тәрбие процесiн ұйымдастыруда әдiстемелiк көмек көрсетудi, басшы және педагогикалық кадрларды дұрыс iрiктеудi және орналастыруды жүзеге асырады.
1.8. Тәрбиеленушiлер, педагогикалық қызметкерлер, мектеп-интернаттың әкiмшiлiгi және көрсетушiлерi ата-аналармен немесе оларды ауыстырушы адамдармен, жұртшылықпен бiрлесе отырып мектеп-интернат ұжымын құрайды және өздерiнiң құқы мен мiндеттерiне сәйкес жас өспiрiмдердi оқыту мен тәрбиелеуде алға қойылған тапсырмаларды жүзеге асырады.
Мектеп-интернаттың оқу-тәрбие жұмысын, тәрбиеленушiлердiң тұрмыс жағдайын, қаржы шаруашылық iсiн жариялылық принципiмен басқарудың демократиялық формасына сәйкес ұйымдастыру дербестiлiгiн арттыру мақсатында белгiленген тәртiп бойынша өзiн-өзi басқару ұжымдары құрылады.
1.9. Осы Ереже негiзiнде мекеменiң ерекшелiгiн, оның келешекте дамуын, климаттық және аймақтық жағдайларын ескере отырып әр жалпы типтес мектеп-интернат ұжым мүшелерiнiң құқы мен мiндетiн оның өмiр мөлшерi мен ережесiн анықтайтын өз жарғысын жасай алады.
2. Тәрбиеленушiлер
2.1. Жалпы типтес мектеп-интернатқа бiрiншi кезекте қабылданатындар:
- көп балалы және жеткiлiктi қамтамасыз етiлмеген жанұяның балалары;
- қамқорлыққа алынған балалар;
- жалғыз ана (әке) балалары;
- ата-аналарының немесе олардың орнындағы адамдардың денсаулығына, өмiр мен еңбек жағдайларына байланысты қоғамдық тәрбиенi қажет ететiн балалар;
Жалпы типтес мектеп-интернатқа жолдама беру Бiлiм министрлiгi, облыстық, аудандық, қалалық (қаладағы аудандық) бiлiм басқармалары және бөлiмдерi, сонымен қатар мекемелер бағынатын сәйкес министрлiктер мен ведомстволар органдары арқылы жүзеге асырылады.
2.2. Балаларды жалпы типтес мектеп-интернатқа анықтау ата-аналардың немесе оларды алмастырушы адамдардың тiлегiне кейбiр жеке жағдайларда қамқорлыққа алған органдардың, бiлiм беру туралы кеңестiң шешiмдерiне сәйкес жүргiзiледi.
Өздерiнiң жанұясында тұратын оқушылар жалпы типтес мектеп-интернатқа, тек сол территорияда жалпы бiлiм беретiн мектеп болмаған жағдайда ғана, оқи алады. Мектеп-интернатқа қабылданған бала, оның, кеңесiнiң келiсiмiмен, кейбiр жағдайда өз жанұясында тұра алады.

1.4. Школа-интернат общего типа в соответствии с характером реализуемых задач может находиться в ведении Министерства образования, областных (Алматинского городского), районных управлений и отделов образования, а также министерств и ведомств.
1.5. Школа-интернат общего типа может иметь в своем составе начальную и основную школы (I и II ступени) или начальную, основную и старшую школы (I, II, III ступени). В школе-интернате обучаются и воспитываются дети обоего пола в возрасте от 6 до 18 лет, не имеющие противопоказаний, несовместимых с пребыванием в учреждениях интернатного типа.
1.6. В школе-интернате общего типа наполняемость во всех классах и воспитательных группах не должна превышать 25 человек.
1.7. Органы образования осуществляют систематический контроль за охраной здоровья воспитанников школы-интерната, оказывают методическую помощь в организации учебно-воспитательного процесса, в подборе и расстановке руководящих и педагогических кадров.
1.8. Воспитанники. педагогические работники, административный и обслуживающий персонал школы-интерната вместе с родителями или лицами, их заменяющими, и общественностью составляют коллектив школы-интерната и в соответствии со своими правами и обязанностями реализуют задачи по обучению и воспитанию подрастающего поколения.
В целях повышения самостоятельности школы-интерната в решении вопросов организации учебно-воспитательного процесса, быта воспитанников, финансово-хозяйственной деятельности, расширения коллегиальных, демократических форм управления в установленном порядке создаются и действуют органы самоуправления.
1.9. На основе настоящего Положения каждая школа-интернат общего типа с учетом особенностей учреждения, перспектив его развития, климатических и региональных условий может разработать свой устав, в котором определяются права и обязанности членов коллектива, нормы и правила его жизни.
2. Воспитанники
2.1. В школу-интернат общего типа принимаются в первую очередь дети:
- из многодетных и малообеспеченных семей;
- находящиеся под опекой и попечительством;
- одиноких матерей (отцов);
- нуждающиеся в общественном воспитании по условиям жизни, труда, состояния здоровья родителей или лиц, их заменяющих.
Направление детей в школу-интернат общего типа осуществляется Министерством образования, областными, районными, городскими (районными в городе) отделами и управлениями образования, а также соответствующими органами министерств и ведомств в зависимости от подчиненности учреждения.
2.2. Определение детей в школу-интернат общего типа производится по желанию родителей или лиц их заменяющих а в отдельных случаях по решению органов опеки и попечительства, советов по образованию.
Учащиеся, проживающие в семьях, могут обучаться в школе-интернате общего типа только в том случае, когда на данной территории нет общеобразовательной школы. В отдельных случаях дети, находящиеся на содержании в школе-интернате, с согласия ее совета могут проживать в семьях.

2.3. Жалпы типтес мектеп-интернатқа баланы қабылдау үшiн ата-аналар немесе оларды алмастырушы адамдар мынадай құжаттар тапсырады: өтiнiш, баланың тууы туралы куәлiктiң көшiрмесi, оқушының жеке қағаздары, баланың денсаулығы жөнiндегi анықтама, жанұяның құрамы және табысы туралы анықтама.
2.4. Жалпы типтес мектеп-интернатқа балаларды қабылдау жөнiндегi өтiнiштердi бiлiм органдары тамыз айының 25 жұлдызына дейiн қабылдайды.
2.5. Бiр жанұяның мүшесi болатын балалар мен жас өспiрiмдер (медициналық көрсеткiштерге және басқа себептерге байланысты әрқайсысы бөлек тәрбиеленуге тиiстi жағдайлардан басқа) бiр мектеп-интернатқа қабылданады.
2.6. Жалпы типтес мектеп-интернатта балаларды асырау үшiн ата-аналардан бюджет қорына түсетiн төлемақы алынады.
Жалпы типтес мектеп-интернатта балаларды асырау үшiн ата-аналардан алынатын төлемақы белгiленген тәртiп бойынша "Интернаттық мекемелерде балаларды асырау үшiн есептеу және ақы төлеу тәртiбi жайындағы нұсқауға" сәйкес жүргiзiледi.
2.7. Жалпы типтес мектеп-интернатта тәрбиеленушiлер белгiленген мөлшерге сәйкес киiммен, аяқ киiммен, жұмсақ жабдықтармен, жеке гигиена заттарымен, сондай-ақ оқулықтармен, жазу құралдарымен, ойыншықтармен, шаруашылық құралдарымен қамтамасыз етiледi.
2.8. Жалпы типтес мектеп-интернатты бiтiрген тәрбиеленушiлерге мектеп-интернатта оқыған кезде өздерi пайдаланған жазғы киiм және аяқ киiм тегiн берiледi. Ал, ата-аналардың немесе оларды алмастырушы адамдардың тiлегi бойынша, жанұяларының материалдық жағдайларын ескере отырып оларға оқу кезiнде өздерi пайдаланған қысқы киiммен аяқ киiмдi тегiн беруге болады.
Басқа себептермен мектеп-интернаттан шығып кеткен мезгiлдегi киiм және аяқ киiм тегiн берiледi.
2.9. Жалпы типтес мектеп-инетрнатта тәрбиеленушiлер балаларды тамақтандыруды ұйымдастыру туралы әдiстемелiк нұсқауға және бекiтiлген мөлшерге сәйкес күнiне 4 рет тамақпен қамтамасыздандырылады.
2.10. Жалпы типтес мектеп-интернатта тәрбиеленетiн жетiм балалар және ата-ананың қамқорынсыз қалған балалар киiммен, аяқ киiммен, жұмсақ жабдықтармен қамтамасыз етiледi, осы дәрежедегi балалар үшiн белгiленген мөлшерге сәйкес жеңiлдiктердi және артықшылықтарды пайдаланады.
3. Оқу-тәрбие жұмыстары және тәрбиеленушiлердiң тұрмыс
жағдайын ұйымдастыру
3.1. Жалпы типтес мектеп-интернатта тұратын оқушыларды оқыту және тәрбиелеу, оқу жылы тоқсандарының, демалысының ұзақтығы, емтихандарды өткiзу және басқа оқу-тәрбие жұмыстары Қазақстан Республикасы жалпы бiлiм беретiн орта мектеп туралы Ережеге сәйкес жүргiзiледi.

2.3. Родители или лица, их заменяющие, для зачисления детей в школу-интернат общего типа подают следующие документы: заявление, копию свидетельства о рождении ребенка, личное дело ученика, справку о состоянии здоровья ребенка, справку о составе семьи и ее доходах.
2.4. Заявления о зачислении детей в школу-интернат общего типа принимаются органами образования, как правило, до 25 августа.
2.5. Дети и подростки - члены одной семьи подлежат направлению в одну школу-интернат за исключением тех случаев, когда по медицинским показаниям или другим причинам воспитание этих детей должно осуществляться раздельно.
2.6. За содержание детей в школах-интернатах общего типа с родителей взимается плата, которая поступает в доход бюджета.
Плата за содержание детей в школах-интернатах взимается с родителей в порядке, установленном "Инструкцией о порядке начисления и взимания платы за содержание детей в интернатных учреждениях".
2.7. Воспитанники школ-интернатов общего типа в соответствии с установленными нормами обеспечиваются одеждой, обувью, мягким инвентарем. предметами личной гигиены,а также учебниками, школьно-письменными принадлежностями, играми и игрушками, хозяйственным инвентарем.
2.8. По окончании школы-интерната общего типа воспитанникам выдается бесплатно комплект летней одежды и обуви, бывший в их пользовании в период обучения в школе-интернате, а по желанию родителей или лиц, их заменяющих и с учетом материального положения семья им может бесплатно выдаваться также комплект зимней одежды и обуви, бывший в их пользовании в период обучения.
Воспитанникам, выбывшим из школы-интерната по другим причинам, выдается бесплатно комплект сезонной одежды и обуви, находящийся в их пользовании в момент выбытия.
2.9. Воспитанники школ-интернатов общего типа обеспечиваются 4-разовым питанием в соответствии с утвержденными нормами и методическими рекомендациями по организации питания детей.
2.10. Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, воспитывающиеся в школе-интернате общего типа, обеспечиваются одеждой, обувью, мягким инвентарем, пользуются льготами и преимуществами в соответствии с нормами, установленными для этой категории детей.
3. Учебно-воспитательная работа и
организация быта воспитанников
3.1. Организация обучения и воспитания учащихся школы-интерната общего типа, продолжительность учебных четвертей, учебного года и каникул, проведение экзаменов и другие вопросы учебно-воспитательного характера осуществляются в соответствии с Положением о средней общеобразовательной школе Республики Казахстан.

3.2. Оқушыларды еңбекке тәрбиелеу оқытуды жергiлiктi жағдайды және мұқтаждықты ескере отырып, қоғамдық пайдалы, өнiмдi еңбекпен жалғастыру негiзiнде, өзiн қоршаған ортаны қорғауға арналған жұмыстарға, клуб және үйiрме, оқу шеберханалары, қосалқы шаруашылық, оқушылар кооперативi және басқа оқушылардың өнерпаздық бiрлестiктер, мекемелер, колхоздар мен совхоздар жұмысына ынтасына қарай қатысу арқылы жүзеге асырылады.
Үйлесiмдi жағдай болған кезде тәрбиеленушiлердi кәсiптiк оқыту жұмысын, белгiленген тәртiп бойынша мамандық алған куәлiгiн беру арқылы, ұйымдастыруға болады.
3.3. Күн тәртiбi балалардың оқуы мен еңбегiн және демалысын педагогика тұрғысынан дәлелдi үйлестiру мақсатында, тәрбиеленушiлердiң жалпы типтес мектеп-интернатта тәулiк бойы болуын ескере отырып, мекеме кеңесiнiң шешiмiмен бекiтiледi.
3.4. Тәрбиеленушiлердiң әралуан тәрбиелiк мәнi бар еңбек, спорт, мәдени-көпшiлiк жұмыстарға қатысуы өз еркiмен, ынтасымен және дербестiлiк негiзiнде жүзеге асырылады. Тәрбиеленушiлер ұжымының жұмысы оқушылардың өзiн-өзi басқару негiзiнде жүргiзiледi.
Жалпы типтес мектеп-интернат әкiмшiлiгi, мұғалiмдер, тәрбиешiлер тәрбиеленушiлердiң ынтасын, балалар және жас өспiрiмдер ұйымдарының, оқушылар бiрлестiгiнiң белсендiлiгiн жүзеге асыруға жағдай жасап отырады.
3.5. Жалпы типтес мектеп-интернат тәрбиеленушiлерi музыка, көркемөнер және спорт мектептерiнiң сабақтарына, кәсiподақ, мәдени-ағарту, мектептен тыс және басқа мекемелер (өздерiнiң базасында немесе мектеп үйiнде) ұйымдастырған түрлi үйiрмелер мен секцияларға, сонымен қатар оқушылар арасында өткiзiлетiн түрлi, олимпиадаларға, спартакиадаларға, көрмелерге қатыса алады.
3.6. Жазғы демалыс кезiнде мектеп-интернат әкiмшiлiгi тәрбиеленушiлердiң балалар емдеу-денсаулығын жақсарту мекемелерiнде, еңбек және демалыс лагерлерiнде демалуын ұйымдастыруға көмектеседi.
3.7. Ата-аналардың немесе оларды алмастырушы адамдардың сұрауы бойынша жалпы типтес мектеп-интернат директоры тәрбиеленушiлердi демалыс кезiнде, жексенбi және мейрам күндерi, ал кейбiр себептi жағдайларда басқа да күндерi үйлерiне жiбере алады.
3.8. Белгiленген тәртiп бойынша жалпы типтес мектеп-интернаттардың әрқайсысына қамқоршы ретiнде базалық мекемелер бекiтiледi, ал жергiлiктi өкiмет органдарының шешiмi бойынша мектеп-интернаттарды басқа да мекемелер, кәсiпорындар мен шаруашылықтар қамқорлыққа алуы мүмкiн.
4. Мектеп-интернатты басқару. Басшы, педагогикалық және
медицина қызметкерлерi

3.2. Трудовое воспитание учащихся осуществляется на основе соединения обучения с общественно полезным, производительным трудом с учетом местных условий и потребностей, участием в мероприятиях по охране окружающей среды, работой в клубах и кружках по интересам, в учебных мастерских, подсобном хозяйстве, ученических кооперативах, в других самодеятельных объединениях школьников, на предприятиях, в колхозах и совхозах.
При наличии соответствующих условий может быть организовано профессиональное обучение воспитанников с выдачей свидетельства (удостоверения) о присвоении квалификации в установленном порядке.
3.3. Режим дня, обеспечивающий педагогически обоснованное сочетание обучения, труда и отдыха детей, составляется с учетом круглосуточного пребывания воспитанников в школе-интернате общего типа и утверждается решением совета учреждения.
3.4. Участие воспитанников в различных формах воспитательной, трудовой, спортивной, культурно-массовой работы строится на принципе добровольности, инициативе, самостоятельности. Деятельность коллективов (объединений) воспитанников строится на основе ученического самоуправления. Администрация, учителя. воспитатели школы-интерната общего типа создают условия для проявления и реализации инициативы воспитанников, активности и самодеятельности детских, юношеских организаций, объединений воспитанников.
3.5. Воспитанники школы-интерната общего типа могут посещать занятия в музыкальных, художественных, спортивных и других школах, заниматься в различных кружках и секциях, создаваемых профсоюзными, культурно-просветительными, внешкольными, спортивными и другими учреждениями как на своей базе, так и в помещении школы-интерната, участвовать в конкурсах, олимпиадах, спартакиадах, выставках, смотрах и других формах массовых мероприятий со школьниками.
3.6. В период летних каникул администрация школы-интерната оказывает содействие в организации отдыха воспитанников в детских лечебно-оздоровительных учреждениях, лагерях труда и отдыха и др.
3.7. По просьбе родителей или лиц, их заменяющих, директор школы-интерната общего типа может отпускать воспитанников домой на время каникул, в воскресенье праздничные дни, а по уважительным причинам и в другие дни.
3.8. За каждой школой-интернатом общего типа в установленном порядке закрепляются базовые предприятия, а по решению местных органов власти над школой-интернатом могут осуществлять шефство и другие предприятия, организации и учреждения.
4. Управление школой-интернатом.
Руководящие, педагогические и медицинские работники

4.1. Жалпы типтес мектеп-интернатты мемлекеттiк-қоғамдық басқару жариялылық, демократиялық және өзiн-өзi басқару принципi негiзiнде жүзеге асырылады.
4.2. Оқу-тәрбие жұмысын жетiлдiру, мұғалiмдер мен тәрбиешiлердiң творчестволық көтерiлу және кәсiптiк шеберлiгiн ұштастыру мақсатында белгiленген тәртiп бойынша мектеп-интернаттың әдiстемелiк (педагогикалық) кеңесi құрылады.
4.3. Мектеп-интернаттың барлық қызметкерлерiнiң мiндеттi мен құқы Қазақстан Республикасы жалпы бiлiм беретiн мектептердiң Ережесiмен, осы Ережемен, iшкi еңбек тәртiбi Ережесiмен, мамандандырылған мiнездемемен, лауазым туралы нұсқаумен және мектеп-интернаттың жарғысымен анықталады.
4.4. Жалпы типтес мектеп-интернат дәрiгерiнiң мiндетiне:
- тәрбиеленушiлердiң денсаулық күйiн, денесiнiң, нерв-психология жүйесiнiң жетiлуiн бақылау және қаралуына байланысты дәрiгерлiк көмек көрсету;
- қазiргi кезде күшi бар құжаттарға сәйкес территориялық поликлиникалармен бiрлесе отырып балаларды диспансерлеудi және тереңдетiлген профилакториялық байқаудан өткiзудi қамтамасыз ету;
- қоғамдық пайдалы өнiмдi еңбектi ұйымдастыруға бақылау жасау;
- тәрбиеленушiлерге денсаулығын ескере отырып кәсiптiк бағдар беру шараларына қатысу;
- оқушыларға гигиеналық тәрбие беру, тәрбиеленушiлер, ата-аналар немесе оларды алмастырушы адамдар және қызметкерлер арасында санитарлық гигиеналық бiлiмдi насихаттау жұмыстарын жүргiзу кiредi.
5. Оқу-материалдық базасы, қаржылануы және есебi
5.1. Жалпы типтес мектеп-интернат оқу, кластан тыс және көпшiлiк-спорттық тәрбие жұмыстарының жоспарларына сәйкес оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру процесi үшiн қажеттi мектеп үй-жайымен, ғимараттармен, жабдықтармен қамтамасыз етiлуге тиiстi. Осы интернаттың талапқа сай жұмыс iстеуi үшiн үй-жай жиынтығына бұлардан басқа: өздiгiнен дайындалуға, ойнауға арналған, гигиеналық, психологиялық демеу бөлмелерi, акт залы, кинозалы, дәрiгерлiк құрама, киiм-кешек сақтайтын, төсек-орын сақтайтын, ванна-душ қабылдайтын, шаруашылық, қосалқы және тұрмыс-қызмет көрсететiн, кептiргiш, кiр жуатын, қонақ қабылдайтын бөлмелерi, көкөнiс сақтағыш, бассейiн кiредi.
5.2. Мекеменiң жұмыс жасау барысындағы серуенге шығуға, мәдени-спорт жұмыстарына, тәрбиеленушiлердiң денсаулығы мен өмiрiн сақтауға байланысты шараларды жедел шешу үшiн мектеп-интернатқа көлiк берiледi.
5.3. Жалпы типтес мектеп-интернат бiлiм мекемелерi үшiн белгiленген тәртiп бойынша қаржыландырылады. Қазақстан Республикасының банк бөлiмшелерiнде өз счетi болуы мүмкiн.
5.4. Мемлекет тарапынан бөлiнген бюджеттi жұмсау, жалпы типтес мектеп-интернаттың жеке қаржысын құру және оны жұмсау, мекеменiң қаржы-шаруашылық iстерiн анықтау тәртiбi қазiргi кезеңде күшiн жоймаған нормативтi құжаттарға сәйкес жүргiзiледi.

4.1. Государственно-общественное управление школой-интернатом общего типа осуществляется на основе принципов гласности, демократии и самоуправления.
4.2. В целях совершенствования учебно-воспитательного процесса, повышения профессионального мастерства и творческого роста учителей и воспитателей в установленном порядке создается методический (педагогический) совет школ-интерната.
4.3. Права и обязанности всех работников школы-интерната определяются Положением о средней общеобразовательной школе Республики Казахстан, настоящим Положением, правилами внутреннего трудового распорядка, квалификационными характеристиками, должностными инструкциями, Уставом школы-интерната.
4.4. В обязанности врача школы-интерната общего типа входят:
- наблюдение за состоянием здоровья, физическим и нервно-психическим развитием воспитанников, оказание медицинской помощи по обращаемости;
- совместно с территориальной поликлиникой обеспечивает диспансеризацию детей и углубленный профилактический осмотр в соответствии с действующими документами;
- осуществляет контроль за организацией общественно полезного производительного труда;
- участие в вопросах профессиональной ориентации воспитанников с учетом состояния их здоровья;
- работа по гигиеническому воспитанию учащихся, пропаганде санитарно-просветительных знаний среди работников, воспитанников, их родителей или лиц, их заменяющих.
5. Учебно-материальная база,
финансирование и отчетность
5.1. Школа-интернат общего типа должна располагать необходимым набором помещений, сооружений и оборудования для организации учебно-воспитательного процесса в соответствии с планами учебной, внеклассной спортивно-массовой воспитательной работы. Кроме того, в набор помещений для функционирования школы-интерната общего типа входят: комнаты для самоподготовки, игр, гигиены, психологической разгрузки, актовый зал, кинозал, медицинский блок, гардеробные, кастелянские, ванно-душевые, хозяйственные, подсобные и бытовые помещения, сушилки, прачечная, овощехранилище, гостиная, бассейн.
5.2. Для решения оперативных вопросов функционирования учреждения, походов, культурных и спортивных мероприятий, охраны жизни и здоровья воспитанников в школе-интернату представляется автотранспорт.
5.3. Школа-интернат общего типа финансируется в порядке, установленном для учреждений образования, может иметь своей счет в отделении банка Республики Казахстан.
5.4. Порядок расходования выделенных средств государственного бюджета, формирования и расходования собственных средств школы-интерната общего типа, регламентация финансово-хозяйственной деятельности учреждения определяется действующими нормативными документами.

5.5. Жалпы типтес мектеп-интернат белгiленген тәртiп бойынша қосалқы шаруашылығын, оқу-өндiрiс шеберханасын, оқушылар кооперативiн құрып, халыққа әр түрлi ақылы қызмет көрсете алады. Одан түскен пайда мектеп-интернаттың жеке қорына құйылады.
5.6. Жалпы типтес мектеп-интернат белгiленген жүйе бойынша iс қағазадарын жүргiзедi және бағынатын бiлiм органдарына есеп бередi.
5.7. Жалпы типтес мектеп-интернат заңды мекеме болып есептеледi, мектеп-интернаттың аты жазылған мөрi және штампы болады.

5.5. Школа-интернат общего типа в установленном порядке может создавать подсобное сельское хозяйство. учебно-производственные мастерские, ученические кооперативы, оказывать различные виды платных услуг населению. Получаемые доходы поступают в состав собственных средств школы-интерната.
5.6. Школа-интернат общего типа ведет делопроизводство по установленной форме и представляет отчетность органам образования по подчиненности.
5.7. Школа-интернат общего типа является юридическим лицом, имеет печать, штамп с наименованием школы-интерната, а также вывеску установленного образца.